Ako šifrovať pevný disk

Keďže technológia vylepšuje naše zariadenia, stále sa zmenšujú a zmenšujú, čo nám umožňuje vziať si so sebou dáta kdekoľvek. Predaj počítačov klesá, zatiaľ čo predaj notebookov a mobilných zariadení zostáva silný.


Jedným z najbezpečnejších spôsobov ukladania údajov je použitie niektorého z našich najlepších poskytovateľov úložísk v cloude, ale niekedy musíte aj súbory uchovávať na lokálnom disku. Aj keď je nosenie všetkých našich údajov so sebou pohodlné, existuje potenciálny problém, o ktorom niektorí používatelia nikdy nepremýšľajú – čo sa stane, ak je váš laptop alebo tablet odcudzený alebo stratený?

Vaše údaje sú pre vás cenné. Či už to sú roky rodinných fotiek, výskumov alebo pracovných súborov, je pravdepodobné, že nechcete, aby sa cez to niekto cudzí. Šifrovaním pevného disku alebo jeho zabezpečením alternatívou TrueCrypt pred odoslaním do cloudu zaručujete bezpečnosť svojich údajov.

Dnes vám ukážem, ako šifrovať pevný disk. Je to ľahké a akonáhle ho nastavíte, proces je automatický. Nemusíte poznať tajomné technické podrobnosti, ktoré musíte sledovať, ale poskytnem rýchly prehľad o tom, ako to funguje, a potom vám ukážem najlepší spôsob šifrovania pevného disku – v systéme Windows, Linux alebo MacOS..

Metódy šifrovania pevného disku

Šifrovanie disku funguje trochu inak ako šifrovanie e-mailov, pretože nemusíte šifrovať súbory jednotlivo.

Ak chcete, môžete šifrovať iba určité súbory, ale vyskytol sa problém: pri otváraní súborov a používaní softvéru váš počítač často zapisuje dočasné súbory na disk na miestach, o ktorých nemusíte vedieť.

Napríklad, ak pracujete na citlivom dokumente, ktorý plánujete šifrovať po dokončení, softvér môže kopírovať údaje do dočasného súboru, pretože automaticky ukladá vašu prácu.

Aj keď súbor po dokončení zašifrujete a pôvodnú kópiu odstránite, nie je to naozaj preč. Myslite na svoj pevný disk ako na ukladanie adresy, ktorá odkazuje na vaše súbory, a nie na samotné súbory – keď vymažete súbor, v skutočnosti vymažete „adresu“ ukazujúcu na súbor a váš počítač zobrazí túto oblasť ako voľné miesto..

Dáta v skutočnosti nezmiznú, kým ich počítač neprepíše, ku ktorému dôjde náhodne pri vytváraní alebo sťahovaní nových súborov. To znamená, že útočník by mohol použiť forenzný softvér na nájdenie súborov, o ktorých ste si mysleli, že boli odstránené, čo v prvom rade prevyšuje ich šifrovanie..

Preto je šifrovanie pevného disku najlepším spôsobom šifrovania pevného disku. Keď počítač prepnete do režimu dlhodobého spánku alebo vypnete, všetky údaje sú uzamknuté. Zdá sa, že ide o náhodný odpad pre kohokoľvek, kto sa pokúša získať prístup k nemu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto procese, spoločnosť Symantec má vynikajúcu bielu knihu, ktorá predstavuje krátky a stručný prehľad tohto procesu..

Oddiel je iba kúsok pevného disku vyhradený na použitie. Úplné šifrovanie disku vytvorí na začiatku disku malý oddiel, ktorý umožňuje počítaču spustiť systém.

Šifrovací softvér zašifruje oblasť pevného disku obsahujúcu váš operačný systém a údaje. Keď sa počítač spustí, je k dispozícii iba malý, nezašifrovaný zavádzací oddiel. Vaše údaje zostanú v bezpečí a neprístupné, kým ich dešifrujete.

Najlepší softvér na šifrovanie pevného disku

Najlepší program na šifrovanie pevného disku bude závisieť od operačného systému, ktorý používate. Výrobcovia operačných systémov si uvedomujú, že vaše údaje sú pre vás cenné a každý operačný systém zvyčajne obsahuje pomocný program na šifrovanie pevného disku počas inštalácie.

Ak ste už nainštalovali svoj operačný systém a zistíte, že chcete šifrovať pevný disk bez formátovania, nemusíte sa obávať – ​​existujú spôsoby, ako šifrovať jednotku pevného disku, ktorá nevyžaduje formátovanie a preinštalovanie počítača..

Čo budete potrebovať

Všetko, čo potrebujete na zašifrovanie pevného disku, je šifrovací softvér a najlepšie flash disk alebo CD na uloženie záložného kľúča a hesla, čo je potrebné na odomknutie šifrovaného disku..

V závislosti od použitého softvéru odomknete pevný disk pomocou hesla, súboru kľúčov alebo oboch.

Je nesmierne dôležité, aby ste nestratili prístupové heslo ani kľúč. V ideálnom prípade si ponecháte písomnú kópiu vašej prístupovej frázy uloženú na bezpečnom mieste, ktorá je známa iba pre vás, kým si ju nezabudnete. Kópiu svojho kľúča na obnovenie si uschovajte na disku USB a uložte ho niekde v bezpečí, ako keby ste stratili prístupové heslo a kľúč, neexistuje spôsob, ako obnoviť svoje údaje..

Šifrovanie pevného disku vo Windows, Mac alebo Linux

Poskytli sme informácie o tom, prečo musíte šifrovať disk a čo musíte urobiť. Teraz sa zameriame na proces šifrovania v závislosti od operačného systému..

Zašifrujte pevný disk vo Windows 7, 18 a 10

Ak používate systém Windows, ukážem vám, ako šifrovať pevný disk pomocou nástroja BitLocker od spoločnosti Microsoft. Nástroj BitLocker je vysoko bezpečný nástroj, ktorý šifruje údaje pomocou štandardu Advanced Encryption Standard na zamknutie údajov.

Krok 1: Kliknite na „Štart“, potom na „Ovládací panel“, potom na „Systém a zabezpečenie“ a potom na „Šifrovanie jednotiek BitLocker“.

Krok 2: Kliknite na položku Zapnúť nástroj BitLocker.

Poznámka: Ak má váš počítač modul TPM (Trusted Platform Module), modul BitLocker ho môže zapnúť a vyžadovať reštart. Keď počítač znova zapnete, zobrazí sa výzva na aktiváciu modulu TPM – líši sa to v závislosti od výrobcu hardvéru. Ak však potrebujete pomoc, neváhajte ma okomentovať alebo poslať e-mailom a ja vás prevedieme.

Krok 3: Na dešifrovanie pevného disku sa rozhodnete použiť kód PIN, prístupovú frázu alebo spúšťací kľúč v závislosti od verzie systému Windows alebo Bitlocker, ktorú používate, a od toho, či máte počítač s modulom TPM alebo nie..

Vyberte špendlík s 8 až 20 znakmi a zapíšte si ho, až si ho zapamätáte. Ak vyberiete spúšťací kľúč, môžete ho skopírovať na jednotku Flash.

Krok 4: Uložte alebo vytlačte kľúč na obnovenie. Navrhujem urobiť obidve, pretože strata znamená stratu vašich údajov. Môžete tiež zvoliť uloženie kľúča na obnovenie do svojho účtu Microsoft.

Krok 5: Zobrazí sa výzva na reštartovanie počítača a nástroj BitLocker začne proces šifrovania.

Šifrovanie pevného disku v systéme MacOS

Spoločnosť Apple zaujala silný postoj k ochrane súkromia (väčšinou, väčšinou) s cieľom chrániť svojich používateľov. Od OS X Yosemite je FileVault v predvolenom nastavení povolený (viac informácií o FileVault nájdete v našom článku o najlepších alternatívach TrueCrypt)..

To znamená, že ak používate Yosemite alebo novší, pravdepodobne už máte zapnuté úplné šifrovanie disku. Môžete to skontrolovať kliknutím na ikonu Apple, kliknutím na „systémové preferencie“ a potom na „bezpečnosť“ & o ochrane osobných údajov. ” Karta FileVault ukáže, či je povolená alebo nie.

Krok 1: Ak chcete zapnúť FileVault a šifrovať pevný disk v počítači Mac, jednoducho kliknite na tlačidlo s názvom „Zapnúť FileVault“. Budete musieť zadať používateľské meno a heslo správcu. Ak existuje viac používateľských účtov, musíte kliknúť na tlačidlo „Povoliť používateľa“. Ak je povolený FileVault, žiadny používateľ sa nemôže automaticky prihlásiť. Pevný disk sa dešifruje, len keď používateľ zadá svoje heslo na prihlásenie.

Krok 2: Teraz vytvoríte kľúč na obnovenie. Vo Yosemite a novších verziách môžete pomocou svojho účtu iCloud odomknúť disk a resetovať svoje heslo.

Ak stále používate Mavericks alebo staršie verzie, môžete kľúč na obnovenie uložiť v spoločnosti Apple zadaním bezpečnostnej otázky a troch odpovedí.

Poznámka: Napíšte ich. Ak ich stratíte, spoločnosť Apple vám nebude môcť pomôcť obnoviť vaše údaje.

Existuje tiež možnosť vytvoriť lokálny kľúč na obnovenie. Opäť si to zapíšte a uložte na bezpečnom mieste.

Zašifrujte pevný disk v systéme Linux

Existuje mnoho rôznych distribúcií Linuxu a šifrovanie pevného disku v Linuxe je možné vykonať niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Najjednoduchšou metódou je samozrejme šifrovanie pevného disku počas inštalácie zvolenej distribúcie.

Väčšina populárnych distribúcií Linuxu poskytuje túto možnosť počas inštalácie. Fedora, Ubuntu, Debian, Mint a openSuse patria medzi distribúcie, ktoré poskytujú ľahko použiteľnú metódu šifrovania celého disku počas inštalácie..

Tu je zlá správa: povolenie úplného šifrovania disku vo vašom systéme Linux po inštalácii je zložitý proces, ktorý vyžaduje niekoľko zložitých krokov.

Najprv musíte používať Logical Volume Management (LVM), aby ste mohli zmeniť veľkosť svojich existujúcich oddielov. Potom musíte mať dostatok voľného miesta na vytvorenie šifrovaných oddielov pre vaše existujúce údaje, ich kopírovanie a odstránenie pôvodných nezašifrovaných oddielov..

Ak chcete šifrovať existujúcu inštaláciu systému Linux, musíte mať pohodlie s príkazovým riadkom, ako aj s manuálnym vytváraním, zmenou veľkosti a zničením oddielov. Najjednoduchšou možnosťou je zálohovanie údajov na externý disk pomocou nástroja ako DejaDup a inštalácia novej kópie podľa vášho výberu..

Väčšina distribúcií v systéme Linux používa nastavenie s názvom „LVM on LUKS“, čo znamená správu logických zväzkov v systéme Linux Unified Key Setup. Toto je zdĺhavá téma, do ktorej sa nebudem v krátkosti ponoriť, ale čitatelia, ktorí prejavia záujem, si môžu prečítať viac, ak sú zvedaví..

Stručne povedané, počas inštalácie, keď je inštalátor vo fáze rozdelenia disku, môžete zvoliť šifrovanie pevného disku. Vyberiete si prístupovú frázu a budete mať možnosť prepísať svoje existujúce údaje. Ak máte citlivé údaje, mali by ste ho nechať prepísať systémom. Uvedomte si, že v závislosti od veľkosti disku to môže byť veľmi zdĺhavý proces.

Ako vždy si prístupovú frázu zapíšte, až si ju zapamätáte, alebo ju uložte na bezpečnom mieste. Ak túto prístupovú frázu stratíte, stratíte svoje údaje.

záver

Laptop je ľahké ukradnúť as ním aj cenné údaje, ktoré na ňom máte. Aj keď môžete šifrovať súbor alebo priečinok sám, jediným spôsobom, ako chrániť všetky svoje údaje naraz, je použitie šifrovania úplného disku..

Šifrovanie pevného disku v systéme Windows, Mac alebo Linux je veľmi jednoduché a dá sa vykonať za pár minút. Ak chcete zdvojnásobiť svoju bezpečnosť, odporúčame vám tiež použiť ktoréhokoľvek z našich poskytovateľov bezpečného úložiska v cloude.

Ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky, obráťte sa na nás. Neváhajte nás zdieľať na sociálnych sieťach a pomôžte tak svojim priateľom, rodine alebo spolupracovníkom naučiť sa uchovávať svoje cenné údaje v bezpečí. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map