Rok 2017 bol tak isto rokom neutrality siete. Tento koncept je síce starší ako minulý rok, ale pre mnohých to bolo neznáme alebo iba okrajová záležitosť, kým sa ho FCC nerozhodlo zrušiť. Čo je to neutralita siete a ako to ovplyvní vás? V tomto článku sa spoločnosť Cloudwards.net bude venovať týmto otázkam, ako aj mnohým ďalším.


Predtým by sme však chceli zdôrazniť, že neutralita siete nie je čisto americkou záležitosťou: v súčasnosti niekoľko krajín diskutuje o svojich výhodách a nevýhodách alebo má zavedenú legislatívu, ktorá ju chráni – alebo na ňu útočí. Hovoríme trochu viac o tom, ako krajiny okrem USA riešia otázky, ktoré ich obklopujú, ale najprv sa dostaňme k tomu, čo je.

Význam neutrality siete: Čo je to neutralita siete?

Prvá otázka je najjednoduchšia v tom, že ju môžeme zodpovedať jednou vetou priamo zo slovníka. Neutralita siete znamená, že poskytovatelia internetových služieb by mali umožniť prístup k celému obsahu a aplikáciám bez ohľadu na zdroj, bez uprednostňovania alebo blokovania konkrétnych produktov alebo webových stránok..

Práve teraz, bez ohľadu na to, či čítate Cloudwards.net, pozeráte sa na espresso stroje alebo binging Netflix, robíte tak bez toho, aby váš poskytovateľ internetových služieb obmedzoval šírku pásma, odopieral prístup alebo vás inak akýmkoľvek spôsobom obmedzoval.

Tento termín bol prvýkrát vytvorený profesorom Columbia Law School Tim Wu v roku 2002, keď bol docentom vo Virgínii, v eseji, ktorá sa týkala práv spotrebiteľov na jednej strane a práv a povinností poskytovateľov internetových služieb na strane druhej. Aj keď tento kus nie je vhodný na ľahké čítanie, jeho podstatou je, že spotrebiteľom by malo byť umožnené robiť na internete všetko, čo chcú, pričom práva poskytovateľov internetových služieb sa obmedzujú na policajné zneužívanie siete..

Ak by sa neutralita siete zrušila, niektoré stránky by sa načítavali pomalšie alebo by vyžadovali prístup na prístup špeciálny plán. A čo je horšie, poskytovatelia internetových služieb by mali právo blokovať prístup na určité stránky bez predchádzajúceho súhlasu orgánov, čo je skvelé, ak hovoríte o pornografii pre deti, ale nie také veľké, ak ide o politickú stránku, povedzme.

Vo väčšine krajín sveta, ak ste pri čítaní pripojení k rýchlosti 5 Mb / s, prinesiete plných 5 Mb / s, ktoré budú prenášané na každú navštívenú stránku bez ohľadu na jej umiestnenie alebo obsah. Zároveň sú voľne prístupné aj všetky stránky, ktoré sudca nerozhodil. Toto je praktický efekt neutrality siete.

Ak ste obvyklým používateľom internetu, zdá sa vám to prirodzené a logické, s najväčšou pravdepodobnosťou. Na začiatku interwebzu – viete, keď si ľudia pri moci mysleli, že to bola séria rúrok – viac-menej to tiež bolo: všetky stránky boli prístupné rovnakým spôsobom, hoci americkí poskytovatelia internetových služieb boli až do niektorých shenaniganov, ale o tom viac neskôr.

Poskytovatelia internetových služieb a neutrálnosť siete

Vec je, že pre mnoho ľudí je internet iba ďalším spôsobom, ako zarobiť peniaze, a to nielen spôsobom písania recenzií alebo predaja kníh. Pre poskytovateľov internetových služieb je to komodita, ktorú môžu predávať. Prihlasujete sa na odber plánu, ktorý vám dá web: jednoduchý. Inteligentný generálny riaditeľ však stále hľadá nové spôsoby, ako môžu maximalizovať príjmy a zisk.

Pokiaľ ide o poskytovateľov internetových služieb, americkí poskytovatelia sú obzvlášť draví, napríklad v súvislosti s úsilím o lobovanie, ktoré urobia z vašich údajov komoditu. V podobnom duchu sa objavil nápad začať s určovaním ceny za prístup na určité stránky, nielen s internetom..

Napríklad by ste si mohli kúpiť pravidelný plán od poskytovateľa internetových služieb, ktorý má rýchlosť 10 Mb / s, podobne ako teraz, ale namiesto toho, aby sa vzťahoval na všetky stránky, vzťahuje sa iba na niektoré. Niektoré weby, najmä tie, ktoré rušia šírku pásma, ako sú napríklad streamingové stránky, by vyžadovali, aby ste buď vy, zákazník, kúpili špeciálny plán, ktorý za to pokryje rovnaké rýchlosti, alebo aby služba sama uzavrela dohodu s poskytovateľom internetových služieb.

Toto je, samozrejme, mierna verzia budúcnosti bez neutrality siete: mohla by sa tiež viac podobať káblu, kde platíte za základné predplatné, ktoré vám umožní používať e-mail alebo tak niečo, ale každá iná stránka vás bude stáť navyše. Ak nezaplatíte, žiadny Netflix pre vás nie je. Možnosti sú obmedzené iba firemnou predstavivosťou, ktorá vyvoláva nepríjemné scenáre.

To všetko by, samozrejme, bolo očividne nespravodlivé na niekoľkých úrovniach. Po prvé, bude to zvrat v spôsobe, akým podnikáme teraz, o ktorom sme sa dozvedeli a milujú. Ak to zmeníte teraz, a to bez riadneho dôvodu (o niečo viac), je to v rozpore s vývojom internetu.

Je to tiež nespravodlivé, pretože ľudia, ktorí už platia za prístup na internet – väčšina plánov je samozrejme úplne dostupných, ale samozrejme nie sú ani úplne lacní – by museli platiť iba za prístup na Facebook alebo Instagram. Pretože to môže byť veľmi dobrý dôvod, prečo ľudia na prvom mieste získavajú internet, zdá sa trochu čudné účtovať im navyše len preto, aby mali prístup k určitým častiam internetu..

Žiadna čistá neutralita: Filipíny

To sa deje na Filipínach, ktoré sú v súčasnosti jedinou krajinou na svete, kde nenastane neutralita siete. Aj keď to nie je také zákonné, ako sa USA usilujú – regulátori majú určitú kontrolu, poskytovatelia internetových služieb si však oveľa viac slobody než kdekoľvek inde zvyknú..

Pretože vláda stále drží nejakú ruku v ruke, situácia je tam trochu iná ako scenáre súdneho dňa načrtnuté vyššie. Väčšina Filipíncov, ktorí majú pravidelné pripojenie k sieti Wi-Fi alebo ethernet, si vôbec nevšimne, že by to bolo napríklad v Európe, ale mobilní používatelia sú zmätení.

Keď sa na Filipínach prihlásite na odber mobilného internetového plánu, dostanete mesačne pridelené údaje, podobne ako kdekoľvek inde. Tieto obmedzenia však môžete obísť tak, že si vyberiete iný plán, ktorý odstráni určité stránky z vášho limitu. Obrázok nižšie by mal vysvetliť trochu lepšie.

Využili sme len najdrahšie plány tohto poskytovateľa internetových služieb, ktoré stoja okolo 20, 12 a 6 dolárov (alebo aspoň v čase písania nie je filipínske peso príliš stabilné). Žiadny z týchto plánov nie je obzvlášť lacný vzhľadom na to, že priemerný ročný príjem rodiny je okolo 5 000 dolárov a výdavky domácností rastú.

Ako príklad vezmeme plán 299, ktorý nám poskytne nenáročnú 1,5 GB (porovnajte ju s mesačným využitím WiFi) a prístup na tri stránky z vopred schváleného zoznamu. Najprv sa to môže zdať ako dobrý obchod, kým si neuvedomíte, že všetky tieto stránky sú zábavné weby. Aby ste predišli dosiahnutiu maximálnej výšky, pravdepodobne budete používať iba tieto stránky a minimalizujete tak využívanie ostatných.

Ako tento článok poukazuje na to, že keď sú limity nastavené na relatívne nízku úroveň a sú prístupné iba stránky bez spravodajstva, obmedzujete tok informácií, ktoré ľudia dostávajú, a obmedzujete tak verejnú diskusiu. Okrem toho udivujete aj začínajúce podniky, ktoré také hospodárstvo ako na Filipínach zúfalo potrebuje prinútiť ľudí pracovať v tomto digitálnom veku..

Je zrejmé, že keďže inak vynikajúce pravidlá neutrality siete EÚ nespomínajú dátové plány, portugalskí mobilní používatelia sú teraz v porovnateľnej situácii. Tam získate regulovaný internet (viac o pravidlách EÚ uvedených nižšie), ale môžete vylúčiť niektoré služby z toho, že určité služby nezapočítavajú do vášho dátového limitu. Hoci to nie je také zužujúce ako filipínska situácia, stále to vyvoláva obavy, ako zdôrazňuje EuroNews.

Net Neutrality No More: USA


© Mike Mozart

Ak si myslíte, že situácia na Filipínach je zlá, je prakticky ružová v porovnaní s tým, čo sa odohrá v jej bývalom koloniálnom vládcovi, Spojených štátoch amerických. Pravdepodobne ste sa už trochu dozvedeli o tom, čo sa tam deje v posledných niekoľkých mesiacoch, ale trochu si tu zhrnieme situáciu..

Za prezidenta Obamu Federálna komunikačná komisia v roku 2015 uzákonila niektoré z najprísnejších zákonov týkajúcich sa neutrality siete na svete a zabezpečila, že poskytovatelia telekomunikačných služieb budú musieť všetkým spotrebiteľom poskytovať bezplatný prístup na všetky stránky rovnakou rýchlosťou. Aj keď sa to môže zdať ako zdravý rozum, bolo to tiež priame úsilie o podporu poskytovateľov internetových služieb, ktorí sa dovtedy chovali zle..

Aj keď je zoznam zneužití príliš dlhý na to, aby sa tu mohol reprodukovať (tento zoznam by dal nočným můrám Georga Orwella, možno by ste si ho mali prečítať), najdesivejšie príklady sú napríklad AT&T, Sprint a Verizon sa radia, aby zablokovali službu Peňaženka Google pri neúspešnom pokuse udržať životaschopnosť vlastného systému platieb. Ďalším z nich bolo, že Comcast blokuje torrentové aplikácie na Sly, aby boli ich kamaráti v Hollywoode šťastní.

Objednávka FCC Open Internet tak bola všeobecne považovaná za dobrú vec, keď vznikla len pred niekoľkými rokmi: zabránili poskytovateľom internetových služieb zamieňať sa s tým, čo ľudia videli na internete, a klasifikovali ISP skôr ako telekomunikačných poskytovateľov ako širokopásmových poskytovateľov. Aj keď sa to môže javiť ako drobné rozlíšenie, znamenalo to, že poskytovatelia internetových služieb podliehali oveľa prísnejším pravidlám, ktoré boli zavedené v oveľa skoršej dobe (pre lekciu histórie kliknite sem).

ISP sa to určite nepáčilo, ale nemohli s tým veľa urobiť, pretože prezident Obama a jeho predseda komisie FCC boli hluchí k svojim prosbám. Tento príliv sa, samozrejme, zmenil minulý rok zmenou stráže vo Washingtone. Aj keď mnohí mali podozrenie, že Trumpova administratíva umiestni firemné stooges na kľúčové pozície, menovanie Ajita Paiho do funkcie predsedu FCC bolo stále dosť očividným kúskom kronyizmu..

Pai a neutrálnosť siete

Bývalý právnik spoločnosti Verizon – jeden z, ak nie najväčších hráčov na internetovom trhu v USA – Pai nikdy neurobil tajomstvo, že si myslí, že „internet nebol prerušený v roku 2015, keď boli tieto prísne nariadenia prijatý. ” Aj keď to určite nie je jediný prípad, kedy The Donald postavil líšku na starosť o kurník – na jar prameňa Betsy DeVos – aj podľa týchto štandardov to bolo niečo iné.

Pai tvrdí, že hlavný dôvod, prečo chce zrušiť neutralitu siete, spočíva v jeho túžbe vidieť väčšiu konkurenciu medzi poskytovateľmi širokopásmového pripojenia, ale je ťažké to brať vážne, pretože jeho bývalý zamestnávateľ sa pred rokmi stretol s AT&T a Tim Warner rozdelia Spojené štáty tak, aby medzi sebou nekonkurovali priamo na mnohých miestach. „Kartel“ je zrejme iba špinavé slovo, keď to robia iní ľudia.

Pai premárnil málo času pri uvádzaní kolies do pohybu, aby zrušil neutralitu siete. Napriek protestom veľkých a malých technologických spoločností (vrátane aktivistického poskytovateľa VPN PIA), záujmových skupín, zákonodarcov a takmer každého, na čom záležalo, sa v decembri 2017 dostal do cesty a FCC hlasovala za preklasifikovanie poskytovateľov internetových služieb.

Zdá sa, že Ajit Pai zjavne chcel vtrieť soľ do rany a vydal video, v ktorom sa vysmieval ľuďom, ktorí sa obávali efektu zrušenia neutrality siete. Aj keď to pravdepodobne malo zmierniť obavy, spôsob, akým bol zostavený, vyvolal dojem, že všetok internet, pre ktorý bol dobrý, bol geekery a v podstate zahanbil anti-zrušovací tábor pre nadmernú reakciu. Nebolo to presne víťazstvo PR a video bolo rýchlo odstránené z YouTube.

Boj s dobrým bojom

Príbeh však ešte nie je úplne ukončený: nové rozhodnutie komisie FCC nadobudne účinnosť až v apríli a niekoľko členov Kongresu oznámilo protiváhu. Bez toho, aby sme sa príliš hlboko dostali do parlamentnej politiky USA, v súčasnosti stále existuje priestor na zastavenie nových pravidiel v zákonodarnom zbore, zatiaľ čo viacerí členovia súdnictva tiež konajú.

Skeptici však môžu mať odpustenie za to, že sa o to všetko smejú: Koniec koncov, pravidlá FCC prešli Kongresom v pohode v skoršom štádiu vďaka veľkému mazaniu dlaní poskytovateľmi internetových služieb (na oboch stranách uličky je potrebné poznamenať). Oveľa povzbudivejšie sú kroky, ktoré prijali guvernéri Montany a New Yorku, z ktorých každý podnikol kroky na zabezpečenie neutrality siete v ich štátoch..

Aj keď by bolo pekné ukončiť tento americký príbeh „šťastnou vecou“, v súčasnosti nie je jasné, ako sa to všetko odohrá. Ak bude šťastie fungovať dobre, buď niekoľko guvernérov sa spojí a podpíše viac právnych poriadkov, ako napríklad v Montane a New Yorku, ak bude šťastie zlé, Američania sa môžu ocitnúť s omnoho menej internetom zadarmo, čo bude pravdepodobne drahšie, aby sa zaviedlo , Iba čas ukáže.

Čistá neutrálnosť pod útokom: Kanada

Nie že USA sú jedinou krajinou zaoberajúcou sa otázkami neutrality siete: jej severný sused bojuje so svojím útokom. Aj keď nikto nenaznačuje, že Veľký Biely Sever úplne alebo vôbec nie zruší neutralitu siete, existuje dôvod na vážne obavy..

Kanadská aféra sa točí okolo toho kráľa z Hollywoodu a hudobného priemyslu, pirátstva. Koalícia kanadských mediálnych spoločností požiadala CRTC (kanadský ekvivalent FCC, aj keď s trochou kousnuti do svojej kôry), aby blokovala stránky, ktoré obsahujú pirátsky obsah, najmä stránky torrentu..

Môže to vyznieť dobre: ​​pred niekoľkými rokmi niekoľko európskych sudcov informovalo poskytovateľov internetových služieb, aby tam zablokovali prístup na Pirate Bay, Kickass Torrents a ďalšie alternatívne weby torrentu (ako najlepší príklad vyberieme Holandsko). Kanadský proces, ktorý načrtol Bell, Rogers a kol., By však súdnictvo úplne obišiel, čím by sa viac podobal tomu, čo sa deje na juh od hranice.

Toto obchádzanie súdnictva by vytvorilo strašidelný precedens: hoci by ste mohli argumentovať o dôvodoch blokovania prístupu na určité stránky z akéhokoľvek dôvodu, očakávame, že sudcovia aspoň poskytnú každej strane spravodlivé vypočutie. Skutočnosť, že tieto kanadské korporácie chcú obísť chlapcov s legračními parochňami, môže vyvolať dojem, že ich motívy nie sú také čisté, ako sa hovorí..

Čistá neutralita je hotová: EÚ


© Peter Miller

Zatiaľ redakčný tím na Cloudwards.net pravdepodobne vyšiel ako proroci záhuby, šepkajúc strašné imprekácie v digitálnych uličkách. Aj keď tento obraz nie je úplne nepravdivý, teraz sa obrátime na jeden skvelý príklad časti sveta, v ktorej knihy vytvárajú neutralitu siete: EÚ.

Hoci to nie je najobľúbenejšia inštitúcia na svete alebo dokonca v rámci jej členstva, EÚ urobila niekoľko vecí správne: Európsky súdny dvor je veľmi veľká inštitúcia, zabránila ďalšej európskej vojne tým, že prinútila ľudí, aby spolu hovorili namiesto toho zaviedla niektoré veľké zákony neutrality siete, ktoré sú všetci jej členovia nútení dodržiavať.

Smernica EÚ 2009/140 / ES chráni neutralitu siete (preskočte na poslednú stránku, ak sa vám naozaj nepáči čítanie právnych predpisov), zatiaľ čo inou smernicou sa zriaďuje BEREC (Orgán európskych regulátorov elektronických komunikácií), nadnárodná organizácia, ktorá pôsobí ako strážca nielen siete. neutrality, ale aj digitálneho súkromia občanov EÚ.

Aj keď dostať sa do drzosti o tom, ako to všetko funguje, je ďaleko nad rámec tohto článku (tiež nie sme na vyliečení nespavosti), čo to však scvrkáva, je to, že poskytovatelia internetových služieb majú zakázané pokaziť spôsob, akým ľuďom v prístupových lokalitách EÚ a tiež zabraňuje blokovaniu webových stránok.

Medzery sú samozrejme oplývajúce a v niektorých krajinách je vystrašujúce, aké ľahké je prinútiť sudcu, aby povolil odstávky, ako napríklad blokovanie pirátskeho zálivu v Holandsku. Tento článok agentúry Reuters tiež ukazuje, ako sa využívajú ďalšie medzery, vrátane hlbšieho pohľadu na dianie v Portugalsku. Celkovo však má EÚ niektoré z najlepších právnych predpisov, s výnimkou možno Indie.

Stále sa však bude raz za čas objaviť ofenzíva proti neutralite siete. Posledná bola v roku 2016, ktorú občianska iniciatíva úspešne prekonala. Aj keď je táto situácia zatiaľ dobrá, ľudia, ktorí veria v slobodný a otvorený internet, budú musieť byť ostražití.

Záverečné myšlienky

Na základe toho dospejeme k záveru: ako ste si pravdepodobne všimli, sieťová neutralita je obrovský problém, ktorý ovplyvňuje miliardy, a ani sme sa nevenovali skutočnej technológii, dokonca ani.

Pochopenie sieťovej neutrality a jej fungovania však nejde len o to, že je to predovšetkým: je to predovšetkým politický problém a je tu len veľmi málo bežných ľudí. Mnohé z týchto diskusií sa konajú za zatvorenými dverami a zahŕňajú stávky, ktoré si mnohí z nás ani nevedia predstaviť.

Je to pre nás frustrujúce tu na stránkach Cloudwards.net, pretože sme veľkými zástancami riešení pre domácich majstrov. Uľahčuje vaša krajina špehovanie? Prečítajte si našu online príručku o ochrane osobných údajov a naučte sa, ako sa chrániť. Existuje cenzúra? Získajte sieť VPN a tunelové pripojenie.

Nie, že VPN sú v tomto ohľade zbytočné: väčšina našich najlepších poskytovateľov VPN by mala byť schopná obísť obmedzenia neutrality siete, čo vám umožní prístup na stránky, ktoré váš poskytovateľ internetových služieb zablokoval. Ani služby VPN sa neobávajú mimoriadnych obáv týkajúcich sa škrtenia.

Ako vysvetľuje Andrei Rusu z spoločnosti CyberGhost, „rýchlosť a použiteľnosť sietí VPN vo všeobecnosti nie sú ovplyvnené koncom sieťovej neutrality per se,“ dodáva však, že rýchlosť by niekedy mohla byť ovplyvnená „pretože poskytovatelia internetových služieb a webové spoločnosti budú mať plnú moc nad internet. “

Riešenia pre domácich majstrov sú však obmedzené a bez neutrality siete poškodí hospodárstvo na celom svete. Aj keď by ste niektoré problémy mohli vyriešiť sami za seba, iné budú bolieť. Jediná vec, ktorá môže skutočne pomôcť, je nútiť ľudí, ktorých sme sa rozhodli, aby udržali neutralitu siete na svojom mieste. V závislosti od toho, kde žijete, môžete priamo podporiť aktivistickú skupinu alebo jednoducho poslať list zástupcovi alebo poslancovi parlamentu.

Aj keď sa to môže zdať ako pripojenie sa na www.battleforthenet.com alebo jeho kanadský ekvivalent, je zbytočné – sily útočiace na neutralitu siete sú koniec koncov oveľa väčšie ako my – jediný spôsob, ako túto teóriu vyskúšať, je vyskúšať si ju. Predchádzajúce úsilie o zrušenie nášho práva na bezplatný internet sa v EÚ úspešne odrazilo a neexistuje žiadny dôvod, ktorý by sa nedal reprodukovať na druhej strane Atlantiku..

S týmto prosbou vás zanecháme: v prehľade ako je toto, vždy je niečo, čo ste vynechali, takže dúfame, že sa od vás dozviete v komentároch nižšie. Ďakujem za prečítanie a zostaň v bezpečí a zadarmo.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me