Xero vs. Quickbooks Online – Güncellendi 2020

Büyüyen işinizi desteklemek için bulut tabanlı muhasebe yazılımı pazarındaysanız, çok sayıda seçenek var gibi görünebilir. Cloudwards.net’te, işletmeniz için doğru muhasebe yazılımını seçmenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu makalede, endüstrinin en iyi sağlayıcılarından ikisinde neyin göze çarptığını görmek için Xero ve QuickBooks Online’ı karşılaştıracağız..


Bireysel Xero incelememizi ve QuickBooks Online incelememizi okuduysanız, bunların güçlü yarışmacılar olduğunu ve her ikisinin de en iyi muhasebe yazılım programları listemizi yaptığını biliyorsunuzdur. Xero ve QuickBooks Online, faturalandırma, fatura ödeme ve banka mutabakatları dahil olmak üzere aynı işlevlerin çoğunu yerine getirir, bu nedenle fark bu görevleri ne kadar kolay yapabilecekleri olabilir.

1

Faturalama

Bu Xero vs QuickBooks Online karşılaştırmasında inceleyeceğimiz ilk alanlardan biri faturalandırmadır. Sonuçta, müşterileri faturalamak ve borç almak, işinizi sürdürmenizi sağlar. Aşağıda, Xero ve QuickBooks Online’ın faturalandırma seçeneklerini karşılaştıran bir grafik bulunmaktadır.

ServicesQuickBooks Çevrimiçi: Xero:
Yinelenen faturalar gönderEvetEvet
Geciken ücretleri otomatik olarak ekleHayırHayır
Ödeme hatırlatıcıları gönderinEvetEvet
Envanterle entegre etEvet (ekstra ücret)Evet (dahil)
Saatlerce çalıştıEvet (en yüksek planda)Evet (en yüksek planda)
Faturaları ÖzelleştirEvet (yazılım dahilinde)Evet (şablon yükleyerek)

Yüzeyde, bu bulut tabanlı muhasebe yazılım programları kullanıcılarına benzer özellikler sunuyor. Daha derinlemesine araştırdığınızda, Xero ve QuickBooks Online arasındaki önemli farkları bulacaksınız.

Xero’da bir faturayı özelleştirmek için “ayarlar” menüsünden bir şablon yüklemeniz gerekir. Excel’de zaten kullanmaya devam etmek istediğiniz bir fatura formunuz varsa yararlı olsa da, QuickBooks Online, faturalarını yazılımında özelleştirmenize de izin verir. Renkleri seçmenize, bir logo yüklemenize ve faturanın düzenini yeniden düzenlemenize olanak tanır.

Bazen bir faturaya, bir işe, şartlara veya yalnızca “teşekkür” demek için notlar eklemeniz gerekebilir. QuickBooks Online, fatura e-postayla gönderildiğinde veya yazdırıldığında görünen bu notlar için Xero’lar hiçbir zaman gösterilmez. Xero’nun standart faturalarda şart eklemek için yeri de yok. İşletmeniz sık sık terimler sunuyorsa, bu bir anlaşma kırıcı olabilir ve bunun yerine FreshBooks incelememize göz atmak isteyebilirsiniz..

Yeni-Fatura-Formu

Hem Xero hem de QuickBooks Online, vadesi geçmiş faturalarda otomatik ödeme hatırlatıcıları gönderir. Xero’da hatırlatma ayarları tüm müşteriler için geçerlidir. Faturalarını ödememiş olan her müşteriye, vadesi yedi gün sonra bir hatırlatma gönderilir. QuickBooks Online’da ödeme hatırlatıcıları ayrı ayrı seçilebilir ve uygulanabilir.

Xero ve QuickBooks Online mevcut envanterinizle entegre olmasına rağmen – öğeleri faturalara çektiğinizde miktarları güncellemekle birlikte – yalnızca QuickBooks Online envanter işlevleri için ekstra ücret talep eder. Xero, her abonelik düzeyinde stok takibi içerir (bunu yapan başka bir hizmet için OneUp incelememize de göz atın).

Tüm muhasebe yazılımları, müşterilerine saatlik ücret ödeyen işletmeler için tasarlanmamıştır. QuickBooks Online’daki proje yönetimi de zamanı izler, ancak bu fatura oluşturma ve faturalara ekleme işlemi.

Xero ile zamanı izlemek için mevcut birkaç uygulamadan birine kaydolmanız gerekir, ancak müşterileri faturalarınızda çalışılan saatler boyunca faturalandırabilirsiniz (bu konuda gerçekten mükemmel bir iş yapan bir hizmet için FreeAgent incelememizi okuyun ).

Fatura göndermek yeterli değildir, ancak ödeme almanız da gerekir. QuickBooks Online, bu alanda Xero’yu kolayca yener. QuickBooks Online’ın faturalandırma sistemine entegre ödeme bağlantıları ve ödeme işlemleri vardır. Müşteriler sadece kredi kartı bilgilerini tıklayıp girmelidir, ancak varsa ticari işlem ücretlerini ödemek zorunda kalacaksınız.

Xero ile ödeme işlemi için Stripe veya PayPal gibi harici bir sağlayıcıya kaydolmanız gerekir. Bu size daha fazla seçenek sunar ve ücretlerden tasarruf etmenize rağmen, müşterilerin ödemesi o kadar kolay değildir. Bununla birlikte, bu uygulamalar üzerinden yapılan ödemeler Xero’daki etkinlikle senkronize edilir.

İyi bir muhasebe programı yalnızca fatura göndermez. Alacaklarınızı takip etmenize de yardımcı olur. Xero’da oturum açtığınızda, ekranın üst kısmında “size borçlu olduğunuz faturalar” gösterilir. Toplamların altında, borçlu olduğunuz tutarların çubuk grafiği, ne kadar süre borçlu olduklarına göre gruplandırılmıştır.

QuickBooks Online, “faturalandırma” ekranında ayrıntılı bilgileri görüntüler ve ana gösterge tablosu yalnızca “gelir” gösterir.

Raporlarında ayrıca “alacakların yaşlanma özeti hesapları” da yer almaktadır. Xero’nun bir “yaşlı alacaklar raporu” vardır.

Yaşlı-Alacaklar-Rapor

Faturalandırma her iki muhasebe hizmetiyle de karmaşık değildir ve hem Xero hem de QuickBooks Online’ın birçok gelişmiş özelliği vardır. QuickBooks Online, deneyiminizi özelleştirmede Xero’dan daha fazlasını sunar ve genellikle görevleri daha az adımda gerçekleştirmenizi sağlar.

Round: Çevrimiçi QuickBooks için Faturalandırma Noktası

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

2

fatura

Para toplamak ödeme yapmaktan çok daha eğlencelidir, ancak güçlü bir muhasebe programı her ikisini de kolaylıkla yapmanızı sağlayacaktır. Çoğu muhasebe yazılımında, fatura ödemek faturalandırmadan daha kolaydır, ancak Xero’da daha sezgisel olduğunu görüyoruz.

Xero’da yeni bir fatura ödemek QuickBooks Online’da olduğundan daha kolaydır. Tek yapmanız gereken “muhasebe” altındaki “satın alımlar” a gitmek, “yeni” yi seçin ve “fatura” yı tıklayın. QuickBooks Online birkaç adım daha içerir.

Xero İncelemesi

Her iki masraf ödeme formu da alacaklı ve vade tarihi gibi standart alanları içerir ve toplam miktarları birim başına fiyattan hesaplar. Satınalma siparişleri, bir kez yerine getirildiğinde faturalara dönüştürülebilir, bu da iki muhasebe sağlayıcısının sunduğu hoş bir zaman kazandırıcı özelliktir.

Xero ve QuickBooks Online’daki harcamalar otomatikleştirilebilir, ancak ikincisi bunu yalnızca daha yüksek fiyatlandırma planında sunar. Kira, elektrik veya internet gibi düzenli masrafları tekrarlayan bir fatura ile ödemek, her ay zaman kazandırır.

Xero’da yinelenen bir fatura oluşturmanın birden çok yolu vardır. “Hesaplar”, “satın alma işlemleri” ve “yeni” altında, “tekrarlanan fatura” yı bulacaksınız. Xero, girdiğiniz faturaları otomatik olarak yinelenen olarak kaydeder ve yineleme seçeneklerini belirlemenizi sağlar. Bir faturanın girildikten ve kaydedildikten sonra sık sık tekrarlanacağını fark ederseniz, tekrarlanması için tıklanacak bir kutu vardır.

QuickBooks Online’da yinelenen faturalar ayarlamak çok daha acı vericidir. Bu işlem, satıcıya yapılan son ödemeyi bulup tıkladığınız bankacılık sicili aracılığıyla yapılır. “Ezberle” yi tıkladıktan sonra, aynı faturayı ne sıklıkta ödeyeceğinizi ve kaç ödeme kaldığını seçersiniz.

Sorun, satıcıya zaten bir fatura ödemiş olmanız ve tekrar tekrar yapabilmeniz için kayıttan geçmiş olması gerektiğidir. Yazılımda yeniyseniz, aylık ödemelerinizi Xero’da olduğu gibi başlangıçtan itibaren otomatik hale getiremezsiniz.

Son olarak, borçlu olduğunuz faturaların üstünde kalmak önemlidir. Xero’nun ana kontrol panelinde, ekranın sağında bir “ödeme faturaları” bölümü bulunur. “Faturalar” ekranına gittiğinizde, toplamlar kutularda üstte ve bunun altındaki çubuk grafikte görünür.

Xero-Pano

QuickBooks Online’ın kontrol panelinde yaklaşan faturalar gösterilmez, yalnızca ödenen masraflar gösterilir. Geleceğe bakandan çok tarihsel bir perspektife sahiptir..

Pano-Yakalama

İşletmeniz aynı masrafların çoğunu aylık olarak ödüyorsa, Xero en iyi seçim olabilir. Ödemelerinizi otomatikleştirmek daha kolaydır ve gösterge tablosunun kullanımı kolaydır ve mevcut ve gelecek faturaların üstünde kalmak için daha iyi tasarlanmıştır.

Tur: Xero Muhasebe için Fatura Noktası

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

3

Raporlar

Xero ve QuickBooks Online’daki temel finansal tablolar – kar ve zarar, bilanço ve nakit akışı – işletmenizin farklı yönleri hakkında bilgi sunar ve özelleştirilebilir. Sütun eklemek, hesap gruplarını değiştirmek ve zaman aralıklarını yan yana görüntülemek kolaydır.

QuickBooks Online’ın aksine, Xero size işinizde birkaç yatırımcı varsa yararlı olan bir özkaynak beyanı verir. Şirket, sahiplerinin yatırımlarını ve özkaynak çekimlerinin yanı sıra işletmede elde tutulan karları veya zararları gösterir. Bir mülk sahibinin işletmeden çok fazla faydalanabileceğinden endişe ediyorsanız, bu endişeleri ölçecektir.

Sahipleri-Eşitlik

Temel finansal tablolara ek olarak, temel hesap alacakları ve ödenecek hesaplar yaşlanma raporları size kimlerin borçlu olduğunu ve vadesi geçmiş ortak kovalarla neye borçlu olduğunuzu takip eder. QuickBooks Online, Xero’dan daha fazla alacak hesaplarını sunar.

QuickBooks Online, müşteriye yapılan kâr ve zarar raporları, müşteriye yönelik satış tahminleri ile müşteriye yapılan tahsilat raporlarının karşılaştırmasını sunar. Bu, defterlerinde önemli miktarda hesap taşıyan işletmeler için çok değerli bir bilgidir.

Raporlar--Sen borçlu

QuickBooks Online bordro işlemeyi entegre etmesine rağmen, yalnızca toplam ücretler ve bordro vergileri, çalışanların ücret ve çalışan bilgileri hakkında raporlar sunar. Xero’nun çok daha fazla raporu var ve zaman aşımı bakiyeleri ve talepleri, ücret garnitürleri ve daha fazlası gibi yerleşik insan kaynakları işlevlerine sahipler.

Daha basit işletmeler ihtiyaç duyduğu tüm raporları Xero’da bulacaktır. QuickBooks Online’ın daha ilgili süreci üzerinden raporla hizmette değişiklik yapmak için sürükle ve bırak özelliğini kullanabilmeyi tercih ediyoruz. Bununla birlikte, QuickBooks Online, raporlarının çeşitliliği ve kullanışlılığı nedeniyle bu kategoride kazanıyor.

Tur: QuickBooks Online için Raporlar Noktası

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

4

Fiyatlandırma

Yazılım sağlayıcıları arasında yaygın olan katman tabanlı fiyatlandırma, daha az özellik için genellikle daha düşük fiyatlarla başlar. Yüzeyde, QuickBooks Online ve Xero bu modeli takip ediyor. Yine de daha derine inin; Xero’nun işlemleri en düşük düzeyde kısıtladığını görürsünüz; QuickBooks Online ise işiniz büyüdükçe yazılım özelliklerine ve kullanıcılara erişim ekler.

Ayda en düşük ücretle, Xero ile QuickBooks Online arasında büyük bir fark vardır. Xero’nun Erken planı aylık 9 ABD doları, QuickBooks Online’ın Basit Başlangıç ​​planı ise aylık 20 ABD dolarıdır. İlki, kullanıcıların muhasebe yazılımına erişimini ciddi şekilde sınırlar. Bir işletme yalnızca beş fatura ve fiyat teklifi gönderebilir, beş fatura girebilir ve 20 banka işlemini uzlaştırabilir.

Bunun aksine, Basit Başlangıç ​​planı tahminler, faturalama ve gider takibi, temel raporlar ve satış vergisini içerir. Muhasebe yazılımına Xero’daki sınırsız kullanıcılara kıyasla yalnızca bir çalışan erişebilirken, işlem sınırlarının olmaması küçük işletmeler için daha iyi bir anlaşma olmasını sağlar.

Xero’nun Growing adı verilen orta seviye planı aylık 30 ABD dolarıdır ve özellik eklemeden tüm kullanım kısıtlamalarını kaldırır. QuickBooks Online’ın Essentials planı aylık 30 ABD dolarıdır. Basit Başlangıç ​​planındaki her şeye ek olarak, size fatura ödemesi, zaman takibi sağlar ve üç taneye erişmesine izin verilen kullanıcı sayısını artırır.

Oluşturulan plan, Xero’nun aylık en pahalı seçenek olan 60 dolardır. Birden fazla para birimi ve harcamaları girme veya takip etme yeteneği ekler. İkincisi, alt katmanlardaki garip bir ihmaldir. Xero’nun planları, işletmenizle birlikte büyüyecekleri düşüncesiyle açıkça yapılandırılmıştır, ancak en küçük işletme bile fatura ödemek zorundadır.

Ne QuickBooks Online ne de Xero, en pahalı planları için ödeme yapana kadar projelerle ilişkili zaman ve maliyetleri izlemenize izin vermez. QuickBooks Online’ın Artı planı, Xero’nun en yüksek katmanıyla aynıdır, ayda 60 ABD dolarıdır ve envanter izleme ve beş kullanıcıya kadar ekler.

Küçük işletmeler genellikle bordro işlemleri ile mücadele eder. Dış kaynak kullanımı, vergileri kendiniz hesaplamaktan ve tahsil etmekten daha kolaydır. QuickBooks Online’ın bordro işleme işlevleri, ihtiyacınız olan şeye bağlı olarak ayda ek 19 $ veya 49 $ ‘a ve ayrıca çalışan başına 2 $.

Xero’nun yerleşik bordro işlemi yok. Bunun yerine, yazılımı muhasebe hizmeti sağlayan birden fazla uygulama ile bütünleşir. Ücretler değişiklik gösterir, ancak genellikle aylık bir taban ve bundan sonra çalışan başına ücret alırlar. Bordro işlemciniz için bir dizi seçenek isteyebilirsiniz, ancak seçenekleri ve ücretleri karşılaştırmak için daha fazla zaman harcarsınız.

En düşük fiyatlandırma planından sonra, hem Xero hem de QuickBooks Online karşılaştırılabilir fiyatlandırmaya sahiptir. Bununla birlikte, QuickBooks Online, hafif bir avantaj sağlayan bordro işlemleri sunar.

Daha basit bir fiyatlandırma planını tercih ederseniz, belki Sage incelememize göz atın. Hiçbir şey ödememeyi tercih ederseniz, Wave incelememiz gitmenin yoludur.

Tur: QuickBooks Online için Fiyatlandırma Noktası

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

5

Kullanıcı dostu

QuickBooks Online ve Xero’nun kullanım kolaylığını karşılaştırmak, bir elmanın portakal ile portakal durumuna bir durumudur.

Popüler olmasına rağmen, QuickBooks Online kullanım kolaylığı ile bilinmemektedir. Muhasebe yazılımında bir öğrenme eğrisi vardır, ancak bunun nedeni kısmen çok şey yapabilmesidir. Daha fazla özellik ve seçenekle, nasıl kullanılacağını öğrenmek sadece daha uzun sürer.

Xero, açıkça etiketlenmiş işlevler ve daha basit bir iş akışı ile daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. QuickBooks Online’ın daha gelişmiş muhasebe işlevlerine ihtiyacınız yoksa, Xero’nun gösterge tablolarını tercih ediyoruz ve fatura göndermek ve fatura ödemek için daha az adım atıyoruz.

Tur: Xero Muhasebe için Kullanıcı Dostu Nokta

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

6

Gelişmiş işlevler

Artık her işletmenin ihtiyaç duyduğu temel muhasebe özelliklerini kapsadığımıza göre, Xero ve QuickBooks Online arasında seçim yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç gelişmiş muhasebe işlevine bakacağız..

Sabit kıymetler, işletmenizin sahip olduğu araziyi, binaları veya ekipmanları içerir. Bazı işletmeler için önemli yatırımları temsil edebilirler. Muhasebe yazılımınız amortismanı ve emeklilikleri izlemiyorsa, bunları ayrı e-tablolarda tutmanız ve manuel günlük girişlerini girmeniz gerekir.

Mevcut bir e-tabloyu içe aktarabildiğiniz için Xero’nun sabit öğeler işlevi, bunları ayarlamanız için size zaman kazandırır. Yazılımı amortismanı hesaplar ve bertarafları işlemenizi sağlar. Raporları altında, amortisman ve elden çıkarma programları ile sabit kıymet mutabakatlarını bulacaksınız.

QuickBooks Online, muhasebe yazılımında yerleşik sabit varlık modüllerine sahip olmadığından, her şeyin manuel olarak ele alınması gerekir.

Sabit Varlıklar-Raporlar

Xero, tüm fiyatlandırma planlarında yer alan bir proje modülü başlattı. Bununla beraber, bir proje üzerinde tırnak ve mevduat talep edebilirsiniz. Ayrıca harcanan zamanı ve parayı izlemenizi sağlar ve bir projenin karlılığını hesaplar.

QuickBooks Online, projeleri yalnızca en yüksek fiyatlandırma planında izler. Artı planı için ödeme yapıyorsanız, masrafları, zamanı ve faturaları bir projeyle ilişkilendirebilirsiniz. Raporlar, karlılığı, faturalandırılmayan zamanı ve masrafları hesaplar, böylece projenin sağlığının üstesinden gelebilirsiniz.

Xero, QuickBooks Online’da envanter yönetiminde hafif bir kenara sahiptir. QuickBooks Online’daki envanter fiyatlar, resimler ve kategorilere göre izlenir. Her iki muhasebe programında da, faturada bir envanter öğesi seçildiğinde eldeki miktarlar güncellenir. QuickBooks Online, FIFO kullanarak ürünün maliyetini hesaplarken, Xero ortalama bir maliyet yöntemi kullanır.

Xero, en çok satan ve en karlı ürünleri bulmak için raporlar sunar. Ayrıca, her planda 4.000 adede kadar paletli ürün ve sınırsız takipsiz ürün elde edersiniz. Bir kez daha, QuickBooks Online ile envanter fonksiyonlarını almak için en pahalı plan için ödeme yaparsınız.

Round: Xero Muhasebe için Gelişmiş Fonksiyonlar Noktası

Xero Muhasebe Logosu
QuickBooks Online Logosu

7

Karar

Bulut tabanlı muhasebe yazılımında yeniyseniz Xero kullanmanızı öneririz. Kolay ve anlaşılır arayüzü sayesinde, QuickBooks Online ile olduğundan daha kısa sürede başlayabilirsiniz. Ayrıca, her bir işleve ait Xero gösterge tablosu ve ana ekranlar, günlük işlemlere odaklanan işletmelerin her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Genel olarak, Xero daha az deneyimli muhasebeciler ve çok büyük büyümeyi planlamayan küçük işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

Ancak, biraz daha cazip bir şeye ihtiyacınız varsa, QuickBooks Online daha iyi bir seçimdir ve genel olarak daha iyi bir seçimdir, bu da sadece bir saç tarafından olsa da bu makalenin galibi olur.. 

Bordro işlemeye ve entegre satıcı işlemeye ihtiyacınız varsa, QuickBooks Online işletmenizin ihtiyaçlarına kesinlikle daha iyi cevap verecektir. Müşteriler faturadaki bir bağlantıyı tıklayıp doğrudan ödeme yapmayı tercih ederler, ancak yinelenen faturaları ayarlamak için daha fazla zaman harcarsınız. Müşterilerle sürekli ilişkiler hakkında karar vermek zorunda olan işletmeler, derinlemesine raporlarını takdir edeceklerdir.

Kazanan: QuickBooks

Sonuç olarak, Xero ve QuickBooks Online arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, yeni başlayan küçük bir işletme için Xero ve daha büyük bir işletme için QuickBooks Online’ı veya muhasebe yazılımı konusunda biraz daha fazla deneyime sahip kişiler tarafından çalıştırılırsa öneririz..

Muhasebe hizmetlerinden birini kullanmayı denediniz mi? Hangisini tercih edersin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Bu Xero ve QuickBooks Online karşılaştırmasını okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me