Či už viete o úložisku typu cloud alebo nie, je pravdepodobné, že ho už používate. Od odosielania e-mailov cez používanie Dokumentov Google až po zdieľanie dokumentov – cloudové úložisko je tu.


Ale viete všetko o cloudovom úložisku? Používanie služby cloudového úložiska znamená:

Dostupné ceny v porovnaní s fyzickými úložnými zariadeniami

Jednoduché nastavenie bez ďalšej infraštruktúry

Skladovanie sa môže podľa potreby zvyšovať alebo znižovať

V prípade katastrofy sa súbory dajú ľahko obnoviť

Ak uvažujete o presune údajov do cloudu, ale stále ste zmätení ohľadom technológie, je to pre vás dokonalý sprievodca. V skratke uvádzame všetko, čo potrebujete vedieť o úložisku typu cloud.

Súbory uložené v cloude sú prístupné odkiaľkoľvek

Keď sa súbory uložia v cloude, sú prístupné odkiaľkoľvek, pokiaľ nie ste niekde bez internetového pripojenia.

Na prístup k údajom sú potrebné iba prihlasovacie údaje.

Keďže nie sú k dispozícii žiadne ďalšie zariadenia ani káble, ktoré by ste mohli prenášať, nikdy vás nebude zabúdať, že zabudnete vziať hlavný spis do kancelárie a spustiť ho späť..

Súbory musia nahrať službu cloudového úložiska podľa vášho výberu a to je skutočne jednoduchosť, povedala by som.

Niektoré služby sú však pri získavaní údajov lepšie ako iné, takže si starostlivo vyberte službu podľa svojich potrieb a rýchlosti internetu..

Cloud uľahčuje spoluprácu

Jedným z hlavných dôvodov, prečo podniky prijali cloudovú technológiu, je to, že umožňuje hladkú, ľahšiu a rýchlejšiu spoluprácu.


© Cloudwards.net

Zamestnanci už nemusia mať schôdzky vo svojich kanceláriách alebo pracovať spolu na dokumente tým, že sedia vedľa seba.

Dnes sa stretnutia uskutočňujú v spolupráci so spoločnosťou Slack a spolupráca s dokumentmi je možná prostredníctvom Disku Google a Dropboxu.

Cloud tiež tlačil kultúru práce na diaľku v spoločnostiach po celom svete, pričom 45% amerických zamestnancov pracovalo z domu.

Cloudové dáta sa ukladajú na vzdialenom mieste (a vo veciach polohy)

Tu je jedna spoločná otázka, ktorú si mnohí ľudia kladú. Ak sa moje údaje neukladajú v počítači, potom kde presne sú?

Odpoveď je trochu komplikovaná

Cloudové dáta sa zvyčajne ukladajú na podnikových serveroch vo vzdialenej oblasti, ktorých presné umiestnenie závisí od poskytovateľa služieb cloudového úložiska.

Napríklad Dropbox má svoje servery v USA a Írsku a na Disku Google sú dátové centrá rozmiestnené naprieč:

Spojené štáty

Taiwan

Európa

Ale napriek umiestneniu svojich serverov spoločnosti jasne špecifikujú, že všetky údaje podliehajú americkým zákonom – čo nemusí byť nevyhnutne dobrá vec.

Cloudové služby ktoré v USA nemajú žiadne servery, nepodliehajú americkým zákonom – čo je dobrá vec.

Miesta sú dôležité, pretože akonáhle sa údaje prenesú do cloudu, vláda USA ich bude môcť zobraziť a získať k nim prístup bez predchádzajúceho oznámenia alebo súhlasu..

Nezáleží na tom, či sa údaje po ich nahraní odstránia neskôr. Zatiaľ čo problém snoopingu nemusí byť veľký problém pre ľudí, ktorí vkladajú necitlivé údaje, pre veľké podniky môže byť snooping hlavným problémom..

Zákony o ukladaní údajov v cloude sú v skutočnosti dôvodom, prečo mnohé podnikové spoločnosti stále vlastnia a nastavujú svoje súkromné ​​servery a infraštruktúru.

Šifrovanie údajov je nevyhnutné

Keďže k porušovaniu nových údajov dochádza takmer každý mesiac, šifrovanie je veľmi dôležitý spôsob ochrany údajov.


© Cloudwards.net

Predtým, ako sa vydáte ďalej, je dôležité poznať tri miesta, kde by sa mali údaje zabezpečovať:

Keď je na počítači používateľa

Keď sa údaje prenášajú (nahrávajú sa do cloudu)

Keď sú údaje na serveri (odpočíva v cloude)

Niektoré služby ukladania v cloude, ako napríklad onedrive, šifrovanie SSL poskytujte iba v prípade, že sa údaje prenášajú, čo znamená, že súbory sú na serveri v pokoji, nie sú šifrované.

Ak sa hacker dostane na servery OneDrive, údaje budú priamo v čitateľnom formáte. Cloudové služby úložiska, napríklad iCloud, poskytujú šifrovanie na strane tranzitu aj servera.

Ale to stačí?

Aj keď sa počas prenosu šifrujú údaje, šifrovanie vykonáva služba úložiska v cloude. Spoločnosť teda nemá prístup iba k vašim údajom, ale nemusí vedieť, ako ich spoločnosť šifruje.

Jedným zo spôsobov, ako sa z tohto problému dostať, je samozrejme šifrovanie údajov pred ich odovzdaním do cloudu osobne.

Prečo to však urobiť, keď existujú služby úložiska typu cloud CrashPlan a Šoférujem, ktoré umožňujú používateľom šifrovať údaje pomocou vlastného šifrovacieho kľúča.

Šifrovanie údajov tiež spomaľuje časy nahrávania a sťahovania a neexistuje spôsob, ako prezerať údaje online; vždy sa musí najprv stiahnuť.

Mnoho spoločností poskytujúcich cloudové úložisko má prístup k vašim údajom

Pri registrácii na novú službu sa často rozhodneme preskočiť časť zmluvných podmienok. Koniec koncov, kto na to má čas?

Ak však ukladám citlivé údaje v cloude, nemal by som vedieť, či spoločnosť na ukladanie údajov v cloude môže prepadnúť alebo získať prístup k svojim údajom?

Pri pohľade do sekcie zmluvných podmienok mnohých služieb úložiska cloudu som našiel takmer spoločnú linku takmer vo všetkých z nich – čo je tvoje, zostane tvoje.

To, čo odovzdám, bude moje a spoločnosť to nemôže zverejniť sama, ale to znamená, že spoločnosť cloudového úložiska nemá prístup k používateľským údajom? Vôbec nie.

Napríklad pri používaní služby Disk Google môžu mať používatelia práva duševného vlastníctva, ale na stránke spoločnosti ToS sa uvádza, že používatelia dávajú spoločnosti Google celosvetovú licenciu, ktorá spoločnosti umožňuje reprodukovať alebo upravovať údaje.

Google tiež umožňuje používať informácie o zákazníkoch na účely získavania údajov a reklamy.

Potom je tu Dropbox, ktorý nemusí využívať údaje o zákazníkoch na reklamné účely, ale spoločnosti spoločnosti ToS naznačujú, že v prípade sporu nemôžu zákazníci podať žalobu proti Dropboxu, ktorá im umožňuje hromadnú žalobu, iba poskytujú arbitrážny proces..

Ak ste už sklamaní, vedzte, že existujú aj služby ako SpiderOak a Tresorit, ktoré poskytujú ochranu súkromia s nulovými znalosťami, ale nie sú také ľahko použiteľné a ani sa integrujú v porovnaní s Diskmi Google alebo Dropboxmi..

Celkovo je výber služby cloudového úložiska výzvou medzi zabezpečením a prístupnosťou.

Je dôležité, aby spoločnosti skontrolovali štandardy súladu údajov

Každý podnik by mal nasledovať zoznam noriem a predpisov založený na jeho primárnom odvetví.

Keď spoločnosť presunie svoje údaje do cloudu, rovnaké pravidlá platia aj online.

Existuje niekoľko desiatok kompliancií vrátane týchto troch hlavných:

HIPAA

FERPA

Corpa

Pred výberom služby cloudového úložiska skontrolujte, či spĺňa štandardy zhody vyžadované vašou spoločnosťou. Ak ich nenájdete na oficiálnych webových stránkach služby, kontaktujte podporu a požiadajte o potvrdenie.

Na záver…

Celkovo vzaté, cloudové úložisko prichádza s jeho batožinou.

Dôvodom, prečo toľko ľudí vrátane mňa používa cloudové úložisko každý deň, je to, že nám to uľahčuje veci. Mobilita a ľahký prístup, ktoré prináša cloudové úložisko, sú neporovnateľné.

Namiesto toho, v závislosti od miestnych a externých jednotiek, máme prístup k práci z ľubovoľného miesta a z akéhokoľvek zariadenia. Na záver, aká je vaša obľúbená služba úložiska typu cloud? Dajte nám vedieť v sekcii nižšie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me