SiteGround vs GoDaddy: SMB zameraná bitka na rok 2020

SiteGround a GoDaddy sú dve veľmi odlišné služby webhostingu. Na jednej strane máte program SiteGround, ktorý zameriava svoje služby na stručnú zostavu plánov a priamu podporu, a na druhej strane máte zariadenie GoDaddy, ktoré ponúka takmer všetky služby, ktoré môže malý podnik potrebovať. Napriek tomu sa do nášho užšieho zoznamu webhostingov dostal iba jeden.


Ak chcete zistiť, ktoré z nich, čítajte naše porovnania SiteGround vs. GoDaddy. Zahodíme poskytovateľov do ringu, aby sme ich vytrhli z viacerých kôl. Na konci toho, kto vyhral najväčší počet kôl, bude víťaz. 

Ak však práve začínate, toto porovnanie by nemalo byť jediné, čo ste si prečítali, pretože poskytovateľov porovnávame priamo. Niektoré aspekty sa v porovnaní s celým webhostingovým trhom menia, takže si prečítajte celú recenziu stránok SiteGround a GoDaddy, kde nájdete úplné informácie o každej službe..

Nastavenie boja: SiteGround vs. GoDaddy

Aby sme sa ubezpečili, že každé koleso má rovnakú váhu, skombinovali sme osem kôl, ktoré sa bežne vyskytujú v našich recenziách, na päť: funkcie, ceny, jednoduché použitie, rýchlosť a bezpečnosť. 

V našich recenziách budeme stále pokrývať všetko, čo zvyčajne pokrývame, ale niektoré sekcie sa skombinujú s ostatnými. To nielen robí priame porovnanie, ale aj spravodlivejšie. Koniec koncov, bod v typoch hostiteľov nemá rovnakú váhu ako bod v rýchlosti. 

Na začiatku každého kola stanovíme základné pravidlá a stanovíme, čo hľadáme od každého poskytovateľa. Budeme hovoriť o každom, dávame naše myšlienky o tom, ako porovnávajú a udeľujú bod víťazovi. Zápas vyhrá ktorákoľvek služba, ktorá má tri alebo viac bodov. 

Rovnako ako pri všetkých našich porovnaniach vás žiadame, aby ste si prečítali jednotlivé oddiely namiesto skenovania výhercov. Napríklad v našom zápase HostGator verzus Bluehost sa uskutočnilo viac kôl, ktoré sa nemohli obísť. V takýchto prípadoch sa riadime najlepším úsudkom, ale nie vždy to platí pre každého. 

1

Vlastnosti

Najprv sa pozrieme na funkcie. Aj keď táto časť môže siahať od serverov LiteSpeed ​​predstavených v spoločnosti Hostinger až po proprietárny ovládací panel spoločnosti Kinsta, existuje niekoľko základných prvkov, ktoré hľadáme (prečítajte si našu recenziu hostingera a hodnotenie Kinsta). Konkrétne hľadáme automatizované denné zálohy, zahrnutý tvorca webových stránok a bezplatný certifikát SSL / TLS.

SiteGround

SiteGround je taký silný webhosting, pretože obsahuje toľko funkcií zadarmo. Na rozdiel od hostgátora ich zahŕňa aj v rámci plánov (prečítajte si našu recenziu hostgátora). Zohľadňujú sa základné prvky vrátane automatických denných záloh, integrácie cloudflare a bezplatného certifikátu SSL / TLS. Existuje aj webový tvorca a našťastie je to jeden z najlepších.  

Nech si vyberiete akýkoľvek plán, môžete použiť bezplatnú verziu Weebly. Ako je uvedené v našej recenzii Weebly, patrí medzi najlepších tvorcov webových stránok, ktoré sme testovali, je vybavený ľahko použiteľným ovládacím panelom, skvelou integráciou s inými platformami a mnohými funkciami. Získate plán pripojenia, ktorý je v podstate zadarmo s vašou doménou, a ak potrebujete viac funkcií, môžete upgradovať. 

weebly možnosti blogu

SiteGround však nie je jediný webový hostiteľ, ktorý sa integruje do spoločnosti Weebly (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Bluehost, aby ste sa dozvedeli viac o tom, kto iný). Čo ho odlišuje, sú jeho funkcie WordPress. Zahŕňajú programovanie WordPress, interný doplnok pre ukladanie do vyrovnávacej pamäte s názvom SuperCacher a spravované aktualizácie WordPress.

SiteGround však neurobil náš najlepší webhosting pre sprievodcu WordPress na zadnej strane týchto funkcií. Na rozdiel od Kinsta, SiteGround ponúka základné spravované funkcie WordPress iba pre štandardný zdieľaný plán.

Choď oci

Ako jeden z najväčších webových hostiteľov je GoDaddy vybavený funkciami. Vďaka ich podivnému rozdeleniu však budete pravdepodobne považovať službu za chýbajúcu. Namiesto segmentácie úrovní na základe výkonu ich GoDaddy segmentuje podľa funkcií, čo vedie k mätúcej zostave, ktorá často stojí menej peňazí za nižší výkon.. 

Prvé dva zdieľané plány nemajú napríklad certifikát SSL / TLS a žiadny zo zdieľaných plánov neponúka automatické zálohovanie. Tieto funkcie môžete pridať do svojho plánu, ale je to drahé. Certifikát stojí 7 dolárov mesačne a automatická záloha je 3 USD navyše. Na porovnanie si môžete na portáli SiteGround zakúpiť zdieľaný plán za menej peňazí ako certifikát SSL / TLS na serveri GoDaddy.. 

Tvorca webových stránok navyše nie je zahrnutý, a to napriek skutočnosti, že zariadenie GoDaddy má svoj vlastný dizajn (prečítajte si naše názory na zariadenie GoDaddy GoCentral). Podobne ako spoločnosť HostGator zaobchádza so svojím tvorcom webových stránok Gator, GoCentral je samostatná služba, čo znamená, že nebudete mať prístup, pokiaľ si nezakúpite plán vyhradený na tvorbu webových stránok (prečítajte si našu recenziu Gator).. 

Na celom webe GoDaddy je zrejmé, že má väčší záujem o marketing ďalších služieb, ako je zostavenie solídneho balíka mimo brány, podobne ako Midphase (prečítajte si naše hodnotenie Midphase). To necháva plány drahé, neohrabané a nesúvislé. 

Našťastie existuje výnimka. Plány WordPress sú vybavené funkciami vrátane vlastných tém, sprievodcu optimalizáciou vyhľadávacieho nástroja, dennými zálohami a ďalšími. Ak je WordPress tým správnym krokom, sada funkcií MDDHosting zameraná na výkon môže byť príťažlivejšia (prečítajte si našu recenziu MDDHosting).

Okolo jednej myšlienky

GoDaddy by v tomto kole mohol odstrániť program SiteGround, pretože zvažuje, koľko funkcií ponúka malým podnikom, ale ku všetkému je pripojená cenovka, vďaka čomu je základný balík dobrý, základný. SiteGround obsahuje všetko, čo potrebujete, z brány, čím získate jednoduchší a lacnejší hosting.

Kolo: Funkcie poukazujú na funkciu SiteGround

Logo SiteGround
Logo GoDaddy

2

cena

Ceny bohužiaľ nie sú také jednoduché ako porovnávanie cien, pokiaľ ide o webhosting. Téma klamlivého oceňovania je všadeprítomná, napriek tomu, že lokality SiteGround a GoDaddy nie sú také vágne ako Arvixe (prečítajte si našu recenziu zo strany Arvixe). V tejto časti sa pozrieme na to, aké jasné sú jednotlivé služby, pokiaľ ide o ich ceny, a porovnáme ich so zvyškom trhu webhostingu.. 

SiteGround

SiteGround nie je tak jasný ako 1&1 IONOS o určovaní cien, ale stále je lepší ako Arvixe (prečítajte si náš 1&1 recenzia IONOS). Služba SiteGround má úvodnú sadzbu, ktorú zaplatíte za počiatočné obdobie, ktoré sa zobrazuje na jej webových stránkach av tabuľke vyššie. Na rozdiel od väčšiny hostiteľov to však nemení cenu na základe trvania. 

Za mesačné účty sa účtuje poplatok za nastavenie 14,95 dolárov, ale skutočnosť, že program SiteGround ponúka mesačný plán, je dosť dobrá. Väčšina webových hostiteľov zameraných na začiatočníkov, ako sú iPage a FatCow, sa schováva za lacnú sadzbu, len aby vás informovala, že musíte kúpiť tri roky hostingu, aby ste ju dostali (prečítajte si naše recenzie na iPage a FatCow). 

Pokiaľ ide o cenu, SiteGround je solídny, pokiaľ ide o zdieľané plány WordPress a WooCommerce, najmä v porovnaní s predraženými Pagely (prečítajte si našu Pagely recenziu). Mimo týchto cien sú však sadzby vyššie, ako by sme chceli. Napríklad špecializované plány začínajú severne od 200 dolárov. Ak je to to, čo hľadáte, prečítajte si našu webHostingBuzz recenziu. 

Ak túto službu vyskúšate a rozhodnete sa, že sa vám nepáči, služba SiteGround vám dá 30 dní na vrátenie vašich peňazí. Je to však iba pre zdieľaný hosting. Za cloudový hosting získate 15 dní a za vyhradený hosting neexistuje žiadna lehota na vrátenie platby. V porovnaní so zárukou vrátenia peňazí kedykoľvek hostiteľa A2 je ponuka SiteGround nevýrazná (prečítajte si našu recenziu hostenia A2).

Choď oci

Klamlivé ceny, GoDaddy je príliš drahé a mätúce. Existuje okolo 25 druhov hostingu, mínus variácie určitých typov hostingu Windows. Nezdá sa tiež, že by chaos mal poriadok. Niektoré plány zahŕňajú funkcie, ktoré sú drahšie ako ich nákup a la carte a naopak. 

Cena je však príliš vysoká. Napríklad najúspornejší zdieľaný plán sa obnovuje na 8 USD mesačne, a hoci je to v súlade s mnohými základnými zdieľanými plánmi, GoDaddy sa nepribližuje funkciám iných webových hostiteľov (pre jedného takého hostiteľa hosta si prečítajte našu recenziu Namecheap). ). Plán GoDaddy obsahuje iba jednu doménu a postrádajú všetky funkcie uvedené v prvom kole.

Tu sú prítomné tie isté viacročné shenanigany, aké sme videli s JustHost (prečítajte si našu recenziu JustHost). Pokračuje sa v najnákladnejšom zdieľanom pláne a pri registrácii sa spustí 3 $ mesačne a po obnovení 8 dolárov mesačne. To je však iba vtedy, ak máte viacročnú zmluvu. Ak pôjdete na trojmesačný plán, skočí to na 11 dolárov mesačne. 

Plus, menej ako jeden rok predstavuje problémy so získaním náhrady. Odbery na jeden rok alebo viac dostanú štandardné 30 dní, ale ak sa rozhodnete pre kratší čas, môžete zmeniť názor iba na 48 hodín. V porovnaní s 90-dňovým oknom na vrátenie platby od spoločnosti InMotion Hosting je záruka vrátenia peňazí od spoločnosti GoDaddy vtipom (prečítajte si našu recenziu o hostení InMotion).

Druhé myšlienky

SiteGround ani GoDaddy nie sú skvelé, pokiaľ ide o tvorbu cien. Je teda zrejmé, že jeden sa dopúšťa oveľa menšieho počtu chýb než druhý. Funkcia SiteGround zaznamenala niekoľko nesprávnych krokov, sú však menšie. GoDaddy, na druhej strane, minie známku takmer na všetkých účtoch, s obzvlášť urážlivou politikou vrátenia peňazí.

Kolo: Cena za SiteGround

Logo SiteGround
Logo GoDaddy

3

Jednoduchosť použitia

Keď pristaneme na web, začneme posudzovať ľahkosť použitia. To znamená, že všetko od pokladne po nastavenie až po správu webových stránok je férová hra. V tejto časti sa zameriame na to, aké ľahké je vybrať a kúpiť si plán od GoDaddy a SiteGround, ako aj to, ako intuitívny je každý ovládací panel..

SiteGround

SiteGround robí výber a kúpu plánu hračkou. Usporiadanie webovej stránky je jednoduché, s iba niekoľkými úrovňami pre každý typ hostingu a krátkym opisom rozdielov medzi nimi. Ak ste oboznámení s technickým žargónom, existuje odkaz na podrobné porovnanie úrovní. 

Registrácia je rovnako jednoduchá. SiteGround vám ponúka niekoľko možností a umožňuje vám nastaviť si heslo ihneď po potvrdení platby. Po prihlásení sa však začnú objavovať problémy. 

Dostanete sa na ovládací panel, ktorý vám umožní vysporiadať sa s hostiteľskou časťou vašej služby. To znamená, že odtiaľ môžete upravovať informácie o fakturácii, nakupovať ďalšie služby a kontaktovať podporu. Je to však zastaraná implementácia. Je stále funkčný, ale mohol by použiť facelift.

Siteground-review-cpanel

Je tiež ťažké nájsť cPanel. Na rozdiel od nášho najlepšieho webhostingu s výbermi cPanel, ktoré uľahčujú prístup a používanie cPanel, program SiteGround ho uloží do hlavného panela účtu. cPanel je tiež datovaný. Aj keď je to stále použiteľnejšie ako cPanel produktu HostPapa (prečítajte si našu recenziu hostiteľa), SiteGround neaktualizoval vzhľad tak, aby vyhovoval moderným webovým hostiteľom..

Choď oci

Web GoDaddy je opakom SiteGround. SiteGround je pokojný, chladný a zhromaždený, zatiaľ čo GoDaddy sa javí ako niekto, kto zastrelil adrenalín priamo do krku. Existuje toľko druhov hostingu, služieb a doplnkov, pomocou ktorých je webová stránka nočnou morou. 

Rovnako ako pri určovaní cien neexistuje šialenstvo nijakú metódu. Niektoré typy hostingu majú horné ponuky, ktoré vás prepájajú s podsekciami, z ktorých niektoré sú len kartami na tej istej stránke a iné sú rozdielnymi sekciami. Vyzerá to, že každý kus bol navrhnutý izolovane a po tom, čo bol zošitý, bol zošitý. 

Godaddy-review-dashboard

Služba Checkout nie je o nič lepšia. Pred nastavením domény, ktorú budete používať, vás systém GoDaddy požiada o potvrdenie platby. Potom sa môžete prihlásiť, ale s hostingovým balíkom nebudete mať veľa práce. Prístrojový panel je jednoduchý, ale je zrejmé, že zariadenie GoDaddy sa viac zameriava na registráciu domén ako na hosťovanie.

To znamená, že cPanel je k dispozícii a je to moderná implementácia. Skladom aplikácie cPanel môžete ľahko nájsť nastavenia, ktoré potrebujete na správu svojho účtu, zmenu nastavení hostenia a sledovanie vašich webových stránok. Výber plánu si vyžaduje serióznu prácu, ale správa účtu je taká jednoduchá, ako sa dá. 

Okrúhle tri myšlienky

GoDaddy a SiteGround majú problémy, ale je ťažké povedať, ktorá je horšia. SiteGround má zefektívnený proces webovej stránky a platby, ale ovládací panel, aj keď je funkčný, potrebuje aktualizáciu. Na druhej strane, GoDaddy sťažuje výber plánu, ale správa účtu je moderná a intuitívna. 

Toto je jedno z tých kôl, ktoré by mohli ísť oboma smermi. To znamená, že vzhľadom na moderný ovládací panel GoDaddy to získa víťazstvo. Výber plánu je ťažký, ale ak viete, čo hľadáte alebo vydržíte 15 minút bolesti hlavy, šialenstvo končí. S programom SiteGround je to prebiehajúci proces.

Kruh: Jednoduchosť použitia pre GoDaddy

Logo SiteGround
Logo GoDaddy

4

Rýchlosť a dostupnosť

Možno najdôležitejším aspektom akejkoľvek webhostingovej služby je jej rýchlosť. Náš testovací proces je jednoduchý: spúšťame webovú stránku s najvýhodnejším zdieľaným plánom, inštalujeme prázdnu kópiu programu WordPress a testujeme doménu pomocou testu rýchlosti Pingdom a zaťaženia. Medzi nimi môžeme získať jednobodový test a záťažový test. 

SiteGround

SiteGround je jednou z najrýchlejších webhostingových služieb, ktorú sme testovali mimo lokality Pagely. Pingdom Speed ​​Test udelil našej webovej stránke 96 zo 100, čo sa zhoduje s A2 Hosting a Kinsta. V porovnaní so serverom5 je výhoda z hľadiska výkonnosti jasná (prečítajte si naše hodnotenie lokality5).. 

Siteground-review-speed-test

Ako vidíte v tabuľke vyššie, čas načítania bol však dlhý. Bohužiaľ to bolo kvôli zdĺhavej žiadosti o DNS. Metrika „počkajte“, ktorá sa nás najviac týka, sa pohybovala okolo toho a bola nízka. Je to pravdepodobne vďaka viacerým vrstvám ponúk na ukladanie do pamäte cache, ktoré ponúka SuperCacher. 

Náš test nárazu na zaťaženie netestoval jediný bod, ako je test rýchlosti rýchlosti na pingdom. Namiesto toho poslala na server 50 virtuálnych používateľov za päť minút, pričom merala počet splnených požiadaviek a čas odozvy. SiteGround fungoval dobre, čo všetkým používateľom umožňovalo prechod a zotrvanie približne v rovnakom čase odozvy, na rozdiel od GreekGeeks (prečítajte si našu recenziu GreenGeeks).

Siteground-review-loadimpact

Jeho záruka dostupnosti je jednou z najlepších, ktorú sme videli. SiteGround zaručuje, že váš web bude naživo 99,9 percent času. Ak to niekedy klesne pod túto hranicu, dostanete mesiac bezplatného hostenia. To sa však nekončí. Za každý celý percentuálny bod nižšie, ktorý dostanete, získate ďalší mesiac bezplatného hostenia. 

Choď oci

GoDaddy sa v hodnotení Pingdom Speed ​​Test nevykonal dobre. Získali sme 90 zo 100 a hoci sa to javí ako malý rozdiel, nie je. Je dôležité si zapamätať, že web, ktorý sme vyskúšali, nemá na ňom žiadny obsah, takže každý bod pod 100 znamená, že sa niečo, čo je mimo našej kontroly, dostáva do cesty. 

Godaddy-review-speed-test

Existuje veľa dôvodov, prečo sa web môže načítavať pomalšie. Hosting24 ukazuje, ako servery LiteSpeed ​​môžu znížiť režijné náklady servera, takže máme podozrenie, že GoDaddy používa štandardný Apache (prečítajte si našu recenziu Hosting24). Pravdepodobne tiež prebieha malé alebo žiadne ukladanie do pamäte cache.

Viac sa však týkali našich výsledkov s dopadom na zaťaženie. Pri použití toho istého testu GoDaddy konal hrozne. Nebolo to príliš nekonzistentné, ale je to preto, že sa web pre väčšinu používateľov nenačítal. Niektorí virtuálni používatelia mali čas odozvy 0 milisekúnd a mali sme veľa chýb protokolu HTTP, čo naznačuje, že nemáme dostatok zdrojov na uspokojenie mierneho zaťaženia..

Godaddy-review-load-vplyv

Váš plán poskytuje záruku dostupnosti, ale veľa to nezaručuje. Ak vaše stránky klesnú pod 99,9 percenta dostupnosti, dostanete 5 percent svojho mesačného poplatku za hosťovanie. Prestoje však určuje výlučne GoDaddy a nezahŕňa údržbu (aj keď je neplánovaná), výpadky FTP alebo výpadky e-mailov..

Kolo štyri myšlienky

Aj keď predchádzajúce kolo bolo nuansované, toto je jasné. SiteGround nielenže pri našich testoch dosahoval lepšie výsledky, ale ponúka štedrejšiu a priamejšiu záruku dostupnosti. GoDaddy sa opäť javí ako štipľavý halier. 

Kolo: Rýchlosť a doba prevádzkyschopnosti pre SiteGround

Logo SiteGround
Logo GoDaddy

5

Bezpečnosť a súkromie

Nakoniec máme bezpečnosť a súkromie. Aj keď to nemusí byť také zrejmé pre webhosting, ako je to pre naše recenzie VPN, táto sekcia zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečení vás a vašich webových stránok v bezpečí. Preskúmame, nakoľko služba SiteGround a GoDaddy rešpektujú váš web, jeho používateľov a vaše osobné údaje.

SiteGround

Rovnako ako v prípade štandardných funkcií je SiteGround plný bezpečnostných prvkov. Ak chcete začať, získajte bezplatný certifikát SSL / TLS a automatizované denné zálohovanie, ale SiteGround na tom stavia. K dispozícii je tiež webový aplikačný firewall, ktorý chráni váš server, AI-riadený anti-bot systém a zálohovanie na požiadanie, ak používate plán GrowBig alebo vyšší. 

Existujú aj integrácie s inými platformami. Cloudflare sa dá ľahko nastaviť na vašom webe, rovnako ako SpamExperts vo vašom e-maile. Jedinou platenou funkciou zabezpečenia je SG Site Scanner, ktorý v súboroch webových stránok vyhľadá škodlivý softvér. Je to 20 dolárov ročne, ale vzhľadom na to, že podobné služby stojí toľko za mesiac, cena stojí za to.

Pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, funkcia SiteGround nie je taká dobrá ako DreamHost, ale len málo z nich (prečítajte si našu recenziu DreamHost). Ochrana osobných údajov v doméne nie je bezplatná, čo je bummer, ale ak chcete, spustí sa vám iba 12 dolárov ročne. Našťastie sú zásady ochrany osobných údajov solídne. 

SiteGround hovorí, že „nebude … žiadnym spôsobom predávať, prenajímať, zdieľať alebo inak sprístupňovať informácie umožňujúce identifikáciu osôb na komerčné účely.“ Na rozdiel od značiek Endurance International Group, ako je napríklad HostMonster (prečítajte si našu recenziu spoločnosti HostMonster), je zrejmé, že služba SiteGround rešpektuje vaše osobné údaje..

Choď oci

S GoDaddy je veľa bezpečnostných funkcií, oveľa viac ako s programom SiteGround alebo väčšina iných webových hostiteľov. To znamená, že žiadna z nich nie je zadarmo. Poplatky vám budú účtovať aj základné bezpečnostné funkcie, ako napríklad certifikát SSL / TLS a denné zálohovanie, ako aj základné funkcie servera, napríklad firewall webovej aplikácie.. 

Niektoré z nich však závisia od toho, ktorý plán si kúpite. Ako už bolo spomenuté, plány WordPress obsahujú pôsobivý počet funkcií, ale sú oveľa drahšie ako programy programu SiteGround..

To znamená, že súkromie je slušné. Nezískate tak bezplatné súkromie domény, ako to robíte so službou WestHost, ale služba SiteGround ju nenabízí zadarmo (prečítajte si našu recenziu WestHost). Zásady ochrany osobných údajov nie sú také zlé ako v prípade značiek EIG, ale mohli by využívať prácu. 

GoDaddy, rovnako ako všetci hostitelia webových stránok, zhromažďuje vaše osobné informácie, aby zabezpečil hladký chod služby a webových stránok. Podľa pravidiel ochrany osobných údajov sa však tieto údaje predávajú inzerentom. Našťastie je to trochu vyvážené skutočnosťou, že GoDaddy ponúka centrum ochrany osobných údajov, ktoré priamo odpovedá na bežné otázky.

Kolo päť myšlienok

Aj keď to nie je také jasné ako v predchádzajúcom kole, SiteGround tu stále stojí nad GoDaddy. Okrem ponúkania ďalších funkcií zabezpečenia zadarmo server SiteGround nepredáva vaše osobné informácie, čo ich v tomto poslednom kole ďalej zvyšuje. 

Kolo: Miesto zabezpečenia a ochrany osobných údajov pre SiteGround

Logo SiteGround
Logo GoDaddy

6

Záverečné myšlienky

SiteGround získal počas tohto porovnania štyri body, ale mohol získať päť bodov. Jednoduché použitie je mäkké miesto pre inak hviezdnu službu, ale nie je to žiadnym spôsobom prerušené. Ak sa môžete vysporiadať s datovaným rozhraním, SiteGround je jednou z najlepších webhostingových služieb.

víťaz: SiteGround

GoDady nie je zlý, ale sťažuje tento proces, ako by mal. V tom, čo vyzerá ako prenasledovanie niklu a stmievania, GoDaddy bolí jadro svojej služby a ponúka drahé balíčky, ktoré sú veľké na nadúvanie a svetlo na funkcie. 

Súhlasíte s tým, že funkcia SiteGround je lepšou možnosťou? Existujú dôvody, prečo sa vám GoDaddy páči viac? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map