Ako vymazať pevný disk v ľubovoľnom operačnom systéme

Existuje veľa dôvodov na formátovanie jednotky, vrátane nastavenia nového počítača, opravy chýb jednotky alebo potreby čistej inštalácie operačného systému. Zabezpečenie tiež prichádza do hry, pretože budete chcieť zbaviť akékoľvek vyradené úložné zariadenie údajov, najmä ak je citlivé.


V tejto príručke vás prevedieme formátovaním pevného disku v systéme Windows, MacOS a Linux. Formátovanie sa stalo pojmom zameniteľným s vymazaním, vymazaním a vymazaním, ale nie je.

Odstránenie súboru oznámi operačnému systému, že priestor, ktorý zaberá, je teraz adresovateľný na zapísanie nových údajov, ale staré údaje stále existujú. Jednoduchý alebo rýchly formát tiež nie je bezpečné vymazanie, iba vytvára priestor pre nový súborový systém a údaje.

Stieranie verzus mazanie súborov

Horšie je presúvanie súborov do koša v systéme Windows alebo do koša v systéme MacOS. Týmto sa neodstráni ani súbor, pretože je iba vyradený zo zobrazenia, kým nebude neskôr natrvalo odstránený. Vymazané súbory sa dajú ľahko obnoviť pomocou softvéru na obnovu dát.

Vymazanie disku naopak odstráni všetko z neho – uložené, odstránené alebo inak. Môžete to urobiť pomocou softvéru na likvidáciu údajov pomocou metód dezinfekcie údajov, aj keď najnovšie verzie makier a systémov Windows obsahujú rovnaké funkcie do istej miery.

Stieranie sa zvyčajne vykonáva až po dokončení úložného média alebo ak chcete čo najbezpečnejšie formátovanie. Je to najlepší spôsob, ako zaistiť, aby vaše údaje boli skutočne preč a neboli obnoviteľné. Neodstrániteľné znamená, že je navždy preč, takže pred tým musíte použiť jednu z našich najlepších zálohovacích služieb online.

Windows a MacOS ponúkajú dezinfekciu údajov bez možnosti zápisu s možnosťou formátovania, pokiaľ sa rozhodnete zriecť rýchleho formátu. Metóda nulovej hodnoty zápisu sa vykonáva vyplnením všetkých bitov údajov nulami. To je možné vykonať naraz alebo viackrát, v závislosti od požadovanej úrovne zabezpečenia. Tento proces nemožno vrátiť späť a chráni údaje pred neželaným prístupom a obnovou.

Predtým, ako začneme, je dôležité, aby ste si zazálohovali svoje dôležité údaje. Ak potrebujete pomoc s výberom poskytovateľa zálohovania online, prečítajte si nášho najlepšieho sprievodcu zálohovaním cloudom.

Formátovanie disku v systéme Windows

Jednotku v systéme Windows môžete naformátovať manuálne pomocou nástroja na správu diskov alebo príkazového riadka. Kvôli jednoduchosti ukážeme, ako to urobiť pomocou nástroja na správu diskov. Je súčasťou každej verzie systému Windows (tu sa dozviete, ako skontrolovať svoju verziu) a dá sa otvoriť pomocou správy počítača, aplikácie Cortana alebo príkazového riadka..

Nezabudnite, že jednotku, ktorú chcete naformátovať, budete musieť rozdeliť, ak ešte nebola použitá alebo bola predtým vymazaná.

Táto príručka k rozdeleniu na oddiely pre systém Windows pomôže.

Krok 1: Otvorte správu diskov. Vyzerá to takto.

diskmanagment1

Krok 2: Prejdite na jednotku, ktorá sa má naformátovať. Kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „format…“

diskmanagment2

Krok 3: Malo by sa otvoriť okno nového formátu s príslušným písmenom jednotky. Ak ide o novú jednotku, systém Windows pridelí písmeno jednotky. V poli označenie zväzku zadajte názov jednotky, inak sa predvolene bude nazývať „nový zväzok“. Držte sa nového systému technologických súborov a predvolenej veľkosti alokačnej jednotky, pokiaľ nemáte konkrétnu potrebu urobiť niečo iné.

Krok 4: Políčko „vykonať rýchly formát“ už bude začiarknuté. Zrušte začiarknutie možnosti z niekoľkých dôvodov. Štandardný (nie rýchly) formát bude hľadať chyby na jednotke, ako aj vykonávať jednorazový zápis-nula. To je dobré pre použité disky, pretože poskytuje základnú úroveň ochrany pred nežiaducou obnovou údajov.

diskmanagment3

Krok 5: Teraz začne formát. Čas potrebný na dokončenie závisí od veľkosti formátovanej jednotky a rýchlosti počítača. Po dokončení sa nová jednotka zobrazí v dolnej polovici okna správy disku spolu so „zdravým“ stavom.

diskmanagment4

To je pre Windows. Ďalej sa pozrieme na makrá.

Formátovanie disku v systéme MacOS

Formátovanie jednotky v systéme MacOS nie je na rozdiel od formátovania jednotky v systéme Windows. Najväčší rozdiel bude v systéme súborov, pretože operačné systémy používajú natívne systémy súborov, ktoré sú navzájom nekompatibilné. Ak však potrebujete pracovať na rôznych platformách, jednotku môžete naformátovať pomocou systému súborov, ktorý je kompatibilný s oboma.

Podobne ako v prípade systému Windows, aj keď pracujete s novým, nikdy naformátovaným médiom, bude potrebné rozdeliť ho na oddiely. Pozrite si tohto sprievodcu rozdelením disku na počítači Mac, kde nájdete pomoc.

Krok 1: Ak chcete spustiť obslužný program disku, prejdite na aplikácie. Odtiaľ choďte do obslužných programov a vyberte utilitu disku. Môžete tiež stlačiť klávesovú skratku Command + Space, aby ste zobrazili bodové hodnotenie, a potom zadajte príkaz „disk utility“. Vaše jednotky by ste mali vidieť vľavo a informácie o nich vpravo.

macdiskutility1

Krok 2: Po výbere jednotky, ktorá sa má naformátovať, vyberte v hornej časti možnosť „vymazať“.

macdiskutility2

Krok 3: V vymazanom okne zadajte názov zväzku a vyberte formát súboru. V predvolenom nastavení bude systém MacOS používať systém súborov Apple. Ak plánujete jednotku používať v systémoch MacOS aj Windows, vyberte formát súboru exFAT. Inak je APFS v poriadku, pokiaľ nepotrebujete niečo konkrétne.

macdiskutility3

Krok 4: Nakoniec kliknite na tlačidlo „Možnosti zabezpečenia“ a potom vyberte medzi „najrýchlejším“ a „najbezpečnejším“. Ak vyberiete možnosť „najrýchlejší“, vykoná sa rýchly formát, ktorý vymaže súbory a ponechá údaje neporušené a ľahko obnoviteľné. Posunutím posúvača doprava sa umožní jednorazový zápis-nula. Posunutím posúvača úplne doprava k „najbezpečnejšiemu“ sa prepíše disk sedemkrát.

To vyhovuje štandardu amerického ministerstva obrany 5220-22-M a malo by byť tou možnosťou, ktorú si vyberiete, ak chcete ponúknuť najbezpečnejšie vymazanie makier.

macdiskutility5

Krok 5: Kliknite na „vymazať“ a počkajte, kým bude jednotka naformátovaná.

Formátovanie pre Linux

Pri formátovaní pre systém Linux sa počet najazdených kilometrov môže líšiť v závislosti od používanej distribúcie. Existuje však niekoľko nástrojov pre väčšinu chutí. Niekoľko z nich vyžaduje znalosť príkazového riadku. Existujú tiež populárne nástroje, ako napríklad GParted, a distribúcia systému Linux, ktorú používate, mohla prísť s jedným.

Väčšina variantov systému Linux obsahuje dva nástroje na bezpečné vymazanie jednotky: príkaz dd a nástroj na skartovanie. Na vymazanie jednotky môžete použiť dd alebo skartovať, potom vytvoriť oddiely a naformátovať ho pomocou pomocného programu pre disk.

Ak chcete disk vymazať pomocou príkazu dd, je dôležité poznať písmeno jednotky a číslo oddielu. Skontrolujte, či je jednotka odpojená. Použite príkaz odpojiť. Ak chcete použiť príkaz dd, otvorte príkazový riadok a zadajte nasledujúce údaje:

 • sudo umount / dev / sdXY -l
 • sudo dd ak = / dev / urandom z = / dev / sdX bs = 10M

Všimnite si, že X a Y predstavujú písmeno jednotky a oblasť. Tento proces vykoná niekoľko prechodov po jednotke a do vašich údajov zapíše náhodné nuly.

Ak chcete pevný disk vymazať pomocou nástroja na skartovanie, zadajte nasledujúci text (kde X je písmeno vašej jednotky):

 • sudo shred -vfz / dev / sdX

Pomôcka na skartovanie urobí cez váš disk tri prechody a na vaše údaje zapíše náhodné znaky.

Obidve metódy sú časovo náročné, preto je najlepšie to naplánovať alebo nechať bežať cez noc.

Keď je disk vymazaný, je pripravený na formátovanie.

Ak chcete získať GParted:

 • sudo apt-get install gparted
 • gksu gparted

Keď ho máte, kliknite na „zariadenie“ a potom na „vytvoriť oddiel“.

formátovanie pevného disku Linux

V predvolenom nastavení GParted vytvorí oddiel využívajúci všetky nepridelené miesto. To je v poriadku, za predpokladu, že pre duálny bootovací systém alebo koreňový adresár pre Linux nepotrebujete viac oddielov.

 • Teraz kliknite na tlačidlo „Použiť“ a vytvorte oddiel. Pravým tlačidlom myši kliknite na nový oddiel a vyberte príkaz „format“.

Záverečné myšlienky

Stieranie a formátovanie nie sú to isté a robia sa odlišne v závislosti od operačného systému. Aj keď táto príručka obsahuje viac informácií o tom, ako chrániť údaje, ktoré už nepotrebujete alebo nechcete, je tiež dôležité chrániť údaje na vašich aktuálnych diskoch.

Z tohto dôvodu si prečítajte našu príručku o zašifrovaní sprievodcu pevným diskom. Máte nejaké tipy alebo triky na vymazanie pevného disku, ktorý sme nezakryli? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map