Ako používať dosku Kanban v roku 2020: Získanie obsahu

Väčšina z nás by mohla mať lepšiu organizáciu. Našťastie existuje celý rad nástrojov, ktoré s tým môžu pomôcť. Niektoré sú užitočné pre tímy, iné pre jednotlivcov a mnohé pre obidva. Pozrime sa na jednoduchý nástroj, o ktorom nie všetci vedia v tomto článku, vysvetlením, ako používať kanbanovú dosku.


Medzi nástroje riadenia projektu, ktoré pokrývame, často patrí medzi ich názory rada pre kanban. Najlepším príkladom je Trello, ktorý je takmer úplne založený na svojom kanbanovom výhľade. Ďalším je monday.com, víťaz nášho najlepšieho článku o softvéri na riadenie projektov. Môžete si o tom prečítať v našej monday.com recenzii.

Trello je k dispozícii vo webovej podobe, ale obsahuje aj aplikácie pre mobilné zariadenia, takže ich môžete používať aj na cestách. Dosky Kanban na mobilnom telefóne fungujú dobre. Možno zistíte, že vo vlaku robíte prekvapujúce množstvo organizácií.

Trello sme sa predtým venovali sprievodcovi pre začiatočníkov v Trello, ktorý je spolu s naším preskúmaním Trello skvelým miestom na skok na kanbanský rozbehový vagón. Je to tiež najlepšia bezplatná tabuľa pre kanban, pre prípad, že by ste si ju mali vyskúšať z iného dôvodu.

Čo je rada Kanban?

Kanban je vývoj japonskej techniky určenej na zvýšenie produktivity. V japončine znamená „billboard“, je pomenovaný podľa kariet používaných v továrňach. Systém sa začal v spoločnosti Toyota, ale o roky neskôr bol upravený na použitie v spoločnosti Microsoft. Je to užitočné najmä pre tímy Agile, ktoré používajú rámce Scrum.

Doska kanban je kľúčom k procesu a umožňuje tímom vizualizovať, ako pracovné toky od začiatku do konca. Môže tiež ukázať, koľko musí každý urobiť. To znamená, že práca môže byť vtiahnutá do systému, keď sú ľudia slobodní, a nie tlačiť dovnútra, ako sa požaduje.

Ako funguje karta Kanban: Stĺpce a karty

Dosky Kanban sa skladajú zo stĺpov. Stĺpce obsahujú karty, ktoré sa môžete pohybovať po doskách.

Ak chcete nastaviť dosku kanban, musíte vytvoriť a pomenovať niekoľko stĺpcov. Nemusíte však začať od nuly. Mnoho našich obľúbených nástrojov riadenia projektov má na výber niekoľko šablón kanban. Ak sa chcete dozvedieť viac o platforme, ktorá ju má, pozrite si našu recenziu Airtable.

Ak to robíte tvrdo, základným nastavením kanban je prístup založený na troch stĺpcoch. Táto metóda používa stĺpce „robiť“, „robiť“ a „hotovo“. Pri vytváraní úloh ich pridáte do stĺpca „Úlohy“.

Keď niečo začnete, presuniete ho do stĺpca „robiť“. Je to ľahká operácia drag and drop. Pravdepodobne ste uhádli, že keď sa všetko skončí, prejde na stĺpec „hotovo“. Znie to jednoducho a je to tak. Vyskúšajte to a mohlo by vás prekvapiť, do akej miery vám konkrétne plány pomôžu dosiahnuť veci.

Ďalším nástrojom, ktorý sa nám páči, je Asana. Kanban je iba jedným z jeho názorov. Keď niečo začiarknete ako kompletné, odmeňuje vás poslaním farebného zvieraťa, ktoré letí po obrazovke. Prečítajte si o tom našu recenziu v Asane a naučte sa, ako ju používať v našej príručke pre začiatočníkov Asany.

Príklad predstavenstva Kanban: Trello

Pozrime sa na proces vytvorenia rady v Trello. Je ľahké sa zaregistrovať a dá sa používať zadarmo, ale k plateným programom má užitočné doplnky. Zahŕňajú ďalšie prispôsobenia a vylepšenia dosiek.

Po registrácii je najprv potrebné vytvoriť tabuľu. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je kliknúť na tlačidlo „dosky“ a následne „vytvoriť novú dosku“. Potom sa objaví kontextové okno.

how-to-use-a-KANBAN-board-Trelly-new-board

Tam môžete dať doske názov. Voliteľne môžete vybrať tím alebo zverejniť tabuľu, namiesto ponechania predvoleného nastavenia, ktoré je súkromné. Môžete si vybrať pozadie z výberu z deviatich farieb alebo z mnohých fotografií. Ak máte platený program, môžete nahrať aj svoje vlastné pozadie.

Je tu káva, ktorá sa nám páči, ale musíme sa jej vyhnúť, pretože už pijeme príliš veľa. Vybrali sme si túto tmavočervenú farbu, ktorá dúfajme, že snímky obrazovky budú jasnejšie. Ak nerozumiete odkazu v doske, odporúčame vám pozrieť si nášho sprievodcu o tom, ako sledovať Harryho Pottera.

how-to-use-a-KANBAN-board-Trelly-add-list

Zoznamy Trello

Trello odkazuje na svoje stĺpce ako zoznamy. Ďalším krokom je pridať niektoré na tabuľu. Na novovytvorenej tabuli na vás čaká veľké pole „pridať zoznam“. Ako sme videli na snímke obrazovky, do oblasti názvu sme napísali „robiť“.

Pole „Pridať zoznam“ sa presunie doprava a použijeme ho na vytvorenie ďalších dvoch stĺpcov v našom základnom nastavení: „robiť“ a „hotovo“..

how-to-use-a-Kanban-Board-Trelly-listy

Teraz máme zoznamy na svojom mieste. Mohli sme im volať čokoľvek alebo z nich urobiť viac, ale zatiaľ to bude platiť. Ďalším krokom je pridanie kariet. Urobili sme to tak, že ste to uhádli, kliknutím na text „pridať kartu“ v dolnej časti každého zoznamu.

how-to-use-a-KANBAN-board-Trelly-new-card

Všetko, čo musíte urobiť, je pomenovať kartu a potom ju vytvoriť stlačením návratu. Automaticky sa otvorí nové pole „pridať kartu“.

Používanie kariet Trello

Ak chcete pridať ďalšie podrobnosti, kliknite na kartu a objaví sa kontextové okno, ktoré vám umožní pridať ďalšie informácie.

how-to-use-a-KANBAN-board-Trelly-card-detail

Ako vidíte, na kartách môžete robiť niekoľko vecí. Môžete pridať popis, pridávať komentáre a súbory. Pre prílohy v rámci bezplatného plánu je stanovený limit veľkosti 10 MB, ktorý sa pre platiacich používateľov zvyšuje na 250 MB. Ak potrebujete viac miesta na ukladanie súborov, prečítajte si naše najlepšie informácie o ukladaní súborov v cloude.

Môžete tiež pridať štítky, dátum splatnosti a kontrolné zoznamy podúloh.

Podrobnosti o karte sú špecifické pre Trello. Ostatné nástroje kanban sa budú líšiť, ale získate tak dobrú predstavu o tom, čo môžete očakávať inde.

Pohybujúce sa karty Trello okolo

Vráťme sa na tabuľu. V stĺpci „Úlohy“ sme vytvorili niekoľko úloh. Keď začneme pracovať na karte, pretiahneme ju do stĺpca „robíme“ a po dokončení ju presunieme do stĺpca „hotovo“..

how-to-use-a-KANBAN-board-Trelly-mid-project

Ako vidíte na obrázku vyššie, presunuli sme jednu kartu na „hotovú“ a jednu na „prácu“. Náš projekt je v plnom prúde.

Môžete mať na cestách niekoľko kariet naraz alebo ich prepracovať naraz. Záleží len na vás. Môžete tiež priraďovať veci ľuďom a vidieť, kto čo robí a čo ešte treba urobiť.

Toto je základné nastavenie pre jednoduchú dosku kanban, ktorú môžete použiť na úlohy všetkého druhu.

Alternatívne rozmiestnenia pre Kanban

Existujú aj iné spôsoby, ako zariadiť kanbanovú dosku. Mohli by ste mať stĺpec pre každú fázu výroby alebo stĺpce pre prácu priradenú rôznym členom tímu, ako to robíme v službe Cloudwards.net.

Môžete mať stĺpce pre úlohy, ktoré boli pozastavené alebo archivované. Možno niekoľko skupín stĺpcov pre prácu priradenú rôznym oddeleniam. Dosky na kanban môžete dokonca použiť na usporiadanie sedení, napríklad so stĺpmi pre tabuľky na svadobnej hostine a kartami, ktoré predstavujú hostí.

Fungujú dobre aj v ponukách, so štartérmi, hlavnými chodmi, nápojmi a dezertnými stĺpmi. Tabule môžete zverejniť, aby si zákazníci mohli prezerať, čo ponúkate online alebo prostredníctvom tabletu vo vašej reštaurácii.

Platformy Kanban

Zamerali sme sa na Trello pre tento tutoriál, ale existuje niekoľko ďalších nástrojov, ktoré zahŕňajú tabuľa kanban. Mnohé z nich sú silnejšie vo všetkých oblastiach riadenia projektov a ponúkajú funkcie, ktoré presahujú hranice Trellu. Už sme sa zmienili o monday.com a Asane.

leankit-KANBAN

LeanKit má tiež užitočný pohľad na kanban a obsahuje dobrý vzorový projekt, ktorý vám ukáže, ako využiť jeho vlastnosti. Prečítajte si o tom naše hodnotenie LeanKit.

clickup-board

ClickUp je ďalší sympatický nástroj. Zahŕňa závislosti a má tiež bezplatnú úroveň. Prečítajte si o tom v našej recenzii ClickUp.

Ďalšie vlastnosti Kanban

Mnoho nástrojov, ktoré obsahujú dosku kanban, ponúka mnoho ďalších funkcií. Trello poskytuje výber „power-ups“, ktoré pridávajú ďalšie funkcie všetkého druhu. Väčšina nástrojov vám ponúka niekoľko spôsobov, ako zobraziť úlohy okrem kanban.

Väčšina nástrojov vám umožňuje priradiť úlohy konkrétnym používateľom, čo vám pomôže spravovať projekty a informovať každého o tom, kto čo robí.

Úlohy možno tiež kategorizovať a uprednostňovať. Zvyčajne ich môžete komentovať a pridávať relevantné súbory. To je všetko užitočné, ale nemusíte nič z toho používať, ak uprednostňujete jednoduché veci.

Manažment závislosti je spôsob, ako zistiť, ktoré z vašich úloh závisia od ostatných, a vaše zručnosti v plánovaní projektu môžu posunúť na ďalšiu úroveň. V našej Wrike recenzii nájdete príklad nástroja, ktorý ju ponúka.

V ďalších nástrojoch nájdete aj ukladanie súborov, tímovú komunikáciu a funkcie sledovania času, ak sa rozhliadnete okolo a porovnávate, čo robia.

Záverečné myšlienky

Ako sme videli, zvládnutie vecí môže byť ťažké, ale existujú nástroje, ktoré vám môžu pomôcť, a kanbanové dosky patria medzi najjednoduchšie použiteľné. Nenechajte sa tým oklamať. Rozdelenie zložitých problémov na menšie kúsky je účinným spôsobom riešenia problémov. Aj keď vás malé veci ohromia, objasnenie toho, čo musíte urobiť, vám môže pomôcť urobiť to.

Dva z najjednoduchších nástrojov, ktoré sme spomenuli, sú Trello a Asana. Obe majú použiteľné voľné úrovne. Porovnávame ich priamo v našom face-off Trello verzus Asana. Ak chcete niečo zložitejšie, ale výkonnejšie, odporúčame monday.com. Pozrite sa, ako sa darilo ostatným odvetviam priemyslu v našich zápasoch monday.com vs Jira a monday.com vs. Wrike..

Efektívne používajte kanbanovú dosku a možno zistíte, že máte na ruke viac času, ako ste si mysleli, že by ste na konci dňa. Dosky Kanban používajú mnohé veľké spoločnosti, pretože fungujú a organizovanie je lacnejšie.

To znamená menej stretnutí, menej meškaní a tím, ktorý je na tej istej stránke. Úspora času pri veľkom projekte môže byť rozdielom medzi zlyhaním a úspechom.

Ak ste použili tabuľku kanban alebo máte tipy na zdieľanie s nami, prosím, povedzte nám to v komentároch. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map