OneUp İncelemesi

OneUp’ın çok sayıda çan ve ıslık var, ancak kullanılabilirlik söz konusu olduğunda acı çekiyor. Ancak, envanter sistemi, herhangi bir çevrimiçi muhasebe yazılımında gördüğümüz en iyisidir, bu da bazı işletmeler için mükemmel bir eşleşme olabilir. Tüm ayrıntılar için OneUp incelememizin tamamını okuyun.


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

OneUp, fiziksel ürünler satan küçük işletmeler için mükemmel olan benzersiz bir çevrimiçi muhasebe yazılımıdır. En güçlü noktaları, envanter yönetimi özelliği ve yerleşik CRM işlevinin yanı sıra cömertçe fiyatlandırılmış planlarıdır. Bu sizin için doğru geliyorsa, tam OneUp incelemesini okumaya devam edin.

Aylık 9 ABD doları karşılığında, OneUp tüm özelliklerine erişmenizi sağlar, ancak kullanıcı sayısını ve müşteri temsilcilerinden aldığınız desteği sınırlar. OneUp’ın bir başka dezavantajı, bordro özelliğine sahip olmaması veya üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon sunmaması – Stripe bile dahil, bu nedenle kredi kartı ödemelerini kabul edemezsiniz.

Faturalandırma özelliği yeterince iyi ve envanter özelliği ile iyi çalışıyor. Bununla birlikte, faturalandırması ve faturalandırması için hatırlatıcı veya yinelenen girişler yoktur. Düzen, rakiplerinden çok daha karmaşıktır çünkü birçok farklı sayfaya ayrılmıştır.

Rapor şablonları, basit analiz için yeterli olsa da, daha ayrıntılı bir inceleme için gereken özelleştirme veya filtre seçeneklerinden yoksundur.

Otomatik özellikler ve güçlü bir muhasebe işlevi arıyorsanız, iş gereksinimlerinize daha uygun bir şey bulmak için en iyi muhasebe yazılımı makalemize göz atın..

Güçlü & Zayıf Yönler

OneUp için alternatifler

Özellikleri

OneUp envanter tabanlı küçük işletmeler için mükemmeldir. Mükemmel bir mağaza tutma özelliğine sahip olmasının yanı sıra, OneUp basit bir yerleşik CRM işleviyle tamamlanır. Her ikisi de OneUp’ın satış ve satın alma özellikleriyle iyi çalışır.

Bununla birlikte, OneUp bir bordro özelliği veya herhangi bir entegrasyon sunmaz. Otomatik envanter sıralamasının yanı sıra, verimliliğinizi artıracak bir şey arıyorsanız değerini düşüren çok sayıda otomatik özellik sağlamaz. OneUp ayrıca bir proje izleme işletmesi ve serbest çalışanlar için uygun olmayan bir zaman izleme özelliğine de sahip değildir.

OneUp CRM

OneUp’ın CRM işlevini gezinme çubuğundaki “fırsatlar” düğmesiyle bulabilirsiniz. Bu sayfa dört sekmeye ayrılmıştır: “potansiyel müşteriler”, “fırsatlar”, “fırsatlar için görevler” ve “aramalar”.

“Aday müşteri” sayfasından, potansiyel müşterilerinizin işletme ve iletişim bilgilerini saklayabilirsiniz. “Fırsat” sayfasında, “yeni fırsat” düğmesini kullanarak belirli bir olası satış için ayrıntılar ekleyebilirsiniz. İlerlemenizi takip etmek için, bu sayfa aracılığıyla bir olasılık faktörü de ekleyebilirsiniz.

oneup_new-OPP

“Fırsatlar için görevler” ve “aramalar” sayfaları, fırsatları kazanma olasılığını artırmak için görevlerinizi ve çağrılarınızı düzenlemenizi sağlar. Girişler oluşturduğunuzda, bunları “yapılacak” veya “tamamlandı” olarak işaretleyebilirsiniz. Bir görevi veya aramayı “tamamlandı” olarak işaretlemeniz gerekiyorsa, adı tıklayın ve değiştirme düğmesiyle durumu değiştirin; bu da değişikliğin tarihini de kaydeder.

oneup_new-OPP

OneUp’ın yerleşik CRM işlevi, çok sayıda ikna edici satış yaparsanız mükemmeldir, böylece ihtiyacınız olan tüm araçları tek bir platformda bulabilirsiniz. Bir fırsatı “fırsat” sayfası aracılığıyla bir teklife anında dönüştürebilirsiniz. Faturalanan olası satışlar da otomatik olarak müşteriye dönüşerek bu verileri iki kez girmenizi önler.

OneUp Envanteri

OneUp’ın envanter yönetimi, Sage veya Zoho Books gibi rakipleriyle karşılaştırıldığında en gelişmiş yazılım seçeneklerinden biridir.

Envanter yönetimi özelliğini gezinme çubuğundaki “envanter” düğmesini tıklayarak bulabilirsiniz. OneUp’ın envanter yönetimi özelliğinin birçok işlevi vardır, bu nedenle doğru şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekir.

“Stok” sekmesinde, envanter öğelerinizin listesini, fiyatlarını, maliyetlerini ve miktarlarını görebilirsiniz. Öğe adını tıklayarak öğe ayrıntılarınızı ayarlayabilirsiniz. Ancak, yeni bir öğe eklemek için, envanter gezinme çubuğunun sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayıp “yeni ürün” i seçerek “yeni ürün” sayfasına gitmeniz gerekir.

oneup_new-OPP

Bir öğenin miktarını OneUp’ta ayarlamak, rakiplerinden biraz daha zordur. “Envanter girişleri” veya “envanter çekme” sayfasına gidin. Ardından “yeni giriş” i tıklayın ve ayarlama yapmak için son ürün miktarınızı girin.

“Satınalma siparişi” veya “satış siparişi” sayfası üzerinden stokunuzu etkileyen bir satın alma veya satışı kaydedebilirsiniz. Bir giriş oluştururken, satıcınızı veya müşterinizi ve siparişin öğelerini belirtin. Otomatik olarak bir not almak için “al” a tıklayın. Ayrıca, karttaki “fatura” düğmesini tıklayarak “not alma” sayfasından otomatik olarak bir fatura oluşturabilirsiniz.

oneup-satınalma sipariş

Aynı sistem “müşteri siparişi” ve “irsaliye” için de geçerlidir. Bu özellik, öğelerinizi takip etmenize ve her öğenin açıklandığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

OneUp ayrıca, “daha fazla” sekmesi altındaki “satış” sayfasında bulabileceğiniz, proje yönetimi sunan birkaç platformdan biridir. Faturalar, faturalar ve görevler gibi girişlerinizi projeye göre düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, zaman izleme sunmaz, bu nedenle FreeAgent veya FreshBooks gibi rakipleri kadar etkili değildir.

Fiyatlandırma

OneUp’ın seçebileceğiniz beş fiyatlandırma planı vardır: Self, Pro, Plus, Team ve Unlimited. Xero’ya benzer şekilde OneUp, kullanıcıların tüm özelliklerine yarasadan erişmelerini sağlar. Ancak, her bir fiyatlandırma planı için kullanıcı sayısını sınırlar ve bu da büyüyen küçük işletmeler için mükemmeldir..

Öz planın maliyeti aylık 9 ABD dolarıdır, ancak sizi bir kullanıcıyla sınırlandırır ve OneUp’ın müşteri desteğine erişmenizi sağlamaz. OneUp’ın müşteri desteğini sık sık kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, aylık 19 ABD doları olan Pro planına geçebilirsiniz. Pro, müşteri desteği sağlamanın yanı sıra kullanıcı sayısını ikiye katlar.

Sonraki planlar sadece OneUp’ı kullanabilen insan sayısını artırıyor, bu da çok az mantıklı, çünkü planlar arasında büyük bir fiyat boşluğu var. 

Artı planı aylık 29 ABD dolarıdır ve en fazla üç kullanıcınız olmasını sağlar. Bir sonraki plan olan Team, aylık 69 dolara mal oluyor ve en fazla yedi kullanıcınız olmasını sağlıyor. Son plan olan Sınırsız, sınırsız kullanıcıya sahip olmanızı sağlar ve aylık 169 $ maliyeti.

Buna karşılık, Xero’nun en pahalı planı olan Kurul, aylık 60 $ ‘a mal oluyor, sınırsız kullanıcı sahibi olmanıza ve bir proje yönetimi özelliğine sahip olmanıza izin veriyor (daha fazla bilgi için Xero incelememizi okuyun). Bununla birlikte, OneUp’ın envanter özelliği daha gelişmiş ve yerleşik bir CRM işlevi ile birlikte geliyor.

QuickBooks Online’ın en pahalı planı olan Advanced, aylık 150 dolara mal oluyor ve genel olarak daha iyi bir muhasebe programı. QuickBooks Online’ın platformu üzerinden fatura ödeyebilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu plan aynı zamanda bir zaman izleyici ve proje yöneticisi içerir ve QuickBooks Online, küçük işletmeniz ABD’de bulunuyorsa vergilerinizi dosyalamanıza yardımcı olabilir..

Ancak bütçeniz bundan daha küçükse, OneUp’ın tüm özelliklerine ve müşteri desteğine aylık 19 ABD doları karşılığında erişebileceğiniz için OneUp daha iyi planlar sunar. QuickBooks Online planları ayda 25 ABD dolarından başlar ve bu fiyata bile envanter izleme veya fatura sunmaz.

Kullanıcı dostu

OneUp’ın gezinme çubuğunu ekranın sol tarafında bulabilirsiniz. Sekiz kategorisi vardır: “ev”, “fırsatlar”, “satışlar”, “satın alma”, “envanter”, “muhasebe”, “raporlar” ve “uygulamalar”. Çoğu kategorinin sayfanın üst kısmındaki özelliklerine ilişkin sekmeleri vardır.

Rakiplerinin çoğundan farklı olarak, OneUp’ın kontrol paneli, bir kontrol paneline sahip olma amacını bozan “muhasebe” kategorisinde gizlidir. Bunun yerine, faturalarınızı incelemek ve “ana” sayfanızdaki diğer sayfalara hızlı erişim sağlamak için bir arama işlevi görürsünüz, çünkü bunlar gezinme çubuğunda bulabilirsiniz..

oneup-pano

OneUp’ın küçük işletmenizde ihtiyaç duymadığınız özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsanız, bunları gezinme çubuğundaki “uygulamalar” kategorisinden de devre dışı bırakabilirsiniz.

Genel olarak, OneUp’a alıştıktan sonra kullanımı kolaydır. Ancak, basit bir düğmeyle kolayca değiştirilebilecek çok fazla sayfa var. Bu ek sayfalar, ilk başladığınızda daha kafa karıştırıcı hale geldiğinden, iş ihtiyaçlarınız için mükemmel bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeden önce OneUp’ı keşfetmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir..

Faturalama

Manuel olarak bir fatura oluşturmak için gezinme çubuğundaki “satışlar” kategorisindeki “faturalar” sekmesine gidin ve “yeni fatura” düğmesini tıklayın. Ardından müşteri, tarih ve öğeler gibi fatura ayrıntılarını doldurabilirsiniz.

oneup-new-fatura

“Yeni fatura” sayfasının sağ alt köşesindeki “tamamlandı” yı tıkladıktan sonra OneUp, faturalanan öğelerin stokunun güncellenip güncellenmeyeceğini soracaktır. Stokları takip eden bir fatura otomatik olarak yeni bir irsaliye oluşturur. Ancak, bir faturayı iptal ettiğinizde irsaliye otomatik olarak silinmez ve bu durum envanterinizde karışıklığa neden olabilir.

Ödemeyi, “satışlar” sekmesinin “daha fazla” bölümündeki “müşteri ödemeleri” sayfasından kaydedebilirsiniz. OneUp ayrıca, faturanızın sayfasından “fatura” sayfasındaki kartı tıklayarak açabileceğiniz bir ödemeyi kaydetmenize de olanak tanır. İkinci sayfaya, fatura sayfanızın altındaki düğmeyi ve “ödeme tarihini al” ı tıklayarak gidebilirsiniz.

oneup-invoicep2

Ayrıca, “satışlar” sayfasındaki “tırnak işaretleri” sekmesinden ve “faturalar” sayfasındaki “teslimat notları” ndan da otomatik olarak fatura ekleyebilirsiniz..

Bununla birlikte, OneUp’ın faturalandırmasında bir fatura izleyici, yinelenen bir fatura veya entegre bir ödeme işlemcisi yoktur ve Stripe ile de entegre edilemez. Bu özelliklerden bazıları Wave gibi ücretsiz muhasebe yazılımlarıyla bile kullanılabilir. 

Muhasebe yazılımı göz önüne alındığında, özellik eksikliği ve karmaşık iş akışı OneUp’ı QuickBooks Online veya FreshBooks gibi rakipleriyle karşılaştırıldığında büyük bir dezavantaja sokuyor. FreshBooks incelememizi buradan okuyun.

Masraflar

Faturalarınızı ve harcamalarınızı gezinme çubuğundaki “satın alma” kategorisinden takip edebilirsiniz. Manuel olarak bir gider oluşturmak için “gider” sekmesini tıklayın. 

“Yeni gider” i tıklayarak manuel olarak bir gider oluşturabilir veya OneUp’a bir makbuz yükleyebilirsiniz. Makbuzunuzun bir resmini OneUp’ın Android uygulaması aracılığıyla da çekebilirsiniz; bu çok makbuzdur, çünkü makbuzu kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

oneup-yükleme-exp

Faturalandırma özelliğine benzer şekilde, “envanter” kategorisindeki “alıcı sipariş” sekmesinden otomatik olarak bir fatura oluşturabilirsiniz. Ayrıca, “satış” kategorisindeki “projeler” sayfasına gidebilir ve ardından görevleriniz için bir fatura oluşturmak için “fatura süresi” seçeneğini tıklayabilirsiniz..

Manuel olarak bir fatura oluşturmak için “diğer” sekmesini tıklayın ve “satın alma” kategorisindeki gezinme çubuğundan “faturalar” ı seçin. Sayfanın sağ üst köşesindeki “yeni fatura” düğmesini tıklayarak da yeni bir fatura oluşturabilirsiniz. Yeni bir fatura oluşturmak için ürün, satıcı ve teslim tarihi gerekir. “Ürün ve hizmetlerinize” ek olarak, öğe olarak “giderler” de ekleyebilirsiniz.

oneup-newbill

Tıpkı “faturalarda” olduğu gibi, ödemeleri kaydetmenin iki yolu vardır. Birincisi, “alımlar” kategorisindeki “daha fazla” sekmesinin altında yer alan “fatura ödeme” sayfasına giderek. Aksi takdirde, “faturalar” sayfasındaki adı tıklayıp sayfanın altındaki düğmelerle ikinci sayfaya geçerek faturayı açabilirsiniz..

oneup-fatura

Masraflarınızı ve faturalarınızı takip etmenin yanı sıra, OneUp’ın faturalandırma özelliği fazla bir şey yapmaz. Android uygulamanızdan bir makbuz kaydetme yeteneğine sahip olmak güzel. Ancak, yinelenen bir fatura seçeneği veya fatura hatırlatıcısı yoktur. QuickBooks Online’da olduğu gibi faturalarınızı çevrimiçi olarak ödeyemezsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için QuickBooks Online incelememizi okuyun.

İş Raporlama

OneUp’ın rakiplerinden çok daha az olan sekiz rapor şablonu vardır. Envanter işlevi için, rakiplerinden çok daha gelişmiş olduğu göz önüne alındığında şaşırtıcı bir rapor yok.

OneUp’ın rapor şablonlarını gezinme çubuğundaki “raporlar” kategorisinde bulabilirsiniz. Bu kategoride üç sekme vardır: “muhasebe”, “satış” ve “satın alma”. “Satışlar” bölümünde iki rapor bulunmaktadır: “A / R yaşlanan alacak raporu” ve “müşteri beyanı”. “Satın alma” bölümünde yalnızca bir rapor vardır: “A / P yaşlanma borç raporu”.

oneup-aging-rapor

“Müşteri beyanı” raporu, müşterinin faturalarının ve ödemelerinin bir listesini gösterir. Sayfanın üst kısmında, müşterinin borçlu olduğu toplam bakiyeyi görürsünüz. “Müşteriyi değiştir” düğmesini tıklayarak bir müşteri seçebilirsiniz. Raporu indirmeye ek olarak, bu rapora özgü bir seçenek olan raporu e-postayla da gönderebilirsiniz.

oneup-cust-ifadesi

“A / R yaşlanan alacak raporu” ve “A / P yaşlanma ödenecek raporu” benzer bir şablona sahiptir. Her iki rapor da satıcılara / müşterilere ve raporun sağ tarafındaki her işletme için toplam da dahil olmak üzere bitiş tarihlerine bölünür. Ancak, raporlama dönemi ve biçimi dahil yalnızca üç filtre seçeneği vardır.

Finansal Tablolar

OneUp’ın finansal raporlarını “raporlar” kategorisinin “muhasebe” bölümünde bulabilirsiniz. Toplamda beş rapor vardır: “kâr ve zarar”, “bilanço”, “defteri kebir”, “deneme bakiyesi” ve “satış vergisi raporu”. Ancak, nakit akışı raporu gibi bazı önemli şablonlar hala eksik.

“Kâr ve zarar”, “deneme bakiyesi” ve “genel bakiye” dahil olmak üzere raporların çoğunda sayfanın üstünde bir özet bulunur. “Kâr ve zarar” ve “bilanço” raporu, karşılaştırmak için birden fazla dönem eklemenize olanak tanır. Bu raporlardaki filtre seçenekleri işletme raporlarından çok daha iyidir. 

oneup-kar-zarar

Rapor biçimleri özelleştirilemese de, finansal sağlığınıza yalnızca genel bir bakış gerekiyorsa biçim oldukça açıktır.

Destek

OneUp’ın desteği bir yardım merkezi ve e-posta desteği içerir. Yardım merkezinde arama yapmak için sayfanızın sağ üst köşesindeki soru işareti düğmesini tıkladığınızda bir sohbet penceresi açılır. Arama çubuğuyla bir yardım makalesi arayabilirsiniz. Alternatif olarak, OneUp’ın müşteri desteğiyle iletişim kurmak için sohbet penceresinin sağ alt köşesindeki “bize bir mesaj bırakın” seçeneğini tıklayın.

OneUp’ın sağladığı malzemeler başlamak için yeterlidir. Bununla birlikte, yardım makaleleri sadece bazı kişiler için takip edilmesi zor olabilecek metin biçiminde mevcuttur. Sayfanın üst kısmındaki “yardım” düğmesini tıklayarak OneUp’ın yardım merkezine ana sayfasından ulaşabilirsiniz..

Karar

OneUp, QuickBooks Online veya Sage gibi rakiplerinden çok daha gelişmiş olan mükemmel bir envanter özelliğine sahiptir. Basit CRM işlevi, herhangi bir muhasebe yazılımı parçasına da iyi bir ektir. Bununla birlikte, entegrasyon eksikliği, özellikle bir bordro ve ödeme işleme özelliği sağlamadığı düşünüldüğünde, bazıları için bir anlaşma kırıcı olabilir..

Faturalandırma ve faturalandırma özelliği – envanterle güzel bir şekilde bütünleştirilmiş olmasına rağmen – özelliklerden yoksundur ve dağınık doğası nedeniyle kullanımı zordur. Her iki özellik için ödeme hatırlatıcısı veya yinelenen girişler yok.

OneUp’ın fiyatlandırma planları cömerttir, çünkü Xero’ya benzer şekilde, aylık 9 dolara mal olan en ucuz planı ile tüm özelliklerinin kilidini açar. OneUp’ın özelliklerini kullanabilen kullanıcı sayısını sınırlar, ancak tek sahipseniz, OneUp oldukça çalmaktır.

OneUp, maliyesini ve envanterini takip etmek için sadece bir yere ihtiyaç duyan ürün tabanlı küçük işletmeler için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, muhasebe ihtiyaçlarınızın çoğunu otomatikleştirmeniz gerekiyorsa fazla yardımcı olmaz. Bu küçük işletmeniz için mükemmel görünüyorsa, OneUp’ın 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

Daha önce OneUp kullandınız mı? Yorum bölümünde bize ne düşündüğünüzü söyleyin. Bu OneUp incelemesini okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me