FreeAgent İncelemesi – Güncellendi 2020

FreeAgent İncelemesi

FreeAgent, zamanlarını takip etmesi gereken İngiltere merkezli serbest çalışanlar için harika bir araçtır. Bu oldukça özel bir parantez içinde değilseniz, başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, belirli kitlelerine hitap eden sağlam ve kompakt bir hizmet. Neyi beğendiğimizi ve beğenmediğimizi öğrenmek için FreeAgent incelememizin tamamını okuyun.


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

FreeAgent, İngiltere’de küçük işletmenizin finansal ihtiyaçlarını her yerden yönetmenizi sağlayan bulut tabanlı bir muhasebe platformudur.

FreeAgent’ın özellikleri her küçük işletme türü için yeterli görünebilir. Ancak, envanter izleyici neredeyse kullanılamaz ve proje yöneticisi iyi olmasına rağmen, zaman izleyicinin kullanımı zor.

Ayrıca, QuickBooks Online’ın yaptığı gibi özel bir ödeme işlemcisi yoktur, ancak kredi kartı ödemelerini kabul etmek için Stripe ile entegre edebilirsiniz.

Faturalama özelliği iyidir, ancak toplu faturalandırmayı kabus haline getirecek bir fatura oluşturmak için iki sayfadan geçmeniz gerekir. Raporlama özelliği de iyi çalışıyor, ancak özelleştirme seçenekleri ve filtrelerinin olmaması nedeniyle bunu karar vermek için kullanmak zor.

Proje tabanlı küçük bir işletmeniz varsa, 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin veya kullanmadan önce FreeAgent incelememizi okuyun. Ancak, özellikle işiniz İngiltere dışındaysa, muhasebe yazılımını diğer platformlarla karşılaştırdığınızda hayal kırıklığı yaratabilirsiniz. Küçük işletmenize daha uygun bir eşleşme bulmak için en iyi muhasebe yazılımı makalemizi okuyun.

Güçlü & Zayıf Yönler

FreeAgent için alternatifler

Özellikleri

İlk bakışta FreeAgent, her küçük işletmeye hitap edebilecek özelliklere sahip gibi görünüyor. Ancak, envanter özelliği Zoho Books veya Sage gibi diğer muhasebe platformlarında bulabileceğiniz kadar kullanışlı değildir. Proje yöneticisi ve zaman izleyicisi kullanılabilir, ancak FreshBooks genel olarak daha iyi bir deneyim sunuyor.

Envanter

FreeAgent’ın envanter özelliği, sayfanın sağ üst köşesinde adınızı tıklayıp “ayarlar” ı seçerek erişebileceğiniz “ayarlar” sayfasında gizlidir. Ayarlar sayfasına gittiğinizde, “fiyat listesi” ni tıklayın & “e-posta, faturalar” altında bulunan hisse senedi “bağlantısını tıklayın & tahminler “kategorisi.

“Stok” sekmesi stok miktarınızı takip etmenizi sağlar. Özelliği etkinleştirmek için, yeni bir fatura oluştururken fatura öğenizin birimi olarak “stok” u seçin. “Fiyat listesi”, aynı öğeleri sık sık faturalandırırsanız yararlıdır, çünkü faturalandırma sırasında öğelerinizin ayrıntılarını otomatik olarak doldurmak için kullanılır.

freeagent_stock

FreeAgent’ın envanter özelliği, diğer platformlardan çok daha fazla çaba gerektirir. Gezinme çubuğuna dahil olmadığından da erişmek zordur. Hisse senedi miktarınızı faturalarınız üzerinden ekleyemezsiniz ve bunun, Sage ve Zoho Books gibi diğer platformların genellikle sahip olduğu bir yeniden sıralama noktası yoktur. Daha fazla bilgi için Zoho Books incelememizi ve Sage incelememizi okuyun.

Proje Yönetimi

Proje yönetimi özelliklerini gezinme çubuğundaki “iş” kategorisinde bulabilirsiniz. Projelerinizi yönetmek istiyorsanız “projeler” i veya zaman çizelgenizi görmek veya saatlerinizi kaydetmek istiyorsanız “zaman izleme” yi tıklayın.

Bir proje oluşturmak için, “projeler” sayfasının sağ üst köşesindeki “yeni proje ekle” düğmesini tıklayın. Bunu yapmanız sizi proje, müşteri, proje adı ve bütçe gibi ayrıntılarını girebileceğiniz “yeni proje” sayfasına götürür.

freeagent_newproject

“Projeler” sayfası, projelerinizin durumu hakkında hızlı bir genel bakış sunar. Proje adını tıkladığınızda, faturalar, zaman ve kâr ve zarar raporu dahil olmak üzere projenin ayrıntılarını sekmelere ayrılmış olarak görürsünüz. Bir projeye herhangi bir şey eklemek için, projenizin sayfasının sağ üst köşesindeki “yeni ekle” düğmesini kullanabilirsiniz.

freeagent_projectdetails

“Zaman izleme” sayfasında, oturum açmış olduğunuz zamanın bir tablosunu görürsünüz. Ayrıca, “zamanlayıcıyı başlat” düğmesini kullanarak bir zamanlayıcı başlatarak veya sayfanın üst kısmındaki formu doldurarak ve “zaman çizelgesi ekle” yi tıklayarak bu sayfaya yeni bir zaman girişi ekleyebilirsiniz.

freeagent_timetracking

Sayfanın sağ üst köşesindeki “haftalık zaman çizelgesi ekle” düğmesini tıklayarak zamanınızı haftalık olarak günlüğe kaydedebilirsiniz. Günlüğe kaydedilen zamanın aynı görev için olması gerekir, bu nedenle bir hafta içinde birden çok görev üzerinde çalışıyorsanız, bunları ayrı olarak eklemeniz gerekir.

freeagent_weeklytime

Bir zamanlayıcı başlatmak için, can sıkıcı olabilecek “zaman izleme” sayfasına gitmelisiniz. FreeAgent’ı diğer muhasebe yazılımlarıyla karşılaştırarak FreshBooks’un zaman izleyicisi ve proje yönetimi özelliği genel olarak daha iyi bir deneyim sunar. Daha iyi bir zaman izleyiciye ihtiyacınız varsa, daha fazla bilgi edinmek için FreshBooks incelememizi okuyun.

Entegrasyonları

Gezinme çubuğunun sağ üst köşesinde adınızı tıklayıp “bağlantılar” ı seçerek FreeAgent’ı üçüncü taraf platformlarıyla entegre edebilirsiniz. Stripe hesabınızı “bağlantılar” sayfası üzerinden kredi kartı ödemelerini kabul etmek için de bağlayabilirsiniz.

freeagent_connections

FreeAgent’ı, “bankacılık” sayfasına veya “bağlantılar” sayfasına giderek bir banka hesabına bağlanmak için de kullanabilirsiniz. Bağlandıktan sonra FreeAgent, banka özet akışlarınızı otomatik olarak içe aktarır, böylece işlemlerinizi FreeAgent’tan yönetebilirsiniz. Banka hesabınızdan otomatik banka özet akışları almak işlemlerinizin mutabakatını kolaylaştırır.

FreeAgent İngiltere’de geliştirilmiştir, bu nedenle bazı özellikler henüz bordro özelliği de dahil olmak üzere ABD’de veya global sürümde mevcut değildir. Bir bordro özelliğine ihtiyacınız varsa – FreeAgent ile bulunan diğer tüm özelliklerle birlikte – QuickBooks Online incelememizi okumanızı öneririz..

Fiyatlandırma

FreeAgent, ABD merkezli kullanıcılar için aylık 24 ABD doları tutarında bir fiyat sunar. Bu, özellikle küçük işletmenize yeni başlıyorsanız oldukça pahalıdır. Ayrıca, ayda 24 ABD doları karşılığında daha iyi muhasebe yazılımı kullanabilirsiniz.

Ayda 25 $ karşılığında, FreshBooks’un Plus planında FreeAgent’ınkinden çok daha kolay olan mükemmel bir proje yöneticisi ve zaman izleyici bulunur. FreshBooks’un faturalandırma özelliği ayrıca genel olarak daha iyi bir deneyim sunar, çünkü geç ödeme ücretleri ve hizmet tutarı faturaları ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, FreshBooks’un her ek kullanıcı için aylık 10 $ tutarında bir ücreti vardır, FreeAgent ise ücretsiz olarak kullanıcı eklemenize izin verir. FreshBooks ayrıca FreeAgent’ın aksine yaklaşan ödemelerinizi takip etmenize yardımcı olacak bir “faturalar” özelliğine de sahip değildir.

Benzer bir fiyata sahip başka bir plan, ayda 20 dolara mal olan QuickBooks Online’ın Essentials planı. QuickBooks Online, filtreleri ve özelleştirme seçenekleri nedeniyle FreeAgent ile karşılaştırıldığında daha iyi bir raporlama aracına sahiptir.

QuickBooks Online’ın faturalandırma özelliği, FreeAgent ile karşılaştırıldığında daha ileri düzeydedir ve ek bir ücret karşılığında, vergilerini platformundan dosyalayabilirsiniz. Ancak, bu plan size FreeAgent’ta bulunan bir envanter veya proje yöneticisi getirmez. QuickBooks Online ayrıca bu planda üçe kadar sahip olabileceğiniz kullanıcı sayısını da sınırlar.

Kullanıcı dostu

Kullanım kolaylığı sizin için önemliyse FreeAgent en iyi yazılım değildir. Hızlı ekleme düğmesi olmasına rağmen, yalnızca “genel bakış” sayfasında bulunur. Diğer muhasebe yazılımlarından aktarıyorsanız alışılmadık düzenine alışmak biraz zaman alır ve kullanımı zor bazı özellikler vardır.

FreeAgent’ın 30 günlük ücretsiz denemesine kaydolmak kolaydır. Giriş bilgileriniz ve satış vergisi seçeneği ve işletme adı gibi işletme bilgileri dahil olmak üzere doldurmanız gereken beş pencere vardır..

Giriş yaptığınızda ilk gördüğünüz şey, finansal verilerinizin grafiklere yerleştirildiği “genel bakış” sayfasıdır, böylece durumunuzu bir bakışta kavrayabilirsiniz. Ayrıca, “genel bakış” sayfasının sağ üst köşesinde faturalar, faturalar ve kişiler de dahil olmak üzere yeni girişler oluşturmanıza olanak tanıyan bir “hızlı bağlantılar” düğmesi bulunur.

freeagent_overview

FreeAgent’ın gezinme çubuğunu pencerenin üstünde bulabilirsiniz. Diğer platformlardan farklı bir şekilde ayarlandığından, başka bir platformdan aktarıyorsanız, özelliklerinden bazılarını bulmakta zorlanabilirsiniz.

Envanter “ayarlar” sayfasında bulunur. “Projeler”, “zaman çizelgeleri”, “tahmin”, “faturalandırma” ve “tekrarlayan faturalar” sayfaları gezinme çubuğundaki “iş” kategorisinin altında bulunur.

Faturalama

“Faturalandırma” sayfasını gezinme çubuğunda “iş” kategorisi altında bulabilirsiniz. Bu sayfa tüm faturalarınızı ve “ödenmesi gereken tutar” ve “durum” gibi ayrıntılarını görüntüler. Fatura adını tıkladığınızda faturanız açılır ve bir ödeme kaydedebilirsiniz.

freeagent_invoicing

Fatura Oluşturma

El ile fatura oluşturmanın iki yolu vardır: “genel bakış” sayfasındaki “hızlı bağlantılar” düğmesi veya “faturalandırma” sayfasındaki “yeni ekle” düğmesi aracılığıyla.

İlk “yeni fatura” sayfası, iletişim, proje ve fatura tarihi gibi fatura ayarlarını içerir. “Fatura bilgileri” bölümündeki onay kutularını seçerek e-posta hatırlatıcılarını etkinleştirebilirsiniz. E-posta hatırlatıcılarını etkinleştirmeden önce e-postalarınızı ayarlarla özelleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

İkinci “yeni fatura” sayfasında, “fatura öğesi ekle” düğmesini tıklayarak faturanıza öğe ekleyebilirsiniz. “Fatura öğesi ekle” penceresinde, “fiyat listenizden otomatik doldur” u tıklayarak fiyat listenizden bir öğe seçebilir veya pencerede fiyat, açıklama ve satış vergisi içeren formu kullanarak yeni bir öğe ekleyebilirsiniz.

freeagent_invoiceitem

Envanter izlemeyi etkinleştirmek için, “miktar” kutunuzdaki birimi “stok” olarak değiştirin. “Bunu fiyat listenize ekle” onay kutusunu seçerek fiyat listenize de giriş ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, aynı fatura öğesini eklemeniz gerekirse, bunu “fiyat listenizden otomatik doldur” düğmesi aracılığıyla hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu tür kurulum ayarları daha ayrıntılı hale getirse de, aynı anda birden fazla fatura oluşturmanız gerekiyorsa ideal değildir.

Düzenli Faturalar

“Faturalandırma” sayfasından bir faturanın tekrarlanmasını sağlayabilirsiniz. Referans numarasını tıklayarak faturayı açın, “yeni ekle” düğmesini tıklayın ve ardından “tekrarlayan fatura profili” ni seçin. Alternatif olarak, gezinme çubuğundaki “iş” kategorisinde bulabileceğiniz “yinelenen faturalar” sayfasına gidin ve “yinelenen profil ekle” düğmesini tıklayın.

Her iki düğme de sizi faturanızın ayarlarını değiştirebileceğiniz ilk “yeni fatura” sayfasına benzer bir sayfaya götürür. “Fatura bilgileri” bölümündeki formdan tekrarlayan faturanızın sıklığını ve başlangıç ​​tarihini ayarlayabilirsiniz..

freeagent_recurring

Yeni bir fatura eklemenin başka yolları da vardır. Tahmin kullanırsanız, tahmininizi “tahminler” sayfasında açıp “faturaya dönüştür” bağlantısını seçerek tek bir tıklamayla faturaya dönüştürebilirsiniz.

Fatura oluşturmanın başka bir yolu da projenizin sayfasıdır. “Yeni ekle” yi tıklayın ve faturalandırılmamış öğeleriniz için otomatik olarak bir fatura oluşturmak üzere “fatura” yı seçin.

Masraflar

FreeAgent’ta iki tür harcama vardır: “faturalar” ve “giderler”. Her iki özellik de gezinme çubuğunda listelenir, böylece sayfalarını hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

fatura

“Hızlı bağlantılar” düğmesini tıklayıp “yeni fatura” yı seçerek “genel bakış” sayfasından yeni bir fatura oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, gezinme çubuğundan “faturalar” sayfasına gidebilir ve “yeni fatura ekle” düğmesini tıklayabilirsiniz.

freeagent_newbill

Faturalardan farklı olarak, faturalara öğe eklemenize gerek yoktur, bu nedenle doldurulacak tek bir sayfa vardır. “Yeni bir fatura ekle” sayfasında, fatura ayrıntılarınızı doldurabilir, bir projeye atayabilir ve faturalandırılabilir hale getirebilir veya yinelenen bir fatura yapabilirsiniz. Gerekirse, faturanıza öğe listesi gibi bir ek de ekleyebilirsiniz.

Bir ödemeyi kaydetmek için “faturalar” sayfasına gidin, referans numarasını tıklayarak faturayı açın, ardından “manuel ödeme ekle” düğmesini tıklayın.

FreeAgent, faturalarınıza ürün eklemenize izin vermez, bu nedenle hisse senedi satın alımınızı otomatik olarak kaydetmenin bir yolu yoktur. Stok miktarınızı “fiyat listesi” & hisse senedi ”sayfası. Bu, FreeAgent’ı envanter takibi gerektiren küçük işletmeler için kötü bir uyum haline getirir.

Masraflar

Faturalara benzer şekilde, gezinme çubuğunda bulabileceğiniz “giderler” sayfasından veya “hızlı bağlantılar” düğmesine tıklayarak “genel bakış” sayfasından gider ekleyebilirsiniz..

“Yeni gider” sayfasındaki form “yeni fatura” sayfasındaki formla hemen hemen aynıdır; tek fark, bir ödeme veya geri ödeme için harcama türü seçebilmenizdir..

Ayrıca, bir makbuz yüklemek istiyorsanız, ayrıntıları manuel olarak girmeniz gerekir. Makbuzdaki bilgileri otomatik olarak okumak, Wave gibi ücretsiz bir platform bile diğer muhasebe platformları arasında ortak bir özellik haline gelmiştir. Daha fazla bilgi edinmek için Wave incelememizi okuyun.

İş Raporlama

FreeAgent’ın rapor şablonları, gezinme çubuğundaki “muhasebe” kategorisinin altında yer alan “raporlar” sayfasında bulunur. FreeAgent’ın çok fazla rapor şablonu yoktur ve yalnızca üç rapor kategorisi vardır: “yüksek seviye”, “döküm” ve “ayrıntılı”.

Yaşlanan iki rapor vardır: “yaşlı borçlular” ve “yaşlı alacaklılar”. “Yaşlı borçlular” raporu, müşterilerinizin ve ödenmemiş faturalarının bir listesini ve faturaların ne zaman ödeneceğini size verir. Benzer şekilde, “yaşlı alacaklılar” raporu, satıcılarınızı ve ödenmemiş faturaları ve ayrıca vadeleri.

freeagent_aged

“Müşteri satışları” raporu, her müşteri için ay veya yıla göre düzenlenen satışlarınızı gösterir. “Harcama kategorileri” raporu, aylık veya yıllık olarak da düzenlenebilen tüm muhasebe kategorileriniz için satın alma işlemlerinizi gösterir.

freeagent_sales

“İşlemleri göster” raporu, işlemlerinizin hesap yılına ve hesaba göre filtrelenmiş bir listesini verir. “Deneme bakiyesi” raporu, her bir muhasebe kategorisi için toplam bakiyenizin bir listesini verir.

freeagent_trialbalance

Çoğu rapor tarih aralığını özelleştirmenize izin verir, ancak özelleştirebileceğiniz başka bir şey yoktur. Rapor sayfasının sağ üst köşesindeki “raporu dışa aktar” düğmesini kullanarak raporlarınızı bir CSV veya PDF dosyasına dışa aktarabilirsiniz.

Finansal Tablolar

FreeAgent iki finansal rapor sunar: “kâr & zarar ”ve“ bilanço ”gibi. Üç tür “kâr & zarar ”raporları: aylık, yıllık ve karşılaştırmalı. Karşılaştırmalı rapor yıllık raporlarla sınırlıdır, bu nedenle FreeAgent’ta iki yıldan fazla veriye sahip değilseniz karşılaştırmalı raporu kullanamazsınız.

freeagent_profitloss

“Bilanço” dört kategoriden oluşan sabit bir biçime sahiptir: “sermaye varlıkları”, “dönen varlıklar”, “dönen yükümlülükler” ve “özkaynaklar”. Bu raporun tarihini özelleştirebilirsiniz, ancak “kârda” olduğu gibi her dönemi karşılaştıramazsınız & zarar ”raporu.

Tıpkı işletme raporları gibi, FreeAgent’ın finansal tabloları için pek çok özelleştirme seçeneği yoktur. Dönemin çoğunu özelleştirebilirsiniz, ancak kullanılabilir filtre seçeneği yoktur.

Destek

FreeAgent’ın müşteri desteğine ulaşmak için her sayfanın sağ alt köşesindeki “yardım” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu, sizi FreeAgent’ın bilgi bankasındaki makaleleri aramanıza yardımcı olacak bir sohbet botuna bağlayacaktır..

freeagent_help

Aradığınızı bulamadıysanız, sohbet penceresindeki “iletişime geçin” düğmesini tıklayarak bir müşteri destek temsilcisiyle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz. FreeAgent’ın destek ekibi, sorunuzun bir cevabı olduğunda sizinle e-posta yoluyla iletişim kuracak.

FreeAgent’ın bilgi tabanına, her sayfanın altbilgisindeki “bilgi tabanı” bağlantısını tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Bilgi bankası, yazılımı kullanırken takılırsanız yardımcı olabilecek makalelerle doldurulur..

Bilgi bankası aracılığıyla, FreeAgent’ın müşteri destek ekibine 20 dakikalık bir çağrı da yapabilirsiniz. FreeAgent, makalelerin yanı sıra bilgi bankası aracılığıyla video eğitimleri, web seminerleri ve blog yayınları da sunuyor.

Karar

FreeAgent, İngiltere merkezli küçük işletmeler için mükemmel bir seçenektir, ancak ABD sürümü ve global sürüm bir bordro özelliği sunmadığı için başka bir yerde bulunmanız çok daha sınırlıdır.. 

ABD sürümü için adil olmayan tek bir fiyat var, özellikle de yeni başlayan küçük işletmeler için.

FreeAgent, tatmin edici bir özellik yelpazesine sahiptir, ancak rakiplerinin sunduğu özellikler kadar iyi değildir. Envanter özelliği, QuickBooks Online veya Sage gibi diğer muhasebe platformlarıyla karşılaştırıldığında çok fazla kusura sahiptir. Proje yöneticisi iyi, ancak FreshBooks’un yöneticisi kadar verimli değil.

Bir fatura oluşturmak için iki sayfayı doldurmanız gerekir, bu nedenle toplu faturalandırma zor olacaktır. Rapor şablonlarının çoğu yararsızdır. Diğer muhasebe yazılımlarının genellikle sahip olduğu filtre seçenekleri yoktur ve özelleştirme çok sınırlıdır.

Küçük işletmeniz ABD’de bulunuyorsa, İngiltere’de bulunduğu ve yalnızca belirli zamanlarda kullanılabildiği için FreeAgent’ın müşteri desteğinden yardım almak zor olacaktır.

Elde ettiğiniz özellikler göz önüne alındığında, FreeAgent, İngiltere’deki serbest çalışanlar veya proje tabanlı küçük işletmeler için iyi bir seçim olacaktır. Ancak, bu dar kategoriye uymazsanız, diğer platformlar FreeAgent’tan daha iyidir.

Şimdiye kadar duyduklarınızı beğenirseniz, sizin için en iyi muhasebe platformu olup olmadığını görmek için FreeAgent’ın 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin. Daha önce FreeAgent’ı denediniz mi? Yorumlarda bize ne düşündüğünüzü söyleyin. Bu FreeAgent incelemesini okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me