Ako automaticky a rýchlo zálohovať video

Či už fotografujete na videokamere Sony HD alebo používate svoj smartfón, nájdenie efektívneho spôsobu ochrany digitálneho záznamu by malo byť na zozname úloh ľubovoľného kameramana, amatérskeho alebo profesionálneho. Je rovnako dôležité pre tých, ktorí majú digitálne knižnice filmov, či už kúpené alebo získané prostredníctvom torrentu.


Aj keď je cloudové úložisko jedným z prístupov k zabezpečeniu vašej zbierky, použitie špecializovaného zálohovacieho softvéru schopného automatizovať zálohovanie videa je zďaleka lepšou voľbou.

Hovoríme o tom, prečo je to o chvíľu. Predtým, ako ukážeme dve možnosti softvéru na výber a kroky spojené s automatickým zálohovaním videí v prípade, že sa váš pevný disk rozhodne využiť svoje vlastné kredity, podrobíme sa aj kritickejšiemu rozhodnutiu o miestnom versus online zálohovaní..

Pokiaľ ide o Shutterbugs, máme podobný článok o automatickom zálohovaní fotografií. Máme tiež článok o najlepšom úložisku v cloude pre video, ale, ako už bolo uvedené, pravdepodobne to nie je najlepší spôsob, ako zaistiť, aby ste sa nikdy neodstránili so stratou pomocou softvéru na obnovu dát..

Výhody online zálohovania videa

V našej najlepšej online záložnej príručke nájdete veľa vhodných riešení, ktoré môžete použiť na ochranu svojich videí. Výhodou použitia online zálohovacieho riešenia v úložisku typu cloud je to, že úložisko v cloude vyžaduje oveľa viac práce, aby sa zaistilo verné replikovanie pevného disku.

Viac informácií o rozdieloch medzi online zálohovaním a cloudovým úložiskom si môžete prečítať v našom článku venovanom tejto téme. Rýchla verzia však spočíva v tom, že riešenia online zálohovania je možné nastaviť tak, aby automaticky zálohovali konkrétne priečinky alebo dokonca celý systém súborov, zatiaľ čo úložisko v cloude závisí od synchronizovaného priečinka, do ktorého musíte súbory presunúť ručne..

Pri online zálohovaní môžete softvér často nastaviť tak, aby automaticky zahrnul alebo vylúčil určité typy súborov, takže si môžete zostaviť plán zálohovania výlučne na základe vašej video zbierky, ak si to želáte..

Väčšina slušných riešení zálohovania online tiež podporuje nepretržité zálohovanie, čo znamená, že videá sa odosielajú do cloudu, keď sa pridávajú na váš pevný disk a keď sa upravujú alebo inak menia..

Pre tých, ktorí často upravujú svoje videozáznamy, majú online zálohovacie nástroje tendenciu častejšie podporovať zálohovanie na úrovni bloku ako ukladanie v cloude. To je dôležité, ako bez tejto funkcie, vždy, keď vykonáte úpravy, bude celé vaše video zálohované znova. Pri zálohovaní na úrovni bloku sa nahradia iba zmenené časti videa.

Nevýhoda online zálohovania videa: rýchlosť

To nás privádza k hlavnému problému online zálohovania, najmä pri veľkých súboroch (ako sú videá): takéto riešenia môžu byť naozaj, naozaj pomalé. Aj keď zálohovanie na úrovni bloku pomáha s upravenými filmami, stále musíte prejsť touto úvodnou zálohou. Ak sa snažíte nahrať niekoľko terabajtov, mohlo by to znamenať dni alebo dokonca týždne.

Rýchlosť online zálohovania, ako sa môžete dočítať v našom článku o tom, ako dlho by mala vaša záloha trvať, sa radí medzi jednu z najväčších sťažností používateľov v súvislosti so zálohovacím softvérom v cloude všeobecne. Bohužiaľ, ak je cloud cieľom, jediné, čo môžete skutočne urobiť, je minúť viac peňazí na zálohovacie riešenie s lepšou infraštruktúrou (čo zvyčajne znamená viac dátových centier)..

Z tohto dôvodu veľa nadšencov videa uprednostňuje uchovávanie svojich kolekcií na miestnej úrovni, pričom využívajú samostatné externé pevné disky alebo sieťové úložné zariadenia (NAS). Obe riešenia sú v súčasnosti relatívne lacné a miestne zálohovanie je oveľa rýchlejšie ako zálohovanie do cloudu.

Nevýhodou lokálneho prístupu je to, že rovnako ako váš počítač alebo mobilné zariadenie, aj miestne zálohovacie riešenia môžu byť poškodené vodou, teplom alebo iným spôsobom a nie sú skonštruované tak, aby vydržali naveky. Servery používané na online zálohovanie sú umiestnené v klimatických dátových centrách na zníženie týchto rizík.

Navyše, takéto riešenia sú takmer vždy zostavené pre zlyhanie a tri alebo viac kópií vašich súborov sú zabezpečené na rôznych serveroch kvôli redundancii. Pozrite si náš článok o RAID, kde nájdete lepšiu predstavu o tom, ako sa to podarí, alebo náš článok o bezpečnosti dátového centra.

Online zálohovanie a lokálne zálohovanie spoločne

Vzhľadom na zreteľné výhody alebo nevýhody online a lokálneho zálohovania je zvyčajne najlepším riešením použiť obidva. To znamená, že budete postupovať podľa takzvaného pravidla 3-2-1 zálohovania vytvorením hybridného plánu zálohovania.

Pretože začlenenie oboch môže znamenať viac práce, ak vyberiete nesprávne riešenia, odporúčame nájsť riešenie, ktoré aspoň čiastočne podporuje hybridné zálohovanie..

Pre tých, ktorí hľadajú hodnoty, je jedným z najlepších na to IDrive, ktoré podrobne popisujeme v našej recenzii IDrive. IDrive poskytuje 2TB zálohy za niečo vyše 50 dolárov ročne v prvom roku alebo 4TB zálohy za približne 75 dolárov. To by malo byť dosť na pokrytie väčšiny videoknižníc.

Problém s IDrive je ten, ktorý sme už spomenuli: rýchlosť. IDrive má iba jedno dátové centrum, ktoré môže viesť k preťaženiu servera a frustrujúcim čakaním na zálohovanie vašich údajov. IDrive však poskytuje aj niečo, čo inde nenájdete: bezplatnú kuriérsku službu na zálohovanie a obnovenie.

Používanie IDrive Express, ako sa služba nazýva, pre zálohovanie znamená, že IDrive vám pošle poštou externú jednotku. Vašou úlohou je načítať disk pomocou vašich videí a iných súborov pomocou pripojenia USB, čím sa proces urýchli. Pošlite to späť a technici IDrive pre vás načítajú údaje na server, čím vám ušetria dosť času..

Okrem podpory hybridného zálohovania je IDrive jednou z mála online zálohovacích služieb, ktoré podporujú zálohovanie pomocou smartfónu, čo znamená, že môžete nahrať zábery z telefónu bez ďalších nákladov..

IaaS a zálohovanie videa

Pre tých, ktorým nevadí, že míňajú viac, je CloudBerry Backup pravdepodobne najnáročnejším riešením zálohovania, ktoré tu ešte musíme vyskúšať na Cloudwards.net. Namiesto toho, aby ste poskytli priestor pre cloudový server, s CloudBerry si môžete zvoliť zálohovanie súborov na jednu z viac ako päťdesiatich rôznych možností cloudu (pozrite si našu recenziu zálohovania CloudBerry a zistite, ktoré z nich).

Medzi tieto možnosti patrí cloudová infraštruktúra ako služba (cloud IaaS), napríklad Amazon S3, Google Cloud, Backblaze B2 a osobný obľúbený spisovateľ Rackspace Cloud Files..

Rackspace nie je nevyhnutne lacný, ale za 0,10 dolárov za gigabajt si môžete zálohovať terabajt údajov približne za 10 dolárov mesačne a nemusíte sa obávať ani poplatkov za výstup (použitie). Amazon S3 stojí dvojnásobok tejto sumy.

Backblaze B2 medzitým stojí polovicu toho, ako Rackspace, ale nemá takmer takú robustnú infraštruktúru, čo znamená, že narazíte na niektoré problémy s rovnakou rýchlosťou, aké predstavuje IDrive a ďalšie lacné možnosti zálohovania online..

S preambulou, ktorá je na ceste, je čas na hlavnú funkciu. Teraz sa rýchlo pozrieme na kroky potrebné na automatické zálohovanie videa pomocou programu IDrive alebo CloudBerry Backup..

Automatické zálohovanie videa s IDrive

Či už využívate výhody IDrive Express alebo nie, budete musieť vytvoriť plán zálohovania pre svoj počítač pomocou klientskeho klienta IDrive..

Na karte „záloha“ klienta sú v hornej časti obrazovky dva prepínače. Prvá umožňuje zálohovať súbory do cloudu, zatiaľ čo druhá umožňuje zálohovať súbory na lokálne zariadenie.

Bohužiaľ, budete musieť vytvoriť dva samostatné plány zálohovania pre cloud a miestne zálohovanie: IDrive vám nedovolí spravovať súčasne..

Navyše IDrive zálohuje skôr na základe umiestnenia súboru než typu súboru. To znamená, že budete musieť označiť umiestnenia priečinkov, do ktorých ukladáte videá, či už ide o priečinok „videá“, priečinok na stiahnutie Kodi alebo iné umiestnenie..

Ak dávate prednosť jednoduchému zálohovaniu celého disku, aby ste si boli istí, že vám neuniknú žiadne súbory, je to tiež možnosť, pokiaľ neprekročíte limit priestoru na zálohovanie..

IDrive vám umožňuje vylúčiť konkrétne priečinky alebo súbory na základe názvu na správu tohto aspektu, aj keď je to funkcia, ktorá by sa mohla lepšie zefektívniť tým, že vám umožní vybrať bežné typy súborov, ktoré sa majú vylúčiť (alebo v tomto prípade zahrnúť).

Pre tých, ktorí hľadajú jednoduchší prístup k zálohovaniu, Backblaze automaticky zálohuje súbory na základe typu súboru, ako je podrobne uvedené v našej kontrole Backblaze. Avšak bez výhody kuriérskej služby zálohovania, tí, ktorí majú na nahranie veľa veľkých video súborov, zostanú čakať.

Klient Backblaze navyše nepodporuje hybridné zálohovanie. Preto sme sa nakoniec rozhodli navrhnúť IDrive na zálohovanie videa pre tých, ktorí hľadajú lacné riešenie.

Pre tých, ktorí majú väčšiu finančnú krútiacu miestnosť, je však CloudBerry Backup ťažké poraziť.

Automatické zálohovanie videa so zálohovaním CloudBerry

Ako sme už uviedli, ak chcete používať CloudBerry Backup na online zálohovanie, musíte sa rozhodnúť pre cloudové riešenie, pretože spoločnosť na tento účel neudržiava vlastné dátové centrá. Ak si vyberiete cloudovú službu IaaS, ako je Rackspace, budete musieť pre túto službu získať kľúč API, aby ste sa k nemu mohli pripojiť CloudBerry..

Podrobný postup nájdete v našom sprievodcovi Rackspace, v ktorom diskutujeme aj o pripojení služby CloudBerry Backup, takže tu nebudeme znova podrobne pracovať..

Tento proces je podobný pre väčšinu možností cloudového IaaS. Ak však chcete ďalšie dva príklady, máme sprievodcov pre Amazon S3 a Microsoft Azure.

Podobne ako IDrive, aj plány zálohovania vytvorené pomocou CloudBerry zvyčajne vychádzajú z umiestnenia súboru, aj keď môžete vytvoriť plán, ktorý používa aj typy súborov. Vytvorte plán zálohovania súborov kliknutím na tlačidlo „súbory“ v hornej časti klienta.

Spustí sa sprievodca, ktorý vás prevedie týmto procesom, počnúc výberom lokálnej, cloudovej alebo hybridnej zálohy.

Jedným z dôvodov, pre ktorý tu máme tendenciu výrazne obhajovať CloudBerry v službe Cloudwards.net, je to, ako ľahko to umožňuje hybridné zálohovanie. Na rozdiel od IDrive nemusíte vytvárať dva rôzne plány zálohovania.

Namiesto toho CloudBerry spracúva lokálne aj cloudové zálohovanie ako súčasť jedného plánu, najprv zálohuje súbory lokálne a potom ich posiela do cloudu. Tento prístup vám ušetrí prácu navyše a šetrí váš počítač tým, že sa nesnaží spracovať dve rôzne úlohy zálohovania naraz.

Ďalej budete musieť vybrať cloudovú službu. Ak ešte nie je pridaná, musíte vykonať túto časť (tu je potrebný kľúč API).

Zobrazí sa výzva na výber režimu zálohovania. Odporúčame držať sa „pokročilých“, pretože obsahuje užitočné funkcie, ako je zálohovanie na úrovni bloku, verzovanie súborov a súkromné ​​šifrovanie.

Medzi ďalšie kroky, ktoré vás Sprievodca prevedie, patrí nastavenie niektorých z týchto rozšírených možností, po ktorých budete môcť vybrať umiestnenia, ktoré chcete pridať do plánu zálohovania..

Rovnako ako v prípade IDrive budete musieť vybrať všetky priečinky, v ktorých si ukladáte videosúbory, inak sa nebudú zálohovať. Môžete si tiež vybrať celú jednotku. Tento druhý prístup pracuje s CloudBerry lepšie ako IDrive, pretože CloudBerry skutočne umožňuje zahrnúť alebo vylúčiť súbory na základe typu.

Stále však musíte pridať všetky prípony súborov, ktoré chcete zahrnúť alebo vylúčiť. Pred každou príponou súboru musí byť uvedený zástupný znak a oddelené bodkočiarkou (napríklad: * .wmv; * .mov; * .mp4).

Boli by sme radi, keby CloudBerry tento proces vylepšil o možnosť zálohovania všetkých prípon súborov na základe kategórií, ako sú dokumenty, obrázky alebo videá. Napriek tomu nenájdete veľa záložných služieb s viacerými funkciami ako služba CloudBerry Backup, takže sa nemôžeme sťažovať príliš nahlas.

Akonáhle budete mať svoje výbery záloh na druhú stranu, aby zahŕňali všetky vaše video súbory, sprievodca vám umožní povoliť súkromné ​​šifrovanie. Toto je kľúčová funkcia pre tých, ktorí chcú zaistiť, aby sa ich zbierka videí nestala súčasťou sobotného matinea v ústredí NSA..

Súkromné ​​šifrovanie tiež pomáha zaistiť, aby vaše torrentové videá neboli automaticky odstránené torrentom, ako to občas robí.

Nasledujúce dva kroky zahŕňajú nastavenie politiky uchovávania a plánu zálohovania. Zásady uchovávania určujú, koľko verzií súborov sa uchováva, čo je užitočné najmä pre tých, ktorí často upravujú súbory. Pokiaľ ide o plán zálohovania, môžete ho nastaviť tak, aby sa spúšťal iba v konkrétnych časoch, ale zvyčajne vám odporúčame zvoliť si nepretržité zálohovanie pre najlepšiu úroveň ochrany.

Posledným krokom je kontrola plánu zálohovania a jeho spustenie. Za predpokladu, že ste si istí, že ste si zálohovali každé miesto, kde si ukladáte videá, automaticky sa zálohujú, keď pridáte nové videá alebo upravíte existujúce..

Záverečné myšlienky

Dobrý plán zálohovania vašich videí – alebo dôležitých súborov, v tejto veci – vám môže ušetriť značný zármutok. Bez ohľadu na to, či ste si vytvorili filmovú knižnicu alebo či ste si zaznamenali svoje vlastné zábery, IDrive a CloudBerry Backup sú dve dobré možnosti na implementáciu takéhoto plánu..

Páči sa nám IDrive pre svoju nízku cenu a službu IDrive Express, zatiaľ čo CloudBerry Backup patrí medzi najúčinnejšie dostupné zálohovacie služby, ktoré podporujú hybridné zálohovanie, zálohovanie na úrovni bloku, súkromné ​​šifrovanie a mnoho ďalších užitočných funkcií na zaistenie bezpečnosti vašich videí..

To znamená, že všetky možnosti v našom najlepšom online sprievodcovi zálohovaním sa dajú použiť na automatické zálohovanie videí. Dajte nám vedieť, ktorú službu uprednostňujete nižšie, a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me