Ako naklonovať pevný disk v systéme Windows 10

Klonovanie pevného disku je proces jeho presného skopírovania na bajt na nový pevný disk. Je to veľmi používaná technika pre používateľov, ktorí chcú upgradovať svoje pevné disky, pretože alternatívou je zálohovanie vašich údajov (nie najrýchlejší proces, a to aj s použitím jedného z našich najlepších poskytovateľov zálohovania online) a následná inštalácia a zmena konfigurácie operačného systému..


Prečo klonovať pevný disk?

Klonovaním pevného disku sa vyhnete problémom s opätovnou inštaláciou systému Windows. Nemusíte upravovať nastavenia, ktoré ste zmenili. Ak ste museli trpezlivo čakať, kým systém Windows nainštaluje svoje nekonečné aktualizácie, vedzte, že ak klonujete aspoň, nemusíte sa tým znova zaoberať..

Klonovanie je najlepším spôsobom prenosu údajov pri inovácii pevného disku. Dnes vám ukážem, ako klonovať pevný disk v systéme Windows 10 pomocou bezplatného softvéru. Pri použití nástroja s názvom Macrium Reflect trvá tento proces zvyčajne iba hodinu alebo menej.

Jednotky SSD boli pred niekoľkými rokmi veľmi drahé a teraz, keď ceny klesli, mnohí používatelia chcú radšej upgradovať týchto 64 GB / 128 GB SSD na 256 GB / 512 GB SSD. Túto metódu môžete použiť na klonovanie tradičného pevného disku na nový disk SSD v systéme Windows 10 alebo môžete klonovať menší disk SSD na väčší disk SSD..

Čo budete potrebovať

Predpokladám, že už máte dve jednotky: starú, ktorú chcete klonovať, a novú, ktorú nazývame „cieľ“. Pamätajte, že nová jednotka musí byť rovnaká alebo väčšia ako stará.

Ak máte externý pevný disk alebo disk Flash, je dobré si pred začatím tohto procesu vytvoriť zálohu. Úsporu času môžete ušetriť aj prenosom všetkých multimediálnych súborov na externú jednotku.

Klonovanie pevného disku vytvorí repliku typu bajt-bajt vrátane operačného systému, ovládačov, dokumentov a ďalších dôležitých súborov. Pri prenose veľkých mediálnych knižníc sa vám počas klonovacieho procesu ušetrí dosť času, ale je to úplne voliteľné.

Aj keď používam Macrium v ​​tomto článku, existuje aj niekoľko alternatív, ktoré môžete použiť. Jedným z nich je Clonezilla, LiveCD. Na rozdiel od systému Macrium, ktorý môžete používať z operačného systému Windows, Clonezilla spúšťate z disku CD / DVD alebo flash. V tomto článku používam systém Macrium, pretože je neuveriteľne ľahké naklonovať pevný disk pre systém Windows 10 a je zadarmo ho používať, na zavádzanie.

Klonovanie vs zobrazovanie

Systém Windows má zabudovaný obslužný program na vytvorenie obrazu systému, ale to nie je úplne to isté ako klonovanie. Obrázok je komprimovaná snímka buď diskovej jednotky alebo oddielu na tejto diskovej jednotke. Ak sa domnievate, že zobrazovanie je spôsob, ako sa dostať do svojej situácie, prečítajte si článok o najlepšom softvéri na zálohovanie a klonovanie založenom na obrázkoch.

Povedzme, že ste chceli klonovať jednotku C: \ v systéme Windows 10 radšej ako celý disk – v tomto prípade by bolo lepšie vytvoriť si obraz jednotky C: \ pomocou vstavaných nástrojov v systéme Windows 10. Vy môžete nainštalovať nový pevný disk alebo SSD, spustiť počítač pomocou CD / USB na obnovenie systému Windows a vybrať obrázok, z ktorého ste obnovili.

Klonovanie kopíruje všetko vrátane zavádzača. Nie je komprimovaný. Na pevný disk môžete uložiť viacero obrázkov, ale klonovaný disk zaberie všetok voľný priestor. Je to presná replika vašej aktuálnej jazdy.

Ako klonovať pevný disk v systéme Windows 10 s

Či už klonujete tradičný pevný disk na SSD alebo klonujete menší disk na väčší disk, Macrium vyhovie vašim potrebám.

Krok 1. Stiahnite a nainštalujte Macrium pre domáce použitie. Po dokončení inštalácie aplikáciu otvorte.

Krok 2. Vytvorte obnovovací disk. Ak sa niečo pokazí, budete to môcť opraviť pomocou tohto média na obnovenie. Vložte prázdnu jednotku CD / DVD alebo USB a zo záložnej tably Macrium Reflect kliknite na „iné úlohy“ a potom na „vytvoriť záchranné médium“.

Keďže klonujeme pevný disk v systéme Windows 10, vyberte možnosť „zmeniť verziu PE“. Vyberte „Windows 10.0 PE“ a kliknite na „ok“.

Ak nemáte zložité nastavenie, mali by ste byť so zvyškom predvolených nastavení v poriadku. Kliknite na tlačidlo Ďalej, kým nevyberiete jednotku CD / DVD alebo Flash, ktorú používate na obnovovací disk, a potom kliknite na tlačidlo Dokončiť.

Teraz môžete reštartovať a otestovať svoje médium na obnovenie. Stlačením klávesu F12 alebo Del na obrazovke systému BIOS vyberte disk obnovy a po dokončení zavádzania sa vrátite späť do programu Macrium Reflect. Reštartujte a vyberte obnovovací disk a pokračujte ďalším krokom.

Krok 3. Vyberte disk, ktorý chcete klonovať, z hlavného okna programu Macrium Reflect a kliknite na príkaz „klonovať tento disk“.

Krok 4. Otvorí sa nové dialógové okno s výzvou na výber cieľového disku. Ak nemáte nainštalované viac pevných diskov, cieľový disk by mal byť jediný dostupný. Kliknite na tlačidlo „Ďalej“.

Krok 5. V tomto okamihu, ak je cieľový disk väčší ako disk, ktorý klonujete, bude k dispozícii viac miesta. Kliknite na „Vlastnosti klonovaného oddielu“ a vyberte „maximálna veľkosť“, aby ste využili všetko voľné miesto.

Krok 6. Kliknite na „Ďalej“, kým nekliknete na „Dokončiť“ a neoveríte nastavenia. Uistite sa, že je vybratá možnosť „spustiť túto zálohu teraz“ a ak sa zobrazí výzva, kliknite na „ok“ a „pokračovať“.

Operácia klonovania sa začína v tomto okamihu a čas, ktorý zaberie, sa bude líšiť v závislosti od toho, koľko údajov klonujete.

Po dokončení operácie môžete spustiť nový pevný disk odpojením káblov od starého a ponechaním iba nového disku pripojeného. Váš systém by sa mal po reštarte objaviť presne rovnako..

Veci nemusia vždy ísť tak, ako sa plánovalo.

Používanie média obnovy Macrium

Ak narazíte na nejaké problémy, môžete naštartovať z média na obnovenie, ktoré ste vytvorili skôr. Väčšinu problémov so zavádzaním systému Windows môžete zvyčajne vyriešiť v rámci systému Macrium pomocou niekoľkých jednoduchých krokov.

Krok 1. Po zavedení zavádzacieho média na obnovenie a načítania Macrium kliknite na tablu „Obnoviť“ a potom na „Opraviť problémy so zavádzaním Windows“.

Krok 2. Uvidíte zoznam inštalácií systému Windows a ak sú správne, jednoducho kliknite na tlačidlo Ďalej.

Krok 3. Macrium tu automaticky vyberie aktívny oddiel. Kliknite na tlačidlo „Ďalej“.

Krok 4. Môžete si vybrať, ktoré možnosti zavádzania sa majú opraviť, ale najlepšie je nechať ich vybrané. Týmto sa vyrieši väčšina problémov, s ktorými sa môžete stretnúť, takže kliknite na tlačidlo „dokončiť“.

Krok 5. Reštartujte počítač a mali by ste privítať zdravý a funkčný systém Windows 10.

Ak máte s týmto procesom nejaké problémy, môžete si prezrieť vynikajúcu dokumentáciu spoločnosti Macrium, ale neváhajte a napíšte komentár nižšie. Sme tu, aby sme vám pomohli.

Alternatíva: použitie klozilly namiesto Macrium

Clonezilla je LiveCD, takže na inštaláciu Clonezilla potrebujeme CD / DVD alebo flash disk. Po zavedení systému Clonezilla sa budeme riadiť niekoľkými pokynmi, aby sme mohli začať klonovať pevný disk. Prvým krokom je stiahnutie aplikácie Clonezilla a vytvorenie LiveCD, ktoré použijeme na klonovanie pevného disku.

Krok 1. Stiahnite si Clonezilla LiveCD. Uistite sa, že ste ako typ súboru vybrali „.iso“, a nie „.zip“.

Krok 2. Použite Rufus na skopírovanie súboru ISO na flash disk, alebo ak sa rozhodnete nainštalovať Clonezilla na CD / DVD, použite nástroj ako ImgBurn.

Krok 3. Uistite sa, že máte k počítaču pripojené oba pevné disky. Zavoláme jednotku, ktorú klonujete ako „zdrojovú“ jednotku a nová jednotka sa bude označovať ako „cieľová“ jednotka.

Krok 4. Vložte médium Clonezilla a reštartujte počítač. Keď sa počítač reštartuje, zobrazí sa úvodná obrazovka systému BIOS podobná obrazovke uvedenej nižšie – na vstup do spúšťacej ponuky je potrebné stlačiť kláves F12 alebo ľubovoľnú klávesu, ktorá sa zobrazí..

Krok 5. V tejto ponuke sa zobrazí zoznam všetkých pripojených jednotiek. Ukáže vaše pevné disky, ako aj médiá, do ktorých ste nainštalovali Clonezilla. Vyberte, z ktorého ste nainštalovali aplikáciu Clonezilla, a stlačte kláves Enter.

Krok 6. Teraz vám bude predstavená úvodná obrazovka Clonezilla Live.

Jednoducho stlačte kláves Enter a spustite program Clonezilla.

Krok 7. Vyberte jazyk a stlačte kláves Enter, keď sa zobrazí správa „Nedotýkajte sa mapy klávesov“. Predvolené nastavenia sú tu v poriadku. Keď sa dostanete na obrazovku s nápisom „start Clonezilla“, stlačte kláves Enter.

Krok 8. Pomocou šípky vyberte klonovanie „zariadenie-zariadenie“.

Krok 9. Vyberte „režim pre začiatočníkov“ a predvolené možnosti a stlačte kláves Enter.

Krok 10. Vyberte „miestny“ režim, pretože budeme klonovať jeden fyzicky pripojený disk na druhý.

Krok 11. Najprv vyberiete zdrojový disk a stlačte kláves enter. Ponuka sa bude líšiť v závislosti od počtu jednotiek, ktoré máte, ale ak máte iba dve, je to celkom jednoduché.

Krok 12. Vyberte cieľový disk a stlačte kláves enter.

Krok 13. Predvolené nastavenia sú tu v poriadku, takže stlačením klávesu Enter preskočíte kontrolu / opravu systému zdrojového súboru.

Krok 14. Stlačte kláves Enter a program Clonezilla vás vyzve, aby ste si overili, či je všetko v poriadku. Pokiaľ sa vám zdá správne, napíšte „y“ a stlačte enter.

Krok 15. Budete tiež chcieť klonovať zavádzač, aby ste mohli bootovať z cieľovej jednotky. Po zobrazení výzvy zadajte „y“ a stlačte kláves enter.

Nakoniec sa začne klonovací proces. Na lište postupu môžete sledovať, ako dlho to bude trvať.

Po dokončení aplikácie Clonezilla sa spustí určitá diagnostika a môžete stlačiť kláves „enter“ a potom vybrať „reštartovať“. Na obrazovke systému BIOS budete musieť stlačením klávesu F12 alebo Del vybrať nový pevný disk.

Mal by sa spúšťať normálne, ako by to bolo na vašom starom pevnom disku, a všetko by malo byť v poriadku. Clonezilla je praktickejší nástroj ako Macrium Reflect, takže existuje väčší potenciál urobiť chybu. Ak narazíte na nejaké problémy, neváhajte a zanechajte komentár a pomôžeme vám ho vyriešiť.

záver

Klonovanie pevného disku v systéme Windows 10 je jednoduché pomocou bezplatného nástroja, napríklad Macrium Reflect. Pri používaní lieku Clonezilla je to len o niečo ťažšie. V oboch prípadoch je klonovanie pevného disku omnoho lepšie ako začať s novou inštaláciou.

Ušetrí vám to čas a je to skvelá technika, ktorú máte vo svojom arzenáli, ak by ste vy alebo iní priatelia alebo rodina potrebovali v budúcnosti upgradovať alebo vymeniť pevný disk. Ak to bolo užitočné, neváhajte zdieľať tento článok a dajte nám vedieť, čo si myslíte v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map