Xero Muhasebe İncelemesi – Bulut Tabanlı Kitaplar – Güncellendi 2020

Xero Muhasebe İncelemesi

Xero çoğu şirket için mükemmel bir çevrimiçi muhasebe aracıdır. Mükemmel olmasa da, büyük bir esneklik sunar, ancak bazı şirketler en iyi şekilde yararlanmak için fazladan kabuk atmak zorunda kalabilir. Bunun neden en iyi muhasebe programlarından biri olduğunu düşündüğümüzü görmek için Xero incelememize göz atın..


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

Xero, çeşitli sektörlerdeki küçük işletmeler için tasarlanmış bulut tabanlı bir çevrimiçi muhasebe platformudur. Xero’nun özellikleri özellikle paralarını, envanterini ve varlıklarını izlemek için çok zaman harcayan işletmeler için çok uygundur. Xero, faturalar ve banka mutabakatı gibi temel özellikleri otomatikleştirerek size zaman kazandırır.

Xero muhasebesinin özelliklerinin kullanımı kolaydır ve birbirleriyle iyi çalışırlar. Envanter takibi, stoklarını yönetmesi gereken işletmeler için yararlıdır. Verimliliği artırmak istiyorsanız, Xero ayrıca HubSpot, ProWorkflow ve daha birçok yazılımla entegrasyon da sunar..

Rakiplerinin aksine, en düşük fiyat planıyla bile Xero’nun tüm özelliklerinden yararlanabilirsiniz, ancak alt uç planları gönderebileceğiniz fatura ve fatura sayısını sınırlandırır ve birden fazla para birimi kullanmanıza izin vermez. Büyüyen bir işletmeniz varsa, hızlı bir şekilde yeni sürüme geçmeniz gerekir.

Xero’nun “standart” planına yükseltmek bu sınırları kaldırır ve Xero’yu küçük işletmeler için mükemmel bir muhasebe aracı yapar. Bu arada, Xero’nun en pahalı planına geçmek Xero içinde birden çok para birimi kullanmanıza olanak tanır.

Xero’nun en iyi muhasebe seçeneklerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Xero’nun 30 günlük ücretsiz deneme sürümü aracılığıyla işletmeniz için en uygun olup olmadığını öğrenin veya bu tam Xero muhasebe yazılımı incelemesini okumaya devam edin.

Güçlü & Zayıf Yönler

Xero Accounting için alternatifler

Özellikleri

Xero, diğer tüm muhasebe çözümlerinde gördüğünüz temel özelliklerden, rekabetlerinde nadiren gördüğünüz ekstralara kadar değişen özellikler sunar.

Xero hesabınızda oturum açtığınızda ilk gördüğünüz şey, mali durumunuzu bir bakışta bulabileceğiniz kontrol panelinizdir. Xero’nun kontrol paneli, FreshBooks veya QuickBooks’tan çok daha fazla bilgi içeriyor (daha fazla bilgi için FreshBooks incelememizi ve QuickBooks Online incelememizi okuyun). 

Gösterge tablosu ilk başta karmaşık görünüyor ve gösterilen bilgi miktarı çok zor, ancak zamanla etkili bir şekilde kullanabilmeniz gerekir..

xero-pano

Xero, hesaplarınızı her gün içe aktarmak için banka hesabınıza doğrudan bir feed sunar. Zaman ve sıklık ile ilgili ayrıntılar Xero’nun destek sayfasında bulunabilir. Hesabınızı Tide ve Starling gibi çevrimiçi bankacılık hizmetlerine bağlamak, işlemlerinizle ilgili güncellemeleri gerçek zamanlı olarak almanıza olanak tanır.

Banka hesabınızı oluşturduktan ve feed’inizi yayınladıktan sonra, banka mutabakatı yaparak banka hesabınızı ve Xero’nun bakiyelerini eşleştirmeye başlayabilirsiniz.

Banka mutabakatında, banka ekstrenize bakar ve bir işlemi bir ekstreyle eşleştirirsiniz. Banka mutabakatına Xero kontrol panelinizden veya “muhasebe” altındaki açılır menüden erişebileceğiniz “banka hesabı” sayfasından erişebilirsiniz. Bu sayfa banka ekstreniz ve işlemleri uzlaştırmak için yapabileceğiniz işlemlerden oluşur.

xero-banka-uzlaşma

Sık görünen işlemleriniz varsa, bu işlemi otomatik olarak oluşturmak için bir banka kuralı oluşturarak banka mutabakatında zaman kazanabilirsiniz. Yeni bir banka kuralı oluşturmak için “banka hesapları” sayfasına gidin ve banka kurallarınızı yönetmenize olanak tanıyan bir “banka kuralı” düğmesi görürsünüz..

Xero’nun “satın alma” bölümü harcamalarınızı yönetmek için ihtiyacınız olan araçları, “satış” bölümü ise faturalarınızı yönetme aracını içerir.

Hem “satın alma” hem de “satış” bölümlerinin net bir akışı vardır. Bir öğeyi teklif ettiğinizde, teklifinizin durumunu izleyebilirsiniz. Müşteriniz teklifi kabul ettiyse, birkaç tıklamayla fatura gönderebilirsiniz. Aynı şey faturalar ve satınalma siparişleri için de geçerlidir.

Faturalarınızın ve faturalarınızın durumunu “satışa genel bakış” ve “satın alma genel bakışı” sayfalarından kontrol edebilirsiniz..

Xero Entegrasyonları

Xero’yu birçok farklı yazılımla entegre edebilirsiniz. Bu entegrasyonları, işletmenizin adının altındaki açılır menüde açabileceğiniz Xero’nun uygulama pazarında bulabilirsiniz..

xero-Uygulama-pazar

Xero’nun envanter yönetimi, envanterlerini izlemesi gereken işletmeler için uygundur. Bu özellik, mallarınızı takip etmenize ve stokta olduğundan daha fazlasını satmanıza engel olabilir. Ayrıca, bir fatura veya fatura oluşturduğunuzda öğe miktarınızı otomatik olarak güncelleyebilir.

xero-eklenti envanter

Xero’nun benzersiz özelliklerinden bir diğeri, mevcut varlıklarınızı yönetmenize olanak tanıyan “sabit öğeler” dir. Varlıklarınızın her biri için garanti, elden çıkarma ve değer gibi bilgileri kolayca izleyebilirsiniz. Düzenli olarak değiştirilmesi gereken karmaşık ekipman gibi zamana duyarlı varlıklarınız varsa kullanışlıdır.

Xero Özelliklerine Genel Bakış

Xero Muhasebe Logosuwww.xero.com

Aylık 900 $ ‘dan başlayan fiyatlarla

Özellikleri

Faturalama

fatura

A / R

A / P

Banka Özet Akışları

CC
Ayriyeten

Faturaları ödemek
Ayriyeten

Çoklu parabirim

Mobil uygulama

Zaman izleme
Ayriyeten

Envanter

Maaş bordrosu

Fiyatlandırma

Xero’nun fiyatlandırma planı, “erken”, “büyüyen” ve “yerleşik” olmak üzere üç katmana ayrılmıştır. Bir sonraki fiyatlandırma planına yükseltme, özelliklerinde küçük yumrular sağlar. ABD fiyatları aşağıdadır.

Xero’nun fiyatlandırma planı her bölgede farklı. Diğer ülkeler için Xero fiyatlandırması, “başlangıç”, “standart” ve “premium” olmak üzere üç plana ayrılır, ancak bu planlar Xero’nun ABD fiyatlandırma planlarından farklı olarak fiyatlandırılır. Uluslararası plan daha küçük bir fiyat boşluğuna sahip, “başlangıç” planı 20 $, “standart” plan 30 $ ve “premium” plan 40 $.

Xero’nun başlangıç ​​planı olan “erken”, Xero’nun tüm özelliklerinin kilidini açar ancak aylık fatura, fatura ve mutabakat sayısını sınırlar. İşletmeniz büyüyorsa, bu sınırları hemen geçeceksiniz ve yeni sürüme geçmeniz gerekecek. Bu sınırlarla bile, Xero’nun “erken” planı hâlâ bir anlaşma, çünkü Xero’nun neredeyse tüm özelliklerini ayda sadece 9 $ karşılığında alıyorsunuz.

Bir sonraki plan olan “büyüyor”, Xero’nun işlem sınırlarını kaldıran ancak yine de birden çok para biriminde işlem yapmanıza izin vermeyen standart planıdır. Xero’nun neredeyse tüm özelliklerine ihtiyaç duyan küçük ve orta ölçekli bir işletmediyseniz, Xero’nun “büyüme” planı sizin için mükemmeldir.

Ayda 30 dolar olan Xero’nun “büyüyen” planında çok fazla rekabet var. Xero’nun tüm özellikleri, ayda 9 dolara mal olan en ucuz fiyat planıyla açıldığından, yükseltmeler, her yükseltme ile yeni özellikler sağlayan FreshBooks veya QuickBooks Online ile karşılaştırıldığında daha pahalı hissediyor. Ancak, aldığınız özelliklerin değerini düşünürseniz, fiyat makul.

Xero’nun en pahalı planı olan “kurulu” – ki bu ayda 60 dolara mal oluyor – birden fazla para birimi ile başa çıkabilme yeteneği sağlıyor. Ayrıca Xero Projeleri ve Xero Giderleri ile birlikte geliyor. Xero’nun “oluşturulmuş” planına abone olursanız, Projeleri ve Giderleri istediğiniz kadar çalışan için kullanabilirsiniz.

“Erken” veya “büyüyen” plan için, Xero ek entegrasyonlar da sunar. Aylık 7 ABD dolarından başlayan Xero Projects’i (iş maliyetlendirme aracı) ve Xero Giderlerini – makbuzları yakalamak ve talep göndermek için mobil özelliğini kullanabilirsiniz – aylık 4 ABD dolarından başlayarak. Xero Bordro da var, ancak bu sadece belirli eyaletlerde çalışıyor.

Bu abonelikler, aktif kişi başına sayılır. Bu özelliklere ihtiyaç duyan çok sayıda çalışanınız varsa, Xero’nun fiyatları hızla yükselebilir.

Kullanıcı dostu

Xero ile 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolmak kolaydır. Yalnızca e-posta adresinizi ve yönettiğiniz işletme türünü doldurmanız yeterlidir, o zaman gitmeye hazırsınız.

İşletme hesabınızı oluşturmadan önce, bir demo şirketi kullanarak Xero ile oynayabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı hemen oluşturabilir ve kendi başınıza poke yapabilirsiniz.

Banka ekstrenizi Xero’ya girmenin üç yolu vardır. Kullandığınız banka Xero ile zaten entegre edilmişse, banka hesabınızdan doğrudan bir feed ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için gereken adımlar bankanıza bağlıdır, ancak çoğu için oldukça basittir. Bankanızı bağlamak için Xero’nun destek sayfasında bir rehber bulabilirsiniz.

Bankanız Xero’nun iş ortaklarından biri değilse, iki seçeneğiniz vardır. Yodlee hesabınızı Xero ile bağlayabilir veya ifadelerinizi manuel olarak içe aktarabilirsiniz. Yodlee’yi kullanmak için, çevrimiçi bankacılık giriş bilgilerinizi sağlamanız gerekir, böylece Yodlee ifadeleri hesabınızdan dışa aktarabilir.

Son seçenek ifadelerinizi manuel olarak içe aktarmaktır, ancak içe aktarılan ifadelerin CSV, QIF veya OFX biçiminde olması gerekir.

Xero’yu keşfetmeye hazır olduğunuzda, gezinme çubuğu pencerenin üst kısmında “gösterge tablosu”, “işletme”, “muhasebe” ve “kişi” sekmelerinden oluşur. Sol tarafta, yönetmekte olduğunuz kuruluşun adını görebilirsiniz. Sağ tarafta, destek ve hızlı ekleme düğmelerini görebilirsiniz.

xero-açılır menü

Xero ile bir öğrenme eğrisi var, ancak faturalar ve faturalar gibi temel özelliklerini kullanmak kolaydır. Tam bir başlangıç ​​olsanız bile, FreeAgent’ın aksine, yardım sayfasını okuduktan sonra Xero’nun özelliklerinin çoğunu anlayabilirsiniz (FreeAgent incelememizi okuyun).

Xero, web uygulamasının yanı sıra iOS ve Android cihazlarınız için hareket halindeyken paranızı yönetmenizi sağlayan bir mobil uygulama sunar. Hem iOS hem de Android uygulamalarında gösterge tablonuzu, satın alma işlemlerinizi, satışlarınızı ve kişilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca yeni faturalar, faturalar, makbuzlar, fiyat teklifleri ve kişiler de oluşturabilirsiniz.

xero-pano Uygulama

Yeni faturalar, makbuzlar ve faturalar eklerken Xero’nun arayüzü basit ve kullanımı kolaydır. Makbuz eklediğinizde, bunlar banka hesabınıza giden bir işlem olarak kaydedilir. Gösterge tablosu, web sürümünde gördüğünüz kadar eksiksiz değil, ancak finansal durumunuzu bir bakışta sağlamak için hala yeterli.

xero-fatura-Uygulama

xero-makbuz-app

Faturalama

Xero’yu kullanarak fatura göndermenin üç yolu vardır. İlki, araç çubuğunuzun sağ tarafındaki ”+” işaretinden geçer. Bu düğme ile yeni faturalar, faturalar, kişiler ve daha pek çok şey oluşturabilirsiniz.

xero artı işareti

İkinci yol, “size borçlu olduğunuz faturalar” sekmesinde gösterge tablonuzdan geçer. Burada “yeni satış faturası” düğmesi sizi yeni faturanıza götürür.

Üçüncüsü, “işletme” altındaki açılır menüde bulabileceğiniz “faturalar” sayfasıdır. Düğmenin yanındaki oku tıklayıp “yeni yinelenen fatura” yı seçerek de yinelenen bir fatura oluşturabilirsiniz.

xero-fatura sayfalık

İlk faturanızı oluşturmadan önce, faturanızın temasını özelleştirebileceğiniz veya yeni bir tema ekleyebileceğiniz Xero’nun “fatura ayarları” sayfasını ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Özelleştirme, faturanızın biçimini ve logosunu içerir.

Faturalarınız için kullanmak istediğiniz ödeme hizmetlerini “ayarlar” sayfasından ayarlayabilirsiniz. FreshBooks ve QuickBooks Online’ın aksine, Xero doğrudan kredi kartı ödemesini kabul etmez. 

Bunun yerine, kredi kartı ödemeniz Stripe aracılığıyla işlenir. Çok sayıda kredi kartı ödemesini kabul ederseniz, işlem ücretlerine dikkat etmeniz gerekir. Diğer kanallar üzerinden ödeme almak istiyorsanız PayPal’ı da kullanabilir veya özel bir URL ekleyebilirsiniz.

Ayarlar sayfası ayrıca fatura hatırlatıcılarını ayarlamanıza olanak tanır. En fazla beş hatırlatıcı oluşturabilir ve onlarla gönderilen e-postaları özelleştirebilirsiniz. Bu ayar tüm faturalarınıza uygulanır. 

Sürekli olarak hatırlatılmak istemeyen bir müşteriniz varsa, hatırlatıcıyı tüm müşterileriniz için kapatmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Bu, özellikle farklı faturalandırma politikalarına sahip birden fazla müşteriniz varsa Xero’nun faturalandırma özelliğinin başka bir dezavantajıdır.

Fatura oluşturma arayüzü basit ve anlaşılması kolaydır. “Kime” işaretli kutuya alıcınızı ekleyin. Kişi listenizden yeni bir kişi ekleyebilir veya mevcut bir müşteriyi kullanabilirsiniz; bu durumda o kişinin ayrıntıları otomatik olarak faturaya dahil edilir.

Faturanızı oluştururken, envanterinizden öğe seçebilir veya manuel olarak ekleyebilirsiniz. Faturalamak istediğiniz öğe envanter yönetimi listenizde değilse, bunları “yeni faturalar” sayfasından da hızla ekleyebilirsiniz. Envanter izleme kullanırsanız, bir öğeyi faturalandırdığınızda öğe miktarı otomatik olarak güncellenir.

Her öğeye indirimler ve vergi oranları uygulanır. İndirimler belirli bir fiyattan veya yüzde olarak ayarlanabilir. Vergiyi faturanızın alt toplamına dahil etmek isteyip istemediğinizi de belirleyebilirsiniz.

xero-fatura

Xero’nun faturalandırmasındaki küçük bir kusur, faturanızda müşterinize not ekleyememenizdir. Önemli bir bilgi varsa, bunu yalnızca faturanızla birlikte gelen kişiselleştirilmiş e-posta yoluyla iletebilirsiniz..

xero-tekrar-fatura

Genel olarak, Xero’da faturalar oluşturmak basit ve anlaşılması kolaydır. Açılır menüdeki “işletme” kategorisinde bulabileceğiniz “satışlara genel bakış” sayfası, size faturanızın durumunu verebilir. Kontrol panelinde haftalık faturalarınızın kısa bir raporunu da görebilirsiniz.

Xero’yu daha önce kullandıysanız, Xero’nun “klasik” faturalandırmasını kullanmış olabilirsiniz. Xero, esnekliğini, düzenini ve otomatik kaydetme işlevini geliştirmek için Nisan 2019’da faturalandırma özelliklerini güncelledi. Normal faturalandırma sayfanızın altındaki “klasik faturalandırmaya geç” bağlantısını tıklayarak Xero’nun “klasik” faturalandırmasına geçebilirsiniz.

Masraflar

Xero’da giderlerinizi yönetmek, faturalarınızı yönetmeye benzer. Faturalarınızı “muhasebe” açılır menüsünde bulabilirsiniz.

Bir satın alma siparişi başlattığınızda, yalnızca birkaç tıklamayla faturalar oluşturabilirsiniz. Envanter izleme kullanıyorsanız, fatura oluşturduktan sonra ürün miktarınız otomatik olarak güncellenir.

Faturalar gibi, birkaç farklı yöntemle yeni faturalar oluşturabilirsiniz: gösterge tablosu, gezinme çubuğunun sağındaki “+” veya “işletme” açılır menüsünde bulabileceğiniz “faturalar” sayfası. 

Faturalarınızın ilerlemesini “ödenecek faturalar” sayfasında takip edebilirsiniz. Bu sayfa aracılığıyla, ödemelerinizi planlayabilir veya birden çok fatura için toplu ödeme ayarlayabilirsiniz.

xero-toplu ödeme

“Faturalar” sayfasından yeni bir fatura oluşturmak için “yeni fatura” düğmesine basabilirsiniz. Yinelenen bir fatura oluşturmak için oku tıklayabilir, ardından “yeni yinelenen fatura” düğmesini tıklayabilirsiniz.

xero-bono ödemeye

Faturalandırılabilir bir giderse, faturayı müşteriye atayabilirsiniz. Bu müşteriyi “klasik” faturalamayı kullanarak bir sonraki faturalandırdığınızda, bu gider otomatik olarak faturaya eklenecektir.

Raporlama

Bilgi dolu gösterge tablosunun yanı sıra, işletmeniz hakkında daha kapsamlı raporlar da görebilirsiniz. Bu raporları, “muhasebe” altındaki açılır menüde ve ardından “raporlar” ı seçerek bulabilirsiniz. Bu sayfada, hızlı erişim için raporlarınızı açabilir ve sık kullanılanlarınızı yönetebilirsiniz.

Xero’nun raporları sekiz kategoriye ayrılır: finansal, satış, satın alma, vergi, envanter, muhasebe, ücretli ve sabit kıymet.

xero-raporlar

Satış raporları, belirli bir dönemde alacak faturalarınızı birçok şekilde görmenizi sağlar. Bu raporlardan, müşterilerinizden hangisinin en yavaş ve hangisinin gecikmiş bir faturaya sahip olduğunu belirleyebilirsiniz..

xero yaşlı raporu

Xero’nun rapor ayarları faydalıdır ve QuickBooks Online ve FreshBooks’tan daha fazla özelleştirmeye sahiptir. Raporlarınızda görmek istediğiniz tarih aralığını ayarlayabilirsiniz. Bazı raporlar ayrıca görmek istediğiniz sütunları seçmenize ve istediğiniz verileri bulmanıza yardımcı olacak filtreler eklemenize olanak tanır.

xero-raporlar-ayarları

“Satın almalar” kategorisindeki raporlar, “satışlar” altındaki raporlarla aynı şekilde çalışır. Bu raporlar hangi tedarikçilere en yavaş ve en çok borcunuzu ödediğinizi görmek için kullanılır.

Vergi özeti raporu, belirli bir dönemde tüm satış vergilerinizi görmenizi sağlar. Bu raporda iki rapor arasında geçiş yapabilirsiniz: bir özet ve bir denetim raporu. Görüntülenen vergiler, vergi türüne göre sınıflandırılır. Bir vergi raporu yayınlarken, raporunuzun başlık, tarih ve altbilgi gibi bazı bölümlerini özelleştirebilirsiniz.

Bu kategorilerin yanı sıra “duran varlıklar” ve “envanter” raporları da bulunmaktadır. Sabit kıymetlere ilişkin raporlar, varlıklarınızın amortismanını ve elden çıkarılmasını izlemek için kullanılır. Envanter yönetimi raporları, envanterinizin zaman içindeki akışını görmenize yardımcı olabilir. Bu raporlardan, hangi öğelerin en popüler veya hangilerinin popüler olmadığını da görebilirsiniz..

Muhasebe raporları, işlemlerinizi anlamanıza yardımcı olabilir. İşlemlerinizi hesaplara, kişilere veya tarihlere göre filtrelenmiş olarak görebilirsiniz. İşlem özeti raporları, zaman içinde hesabınızdaki etkinliklere kısa bir bakış sağlar. Ayrıntılı işlem raporları, zaman içinde tüm işlemlerinizin ayrıntılı bir raporunu sunar..

Finansal kategori 14 farklı rapordan oluşmaktadır. Kabaca, bu raporlar dört türe ayrılır: bütçe, özsermaye, performans ve nakit akışı. Hisse senedi raporları, birden fazla işletme sahibi veya yatırımcısı olan işletmeler için kullanılabilir. Performans ve nakit akışı, finansal sağlığınızı değerlendirmek için ihtiyacınız olan verileri sağlayabilir.

Xero’nun raporları alınacak çok şey var. FreshBooks Online ile karşılaştırıldığında QuickBooks Online ile karşılaştırıldığında çok sayıda rapor var. Hepsini kullanmazsan garip değil. 

Her şeyi ilk kez ayarladığınızda çok zor, ancak işinizi analiz etmek için hangilerini kullanabileceğinizi öğrendikten sonra, Xero’un raporlama özelliği yararlıdır, çünkü birçok özelleştirme seçeneği vardır.

Destek

Xero’nun yardım sayfasına “?” çubuğunun sağ tarafındaki simgesi tıklayın. Xero’nun yardım sayfası oldukça kapsamlı ve derinlemesine. Sahip olabileceğiniz teknik soruların çoğuna cevap verebilir.. 

Aradığınızı bulamazsanız, Xero ayrıca bir topluluk forumu sunar, böylece çözüm veya geçici çözümü olabilecek diğer Xero kullanıcılarına soru sorabilirsiniz.

Ayrıca doğrudan Xero’nun müşteri hizmetlerine de başvurabilirsiniz. Doldurmanız gereken destek formu konu ve konuyu, e-postanızı ve sorununuzun ayrıntılarını içerir. Konuyu doldurduğunuzda, Xero, sorduğunuz sorunun yardım sayfalarında olmadığından emin olmak için yardım sayfalarından bazı konular önerir.

Sorunuzu gönderdikten sonra, bir kuyruğa alınacaksınız, böylece hemen bir yanıt alamayacaksınız. Xero’nun destek sayfasına göre, destek ekibi 24 saat içinde cevap verecek. 

Müşteri desteğine bir soru sorduğumuzda, sekiz saat içinde bir yanıt aldık. Vaat edilen 24 saatlik pencerenin içindeydi, ancak işinizi engelleyebilecek acil bir sorununuz varsa hala ideal değil.

Karar

Xero, birçok işlevi olan sağlam bir bulut tabanlı muhasebe çözümüdür. Özelliklerinin kullanımı kolaydır ve birbirleriyle iyi çalışırlar.

Faturalar ve faturalar gibi temel özellikler, diğer muhasebe yazılımlarıyla aynı genel tasarıma sahiptir ve kolayca anlaşılabilir. Envanter izleme ve sabit varlıklar gibi gelişmiş özelliklerin öğrenilmesi gerekir, ancak ihtiyacınız olan tüm bilgiler Xero’nun yardım sayfasında bulunur.

Sahip olduğu tüm özellikler göz önüne alındığında, Xero’nun “büyüyen” fiyatlandırma planı küçük ve orta ölçekli işletmeler için mükemmeldir. Xero’nun ekibi sistemi geliştirmeye ve yeni özellikler geliştirmeye devam ettiğinden, gelecekte Xero’dan çok daha fazlasını alabilirsiniz.

Xero’nun ne kadar güçlü olduğu işinize bağlıdır. İşletmeniz stok takibi ve varlık yönetimi içeriyorsa, Xero muhasebe mükemmeldir. Xero’nun özelliklerinin çoğuna ihtiyaç duymayan bir freelancer iseniz, FreshBooks gibi başka bir platform sizin için daha iyidir.

Xero’nun işletmeniz için mükemmel bir eşleşme olup olmadığını anlamak için Xero’nun 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü denemenizi öneririz. Xero hakkında ne düşünüyorsun? Yorumlar bölümünde duymak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me