Microsoft SharePoint: Výukový program bez nezmyslov

Microsoft SharePoint je webová platforma pre spoluprácu, správu a zdieľanie, ktorá vám umožňuje spracovávať dokumenty, údaje, spoločenské aktivity, procesy, informácie a oveľa viac vašej organizácie..


Vďaka jednoduchosti použitia, rozšíriteľnosti a flexibilite je populárnou voľbou medzi organizáciami všetkých veľkostí. Prieskum trhu spoločnosti Microsoft v skutočnosti odhaduje, že 78 percent spoločností z 500 Fortune 500 používa SharePoint na správu svojich zamestnancov, dokumentov a procesov. Ak sa použije v spolupráci s akoukoľvek službou cloudového ukladania, môže vašej organizácii priniesť veľkú všestrannosť.

Vzhľadom na rastúcu popularitu služby SharePoint má zmysel vedieť všetko, čo s ňou súvisí, čo je presne to, čo teraz urobíme. Začnime s tým, ako k tomu môžeme pristupovať.

Prístup k službe SharePoint

Existujú tri spôsoby prístupu k službe SharePoint.

 • SharePoint Foundation
 • Server SharePoint
 • Microsoft Office 365

SharePoint Foundation je ideálna pre organizácie, ktoré chcú bezpečnú webovú platformu. Dodáva sa so základnou sadou funkcií, ktoré sa väčšinou točia okolo správy dokumentov a spolupráce. Na tejto platforme môžete vyvinúť ľubovoľnú konkrétnu aplikáciu.

Server SharePoint je dodávaný s rozšírenou sadou funkcií, aby vám poskytol požadovanú flexibilitu. Pokročilé funkcie, správa webového obsahu, podnikové služby a sociálne siete sú niektoré z funkcií, ktoré môžete skvele využiť.

Office 365 má cloudovú verziu SharePoint, kde môžete vyvíjať vlastné aplikácie a škálovať ich bez obáv z nákladov na infraštruktúru. Aj keď jeho funkcie nie sú také rozsiahle ako SharePoint Server, stále má mnoho vynikajúcich vývojových schopností.

V tomto návode sa zameriame na spustenie služby SharePoint prostredníctvom balíka Office 365, pretože je to pravdepodobne najbežnejší spôsob, ako to urobiť..

Inštalácia služby SharePoint

Prejdite na stránku https://products.office.com/en/business/office-365-enterprise-e3-business-software. Na tejto stránke si môžete vybrať, či si chcete produkt kúpiť, alebo si vyskúšať bezplatnú skúšobnú verziu, ak si ju chcete vyskúšať niekoľko dní.

Ak kliknete na odkaz „bezplatná skúšobná verzia“, dostanete sa na túto stránku.

Zadajte svoje údaje a kliknite na Ďalej.

V ďalšom kroku sa zobrazí výzva na vytvorenie používateľského mena a hesla.

Keď to urobíte, budete požiadaní, aby ste dokázali, že nie ste robot. Systém vás požiada o zadanie telefónneho čísla na odoslanie textovej správy alebo na potvrdenie hovoru. Na nasledujúcej stránke musíte zadať kód, ktorý bol odoslaný na vaše telefónne číslo.

Týmto krokom je inštalácia dokončená a je dobré začať. Budete presmerovaní na svoju domovskú stránku, ale v závislosti od rýchlosti vášho internetového pripojenia to môže trvať niekoľko sekúnd.

Ešte jedna vec na vedomie: ak už máte nainštalované Visual Studio vo vašom systéme, môžete tento krok preskočiť. V opačnom prípade budete musieť nainštalovať Visual Studio, aby ste mohli používať SharePoint.

Jednoducho si stiahnite Visual Studio, spustite inštalátor s predvolenými možnosťami a po dokončení reštartujte počítač.

Potom otvorte svoje Visual Studio a choďte do súboru > Nový > Project. Na ľavej strane nájdete zoznam adresárov. Prejdite na Šablóny > Visual C # a uvidíte Office SharePoint ako jednu z možností.

Vyberte ho a dvakrát kliknite na „Inštalácia balíka Office Developer Tools Project“.

Týmto sa nainštalujú vývojárske nástroje a to je všetko – ste pripravení začať pracovať so službou SharePoint.

Pozrime sa teraz na niekoľko základných úloh, ktoré vám pomôžu zoznámiť sa so službou SharePoint.

Práca so stránkami v službe SharePoint

Stránka je základnou súčasťou služby SharePoint a predstavuje východiskový bod pre všetkých vývojárov. Webové stránky môžu obsahovať vaše každodenné komponenty, ako sú napríklad knižnica dokumentov, kalendár, zoznam úloh atď.

V závislosti od účelu, pre ktorý používate službu SharePoint, môžete pre oddelenie alebo projekt vytvoriť jednu stránku alebo kolekciu lokalít. Vo všeobecnosti by ste však vytvorili jednu stránku iba vtedy, ak:

 • Máte malú organizáciu a chcete zahrnúť všetky svoje úlohy do jednej kolekcie lokalít
 • Chcete vytvoriť web, ktorý používa rovnaké metaúdaje alebo navigáciu ako tie existujúce
 • Vytvorili ste šablónu a chcete, aby sa na nej všetky vaše stránky držali
 • Plánujete mať pre svoju organizáciu iba malý počet lokalít

Na druhej strane vytvoríte kolekciu stránok, ak:

 • Vaša organizácia je veľká a má mnoho obchodných jednotiek
 • Ak každé oddelenie potrebuje veľa rôznych pracovísk na riadenie rôznych zodpovedností
 • Vaša organizácia generuje veľa obsahu

V závislosti od vyššie uvedených faktorov sa môžete rozhodnúť vytvoriť web alebo kolekciu.

To znamená, že sa bavíme o tom, ako vytvoriť kolekciu stránok, pretože je to bežnejšie ako vytvorenie jednej stránky.

Vytvorenie kolekcie stránok v službe SharePoint

Ak chcete vytvoriť novú kolekciu stránok, prejdite na stránku www.portal.office.com. Tým sa presmerujete na svoju domovskú stránku Office 365.

V tomto zozname položiek kliknite na ikonu Správca a budete presmerovaní na správcovský panel. Na tejto stránke vyberte Zdroje >stránky.

Na tejto stránke kliknite na tlačidlo s názvom „pridať lokalitu“.

Táto akcia vás presmeruje na inú stránku, ako je táto.

Zadajte požadované informácie. Budete musieť pomenovať svoj web a zvoliť jeho typ. Ďalej musíte pre túto stránku nastaviť správcov. Kliknite na malú ikonu vedľa textového poľa správcu a tým by sa mala otvoriť ďalšia stránka.

Zadajte všetkých ľudí, ktorým chcete byť administrátormi, a kliknite na tlačidlo OK.

To je všetko. Zbierka vašich stránok je pripravená na použitie. Všetky svoje weby môžete spravovať z centra správcov služby SharePoint.

Pridanie obsahu na web v službe SharePoint

Ďalšou základnou úlohou, ktorú pravdepodobne budete robiť, je pridať obsah na web. Prejdite na kolekciu stránok, ktorú ste vytvorili.

Na tejto stránke môžete pridávať nové dokumenty, odovzdávať ich a dokonca ich synchronizovať s cloudom. Na ľavej table nájdete zoznam možností az tohto zoznamu vyberte položku „obsah stránok“. Na tejto stránke prejdite na odkaz s názvom „Nastavenia webu“ v pravom hornom rohu, čím by ste sa dostali na stránku nastavení..

Pomocou týchto možností môžete prispôsobiť vzhľad svojho webu, pridať používateľom povolenia, nastaviť nastavenia vyhľadávania a urobiť omnoho viac.

Existuje mnoho typov obsahu, ktorý môžete pridať na svoje stránky. Obsah je všeobecne rozdelený na:

 • Obchodné spravodajstvo
 • Typy obsahu v komunite
 • Digitálne aktíva
 • Šablóna displeja
 • Obsah dokumentu
 • Sada dokumentov
 • Obsah priečinka
 • Obsah skupinovej práce
 • Zoznam obsahu
 • Špeciálny obsah

Ak chcete získať prístup k týmto typom obsahu, prejdite do časti Nastavenia webu > Galérie webového dizajnéra > Typy obsahu stránok.

V tomto zozname vyberte typ obsahu, ktorý chcete pridať.

Ak napríklad chcete video, kliknite na odkaz s názvom „video“, čím by ste sa dostali na zodpovedajúcu stránku.

Pridajte video, upravte nastavenia tak, aby zodpovedali vašim preferenciám a ste hotoví. Týmto spôsobom môžete na každý web pridať toľko obsahu, koľko chcete, v závislosti od vašich obchodných potrieb a účelu.

Pridať alebo odstrániť používateľov služby SharePoint

Ako správca musíte častejšie robiť pridávanie alebo odstraňovanie používateľov. Najlepším spôsobom, ako pridať používateľov, je najprv vytvoriť skupinu s príslušnými povoleniami; potom môžete do tejto skupiny pridať používateľov.

Ak chcete vytvoriť skupinu, prejdite na svoje stránky a kliknite na položku „Nastavenia webu“. Prejdite na „Používatelia“ a „Povolenia“ a kliknite na „Povolenia webových stránok“. Zobrazí sa táto stránka.

Teraz kliknite na ikonu s názvom „vytvoriť skupinu“. Zadajte názov a popis tejto skupiny a upravte nastavenia podľa svojich predstáv.

Po vytvorení skupiny môžete do nej pridať používateľov.

Podobne, ak chcete odstrániť používateľov, jednoducho kliknite na používateľa a vyberte možnosť „odstrániť používateľov zo skupiny“.

záver

Takto začnete používať Microsoft SharePoint; s týmto všestranným softvérom môžete robiť veľa vecí, o čom svedčí skutočnosť, že ho používa mnoho rôznych spoločností v rôznych odvetviach.

Dúfame, že vás tento tutoriál SharePoint správne nastavil na používanie aplikácie. Dajte nám vedieť, ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map