EDS Lite pre Android Recenzia – Open TrueCrypt Kontajnery na cestách


©


V tomto svete po daždi Edwarda Snowdena si ľudia oveľa viac uvedomujú bezpečnosť a súkromie svojich údajov ako kedykoľvek predtým. TrueCrypt, ktorý je bezplatný a otvorený zdroj *, je pravdepodobne najbezpečnejším dostupným riešením na lokálne šifrovanie súborov.

Jednou z užitočnejších funkcií TrueCrypt je schopnosť vytvárať TrueCrypt kontajnery –– šifrované súbory, ktoré je možné zamaskovať ako bežné súbory, sa dajú pripojiť a používať rovnako ako skutočný disk. V takýchto súboroch je dokonca možné vytvoriť skryté zväzky, ktoré je možné pripojiť pomocou iného hesla, ale ktoré inak nie je možné dokázať. Tieto skryté zväzky poskytujú hodnovernú odmietnuteľnosť, takže zatiaľ čo cieľ môže byť vynútený k odhaleniu hesla vonkajšieho zväzku, ak sú prijaté správne opatrenia, protivník nemôže vedieť, že existuje skrytý zväzok.

Pamätajte, že TrueCrypt sa dá použiť na šifrovanie celého oddielu alebo úložného zariadenia alebo dokonca na skrytie celého operačného systému v tomto oddiele, ale to presahuje rámec tohto článku..

Ako funguje TrueCrypt

Kontajnery TrueCrypt je možné nahrať do služby cloudového úložiska a podľa autorových skúseností s ich používaním v Dropboxe to funguje dobre. Aj keď tento experiment naznačuje, že synchronizácia veľkých kontajnerov TrueCrypt v cloude môže byť problematická, aspoň pri niektorých službách.

Ak si chcete svoje súbory uchovať v bezpečí, ale tiež chcete k nim pristupovať z mobilného zariadenia, môžete použiť cloudovú službu s vedomím zabezpečenia, ako napríklad SpiderOak alebo Wuala. Tieto majú mnoho výhod v porovnaní so šifrovaním súborov pomocou TrueCrypt a ich odovzdávaním do cloudu, vrátane jednoduchej synchronizácie na širokú škálu zariadení, verzií súborov a možnosti šifrovania a dešifrovania jednotlivých súborov namiesto celých kontajnerov..

Skutočnosť, že ani jedna z týchto služieb nie je otvoreným zdrojom, však znamená, že nie sú tak bezpečné ako riešenia TrueCrypt, a preto sa robia niektoré menšie kompromisy v zabezpečení, ktoré umožňujú vzdialenú synchronizáciu..

Týmto sa dostávame späť k TrueCrypt, ktorý ponúka najlepšie dostupné zabezpečenie súborov. Keď bol David Miranda, partner kontaktov Guardian Edwarda Snowdena s brazílskym reportérom Glenom Greenwaldom, zadržaný a jeho pevný disk bol skonfiškovaný podľa britského zákona o terorizme, detektívna supervízorka Caroline Goode uviedla: 

„Vďaka TrueCrypt je materiál mimoriadne prístupný.“

Na otvorenie kontajnerov TrueCrypt na cestách pomocou zariadenia Android je k dispozícii niekoľko možností. Cryptonite je v niektorých ohľadoch elegantnejším riešením, pretože umožňuje priamu manipuláciu s kontajnermi uloženými v Dropboxe, ale bohužiaľ vyžaduje, aby zariadenie malo korene, aby mohlo pracovať so súbormi TrueCrypt (dokáže však spracovať aj súbory EncFS, ktoré nie sú zakorenené)..


© kryptonit

Pre tých, ktorí nechcú rootovať svoje zariadenia (celkom pochopiteľné), je k dispozícii EDS (Encrypted Data Store). Bohužiaľ neexistujú žiadne aplikácie pre iOS schopné manipulovať s kontajnermi TrueCrypt, o ktorých vieme, hoci BoxCryptor spolupracuje s kontajnermi EncFS..

Encrypted Data Store (EDS) Lite pre Android

EDS Lite je bezplatná a otvorená zdrojová aplikácia, ktorá vyžaduje lokálne ukladanie súborov; buď prenesené pomocou USB, alebo stiahnuté z cloudovej služby do zariadenia Android. Po lokálnej úprave ich samozrejme môžu byť znova vložené do cloudu na synchronizáciu medzi zariadeniami a platformami. Toto je známe ako „normálny“ prevádzkový režim a je to jediný režim podporovaný bezplatnou verziou EDS.


©

Plná verzia stojí 7,30 USD a má režim „namontovaný“, ktorý podporuje šifrovanie a dešifrovanie typu „za behu“, spolu s množstvom ďalších funkcií (uvedené ďalej). Pretože však režim pripojenia vyžaduje zakorenené zariadenie a keďže platená verzia nie je otvoreným zdrojom, obmedzíme sa na preskúmanie EDS Lite..

Začali sme vytvorením testovacieho kontajnera TrueCrypt s veľkosťou 50 MB v systéme Windows, ktorý sme potom pridali do nášho priečinka Dropbox. Aby boli súbory TrueCrypt kompatibilné s EDS, musia:

 • Byť šifrovaná pomocou algoritmov šifrovania AES, had alebo TwoFish
 • Použite algoritmy SHA-512, RIPEMD-160 alebo Whirlpool Hash.
 • Použite systém súborov FAT

Kontajner sme stiahli (maskovaný ako jednoduchý textový súbor) lokálne do zariadenia Android pomocou vynikajúceho programu ES File Explorer. Potom sme kontajner pripevnili kliknutím na ikonu „špendlík“, navigáciou na jej miesto a zadaním hesla. Je potrebné poznamenať, že EDS Lite nerozpoznáva skryté zväzky, ale platená verzia áno.

Potom môžete použiť EDS Lite ako prieskumník súborov, pričom pripojený zväzok budete považovať za bežný priečinok. EDS Lite funguje dobre aj ako všeobecná aplikácia na prieskum súborov, hoci sme si všimli, že nerozpoznala externú SD kartu. Súbory s obrázkami je možné zobraziť v režime Lite, zatiaľ čo plná verzia by mala zobrazovať ukážky väčšiny typov súborov.


©

Bohužiaľ, pokiaľ ide o túto kontrolu (ale dobrá vec pre bezpečnosť vo všeobecnosti), bloky DRM znemožňujú zachytenie snímok obrazovky funkcií prieskumníka súborov v akcii. Súbory sa otvárajú pomocou predvolených predvolieb systému Android.

EDS Lite tiež umožňuje jednoduché vytváranie kontajnerov TrueCrypt. Navyše platená verzia EDS, hoci nie je otvoreným zdrojom, obsahuje niektoré šikovné ďalšie funkcie vrátane:

 • Podpora skrytých kontajnerov
 • Umožňuje otváranie kontajnerov zo zdieľanej siete (napr. Priamo z Dropboxu)
 • Na zariadenie s Androidom je možné pripojiť aj sieťové zdieľané priečinky
 • Súbory si môžete prezerať priamo
 • Kontajnery Dropbox môžu byť synchronizované
 • Režim „Mounted“ podporuje nepretržité šifrovanie a dešifrovanie (vyžaduje root)

záver

EDS Lite je jednoduchý, bezpečný a robustný spôsob dešifrovania a šifrovania kontajnerov TrueCrypt na cestách. V bezplatnej verzii aplikácie chýbajú niektoré funkčné zvončeky a píšťalky, ktoré sa nachádzajú v plnej verzii, ktorá poskytuje mnoho výhod ponúkaných oveľa drahšími riešeniami založenými na cloude, ako sú SpiderOak alebo Wuala, ale stráca otvorenú povahu svojho súrodenec zadarmo.

Pre náročných používateľov TrueCrypt sa ďalšie vlastnosti platenej verzie pravdepodobne oplatia malým kompromisom v zabezpečení, ale pre vážne paranoidné alebo iba pre tých, ktorých potreby TrueCrypt sú skromnejšie, EDS Lite robí svoju prácu dobre a bez problémov..

Niektoré prvky TrueCrypt sú, prísne vzaté, skôr k dispozícii ako skutočné zdroje FOSS (Free Open Source Software). V súčasnosti prechádza auditom crowdfundovaného projektu s cieľom skontrolovať zadné vrátka a ďalšie nepríjemné prekvapenia.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map