Cloudové úložisko nie je navrhnuté tak, aby kopírovalo pevné disky. Ak chcete zálohovať stovky gigabajtov údajov a zachovať štruktúru systému súborov, vyhradená služba online zálohovania vám ušetrí peniaze a bolesti hlavy. Mnoho ľudí však používa Disk Google na zálohovanie súborov a pre niektorých môže tento prístup fungovať.


Cloudové úložisko a ďalšie služby postačujú na zálohovanie, ak nemáte na ochranu toľko priečinkov a súborov. V týchto prípadoch vám to pravdepodobne ušetrí peniaze za výber jedného z najlepších poskytovateľov zálohovania online. V tejto príručke vám ukážeme, ako používať Disk Google na zálohovanie údajov, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je to najbezpečnejší spôsob ochrany pred stratou..

Existuje niekoľko spôsobov, ako zálohovať údaje pomocou Disku Google. Na pracovnej ploche môžete využiť synchronizačný priečinok služby Disk Google, aj keď má určité nevýhody. Disk Google má tiež funkciu zálohovania, ktorá vám umožňuje nastaviť nepretržitú jednosmernú synchronizáciu medzi priečinkom na pracovnej ploche a cloudom. Toto je spoľahlivejšia metóda.

Aplikácia smartfónov služby Disk Google je vynikajúcim spôsobom, ako zaistiť, aby sa vaše fotky a videá automaticky nahrávali do cloudu. Tento prístup uvádzame v našom článku o spôsobe zálohovania systému Android, takže tu nebudeme tráviť veľa času jeho vysvetlením.

Zálohovanie pomocou služby Disk Google Sync

Väčšina poskytovateľov ukladacích priestorov v cloude používa synchronizované priečinky. Vzhíadom na to je málo na ich odlíšenie od iných zlożiek systému súborov.

Google-Drive-Sync zložka

Rozdiel je v tom, že sú spojené s cloudom. Súbory uložené v nich sa uchovávajú v cloude aj na pevnom disku. Primárnym účelom synchronizačného priečinka nie je záloha, ale produktivita. S viacerými synchronizačnými zložkami uloženými na viacerých počítačoch môžete vidieť zmeny vykonané v súbore na jednom zariadení, ktoré sa prejavia na inom zariadení v takmer reálnom čase..

file-sync

Problém so synchronizáciou Disku Google pre zálohovanie

Jedným z problémov pri používaní synchronizačného priečinka na zálohovanie je to, že nezachová štruktúru súborov. Pretože súbory sa musia presunúť do synchronizačného priečinka, váš existujúci strom súborov sa vyhodí z okna.

Najlepšie môžete urobiť, keď sa pokúsite kopírovať túto štruktúru v synchronizovanom priečinku nastavením viacerých priečinkov a podpriečinkov, ktoré sú únavné, chaotické a často sa vyskytujú s chybami, napríklad chýbajúce priečinky a súbory..

Veľkým problémom je, že súbory odstránené v synchronizovanom priečinku sa odstránia v cloude a na ostatných synchronizovaných zariadeniach. Na rozdiel od niektorých poskytovateľov cloudového úložiska však spoločnosť Google tieto súbory neodstráni priamo. Pošle ich do koša.

Ak odstránite súbory z koša náhodou, pravdepodobne nemáte šťastie. Príležitostne môže e-mail spoločnosti Google pomôcť získať odstránený obsah, ale to je nezvyčajné.

Druhou možnosťou je skúsiť obnoviť odstránené položky pomocou softvéru na obnovu údajov. V našom najlepšom sprievodcovi obnovou údajov uvádzame najlepšie možnosti, ale nie sú ani zdĺhaví, najmä ak nereagujete rýchlo. S produktom Stellar Phoenix Recovery Recovery sme mali najväčší úspech, ale nie je to jediná realizovateľná možnosť.

Zálohovanie a synchronizácia Disku Google

Spoločnosť Google v roku 2017 nahradila svojho desktopového klienta tým, čo nazýva „zálohovanie a synchronizácia“. Nový nástroj, ktorý je k dispozícii pre PC a Mac, sa dá použiť na zálohovanie konkrétnych priečinkov v súborovom systéme bez toho, aby ich presunul do synchronizačného priečinka..

Ak ste ho neaktualizovali na nového klienta, budete si ho musieť stiahnuť zo stránky Disku Google a prihlásiť sa k nemu..

Spustite nástroj kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu „zálohovanie a synchronizácia“ na paneli úloh. V pravom hornom rohu kliknite na ponuku s tromi bodkami a vyberte možnosť Predvoľby. Tým sa otvorí väčšie okno s tromi kartami na ľavej strane: „môj laptop“, „Disk Google“ a „nastavenia“.

Gooogle-Backup-and-Sync

Prvá karta „môj laptop“ sa dá použiť na označenie priečinkov určených na zálohovanie na Disk Google. Môžete vidieť už uvedené priečinky, napríklad dokumenty a obrázky. To sú len návrhy. Pokiaľ na políčka vedľa nich nekliknete, do cloudu sa neposielajú žiadne údaje.

Ak chcete pridať priečinky, kliknite na možnosť „Vybrať priečinky“. Otvorí sa okno prehľadávača súborového systému, ktoré môžete použiť na pridanie priečinkov do plánu zálohovania.

Google-Drive-Backup-Sync-Vyberte-Folders

Po výbere môžete zmeniť správanie zálohovania Disku Google kliknutím na tlačidlo „zmeniť“. Získate tak možnosť zálohovať iba fotografie a videá, ako aj výberové políčka na zálohovanie údajov RAW a snímok obrazovky.

Google-Drive-Backup-Sync Preferences

Vylúčenia typu súborov môžu byť pridané v sekcii „Rozšírené“. Napríklad môžete chcieť vylúčiť dočasné súbory zo zálohy, aby ste ušetrili miesto.

Zálohovanie a synchronizácia veľkosti fotografie

Na nahrávanie fotografií na Disk Google existujú dve možnosti: „vysoká kvalita“ a „pôvodná veľkosť“. Nahrávanie vo vysokej kvalite neovplyvňuje váš úložný priestor. Môžete nahrať ľubovoľný počet obrázkov bez postihu. Nevýhodou je, že existuje 16MB uzáver. Fotografie väčšie, ako sú zmenšené, sa v tomto procese strácajú.

Google-Drive-Backup-Sync-Photo-Quality

Druhá možnosť „pôvodná veľkosť“ zachováva veľkosť a rozlíšenie súboru, ale zaberá miesto na Disku Google.

Zálohovanie a synchronizácia odstraňovania súborov

Táto ďalšia časť je rozhodujúca pre zálohovanie súborov pomocou Disku Google. V okne predvolieb zálohovania a synchronizácie je záhlavie s nadpisom „Odstránenie položiek“. Pod ním sú tri možnosti.

Google-Drive-Backup-Sync Odstránenie-položky

Ak vyberiete možnosť „odstrániť položky všade“, ak v počítači odstránite súbor zálohovaný na Disk Google, odstráni sa aj na Disk Google. Namiesto toho by ste mali zvoliť druhú možnosť: „Neodstraňujte položky všade.“ Súbory tak zostanú na Disku Google aj vtedy, keď budú odstránené na vašom počítači.

Existuje tretia možnosť, ktorá vás vyzve na odpoveď, či chcete súbor odstrániť.

Nepretržité zálohovanie so zálohovaním a synchronizáciou disku Google

Disk Google chráni súbory pomocou nepretržitého zálohovania. To znamená, že akonáhle sa súbor pridá do priečinka označeného na zálohovanie alebo sa súbor upraví, tieto zmeny sa zálohujú na Disk Google v takmer reálnom čase..

Väčšina služieb zálohovania online ponúka nepretržité zálohovanie. Je to najbezpečnejší spôsob zabezpečenia ochrany vašich súborov. Väčšina služieb zálohovania vám tiež umožní zrušiť nepretržité zálohovanie a namiesto toho používať naplánované zálohovanie. Disk Google nie.

Odporúčame vám však aj tak zálohovanie bežať, ale existujú okolnosti, za ktorých môže byť rozumnejšie spúšťať zálohovanie iba v noci. Napríklad, ak máte spustených viac programov naraz alebo sa zaoberáte terabajtmi údajov, procesy zálohovania môžu ovplyvniť systémové prostriedky.

Ak to spôsobuje problémy, môžete upraviť sieťové nastavenia Disku Google na karte „Nastavenia“. V predvolenom nastavení Google neobmedzuje rýchlosť nahrávania alebo sťahovania, ale môžete ich obmedziť, aby ste znížili zaťaženie.

Google-Drive-Network-Nastavenia

Záverečné myšlienky: Obnova súborov pomocou zálohovania a synchronizácie

Jedným z výhod vyhradeného online nástroja na zálohovanie je to, že uľahčuje proces obnovy v prípade, že je potrebné vymeniť pevný disk. Disk Google nemá tlačidlo na obnovenie. To je veľká nevýhoda, pretože budete musieť znova vytvoriť systém súborov tak, že stiahnete priečinky a súbory z Disku Google a usporiadate ich podľa svojich predstáv.

Preto odporúčame držať sa Backblaze, CloudBerry Backup, Acronis True Image alebo iného najlepšieho poskytovateľa online zálohovania. Hlavným cieľom služby Zálohovanie a synchronizácia Disku Google je uľahčiť prenikanie vašich súborov do cloudu bez toho, aby sa všetko preplietalo do vyhradeného priečinka synchronizácie.

Funguje omnoho lepšie pri obnove mobilných nastavení, prinajmenšom v systéme Android. Máme článok venovaný najlepšiemu zálohovaniu mobilných ponúk, do ktorých sme nezahrnuli Disk Google, ale pravdepodobne by sme to mali mať. Náš článok o zálohovaní systému Android však obsahuje Disk Google, ktorý obsahuje pekné funkcie, ako napríklad automatické nahrávanie fotografií a videa.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa spôsobu zálohovania a synchronizácie Disku Google, dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me