FreshBooks İncelemesi

FreshBooks çok küçük işletmeler ve serbest çalışanlar için, özellikle de iyi olmaktan ziyade hizmet sunmaya odaklanmışlarsa, sağlam bir muhasebe aracıdır. Ancak daha büyük işletmeler veya karmaşık masrafları olanlar daha fazla bakmak isteyebilirler. Ayrıntılar için FreshBooks incelememizin tamamını okuyun.


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

FreshBooks, hizmet ve proje tabanlı işletmeler için mükemmel bir bulut muhasebe platformudur. Gelirinizi takip etmenize yardımcı olmak için birbirleriyle mükemmel bir şekilde çalışan çok sayıda araç var. Faturalandırma özelliğinin kullanımı kolaydır ve tekrarlayan ve planlanmış faturalar gibi birçok otomasyon seçeneğine sahiptir.

FreshBooks’un olağandışı bazı özellikleri var, ancak bordro ve fatura hatırlatıcıları gibi bazı temel özellikler de eksik. Ayrıca, ürün tabanlı işletmeler için kötü bir uyum sağlayan bir envanter izleyici de yoktur. Bunu telafi etmek için, FreshBooks 100’den fazla uygulama ile entegrasyon sunuyor, ancak Xero veya Wave gibi daha dengeli bir platform kullanmak hala daha kolay.

FreshBooks işinize iyi gelmiyorsa, daha iyi bir şey bulmak için en iyi muhasebe yazılımı araçları listemizi kontrol edebilirsiniz..

Ancak, projelerinizi yönetmek ve faturalandırılabilir saatleri izlemek için bir platform arayan küçük bir ekibin parçasıysanız, FreshBooks’un 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin veya incelemenin tamamını okuyun.

Güçlü & Zayıf Yönler

FreshBooks için alternatifler

Özellikleri

FreshBooks’un “hizmetliler”, “projeler” ve “zaman takibi” gibi özelliklerinin çoğu birbirini mükemmel şekilde tamamlar. Bu özellikleri bir araya getirmek FreshBooks bulut muhasebesini çalışma saatlerini ve gelirleri izlemek için uygun hale getirir.

“Tutucular” özelliği “zaman takibi” ve “projeler” ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Bir hizmet sözleşmesi, sizin ve müşterinizin belirli bir süre için sabit ücret ve çalışma saatlerine karar vermesini sağlayan bir sözleşmedir. Sözleşmenizi en yeni girişinizle otomatik olarak güncellemek için bir tutucuya proje veya zaman girişi koyabilirsiniz.

Sözleşmelerinizin bir listesini görmek için gezinme çubuğundaki “faturalar” kategorisi altındaki “hizmetliler” sayfasını ziyaret edin. Bir sözleşme açmak için sözleşmeler listenizden seçin ve bu durum sizi durum sayfanıza getirir; burada bir grafik ve giriş yaptığınız saatlerin bir listesini bulabilirsiniz. 

Grafik, bütçeyi aştıysanız gösterilecektir ve “fatura oluştur” düğmesini tıklayarak ekstra saatleri faturalandırabilirsiniz.

Freshbooks-tutucu-hal

Gezinme çubuğunda bulacağınız “projeler” özelliği tüm ödevlerinizi tek bir yerde tutar. Hizmet verenler gibi, ödevlerinizin bir listesi de “projeler” sayfasında görüntülenir. Bir projenin durum sayfasından, günlüğe kaydedilen ayrıntıları ve saatleri bulabilir ve bir müşteriye fatura gönderebilirsiniz.

FreshBooks Projeleri

Yeni bir proje açmak için sayfanın sağ üst kısmındaki “yeni oluştur” düğmesini tıklayın; sabit bir ücret veya saatlik bir proje seçebilirsiniz. Ardından, “proje adı” ve “müşteri” bölümünü doldurmanız gerekmektedir. Bitiş tarihi ve ücret gibi geri kalanı isteğe bağlıdır.

Freshbooks-projeler

Saatlik bir proje oluşturuyorsanız, sayfanın sağ tarafındaki “saatlik ücretleri ayarla” ayarıyla ücretlerinizi ayarlayın. Üç seçenek vardır: “tek saatlik ücret”, “ekip üyesi ücretleri” ve “hizmet ücretleri”.

FreshBooks Faturalandırma

Ödev için fatura oluşturmak için projenin durum sayfasının üst kısmındaki “daha fazla işlem” düğmesini ve ardından “fatura oluştur” seçeneğini tıklayın.

Freshbooks-projeler-fatura

Gezinme çubuğunda bulacağınız “zaman izleme” özelliği, FreshBooks’un en iyi özelliklerinden bir diğeri. “Zaman izleme” sayfasında iki sekme bulunur: “parça” ve “inceleme”.

Saatlerinizi haftalık veya günlük olarak “track” sekmesinde görüntüleyebilirsiniz. Günlük görünüm, yeni bir zaman girişi eklemeye odaklanmak istiyorsanız, günlüğe kaydedilen saatlerinizin ve projelerinizin bir listesini gösterdiği için mükemmeldir. Bu arada, bir hafta içinde projelerinizde geçirdiğiniz toplam süreyi gözden geçirmek için, tüm oturum açtığınız saatlerin bulunduğu bir tablo gösteren haftalık görünümü kullanabilirsiniz..

Freshbooks zamanlı log

“Gözden geçir” bölümünde, her ay ekip üyelerinizin çalıştığı toplam süreyi bulabilirsiniz. Sayfanın üstünde her üyenin çalıştığı saatlerin grafiğini görüntüler. Altta, tüm zaman girişleri bölümünde sizin ve üyelerinizin kayıtlı saatlerinin ayrıntılı bir listesini göreceksiniz.

Freshbooks zamanlı yorumu

Xero ve QuickBooks Online gibi FreshBooks da birçok uygulama ile entegrasyon sunar. Bu, işinizi daha verimli bir şekilde yürütmenize yardımcı olacaktır, çünkü her şeyi tek bir yerden kontrol edebilirsiniz. Ancak, sabit kıymetler ve fatura yöneticisi gibi özelliklere ihtiyacınız varsa Xero gibi dengeli bir platform kullanmak daha etkilidir.

FreshBooks, birbirleriyle iyi çalışan birçok ilginç özelliğe sahiptir. Ayrıca, özelliklerinin çoğunu otomasyon seçenekleriyle tamamlar. Bununla birlikte, bordro, envanter takibi ve fatura hatırlatıcıları gibi bazı temel araçlar da eksiktir. Bununla birlikte, FreshBooks, sunmadığı özellikleri almanıza yardımcı olabilecek birçok entegrasyon sunuyor.

Fiyatlandırma

FreshBooks’un en ucuz planı olan Lite, aylık 15 ABD dolarıdır ve faturalandırma, harcamalar, çevrimiçi ödemeler, zaman takibi ve tahminler gibi ihtiyacınız olan çoğu özelliğin kilidini açar. Faturalandırılabilir beş veya daha az müşteriniz varsa, bu plan işinizi yürütmeniz için yeterlidir.

Ancak, FreshBooks’un otomatik özelliklerini kullanmak istiyorsanız, bunların çoğu yalnızca Artı planından başlayarak kullanılabilir.

FreshBooks Fiyatlandırması: Gelişmiş Planlar

Aylık 25 dolara mal olan Plus sürümüne yükseltme, FreshBooks’un teklifler, yinelenen faturalar ve ödeme hatırlatıcıları gibi diğer özelliklerine erişmenizi sağlar. Ayrıca 50’ye kadar faturalandırılabilir istemci eklemenize olanak tanır. FreshBooks’un otomatik özelliklerinin kilidini açmak istiyorsanız verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilecek “Artı” değerine yükseltme fiyatına değer.

Aylık 50 dolara mal olan Premium’a yapılan son yükseltme, 500 müşteriye sahip olabileceğiniz faturalandırılabilir müşteri sayısını artırır. Artan müşteri slotu muazzam olsa da, “Artı” planının iki katı ücret ödemeniz gerekiyor. Bu yükseltme için yeni özellik olmadığı düşünüldüğünde, bu planlar arasındaki fiyat farkı oldukça büyük.

Her abonelik planı, ekibinizi FreshBooks’a taşıma yeteneğini içerir. Ne yazık ki, her üye için ayda 10 $ ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Bu, FreshBooks’un ortak çalışma araçlarını kullanmak için proje tartışması veya ekip üyeleriniz için zaman izleme gibi ek bir ücret olduğu anlamına gelir. Büyük bir ekibiniz varsa, FreshBooks’un FreshBooks Select hakkında destek istemesini düşünün.

FreshBooks’un Basit planı, Wave’e kıyasla tehlikeli bir şekilde kaybetmeye yakındır. Bunun nedeni, ücretsiz olmanın yanı sıra, Wave’in müşteri sınırına sahip olmaması ve neredeyse tüm FreshBooks Lite özelliklerine sahip olma avantajına sahip olmasıdır (Wave incelememizde daha fazla bilgi edinin). FreshBooks’u hala fiyatına değer yapan tek şey, üstün faturalama ve zaman izleme özellikleri.

Aylık 30 ABD doları olan Xero’nun Büyüme planı ile karşılaştırıldığında, hizmet tabanlı bir işletme yürütüyorsanız FreshBooks’un “Artı” planı daha iyidir. 

Ayrıca, yalnızca Xero’nun Kurulu planında ayda 60 ABD doları karşılığında kullanılabilen birden fazla para birimi ve proje kullanmanıza olanak tanır. Ancak, envanter izleme veya faturalandırmaya ihtiyacınız varsa, Xero’nun FreshBooks’tan daha fazla özelliği ve daha iyi bir raporlama aracı vardır..

Kullanıcı dostu

FreshBooks’un 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolmak kolaydır. E-posta adresinizi ve şifrenizi girerek kaydolun. Ardından, doğrulama bağlantısı içeren bir e-posta alacaksınız. Bağlantıyı tıklayın, ardından FreshBooks hesabınıza erişebilmeniz için önce kişisel ve iş bilgilerinizi girmeniz gerekir.

FreshBooks, FreeAgent’ın aksine temiz bir düzene sahiptir. Öğeler arasında çok fazla boşluk var ve her şey açıkça etiketlenmiş. Hemen hemen her sayfanın üst kısmında bir özet bulunur ve bu da bilgilerini hızlı bir şekilde taramanıza yardımcı olur. Sayfanın altında, faturalarınızın veya projelerinizin bir listesi gibi içerik ayrıntılarını bulacaksınız.

Freshbooks-tahminler

FreshBooks’un gezinme çubuğu sol tarafta bulunur ve iki alt seçeneği olan “faturalar” dahil olmak üzere sayfaların çoğunu görüntüler: “hizmetliler” ve “diğer gelir”.

Gezinme çubuğunun üst kısmında profil ayarlarınızı ve bildirimlerinizi görürsünüz. Hesap ayarlarınıza, “öğeler ve hizmetler” listesine ve FreshBooks’un destek sayfasına profil ayarlarınızdan erişebilirsiniz.

Freshbooks menü

FreshBooks’un hafif bir öğrenme eğrisi vardır, ancak hızlı bir şekilde ustalaşabilirsiniz, çünkü araçların çoğu basittir ve bir sayfayı ilk açtığınızda açıklamalar alırsınız. Net bir düzeni vardır ve Android ve iOS uygulamalarının kullanımı da kolaydır. Ayrıca bu uygulamaları kullanarak zamanınızı takip edebilir veya hareket halindeyken faturalarınızı kontrol edebilirsiniz..

Faturalama

Sıfırdan bir fatura oluşturmanın iki yolu vardır. “Yeni oluştur” düğmesini seçerek veya “faturalar” sayfası aracılığıyla kontrol panelinden bir fatura oluşturabilirsiniz.

“Faturalar” sayfasında, üstte faturalarınızın bir özetini ve altta da faturalarınızın bir listesini bulacaksınız. Kredi kartı ödemeleri almak için hesabınızı Stripe ile “çevrimiçi ödemeyi etkinleştir” düğmesiyle de bağlayabilirsiniz.

Freshbooks-faturalar

“Faturalar” sayfasından bir fatura oluşturmak için sayfanın sağ üst köşesindeki “yeni fatura” düğmesini tıklayın. QuickBooks Online veya Xero’dan farklı olarak, FreshBooks, faturanızı doğrudan şablona doldurmanızı sağlar, böylece müşterilerinizin nasıl yapacağını görebilirsiniz.

Freshbooks-new-fatura

Bir müşteriye fatura atamak için “müşteri ekle” düğmesini tıklayın. Müşterinizin ayrıntılarını doldurduğunuzda, FreshBooks kullanılabilir müşteriler önerecektir. Müşteri listenizden bir müşteri seçebilir veya yeni bir müşteri eklemek için formu doldurmaya devam edebilirsiniz.

Yeni bir fatura öğesi oluşturmak için öğe açıklama tablosunun altındaki “satır ekle” düğmesini tıklayın. Tıpkı müşteri eklemek gibi, öğe listenizden bir ürün seçebilir veya yeni bir ürün ekleyebilirsiniz. Faturalandırılmayan saatleri olan bir müşteri için fatura oluşturuyorsanız, FreshBooks “öğe adı” kutusunu tıkladığınızda saatleri eklemenizi önerir.

“Para yatırma talebi” ve “ödeme planı ekle” özellikleri, faturanızı birden çok ödeme şartına böler. Her iki özellik için sabit bir oran veya yüzde seçebilirsiniz.

“Para Yatırma”, faturanızı iki ödemeye, “ödeme planı” ise 12 terime böler. Büyük bir proje alıyorsanız ve birden fazla ödemeye ihtiyacınız varsa bu özellikler yardımcı olabilir.

Freshbooks-fatura-ödeme-planı

Fatura hatırlatıcılarını, müşteri seçtikten sonra bir müşteri seçtikten sonra görünen “hatırlatıcı gönder” düğmesini kullanarak ayarlayabilirsiniz. Özelleştirilebilir aralıklarla ve kişisel mesajlarla en fazla üç hatırlatıcı gönderebilirsiniz. FreshBooks, gelecekteki faturaları için müşteriye otomatik olarak hatırlatmalar gönderecektir, bu nedenle bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekir.

Freshbooks-fatura-hatırlatıcı

Yinelenen bir fatura oluşturmak istiyorsanız, fatura ayarlarınızın altındaki “yinelenen ödeme yap” düğmesini tıklayın. Ardından “ayarlar” bölümünde, tekrarlanan faturalarınız için zamanlama, gönderim ve ödeme seçeneklerini ayarlayabileceğiniz bir form gösterilir.

Freshbooks-fatura yinelenen

FreshBooks’un fatura şablonunu özelleştirmek için “fatura ayarları” bölümündeki “faturayı özelleştir” düğmesini tıklayın. FreshBooks, Xero veya QuickBooks Online’ın aksine yalnızca iki yazı tipi ve şablon kullanır. Neyse ki, yine de bir vurgu rengi seçebilir, logonuzu yükleyebilir ve faturalarınızı kişiselleştirmek için bir başlık resmi ekleyebilirsiniz..

Masraflar

FreshBooks’un “giderleri” özelliğinin, QuickBooks Online’da olduğu gibi hatırlatıcılar ayarlayabileceğiniz veya faturalarınızı çevrimiçi olarak ödeyebileceğiniz bir fatura yöneticisi yoktur (daha fazla bilgi için QuickBooks Online incelememizi okuyun). Ancak, FreshBooks’u kullanarak harcamalarınızı takip edebilirsiniz..

Faturalara benzer şekilde, gösterge tablosundan veya “giderler” sayfasından yeni bir gider ekleyebilirsiniz. Gösterge tablosunda “yeni oluştur” düğmesini tıklayın ve açılır menüden “giderler” i seçin. Aksi takdirde, “giderler” sayfasından, sayfanın sağ üst köşesindeki “yeni gider” düğmesini tıklayın.

“Yeni gider” sayfasında, giderinizin ayrıntılarını doldurabilirsiniz. Gerekirse, bu sayfa aracılığıyla bir makbuz da ekleyebilirsiniz. “Faturalar” dan farklı olarak, bu girişe öğe ekleyemezsiniz. Bu nedenle, makbuz eklemek satın aldığınız ürünleri izlemenize yardımcı olur.

Freshbooks-new-gider

Sayfanın sağ tarafındaki “faturalandırılabilir olarak işaretle” seçeneğini kullanarak bir müşteriye gider atayabilirsiniz. FreshBooks, müşteri için bir sonraki fatura oluşturduğunuzda bu maliyeti eklemenizi önerir ve öğeyi “giderler” sayfasında “faturasız” olarak işaretler.

Ayrıca, “tüm giderler” bölümünün altındaki “yeni gider” düğmesini kullanarak hızlıca bir giriş ekleyebilirsiniz. Sizi yeni bir sayfaya yönlendirmek yerine, “giderler” sayfasından ayrılmadan ayrıntıları doldurabileceğiniz bir form görünecektir.

Diğer bir seçenek, işlemlerinizi otomatik olarak “giderler” sayfasına aktaracak bir banka bağlantısı eklemektir. Bu işlemlerinizi ayrıca işlemlerinizi mutabık kılmak için gezinme çubuğundaki “muhasebe” kategorisine aktaracaktır.

Raporlama

FreshBooks’un raporlama özelliğine, gezinme çubuğundaki “raporlar” seçeneğinden ulaşabilirsiniz. Wave’e benzer şekilde, FreshBooks’un “raporlar” sayfasında her raporu anlamanıza yardımcı olacak açıklamalar vardır. FreshBooks’un rapor şablonları, QuickBooks Online veya Xero kadar özelleştirilebilir veya bol değildir, ancak dört bölümün altında 14 rapor şablonu vardır.

Freshbooks-raporlar

Faturada & gider raporları ”bölümünde fatura, kalem ve müşteri tarafından düzenlenmiş bir gider raporu ve üç satış raporu görürsünüz. Satış raporları, hangi öğenin en popüler veya hangi müşterinin en karlı olduğu gibi geliriniz hakkında bir genel bakış sunar. İşletmeniz için yeni bir strateji uygulamak istediğinizde bu bilgi çok önemlidir.

“Ödeme raporları” bölümünde iki rapor vardır: “hesapların yaşlanması” ve “tahsil edilen ödemeler”. Her iki rapor da geliriniz hakkında farklı açılardan bilgi verir. “Hesapların yaşlanması”, hangi müşterilerin size borçlu olduğunu, miktarını ve vadesi ne kadar sürdüğünü bildirir. Bu arada, “tahsil edilen ödemeler”, tüm ödenen faturalarınızın kısa bir raporunu verir.

FreshBooks’un “muhasebe raporları” bölümü, “kâr” da dahil olmak üzere altı rapordan oluşur & zarar, ”“ deneme bakiyesi ”ve“ bilanço ”. Bu raporları işletmenizin finansal sağlığını izlemek için kullanabilirsiniz. 2019 itibariyle FreshBooks, bu raporlar için çift girişli muhasebe şablonunu kullanarak hesaplarınızdaki parayı izlemeyi kolaylaştırıyor.

“Zaman izleme raporları” bölümü iki rapordan oluşur: “zaman girişi detayı” ve “tutucu özeti”. Her iki rapor da, “zaman izleme” ve “hizmetliler” sayfasında görebildiğinize benzer şekilde, giriş yaptığınız saatlerin genel bir görünümünü görmenizi sağlar.

Her rapor için özelleştirme seçenekleri değişiklik gösterir, ancak her rapor en azından dönemi özelleştirmenize olanak tanır. Karşılaştırmalı olarak, QuickBooks Online ve Xero daha fazla özelleştirilebilir, çünkü kullanmak için daha fazla filtre ve sütun seçeneği var.

Wave ile eşleştirildiğinde, FreshBooks ’ve Wave’in raporlama özellikleri neredeyse aynı seviyededir. Her ikisinde de 20’den az şablon ve sınırlı özelleştirme seçenekleri bulunur. Yine de, Wave’in rapor düzenleri, özellikle defter tutma yazılımında yeni olanlar için daha iyi görünür, çünkü her raporun en üstünde bir özeti vardır.

Destek

FreshBooks’un yardım merkezine ulaşmak için “?” düğmesine basın. Bu düğmeyi tıkladığınızda, FreshBooks’un yardım veritabanında bir yanıt aramak için arama çubuğuna bir sorun veya konu yazabileceğiniz bir “yardım merkezi” penceresi görünecektir.

Freshbooks yardım kutusu

Aradığınızı bulamıyorsanız profil resminizin yanındaki dişli çark simgesini tıklayın ve “yardıma ihtiyacınız var” seçeneğini belirtin.

Ekranınızda görünecek üç seçenek vardır. Sorununuzu kendi başınıza arayabileceğiniz FreshBooks’un SSS’sini keşfedebilir veya e-posta veya telefon yoluyla FreshBooks destek merkezine başvurabilirsiniz. FreshBooks’un desteğinin yalnızca Pazartesi – Cuma günleri 08:00 – 20:00 saatleri arasında sağlandığını unutmayın. EST, yani ABD dışında yaşıyorsanız beklemeniz gerekebilir.

Freshbooks destek

Karar

FreshBooks, özellikle hizmet ve proje tabanlı işletmeler için güçlü bir araçtır. “Zaman takibi” ve “projeleri”, işletmelerin projelerini yönetmeleri ve gelirleriyle ilişkilendirmeleri için idealdir. Ayrıca, özellikle faturalandırma ile ilgili, daha önemli konulara odaklanmanıza yardımcı olabilecek birçok otomatik özellik vardır..

FreshBooks, ürün tabanlı işletmeler için en iyi seçenek olmayabilir. Bir fatura yöneticisi veya envanter izleyici yok, bu nedenle FreshBooks aracılığıyla mali durumunuzu yönetmekte zorlanacaksınız.

Artı planı ile aylık 25 $ ‘dan tam olarak başlayabileceğiniz bazı sağlam özelliklere sahip olduğu için fiyatı adil. Bununla birlikte, ekip üyelerinizi FreshBooks’a davet etmek için, üye başına ayda 10 dolar daha ödemeniz gerekir, bu da hızla artar. Büyük bir ekibiniz varsa, müşteri desteğine FreshBooks Select hakkında soru sormayı düşünün.

FreshBooks’un raporlama özelliği QuickBooks Online’da hala kaybediyor ve bu özellikleri ücretsiz sunan Wave ile aynı seviyede. FreshBooks’un özelleştirme seçenekleri sınırlıdır ve QuickBooks Online veya Xero kadar güçlü değildir. Raporların düzenleri basit ve taranabilir olsa da, raporların üstünde bir özet içerdikleri için Wave’in şablonlarına bakmak daha kolaydır.

Küçük bir ekiple hizmet veya proje tabanlı bir işletme yönetiyorsanız, sizin için uygun olup olmadığını görmek için FreshBooks’un 30 günlük deneme sürümünü deneyin..

Daha önce FreshBooks’u denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunun hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me