Zoho Books Review – Güncelleme 2020

Zoho Books İncelemesi

Zoho Books, rakiplerine kıyasla parlaklığı olmayan sağlam bir muhasebe aracıdır. Bu konuda gerçekten kötü bir şey söylemek zor olsa da, diğer çevrimiçi muhasebe yazılımlarının daha iyi bir iş çıkardığını düşünüyoruz. Nedenini öğrenmek için Zoho Books incelememize göz atın..


Zoho Books, Kaliforniya merkezli bir yazılım şirketi olan Zoho tarafından geliştirilen bir çevrimiçi muhasebe yazılımıdır. Zoho ayrıca, deneyiminizi geliştirmek için Zoho Kitapları hesabınızla entegre edebileceğiniz Zoho Analytics ve Zoho Bordro gibi başka platformlar da oluşturur..

Zoho Books, işinizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan sağlam bir muhasebe yazılımı parçasıdır. QuickBooks Online gibi, hem ürün hem de hizmet tabanlı işletmeler için uygun bir dizi özellik sunar. Rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılır ve tüm yapmak istediğiniz finansal durumunuzu izlemekse, işini mükemmel bir şekilde yapar.

Bununla birlikte, diğer platformları kullanmaya kıyasla, Zoho Books biraz sıkıcı olabilir. Gördüğünüz özellikler çoğunlukla diğer muhasebe hizmetlerinde bulunan temel özelliklerdir. Rapor özelliğinin yalnızca birkaç özelleştirme seçeneği vardır. Ayrıca, büyük bir illüstrasyon hayranıysanız, gösterge tablosunda yalnızca grafikler ve grafikler bulunur.

Yine de, Zoho Books’un öğrenmesi kolaydır ve aldığınız özellikleri düşünürseniz ucuzdur. İşletmeniz için uygun olduğunu düşünüyorsanız, bu Zoho Books incelemesini okuyun veya şu anda 14 günlük denemenize başlayın.

Güçlü & Zayıf Yönler

Zoho Books için alternatifler

Özellikleri

Zoho Books, bir zaman izleyiciden bir envanter yönetimi aracına kadar birçok özellik sunar. Bu işlev yelpazesi, onu her türlü iş için mükemmel bir uyum haline getirir. Ancak, bu genel yaklaşım, FreshBooks incelememizde belirttiğimiz gibi, iş akışını FreshBooks gibi özelleştirilmiş işlevlere sahip diğer platformlardan daha karmaşık hale getirir..

Zoho Kitap Envanteri

Gezinme çubuğunda “öğeler” kategorisine tıklamak üç seçenek gösterir. “Öğeler” sayfası, envanterinizin bir listesini bulabileceğiniz ve bir giriş oluşturabileceğiniz yerdir. 

“Fiyat listesi” sayfası, sık kullandığınız indirimler veya fırsatlarınız varsa faydalı olacak tüm özel fiyatlarınızı gösterir. “Envanter stok ayarlaması” sayfasında, hasar görmüş ürünler gibi faturaya ihtiyaç duymayan kalem miktarı değişikliklerini takip edebilirsiniz.

zohobooks-envanter

Zoho Books Zaman Takibi

Zoho Books’un “zaman takibi” bölümü “proje” ve “zaman çizelgesinden” oluşur. “Proje” sayfasında yeni bir proje oluşturabilirsiniz. “Proje” sayfasında, proje adını tıklayarak ayrıntıları, görevleri ve günlüğe kaydedilen zamanı da görebilirsiniz..

“Zaman Çizelgesi”, faturalandırma durumu ve takvim görünümü de dahil olmak üzere, oturum açtığınız tüm sürelerinizi izlemenize olanak tanır. Böylece, günde veya haftada kaç saat çalıştığınızı takip edebilirsiniz.

Gösterge tablosunun “zaman izleme” kategorisindeki sayfalardan zamanınızı kaydedebilir veya bir zamanlayıcı başlatabilirsiniz. Ancak, bir zamanlayıcı başlatma seçeneği hızlı ekleme düğmesi olarak kullanılamaz, bu nedenle “zaman izleme” kategorisindeki sayfalara gitmeniz gerekir.

Tüm kaydedilen zamanların da her şeyi düzenli tutacak bir projeye atanması gerekir, ancak bu çok pratik değildir. 

Otomatik Özellikler

Zoho Books’un otomatik özelliklerinin ayarlanması diğer platformlardan daha zordur. Faturalar ve faturalar da dahil olmak üzere otomatik ödeme hatırlatıcıları ayarlamak için sizi “ayarlar” sayfasına gitmeye zorlar. Ödeme hatırlatıcılarını, “ayarlar” sayfasındaki “hatırlatıcılar” seçeneğiyle ayarlayabilirsiniz.

QuickBooks Online’ın “rutinlerine” benzer bir özellik olan QuickBooks Online incelememizde okuyabileceğiniz “iş akışı” da vardır. 

İş akışı, sıfırdan baştan otomatik özellikler oluşturmanıza olanak tanır; bu, ne yaptıklarını anlayan insanlar için yararlı olabilecek bir özelliktir. Muhasebeye yeni giren insanlar için daha zor ve hangi özelliklerin iş verimliliğini artırabileceğini bilmiyor.

Entegrasyonları

Zoho’nun Zoho CRM veya Zoho Envanteri gibi diğer platformlarından bazılarını zaten kullanıyorsanız, mevcut hesabınızla entegrasyon kolaydır. Ancak, diğer üçüncü taraf platformlarıyla entegre olmayı umuyorsanız, bu sizin için en iyisi olmayabilir.

Zoho Books’un entegre edebileceği birçok platformu var, ancak çoğu çevrimiçi ödemeler veya vergi dosyalaması gibi aynı kategoridedir..

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, Zoho Books’u bir muhasebe platformu olarak kullanmayı düşünüyorsanız, yakın zamanda bir bordro platformu olan Zoho Bordro’yu başlatmasıdır. Ancak, Ocak 2020 itibariyle, yalnızca Hindistan’da ve iki ABD eyaletinde, Kaliforniya ve Teksas’ta kullanılabilir.

Wave veya Sage gibi diğer platformların aksine, Zoho Books üçüncü taraf bordro hizmetleriyle entegrasyon sunmaz. Bordro özelliğine sahip uygun fiyatlı bir platforma ihtiyacınız varsa, Xero incelememizi okuyun.

Zoho Books’un geniş özelliklerinin bir dezavantajı, kendini genel hissetmesi ve özellikle bir iş türüne göre uyarlanmamış olmasıdır. Güvenilir bir muhasebe platformudur, ancak FreshBooks gibi net bir hedefi olan diğer platformlar genel olarak daha iyi bir deneyim sunar. 

Zoho Books Özelliklerine Genel Bakış

Ankara Üniversitesi Logowww.zoho.com

Aylık 900 $ ‘dan başlayan fiyatlarla

Özellikleri

Faturalama

fatura

A / R

A / P

Banka Özet Akışları

CC

Faturaları ödemek

Çoklu parabirim

Mobil uygulama

Zaman izleme

Envanter

Maaş bordrosu

Fiyatlandırma

Zoho Books’un işletmeniz için en uygun olduğunu düşünüyorsanız – belki de 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü denedikten sonra – seçim yapabileceğiniz üç planınız var.

Aylık 9 dolara mal olan Temel plan, faturalar, banka mutabakatı ve projeler dahil temel özellikler sunar. Bu plan, muhasebe yazılımının kapasitesini 50 kişi, iki kullanıcı ve beş otomatik iş akışı ile sınırlar. Ancak, faturalar ve envanter yönetimi gibi en iyi özelliklerden bazıları yalnızca daha pahalı planlarda mevcuttur.

Zoho Books’un Temel planı, Xero’nun Erken planıyla aynı fiyat etiketine sahiptir; bu, Xero’nun envanter özelliklerine ihtiyacınız varsa ve nadiren işlem oluşturursanız harika bir seçenek olacaktır. Ancak, envanter veya faturalara ihtiyacınız yoksa Zoho Books’ın Temel planı, Xero’nun yaptığı gibi işlemlerinizin sayısını sınırlamadığı için işletmeniz için daha iyidir.

Standart planın ücreti aylık 19 dolar. Bu plan, kişi, kullanıcı ve otomatik iş akışlarınızın sayısını artırır. Ayrıca fatura özelliği sağlar. Envanter özelliğine ihtiyacınız yoksa, Standart plan küçük işletme sahipleri için iyi bir seçenektir.

Zoho Books’un aylık 29 ABD doları tutarındaki profesyonel planı, envanter özelliğine erişmenizi sağlar. QuickBooks Online ve Xero gibi rakiplerin benzer özellikler için daha pahalıya mal olduğu göz önüne alındığında, sunduğu her şeye ihtiyacınız varsa makul bir fiyattır.. 

Bu planların yanı sıra, Zoho Bordro, Zoho Analytics ve Zoho Envanteri gibi diğer Zoho platformlarıyla entegre olmayı da seçebilirsiniz.. 

Zoho Books, her platform için temel işlevleri ücretsiz olarak sağlar, ancak gelişmiş işlevsellik için yükseltmek istiyorsanız, bunu her platformun web sitesini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı başına aylık 2 ABD Doları için manuel olarak ek kullanıcı ekleyebilir veya aylık 5 ABD Doları için 50 tarama satın alabilirsiniz..

Kullanıcı dostu

Zoho Books’un 14 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolmak için, e-posta adresi ve şifre gibi giriş bilgilerinizi ve işletme adı, konum ve vergi bilgileri dahil olmak üzere kuruluşunuzun bilgilerini girmeniz gerekir.

Giriş yaptığınızda, sayfanın sol tarafında bir gezinme çubuğu görürsünüz. Bu gezinme menüsünün üstünde Zoho Expense ve Zoho Inventory gibi Zoho platformları arasında geçiş yapabilirsiniz.. 

Gezinme çubuğunda sekiz kategori vardır: “gösterge tablosu”, “öğeler”, “bankacılık”, “satışlar”, “satın almalar”, “zaman izleme”, “muhasebeci” ve “raporlar”. Çoğu işlemi eklemek için kullanabileceğiniz gezinme çubuğunun yanında hızlı ekleme düğmesi – artı işaretli mavi düğme – de bulabilirsiniz..

zohobooks-hızlı eklenti

Zoho Books Eğitim ve Katılım

Bir sayfayı ilk kez ziyaret ettiğinizde, size özelliğin ne olduğunu ve işletmenize nasıl yardımcı olabileceğini anlatan hızlı bir kılavuz görürsünüz..

Zoho Books, mali durumunuzu izlemek için Zoho Books’u nasıl kullanacağınızı kapsayan bir dizi web semineri olan ücretsiz bir finansal master sınıfı sunmaktadır. Zoho Books’un da platformunda ustalaşmanıza yardımcı olacak öğreticilerle dolu bir YouTube kanalı var.

Faturalama

El ile fatura oluşturmanın iki yolu vardır. Birincisi, Zoho Books’daki her sayfanın sağ üst köşesindeki hızlı ekle düğmesini tıklayarak bulabileceğiniz hızlı ekleme menüsünde “faturalar” seçeneğini seçmektir..

Gezinme çubuğundaki “satışlar” kategorisi altındaki “faturalar” sayfasından da fatura oluşturabilirsiniz. Sayfanın sağ üst köşesindeki “yeni” düğmesini tıklayın. Bir tahmininiz veya müşteri siparişiniz varsa, bunları birkaç tıklamayla faturaya dönüştürebilirsiniz.

“Müşteri adı” bölümünü yazdığınızda, faturayı mevcut bir müşteriye atayabilir veya açılır çubuktan yeni bir müşteri ekleyebilirsiniz. Doldurmanız gereken sütunlar “müşteri adı”, “fatura numarası”, “fatura tarihi” ve öğe açıklaması bölümleridir. Ayrıca, “yeni faturalar” sayfasının altındaki “ödeme seçenekleri” bölümünde bir ödeme ağ geçidi seçebilirsiniz.

Çok sayıda ödeme ağ geçidine bağlanabildiğiniz için müşterilerinizden kredi kartı ödemelerini kabul edebileceksiniz. Ayrıca, müşterilerinizin faturalarını ve projelerini yönetmelerine yardımcı olacak bir müşteri portalı da vardır..

zohobooks-new-fatura

Zoho Books’un faturalarının başkalarının sahip olmadığı bir şey, satışı yapan kişiyi not edebileceğiniz satış elemanı özelliğidir. Çalışanlarınızın başarılarını takip etmeniz gerekiyorsa bu özellik yardımcı olabilir.

Yinelenen bir fatura ayarlamak için “satış” kategorisi altındaki “tekrarlayan fatura” sayfasına gidin. Ayrıca, “tekrarlayan fatura” yı tıklayarak hızlı ekleme menüsünden tekrarlanan bir fatura da oluşturabilirsiniz. Yinelenen faturalar için “her birini tekrarla” ve “başlangıç” sütunlarını doldurarak yapabileceğiniz bir zamanlama ayarlamanız gerekir..

zohobooks yinelenen-fatura

Ayrıca bir muhafaza faturası da oluşturabilirsiniz. Ancak, FreshBooks’un proje yönetimiyle bağlantılı faturalarından farklı olarak, Zoho Books’un hizmet faturaları hizmetlilerinizi takip etmenize yardımcı olmak için hazırdır.

“Proje” sayfasından da yeni bir fatura oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için projeyi tıklayın ve sağ üst köşede bulunan “yeni işlem düğmesini” seçin. “Fatura oluştur” u seçerek, faturalandırılabilir giderler ve faturalandırılmamış saatler de dahil olmak üzere faturalandırılmamış öğeleri otomatik olarak faturalandırabilirsiniz.

zohobooks Faturalandırılamaz

Giderlefltirmeyi

Zoho Books’un gider takibi iki bölüme ayrılmıştır: giderler ve faturalar. Her ikisini de gezinme çubuğundaki “satın almalar” kategorisinde bulabilirsiniz.

Tıpkı faturalandırma gibi, hızlı ekleme düğmesi veya “giderler” sayfası aracılığıyla manuel olarak yeni bir gider oluşturmanın iki yolu vardır.

Yeni bir gider oluştururken satın alma tarihini, tutarı, gider hesabını ve ödeme hesabını girin. İsterseniz, daha fazla netlik için harcamaları da listeleyebilirsiniz. Giderlerinizi düzenli tutmak için bir makbuz da yükleyebilirsiniz.

zohobooks-new-exp

Bir müşteriye veya bir projeye gider atamak istiyorsanız, bunu “yeni giderler” sayfasının altındaki “müşteri adı” sütunundan da yapabilirsiniz. Bir gideri faturalandırılabilir olarak işaretlerseniz, projenizin ayrıntılarında “satın alma” sekmesi altında görünür.

Ayrıca, takip etmeniz gereken gelecekteki masraflarınız varsa faturalar da oluşturabilirsiniz. Hızlı ekleme düğmesiyle veya “giderler” sayfasından yeni bir fatura oluşturursunuz. Hala satıcılarınıza ne kadar borçlu olduğunuzu takip etmek için “faturalar” sayfasını kullanabilirsiniz.

zohobooks-faturaları

Faturalandırmada olduğu gibi, yeni bir fatura oluştururken doldurmanız gereken sütunlar satıcılarınız, fatura numaralarınız, ürün açıklamaları ve fatura tarihidir.

Hızlı ekle düğmesiyle yeni bir tekrarlanan gider veya fatura oluşturabilirsiniz. Bunu, “yinelenen giderler” veya “yinelenen faturalar” sayfasından da yapabilirsiniz. Tıpkı yinelenen faturalarda olduğu gibi, yinelenen satın alma işleminiz için bir sıklık ve başlangıç ​​tarihi belirleyin.

Zoho Books Bordro kullanma

Zoho Bordro, Zoho Books için yeni bir entegrasyon seçeneğidir. Ocak 2020 itibariyle, bu hizmet yalnızca Hindistan’da ve iki ABD eyaletinde mevcuttur: Kaliforniya ve Teksas. Hizmet aralığının içindeyseniz, sayfanın sağ üst köşesindeki dişli düğmesiyle “ayarlar” a gidip “entegrasyonlar” ı seçerek Zoho Kitaplar hesabınızı Zoho Bordro ile bağlayabilirsiniz.

Hesaplarınızı bağlamak için, hesabınızı ayarlamak üzere “Zoho Bordro” nu tıklayın, ardından işletme bilgilerinizi, vergi bilgilerinizi ve ödeme planınızı girin. Ardından, çalışanlarınızı, ücret ödemelerinizi ve vergilerinizi yönetebileceğiniz Zoho Bordro platformunu göreceksiniz..

Tıpkı QuickBooks’un bordro eki gibi, Zoho Books’ın bordro platformu da formlarınızı doldurmanıza yardımcı olur, böylece doğrudan dosyalama yapmaya gidebilirsiniz.

Raporlama

Rapor şablonlarınızı gezinme çubuğundaki “raporlar” ı tıklayarak bulabilirsiniz. Zoho Books, birçok özelliğe sahip olduğu düşünüldüğünde normal olan birçok rapor şablonuna sahiptir. “Alımlar”, “satışlar”, “alacaklar”, “borçlar”, “işletmeye genel bakış”, “envanter” ve “vergiler” dahil olmak üzere standart raporlara sahiptir.

zohobooks-raporlama

“Alımlar” ve “satışlar” bölümündeki raporlar, satışlarınızı veya satın alımlarınızı çoğunlukla ürün, proje veya müşteri gibi belirli kategorilere göre sıralar. Bu raporlar bazı karar verme süreçleri için önemli olacaktır, ancak bu raporları farklı şablonlara ayırmak gereksiz görünmektedir.

Zaten çok spesifik oldukları için bu rapor şablonlarında çok fazla filtre yok, ancak yine de tarih aralığı ve hesap filtresi var. Bu raporlarda görmek istediğiniz sütunları da özelleştirebilirsiniz.

“Alacaklar” ve “borçlar” bölümlerindeki raporlar, oluşturulan tüm fatura, fatura ve giderlerinizin ayrıntılarını verir.

Ayrıntıların yanı sıra, her kategorinin yaşlanma özeti ve ayrıntıları da vardır; bunlar, zaman içinde ödenmemiş veya gecikmiş işlemleriniz hakkında bilgi verebilir. Bu raporlarda, yaşlanma aralığını ve tarih aralığını özelleştirebilir ve ayrıca hangi sütunların görüntüleneceğini de seçebilirsiniz.

“Envanter” raporları, envanterinizdeki öğeleri izlemenize yardımcı olur. “İşletmeye genel bakış” raporları, işletmenizin nakit akışı raporu gibi finansal sağlığınızın genel durumunu izlemenize yardımcı olur. “Etkinlik”, “para birimi” ve “projeler” gibi başka bölümler de vardır.

zohobooks raporu

Zoho Books’un rapor şablonları çok görsel değildir çünkü verilerin görüntülenmesini kolaylaştıracak grafik veya grafik içermez. Buna karşılık, görsel bir şeye ihtiyacınız varsa Wave’in rapor düzeni çok daha iyi.

Zoho Books API’sını kullanma

Metni grafiklere göre tercih ederseniz, Zoho Books hesaplarınızı bir API aracılığıyla da çalıştırabilirsiniz. Zoho Books, API’sını çalıştırmanıza yardımcı olacak API belgelerine sahiptir.

Destek

Zoho Books’un neler yapabileceği hakkında hızlı bir bilgi tazeleme işlemine ihtiyacınız varsa, sayfanın sol üst köşesinde bulunan soru işareti düğmesini tıklayarak ve “tura katılın” ı seçerek özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Bir şeyle ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, soru işareti düğmesini tıklayarak ve ardından “yardım” ı seçerek bulabileceğiniz bilgi tabanlarını yanıtlar için arayabilirsiniz. & destek.”

zohobooks yardım

Sorun yaşarsanız, Zoho Books müşteri desteğiyle canlı sohbet edebilir veya onlara e-posta gönderebilirsiniz. Zoho Books’un canlı sohbeti 7/24 açıktır ve anında hizmet verebilir, bu nedenle garip saatlerde çalışan insanlar için bir artı noktasıdır. 

Ayrıca arayabileceğiniz birkaç ilçenin telefon numaraları vardır ve daha fazla bilgi edinmek için müşteri destek iletişim sayfasını kontrol edebilirsiniz..

Karar

Genel olarak, Zoho Books küçük işletmeler için sağlam bir muhasebe platformudur. Hem görünüm hem de işlevsellik açısından basittir. İşletmenizi yönetmenize yardımcı olacak güvenilir bir platform arıyorsanız, Zoho Books denemeye değer.

Bununla birlikte, yetenek eksikliği, görselleri ile Wave ve ekstra fonksiyonları ile QuickBooks Online gibi diğer platformları daha ilginç kılan şeydir (Wave incelememizi okuyun).

Dikkat edilmesi gereken başka bir şey, özellikle bordro için Zoho Books’un entegrasyon seçenekleridir. Sınırlı seçeneklere sahiptir ve çoğu da Zoho tarafından geliştirilen platformlardır. Zoho Bordro’ya gelince, yalnızca Hindistan ve iki ABD eyaletinde kullanılabilir, bu nedenle işletmeniz bu alanların dışındaysa ideal değildir.

Zoho Books’un fiyatları aldığınız ürün için adil. En pahalı planı aylık 29 $ ‘dır, bu da size bir envanter izleyici ve proje yönetimi özelliği sağlar. QuickBooks Online ve Xero gibi her iki özelliğe sahip diğer platformlarla karşılaştırıldığında, uygun fiyatlı.

Zoho Books birçok rapor şablonu sunuyor, ancak sınırlı filtreleri ve özelleştirmeleri var. Verileri standart bir tabloda görüntüler. Wave gibi diğer platformlar genellikle verilerin sindirilmesini kolaylaştırmak için grafikler ve grafikler içerir.

7/24 canlı sohbet özelliği bulunan birkaç muhasebe platformundan biri olduğu için Zoho Books’un müşteri desteğiyle iletişim kurmak oldukça kolaydır. Ayrıca, Zoho Books’u kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için bilgi tabanından alabileceğiniz birçok yararlı makale ve video da var..

Zoho Books’u daha önce denediniz mi? Yorumlarda bu inceleme hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map