V službe Cloudwards.net sme všetci o zálohovaní: koniec koncov, nikdy neviete, kedy dôjde k katastrofe a vymaže sa primárne ukladanie súborov. Aj keď používanie niektorého z našich najlepších poskytovateľov zálohovania online spraví trik, ak naozaj chcete byť v bezpečí, odporúčame vám hybridnú stratégiu zálohovania, ktorá obsahuje aj hardvérový prvok. Tu prichádza do hry RAID.


Stručne povedané, RAID je spôsob, ktorým môžete prepojiť niekoľko pevných diskov, takže ak jeden z nich zlyhá, ostatné môžu prevziať zaťaženie viac-menej hladko. Aj keď sa zvyčajne vyskytuje na veľkých komerčných serveroch, v okolí je veľa ľudí, ktorí majú pole RAID nastavené doma, pretože mať toto mimoriadne zálohovacie opatrenie na mieste dáva veľkú myseľ.

V tomto článku sa zameriame na to, čo je to RAID, najbežnejšie nastavenia nájdené v domácnostiach alebo malých podnikoch a tiež niekoľko praktických tipov a trikov. Jednou dôležitou výzvou – a to sa nedá dostatočne zdôrazniť – je, že RAID nie je alternatívou k správnej stratégii zálohovania.

Ak naraz zlyhajú viac ako dva disky, narazíte na príslovečný potok, pokiaľ nemáte pripravenú zálohu. Ak sa toto varovanie dostane z cesty, poďme na RAIDing.

Pevné disky, poruchy a RAID

Počítače sú vo všeobecnosti prekvapivo odolné. Skromné ​​servery typu backend môžu bežať celé desaťročia bez toho, aby museli reštartovať počítač. To isté sa však nedá povedať o všadeprítomnej jednotke pevného disku – nazývame to zlyhanie počítača, pretože presne to robia čítacie hlavy: narazia na skutočnú jednotku.

Spinners sa možno dostali rýchlejšie a fyzicky menšie a zároveň ponúkli oveľa viac úložného priestoru, ale stále sú jednou z posledných mechanických častí zostávajúcich v strojoch, ktoré sú inak úplne v pevnom stave.

Miera zlyhaní, dokonca aj na moderných pevných diskoch, je vytrvalá: Nie je neobvyklé, že obzvlášť nešťastný model pevného disku utrpí počas záručnej doby, ktorá je zriedka viac ako dva alebo tri roky, poruchovosť 27%..

Ak teraz pevný disk zlyhá počas záruky, výrobca pravdepodobne nahradí hardvér, ale na vaše údaje sa neposkytuje žiadna záruka. Aj keď by ste mohli použiť ktorékoľvek z našich najlepších softvérových riešení na obnovu údajov a získať svoje súbory späť, žiadne z nich nie je lacné a žiadne z nich nemá zaručenú funkčnosť.

Tu môže RAID ponúknuť pokoj. RAID je všeobecný pojem, ktorý pokrýva rôzne nastavenia, v ktorých môžete zdieľať úložné jednotky, aby sa chovali ako jeden zväzok. Ak sa to urobí správne, jednotky sa spolu zobrazia ako jeden masívny objem, ktorý ponúka vyššiu spoľahlivosť a vyššiu rýchlosť ako každá jednotlivá jednotka.

Pri správnom nastavení môže byť RAID vašou prvou obrannou líniou proti strate údajov a umožní nepretržitý prístup k vašim súborom v situáciách, keď zlyhanie hardvéru by inak spôsobilo oneskorenie v dôsledku zníženej rýchlosti alebo prestoje, kým sa neobnovia údaje zo zálohy..

Čo je RAID?

RAID je skratka pre Redundant Array of Independent Disks („I“ predtým, ako podľahne čiernej mágii marketingu, znamená „lacný“). Táto myšlienka vznikla v 80. rokoch ako spôsob prekonania problémov s veľkosťou, rýchlosťou a spoľahlivosťou pevných diskov.

RAID nie je monolitický koncept – ďaleko od neho. Spôsob interakcie diskov v rámci poľa sa veľmi líši, rovnako ako výhody, nevýhody a riziká každej konfigurácie. Okrem štandardných nastavení RAID (nazývaných úrovne) existuje množstvo pozoruhodných dodatkov, odnoží a vlastných implementácií. Pretože tieto budú často opísané ako referenčná úroveň, začneme s nimi.

Prvá štandardná úroveň RAID je „pruhovanie“ označená ako RAID 0 (nula). Zvyšuje výkon za cenu spoľahlivosti rozdelením údajov do blokov a ich distribúciou – stripovaním – na všetky jednotky.

Čítanie a zápis súčasne na viac diskov odstraňuje obmedzenie rýchlosti spôsobené maximálnou rýchlosťou jedného disku. Pretože každý disk spracúva iba zlomok celej úlohy, rýchlosť je podstatne vyššia ako v prípade operácie s jedným diskom a celý priestor na disku je použiteľný.

RAID a sadzby porúch

Štatistiky vám povedia, že s dvoma jednotkami sa šanca na zlyhanie jednotky zdvojnásobí. V RAID 0 sa táto dvojnásobná pravdepodobnosť zlyhania vzťahuje na údaje na oboch jednotkách. Z hľadiska bezpečnosti údajov to tak nie je. Aspoň v nezávislej prevádzke zlyhanie disku nevymaže ďalšie náhodné disky v okolí, hoci … no povedzme, že sa vyplatí, aby ste nikdy neprecenili svoje IT oddelenie..

Na opačnom konci bezpečnostného spektra je takzvané zrkadlové pole, označené RAID 1. Zrkadlové pole zapisuje úplné kópie údajov na každú z jednotiek v poli. V prípade zlyhania jedného disku bude stále k dispozícii jedna alebo viac úplných kópií údajov. Je to hardvérová záloha na najnižšej úrovni: strata údajov spôsobí iba smrť všetkých diskov v poli.

S veľkou bezpečnosťou však prichádzajú veľké výdavky: je k dispozícii iba kapacita jedného disku. Dva, tri alebo dokonca päť jednotiek 1TB v tomto nastavení poskytne rovnaký použiteľný jediný terabajt.

Ako si viete predstaviť, je to bezpečné, ale maximálna kapacita úložiska je obmedzená na veľkosť najväčšieho pevného disku, ktorý sa dá zmestiť do vášho poľa RAID (čo ukazuje rýchly prehľad okolo digitálneho trhu je 10 GB). Ak chcete zväčšiť úložný priestor a zvýšiť úroveň zabezpečenia, chcete využiť niečo, čo sa nazýva parita.

RAID a Parita

Parita je miesto, kde sa RAID stane skutočne zaujímavým, pričom RAID 5 je najobľúbenejšie nastavenie parity. V paritnom poli je časť každej jednotky vyhradená na zálohovanie. Všetky HD v rade polí zdieľajú kapacitu dostupných diskov (ako v RAID 0), ale časť každej jednotky je vyhradená na výpočet kontrolného súčtu, ktorý v prípade zlyhania jednej jednotky možno použiť na výpočet chýbajúcich údajov opačne..

Poznámka: V prípade veľmi komplikovanej matematiky za paritou si pozrite tento článok.

V prípade zlyhania jednotky sa údaje a parita z prežívajúcich jednotiek môžu použiť na prestavbu chýbajúcich údajov na náhradnú jednotku. Bez ohľadu na počet alebo kapacitu jednotiek v RAID 5, vždy je ekvivalentná kapacita jedného disku „stratená“ na paritu, čo ho robí škálovateľnejším ako RAID 1. Jeden ďalší disk navyše chrániaci údaje o štyroch alebo piatich diskoch je zdravá investícia.

Ďalšie nastavenia parity

Úrovne RAID 2 a 3 sú tiež nastavenia parity, hoci ich RAID 5 z veľkej časti zastaralo. RAID 4 sa líši od 5 v tom, že používa určenú paritnú jednotku, čo znamená, že ukladá všetku paritu na disk a ostatné používa na údaje. Distribuovaná parita RAID 5 lepšie vyrovnáva opotrebenie jednotiek.

RAID 6 používa dvojitú paritu, ale je inak totožný s RAID 5. Dva disky, ktoré majú veľkú cenu, sa používajú na paritu v poli, ktoré môžu prežiť – yup – dva zlyhania disku bez straty údajov.

Úrovne RAID môžu byť tiež vnorené, čo v podstate umiestňuje pole RAID do iného poľa RAID. Používajú ho najmä spoločnosti, ktoré chcú uložiť veľa údajov, alebo tie, ktoré chcú výrazne zrýchliť svoje súčasné nastavenie RAID. Do hniezdenia nebudeme príliš veľa, ako keby ste to chceli nastaviť, pravdepodobne viete dosť dosť na to, aby ste si tento článok nemuseli prečítať..

Nastavenie RAID: hardvér

Teraz, keď už viete niečo o RAID, pozrime sa, ako môžeme zostaviť pole. Aj keď existuje veľa možností, ktoré si sami urobíte, odporúčame vám kúpiť si kryt RAID, čo je v podstate šikovná krabička, do ktorej môžete vložiť pevné disky, a ktorá sa tiež dodáva so softvérom pripraveným na použitie..

Tieto prílohy sú šetričom v reálnom čase a sú všeobecne dostupné: nižšie nájdete špecifikácie TerraMaster a ProBox.

značkaModelPočet polôhObvyklá cena
NoontecTerraMaster2 alebo 4Od 200 dolárov
MediasonicProbox4Od 100 dolárov

Pokiaľ ide o pevné disky, do ktorých sa budete vkladať, vyplatí sa rozhliadnuť, pričom nezabúda na „lacné“ korene RAID. Ak implementujete dôkladnú stratégiu zálohovania, nemusíte kupovať špičkový hardvér s nekonečnou mierou zlyhania. Koniec koncov, vytvárate pole, ktoré dokáže zachytiť chyby.

Zníženie nákladov

Nezabudnite tiež, že môžete ušetriť náklady vykonaním základnej aritmetiky: na zostavenie poľa 10TB RAID 5 môžete použiť buď päť diskov 2TB alebo dve jednotky 5TB: v oboch prípadoch získate rovnaký výsledok. Dva jednotky 5TB však budú obyčajne oveľa lacnejšie ako päť z 2TB. Nezabudnite, že ak nie všetky jednotky v poli majú rovnakú veľkosť, všetky jednotky sa predvolia na najmenšiu jednotku v poli.

HDD, ktoré pravdepodobne budete chcieť použiť, spadajú do rozsahu od 60 do 200 dolárov, čo v kombinácii s nákladmi na krytie RAID by vás malo priviesť k veľkému, ale spravovateľnému vyúčtovaniu.

DiskStation Hybrid RAID

Ďalšou možnosťou je použitie sieťového úložiska alebo NAS v nastavení RAID. Sme veľkým fanúšikom spoločnosti Synology na stránkach Cloudwards.net vďaka svojej trvanlivosti, spoľahlivosti a širokej škále možností zálohovania (ak sa chcete dozvedieť viac), máme článok o najlepšom zálohovaní v cloude pre spoločnosť Synology. Nevýhodou pre Synology je, že nejde o najlacnejšie riešenie.

značkaModelPočet polôhObvyklá cena
SynologyDS2162Od 190 dolárov
SynologyDS4164Od 290 dolárov
SynologyDS416 Prehrať4Od 415 dolárov
SynologyDS9164Od 600 dolárov
SynologyDS15155Od 700 dolárov
SynologyDS18158Od 850 dolárov

Nastavenie RAID: softvér

Najväčšou výhodou použitia NAS alebo krytu v nastavení RAID je to, že dostanete softvér: existuje veľa ďalších možností, ale sú všeobecne veľmi nepriateľské aj pre skúsených používateľov a vyžadujú nejaké vážne know-how.

Na najzákladnejšej úrovni môžete na nastavenie vášho poľa použiť základnú dosku Intel: malo by to fungovať dosť dobre a prichádza s dobrým softvérom a ovládačmi, ktoré pomôžu technicky dôvtipnému nastaveniu pomerne rýchlo. Ďalším dôvodom, prečo sa držať u spoločnosti Intel, je to, že pri zlyhaní konektora je ľahké nájsť nové súčasti, čo je nepríjemný jav, ktorý vás zamkne z vášho poľa, kým nenájdete nový..

Medzi ďalšie softvérové ​​možnosti patria Windows Storage Spaces, ako aj FreeNAS, aj keď obe vyžadujú viac ako len prechodné znalosti toho, čo robíte. Všimnite si, že FreeNAS založený na Linuxe je takmer úplne založený na termináloch a skvelý spôsob, ako môžu geeki zistiť, koľko utrpenia môžu vydržať pred prechodom na niečo iné.

RAID a zálohovanie

Ako už bolo povedané na začiatku článku, pole RAID nie je alternatívou k riadnemu zálohovaniu, dokonca ani vo viacdiskovej parite. Je to vynikajúci spôsob, ako sa vyhnúť obnoveniu zálohy, keď je čas nevyhnutný, ako aj jednoducho pridať ďalší úložný priestor do počítača. Zabezpečuje tiež to, aby sa údaje nestratili ľahko len preto, že zlyhal jeden pevný disk.

Nezabúdajte, že ak zlyhá disk, obnovenie údajov z parity vyžaduje určitý čas. Čím viac údajov je potrebné znova zostaviť, tým dlhšie bude pole fungovať bez redundancie. To je doba hryzenia nechtov, počas ktorej ďalšie zlyhanie bude skutočne znamenať veľmi zlý deň; použitie jednej z našich najlepších služieb ukladania a zálohovania v cloude prinajmenšom udrží vaše nechty neporušené.

V našom predchádzajúcom článku porovnávajúcom pevné disky, NAS a cloudové zálohovanie odporúčame Carbonite ako jednu z vynikajúcich možností na zálohovanie vášho poľa RAID, pretože tento poskytovateľ má softvér vytvorený na mieru, ktorý vám pomôže zálohovať nastavenia RAID bez prílišného rozruchu. Viac informácií o tom, čo si o tom myslíme, nájdete v našej karbonitovej recenzii.

Je RAID pre mňa?

So zreteľom na vyššie uvedené sa pozrime, či je RAID spôsob, ako ísť za vami. Ak na svojom počítači ukladáte veľa údajov a chcete sa ubezpečiť, že sa nič nestratí len kvôli malému zlyhaniu pevného disku alebo ak chcete iba zrýchliť prevádzku viacerých pevných diskov, potom je RAID šikovný voľba.

Aj keď to nie je najlacnejšie riešenie, RAID je vynikajúcou alternatívou k tomu, aby sa dalo robiť všetko v cloude, najmä pre ľudí, ktorí pracujú so zvukom a videom, pretože v priestore SaaS je pre tieto skupiny len málo miesta na uloženie..

Pochopte však, že RAID nie je všeliekom: hardvérový radič môže zlyhať a môžete nájsť šťastie pri hľadaní kompatibilného modelu, ktorý ho nahradí. RAID nie je riešením zálohovania, takže strata viacerých HDD naraz znamená, že vaše dáta sú preč, pokiaľ nie sú zálohované.

Hoci RAID nie je pre každého, ponúka určité výhody pre určité skupiny ľudí. Ste jedným z nich? Ako pre vás nastavenie poľa RAID fungovalo? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me