Príručka pre začiatočníkov o používaní Dropboxu

Ak hľadáte ľahko použiteľnú nízkonákladovú platformu cloudového úložiska, Dropbox by mohol byť pre vás. Tí z vás, ktorí ste použili program Windows File Explorer, už rozumejú mnohým funkciám, ktoré potrebujete vedieť, aby ste mohli začať s prevádzkou aplikácie.


V tejto príručke pre začiatočníkov o používaní Dropboxu sa chystáme oboznámiť so základnými funkciami poskytovateľa úložiska v cloude a jednoduchými spôsobmi, ako s ním môžete začať pracovať na pracovnej ploche. Sprievodca poskytne široký prehľad platformy, takže bude obzvlášť užitočný pre používateľov, ktorí sú na nej noví.

Dropbox sa nielen ľahko používa, ale môžete získať všetko, čo potrebujete z jeho bezplatnej verzie. Ak však potrebujete viac ukladacieho priestoru alebo viac funkcií, ako ponúka bezplatná verzia Dropboxu, skončí sa vám míňanie mesačne viac za Dropbox, ako by ste chceli za rovnaké úložisko od konkurenta, ako sú Sync.com alebo OneDrive..

Ak sa chcete dozvedieť viac o Dropboxe alebo zistiť, ako sa vyrovná svojim súperom, pozrite si našu recenziu Dropboxu. Ak ste tu, aby ste sa dozvedeli, ako môžete zo schránky Dropbox vyťažiť maximum, pokračujte v čítaní tejto príručky.

Čo je Dropbox?

Dropbox je služba úložiska v cloude, čo znamená, že môžete skopírovať svoje súbory do cloudu a pristupovať k nim neskôr, aj keď používate iné zariadenie. Dropbox nebude automaticky kopírovať všetky súbory v počítači, ak máte osobný plán, takže budete musieť vybrať a vybrať, ktoré z nich chcete uložiť.. 

Keď to urobíte, Dropbox tieto súbory sprístupní v cloude, ak ich budete znova potrebovať.

Synchronizácia schránky

To však na vašom pevnom disku nie je voľné miesto. Kópia súboru, ktorý uložíte do Dropboxu, zostane na vašom pevnom disku. Ak lokálne zmeníte súbor, bude aktualizovaný v cloude.

Je nešťastné, že Dropbox neuvoľňuje miesto na pevnom disku, aspoň podľa svojho bezplatného plánu. To však prichádza s hore nohami. Dropbox synchronizuje vaše údaje na všetkých zariadeniach. Pokiaľ máte prístup k svojmu účtu Dropbox, môžete si stiahnuť akýkoľvek súbor uložený v priečinku Dropbox na lokálnom počítači. 

Tento systém chráni súbory pred technickými problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť v počítači. Napríklad, ak zlyhá váš pevný disk, vaše fotografie a ďalšie dôležité dokumenty sa nestratia navždy, ak budú uložené v cloude. Aj keď si môžete myslieť, že váš počítač je v bezpečí, vždy existuje malá šanca, že bude poškodený, sám osebe zomrie alebo ho dokonca ukradnú..

Dropbox uľahčuje prenos týchto dôležitých súborov, fotografií a priečinkov do nového počítača, čo vám ušetrí veľa času a frustrácie..

Uľahčuje to tiež, ak chcete zdieľať súbor s kolegami a členmi rodiny. Okrem zdieľania môžete Dropbox používať aj na prezeranie súborov na viacerých zariadeniach. Napríklad obrázky, ktoré ste nasnímali v telefóne, môžete presunúť napríklad do Dropboxu a pozrieť si obrázky v počítači neskôr.

Dropbox môžete použiť aj ako čisté cloudové úložisko. Pokiaľ používate webového klienta, môžete do svojho účtu Dropbox pridávať súbory a ukladať ich iba v cloude.

Úrovne účtu Dropbox

Dropbox si môžete vyskúšať zadarmo prihlásením sa do účtu Basic na svojej webovej stránke. Basic prichádza iba s 2 GB voľného úložného priestoru, čo je dosť na to, aby ste mohli začať používať Dropbox, ale nič iné. V ďalšej časti vám ukážeme, ako sa zaregistrovať do bezplatného účtu Dropbox.

Dropbox má tiež niekoľko platených úrovní pre osobné účty. Najväčší rozdiel medzi možnosťami účtu Dropbox je množstvo úložiska, ktoré získate.

Plán Plus stojí 99 dolárov ročne alebo 9,99 dolárov mesačne. To zvyšuje vašu úložnú kapacitu Dropbox na 1 TB. Najvyššia úroveň, profesionálna, vám narazí na 2 TB za dvojnásobok ceny ročného a mesačného plánu v pláne Plus..

ako používať ceny schránky

Inteligentná synchronizácia Dropbox

Ďalší veľký rozdiel medzi osobnou a profesionálnou úrovňou Dropboxu je ten, že odomkne „Smart Sync“. Keď otvoríte dokument uložený v počítači, program Smart Sync presunie súbor do cloudu, čím uvoľní miesto na pevnom disku. Stále budete mať prístup k súboru, ale odteraz bude uložený v cloude. Súbory tiež môžete presunúť do cloudu manuálne bez toho, aby ste ich museli otvárať.

Bez inteligentnej synchronizácie ste pre svoje súbory nútení zvoliť si medzi dvoma stavmi. Prvý stav je „stiahnutý“, kde máte prístup k používaniu a úprave súboru v počítači. Dropbox uchováva kópiu súboru na svojich serveroch a automaticky ho aktualizuje po vykonaní zmien.

Druhý stav je „iba online“, ktorý vám umožňuje presúvať súbory priamo na servery Dropboxu. Nemôžete ich upravovať ani prezerať na svojom počítači bez ich opätovného sťahovania, môžete si ich však pozrieť online. To šetrí veľa miesta na pevnom disku, pretože sa súbor presunie z počítača a zostane len názov, miesto a posledný dátum, ktorý bol aktualizovaný v Dropboxe..

Smart Sync je to najlepšie z oboch svetov, pretože vám umožňuje nastaviť súbory na „iba online“, pričom si zachováva možnosť ich editácie a prezerania. To znamená, že ak ju chcete používať, musíte prejsť na drahší program Dropbox, pretože nie je k dispozícii v bezplatnom základnom pláne..

Registrácia do účtu Dropbox

Ak ste sa rozhodli, že Dropbox je pre vás tou správnou službou úložiska v cloude, prvou vecou, ​​ktorú musíte urobiť, je zaregistrovať sa do účtu..

Ak máte záujem o bezplatný plán, prejdite na stránku dropbox.com a kliknite na odkaz v ľavom hornom rohu s nápisom „Získajte Dropbox Basic“.

ako používať dropbox základné

Keď to urobíte, zobrazí sa výzva na zadanie mena, e-mailovej adresy a hesla. Na vytvorenie zabezpečeného účtu môžete použiť jedného z našich najlepších správcov hesiel. Do Dropbox sa tiež môžete zaregistrovať pomocou svojho účtu Google, namiesto svojej e-mailovej adresy.

ako používať register schránky

Po kliknutí na tlačidlo „Vytvoriť účet“ sa dostanete na obrazovku, ktorá vám dáva možnosť stiahnuť Dropbox.

ako používať downloadbox

Po stiahnutí spustiteľného súboru kliknutím ho otvorte a Dropbox sa nainštaluje automaticky. Od začiatku do konca zvyčajne trvá menej ako minútu.

To je všetko. Teraz máte účet a Dropbox je vo vašom počítači, čo znamená, že ste len pár sekúnd od presunu vašich najdôležitejších súborov do cloudového úložiska..

Nastavenie schránky

Jednou z prvých vecí, ktoré si všimnete po nainštalovaní Dropboxu, je to, že do systémovej lišty pridal ikonu. Ikona na paneli je najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom prístupu k Dropboxu z počítača.

Kliknutím ľavým tlačidlom myši alebo kliknutím pravým tlačidlom myši otvoríte Dropbox. V ľavom hornom rohu sú dve karty a vpravo hore štyri tlačidlá.

Prvá karta je „upozornenie“, na ktorej sa zobrazia požadované upozornenia a príležitostné správy z Dropboxu.

ako používať karty schránky

Druhá karta je „posledné súbory“, ktorá zobrazuje posledných 30 súborov, ktoré ste nahrali do Dropboxu, a kliknutím na ne môžete otvoriť súbory. Odkaz môžete získať kliknutím na odkaz „kopírovať odkaz“ vedľa súboru.

Všimnite si, že kliknutím na súbor, ktorý chcete otvoriť, sa dostanete do priečinka Dropbox vo vašom počítači, kde musíte súbor znova otvoriť dvojitým kliknutím..

Ovládacie prvky Dropboxu

Prvým tlačidlom napravo, ktoré vyzerá ako sendvič, sa dostanete do Dropbox Paper. Toto je Dropbox verzia Dokumentov Google alebo Microsoft Office Online.

Druhé tlačidlo, priečinok, vás zavedie do vášho miestneho priečinka Dropbox.

Tretie tlačidlo, zemeguľa, vás zavedie do webového klienta Dropbox a automaticky sa prihlási do vášho účtu. Rovnako ako v priečinku v počítači, môžete vidieť dokumenty, ktoré ste uložili do cloudu. Získate tiež prístup k možnostiam, ktoré nemáte v priečinku na pracovnej ploche.

Štvrté a posledné tlačidlo vyzerá ako výstroj. Otvorí sa ponuka s viacerými položkami vrátane percentuálneho podielu celkového využitého priestoru Dropboxu, pozvánky na inováciu účtu, či už sú vaše miestne súbory synchronizované s cloudom, možnosť pozastavenia alebo opätovného spustenia synchronizácie, preferencií, online centra pomoci a nakoniec , možnosť zatvoriť Dropbox.

Upozorňujeme, že ak máte zavreté zariadenie Dropbox, nemôžete nahrávať ani sťahovať súbory.

Ako používať Dropbox na ploche

Používanie Dropboxu na pracovnej ploche je jednoduché. Stiahnutím klienta sa do vášho priečinka Dropbox pridá priečinok s názvom „Dropbox“ a súbory, ktoré do tohto priečinka pridáte, sa automaticky skopírujú do vášho účtu Dropbox..

Zložku nájdete tak, že otvoríte program Prieskumník a prejdete do časti nazvanej „Tento počítač“ v systéme Windows. Potom dvakrát kliknite na jednotku, na ktorú ste Dropbox nainštalovali. Zvyčajne to bude vaša jednotka C :..

Potom dvakrát kliknite na priečinok s názvom „Používatelia“ a potom na priečinok s vaším používateľským menom. V tomto priečinku nájdete Dropbox. Dvojitým kliknutím na ikonu alebo názov sa otvorí priečinok Dropbox. Tento priečinok je rovnaký ako priečinok, ku ktorému sa dostanete po kliknutí na druhé tlačidlo v horeuvedenej ponuke ikon.

Vo Windows pravdepodobne nájdete aj priečinok Dropbox v časti „rýchly prístup“.

ako používať priečinok schránky

Prenos súborov pomocou Dropboxu

Ak chcete presunúť staré súbory do Dropboxu, prejdite na ne v druhom okne. Keď ich nájdete, jednoducho označte súbor, ktorý chcete presunúť, potom kliknite a presuňte ho do priečinka Dropbox.

Ak to bude pre vás jednoduchšie, môžete skopírovať a prilepiť súbory alebo priečinky do Dropboxu.

Prenos súborov do priečinka Dropbox môže trvať sekundu alebo dva. Po dokončení sa v Dropboxu zobrazí modrá ikona v ľavom dolnom rohu so šípkami. Ikona znamená, že kopíruje súbor a odovzdáva ho do cloudu. Po dokončení sa ikona zmení na zelenú a zobrazí sa začiarknutie.

Ak chcete preniesť viac súborov naraz, podržte stlačené tlačidlo „ctrl“ a kliknite na každý súbor, ktorý chcete presunúť. Ak súbory, na ktoré kliknete, zostanú zvýraznené, budete vedieť, že ste to urobili správne. Potom kliknite a potiahnite jeden zo súborov, aby ste presunuli všetky vybrané do priečinka Dropbox.

Dropbox-double-move

Ak chcete vytvoriť nový súbor a uložiť ho do Dropboxu, môžete tak urobiť pri prvom uložení súboru tak, že prejdete do priečinka Dropbox a vyberiete ho ako miesto uloženia..

Ak chcete otvoriť súbor uložený v Dropboxe, postupujte rovnako ako pri otváraní akéhokoľvek iného súboru na pracovnej ploche. Stačí prejsť na priečinok Dropbox alebo ho otvoriť pomocou tlačidla v ponuke ikon a dvakrát na súbor kliknúť.

Kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor ho môžete zdieľať prostredníctvom Dropboxu, skopírovať odkaz Dropbox do tohto súboru alebo ho zobraziť vo webovom rozhraní.

Ako používať Dropbox na mobilných a webových

Používanie Dropboxu od webového klienta je podobné ako pri jeho používaní na pracovnej ploche. Keď sa prihlásite do svojho účtu Dropbox, zobrazia sa vám súbory, ktoré sa nedávno zmenili na vašej pracovnej ploche. Je to rovnaký zoznam, ktorý nájdete po kliknutí na kartu „Posledné súbory“ v ponuke ikon.

dropbox_download (1)

Ak chcete vidieť staršie súbory, kliknite na „súbory“ na ľavej strane obrazovky. Tam uvidíte všetko, čo ste uložili do priečinka Dropbox na pracovnej ploche.

Webový klient má niekoľko funkcií, ktoré na pracovnej ploche nenájdete. Ak chcete začať, môžete si stiahnuť súbor na plochu. Súbor môžete označiť ako dôležitý aj kliknutím na modrú hviezdičku vedľa názvu súboru alebo prejdením na pravú stranu obrazovky, kliknutím na elipsu a výberom možnosti „hviezdička“.

ako používať súbor označený hviezdičkou

Súbor môžete zdieľať, premenovať, presunúť, kopírovať alebo vymazať aj prostredníctvom webového rozhrania. Majte na pamäti, že odstránením súboru v priečinku Dropbox na pracovnej ploche alebo webovým klientom sa odstráni všade.

Ak potrebujete súbor a neviete, kde sa nachádza, môžete ho vyhľadať pomocou vyhľadávacieho panela v hornej časti stránky..

Mobilnú aplikáciu pre Android alebo iOS si môžete stiahnuť z Obchodu Google Play alebo App Store. Je takmer identický s webovým prehliadačom.

Prvá obrazovka, ktorá sa zobrazí po prihlásení do aplikácie Dropbox, zobrazuje vaše posledné súbory. Rovnaké obrazovky nájdete, keď kliknete na ikonu ponuky v ľavom hornom rohu.

ako používať dropbox mobile

Ako používať Dropbox na zdieľanie súboru alebo priečinka

Existuje niekoľko spôsobov, ako zdieľať súbor alebo priečinok prostredníctvom Dropboxu. Ak chcete získať podrobný pohľad, pozrite si nášho sprievodcu o tom, ako zdieľať súbory s Dropboxom. Aj keď v tejto príručke nedokážeme pokryť všetky možnosti zdieľania, poskytneme vám dostatok informácií na začatie.

Na pracovnej ploche prejdite na položku v priečinku Dropbox, ktorú chcete zdieľať. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a potom vyberte možnosť „zdieľať“ a vedľa nej je ikona Dropbox.

Dropbox_share

Tým sa otvorí nové okno. Do poľa pod otázkou „S kým chcete zdieľať?“ Zadajte e-mailovú adresu osoby – alebo osôb – s ktorými chcete zdieľať súbor. Potom udelte povolenia, ktoré chcete zdieľať. Môžu byť nastavené iba na prezeranie alebo na možnosť úpravy súboru.

ako používať dropbox na zdieľanie súborov

Keď to urobíte, budete môcť napísať správu pre príjemcov, ak tak chcete urobiť. Môžete tiež vytvoriť odkaz na odoslanie ľuďom sami, ak nechcete, aby vám Dropbox poslal odkaz prostredníctvom e-mailovej adresy.

Ak chcete zdieľať priečinok cez webové rozhranie Dropboxu, stačí sa prihlásiť, nájsť súbor, ktorý chcete zdieľať, a kliknúť na veľké tlačidlo „zdieľať“ na pravej strane obrazovky. Tým sa získa rovnaké rozhranie, aké ste použili na zdieľanie súborov na pracovnej ploche.

ako používať dropbox na zdieľanie online

Osoba, ktorej posielate súbor, nemusí mať na prístup k účtu Dropbox, čo je výhodné.

Ako používať Dropbox na sťahovanie súborov

Povedzme, že ste na novom zariadení a potrebujete prístup k súboru, ktorý ste uložili do Dropboxu, ale Dropbox nemáte nainštalovaný a nechcete ho inštalovať..

Po prihlásení do Dropboxu v prehliadači môžete prejsť na súbor, ktorý chcete stiahnuť, kliknite na tlačidlo elipsy na pravej strane obrazovky a v ponuke, ktorá sa objaví, vyberte možnosť Prevziať..

ako používať downloadbox

Získate prístup k súboru, ale zmeny, ktoré v ňom vykonáte, sa v Dropboxu neodzrkadlia. Uložia sa iba lokálne. Ak potrebujete vykonať zmeny v súbore a skopírovať ich do verzie v Dropboxe, musíte súbor znova nahrať.

Môžete to urobiť tak, že prejdete na kartu „súbory“ na ľavej strane webového rozhrania a potom kliknete na elipsy v pravom hornom rohu. Prvá možnosť v zozname je „nahrať súbory“ a druhá je „nahrať priečinok“. Kliknite na ľubovoľnú položku.

ako používať uploadbox

Dropbox nezlučuje novú verziu so starou verziou, takže budete musieť manuálne premenovať súbory, aby ste sa uistili, že je jasné, ktorá je ktorá.

Ako používať Dropbox na obnovenie súborov

Na väčšine osobných účtov uchováva Dropbox kópiu odstránených súborov až 30 dní. Nájdete ich kliknutím na záložku „súbory“ na ľavej strane webového klienta. Na tejto stránke kliknite na ľavej strane na kartu „odstránené súbory“, ktorá by mala byť štvrtým a posledným záznamom na stránke.

ako používať odstránený súbor Dropbox

Ak používate bezplatný základný plán alebo plán Plus, služba Dropbox uchováva kópiu odstránených súborov až 30 dní. Ak inovujete na plán profesionálneho Dropboxu, na obnovenie súboru máte až 120 dní.

Po nájdení požadovaného odstráneného súboru kliknite na prázdne začiarkavacie políčko naľavo od ikony pred názvom súboru. Keď kliknete na jedno z týchto začiarkavacích políčok, jeho farba sa zmení na modrú a na pravej strane stránky sa zobrazí tlačidlo „obnoviť“. Kliknutím na toto tlačidlo obnovíte toľko súborov, koľko chcete.

Ak chcete súbor odstrániť natrvalo, kliknite na začiarkavacie políčko súboru a potom kliknite na možnosť „trvalo odstrániť“, ktorá sa zobrazí pod tlačidlom obnovenia.

Ako používať Dropbox na vyžiadanie súborov 

Žiadosti o súbory vám umožňujú pozvať ľudí, ktorí nemajú účet Dropbox, aby na vás nahrávali súbory. Môže to byť užitočné, keď potrebujete získať súbory od zamestnancov alebo príbuzných, ktorí nepoužívajú Dropbox. Je to tiež dobrý spôsob, ako môžu učitelia zbierať súbory od študentov.

Ak chcete požiadať o súbor, prihláste sa do svojho online účtu Dropbox. Kliknite na kartu s označením „súbory“ na ľavej strane obrazovky a potom vyberte odkaz „žiadosti o súbor“.

Dropbox_file_request1

Kliknite na tlačidlo „vytvoriť požiadavku na súbor“. Otvorí sa pole, ktoré vás požiada o pomenovanie súborov, ktoré požadujete. Môžete ich napríklad nazvať „narodeninové fotografie“ alebo „daňové doklady“. Keď sa rozhodnete pre meno, vyberte priečinok, do ktorého ho má Dropbox vložiť.

V predvolenom nastavení vytvára priečinok s názvom „požiadavky na súbory“ vo vašom hlavnom priečinku Dropbox a potom priečinok s menom, ktoré ste zadali vyššie..

Dropbox_file_request

Po dokončení týchto krokov a kliknutí na tlačidlo „Ďalej“ sa dostanete do poľa, ktoré vám poskytne odkaz na zdieľanie s ľuďmi, od ktorých požadujete dokumenty. Môžete tiež zadať e-mailovú adresu žiadateľa.  

ako používať súbory so žiadosťou o Dropbox

Záverečné myšlienky

Dropbox môže byť záchranca, ak váš počítač zomrie, ale má viac funkcií, ako iba zálohovanie alebo zdieľanie súborov. Či už ste spokojní s bezplatným programom Dropbox alebo sa rozhodnete prihlásiť na odber jednej zo svojich platených úrovní – alebo odstrániť účet Dropbox a získať lepšiu ponuku od konkurenta – záleží však na vašich potrebách..

Dúfajme, že tento sprievodca vám pomohol lepšie porozumieť Dropboxu a jeho funkciám a naučil vás, ako ich používať. Ak stále hľadáte cloudovú službu zálohovania, ktorá je pre vás najvhodnejšia, pozrite si nášho najlepšieho sprievodcu online zálohovaním.

Je tu však šanca, že sme sa nezaoberali každou funkciou Dropboxu, s ktorou môžete mať problémy. Ak niečo nedokážete zistiť a chceli by ste pomôcť, povedzte nám to v sekcii komentárov nižšie.

Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zodpovedali vaše otázky a aktualizovali tohto sprievodcu Dropboxom, aby sme v budúcnosti pomohli používateľom s rovnakými problémami. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map