Externé HD / NAS vs Cloud Backup: Stratégia na rok 2020

Niektorí používatelia dávajú prednosť bezpečnosti zálohovania v cloude, zatiaľ čo iní dávajú prednosť rýchlosti miestneho úložiska. V službe Cloudwards.net to všetko chceme, takže zvyčajne hľadáme hybridnú stratégiu.


V tejto príručke sa zameriame na základné výhody a nevýhody služieb cloudového zálohovania, ako je karbonit, a riešení externého zálohovania. Budeme hovoriť o prenosných jednotkách s jedným diskom a riešeniach RAID a NAS na viacerých diskoch, ako je Synology DiskStation.

Nakoniec vám ukážeme, prečo najlepším prístupom na zabezpečenie toho, aby sa vaše údaje nikdy nestratili, je ten, ktorý kombinuje lokálne aj cloudové zálohovacie riešenia.

Cloudové zálohovanie verzus cloudové úložisko

Pochopenie rozdielu medzi úložiskom v cloude a zálohovaním v cloude je prvým krokom k zabezpečeniu údajov. Mnoho ľudí používa na ochranu svojich súborov služby cloudového ukladania, ako sú Dropbox a Disk Google. Realita je však taká, že tieto služby sú lepšie navrhnuté tak, aby zabezpečovali prácu, ako ochrana obsahu.

Dokonca ani cloudové úložné služby, ktoré kladú dôraz na bezpečnosť, ako sú Sync.com a pCloud, sa nehodia na zotavenie z poškodenia pevného disku a zlyhania..

Hlavným problémom používania služieb zálohovania v cloude je, že vás nútia presunúť obsah do synchronizovaného priečinka pripojeného k cloudu. Cloudové zálohovacie služby medzitým umožňujú ukladať súbory bez nutnosti presunúť obsah na pevnom disku. Presnú štruktúru súborového systému svojho zariadenia môžete udržiavať v cloude a podľa potreby ju obnoviť.

Výhody cloudového zálohovania

Pevné disky netrvajú večne. Jemné mechanické časti sa môžu poškodiť kvapkami, prehriatím alebo vodou. Aj keď sa o počítač veľmi staráte, normálne opotrebenie fyzických komponentov disku môže spôsobiť jeho zlyhanie.

Náklady na obnovu dát z poškodených alebo chybných diskov môžu byť prehnané. Napríklad predajca Best Buy pre maloobchod s elektronikou účtuje poplatky od 200 do 1450 USD na základe závažnosti problému. Dokonca ani vtedy nie je vymáhanie zárukou.

Riešenia zálohovania v cloude vám umožnia obnoviť vaše dáta iba za cenu vášho predplatného, ​​bez ohľadu na to, či ste do prenosného počítača rozliali kávu, alebo ju prepadol sklápač..

Vďaka silnej konkurencii medzi službami zálohovania v cloude sú tieto náklady všeobecne dostupné pre každého. Backblaze a Carbonite vám poskytujú neobmedzenú zálohu iba za 5 dolárov na zariadenie.

službaMesačná cenaskladovanie
Carbonia$ 5neobmedzený
Backblaze$ 5neobmedzený
CrashPlan$ 6neobmedzený
Šoférujem$ 4,341TB

Keď ukladáte svoje súbory na cloud, skutočne ich ukladáte na vzdialené servery. Je zrejmé, že tieto servery používajú samotné pevné disky. Rovnako ako jednotka vo vašom počítači, aj tieto sú náchylné na poškodenie disku a poškodenie času.

Kvalitní poskytovatelia zálohovania v cloude sa snažia zabezpečiť, aby určité nevyhnutné zlyhania nespôsobili stratu údajov. Karbonit poskytuje pekne podrobný dokument o postupoch zabezpečenia údajov, preto ich použijeme ako príklad.

Vytvrdené dátové centrá

Servery Carbonite sa uchovávajú v tzv. „Kalených“ dátových centrách. Vytvrdené dátové centrum je vybudované tak, aby odolalo prírodným škodám, ako sú zemetrasenia a požiare, a škodám spôsobeným ľudskou činnosťou, napríklad teroristickým útokom..

Na dosiahnutie tejto úrovne ochrany sú dátové centrá Carbonite riadené podnebím a zahŕňajú ako záložné batérie, tak aj generátory na mieste. Bezpečnostný personál tiež stráži svoje centrá 24 hodín denne a všetka aktivita sa sleduje prostredníctvom CCTV. Biometrické skenery a karty elektronických kľúčov sú potrebné pre vstup.

Redundantné ukladanie dát

Aj keď sú takéto opatrenia zavedené, diskové disky servera nakoniec zlyhajú. Aby sa zabezpečilo, že tieto nehody vás príliš neovplyvnia, začlení spoločnosť Carbonite technológiu RAID do svojej architektúry úložných priestorov.

RAID znamená „redundantné pole nezávislých diskov“. V nastavení RAID spoločnosti Carbonite sú vaše údaje rozdelené do blokov a rozložené na 15 rôznych diskových jednotiek. Na týchto 15 diskoch sú najmenej tri kópie každého dátového bloku. Zlyhanie jedného disku tak nikdy nespôsobí stratu údajov. Ak disk zlyhá, okamžite sa nahradí pracovným diskom.

Nástroje na správu údajov

Napriek zrejmým výhodám veľa ľudí stále svoje počítače stále nezálohuje. Podľa prieskumu Backblaze z roku 2015 zálohuje svoje údaje iba osem percent ľudí denne. 25 percent nikdy zálohovať vôbec.

Dôvodom môže byť aj nepochopenie toho, ako ľahko väčšina poskytovateľov zálohovania v cloude celý proces robí. Napríklad IDrive vám umožňuje manuálne vybrať priečinky a súbory, ktoré chcete kopírovať, pomocou praktického nástroja pre stolné počítače.

Niekoľko služieb, napríklad karbonit, tento proces ešte zjednodušuje. Karbonit vám tiež poskytuje používanie nástroja pre stolné počítače. Ale namiesto manuálneho výberu súborov a priečinkov služba automaticky označí všetky súbory určitého typu na zálohovanie.

Karbonit to môže urobiť, pretože ponúka neobmedzené zálohovanie. To znamená, že nemusíte vyberať, ktoré údaje chcete zálohovať a ktoré údaje stratíte. Automatické zálohovanie súborov tiež znamená, že nemusíte hľadať v súborovom systéme pevného disku všetok obsah, ktorý chcete uložiť, a prípadne prehliadnuť niektoré súbory..

V zriedkavých prípadoch, keď typ súboru nie je automaticky označený, môžete s Carbonite jednoducho kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor a označiť ho pre zálohovanie v cloude.

Na spustenie obnovy pevného disku je možné použiť aj nástroje pre stolné počítače. Niekedy je však potrebné súbor načítať, keď používate počítač niekoho iného. Služby zálohovania pomocou cloudu vám tiež umožňujú prístup k vášmu obsahu pomocou nástrojov prehliadača, aby ste tak nemuseli sťahovať..

Nevýhody cloudového zálohovania

Jednou z mála nevýhod zálohovania údajov v cloude je to, že proces môže byť veľmi pomalý, dokonca aj pri širokopásmových rýchlostiach. Veci sú obzvlášť pomalé, ak posielate stovky gigabajtov údajov do cloudu alebo sa snažíte vykonať úplnú obnovu pevného disku.

Mnoho služieb zálohovania v cloude pomáha urýchliť veci spolu s technikami prenosu súborov, ktoré šetria čas. Karbonit to robí tak, že vám dáva možnosť diferenciálnej a prírastkovej zálohy, ktoré sú navrhnuté tak, aby zmenšili veľkosť rutinných cyklov.

Proces však môže byť oveľa pomalší, ako by bol, ak by ste zálohovali miestny disk. Z tohto dôvodu Carbonite aj IDrive ponúkajú poštové služby na urýchlenie procesu obnovy:

  • Kuriérska služba na obnovu karbonitu
  • IDrive Express

Aj keď sú poštové služby príjemné, je potrebné, aby ste svoje dáta vrátili až po počkaní jedného dňa.

Výhody lokálneho zálohovania

Dostupnosť a rýchlosť sú hlavnými výhodami lokálneho zálohovania. V prípade zlyhania pevného disku nemusíte čakať dni alebo týždne, kým sa nový disk obnoví a stiahne obsah zo vzdialených serverov..

Väčšina riešení lokálnej zálohy používa pripojenie USB 3.0, ktoré podporuje rýchlosť až päť gigabitov za sekundu. Pre používateľov počítačov Mac je technicky možné desať gigabitov za sekundu, ak nájdete záložné zariadenie, ktoré podporuje Thunderbolt.

Náklady na miestne úložisko budú závisieť od typu zariadenia, ktoré vyberiete. Možnosti siahajú od prenosných externých jednotiek po riešenia diskov RAID a NAS na viacerých diskoch.

Externé pevné disky

Ako nezávislý pracovník uprednostňujem životný štýl nezávislý od miesta. Keďže cestujem ľahšie, prenosný externý pevný disk pre mňa najlepšie funguje. Takéto jednotky majú tendenciu pohybovať sa od 1 TB do 5 TB, čo bude vyhovovať väčšine ľudí.

Seagate a Western Digital sú dva najobľúbenejšie tipy. Ďalšie možnosti, ako sú Transcend StoreJet M3 a LaCie Rugged Mini, sú lepšou voľbou, ak ste na svojom prístroji drsní, a to vďaka gumeným plášťom proti nárazom..

značkaModelkapacitaObvyklá cena
SeagateZálohovaný prenosný HD500 GB, 5 TBOd 60 dolárov
SeagateRozšírenie externého HD2TB-8TBOd 120 dolárov
Western DigitalPrenosné HD prvky1TB-3TBOd 50 dolárov
Western DigitalPrenosný disk My Passport HD1TB-4TBOd 60 dolárov
Western DigitalMy Book External HD3TB-8TBOd 110 dolárov
TranscendStoreJet M31TB, 2TBOd 60 dolárov
LaCieRobustné Mini1TB-4TBOd 110 dolárov

Existujú tiež dva väčšie modely, externé HD, ktoré umožňujú viac ukladania na úkor ceny a prenosnosti. Problém s týmito príkladmi externého úložiska je v tom, že všetky fungujú na jednom disku. V konečnom dôsledku sú tak zraniteľní rovnakými problémami ako vnútorná jednotka vášho počítača.

Ak máte vážne problémy s budovaním robustného lokálneho zálohovacieho riešenia, je pravdepodobne lepším riešením nastavenie RAID alebo NAS (alebo oboje), ak si to môžete dovoliť..

RAID

Skôr som sa zmienil, že výhodou používania karbonitu je implementácia technológie RAID touto službou do architektúry úložných priestorov. Kryt disku RAID vám umožní dosiahnuť rovnakú bezpečnosť pri redundancii doma.

To sa dosiahne použitím viacerých diskových jednotiek. Komerčné jednotky RAID majú ďalšie dve pozície pre pevné disky. Do každej pozície môžete umiestniť svoje vlastné pevné disky, čo vám umožní prispôsobiť riešenie vašim potrebám údajov. Väčšina najlepších riešení podporuje pevné disky SATA (2,5 “alebo 3,5”). Niektoré podporujú SSD.

značkaModelPočet polôhObvyklá cena
NoontecTerraMaster2 alebo 4Od 200 dolárov
MediasonicProbox4Od 100 dolárov

Keď nastavíte kryt disku RAID, v závislosti od toho, koľko pozícií má váš kryt, môžete nastaviť jednu z piatich rôznych úrovní: RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6 alebo RAID 10.

RAID 0 vyžaduje najmenej dva disky. Bloky RAID 0 sú pruhované, čo je proces rozdelenia údajov na bloky, ktoré sa majú uložiť na viac diskov. To zvyšuje rýchlosť prenosu dát. Problém s RAID 0 je v tom, že vám nedáva žiadnu nadbytočnosť.

RAID 1 tiež vyžaduje dva disky. Bloky sú skôr ako pruhované bloky zrkadlené naprieč diskami, čím poskytujú redundanciu. Nedostatok pruhov však trochu obmedzuje výkon.

Preto sa RAID 5 alebo 6 všeobecne považujú za lepšie možnosti ako RAID 0 aj 1. Obe tieto úrovne RAID začleňujú do svojej architektúry zrkadlené a pruhované bloky. Kombinácia zrkadlového a pruhovaného pruhu poskytuje dobrú kombináciu ochrany údajov a výkonu. Úlovok spočíva v tom, že nastavenia RAID 5 a 6 vyžadujú najmenej tri diskové pozície.

Aj keď je vo všeobecnosti oveľa drahšie riešenie, pretože vyžaduje štyri alebo viac polí, RAID 10 je v súčasnosti najbezpečnejšou a najvýkonnejšou možnosťou nastavenia lokálneho úložiska. Je známy ako „pruh zrkadiel“ a je ideálny na zálohovanie kritických obchodných údajov.

NAS

NAS, čo znamená „úložisko pripojené k sieti“, umožňuje vďaka bezdrôtovej technológii viac pripojení lokálnych zariadení. Systémy NAS nie sú také rýchle ako káblové pripojenie, ale sú stále oveľa rýchlejšie ako pripojenie k cloudovým zálohovacím strediskám cez internet. Systémy NAS vám tiež ponúkajú výber pripojenia USB na urýchlenie väčších operácií zálohovania alebo obnovy.

V podstate vám systém NAS umožňuje vytvoriť si vlastné centrum zálohovania cloudu. Žiadna služba podčiarkuje toto viac než nastavenie stanice Synology Cloud Station. Nainštalujte si Cloud Station Server do svojho NAS systému a Cloud Station Drive do svojho počítača. Zálohy a obnovenie dát môžete spravovať relatívne ľahko, rovnako ako v prípade Carbonite..

Synology dokonca zahŕňa mobilné aplikácie, ktoré umožňujú pripojenie k riešeniu NAS aj mimo neho.
Vyrábajú škálu možností NAS, aby vyhovovali rôznym potrebám a rozpočtom.

značkaModelPočet polôhObvyklá cena
SynologyDS2162Od 190 dolárov
SynologyDS4164Od 290 dolárov
SynologyDS416 Prehrať4Od 415 dolárov
SynologyDS9164Od 600 dolárov
SynologyDS15155Od 700 dolárov
SynologyDS18158Od 850 dolárov

Väčšina systémov NAS s viacerými jednotkami obsahuje aj RAID, takže môžete implementovať obe technológie do nastavenia lokálneho zálohovania.

Jednou z ďalších výhod používania Synology je, že jej softvér vám tiež umožňuje spárovať vaše zariadenie NAS s inými systémami RAID, ktoré nie sú NASID a ktoré ste nastavili. Ak chcete získať lepší prehľad o tom, ako to funguje, naša stratégia zálohovania a ukladania údajov na rok 2017 je ideálnym miestom na začiatok.

Nevýhody lokálneho zálohovania

Či už ide o prenosnú jednotku s jedným diskom alebo osemmiestny systém NAS, nastavenie nejakej miestnej lokálnej zálohy je veľmi dobrý nápad. To platí najmä v prípade, že prevádzkujete vlastnú firmu. Napriek tomu, rovnako ako cloudové zálohovacie systémy nie sú bez problémov, ani miestne systémy nie sú dokonalé.

Najväčším problémom je, že sú vystavené mnohým rovnakým hrozbám ako počítače. Poškodenie vodou alebo prehriatie by mohlo celý váš systém poškodiť. Nemožno vylúčiť ani krádež.

Aj keď sú Synology NAS schopné prevádzkovať nepretržitý domáci dohľad, väčšina ľudí pravdepodobne nemá zdroje na nepretržité zabezpečenie zabezpečenia alebo inštaláciu biometrických skenerov na svoje predné dvere..

To všetko robí výber medzi zálohovaním cloudu a miestnym systémom NAS pochopiteľne tvrdým rozhodnutím. Preto na Cloudwards.net obhajujeme tretiu, oveľa zábavnejšiu možnosť.

Cloudové zálohovanie a lokálne úložisko sú spolu lepšie

Zástancovia zálohy majú tendenciu propagovať stratégiu s názvom „3-2-1“. Podstata tejto stratégie je jednoduchá a intuitívna:

  • Uschovajte si najmenej tri kópie vašich údajov
  • Udržujte kópie na najmenej dvoch rôznych médiách (t. J. Na zariadeniach)
  • Uschovajte aspoň jednu kópiu mimo pracoviska

Zmenil by som to tak, aby som čítal „3-3-1“. Dôvodom je skutočnosť, že použitie troch médií (HD zariadenia, externé HD a cloudové zálohovanie) vám umožňuje využívať výhody lokálneho úložiska a zvýšenú bezpečnosť, ktorá spočíva v uchovávaní obsahu v kalenom dátovom centre..

Mnoho z najlepších riešení pre zálohovanie v cloude vyhovuje tejto stratégii tým, že vám umožňuje spravovať miestne úložné zariadenie prostredníctvom ich aplikácií pre stolné počítače. Pomôže vám to znížiť množstvo práce, ktorú musíte urobiť, a zaistíte, aby ste omylom prehliadli súbory.

Ak ste sa už s predajcom neprihlásili, odporúčame vám pozrieť si našu recenziu aplikácie Best Cloud pre externé pevné disky. Pre fanúšikov Synology vám náš nedávno aktualizovaný sprievodca „Najlepšie cloudové zálohovanie pre Synology“ predstavuje tie najlepšie možnosti pre vás.

Úvahy o zdvojnásobení zálohovania v cloude a externého úložiska? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie, ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me