QuickBooks Online İncelemesi – Profesyoneller için Bulut Muhasebesi – Güncellendi 2020

QuickBooks Çevrimiçi İncelemesi

Daha yeni muhasebe deneyimine sahip olanların yanı sıra yeni başlayanlardan herkes için iyi çalışan bulut muhasebe yazılımı. Ancak, bu QuickBooks Online incelemesinde okuyabileceğiniz gibi, başlamak için bazı dirsek gresi gerektirir..


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

QuickBooks Online, en iyi muhasebe yazılımı listemizdeki yerini hak ediyor. Intuit tarafından oluşturulan QuickBooks Online, mali durumunuzu daha hızlı ve daha kolay yönetmenize yardımcı olabilecek birçok özellik sunar.

QuickBooks Online ile dik bir öğrenme eğrisi var. Temel özelliklerin anlaşılması kolaydır, ancak daha gelişmiş özelliklerin ustalaşması daha zordur. Neyse ki, QuickBooks Online, paranızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir bilgi tabanına sahiptir.

QuickBooks Online, mali durumunuzu yönetmek için harcadığınız zamanı azaltmanıza yardımcı olacak birçok özelliğe sahiptir. Yinelenen işlemler, fatura hatırlatıcıları, fiyat kuralları ve daha fazlası gibi otomatik özellikler sunar. Ayrıca, ek bir ücret karşılığında vergilerinizi dosyalamak veya bordronuzu yönetmek gibi ekstra hizmetler de sunar..

Genel olarak, QuickBooks Online, finansınızı tek bir platform üzerinden yönetmenize yardımcı olabilecek mükemmel bir muhasebe yazılımıdır. İşletmenize ne kadar iyi yardımcı olabileceğini görmek istiyorsanız, 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin veya bu QuickBooks Online incelemesinin tamamını okuyun.

Güçlü & Zayıf Yönler

QuickBooks Online için alternatifler

Özellikleri

QuickBooks Online’ın faturalandırma ve temel raporlama gibi temel özellikleri kullanımı kolaydır ve son derece özelleştirilebilir. Gösterge tablosu ve satışa genel bakış gibi finansal durumunuzu bir bakışta izlemenize yardımcı olabilecek özellikler de vardır. Bilgiler, finansal durumunuzu kolayca kavramanıza yardımcı olabilecek grafikler ve sayılarla görüntülenir.

quickbooks-pano

Xero’ya benzer şekilde (daha fazla bilgi edinmek için Xero incelememizi okuyun), QuickBooks Online aracılığıyla canlı banka özet akışları da alabilirsiniz. İşlemlerinizi mutabakat yapmak kolaydır ve bakiyeleriniz arasındaki farkı sayfanın üst kısmında görebilirsiniz.

quickbooks-uzlaşma

QuickBooks Online’da öne çıkan birçok özellik var. Örneğin, envanter özelliği öğelerinizi yönetmenize ve yeniden sıralama noktaları ayarlamanıza olanak tanır. 

Bir öğeyi yeniden sıralamak için, öğenin yanındaki oka tıklayabilir ve sizi bir satınalma siparişi formuna götürecek olan “yeniden sırala” yı tıklayabilirsiniz. Envanterinize bir öğe eklerken, bir paket oluşturmak için birden fazla öğe de ekleyebilirsiniz; bu, bir pakette özel fiyatlarınız varsa yararlı olacaktır.

quickbooks-eklenti envanter

Envanterinizdeki öğeler için indirimler olan fiyat kuralları da ayarlayabilirsiniz. Öğeleri, müşterileri, zamanlamayı ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz. Daha sonra, kural uygulanabilirse, fiyat otomatik olarak değişecektir, ancak isterseniz başka bir fiyatla değiştirme seçeneğiniz vardır..

QuickBooks Online’ın projeleri, projenizin gelirini ve maliyetini net bir şekilde göstererek kârlı kalmanıza yardımcı olur. Çalışanların saatleri ve faturaları gibi giderler kaydedilir ve elde ettiğiniz gelirle karşılaştırılır. Karşılaştırma, projenizin sayfasında gösterilir, böylece ne kadar para kazandığınızı veya kaybettiğinizi görebilirsiniz.

quickbooks-projeler

Mobil uygulamalarınızı kullanarak makbuzları yakalamak kolaydır. Bilgilerinizi kategorilere ayırmak için makbuzlarınızı otomatik olarak tarar, böylece her şeyi manuel olarak girmek zorunda kalmazsınız. İncelenen makbuzlar daha sonra masraflarınızda toplanır ve ihtiyacınız olduğunda, örneğin vergilerinizi derlerken bunları çekebilirsiniz..

ABD kullanıcıları için QuickBooks Online, vergilerinizde size yardımcı olabilecek ek özellikler sunar.

QuickBooks Online, ABD vergi sezonu boyunca ihtiyacınız olan tüm verilere sahip olmanız için işlemlerinizi yönetmenizi sağlar. 1099 yüklenici için vergilerinizi takip etmenizi ve sizin için birleştirmenizi sağlar. Ek bir ücret karşılığında vergilerinizi doğrudan QuickBooks Online’dan da e-postayla gönderebilirsiniz.

Ayrıca, vergilerinizi otomatik olarak hesaplayabilen bir satış vergisi özelliğine de sahiptir. Daha da iyisi, herhangi bir yasa değiştiğinde vergi oranlarını otomatik olarak güncellediğinden, satış verginizle ilgili her şeyi unutabilir ve QuickBooks Online’ın sizin için yapmasına izin verebilirsiniz.

En yeni özelliği olan “sermaye”, kredi almaya uygun olup olmadığınızı görmek için kredi puanınızı görüntülemenize olanak tanır ve kredi almanıza yardımcı olur. Kredi puanınızı bir kez ücretsiz alabilirsiniz. İşletmenizi genişletmek için kredi almak istiyorsanız, QuickBooks Online “pazar yeri” aracılığıyla kredi bulmanıza yardımcı olabilir.

QuickBooks Online’a Genel Bakış

QuickBooks Online Logosuquickbooks.intuit.com

Aylık $ 1500’dan başlayan fiyatlarla

Özellikleri

Faturalama

fatura

A / R

A / P

Banka Özet Akışları

CC

Faturaları ödemek

Çoklu parabirim

Mobil uygulama

Zaman izleme

Envanter

Maaş bordrosu

Fiyatlandırma

QuickBooks Online mevcut en pahalı muhasebe çözümlerinden biridir, ancak ek bir maliyetle alabileceğiniz birçok ekstra özellik de vardır..

Pahalı olsa bile, QuickBooks Online’ın fiyatlandırma planı mantıklı. Her planla daha fazla özellik ve kullanıcı alanı ekleyerek dört plan sunar. Fiyat farkı da makul.

En ucuz planı olan “basit başlangıç”, mali durumlarını yönetmek için yalnızca bir şeye ihtiyaç duyan küçük işletmeler için açıkça yaratılmıştır. Temel raporlama, fatura ve vergiler gibi temel özellikleri içerir. Bu plan ayda 20 $ olarak fiyatlandırılıyor, bu da özellikle temel özelliklerle sınırlı olduğu için oldukça pahalı.

Bir sonraki planına, “gerekli” terimlere yükseltme, faturalarınızı ve takip sürenizi yönetmenizi sağlar. Ayrıca üç kullanıcıya kadar izin verir. Sadece üç ekstra özellik elde etmek için 20 dolarlık bir sıçrama olan 40 dolar.

70 $ değerindeki bir başka “artı” yükseltmesi de QuickBooks Online’ın envanterinin ve projelerinin kilidini açar. Bu araçların ikisine de ihtiyacınız varsa, 30 dolarlık fiyat artışı oldukça makul çünkü her ikisi de daha fazla zaman ve para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek güçlü araçlardır.. 

“Gelişmiş” e yapılan son yükseltme, muhasebe yazılımı için ayda 150 dolar ödeyebilen daha büyük işletmeler içindir. Hızlandırılmış faturalandırma, yeni sürüme geçirilmiş raporlar ve 20 ücretsiz banka havalesi de dahil olmak üzere birçok yeni sürümle birlikte gelir.

QuickBooks Online’ın yakın zamanda başlattığı bir diğer plan da serbest çalışanlar için oluşturulmuş “serbest meslek sahibi” plan. Aylık 15 $ maliyeti, diğer planlardan daha ucuz hale getirir.

Serbest çalışanların faturalandırma, temel raporlar oluşturma ve gelir ve giderlerinizi takip etme gibi temel özelliklerine sahiptir. Ayrıca, FreshBooks’un sahip olmadığı bir şey olan üç aylık vergilerinizi tahmin etmenizi sağlar..

Öte yandan, QuickBooks Online’da FreshBooks gibi bir zaman izleme özelliği yoktur. Bu sizin için bir anlaşma kırıcıysa, daha fazla bilgi edinmek için FreshBooks incelememizi okuyun. Bu plan serbest çalışanlara yönelik olduğundan, “serbest meslek sahibi” planını seçerseniz başka bir plana geçemezsiniz.

Bu planların yanı sıra, QuickBooks Online çok sayıda ücretli ekstra sunuyor. En belirgin olanları bordro işlemleri ve “fatura ödeme” özelliğidir.

Kullanıcı dostu

QuickBooks Online’ı kullanmaya başlamadan önce 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Bu deneme, ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına karar vermeden önce QuickBooks’a alışmanıza olanak tanır.

Kaydolmak kolaydır. Yalnızca e-postanızı, işletmenizin adını ve sektörünüzü girmeniz gerekir. Masaüstü için QuickBooks kullandıysanız, devam etmeden önce verilerinizi içe aktarmanız istenir. İşlem oldukça kolaydır ve size yardımcı olacak adım adım bir kılavuzunuz vardır.

Gezinme çubuğu solda bulunur. Üstteki menüden alt menüler arasında da hareket edebilirsiniz.

quickbooks-navigasyon-faturalar

İşlem eklemek yeni bir sayfaya gitmekte zorluk çekiyorsa, QuickBooks Online hızlı ekleme düğmesi sağlar. Ekranınızın sağ üst tarafındaki “+” işareti faturalar, faturalar ve günlük girişleri gibi birçok şeyi ekleyebilir.

quickbooks artı menüsü

QuickBooks Online’ın birçok özelliği ayarlarında ve kullanıcıların deneysel eklentileri deneyebilecekleri QuickBooks Labs’ta gizlidir..

“+” İşaretinin yanında görebileceğiniz ayarlar, özel şablon oluşturma, özellikleri açma ve QuickBooks Labs’ı açma gibi pek çok şey yapabilir.

quickbooks-ayarları

Genel olarak, QuickBooks Online’ın temel özelliklerinin kullanımı kolaydır ve yeni işlemler eklemek kolaydır. Ancak, ayarlardan veya QuickBooks Lab’den açılması gereken özellikler gibi bulunması zor bazı özellikler vardır. Ayrıca, rutin ve envanter gibi kullanımı daha zor olan ve etkili bir şekilde kullanabilmeniz için öğrenilmesi gereken bazı özellikler de vardır..

Faturalama

“+” İşaretli hızlı eklenti menüsünden bir fatura oluşturabilirsiniz. Bunu, gezinme çubuğunda “satışlar” altında bulabileceğiniz “faturalar” sayfasına giderek de yapabilirsiniz. “Yeni fatura” düğmesini tıkladığınızda sizi faturanızın ayrıntılarını doldurabileceğiniz bir sayfaya yönlendirirsiniz.

quickbooks-fatura

Mevcut bir müşteriye fatura atayabilir, yeni bir müşteri ekleyebilir veya bir projeye atayabilirsiniz. Bir müşteri için tahminler varsa, QuickBooks Online bunu sağ taraftaki bir açılır çubukla faturanıza eklemenizi önerir.

Faturalamak istediğiniz bir öğeyi “ürünler / hizmetler” sütununda seçebilirsiniz. Envanterinizden öğe eklemek, öğe miktarını otomatik olarak güncelleyecek olan envanter izlemeyi etkinleştirir.

QuickBooks Online’ın ayrıca FreshBooks ve Wave’e benzer kendi ödeme işleme sistemi vardır (daha fazla bilgi edinmek için Wave incelememizi okuyun).

QuickBooks Online’ın ödeme sistemini kullandığınızda, her işlemin bir yüzdesi alınır, bu nedenle bunu takip etmek istersiniz.

Faturanızı QuickBooks Online’dan göndermek istiyorsanız, kişisel bir ton eklemek için faturanın e-postasını özelleştirebilirsiniz. Gmail hesabınıza da bağlanabilirsiniz, böylece faturaları doğrudan e-posta adresinizden gönderebilirsiniz.

quickbooks-send-fatura

Sayfanın altındaki çubukta, şablonları kullanarak faturanızı özelleştirebilirsiniz. Faturanızdaki öğeyi müşterilerinize göndermeniz gerekiyorsa, faturanızı ve paketleme fişlerinizi de yazdırabilirsiniz.

Sayfanın altındaki “yinelenen ödeme yap” düğmesini kullanarak da tekrarlanan faturalar oluşturabilirsiniz. Bu, tekrarlayan faturanızın ayrıntılarını, fatura aralığı da dahil olmak üzere ayarlayabileceğiniz bir sayfa açar.

quickbooks-faturalar yinelenen

“Faturalar” sayfasından QuickBooks Online’daki müşterilerinize manuel olarak hatırlatıcı gönderebilirsiniz. Bu sayfa aracılığıyla faturalarınızın durumunu da görebilirsiniz.

quickbooks-send-hatırlatmalar

Otomatik hatırlatıcılar göndermek için QuickBooks Labs’tan “rutinler” özelliğini açmanız gerekir. Daha sonra rutinlerinizi ayarlarınız aracılığıyla, “araçlar” altında yönetebilir ve ardından “rutinlerinizi yönetin” i tıklayabilirsiniz.

quickbooks-rutinleri

Basit bir hatırlatma ayarlamak için çok şey yapmanız gerekiyor. Xero’dan farklı olarak (daha fazla bilgi edinmek için Xero incelememizi okuyun), QuickBooks Online’ın “rutinleri” hangi müşterilerin hatırlatması da dahil olmak üzere hatırlatıcılarınızı özelleştirmenizi sağlar.

Faturaların yanı sıra, “satışlar” menüsü altında bulabileceğiniz “tüm satışlar” sayfasından tahminler ve satış makbuzları da oluşturabilirsiniz. Bu sayfa aracılığıyla, tüm satış işlemlerinizi de izleyebilirsiniz.

quickbooks-all-satış

Bir tahmin yaptığınızda, “işlemler” sütununun altındaki “fatura oluştur” düğmesini tıklayarak bir fatura oluşturabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak, bir proje için peşinat ödemeniz gerekiyorsa yararlı olan kısmi bir fatura oluşturabilirsiniz..

quickbooks-kısmi fatura

Genel olarak, QuickBooks Online’ın faturalandırma sistemi çoğu işletme için mükemmeldir. Kısmi faturalama, irsaliye baskısı ve çevrimiçi ödemeler gibi diğer muhasebe yazılımlarında nadiren gördüğünüz birçok işlev sunar.

Hatırlatıcıları manuel olarak göndermek kolaydır, ancak otomatik bir hatırlatıcı ayarlamak çoğu platformda olduğundan daha zordur. Otomatik ödeme hatırlatıcılarına güvenen biriyseniz, bu özellik sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Masraflar

Gezinme çubuğunda “giderler” menüsünü tıkladığınızda, faturalar, satın alma siparişleri, giderler, satıcı kredisi ve çekler dahil olmak üzere tüm giderlerinizi gösteren bir sayfa görürsünüz.

quickbooks-giderler

Bir fatura oluştururken mevcut bir satıcıyı kullanabilir veya yeni bir satıcı oluşturabilirsiniz. Ayrıca vergi mevsimi boyunca size yardımcı olabilecek 1099 yüklenici için ödemeleri izleme seçeneğiniz de vardır.. 

Bir öğe veya kategori ayrıntıları eklerken, faturalandırılabilir hale getirebilir ve müşteri ekleyebilirsiniz. Bu masraflar daha sonra bir sonraki müşteriyi faturalandırdığınızda öneri çubuğunda görünecektir.

quickbooks-fatura

Tıpkı faturalarda olduğu gibi, sayfanın altındaki “yinelenen ödeme yap” düğmesiyle tekrarlanan bir fatura oluşturma işlemi yapılır.

Çevrimiçi bankacılığı kullanarak satıcılara doğrudan QuickBooks Online’dan ödeme yapmanıza olanak tanıyan fatura ödemesini ayarlayarak QuickBooks Online’dan fatura ödeyebilirsiniz. Bu ek hizmet, 20 ödemeye kadar sizden ayda 15,95 ABD doları ücret alacak. .

Fatura ödemesini ayarlamak istemiyorsanız, faturalarınızı her zaman manuel olarak ödeyebilir ve daha sonra “faturaları öde” düğmesini tıklayarak QuickBooks Online’da işlemleri kaydedebilirsiniz. “Çevrimiçi faturaları öde” düğmesinin yanındaki oku tıkladığınızda bu seçeneği ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

quickbooks-ödeme faturaları

Çekleri kullanarak ödeme yapmayı tercih ediyorsanız, el ile yazdırmak için “baskı çekleri” ni kullanabilirsiniz. “Sipariş kontrolleri”, 50 kontrol için 36,99 ABD dolarından başlayan bir başka QuickBooks hizmetidir.

Raporlama

QuickBooks Online birçok rapor şablonu sunar. Bu şablonları gezinme çubuğundaki “raporlar” menüsünde bulabilirsiniz.

Finansal raporlarınızı “standart” sekmesi altında bulabilirsiniz. En üstte, seçtiğiniz raporları “sık kullanılanlar” sekmesinde görebilirsiniz.

“İşletmeye genel bakış” altında, kâr ve zarar, nakit akışı ve bilançolar dahil olmak üzere işletmenizin nasıl bir performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olabilecek raporların çoğunu bulacaksınız. 

“Sana kim borçlu” ve “satış ve müşteriler” size satışlarınız hakkında bir fikir verir. “Size kim borçludur?” Esas olarak faturalarınızla ve hangi faturaların geciktiği ile ilgilenir. “Satış ve müşteriler”, hangi ürünlerin iyi sattığını veya hangi müşterilerin işletmenizden en fazla ürünü satın aldığını görmenize yardımcı olabilir.

Öte yandan, “kime borçlu olduğunuz”, hesabınıza ödenecek veya ödenmemiş faturaları izlemenize yardımcı olabilir. “Giderler ve satıcılar” bölümündeki raporlar aracılığıyla, hangi tedarikçilerin ürün tedarikinizi kapsadığını ve işlemlerinizin ayrıntılarını görebilirsiniz. 

Bu raporların her ikisi de masraflarınızı nerede keseceğinize veya hangi satıcılarla iş yapmaya devam etmek istediğinize karar vermek istediğinizde önemlidir.

QuickBooks Online’ın raporları son derece özelleştirilebilir. Bir raporlama dönemi seçebilir, sütunları düzenleyebilir veya raporu diğer dönemlerle, diğer şeylerle karşılaştırabilirsiniz.

quickbooks-raporlar

Göstermek istediğiniz öğeleri satıcılar, müşteriler ve ürünler gibi birkaç kategoriye göre de filtreleyebilirsiniz. Raporlarınızın üstbilgisi ve altbilgisi de özelleştirilebilir. Bu özelleştirmeleri kullanarak raporlarınızda görüntülenecek bilgileri seçebilirsiniz.

quickbooks-özelleştir-raporlar

QuickBooks Online’ın raporlama özelliği temel bilgileri veya çok daha fazlasını sunabilir. FreshBooks ve Wave gibi diğer hizmetlerle karşılaştırıldığında, QuickBooks Online’ın “artı” planının özelliklerinde kazandığı açıktır.

Ancak, QuickBooks Online’ı Xero ile karşılaştırmak, her ikisinin de raporlama özelliklerinde çok fazla benzerliğe sahip olduğunu gösterir. Ayrıca, hem Xero hem de QuickBooks Online çok sayıda rapor şablonu sunar. Görüntülenecek bilgileri ve görüntülemek istediğiniz zaman aralığı gibi birçok özelleştirme seçeneği de mevcuttur.. 

Destek

QuickBooks Online’ın bilgi tabanı oldukça geniştir. Her yeni özellik açışınızda adım adım kılavuz veya video gösterilir. Bilgi bankası sadece yardım sayfaları sunmakla kalmaz, aynı zamanda web seminerleri, videolar ve ücretli kurslar da sunar.

Yardım sayfalarına, gezinme çubuğunun sağ üst köşesinde bulunan “yardım” düğmesini tıklayarak ulaşabilirsiniz..

“Yardım” düğmesine tıkladığınızda, küçük bir pencere açılır ve bazı konular önerir. Ayrıca, yardım sayfalarında sorununuzun çözümünü arayabileceğiniz bir arama çubuğu da vardır..

quickbooks yardım

Aradığınızı bulamazsanız, yardım penceresinin altındaki “bize ulaşın” düğmesini tıklayarak destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Bazı makaleler önermek için kullanılacak bir anahtar kelime eklemeniz istenir.

Önerilerin hiçbiri sorularınızı yanıtlamazsa, topluluk forumlarına bir soru gönderebilir, bir temsilciye mesaj gönderebilir veya daha fazla yardım isteyebilirsiniz. Bir aracıya mesaj göndermek ve QuickBooks Online’ı aramak 7/24 mevcut değildir..

Karar

QuickBooks Online, küçük ve orta ölçekli işletmeler için mükemmel bir seçenektir. Katmanlı fiyatlandırma planı, ihtiyacınız olmayan özellikleri satın alma riski de olsa, işinizi mükemmel şekilde tamamlayacak özellikler satın almanıza olanak tanır.

Çoğu özelliği kolayca kullanabilirsiniz, ancak bazıları daha zordur. Ayrıca, otomatik fatura hatırlatıcıları gibi bazı işlevlerin ayarlanması zordur, ancak işi başlangıçta yaparsanız, QuickBooks Online mali durumunuzu daha hızlı ve daha kolay yönetmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca ayarlarında ve QuickBooks Labs’ta gizlenmiş bazı özellikler de vardır. Ek bir maliyetle alabileceğiniz birçok ekstra özellik de var.

QuickBooks Online’ın raporlama özelliği son derece özelleştirilebilir. “Gösterge tablosu” ve “genel bakış” sayfaları, finansal durumunuzu bir bakışta görmenizi sağlar. Bilgiler, grafikler ve sayılarla gösterilir, böylece mali durumunuzu daha kolay anlayabilirsiniz.

Mali durumunuzu yönetmek için harcanan zamanı kısmak isteyen küçük ve orta ölçekli bir işletmenin parçasıysanız, QuickBooks Online’ın 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü denemenizi öneririz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map