Čo je Usenet a ako funguje vyhľadávanie NZB?

Ak sa chystáte na torrent, hlboký web a naozaj čokoľvek pod povrchom internetu, pravdepodobne ste už o Usenete počuli. V tomto článku sa chystáme zistiť, čo presne je Usenet, ako môžete vyhľadávať v NZB a ukázať vám niekoľko tipov a trikov.


Usenet je okolo roku 1980 a nezmenil sa toľko. Na škole Usenet vyrastali starí školáci a hackeri skôr, ako internet získal trakciu. Medzi používateľmi sa hovorí, že „prvým pravidlom Usenetu je, že o Usenete nehovoríte.“

Dnes porušíme toto pravidlo a hovoríme o Usenete. Sieť má lojálne nasledovanie a nechce, aby noví používatelia zaplavovali diskusie so zbytočnými otázkami alebo aby nežiadúcu pozornosť venovali službám, ktoré používajú. Uvidíte, prečo ďalej.

Čo je Usenet?

Usenet je decentralizovaná počítačová sieť, ktorú pôvodne vytvorili dvaja vysokoškolskí študenti v roku 1979. Neexistoval žiadny „internet“, ako ho poznáme dnes – existoval iba ARPANET, sieť vytvorená DARPA a predchodca internetu, ktorý máme dnes. Používali ho predovšetkým študenti a zamestnanci rôznych univerzít v USA na komunikáciu a zdieľanie správ, správ a aktualizácií.

Usenet sa v dnešnej dobe vo veľkej miere používa na zdieľanie súborov, aj keď stále existujú diskusné skupiny. Prístup na Usenet je pomerne lacný, zvyčajne od 5 do 10 dolárov mesačne. Existuje množstvo čitateľov a ďalších nástrojov, ktoré vám umožňujú prístup k textovým príspevkom alebo sťahovanie binárnych súborov..

Stručná história Usenetu

Na začiatku bola Usenet malá sieť spájajúca niekoľko univerzít. Študent v Berkeley, Mark Horton, využil univerzitné pripojenie ARPANET na začatie kŕmenia mailových zoznamov z proto-Internetu na serveroch Usenet. Bol to prvý most svojho druhu, ktorý používateľom siete Usenet umožnil prístup k predtým súkromnej sieti. Spočiatku neboli schopní poslať správy ARPANETu, ale nakoniec sa nadviazala obojsmerná komunikácia.

V počiatočných dňoch internetu väčšina poskytovateľov internetových služieb poskytla zákazníkom prístup na servery Usenet. Okrem textových príspevkov a správ mohli používatelia nahrávať aj binárne súbory, ako sú filmy, obrázky a iné médiá. Pirátstvo sa stalo pre poskytovateľov internetových služieb a siete Usenet čoraz väčším problémom a prakticky každý poskytovateľ internetových služieb prestal poskytovať prístup k serverom Usenet..

Usenet sa líši od fór alebo webových stránok tým, že nedochádza k centralizácii. Existuje mnoho rôznych poskytovateľov Usenetu a keď používateľ odovzdá príspevok alebo súbor na Usenet, rozšíri sa medzi servermi k rôznym poskytovateľom. Každý poskytovateľ ponúka určité množstvo „uchovávania“, čo je doba, počas ktorej ukladajú správy a odovzdané súbory. Niektorí majú kratšiu mieru uchovávania, napríklad 600 dní, zatiaľ čo iní poskytovatelia ponúkajú úložisko, ktoré siaha až o štyri alebo päť rokov.

V súčasnosti ukladá Usenet podľa BinSearch asi 21 petabajtov údajov. Ako si dokážete predstaviť, prevádzka servera Usenet vyžaduje obrovské investície do úložného priestoru, aby sa udržalo krok s každodennou záplavou nových príspevkov.

Súbory NZB

Keď sa súbor nahrá na Usenet, rozdelí sa na niekoľko častí alebo správ. Každá z nich má odlišné „ID správy“ a súbor NZB obsahuje informácie potrebné na stiahnutie a opätovné zostavenie každej správy. Tento formát bol vytvorený populárnou webovou stránkou Newzbin, ktorá bola uzavretá v roku 2012 po niekoľkých právnych bitkách. Newzbin bol prvý hlavný web, ktorý indexoval obsah Usenetu a uľahčil sťahovanie súborov vďaka vytvoreniu NZB..

Väčšina súborov v sieti Usenet bude komprimovaná vo formáte RAR, pričom na ich rozbalenie je potrebný nástroj ako WinRar. Moderné aplikácie Usenet, ako napríklad SABnzbd alebo NZBget, automaticky vykonávajú túto operáciu pri sťahovaní súboru, pričom pre používateľov nevyžadujú zásah ani ďalšie kroky. Ak sa rozhodnete vyskúšať Usenet, rýchlo uvidíte, že automatizácia, ako je táto, je bežnou praxou medzi používateľmi. Nikto sa nechce zaoberať hľadaním, sťahovaním a rozbaľovaním súborov ručne a softvér Usenet je postavený zodpovedajúcim spôsobom.

Ďalšou vlastnosťou Usenetu sú súbory „PAR“ alebo paritné súbory. Nie je neobvyklé, že príspevok bude poškodený alebo chýba niekoľko blokov, najmä pri manipulácii s veľkými binárnymi súbormi. Paritné súbory obsahujú potrebné informácie na opätovné zostavenie poškodených súborov, aby užívateľ nemusel znova sťahovať celý príspevok. Pokiaľ nie je príliš veľa chýbajúcich súborov, paritné súbory sa používajú na rekonštrukciu súboru. Pre Usenet to bola obrovská výhoda, keď sa prvýkrát objavila a ušetrila tak šírku pásma a čas pre používateľov aj poskytovateľov.

Poskytovatelia siete Usenet

Je ich príliš veľa na to, aby ste ich tu uviedli, ale pozrite si túto mapu, kde nájdete dobrý prehľad o poskytovateľoch siete Usenet. „Chrbtica“ je hlavným poskytovateľom serverov Usenet, čo znamená, že vlastnia a prevádzkujú servery a polia pevných diskov, ktoré tvoria infraštruktúru siete Usenet. Keď je príspevok odoslaný do Usenetu, je uložený na chrbticovej kosti, ktorá potom propaguje príspevok na iné servery, vrátane iných chrbtových sietí vlastnených rôznymi spoločnosťami..

Predajcovia pôsobia tak, že si prenajímajú prístup od poskytovateľa chrbticovej siete a často spájajú svoje plány Usenet s inými službami, ako je VPN alebo vlastný softvér na prehliadanie a sťahovanie z Usenetu. Poskytovatelia hybridných služieb sa stávajú bežnejšími a sú dobrou voľbou z dôvodu rozmanitosti sietí a udržania.

Hybridní predajcovia si prenajímajú prístup z jednej alebo viacerých chrbticových sietí, ale prevádzkujú aj svoju vlastnú serverovú farmu – zvyčajne oveľa menšiu ako chrbtica as kratšou retenciou. To znamená, že zatiaľ čo súbor môže byť stiahnutý na serveri chrbticovej siete, stále môže existovať na vlastnej serverovej farme predajcu..

Toto je dôležité pochopiť: ak je súbor odstránený z jedného základného reťazca, môže existovať na inom. Súbory sa niekedy neodstránia úplne, iba ich časti, čo vedie k neúplnému stiahnutiu. Ak používate viacerých poskytovateľov, vďaka odlišným zásadám servera a kontrole parity je možné vyplniť medzery a dokončiť sťahovanie aj v prípade, že dôjde k odstráneniu častí súboru..

Pri výbere poskytovateľa služby Usenet by ste sa mali pozrieť na mapu, aby ste zistili, ktorý chrbtica služba používa. Vyberte si neobmedzený účet od známeho poskytovateľa a potom si kúpte lacný blokovací účet od dvoch alebo viacerých poskytovateľov s rôznymi chrbticami. Rozmanitosť je kľúčom k prístupu do všetkých zariadení Usenet bez obáv z chýbajúcich súborov alebo príspevkov.

Usenet Indexery

„Indexer“ je stránka, ktorá vám umožňuje prehľadávať Usenet a sťahovať súbory. Ak máte záujem iba o používanie služby Usenet na čítanie príspevkov alebo pripojenie k diskusným skupinám, nepotrebujete indexátor. Väčšina ľudí, ktorí chcú začať používať Usenet, sa však zaujíma o aspekt zdieľania súborov a dobrý indexátor je dôležitou súčasťou nastavenia Usenetu..

Indexovací softvér funguje ako vyhľadávací nástroj pre internet – sťahuje hlavičky pre príspevky v sieti Usenet, potom ich indexuje a poskytuje súbory NZB, ktoré používateľom uľahčujú vyhľadávanie a sťahovanie súborov..

Existujú bezplatné indexovače, ktoré môžete použiť, ale odporúčam vám použiť aspoň jeden platený indexer. Pre väčšinu používateľov bude stačiť jeden alebo dva ukazovatele. Obsah nie je zvyčajne taký odlišný, ale niektorí indexátori majú vlastné funkcie, ktoré im poskytujú malú výhodu oproti iným.

Na reddite je k dispozícii vynikajúci zoznam indexátorov, ktorý sa bežne uvádza v diskusiách o indexátoroch. Vyberte si niekoľko indexátorov a vyskúšajte ich voľnú úroveň skôr, ako sa na ne usadíte. Sú pomerne lacné, v priemere 10 až 20 dolárov ročne.

Usenet & Softvér NZB

Ak chcete čítať a uverejňovať príspevky v diskusných skupinách, existuje veľa možností pre každý operačný systém, vrátane grafických rozhraní alebo staromódnych čítačiek príkazového riadku. Všetko, čo potrebujete, je poskytovateľ a čitateľ, aby ste mohli začať s diskusnými skupinami.

Pokiaľ ide o sťahovanie z Usenetu, budete chcieť svoje nastavenie automatizovať. V diskusiách v Usenete sa môže zobraziť fráza „svätá trojica“ a týka sa to typického usporiadania Usenetu, ktoré pozostáva z:

 • Softvér NZB pre filmy
 • Softvér NZB pre televízne programy
 • Usenet klient pre súbory NZB

Medzi nastaveniami sú určité rozdiely, pretože niektorí používatelia dávajú prednosť jednej aplikácii pred druhou, to je základné nastavenie. Inštalácia a konfigurácia softvéru je mimo rozsahu tohto článku, ale už existujú stovky príručiek, ktoré vám pomôžu začať.

Akonáhle to dosiahnete, je to hladké plachtenie, vďaka vstavaným funkciám automatizácie.

Výhody sťahovania Usenetu

Ak používate torrent softvér, zdieľate svoju IP adresu so všetkými ostatnými používateľmi, pokiaľ na torrenting nepoužívate našu najlepšiu VPN. Protokol bittorrent sa spolieha na to, že každý užívateľ odovzdá súbor iným používateľom.

Usenet nevyžaduje, aby ste vôbec nahrávali alebo zdieľali údaje. Poskytovatelia fungujú podľa zákonov nazývaných „bezpečný prístav“, čo znamená, že nenesú zodpovednosť za to, čo sa ukladá na ich serveroch, pokiaľ spĺňajú požiadavky na zastavenie šírenia podľa zákona DMCA. Pokiaľ odstránia celý súbor chránený autorskými právami alebo jeho časť, nemusia sa obávať právnych následkov.

Prakticky každý poskytovateľ služieb Usenet ponúka šifrovanie SSL, takže keď niečo stiahnete, váš poskytovateľ internetových služieb nemôže vidieť, čo to je (čo je užitočné, pretože radi predávajú vaše údaje). Vaše pripojenia k serveru Usenet sú šifrované a zvyčajne maximalizujete rýchlosť sťahovania. Servery Usenet sú často oveľa rýchlejšie ako torrenty, najmä pre domácich používateľov s obmedzenou šírkou pásma.

Pretože sťahujete iba súbor a nezdieľate ho s nikým, nemusíte si robiť starosti s oznámeniami alebo listami od vášho poskytovateľa internetových služieb. Neoprávňujeme nezákonné zdieľanie súborov, je však dôležité porozumieť rozdielom medzi torrentmi a Usenet: skrátka je Usenet rýchlejšia a bezpečnejšia ako torrentovanie, hoci torrent torrenting je stále rýchlejší.

záver

Usenet je už dlho a je nepravdepodobné, že by čoskoro zmizol. Diskusné skupiny nie sú také aktívne, aké boli kedysi, ale stále existujú aktívne skupiny, ak si dáte čas sa rozhliadnuť.

Usenet tiež poskytuje rýchly a bezpečný prístup k sťahovaným súborom a niektoré šialené geekky dokonca robia Usenet súčasťou ich stratégie zálohovania. Aj keď to funguje, môžeme vám navrhnúť prehľadnejšiu konvenčnú stratégiu zálohovania, aby boli vaše údaje v bezpečí.

Dúfame, že sa vám tento článok páčil; neváhajte a komentujte nižšie a dajte nám vedieť, čo si myslíte.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map