Ako vyladiť nastavenia ochrany osobných údajov v systéme Windows 10

Ak používate počítač, je pravdepodobné, že používate systém Windows. Ak používate systém Windows, pravdepodobne používate najnovšiu verziu tohto operačného systému 10. V súvislosti s týmto operačným systémom s kŕmením silou by ste mali mať veľa úchopov, ale v spoločnosti Cloudwards radi vyrábame limonády, takže v tomto článku ukážeme vám, ako vyladiť nastavenia ochrany osobných údajov v systéme Windows 10 podľa vašich predstáv.


V niekoľkých jednoduchých krokoch prejdeme celý proces. Všetko, čo potrebujete, je nájsť ponuku nastavení a budete zdieľať oveľa menej s oveľa menším počtom ľudí. Skôr ako sa dostaneme k maticiam a skrutkám, pozrime sa rýchlo na históriu systému Windows 10 a na ochranu súkromia.

Ochrana osobných údajov v systéme Windows 10: Príbeh

Windows 10 má od svojho spustenia problémy s ochranou osobných údajov. Potom a teraz voľba „expresná inštalácia“ nastaví predvolené nastavenia inštalácie, ktoré budú zdieľať maximálne množstvo informácií so spoločnosťou Microsoft.

V reakcii na tieto problémy Francúzsko nariadilo Microsoftu, aby prestal sledovať používateľov systému Windows 10 a zhromažďoval ich údaje, a EÚ vyjadrila aj svoje obavy..

Spoločnosť Microsoft nedávno zvýšila ochranu osobných údajov zavedením aplikácie Windows Diagnostic Data Viewer, ktorá používateľom umožňuje dešifrovať údaje, ktoré systém Windows 10 odosiela spoločnosti Microsoft. Umožňuje bezprecedentný prehľad o tom, čo sa skrýva za scénami s užívateľskými údajmi.

Ako zlepšiť ochranu osobných údajov v systéme Windows 10

Ak chcete získať prístup k nastaveniam ochrany osobných údajov, otvorte ponuku Štart a napíšte „Ochrana osobných údajov“ a potom kliknite na výsledok „Nastavenia ochrany osobných údajov“. V tomto okne je veľa podskupín, ale väčšina z nich určuje, aké informácie sa dodávajú do aplikácií Windows Store. Patria sem aplikácie, ktoré sú predinštalované (pošta, kalendár, fotografie atď.), Ako aj aplikácie, ktoré získate z obchodu.

Takmer všetky kategórie ponúkajú prepínač, ktorý vám umožňuje vypnúť prístup k tejto funkcii pre všetky aplikácie. Ak nechcete prístup úplne vypnúť, v dolnej časti sú možnosti na jemné doladenie, ktoré aplikácie môžu tieto informácie použiť. Tieto aplikácie zahŕňajú: „kamera“, „mikrofón“, „upozornenia“, „úlohy“, „informácie o účte“, „história hovorov“ a „rádiá“.

Windows 10 automaticky priradí reklamné ID každému používateľovi na zariadení prepojenom s registrovanou e-mailovou adresou. Toto ID vám pomôže prispôsobiť budúce reklamy konkrétne vám, takže sa nemusíte diviť, ak v reklamách vidíte svoje obľúbené jedlo alebo skupinu. Môžete ho vypnúť v kategórii „všeobecné“. Ak sa rozhodnete ho znova zapnúť, ID sa vynuluje a bude vám pridelený nový identifikátor.

Možnosť ochrany osobných údajov „iné zariadenia“ umožňuje aplikáciám automaticky zdieľať a synchronizovať informácie s bezdrôtovými zariadeniami, ktoré nie sú výslovne spárované s počítačom. Aplikácia na pozadí umožňuje nastaviť, ktoré aplikácie sa môžu spúšťať na pozadí.

Aplikácie „Kontakty“, „Kalendár“, „E-mail“ a „Správy“ získajú prístup k aplikácii Ľudia, inými slovami, ku všetkým kontaktom, ktoré ste importovali do systému Windows. Vyžadujú, aby to fungovalo tak, ako bolo zamýšľané, ale môžete tieto prepínače prepnúť bez ohľadu na to.

Spätná väzba na systém Windows 10

Spoločnosť Microsoft používa spätnú väzbu zo svojho nainštalovaného softvéru na identifikáciu vecí, ktoré je potrebné opraviť a vylepšiť. Windows 10 pravidelne odosiela túto spätnú väzbu spoločnosti Microsoft. Údaje sú anonymné. Predvolené nastavenie pre spotrebiteľské verzie je „úplné“. To znamená, že systém Windows okrem iba základných údajov odosiela údaje aj v prehliadači, aplikáciách a funkciách.

Koľko odoslaných údajov môžete zmeniť nastavením na „základné“. To zahŕňa všetky údaje, ktoré sú potrebné na zaistenie bezpečnosti a aktualizácie systému Windows. Tam môžete tiež nastaviť, ako často systém Windows požaduje vašu spätnú väzbu. Ak je zapnutá funkcia „šitá na mieru“, spoločnosť Microsoft vám ponúkne prispôsobené tipy, reklamy a odporúčania na vylepšenie produktov a služieb pre vás..

V časti „Diagnostika aplikácií“ môžete obmedziť aplikácie, ktoré používajú diagnostické informácie. Takéto informácie môžu zahŕňať názvy spustených aplikácií, názov používateľského účtu, ktorý spustil aplikáciu, využitie procesora, disku a siete.

Ak je funkcia „poloha“ zapnutá, systém Windows, aplikácie a ďalšie služby ju môžu použiť na pomoc s akciami, ako je nastavenie aktuálneho časového pásma alebo výpočet vašej polohy na mape. Nastavenie „nájsť moje zariadenie“ tiež zaznamená pravidelné umiestnenie vašich zariadení na mapu. Hlavný prepínač zakáže všetky funkcie určovania polohy pre všetkých používateľov. Môžete tiež vypnúť geofencing. Polohu pre Windows a konkrétne aplikácie môžete vypnúť zo zoznamu v dolnej časti stránky.

Zber údajov v systéme Windows 10

Systém Windows zhromažďuje vaše napísané a rukou písané slová, aby vám poskytol prispôsobený slovník, aby vám pomohol písať a písať a poskytovať vám textové návrhy. Tieto údaje o písaní zahŕňajú ukážku znakov a slov, ktoré píšete, hoci odstránia všetky údaje, ktoré by vás mohli potenciálne identifikovať. Tieto nastavenia patria do kategórie ochrany osobných údajov „reč, písanie a písanie“.

Ak nechcete tieto informácie zdieľať, prejdite na príslušnú kategóriu a vypnite hlasové služby a návrhy na písanie. To tiež zakáže Cortanu (viac o nej neskôr).

Prepnutím hlavného vypínača na „Informácie o účte“ zaistíte, aby žiadna aplikácia nemala prístup k vášmu menu, obrázku a iným informáciám. Ak ste prihlásený / -á pomocou účtu Microsoft, budete môcť pomocou aplikácie OneDrive synchronizovať svoje nastavenia s ostatnými počítačmi. Medzi tieto nastavenia patrí téma, jazykové preferencie, uložené heslá, aplikácie, ktoré ste nainštalovali v obchode spoločnosti Microsoft a ďalšie. Môžete ho vypnúť tak, že prejdete na „nastavenia“ > “Účty” > „Synchronizujte svoje nastavenia.“

OneDrive je však služba prihlásenia, nie odhlásenia, takže ak sa k nej neprihlásite, neurobí nič (ďalšie informácie o tejto službe úložiska cloud nájdete v recenzii OneDrive). Systém Windows tak nebude môcť automaticky sťahovať súbory pre aplikácie, ktoré o ne požiadajú. Je to upravené v kategórii „automatické sťahovanie súborov“.

Windows 10 a WiFi

Ak ste pripojení k nedôveryhodnej sieti WiFi, vaše nastavenia pripojenia sa automaticky nastavia na „verejné“ a váš počítač nebude viditeľný pre iné zariadenia. Ak chcete skontrolovať a prípadne zmeniť, prejdite na „nastavenia“ > “sieť & internet ” > „Stav siete“ > „Zmeniť vlastnosti pripojenia.“

Keď ste pripojení k otvorenej sieti Wi-Fi, môže vlastník tejto siete vidieť každé vytvorené pripojenie a zachytiť váš obsah. Váš počítač sa však už nebude automaticky pripájať k otvoreným sieťam bez ohľadu na to, čo je nastavené v nastaveniach siete Wi-Fi.

Ak sa stále pripájate, najlepšie je použiť virtuálnu súkromnú sieť alebo sieť VPN na akékoľvek citlivé informácie (pre viac informácií si prečítajte náš najlepší článok o sieti VPN pre Windows). A čo viac, jeho používanie vždy, keď je to možné, je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť svoje súkromie.

Povolenie aplikácie Cortana umožňuje systému Windows 10 nahrávať niektoré informácie z vašich zariadení, ako sú napríklad udalosti kalendára, mená ľudí vo vašich schôdzkach, mená a prezývky vašich kontaktov, vaše obľúbené miesta, aplikácie, ktoré používate, a vaše hudobné preferencie. Tieto údaje pomáhajú spoločnosti Cortana robiť personalizované odporúčania.

Ak sa chcete uistiť, že to tak nie je, prejdite v nastaveniach do kategórie Cortana. Tam uvidíte prepínače, ktoré určujú, či bude Cortana reagovať na hlasový vstup, klávesové skratky a keď je obrazovka uzamknutá. Prepnite ich na „vypnuté“.

Záverečné myšlienky

Aj keď spoločnosť Microsoft zhromažďuje veľa informácií z vášho počítača a v minulosti mala veľa kontroverzií týkajúcich sa ochrany osobných údajov a zhromažďovania údajov v systéme Windows 10, spoločnosť urobila niekoľko krokov pri zlepšovaní oboch: zmysel pre WiFi už nie je (môže zdieľať vaše wifi heslo) ), reklamné ID je pod vašou kontrolou a protivná Cortana sa dá vypnúť.

Okrem toho existuje diagnostický nástroj, ktorý vám pomôže zobraziť údaje, ktoré spoločnosť Microsoft zhromažďuje pre vás, spolu s nastaveniami ochrany osobných údajov v systéme Windows 10, ktoré ovládajú samotné aplikácie. Nezastaví sa tam, existuje veľa údajov, ktoré sa prenášajú do spoločnosti Microsoft, a týka sa online služieb, a nie systému Windows. Vyskúšajte to vo svojom vyhlásení o ochrane osobných údajov.

Pokiaľ ide o web, mali by ste sa počas jeho používania tiež starať o svoje súkromie. Zmienili sme sa o VPN, ale môžete tiež použiť rôzne nástroje na ochranu svojho súkromia. Druhý softvérový tvor, Google, nie je bez porúch, ale môžete si prečítať, ako prevziať kontrolu nad svojím súkromím pri zdieľaní súborov so spoločnosťou Google. Ak potrebujete pomoc pri výbere správneho cloudového úložiska, ktoré môže tiež ovplyvniť vaše súkromie, prečítajte si náš základný bezpečnostný cloud.

Poznáte nejaké ďalšie nastavenia, ktoré pomáhajú chrániť súkromie, ale ktoré nám uniklo? Používate na zabránenie vniknutiu nejaké ďalšie špecializované nástroje? Povedzte nám o tom všetko v komentároch. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map