Sprievodca pre začiatočníkov k nakupovaniu: elektronický obchod ľahkou cestou v roku 2020

Mnoho ľudí má skvelý produkt, ktorý chcú predávať cez internet, ale nevie, ako to urobiť. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli napísať príručku pre začiatočníkov k Shopify, v ktorej vám vysvetlíme, ako pomocou tohto skvelého nástroja elektronického obchodu vybudovať svoj vlastný maloobchodný obchod online..


Shopify je jednou z najväčších maloobchodných platforiem online na svete. Je to softvér typu cloud, ktorý vám umožňuje vytvoriť internetový obchod pomocou niekoľkých kliknutí. Zahŕňa najdôležitejšie vlastnosti internetového obchodu, ako sú platby, zásoby, správa produktov, dizajn obchodov, legálne a mnoho ďalších. Nie je to pre nič za nič, čo používa Shopify viac ako 600 000 spoločností po celom svete.

Shopify bola založená v roku 2004 ako samoobsluha. Vtedy chceli Tobias Lutke, Daniel Weinand a Scott Lake predávať snowboardy online, ale neboli spokojní s existujúcimi riešeniami online obchodu a rozhodli sa vyvinúť vlastný softvér. V roku 2006 ho sprístupnili svetu ako program s otvoreným zdrojom.

V tom čase bolo dostupných iba niekoľko slušných riešení elektronického obchodu. Wix bol prepustený v roku 2006 (prečítajte si našu recenziu Wix), Magento v roku 2008 a WooCommerce v roku 2011. Aj keď bol Squarespace (prečítajte si náš posudok Squarespace) v prevádzke v roku 2003, neprišiel so staviteľom obchodu a bol zameraný na hosťovanie služby.

V tejto príručke sa naučíte, ako vytvoriť jednoduchý internetový obchod pridaním produktov a prispôsobením jeho vzhľadu. Potom vám krátko predstavíme správu domén v službe Shopify a spôsob zverejnenia obchodu, takže začnime. Po zvládnutí tohto materiálu tu môžete tiež vytvoriť vstupnú stránku pre svoj obchod; odporúčame vám pozrieť si našu Sprievodcu inštaláciou.

Výhody a nevýhody Shopify

váhy-Balance-prosandcons

Ako každá iná aplikácia, aj Shopify má svoje výhody a nevýhody. Jeho najväčšou výhodou je, že inštalácia a konfigurácia sú jednoduché, čo uľahčuje začatie online obchodu. Na nastavenie svojho internetového obchodu nepotrebujete vývojárov, aby ste sa mohli zamerať na to, čo viete najlepšie a čo podniká.

Shopify sa špecializuje na poskytovanie online obchodov mnohými spôsobmi, takže si v rámci služby prakticky kupujete odborné znalosti. Je to užitočné pre bezpečnosť, ochranu údajov a spracovanie platieb. Služba Shopify je bezpečná, čo znamená, že citlivé údaje, ako sú informácie o zákazníkoch, dodacie adresy a informácie o platbách, budú uchované v bezpečí.

Ďalším zaujímavým bodom je to, že zákazníci sú ochotnejší nakupovať produkty od vás, ak váš web vytvára bezpečný a konzistentný dojem. Ak počas prehliadania karta prehliadača zamrzne alebo zlyhá, vaši zákazníci budú váhať zadať informácie o svojej kreditnej karte.

Nemusíte sa však obávať. Počas nášho testovania bola služba Shopify stabilná, a ak sa niečo stane, máte prístup k podpore 24 hodín denne alebo sa pozrite na vysokokvalitné univerzitné príručky v centre pomoci Shopify..

Táto služba podporuje mnoho platobných možností, vďaka čomu môžete svoj maloobchodný obchod navrhnúť na medzinárodnej úrovni. Môžete použiť platobnú bránu Shopify, PayPal, Stripe, Amazon Pay, Apple Pay alebo dokonca kryptomeny, ako sú bitcoiny.

Existujú aj poskytovatelia platobných služieb špecifických pre jednotlivé krajiny, ktorí môžu byť medzinárodne neznáme, ale sú lídrami na trhu v krajine, v ktorej chcete predávať, takže existuje riešenie pre každého.

Keďže ide o riešenie obchodov typu všetko v jednom, má obchod Shopify App Store mnoho funkcií, ktoré môžete do svojho obchodu ľahko integrovať. Okrem toho si môžete vybrať z desiatok tém vytvorených odborníkmi, vďaka ktorým bude váš online obchod vyzerať skvele a profesionálnejšie..

Môžete tiež integrovať účtovníctvo. QuickBooks Online (prečítajte si našu recenziu v QuickBooks Online) a Xero (prečítajte si našu recenziu Xero) hrajte s Shopify pekne, čo si myslíme, že to dáva zmysel. Namiesto toho, aby ste manuálne zadali 200 predajov každý deň, tieto programy ich importujú automaticky.

Kvapalina pre tekutiny

Shopify-Liquid-ProgLang

Ak však chcete svoj motív hlboko zmeniť, nestačí jednoduché CSS a HTML. Musíte poznať Liquid, programovací jazyk Shopify. Aj keď si chcete najať nezávislého pracovníka, môžu sa vyskytnúť problémy, pretože to nie je bežne používaný jazyk. To vývojárom umožňuje účtovať vám smiešne ceny.

Služba Shopify tiež obsahuje množstvo integrovaného marketingu – e-mailový marketing, recenzie produktov a integrácie sociálnych médií – a funkcie optimalizácie vyhľadávacích nástrojov.

Aby ste sa vy a váš internetový obchod nachádzali na stránkach Google, budete musieť dodržiavať určité kritériá SEO, ktoré stanovuje spoločnosť Google. Služba Shopify preberá časť tejto práce za vás. Má tiež výkonnú funkciu analýzy a dashboardu, ktorá vám umožní lepšie sledovať rôzne marketingové kanály.

Služba Shopify ponúka aj funkciu blogu, takže môžete ľahko nastaviť svoj blog o svojom produkte a trhu. To znamená, že služba Shopify je v mnohých ohľadoch porazená pomocou WordPress (prečítajte si nášho sprievodcu pre začiatočníkov k WordPress). Ak je vaše podnikanie online silne závislé na marketingu obsahu, možno budete chcieť použiť blog WordPress s doplnkom WooCommerce..

Shopify a Dropshipping

dropshipping-letecky-delivery

Služba Shopify sa často používa pre tzv. Obchodný model drop-shipping, čo znamená prevádzkovanie internetového obchodu bez akýchkoľvek zásob alebo skladovania. Výrobky, ktoré ponúkate vo svojom obchode, nedostanete zákazníkom, ale výrobcom alebo dodávateľom.

Ako zasielateľ je všetko, čo musíte urobiť, aby ste sa uistili, že váš obchod funguje bezchybne a že predaj prichádza. Kompromisom je strata kontroly nad spokojnosťou zákazníka, pretože nemôžete priamo ovplyvniť ani kontrolovať dodávateľa..

Služba Shopify je jedným z najjednoduchších spôsobov začatia podnikania v oblasti zasielateľstva. Integrační partneri ako Oberlo majú automatizované rozhrania, prostredníctvom ktorých si váš internetový obchod objednáva priamo od vášho dodávateľa. Bezproblémová metóda predstihuje svojich súperov, pretože musíte zaplatiť malým alebo žiadnym poplatkom svojim prepravcom, zatiaľ čo Amazon alebo eBay vám účtujú poplatok..

Zatiaľ čo hovoríme o poplatkoch, s cenami Shopify by sa malo zaobchádzať opatrne. Popri základných poplatkoch (29, 79 alebo 299 dolárov mesačne) sa účtujú poplatky za každú transakciu, ktorá prechádza cez váš internetový obchod. Spočiatku je poplatok 2%, ale so zvyšovaním objemu transakcií klesá na 1%.

Mali by ste zvážiť zvýšenie nákladov. S rastom predaja sa zvýši aj suma, ktorú musíte zaplatiť spoločnosti Shopify.

Ako používať Shopify

V tejto časti vám ukážeme niektoré z funkcií a osvedčených postupov služby Shopify na ich používanie, aby ste mohli dnes začať so solídnym obchodom online..

Prvé kroky so službou Shopify

Najprv musíte vytvoriť účet služby Shopify. Môžete začať bezplatnou 14-dňovou skúšobnou verziou. Prejdite na stránku Shopify.com a do poľa v strede zadajte svoju e-mailovú adresu a potom kliknite na odkaz „Začíname“.

Shopify-Homepage

Predtým, ako kliknete na odkaz „vytvoriť svoj obchod“, zadajte svoje heslo a názov obchodu.

Shopify-Password-A-Store-Name

Po dokončení počkajte, kým služba Shopify nastaví obchod. Aby ste mohli pokračovať, musíte v ďalšom kroku urobiť nejaké osobné informácie.

Shopify-Personal-Information

Po dokončení kliknite na možnosť „vstúpiť do môjho obchodu“. Ďalšou vecou, ​​ktorú vidíte, je ovládací panel pre vaše online podnikanie. Na ľavej strane nájdete navigačnú lištu, ktorá vám umožňuje prepínať medzi rôznymi funkciami.

Shopify-Left-Navigation-Panel

Na pravej strane uvidíte malý informačný panel, ktorý zobrazuje kľúčové čísla pre váš obchod: „celkový predaj“, „celkový predaj podľa kanála“ a „najlepšie produkty“.

Shopify-Sales-Quick-Prehľad

V strede obrazovky by ste mali vidieť tri najdôležitejšie kroky na spustenie internetového obchodu: „pridať produkt“, „prispôsobiť tému“ a „pridať doménu“.

Shopify-First-kroky

Ako pridať produkt

V službe Shopify existujú dva spôsoby, ako vytvoriť produkt. Kliknite na položku „pridať produkt“ uprostred uvítacej stránky alebo ak ste už okno omylom zavreli, v navigačnej lište na ľavej strane stlačte výraz „produkty“. Potom by sa vám mala zobraziť nasledujúca obrazovka.

Shopify-Add-Product

Kliknite na položku „pridať produkt“. Ak nechcete pridať každý produkt ručne, môžete nahrať katalóg produktov ako súbor .csv. Aby sa predišlo chybám systému, prázdnym poliam alebo iným problémom, Shopify špecifikuje štruktúru importovaného súboru.

Po kliknutí na „import“ sa zobrazí nasledujúce kontextové okno.

Shopify-import-Products

Tam si môžete stiahnuť ukážkový súbor .csv kliknutím na modrý text „vzorová šablóna CSV“, ktorý má štruktúru Shopify chce. V tomto návode však vytvoríme produkty ručne. Stačí kliknúť na položku „pridať produkt“ a môžete začať.

Shopify-Add-Prehľad produktov-Page

Do poľa „title“ zadajte názov produktu a do poľa „description“ popis produktu.

Obrázok produktu, názov a popis sú rozhodujúce informácie, ktoré návštevník vašej stránky klikne na váš produkt a nakoniec si ho kúpi. Sú dôležitými faktormi vašej miery konverzie, takže váš obchodný úspech stúpa alebo padá s nimi.

Potom vyberte predajné kanály, ktoré chcete použiť na ponúkanie vášho produktu na pravej strane. Vyplňte druh produktu, predajcu a kolekciu, do ktorej produkt patrí.

Zatiaľ čo sme pri tom, vždy rozdeľujte svoje produkty do kolekcií. Umožní vašim zákazníkom ľahšie nájsť produkt, ktorý hľadajú. Služba Shopify rozlišuje medzi automatizovanými a manuálnymi zbierkami. V tomto návode budeme pracovať s vopred vygenerovanou kolekciou „domovskej stránky“.

Váš produkt by teraz mal vyzerať takto.

Shopify-Product-Name-A-Podrobnosti

Ďalej musíme pridať dobrý obrázok produktu a zmysluplné značky. Služba Shopify má funkciu automatického priblíženia každého obrázka produktu, ktorý odovzdáte. Každý obrázok sa zobrazí v normálnej veľkosti, ale keď nad ním prejdete, zvýrazní sa miesto, na ktorom sa nachádza vaša myš. Amazon robí to isté. To znamená, že pridávanie obrázkov s vysokým rozlíšením je kľúčové.

Shopify-Product-Image-A-Štítky

Teraz sa pozrime na možnosti tvorby cien. V sekcii cenotvorba sa zobrazia tri dôležité polia: „cena“, „porovnanie za cenu“ a „účtovať dane z tohto produktu“.

„Porovnať za cenu“ je rozhodujúce, ak chcete zákazníkom ukázať, že produkt je v predaji. Cena zobrazená tu je originálna pred zľavou a cena, ktorú si ľudia môžu kúpiť, je v poli „cena“. Ak si neželáte urobiť špeciálnu ponuku, ponechajte pole „Porovnať za cenu“ prázdne.

Najdôležitejšie aspekty predaja online sú inventár a skladovanie. V tejto súvislosti budeme hovoriť o SKU alebo jednotke skladovania zásob.

SKU je interný identifikátor, ktorý by ste mali nastaviť pre každý produkt a jeho variácie. Môžete rýchlo dosiahnuť 200 druhov výrobkov, čo sťažuje sledovanie bez riadneho spôsobu ich identifikácie. Výsledkom je absolútny chaos pre vás a zákazníka.

SKU nemá nič spoločné s čiarovými kódmi. Je to len preto, aby ste našli produkty rýchlejšie a sledovali svoje portfólio produktov. Odporúčame vám pridať do každého produktu štandardizovanú jednotku SKU hneď od začiatku.

Možnou normou by mohlo byť: päť písmen názvu výrobcu, tri písmená zo série výrobkov, dve písmená pre model výrobku a tri písmená pre názov produktu. Na príklade nášho fotoaparátu by sme šli s niečím ako CANON-EOS-T6-KIT.

Shopify-Cena-A-Inventory

Keď zákazníci kupujú výrobky z vášho internetového obchodu, stále ich musia dostať do svojich domovov.

Ak predávate na medzinárodnom trhu, musíte sa vysporiadať s medzinárodnými zvyklosťami. Každý výrobok musí mať medzinárodný colný kódex, ktorý vopred určí dovozné / vývozné náklady.

Ako maloobchodník by ste mali vedieť, koľko colných poplatkov sa pripočítava ku každému z vašich produktov, aby vaši zákazníci pri pokladni nedostali nepríjemné prekvapenie. Služba Shopify vám pomôže s odkazom na nástroj HS-Custom Finder, kde nájdete príslušný kód.

Pretože hmotnosť produktu je tiež faktorom poplatkov za dopravu, ktoré sa pridávajú počas procesu platby, je najlepšie získať ho od výrobcu.

Ak predávate digitálne produkty, ako sú elektronické knihy, zvukové knihy alebo hudba, nič z toho nie je potrebné. Zrušte začiarknutie políčka „Toto je fyzický produkt“. Keďže náš fotoaparát Canon nie je digitálnym výrobkom, musíme uviesť hmotnosť a medzinárodný colný kódex. V našom prípade to vyzerá takto.

Shopify-Prepravná-A-Varianty

Necháme varianty zatiaľ otvorené.

Nakoniec vám ukážeme, ako nastaviť SEO produktu, čo je dôležité, ak chcete produkt predať. Ak ho chcete zmeniť, kliknite na odkaz „Upraviť web SEO“ a vyplňte názov a meta popis. Môžete tiež prispôsobiť webovú adresu.

Shopify-Product-SEO

Teraz kliknite na „uložiť“ a počkajte, kým produkt Shopify nevytvorí váš produkt. Potom by sa mal objaviť v prehľade produktu.

Shopify-Prehľad produktov

Gratulujeme, práve ste si prvý produkt pridali do svojho internetového obchodu.

Prispôsobte si tému

Teraz, keď viete, ako pridať produkty do svojho online obchodu, pozrime sa, ako vyzerá váš obchod. Prejdite do navigačného panela na ľavej strane do sekcie „predajný kanál“ a kliknite na ikonu oka vedľa položky „internetový obchod“.

Shopify-Sales-Channel-Náhľad

Mali by ste vidieť nasledujúcu stránku.

Shopify-Náhľad-Default-Store

Ako vidíte, produkt, ktorý sme vytvorili, sa objaví v ukážke, ale ak posuniete nahor a nadol, všimnete si, že vzhľad obchodu je nudný a neatraktívny..

Ukážeme vám, ako to môžete zmeniť. Najprv prejdite späť na domovskú stránku kliknutím na „domov“ alebo na logo Shopify v hornej časti navigačnej lišty a potom na „prispôsobenie témy“.

Shopify-Upraviť-Theme

Rovnako ako akýkoľvek iný obchod Shopify bol váš obchod vytvorený s témou „debut“. Teraz máte na výber dve možnosti: kliknite na položku „prispôsobiť“ a zmeňte existujúcu tému „debutovať“ alebo nahrajte nový dizajn, ktorý prepíše existujúcu tému..

Shopify-Change-Theme

Prispôsobenie tém zvyčajne prichádza po výbere rozloženia. Je to vylepšenie existujúcich rozvrhnutí a nemalo by sa používať na väčšie úpravy štýlov. Ak sa vám nepáči vzhľad témy, pred pokusom o prispôsobenie si vyberte iný.

V tomto návode pre začiatočníkov nahradíme tému. Môžete si vybrať medzi bezplatnými a platenými šablónami, ale zatiaľ sa pripravíme na bezplatnú. Kliknutím na „Preskúmať bezplatné témy“ získate prehľad o bezplatných témach Shopify.

Shopify-preskúmať, voľný Témy

Prezrite si témy a kliknite na tú, ktorá sa vám najviac páči. Každá téma má tiež niekoľko rozložení, z ktorých si môžete vybrať. Vybrali sme „neobmedzenú“ tému s „živými“ nastaveniami rozloženia.

Shopify-Add-Free-Theme

Po pridaní novej témy by sa mala zobraziť v prehľade tém priamo pod témou „debut“.

Shopify-New-Theme-Added

Pridá sa do vášho obchodu, ale ešte nie je aktivovaná. Kliknite na „akcie“ pod novým rozložením a potom stlačte „zverejniť“.

Shopify-Activate-Theme

Mali by ste vidieť nasledujúce kontextové okno. Potvrďte opätovným kliknutím na tlačidlo Publikovať.

Shopify-Publish-theme

Vráťte sa k funkcii ukážky a pozrite sa na nový dizajn vášho obchodu.

Shopify-New-Tematické Uverejnené

Aj keď stále existuje veľa šedých zástupných symbolov – zástupné znaky, ktoré musíte nahradiť prispôsobením – rozloženie vyzerá oveľa lepšie.

Ako pridať doménu do vášho online obchodu

Prejdime k poslednej časti našej príručky, k publikácii a správe domén vášho online obchodu. Po určení vzhľadu obchodu a pridaní produktov je čas sprístupniť váš obchod svetu.

Ak chcete dokončiť, vráťte sa na domovskú obrazovku kliknutím na „domov“.

Shopify-Add-Custom-Domain

Potom kliknite na „pridať doménu“ a otvorte správu domény.

Shopify-Domain-Management

Doménu vášho obchodu môžete zmeniť tromi spôsobmi: „pripojiť existujúcu doménu“, „previesť doménu“ a „kúpiť novú doménu“. V záujme konzistentného budovania značky by doména mala byť popisná. Domény služby Shopify sa predvolene končia reťazcom „.myshopify.com“. Svoju osobnú doménu si môžete kúpiť prostredníctvom služby Shopify tak, že stlačíte príkaz „kúpiť novú doménu“.

Ak už máte doménu, ktorá by bola vynikajúca, môžete prejsť na „pripojiť existujúcu doménu“ a do zobrazeného poľa zadať príslušnú doménu..

Shopify-Connect-existujúce-doména

Pravdepodobne viete, aký je rozdiel medzi pripojením a prevodom domény, pretože ste si ich kúpili v minulosti. Ak tak neurobíte, prečítajte si náš článok o tom, ako zaregistrovať názov domény.

Ktoré riešenie je lepšie, záleží na vás. Máme sklon nechávať domény u poskytovateľa, aby sme o nich nestratili prehľad. Ak máte doménu v službe Shopify, potom možno ďalšiu doménu v lokalite Siteground alebo Bluehost alebo v niektorom z našich najlepších poskytovateľov webhostingu, môžete rýchlo stratiť prehľad.

Pridanie domény je v službe Shopify voliteľné. Môžete tiež publikovať svoj obchod s predvolenou doménou (.myshopify.com), čo urobíme v tomto tutoriále. Ak sa teraz odhlásite zo služby Shopify a do prehliadača zadáte svoju adresu URL, mali by ste vidieť nasledujúce informácie.

Shopify-Online-Password

Zakaždým, keď vstúpite do režimu náhľadu, v ľavej dolnej časti obrazovky sa zobrazí lišta, ktorá zobrazuje online heslo pre váš obchod.

Shopify-Náhľad-Password

Heslo môžete nájsť aj pod položkou „predajné kanály“ > “internetový obchod” > “Preferencie”.

Shopify-Change-Password

Heslo môžete deaktivovať alebo priradiť nové v časti „ochrana heslom“.

Shopify-Disable-Password

Všimnete si však, že heslo môžete deaktivovať až po zakúpení plateného programu.

Záverečné myšlienky

Shopify je rozmanitý nástroj s dostatočným počtom funkcií, ktorý uspokojí potreby každého. Neodporúčame však ako striebornú guľku pre každú firmu. Jeho hodnota v skutočnosti závisí od veľkosti spoločnosti, vašej obchodnej stratégie a mnohých ďalších faktorov.

Ak sa vaša firma online spolieha na marketing obsahu, Shopify nie je pre vás najlepším rozhodnutím. Plus, náklady sú veľkým problémom, najmä pri väčších číslach predaja. Mali by ste zvážiť, že služba Shopify sa platí stále menej, čím väčší je váš predaj.

Ak však máte základné požiadavky a chcete svoj internetový obchod spustiť rýchlo, mali by ste použiť službu Shopify. Pre čokoľvek zložitejšie, možno budete musieť najať vývojára Shopify. Napríklad, ak ste stabilná spoločnosť so zavedenou značkou, možno budete musieť svoj obchod značne upraviť, čo môže byť drahé. Ďalším narušiteľom obchodu je Liquid a súvisiace náklady.

Je to skvelá príležitosť pre malé podniky, pretože svoj internetový obchod môžete prevádzkovať len za 30 dolárov mesačne plus poplatky. Či už chcete predávať topánky, snowboardy alebo lederhosen, Shopify pre vás bude pracovať. Ak stále nie ste presvedčení, skúste 14-dňovú skúšobnú verziu. Na to nemusíte poskytovať informácie o kreditnej karte.

Skúsili ste Shopify? Povedzte nám v komentároch nižšie, na čo ste to použili a pre ktorú funkciu sa vám najviac páčila. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me