Je veľmi frustrujúce, keď potrebujete okamžite preniesť veľký súbor a použitie palcovej jednotky nie je možné. Väčšina bežných poskytovateľov e-mailov vám nedovolí posielať veľké súbory ako prílohu, takže pravdepodobne budete musieť vyhľadať službu zdieľania súborov..


Aj keď nájdete jednu, možno zistíte, že bezpečnosť je problém: nie všetky tieto služby, najmä tie bezplatné, budú mať šifrovanie, ktoré potrebujete, aby ste sa uistili, že k dokumentu alebo obrázku nemajú prístup žiadne tretie strany..

V tejto príručke vám ukážeme, ako bezpečne odosielať veľké súbory e-mailom. Všimnite si, že „veľké“ máme na mysli súbory, ktoré presahujú 250 MB, čo je niekoľkonásobne viac, ako sú limity stanovené mnohými populárnymi poskytovateľmi e-mailov. Pomocou tejto príručky budete môcť odosielať celý obraz disku bez toho, aby ste skutočne poslali samotný disk.

Najlepšie na tom je, že v prípade každého z poskytovateľov, o ktorom budeme hovoriť, sa príjemcovia nemusia zaregistrovať na účet. Váš súbor bude stále možné získať bez registrácie.

Aspekty bezpečnosti, ktoré je potrebné zvážiť

Pretože nepoužívame priestor poštovej schránky na ukladanie veľkých súborov samotných, existuje otázka, ako bezpečné sú servery samotných webových stránok typu cloud storage. Niektorí poskytovatelia sú preslávení tým, že sa málo venujú bezpečnosti. Ukradnú sa nielen vaše prihlasovacie údaje, ale aj skutočné údaje, ktoré ukladáte.

V prípade e-mailov sú bežné podvody typu phishing, ako aj iné formy zneužívania. V závislosti na tom, aký je váš prijímač technicky zdatný, nemusí byť schopný rozlíšiť rozdiel a to môže viesť k mnohým problémom, keď otvoria e-mail, o ktorom si mysleli, že je od vás.

Aby sa zaistilo, že každý zostane v bezpečí, nezabúdajte na nasledujúce skutočnosti:

  • Či sú odosielané e-maily ľahko identifikovateľné ako autentické
  • Ak existujú mechanizmy, ktoré obmedzujú prístup len pre adresáta
  • Všetky zavedené systémy zaručujúce integritu súborov
  • Ak systém vedie denník, takže môžete skontrolovať, či nedošlo k neoprávnenému snoopingu

Poďme sa pozrieť na niekoľko poskytovateľov, ktorí vám umožňujú bezpečne odosielať veľké súbory e-mailom.

DropSend

DropSend je aplikácia založená výlučne na prehliadači, ktorá nevyžaduje sťahovanie. Je veľmi užívateľsky prívetivý a rýchly a navyše obsahuje aj mobilné aplikácie pre Android a iOS. Ak dávate prednosť práci z vášho počítača, DropSend ponúka klientom pre Mac a PC, ako aj plug-in pre Microsoft Outlook.

DropSend používa 256-bitové šifrovanie AES a podporuje súbory, ktoré majú až 4 GB, s bezplatným osobným plánom (8 GB pre platiacich zákazníkov), takže je menej užitočné, keď chcete poslať niečo podobné Blu-ray DVD alebo dokonca duálnym vrstva DVD v jednom súbore. K dispozícii je bezplatná skúšobná verzia.

FileMail

FileMail funguje podobným spôsobom ako DropSend s tým rozdielom, že umožňuje aj väčšie súbory. Jeho platené plány sú však drahšie ako plány služby DropSend. Môžete ich dokonca použiť na svojej vlastnej webovej stránke a umožniť návštevníkom, aby vám posielali veľké súbory vyplnením prispôsobiteľného formulára. K dispozícii je tiež API pre vývojárov.

FileMail používa 128-bitové šifrovanie v pokoji, dokument, ktorý uvádza, že nebol aktualizovaný od roku 2013. Bezplatné plány obmedzujú maximálnu veľkosť súboru na 30 GB, zatiaľ čo platené programy tvrdia, že podporujú „neobmedzenú“ veľkosť súboru.

onedrive

OneDrive je populárnejšie ako online úložné médium, ako konkrétne posielanie súborov prostredníctvom e-mailu. V aplikácii OneDrive maximálna povolená veľkosť súboru závisí od nástroja, ktorý používate, napríklad od vlastného prieskumníka súborov systému Windows, aplikácie pre stolné počítače, mobilnej aplikácie atď. Vo väčšine prípadov je horná hranica jedného súboru nastavená na 10 GB..

OneDrive ponúka mnoho funkcií riadenia prístupu na zdieľanie súborov. Microsoft tiež tvrdí, že ukladá kópie každého súboru na rôzne jednotky a servery. To vám umožní prístup k nim aj v prípade zlyhania hardvéru.

SendThisFile

SendThisFile ukladá limity na množstvo prevodov, ktoré uskutočňujete, a nie na samotnú veľkosť jednotlivých súborov. Na prenos z jedného konca na druhé používa šifrovanie AES-256 a 128-bitové šifrovanie TLS. Avšak aj špičkový podnikový plán (ktorý stojí 99,95 dolárov mesačne) vám umožní prenášať iba približne 500 GB údajov.

K dispozícii je bezplatná skúšobná verzia, ktorá vám umožní preniesť 50 GB údajov. Môžete sa dokonca zaregistrovať pomocou svojho účtu Facebook, LinkedIn alebo Google+.

Dropbox

Rovnako ako OneDrive, aj Dropbox sa považuje za viac online úložného média vhodného pre všetky typy (a veľkosti) súborov. Keď sa zaregistrujete pre účet Dropbox, získate vám určité množstvo úložného priestoru. Tento limit môže byť v porovnaní s veľkosťou súboru, ktorý chcete nahrať, obmedzený.

Súbory, ktoré odovzdáte pomocou aplikácie pre stolné počítače alebo mobilnej aplikácie, nemajú stanovené žiadne obmedzenia týkajúce sa ich veľkosti. Tie, ktoré sa nahrávajú pomocou prehliadača, musia mať veľkosť 20 GB alebo menej.

O bezpečnostných postupoch a problémoch Dropboxu sa už veľa povedalo. Používateľské poverenia boli v minulosti ukradnuté a dokonca aj bežná údržba často viedla k frustrácii. Pokiaľ ide o šifrovanie, je to podobné ako SendThisFile.

Vytvorenie zdieľaného priečinka v Dropboxe

Jedným z takýchto nedostatočne implementovaných opatrení je napríklad to, že šifrovaný je iba obsah súborov, nie ich metadáta. Takže ak má niekto prístup k úložným médiám Dropboxu, nie je možné priamo preskúmať obsah vašich súborov, ale vzdelané odhady sa určite dajú urobiť na základe názvu súboru, veľkosti, dátumu odovzdania atď..

Dropbox tvrdí, že ich úložné servery sú umiestnené v dátových centrách po celých Spojených štátoch. Je v súlade s EU-U.S. program ochrany súkromia a tiež americko-švajčiarsky rámec bezpečných prístavov.

Ak používate počítač Mac, budete musieť povoliť službe Dropbox prístup k vášmu prívesku na kľúče. Bez tohto prístupu sa nespustí. Táto služba tvrdí, že na overenie vášho účtu a na ďalšie zabezpečenie nastavení aplikácie Dropbox je potrebný prístup.

MEGA

Domovská stránka MEGA je dosť ťažká na načítanie. S nahrávaním súborov však môžete okamžite začať ich presúvaním myšou priamo na domovskú stránku. Ak chcete, môžete samozrejme použiť aj program na odovzdávanie súborov. Rovnako ako Dropbox, ani MEGA netvrdí, že by obmedzila veľkosť súboru na žiadny individuálny limit.

MEGA sa vo veľkej miere spolieha na šifrovanie typu end-to-end, a to aj v prípade, že odovzdávate súbory pomocou prehľadávača alebo mobilného zariadenia. Súkromné ​​kľúče použité na šifrovanie a dešifrovanie nikdy neopúšťajú zariadenie používateľa, MEGA tvrdí, že ich na svojich serveroch nedrží.

Nabáda dokonca používateľov, aby si osvojili svoje vlastné postupy zálohovania a nespoliehali sa iba na nich. Na svojich podporných stránkach uviedli zoznam možných rizík a útokov, aby ste si ako užívateľ boli vedomí toho, čo sa pravdepodobne môže stať v najhoršom možnom prípade.

záver

Keď sa MEGA pozerá čisto z hľadiska bezpečnosti, zdá sa byť veľmi dobre overenou možnosťou. Neponúka však toľko integrácie tretích strán ako Dropbox. Podnikateľské plány, ktoré spoločnosť OneDrive ponúka, najmä v kombinácii s balíkom Office 365, vám poskytujú rôzne aplikácie, ale v niektorých prípadoch to môže byť zbytočné..

V prípade menej známych možností, ako sú DropSend, FileMail a SendThisFile, sa môžete cítiť bezpečnejšie, keď sa nestretnete so žiadnymi správami o nich, ktoré trpia kybernetickými útokmi. Skôr alebo neskôr však nakoniec dôjde k takémuto útoku a až potom budete vedieť, či ich obrana závisí od úlohy.

Výber teda začína jednou otázkou: cítite sa bezpečnejšie pri hľadaní relatívne neznámeho poskytovateľa, ktorého bezpečnosť ešte nemusí byť testovaná, alebo pri hľadaní už populárneho poskytovateľa, na ktorého sa hackeri mohli aspoň raz zamerať?

Keď je to jasné, budete musieť vziať do úvahy funkcie, ceny a obmedzenia veľkosti súboru príslušného poskytovateľa. To vám pomôže nula v jednom zo šiestich poskytovateľov, ktorých sme tu uviedli.

Dúfame, že sa vám táto príručka páčila. Dajte nám vedieť, aké sú vaše názory na používanie týchto služieb v komentároch nižšie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me