Čo je Disk Google a ako to funguje? Príručka krok za krokom do roku 2020

Disk Google je nepochybne jednou z najuniverzálnejších cloudových služieb, ktoré sú dnes k dispozícii. Jeho používanie sa však trochu líši od toho, na čo môžete byť zvyknutí. V tejto príručke vám ukážeme, ako presne funguje Disk Google, najmä jeho súbor aplikácií, ako sú Dokumenty a Tabuľky Google..


Popri tom spomenieme, kde služba Disk Google presahuje, takže viete, pre aké úlohy to najlepšie funguje, a upozorňujeme tiež na to, kde by ste mali radšej ísť s bezpečnejšou službou cloudového úložiska, ako je ktorákoľvek z možností uvedených v našich najlepších cloudové skladovanie. 

Čo je Disk Google a Cloud Storage

Disk Google je služba úložiska v cloude a rovnako ako každá služba ukladania v cloude je jej hlavným účelom rozširovať vašu schopnosť ukladať súbory nad hranice pevného disku. Cloudové úložisko je niekedy zamieňané so zálohovaním online, ktoré pomocou podobnej infraštruktúry dosahuje veľmi odlišný účel.

Viac informácií o rozdiele medzi úložiskom v cloude a zálohovaním online nájdete v našom článku na túto tému. Jednoducho povedané, zálohovanie online je určené na replikáciu pevného disku a nie na jeho rozšírenie s cieľom obnovy po katastrofe. Ako už spomenieme neskôr, Disk Google sa nedávno začal rozširovať na trhu zálohovania online tým, že vám umožní označiť ľubovoľný priečinok na zálohovanie.  

Spoločnosť Google vám dá 15 GB bezplatného cloudového úložiska len na registráciu. Je však dôležité si uvedomiť, že všetky tieto voľné miesta sa zdieľajú medzi Diskmi Google, Fotografie Google a Gmail.

Aj napriek tomu pre mnohých používateľov pôjde 15 GB celkom ďaleko bez toho, aby ste museli minúť desetník. A nie je to tak, že spoločnosť Google má monopol zadarmo, ak tomu tak nie je. Pozrite si náš prehľad najlepších bezplatných služieb cloudového úložiska, kde nájdete ďalšie nápady.  

Disk Google nedosiahol svoju ohromujúcu popularitu iba na pozadí predaja telefónov s Androidom a Gmailu. Existujú niektoré veci, ktoré robia rovnako alebo lepšie ako ktorákoľvek iná služba úložiska v cloude. Väčšinou to súvisí s produktivitou, a to vďaka kancelárskej kancelárii spoločnosti Google, Dokumentom Google a množstvu aplikácií tretích strán..

Existujú však aj určité skutočnosti, ktoré služba Disk Google nerobí dobre. Najväčšie nedostatky sa týkajú súkromia.

Spoločnosť Google napríklad poskytuje prostredníctvom svojich zmluvných podmienok právo skenovať súbory, ktoré ukladáte v cloude na marketingové účely. Okrem toho vám Disk Google nedáva žiadny spôsob, ako skutočne zabezpečiť zdieľanie súborov, napríklad ochranu heslom.    

Viac informácií o týchto problémoch si môžete prečítať v sekcii zabezpečenia a ochrany osobných údajov v našej úplnej kontrole na Disku Google. Ak je pre vás ochrana osobných údajov absolútnou nevyhnutnosťou, mali by ste zvážiť šifrovanie súborov pred ich odoslaním do cloudu pomocou služby, ako je napríklad Boxcryptor, ak nakoniec používate Disk Google..

Ešte lepšie je zvážiť jedného z najlepších poskytovateľov cloudových úložísk s nulovými znalosťami. Aj keď mimoriadne bezpečné možnosti, ako je napríklad Sync.com (prečítajte si našu recenziu na Sync.com), neobsahujú aplikácie na produktivitu Disku Google, neexistuje žiadny dôvod, prečo nemôžete použiť oboje na zníženie rizika tým, že používate Google pre aktívne projekty, a orientované riešenie pre dlhodobé skladovanie. Pozrite si nášho sprievodcu spoločným používaním služieb Disk Google a Sync.com.

Čo môžete ukladať na Disk Google?

Disk Google môže ukladať ľubovoľné súbory: fotografie, videá, súbory PDF, súbory balíka Microsoft Office – čokoľvek. Môžete tiež ukladať e-mailové prílohy odoslané prostredníctvom Gmailu priamo na Disk Google, čo vám ušetrí nutnosť manuálneho presunu.

Disk Google presadzuje určité všeobecné obmedzenia atribútov súborov, sú však veľmi štedré a nemali by mať vplyv na ich najpoužívanejšie použitie. Napríklad dokumenty môžu mať dĺžku až 1,02 milióna znakov a ak konvertujete dokument do formátu Dokumentov Google, musí mať veľkosť 50 MB alebo menej..

Tabuľky vytvorené alebo prevedené na Tabuľky Google, čo je tabuľková aplikácia spoločnosti Google, musia mať dva milióny buniek alebo menšie. Prezentácie vytvorené alebo prevedené na Prezentácie Google, nástroj na tvorbu prezentácií, musia mať veľkosť 100 MB alebo menej.

Všetky ostatné typy súborov musia mať veľkosť 5 TB alebo menej, ak ste si zakúpili toľko úložiska.

Jednou z pekných vecí na Disku Google je to, že vám umožňuje najprv zobraziť ukážky súborov z prehliadača bez toho, aby ste ich museli sťahovať. Mnoho služieb s nulovými vedomosťami vám to nedovolí, pretože služba nemôže vaše súbory dešifrovať..

Ukážky sú k dispozícii pre súbory Microsoft Office, Adobe a všeobecné typy súborov, ako sú súbory .txt, obrazové súbory, zvukové súbory a dokonca aj videosúbory. Vďaka svojej univerzálnosti je Disk Google vynikajúci nielen pre prácu, ale aj pre príjemnú zábavu v knižnici médií.  

Registrácia na Disk Google – Ako to funguje?

Do služby Disk Google sa môžete zaregistrovať vytvorením účtu Google na stránke www.google.com a kliknutím na položku Vytvoriť účet. Sprievodca vás prevedie týmto procesom.

Vytvorením účtu Google získate nielen prístup na Disk, ale aj na Gmail, Google Play a niekoľko ďalších služieb Google.

Po vytvorení účtu Google môžete pristupovať k 15 GB voľného úložného priestoru jedným z troch spôsobov: prostredníctvom prehliadača, prostredníctvom systému súborov na počítači a prostredníctvom mobilného zariadenia.

Používanie Disku Google z vášho prehliadača

Na Disk Google sa dostanete cez hlavné prehliadače tak, že prejdete na adresu drive.google.com a prihlásite sa pomocou poverení svojho účtu Google. To samozrejme zahŕňa prehliadač Chrome, okrem prehliadačov Firefox, Microsoft Edge (iba Windows) a Safari (iba Mac).

Používateľské rozhranie je pomerne intuitívne a navigačné karty sú pozdĺž ľavého okraja pre:

 • Môj disk: prístup k uloženým súborom
 • Tento počítač: zistite, ktoré počítače sú synchronizované
 • Zdieľané so mnou: prístup k súborom zdieľaným s vami
 • Posledné: prístup k naposledy použitým súborom
 • Fotky Google: prístup do knižnice fotografií
 • Označené hviezdičkou: zobrazenie súborov označených podľa dôležitosti
 • Kôš: prístup do koša
 • Zálohy: prístup k zálohám
 • Upgradujte úložisko: kúpte viac cloudového úložiska

Karta „môj disk“ je centrálnym centrom Disku Google. Obsahuje hlavné úložisko súborov, ktoré odovzdáte do cloudu Google. Funguje to ako priečinok, ktorý môže obsahovať súbory aj podpriečinky. Môj disk v skutočnosti zrkadlí priečinok synchronizácie služby Disk Google, ktorý sa nainštaluje do vášho počítača pri inštalácii klienta Disk Google (dotkneme sa toho v ďalšej časti).

Tieto podpriečinky a súbory sa zobrazia na centrálnej table rozhrania prehliadača, ak ste klikli na kartu „môj disk“. Dvojité kliknutie na ľubovoľný podpriečinok v tejto centrálnej table vám umožní podrobnejšie rozbalenie a prístup k súborom a ďalším podpriečinkom, ktoré sú v ňom obsiahnuté..

Ak poznáte konkrétny názov hľadaného priečinka alebo súboru, môžete tiež použiť vyhľadávací panel blízko horného okraja a rýchlejšie ho nájsť..

Navigácia v Mojom disku funguje viac-menej ako akýkoľvek iný grafický súborový systém, takže ak ste už predtým používali Windows alebo MacOS, malo by sa to zdať celkom známe. Môžete presunúť priečinky a súbory myšou a kliknúť pravým tlačidlom myši na ľubovoľný objekt, čím získate prístup k ponuke pre tento objekt.

Medzi položky ponuky poznámok patrí možnosť zobraziť ukážku súboru a ďalšia možnosť otvoriť súbor v programe, ktorý je schopný s ním pracovať.

Existuje mnoho rôznych druhov programov, ktoré sa dajú ľahko integrovať do služby Disk Google, čo sa stalo jedným z hlavných predajných miest služby Disk Google oproti konkurenčným cloudovým službám. Viac informácií o natívnom kancelárskom balíku spoločnosti Google, dokumentoch Google a programoch tretích strán, ktoré môžete integrovať s Diskom Google neskôr v tomto článku.

Medzi ďalšie dve dôležité akcie, ktoré môžete vykonať na objektoch nachádzajúcich sa na disku My Drive, patrí schopnosť „zdieľať“ ľubovoľný priečinok alebo súbor, ako aj schopnosť vytvoriť odkaz, ktorý je možné zdieľať. Pozrite si nášho sprievodcu o tom, ako zdieľať súbory na Disku Google, aby ste sa podrobnejšie zaoberali týmito možnosťami.

Medzi ďalšie možnosti patrí možnosť presunúť priečinky a súbory a odstrániť ich. Každý priečinok alebo súbor, ktorý odstránite, bude odoslaný do koša. K svojmu koši môžete pristupovať pomocou možnosti navigácie na ľavej strane, kde môžete natrvalo odstrániť obsah.

To je opäť celkom bežné pre súčasné grafické užívateľské rozhranie. Google si tu urobil dobre, keď sa nepokúsil znovu objaviť koleso.

V hornej časti centrálneho zobrazenia je tiež rozbaľovacia ponuka, ktorá vám umožňuje vytvárať nové priečinky, odovzdávať priečinky a súbory a vytvárať nové súbory pomocou programu integrovaného do cloudového úložiska Disku Google..

Máme samostatný článok o tom, ako odovzdať na Disk Google, takže tu nebudeme prehlbovať, okrem toho, že zdôrazňujeme, že priečinky a súbory je možné pridávať prostredníctvom súborového systému stolného počítača a mobilnej aplikácie okrem ich pridávania prostredníctvom rozhranie prehliadača Disku Google.

Disk Google zjednodušuje používateľské prostredie pomocou množstva klávesových skratiek, ktoré môžete vyhľadať kliknutím na ikonu nastavenia ozubeného kolieska v pravom hornom rohu rozhrania.

Existuje mnoho ďalších funkcií a nastavení, ku ktorým môžete pristupovať a ovládať ich pomocou rozhrania prehliadača Disku Google. Niektoré z nich sa dotkneme o niečo neskôr a niektoré z nich preskočíme. Základným konceptom rozhrania prehľadávača je to, že poskytuje jednoduchý, priateľský prostriedok prístupu k vášmu cloudovému úložisku z ľubovoľného kompatibilného prehľadávača bez nutnosti inštalácie akéhokoľvek softvéru..

Ak však chcete zo služby Disk Google čo najviac vyťažiť, budete chcieť naplno využiť jeho možnosti synchronizácie, ktoré si budú vyžadovať inštaláciu klientov služby Disk Google do všetkých počítačov a mobilných zariadení, ktoré chcete pripojiť..

Ďalej sa pozrieme na počítačového klienta pre Windows.

Používanie Disku Google na pracovnej ploche

Klienta Disku Google môžete nainštalovať na svoju plochu kliknutím na ikonu ozubeného kolieska v pravom hornom rohu prehliadača Disku Google a výberom možnosti „Stiahnuť zálohu a synchronizáciu pre Windows“.

„Zálohovanie a synchronizácia“ je názov klienta, ktorý sa nedávno premenoval, a to po novom dôraze na rozhodnutie spoločnosti Google poskytnúť ďalšie možnosti zálohovania online okrem širších možností ukladania v cloude..

Po nainštalovaní klienta vám služba Disk Google umožní zálohovať ľubovoľný priečinok v systéme súborov kliknutím pravým tlačidlom myši na priečinok a výberom možnosti „synchronizovať tento priečinok“.

Nomenklatúra je trochu zavádzajúca, pretože by pravdepodobne mala čítať „zálohovať tento priečinok“, pretože ju v skutočnosti nesynchronizuje s inými zariadeniami..

Rozhodnutie zahrnúť možnosti zálohovania je zaujímavým krokom zo strany spoločnosti Google, ale v tomto okamihu by sme neodporúčali používať službu Disk Google na nahradenie vašej tradičnejšej služby zálohovania, pretože v službe Disk Google chýbajú niektoré kľúčové funkcie zálohovania, ako sú napríklad prenosy na úrovni bloku. a schopnosť naplánovať zálohovanie. Pozrite si nášho najlepšieho online sprievodcu zálohovaním, kde nájdete lepšie riešenia.  

Dôležitejšia je zložka Disku Google, ktorá sa po inštalácii klienta pridá do vášho systému súborov.

Tento priečinok je synchronizovaný priečinok, mechanizmus popularizovaný spoločnosťou Dropbox (prečítajte si našu recenziu v Dropboxe) v roku 2007 a teraz ho používa väčšina hlavných služieb úložiska v cloude..

Všetky súbory, ktoré presuniete do priečinka Disku Google, zostanú v predvolenom nastavení uložené na pevnom disku, ale tiež sa replikujú v cloude. Z cloudu sa tieto súbory odosielajú aj na ďalšie zariadenia, ktoré ste pripojili k cloudovému úložisku Disku Google.

Tento jednoduchý prístup k replikácii súborov vám umožňuje upravovať dokument na jednom počítači a zobrazovať tie úpravy, ktoré sa prejavia takmer v reálnom čase na zodpovedajúcich súboroch v cloude a na ostatných synchronizovaných zariadeniach..  

Ukladanie súborov na pevný disk aj v cloude nie je síce účelné, ale slúži predovšetkým na ukladanie údajov v cloude, ktorým je rozšírenie možností ukladania údajov nad rámec pevného disku. Ak chcete použiť Disk Google na vytvorenie priestoru na odloženie všetkých týchto obrázkov, videí a dokumentov, ktoré zaberajú miesto vo vašom počítači, musíte vypnúť synchronizáciu.

Schopnosť vypnúť synchronizáciu a ukladať iba súbory v cloude je v priemysle úložísk typu cloud bežne označovaná ako selektívna synchronizácia. Disk Google vám umožňuje nakonfigurovať selektívnu synchronizáciu priamo z počítača, zo zálohy & synchronizácia “na paneli úloh.

Táto ikona vyzerá ako malý oblak s vnútornou šípkou hore. Kliknutím pravým tlačidlom myši na túto ikonu získate prístup k niektorým nastaveniam Disku Google, medzi ktoré patrí možnosť ovládať selektívnu synchronizáciu.

Prístup k nastaveniam získate kliknutím na ponuku s tromi bodkami a výberom možnosti „Preferences“.  

V zobrazení preferencií sú na ľavej strane tri karty. Prostredná karta s názvom „Disk Google“ umožňuje vypnúť synchronizáciu pre jednotlivé priečinky v synchronizovanom priečinku (Môj disk).

V predvolenom nastavení sú tieto priečinky zapnuté. Mali by ste sa preto ubezpečiť, že ste vykonali manuálne úpravy, aby ste pomocou Disku Google rozšírili úložný priestor v počítači do cloudu..

Ďalšie dve karty v zobrazení predvolieb sú „môj laptop“ a „nastavenie“. Poďme sa rýchlo pozrieť, čo robia, keď sme na predmete.

„Môj laptop“, ktorý by sa mohol nazvať niečo iné, ak ste vykonali zmeny v tom, ako Disk Google volá váš počítač, má niektoré základné, ale potrebné ovládacie prvky.

Najdôležitejšie je, že vám umožňuje skontrolovať a prepínať, ktoré priečinky neustále zálohujete v počítači. Nové plány môžete pridať do plánu zálohovania aj kliknutím na možnosť „Vybrať priečinok“.

Medzi ďalšie dôležité nastavenia, ktoré sa nachádzajú v „mojom notebooku“, patrí možnosť nastaviť kvalitu odovzdávania fotografií (môžete znížiť kvalitu, čím ušetríte miesto), možnosť automaticky odovzdávať fotografie do Fotiek Google a možnosť pripojenia zariadení USB alebo SD kariet na zálohovanie externých ako je fotoaparát alebo telefón.

Posledné zobrazenie uvedené v ponuke preferencií je „nastavenie“.

Toto zobrazenie vám umožňuje inovovať alebo odpojiť úložisko a obsahuje niekoľko prepínačov pre ďalšie nastavenia. K dispozícii je tiež možnosť nazývaná „sieťové nastavenia“, ktorá vám umožní znížiť rýchlosť synchronizácie.

To pokrýva hlavné body používania Disku Google na pracovnej ploche. Celkovo, keď už viete, čo vie, je proces relatívne jednoduchý.

Ďalej sa pozrieme na používanie Disku Google na vašom mobilnom zariadení.

Používanie Disku Google na vašom mobilnom zariadení

Google vyrába aplikácie pre smartfóny pre systémy Android a iOS. Počas tohto segmentu sa zameriame predovšetkým na skúsenosť so systémom Android, ktorá sa javí ako najbežnejšie používaná.

Kým pevné disky smartfónov v posledných rokoch vzrástli, s úložnými kapacitami 16, 32 a 64 GB sa dnes bežne stáva, množstvo údajov, ktoré na našich smartfónoch zaznamenávame, má viac než len stále tempo.

Používatelia systému Android získajú prístup k aplikácii Disk v predvolenom nastavení. Ak ste ju však odstránili, môžete ju znova nainštalovať na stránke Obchodu Google Play..

K úložisku Disku máte prístup otvorením aplikácie. Rozhranie je pomerne intuitívne, s vyhľadávacím panelom v hornej časti stránky na rýchle vyhľadávanie súborov, „rýchly prístup“ na otváranie nedávno nahraných alebo upravených súborov a navigáciu v priečinkoch na prezeranie obsahu cloudu.

K dispozícii je tiež tlačidlo „plus“, pomocou ktorého môžete nahrať nové súbory zo svojho zariadenia, skenovať obrázky a vytvárať nové súbory pomocou služby Dokumenty Google, Tabuľky Google a Prezentácie Google..

Každá zložka a súbor má tiež ďalšie možnosti ponuky.

Medzi tieto možnosti patrí funkcia zdieľania, ktorá vám umožňuje pridať ľudí do priečinkov alebo vygenerovať odkaz na zdieľanie. Môžete tiež presúvať a premenovať súbory, označiť ich hviezdičkou podľa dôležitosti a pridať ich na plochu telefónu, aby ste k nim mali jednoduchý prístup.

Aj keď zdieľajú úložisko s Diskom Google, používatelia systému Android majú tiež prístup k samostatnej aplikácii pre Fotky Google.

Aplikácia Fotografie obsahuje funkciu vyhľadávania na rýchle vyhľadávanie fotografií alebo môžete prehliadať fotografie podľa dátumu a albumov. Aplikácia automaticky odošle fotografie do cloudu, takže sa nemusíte obávať o ich stratu, ak si telefón zlomíte alebo nesprávne umiestnite..

Fotky Google môžu tiež automaticky odstrániť obrázky z telefónu, ktoré už boli bezpečne odovzdané, aby zabránili tomu, aby na vašom telefóne zaberalo miesto..

K dispozícii je dokonca aj funkcia zdieľania, takže môžete rýchlo odosielať fotografie priateľom, rodine a kolegom.

Celkovo je aplikácia Disk Google jednou z najlepších mobilných aplikácií pre ukladanie v cloude dostupných pre jednoduché použitie a výkon. Aj keď skončíte s iným poskytovateľom cloudového úložiska na každodennú aktivitu, je to prinajmenšom vynikajúci spôsob správy fotografií a súborov vytvorených v telefóne.. 

Integrované aplikácie Disk Google

Aj keď Disk Google robí veľa vecí dobre, existuje veľa vecí, ktoré iné možnosti ukladania v cloude robia rovnako alebo lepšie. To však neplatí, pokiaľ ide o produktivitu, a to vďaka skutočnosti, že spoločnosť Google má celý rad integrácií aplikácií navrhnutých tak, aby hladko spolupracovali s vašim úložným priestorom na Disku..

Google Dokumenty

Dokumenty Google sú odpoveďou spoločnosti Microsoft na balík Microsoft Office. Aj keď si jeho rozhranie môže zvyknúť, jeho použitie je užitočné z niekoľkých rôznych dôvodov – v neposlednom rade je to zadarmo.

Dokumenty Google sa týkajú celého balíka programov Google Office, ktorý trochu mätúce obsahuje samostatný softvér s názvom Dokumenty Google. Súčasťou súpravy sú:

 • Dokumenty Google: na spracovanie textu
 • Tabuľky Google: pre tabuľky
 • Prezentácie Google: na prezentácie
 • Formuláre Google: pre prieskumy a iné formy

Dokumenty Google veľmi dobre umožňujú spoluprácu a to preto, že sa tak dobre integruje s Diskom Google. Každý dokument, ktorý vytvoríte, je uložený v cloude, vďaka čomu môžete využívať funkcie zdieľania Disku Google.

Dokumenty Google vám navyše umožňujú pracovať v takmer reálnom čase so spolupracovníkmi priamo zo samotného dokumentu. Môžete zanechať komentár na okraji, priradiť položky akcie ostatným a vykonať a navrhnúť úpravy.

Ak ste zvyknutí takmer na akúkoľvek inú kancelársku súpravu, základné rozloženie dokumentov Google by malo byť celkom ľahko pochopiteľné.

Aplikácie tretích strán na Disku Google

Spoločnosť Google okrem svojho natívneho softvéru otvorila dvere, aby umožnila ostatným vytvárať aplikácie, ktoré sa integrujú s Diskom Google. V skutočnosti existujú stovky možností, z ktorých si môžete vylepšiť svoje skúsenosti s Diskom Google.

Pravda sa tvorí, spoločnosť Google uľahčuje vyhľadávanie a pridávanie aplikácií na váš účet na Disku.

Môžete to urobiť tak, že prejdete na stránku google.drive.com a kliknete na tlačidlo „nové“ v pravom hornom rohu rozhrania prehliadača..

Kliknutím na „viac“ a „pripojiť viac aplikácií“ získate prístup do knižnice aplikácií.

Môžete vyhľadávať konkrétne aplikácie alebo prehliadať podľa kategórií, ako sú obchodné nástroje, produktivita a zábava. Medzi obľúbené možnosti patria editory .pdf ako DocuHub, editory obrázkov, ako je Pixlr Editor, a konvertory súborov, ako je CloudConvert..

Žiadna iná služba cloudového úložiska nemá knižnicu aplikácií tretích strán na Disku Google, čo ju označuje za ďalší závažný dôvod na používanie Disku Google, aj keď ste sa rozhodli uložiť väčšinu svojich súborov inde..

záver

Disk Google má svoje nedostatky a vzhľadom na tieto skutočnosti ani zďaleka nie je najlepším riešením cloudového úložiska, ktoré spoločnosť Cloudwards.net zvolila. Po pochopení jeho silných stránok a spôsobu používania služby Disk Google však nie je dôvod, aby ste si ich nechali v palete nástrojov riešení cloudového softvéru..

Dúfajme, že tento článok vám pomohol aklimatizovať sa na základné informácie o službe Disk Google a na to, ako to urobiť. Vďaka 15 GB bezplatného cloudového úložiska, vynikajúcim funkciám spolupráce a možnosti prístupu k vašim súborom z pracovnej plochy, smartfónu a takmer akéhokoľvek prehliadača je Disk Google pohodlným a schopným spôsobom práce so súbormi..

Máte ďalšie otázky, ako používať Disk Google? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a my sa ich pokúsime vyriešiť. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map