BrightBook Review – 2020 Güncellendi

Brightbook İncelemesi

Brightbook, özellikleri açık, yalnızca masaüstü olan ancak yine de etkilemeyi başaran bir muhasebe çözümüdür. Her ne kadar geniş bir çekiciliği olmayacak olsa da, küçük ölçekli işletmeler ve serbest çalışanlar bu ücretsiz muhasebe yazılımı ile mükemmel bir içerik olabilir.


Best-Muhasebe-Yazılım-Yorumlar

Brightbook’un kurucuları, serbest çalışanlara, yüklenicilere ve tek sahiplerine hizmet veren bir çevrimiçi muhasebe seçeneği istedi. Çevrimiçi faturalama programı olarak daha doğru bir şekilde adlandırılabilecek bir çözüm oluşturdular. Brightbook yalnızca bir masaüstü bilgisayara yüklenebilir, böylece kullanıcılar kitaplarına bulut üzerinden erişemezler.

Tam kapsamlı bir muhasebe paketi değil. Çift girişli muhasebe yapmaz, kullanıcıların günlük girişlerini girmesine veya finansal tablolar eklemesine izin vermez. Faturalamanın, faturaların ödenmesi ve banka hesabınızın mutabakatının temel işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan şey bu ise ve bulut erişimi çok önemli değilse, Brightbook’un ücretsiz yazılımı sizin için olabilir. Daha fazlasını arıyorsanız, QuickBooks Online gibi bazı öneriler için en iyi muhasebe yazılımımıza göz atın.

Güçlü & Zayıf Yönler

Brightbook için alternatifler

Özellikleri

Brightbook’un faturalandırma ve harcama gibi ortak defter tutma özellikleri vardır. Hizmet, “banka düzeyinde güvenlik” ve SSL şifrelemesi sunduğunu iddia ediyor, ancak bunun ötesinde herhangi bir ayrıntı vermiyor. Wave, Wave incelememizde okuyabileceğiniz gibi kullanıcılara veri güvenliği hakkında güvence vermek için daha fazla ayrıntıya giriyor.

Hem Wave hem de Brightbook hizmetlerini ücretsiz sunuyor.

Temel

Tek yapmanız gereken fatura göndermek, faturaları ödemek ve takip etmekse, Brightbook sizi bekliyor. Fatura ve gider formlarının doldurulması yalnızca birkaç dakika sürer, ancak yinelenecek şekilde ayarlayamazsınız.

Brightbook, banka hesaplarınızla senkronize edilmiyor. Bunun yerine ifadelerinizi yüklemelisiniz. İçe aktarıldıktan sonra, programdaki işlemlerle eşleştirmek için satır satır ilerlemeniz gerekir. İşletmeniz çok fazla bankacılık yapıyorsa, bu hızlı bir şekilde zaman alıcı ve can sıkıcı bir süreç haline gelecektir..

Bununla birlikte, Brightbook, Xero veya QuickBooks Online’ın aksine sınırsız kullanıcıya izin veriyor.

Ekstra

Brightbook, basit faturalandırmanın ötesine geçiyor. Tahminleri onaylamanıza ve onaylandıktan sonra faturalara dönüştürmenize olanak tanır. Wave ve Xero’da olduğu gibi, faturalar birden fazla para biriminde de gönderilebilir.

Brightbook’un yalnızca ücretli özellikleri, markasını faturalarınızdan ve hesap özetinizden kaldırmanıza ve kendi şablonlarınızı tasarlamanıza olanak tanır.

Sınırlı işlevsellik, temel bir web sitesi ve kafa karıştırıcı tasarıma sahip Brightbook rakiplerinden farklı değil.

Fiyatlandırma

Wave gibi Brightbook da temel muhasebe paketi için herhangi bir ücret almıyor. Bunun yerine, ek hizmetler için ücret ödeyerek para kazanır.  

Brightbook tarafından sunulan tek ödeme işlemi, “ayarlar” menüsünde ayarladığınız PayPal’dır. Bu, eğer kullanırsanız ücretlerine tabi olacağınız anlamına gelir.

Kullanıcı dostu

Yeni bir hesaba kaydolduktan sonra, hesabınıza demo verileri eklemek için kutuyu işaretli bırakabilirsiniz. Brightbook size yazılımı kullanmayı böyle öğretir ve herhangi bir zamanda kaldırılabilir. Ana ekranda öğretici yoktur veya FreshBooks veya Zoho Books ile elde ettiğiniz gibi ipuçları, ipuçları veya pop-up’lar yoktur.

Bunun hakkında daha fazla bilgi için FreshBooks incelememizi ve Zoho Books incelememizi okuyun.

Gösterge tablosunun üst kısmındaki düğmeler sizi yeni giderler veya faturalar ekleyebileceğiniz ekranlara götürür.

Brightbook-Pano

Gösterge tablosu, belirlediğiniz bir zaman dilimi boyunca faturalar, ödemeler ve faturalar için bir çubuk grafik sunar. İşletmenizin görsel anlık görüntüsüne sahip olmak güzel olsa da, net gelir göstermez. İşletmeniz için de bir büyüme hedefi belirleyebilir ve izleyebilirsiniz, ancak finansal tablolar gibi görmek istediğimiz diğer raporlama seçeneklerinden daha az önemli olduğunu düşünüyoruz.

pano-bar-grafik

Programda gezinirken, ilgili diğer raporları görmek için neredeyse her zaman ana gösterge tablosuna veya menü seçeneklerine geri dönmeniz gerekir. Faturalar, raporlar ve harcamalar arasındaki bağlantı geliştirilebilir. Faturalama ve faturaları kaydetme gibi görevleri gerçekleştirmek için nereye tıklanacağını bulmak mümkün olsa da, Brightbook diğer muhasebe yazılımları kadar sezgisel değildir. Kullanıcı dostu olmayan başka bir muhasebe yazılımı için FreeAgent incelememizi okuyun.

Faturalama

Yeni bir fatura eklemek için, kontrol panelinin üst kısmındaki “yeni fatura” yı tıklayın. Fatura eklemenin tek yolu budur. Brightbook’ta açılır menüler yok. Müşteri ekleme gibi ilgili bir ekrandaysanız, fatura ekleme seçeneğiniz yoktur. Ana ekrana geri dönmelisiniz.

Brightbook, sizi ana fatura ekranına götürmeden önce bir müşteri seçmenizi ister ve bu da gereksiz bir adım gibi görünür.

Birinci Yeni-Fatura Ekran

Fatura girme işlemi sezgiseldir. İstediğiniz terimleri seçebilir, notlar veya ekler ve öğe ayrıntıları ekleyebilirsiniz. Bir vergi oranı seçme seçeneği vardır, ancak indirim uygulayamazsınız.

Fatura Ekran

İşiniz bittiğinde, faturanızı kaydedebilir, kaydedebilir ve e-postayla gönderebilir veya yazdırabilirsiniz. “Teslim notunu kaydet ve yazdır” ı tıkladığınızda masaüstünüze yazdırabileceğiniz bir .pdf dosyası indirilir. Toplu baskı yoktur. Faturayı kaydederseniz, ödenmemiş tüm faturaların bir özetine götürülmek yerine, o müşteri için ödenmemiş tüm faturaların bildirimi gösterilir..

Fatura-Beyanı-için-Müşteri

Bir ifadede, ödemenin alınıp alınmadığını belirtebilir, bir alacak dekontu veya para iadesi ekleyebilir ve e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya çoğaltabilirsiniz. Ana fatura formundaki küçük bir kutuyu işaretleyerek faturayı yineleyebilirsiniz, ardından tek seçeneğiniz kaç gün gönderilmesini istediğinizi seçmektir.

Yinelemesinde bir bitiş tarihi veya sınır belirlemenin bir yolu yoktur.

makyaj yinelenen

Bununla birlikte, Brightbook sağlam bir tahmin süreci sunuyor. Tahmin formu, indirimler ve vergiler, birden çok satır öğesi ve not eklemeyi destekler. “Teklif durumu” açılır menüsünün altında, teklifin hazır olup olmadığını, pazarlık altında olup olmadığını, onaylandığını veya başka bir durumda olup olmadığını seçebilirsiniz. “Teklifi faturaya dönüştür” kutusunu işaretlemek size zaman kazandırır.

Tahmin-Formu

Rakiplerinin çoğunun aksine, Brightbook’un fatura ekranına bir bakışta olağanüstü faturaları gösteren bir fatura panosu yoktur. Ana kontrol panelindeyseniz ve “ödenmesi gereken para” nın üstündeki küçük “tüm satışları görüntüle” düğmesini tıklarsanız, bir fatura ve ödeme listesine gönderilirsiniz.

bkz Tüm-satış

Alternatif olarak, “istemciler” ekranı müşterilerinizi ve borçlu olduklarını listeler. Bununla birlikte, vadesi geçmiş tutarların müşteri tarafından ne kadar süre bekletildiğini göstermez. E-posta ödeme hatırlatıcılarını, vadesi geçmiş bildirimleri entegre etmez veya otomatik gecikme ücreti eklemez.

Ana kontrol panelinin altında, bilgileri de içeren bir “vadesi gelen faturalar sekmesi” bulunur. QuickBooks Online veya Wave gibi, muhasebe yazılımınızın faturalar bölümünde alınabilecek hesaplarınızın bir anlık görüntüsünü görmeye alışkınsanız, Brightbook’un sunumu kafa karıştırıcı olabilir (QuickBooks Online incelememizi okuyun).

faturalar gecikmiş-tab

Eklemek için bordro işlemi ve üçüncü taraf uygulaması yok. Brightbook envanteri izlemediğinden faturada seçemezsiniz. Genel olarak, faturalandırma işlevi fatura göndermenize veya yazdırmanıza olanak tanır ve hepsi bu kadar.

Masraflar

Gösterge tablosundaki “yeni fatura” yı tıklayarak fatura girebilirsiniz. Yine de, bir müşterinin profilinden veya menüsünden bir fatura eklemenin bir yolunu bulamadık. Yeni fatura formunda açılır seçenekli kutular vardır veya ayrıntıları manuel olarak girebilirsiniz.

Yeni-fatura

Bir masrafı Brightbook’un açılır seçeneklerinden kategorilere ayırabilseniz de, kendi kategorilerinizi ekleyemezsiniz. Vergiler ödediyseniz, bir ücret seçin, hizmet sizin için hesaplar. Brightbook, müşterilere harcama yapan işletmeler için iyi bir özellik olan .pdf biçiminde fatura veya makbuz yüklemenize ve eklemenize olanak tanır.

eklenti faturayı-to-varolan-faturaya

Giderler ana gösterge tablosunun altında “ödenmemiş faturalar” sekmesinin altında görünür.

ödenmemiş-bono ekran

Çoğu işletmenin her ay kira veya elektrik gibi ödediği faturaları vardır. Brightbook ile bunları tekrar tekrar girmeniz gerekir, çünkü Xero ile yaptığınız gibi harcamaları veya ödemeleri otomatikleştiremezsiniz (Xero incelememizi okuyun).

Faturalama işlevlerinde olduğu gibi, harcama seçenekleri temel bilgilerin ötesine geçmez.

İş Raporlama

Brightbook’ta yalnızca FreshBooks ve Wave’den daha az sayıda rapor var.

“Raporlar” altındaki ilk rapor sekmesi bir infografiktir. Faturaları, ödemeleri ve faturaları görmek için bir yıl grafiği veya yıl pastası seçin. Bununla birlikte, net kar göstermez ve sadece tarih aralıkları son 12 aydır veya birikir.

Bilgi grafiği

Bir sonraki raporlar sekmesi olan “kâr ve zarar”, kar ve zarar tablosuna ve alacak hesapları yaşlanma analizine sahiptir. “Yaşlı borçlu analizi”, 0-30, 30-60 60-90 ve 90 günden fazla vadesi geçmiş alacakları geçmiştir. Dışa aktarılabilir, ancak müşteriye özel bilgileri görmek için bölümleri ayrıntılandıramazsınız.

yaşlanma-borçlu analizi

“Openinsight” sekmesi, şirketinizin satış ve giderlerini işletme kategorinizdeki diğer şirketlerle karşılaştırır. Bununla birlikte, Brightbook size karşılaştırma verilerinin nereden geldiğini söylemiyor ve diğer daha yararlı raporlar yerine vermenin değerini görmüyoruz.

OpenInsight-tab

“Tüm satışlar” altında, Brightbook size temel olarak nakit veya tahakkuk esası arasındaki fark olan satış ve ödemeleri gösterir. Bir fatura numarasının üzerine gelmek size ayrıntılarını gösterir, bu hoş bir dokunuş. Rapor, ödenmemiş tutarı göstermek için satışlar ve ödemeler arasındaki net farkı hesaplar.

All-Satış

Masrafları girdiğiniz forma koymak yerine, tedarikçiler adına faturaları veya müşteriler adına satın alınan ürünler için masrafları gösteren “tüm faturalar ve masraflar” rapor alanındadır..

hepsi faturaları-ve-giderler

Son “raporlar” sekmesi bir rapor değildir. Yeni bir fatura veya masraf girme ekranıdır. Bu, Brightbook’un ekranlarının, sekmelerinin ve menülerinin alt bölüm düzeninin en iyi örneğidir.

Finansal Tablolar

Brightbook tam hizmetli bir muhasebe yazılımı olmadığından, size yalnızca bir finansal tablo sunar. Kâr ve zarar raporu yalnızca haftalık, aylık veya yıllık olarak çalıştırılabilir ve dışa aktarılamaz. İşletmenizin performansını izlemek için dönemleri yan yana karşılaştıramazsınız ve yüzde değişikliklerini hesaplamaz.  

Kar-zarar raporu

Wave’den farklı olarak, bir bilanço veya nakit akışı tablosu sunmuyor.

Destek

Brightbook için sağlam bir destek bulamazsınız. SSS sayfası, yazılımı kullanma hakkında temel soruları yanıtlar, ancak ekran görüntüsü veya video yoktur. Daha da kötüsü, 2017’den beri güncellenmedi. YouTube’da arama yapmak öğretici videolar için de sonuç vermedi.

Şirketin bir iletişim formu ve e-posta desteği var. Çalışma saatleri içinde bir test e-postası gönderdik ve 20 dakika içinde bir yanıt aldık.

Genel olarak, Brightbook’u kullanırsanız, kendi başınıza olduğunuz izlenimine kapıldık.

Karar

Brightbook’un muhasebe yazılımı, kurucuları için tam teşekküllü bir işten ziyade bir hobi gibi hissediyor ve çalışıyor. Rekabeti ile bulunan işlevlerin çoğundan yoksundur ve yazılımda gezinmek sezgisel değildir. Neredeyse servis kurulmaya başladı, sonra sürecin yarısında yürüdü..

Diğer tüm seçeneklerin daha fazla rapor, uygulama, verilerinize her yerden erişebilme ve daha iyi destek ve yardım belgeleri sunduğu göz önüne alındığında, bir işletmenin neden Brightbook’un hizmetine kaydolacağını görmüyoruz.

Brightbook kullanıyor musunuz? Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map