Pochopenie cloudovej terminológie: Čo znamenajú IaaS, Paas a SaaS?

Pri hľadaní cloudovej služby nájdete rôzne skratky a hlášky, ktoré na prvý pohľad nemusia mať zmysel. Technológia je rýchlo sa meniacim odvetvím a obchodníci majú tendenciu prísť s novými, honosnými slovami, ktoré popisujú produkt alebo službu..


Je dôležité pochopiť, aké sú vaše potreby. Rovnako dôležité je presne porozumieť tomu, čo vám ponúka, pokiaľ ide o technológiu cloud. Marketingové texty a technický žargón môžu sťažovať navigáciu v cloude, ako je potrebné.

Na Cloudwards.net sa špecializujeme na to, aby boli cloudové technológie a služby ľahko zrozumiteľné. Nemali by ste potrebovať titul Ph.D, aby ste porozumeli terminologii cloudu – to je miesto, kam prichádzame.

Dnes sa pozrieme na spoločnú terminológiu cloudu, ktorá vám pomôže pochopiť, čo to znamená a ako vám tieto služby môžu pomôcť. Taktiež sa pozrieme na to, ako cloudová technológia zmenila spôsob, akým používame naše zariadenia doma a v kancelárii.

Zmena spôsobu práce


© jiminthesun

Pred príchodom cloud computingu museli podniky kúpiť vlastné servery. Potrebovali IT oddelenie na správu týchto serverov, ich udržiavanie aktuálnosti a bezpečnosti, ako aj poskytovanie technickej podpory používateľom. Dáta boli často zálohované mimo lokality ich kopírovaním na pásku a dodávaním prostredníctvom nákladných automobilov alebo dodávkových vozidiel.

Náklady na spustenie boli vyššie, čo si vyžaduje veľké investície vopred. Servery boli často nedostatočne využívané a zbytočne míňali peniaze a silu. Teraz, s niečím ako Infrastructure-as-a-Service, nepotrebujete banky na banky serverov, aby ste mohli začať podnikať: všetko, o čo sa stará.

V súčasnosti si prenajímate infraštruktúru od tretej strany a platíte iba za to, čo potrebujete a čo používate. Poskytovatelia IaaS sa starajú o hardvér a logistiku prevádzkovania serverov, čo vám umožňuje podľa potreby škálovať svoje podnikanie.

S rastúcou obľubou cloud computingu vznikali nové pojmy pre služby a produkty. V mnohých ohľadoch je to rovnaké prostredie – stále používame naše osobné počítače na prístup k výkonnejším serverom na internete – ale spôsob, akým používame naše zariadenia na prístup k našim údajom, sa zmenil.

Terminológia

Hlavné pojmy, s ktorými sa stretnete v súvislosti s cloud computingom, sú:

 • IaaS, Infraštruktúra ako služba
 • PaaS, platforma ako služba
 • SaaS, Softvér ako služba
 • UCaaS, Unified-Communications-as-a-Service
 • GaaS, Gaming-as-a-Service

Tieto výrazy sa môžu zdať mätúce, ale v praxi je to skutočne jednoduché. Uvádzam niekoľko príkladov, ktoré poskytujú konkrétnu predstavu o tom, čo jednotlivé pojmy znamenajú.

IaaS (Infraštruktúra ako služba)

IaaS je jednoducho cloudová služba, ktorá umožňuje osobe alebo organizácii prenajať si infraštruktúru, ako sú servery, sieťové zariadenia a ukladanie údajov. IaaS je v podstate virtuálne dátové centrum.

Namiesto nákupu a údržby drahého hardvéru si používatelia môžu prenajímať to, čo potrebujú od poskytovateľa IaaS, napríklad od Amazon Web Services (jednou z týchto služieb je Glacier, pozrite si našich päť najlepších klientov pre článok o Amazon Glacier, kde nájdete ďalšie podrobnosti). Poskytovateľ IaaS vlastní všetok fyzický hardvér a stará sa o všetku údržbu a náklady spojené s prevádzkou dátového centra.

Použitie IaaS namiesto nákupu vlastného hardvéru má niekoľko výhod:

 • Škálovateľnosť. S rastom podnikania môžete v prípade potreby pridať ďalšie zdroje
 • Nadbytok. Poskytovatelia IaaS majú zavedených viac systémov, aby sa predišlo akýmkoľvek prestojom. V prípade zlyhania hardvéru tieto redundantné systémy udržia vaše služby v prevádzke, akoby sa nič nestalo
 • Globálny prístup. Máte vývojárov v Tokiu, ale väčšina vašich zákazníkov je v USA? Môžete si vytvoriť viac serverov, ktoré vyhovujú potrebám vašej firmy a zaistiť prístupnosť pre všetkých

PaaS (platforma ako služba)

Pochopenie terminológie v cloude
© daibangchua18

PaaS poskytuje vývojárom prostredie na rýchle písanie a zavádzanie kódu. PaaS stavia na vrchole IaaS tým, že poskytuje operačný systém spolu s vývojovými nástrojmi, databázovými strojmi, analytikmi a ďalšími..

Hlavnou výhodou používania programu PaaS je to, že vývojári nemusia inštalovať, konfigurovať alebo aktualizovať operačný systém alebo softvér, na ktorom sú spustené ich aplikácie. Môžu sa jednoducho pustiť do práce s písaním kódu, čo má za následok menej času premrhaného konfiguráciou a ušetrené peniaze.

Uvažujme jednoduchý príklad: vaša firma potrebuje systém na správu obsahu (CMS), ako je WordPress. WordPress vyžaduje softvérový balík, ktorý zvyčajne ide:

 • Linux Server
 • Webový server Apache / nginx
 • MySQL databáza
 • WordPress

Dalo by sa naučiť konfigurovať a udržiavať všetko to samé, alebo si najať sysadmina, ale prečo strácate drahocenný čas a peniaze? Využitím poskytovateľa PaaS sa môžete zamerať skôr na svoj obsah alebo produkt než na softvér pod ním.

SaaS (softvér ako služba)

Pochopenie terminológie v cloude
© arunabhdascomputing

Tradičný softvérový model obvykle vyžadoval licenciu pre každý počítač používateľa orm a keďže softvér bol nainštalovaný lokálne, akékoľvek aktualizácie alebo problémy s počítačom by mohli viesť k výpadkom a stratám výnosov.

SaaS odstraňuje potrebu inštalácie softvéru na jednotlivé počítače tým, že ho poskytuje prostredníctvom zabezpečeného internetového pripojenia, bez bolesti hlavy jednotlivých licencií alebo aktualizácií buggy. Po aktualizácii softvéru sa všetky zmeny zavádzajú v rámci celej služby. Používatelia majú prístup k softvéru z ľubovoľného počítača s pripojením na internet.

Poskytovatelia SaaS zvyčajne fungujú na princípe priebežného financovania a účtujú malý mesačný poplatok. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať prekvapujúce, SaaS poskytuje oproti tradičnému softvérovému modelu niekoľko výhod. Váš softvér je prístupný z akéhokoľvek zariadenia a nevyžaduje inštaláciu. Poskytovatelia SaaS automaticky doručujú nové aktualizácie alebo opravy. Firmy a používatelia už nemusia kupovať drahé aktualizácie a zaoberať sa problémami s ich inštaláciou. Dlhodobé náklady budú obyčajne lacnejšie ako nákup licencií, inštalácia, aktualizácia alebo podpora interného softvéru.

SaaS má zmysel pre používateľov aj vývojárov. Ak sa vám páči myšlienka presunúť softvér do cloudu a mať prístup k najnovšej verzii na vašich zariadeniach, v minulosti sme sa zaoberali rôznymi predajcami SaaS..

Bez ohľadu na toto odvetvie existuje veľká šanca, že môžete prejsť zo staromódneho softvéru pre stolné počítače na cloudovú službu. Dobrým príkladom sú naši najlepší poskytovatelia účtovného softvéru, ktorí vám umožňujú robiť knihy z ľubovoľného zariadenia vrátane mobilných telefónov alebo tabletov.

Medzi ďalšie príklady patria nástroje na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM), ktoré musia mať všetky firmy, ktoré predávajú produkty alebo služby. Používanie cloudového CRM umožňuje vašej firme centralizovať a spravovať veci, ako sú kalendáre, správa úloh, reklamné kampane, e-mailové zoznamy a nástroje na konverziu. Preskúmali sme najlepšie dostupné CRM pre malé podniky, aby ste našli ten, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Mať prístup k cenným informáciám a nástrojom, ako sú tieto, vám umožňuje zostať na vrchole každého aspektu vašej firmy z akéhokoľvek zariadenia, z ľubovoľného miesta.

Spolupráca pomocou SaaS

Predtým, ako sa presunieme na ďalšie obdobie, pozrime sa na jednu z najväčších výhod používania služby SaaS pre vaše podnikanie – spoluprácu.

Pri používaní tradičného softvéru nainštalovaného v zariadení sa vaša práca uloží do zariadenia. Môžete ho skopírovať do priečinka a zdieľať cez Dropbox alebo Disk Google, ale vyžaduje si to úmyselné manuálne kroky z vašej strany. Vytváranie a úprava dokumentov ako tím je jednoduchšia a rýchlejšia, ak je softvér navrhnutý s ohľadom na spoluprácu.

Nájdenie vhodného softvérového balíka pre vaše podnikanie je jednoduché, keď sa spoliehate na odborníkov tu na Cloudwards.net, takže vám ukážeme, ako môže vaša firma ťažiť z cloudového ukladania a spolupráce.

Zaokrúhlili sme tie najlepšie nástroje na spoluprácu v cloude, aby sme vašej firme pomohli maximalizovať produktivitu a eliminovať zbytočné obavy. Nestrácajte drahocenný čas vyhľadávaním e-mailov alebo rozptýlenými správami, spoliehaním sa na telefonické hovory a hlasové správy alebo na riešenie verzií a zálohovania súborov. Presuňte softvér do cloudu a zamerajte sa na dôležitú prácu – uľahčíme vám to.

UCaaS (Unified-Communications-as-a-Service)

UCaaS je jedným z menej známych a zdanlivo najtmavších cloudových skratiek. Znie to komplexne, ale v podstate hosťuje všetku vašu komunikáciu v cloude. Nejde však iba o okamžité správy alebo Skype – poskytovatelia UCaaS umožňujú vašej firme hostiť všetky svoje komunikačné nástroje v cloude a pristupovať k nim z viacerých zariadení na ľubovoľnú vzdialenosť.

Cloudový telefónny systém sa môže bez problémov integrovať s nástrojmi, ktoré už používate. Poskytovatelia ako Vonage vám umožňujú integrovať všetky vaše komunikačné a obchodné nástroje, ako napríklad Salesforce CRM, G Suite, Microsoft Dynamics a ďalšie aplikácie..

Vďaka tomu, že vaše call centrum je v cloude a integrované s nástrojmi, ktoré už používate, vám umožňuje zamerať sa na svoju firmu namiesto na telefónny systém. Údržba call centra a všetok tento hardvér je drahý. Presunutie telefónneho systému do cloudu vám umožní zdieľať zdroje medzi kanceláriami alebo zamestnancami bez obáv z monitorovania systému alebo vykonávania údržby.

GaaS (hranie ako služba)

cloudové služby pre hráčov
© Núdzový zasvätený

Keď sme začiatkom tohto roka pokryli budúcnosť cloudu, GaaS bola jednou z tém, ktorých sme sa dotkli. Na prvý pohľad to môže prekvapiť, je to rýchlo sa rozvíjajúca technológia podporovaná spoločnosťami ako NVIDIA.

Najväčší prínos s GaaS spočíva v tom, že je bezproblémový. Nemusíte sa obávať záplat, aktualizácií, digitálneho sťahovania, inštalácie hier ani všetkého hardvéru, ktorý kolísate..

Počuli ste to správne: žiadne ťažkosti s inštaláciou alebo hardvérom. Aké frustrujúce je kúpiť hru a čakať hodiny, kým sa stiahne, nainštaluje a potom aktualizuje? Hry sú v dnešnej dobe obrovské súbory a záplaty môžu byť tiež prekvapivo veľké. S GaaS je hra spustená na výkonnom cloudovom serveri. Záplaty alebo aktualizácie sú rozmiestnené na serveri pre všetkých používateľov, čo eliminuje potrebu, aby si ich hráči stiahli a nainštalovali.

Hry môžu byť optimalizované pre serverový hardvér, na ktorom bežia, čo vedie k zvýšenému výkonu, lepšej grafike a lepšiemu hraniu pre všetkých. To nás privádza k ďalšej výhode hrania v cloude, schopnosti hrať hry na akomkoľvek zariadení. Počítače, počítače Mac, tablety, smartfóny alebo iné zariadenia s nízkym výkonom je možné na hranie hier použiť všetky, pretože všetko spracovanie prebieha na výkonnom vzdialenom serveri..

S GaaS sa nemusíte starať o kúpu drahého desktopu vyššej triedy alebo o upgrade vašich komponentov. Rovnaký herný zážitok by ste mohli dosiahnuť s tabletom alebo telefónom a obľúbeným radičom odkiaľkoľvek s pripojením na internet.

Je to stále rastúci priemysel, ale v minulosti sme pre hráčov venovali päť najvýznamnejších cloudových služieb a neustále sledujeme najnovšie správy o službe GaaS..

Hybridné cloudové služby

Pokryli sme sa tým, ako cloud zmenil spôsob, akým pracujeme, a demystifikovali sme marketingové hlášky. Poskytovatelia cloudu často ponúkajú kombináciu služieb, vrátane služieb IaaS, PaaS a SaaS. Títo poskytovatelia hybridných cloudov sú vynikajúci pre podniky so širokou škálou potrieb. Zostavili sme zoznam desiatich najvýznamnejších poskytovateľov hybridných cloudových riešení, aby sme vám pomohli nájsť ten pravý zápas pre vaše potreby.

Amazon Web Services je najlepším príkladom toho, že ponúka viac ako 70 rôznych cloudových služieb v rôznych zónach na celom svete.

Ak ste začínajúci podnik alebo malá firma, je takmer nemožné vybudovať od začiatku úplne novú infraštruktúru pokrývajúcu zemeguľu. Využitie poskytovateľa, ako je AWS, vám umožní rásť exponenciálnym tempom a pristupovať k zdrojom podľa potreby. Využívanie cloudových služieb, ako sú IaaS alebo PaaS, je najlepším krokom, ktorý môžete podniknúť, aby sa vaše podnikanie stalo základom bez porušenia banky.

váhanie

Najbežnejšou obavou pri prechode na cloud je bezpečnosť a na Cloudwards.net chápeme dôvod. Vaše údaje sú hodnotné. Vaše údaje sú pre vaše podnikanie rozhodujúce a mali by ste podniknúť kroky na ich bezpečné použitie.

Cloudwards.net sa zaväzuje pomáhať našim čitateľom porozumieť výhodám a rizikám cloudových služieb. Pokryli sme desať najdôležitejších rizík ukladania v cloude. Poskytli sme tiež informácie o zabezpečení cloudu.

Pokryli sme výhody, ako aj ďalšie faktory, ktoré by sme mali zvážiť, ak premýšľate, či by ste mali presunúť svoju firmu do cloudu. V našich očiach prevažujú výhody používania cloudu nad rizikami – pokiaľ ich vopred poznáte a podniknete správne kroky, aby ste zostali v bezpečí online.

záver

Často sa žartuje, že nikto nevie, čo je cloud v skutočnosti. Je ľahké pochopiť, prečo, keď sa vždy vytvárajú nové skratky, vytvárajú sa nové služby alebo produkty. Technológia sa pohybuje rýchlosťou osvetlenia a neustále sa mení, ale Cloudwards.net je tu pre demystifikáciu mraku pre všetkých našich čitateľov..

Pokryli sme zmeny, ktoré cloud computing priniesol do sveta technológií, a vysvetlili sme význam príslušného žargónu. Po prechode z kľúčových slov je ľahké zistiť, ako môžete využívať cloudové riešenia, či už ste domáci užívateľ alebo rastúca firma. Cloud vám ušetrí peniaze a čas, zvýši vašu produktivitu a keď dokončíte prácu na celý deň, umožní vám to odpočívať v obľúbenej televízii, filmoch alebo hrách.

Ako vždy, ak máte nejaké otázky alebo pripomienky, kontaktujte nás a zanechajte komentár nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map