Trello vs Jira: 2020’de Kardeş Bir Rekabet Kurmak

Projelerinizi düzenlemede yardım istiyorsanız, size yardımcı olacak birçok yazılım var. Birçok platformun artıları ve eksileri vardır ve aralarında seçim yapmayı zorlaştırır. Bu Trello ve Jira karşılaştırmasında, ikisine bakacağız.


Trello ve Jira Atlassian’a aittir, bu yüzden bu stabiller arasında bir yarışmadır. Bu araçlara daha önce tek tek baktık. Ne düşündüğümüzü görmek istiyorsanız, Trello incelememize ve Jira incelememize göz atın..

Ayrıca karşılaştırma makalelerimizde de yer alıyorlar. Trello’nun Wrike vs Trello ve Trello ve Asana savaşlarımızda nasıl olduğunu görün. Jira da Asana vs. Jira ve monday.com vs. Jira gibi kafa kafaya geldi..

Trello’nun kullanım kolaylığı ve sadeliği, Jira’nın sunduğu normal ofis kullanıcılarından ziyade gelişmiş özelliklerden ve geliştiricilere daha fazla odaklanmadan farklıdır. Bu elmalar ve portakallar arasındaki bir savaş ve kimin üste çıkacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.

jira-soruları

Jira ve Trello mevcut olan tek seçenek değil, bu yüzden daha fazlasını görmek için en iyi proje yönetimi yazılımı listemize bakın.

Kavga Kurmak: Trello ve Jira

Dört turda Trello ve Jira’yı karşılaştıracağız. En çok kazanan hangisi yarışmayı kazanır. Sonunda bağlıysa, hangi ağır yumrukları indirdiğine ve mermilerini daha ikna edici bir şekilde kazandığına bakacağız.

İlk tur, özelliklere bakacak ve her platformun yapısı ve sunduğu şeyler açısından sizin için ne yaptığını karşılaştıracaktır. Ardından, fiyata bakacağız ve sadece maliyetlerini değil, aynı zamanda ne kadar değer sunduklarını da karşılaştıracağız.

Üçüncü turda, kullanım kolaylığına bakacağız, çünkü özelliklerin yanı sıra, yazılımın erişilebilir ve sorunsuz olması gerekir. Son olarak, kritik iş verilerinizle platformlara güvenebileceğinizden emin olmak için güvenliği ve gizliliği değerlendireceğiz.

1

Özellikleri

İlk olarak, yarışmacıları özelliklerle karşılaştıracağız. Dosyalarınızı, iletişim seçeneklerinizi ve diğer platformlarla entegrasyonların yanı sıra verilerinizi görüntülemek ve kontrol etmek için çeşitli yollar görmek istiyoruz. Orijinal fikirler de puan alacak.

Etkileyici bir uzantı kümesine sahip bir platform Airtable’dır. Airtable incelememizde alışılmadık ekstralarına göz atın.

Trello

Trello, bir kanban panosudur, sütun oluşturmanıza ve aralarında öğeleri sürüklemenize izin verir. Basitliğe rağmen, bununla çok şey yapabilirsiniz. “İlham” örneklerine bir bakış size her türlü fikri verecektir.

Trello pansiyon

Diğer üyeleri davet edebilir ve kurullarınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Kurullar herkese açık hale getirilebilir, bu nedenle Trello müşterileri ile bilgi paylaşmanın harika bir yoludur.

“Güçlendirmeler” olarak adlandırdığı birçok uzantıya sahiptir. Farklı görünümler ekler, diğer platformlara bağlanmanıza izin verir ve daha fazlası.

Trello-uşak

“Uşak” güçlendirme görevleri otomatikleştirmenizi sağlar. Akıllı kullanımı, özellikle düzenli olarak oluşturulması veya atanması gereken görevleriniz varsa, size çok zaman kazandırabilir. “Butler” sizin için çok çalışabilir.

Kartlara dosya ekleyebilirsiniz. Ekler ücretsiz planda 10 MB ile sınırlıdır, ancak bu ödeme yapan kullanıcılar için 250 MB’a çıkar. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, büyük dosyalar için en iyi bulut depolama makalemizi okuyun.

Trello-kart-detay

Kartlar alt görevlerin kontrol listelerini içerebilir, ancak vanilya versiyonunda herhangi bir bağımlılık yoktur. Bunları güç-up ile ekleyebilirsiniz. TeamGantt uzantısı, Gantt görünümleri ve ilişkileri eklemenize olanak tanır. Gereksinim duyduğunuz şey buysa, TeamGantt incelememizdeki gerçek şeye göz atın.

Tarayıcı sürümüne ek olarak Trello, Windows ve macOS için masaüstü uygulamalarının yanı sıra Android ve iOS için mobil uygulamalara sahiptir.

Jira

Jira, görevlerden ziyade “sorunlara” dayanır, ancak diğer proje yönetimi yazılımlarında olduğu gibi, projelerinizin yapı taşlarıdır.

jira-Kanban

Trello gibi, kanban tahtası manzarasına sahiptir. Ayrıca, “sprint” lerde tamamlanması gereken sorunları hedeflemenizi sağlayan bir “scrum” görünümü de vardır.

Raporlar veya grafikler oluşturmanız gerekiyorsa, Jira sizi kapsamaktadır. Pasta grafikler, çubuk grafikler ve zaman raporları dahil 20’den fazla tür oluşturabilirsiniz.

jira-raporlar

Alt görevler ekleyebilirsiniz ve bağımlılıklar da içerir, ancak bunların çalışmasını sağlamada sorun yaşadık.

İletişim, Atlassian’ın Confluence yazılımıyla gerçekleştirilir. Jira’nın sizi diğer Atlassian hizmetlerine itme alışkanlığı var ve geçiş genellikle inişli çıkışlı. Trello bunu destek topluluğunda olduğu gibi yapıyor, ancak sık sık değil, bu yüzden daha az müdahaleci hissediyor.

Jira’nın Android ve iOS için mobil uygulamaları vardır, böylece her yerde kullanabilirsiniz.

Birinci Tur Düşünceler

Trello’nun temel özellik seti temel. Birçok güçlendirmesi var ve onu genişletmenin birçok yolu var, ancak standart formunda oldukça sınırlı.

Jira, her türlü çan ve ıslıklara sahiptir ve birçok özellik sunar. Her şey mükemmel şekilde çalışmaz, ancak kalbinizin içeriğine bir şeyler ayarlayabilir ve ayarlayabilirsiniz. Rapor oluşturucusu da faydalıdır.

İlk kan, daha geniş özelliği kazanarak Jira’ya gider. Trello daha basit, ancak güçlendirmeleri bol miktarda ekstra sunuyor. Yine de Jira varsayılan yapılandırmasında daha fazlasını yapıyor.

Zengin özelliklere sahip bir araç arıyorsanız, Wrike incelememizi okuyun. Wrike favori platformlarımızdan biridir. Trello’dan daha iş odaklı bir yaklaşım gerektirir ve Jira’dan daha ince bir üründür.

Yuvarlak: Jira için Özellikler Noktası

Trello Logosu
İstanbul Üniversitesi Logo

2

Fiyat

Bundan sonra fiyata bakacağız. Daha ucuz daha iyidir, ancak esneklik, değer ve çeşitli ödeme seçeneklerini de ararız. Bir çeşit ücretsiz plan gibi uzun ücretsiz denemeler yapmak iyidir.

Bütçenizi kontrol etmeye çalışıyorsanız, Freedcamp incelememizde cüzdan dostu bir platform hakkında bilgi edinin.

Trello

Trello, temel özelliklerinin çoğunu içeren ve her kart için bir güç kullanmanıza izin veren ücretsiz bir plana sahiptir. Hızlı bir görev yönetim sistemi isteyenler veya ekipleriyle paylaşmak için sadece temel bir şeye ihtiyaç duyanlar için bu çok fazla.

Ücretli bir plana kaydolun, kart başına daha fazla güç kazanırsınız ve ek boyutunuz 10MB’den 250MB’a çıkar. Ayrıca öncelikli destek var.

Bireyler, yıllık faturalandırma ile kullanıcı başına aylık 3,75 ABD dolarına mal olan Trello Gold’a kaydolarak ekstra özellikler elde edebilirler. Çıkartmalar gibi gelişmiş özelleştirme seçeneklerinin yanı sıra daha fazla güçlendirme ve daha büyük ekler sunar.

Trello-çıkartmalar

Kurumsal plana her kullanıcı için aylık 20,83 ABD doları karşılığında kaydolursanız, her türlü gelişmiş güvenlik ve yönetim özelliklerine sahip olursunuz.

Ödeme kredi kartı ile yapılır ve ekibiniz ayda 5.000 doların üzerinde ödeme yapıyorsa diğer seçenekler de kullanılabilir.

Jira

Jira’nın bölünmüş bir fiyatlandırma sistemi vardır: biri düzenli abonelik tabanlı hizmet olarak kullananlar için ve diğeri de kendilerini barındıran insanlar için.

Kendi kendini barındırma daha karmaşıktır ve bunu yapmak için sağlam teknik becerilere ihtiyacınız olacaktır. Aylık ödeme yapmak yerine, yazılımı kullanmak için bir kerelik ücret ödersiniz. Küçük ekipler için ucuzdur – 10 veya daha azınız varsa sadece 10 dolar. Bunun üzerinde, 2.500 $ ‘a kadar balonlanıyor. Kulağa pahalı geliyor, ancak bir kerelik bir maliyet ve sadece bir yıl içinde 25 kullanıcı için ayda 10 dolar ödemekten daha ucuz.

Kendi kendini barındıracaksanız, kendi sunucu maliyetlerinizi ödemeniz ve kendi depolama alanınızı sağlamanız gerekir. En iyi bulut depolama makalemiz yardımcı olacaktır.

Yuvarlak İki Düşünce

Ücretsiz bir araç arıyorsanız Trello mükemmel bir seçimdir. Diğer araçların ücretsiz teklifleri vardır, ancak Trello’n en işlevsel araçlardan biridir ve yaptığı şeyden memnunsanız, yükseltme zorunluluğu yoktur.

Bununla birlikte, bunu yapmak için birçok neden var, çünkü eğlenceli özelleştirmeleri ve güçlendirmeleri, onu ilk bakışta göründüğünden çok daha güçlü bir araç haline getiriyor.

Jira da iyi bir değerdir. Abonelik tabanlı teklifi ucuzdur, ancak ücretsiz bir katmanı yoktur. Kendi kendine ev sahipliği yapıyorsanız, peşin ödeme yapmanız gerekir, ancak orta ve uzun vadede paradan tasarruf etmelisiniz.

Yine de, kendi kendine barındırma ekstra maliyetlerini unutmayın. Kendi sunucu size mal olacak, bu yüzden ucuz web hosting makalemize bir göz atın. Depolama da size bağlı olacaktır. Sunucunuzda yeterli alan yoksa, ekipler için en iyi çevrimiçi depolama alanımızı okuyun makalesini okuyun.

Kendi güvenliğiniz için de endişelenmeniz gerekecek. Güvenli kalma konusunda ipuçları için web sitemizin güvenlik parçasına bakın. Harcamalarınızı izlemek istiyorsanız, en iyi muhasebe yazılımı makalemizi de okuyun.

Bu tur zor bir çağrı çünkü Trello en iyi ücretsiz araçlardan biri, ancak Jira büyük takımlar için harika bir değer. Buna kravat diyoruz çünkü her iki platformun da avantajları var.

Tur: Fiyat Net kazanan yok, her ikisi için puan

Trello Logosu
İstanbul Üniversitesi Logo

3

Kullanım kolaylığı

Burada, kullanım kolaylığına bakacağız ve hangi platformun daha erişilebilir olduğunu düşüneceğiz ve işleri sorunsuz bir şekilde yapmanıza izin vereceğiz. Bir şeyin kullanımı zorsa, rehberlik ve destek de takdir edilir. Trello, incelememizde bu kategoride iyi puan aldı, ancak doğrudan Jira ile nasıl karşılaştırıldığını görelim. ClickUp incelememizde kullanılabilirlikte iyi sonuç veren bir araç hakkında bilgi edinin.

Trello

Trello’nun kullanımı kolay ve sezgiseldir ve anlaşılması çok uzun sürmez. Arayüzü temiz ve kontrollerinin çoğu kendi kendini açıklıyor. Daha gelişmiş özellikleri ve eklentileri genellikle bunların nasıl kullanılacağı konusunda açık bir rehberliğe sahiptir.

Çoğu zaman, durumlarını değiştirmek için kartları sütunlar arasında sürüklersiniz. Kartlardaki verileri ayarlamak, yorum bırakmak, kullanıcılara atamak, etiket vermek ve başka şeyler yapmak için kartları tıklayabilirsiniz..

Trello o kadar basit ki, kaç tane gelişmiş özelliğe sahip olduğunu hafife almanıza yol açabilir. Güç artışlarına göz atın ve temel özellik kümesini daha gelişmiş platformların sunduklarına yaklaştıran her türlü uzantıyı deneyebilirsiniz. “Uşak” gücü özellikle işleri otomatikleştirmek için iyidir ve kurulumu kolaydır.

Kullanırken başlamak için harika bir yer Trello başlangıç ​​kılavuzumuzdur. Temel bilgileri öğrenmenize yardımcı olacaktır. İşleri kapattıktan sonra daha hızlı çalışmanıza yardımcı olmak için birkaç kullanışlı klavye kısayolu da var.

Kullanılabilirlikte iyi sonuç veren ancak daha geniş bir görünüm ve özellik kümesi sunan başka bir araç monday.com’dur. Bu konuyu monday.com incelememizde okuyun.

Jira

Jira, birçok seçenek, ekran ve görünüm içeren karmaşık bir araçtır. Bunu yapılandırmanın ve işleri istediğiniz gibi ayarlamanın birçok yolu vardır. Yine de hepsi sezgisel değil ve kendimizi diğer platformlarda ihtiyaç duyulmayan konularda danışmanlık konusunda destek bulduk.

Gezinmesi benzer şekilde adlandırılmış sayfalarla kafa karıştırıcıydı ve tıklarken uzun gecikmeler yaşadık, bazen yüklenmesi için 10 saniyeden fazla bekledik. Bu, orada ne olduğunu keşfetmeyi ve görmeyi zorlaştırıyor.

Düzen hataları ve bunları ilk denediğimizde görünmeyen şeyler gibi birkaç küçük sorun bulduk.

jira-alt görevler

Alt görevler ve bağımlılıklar, bunları içeren çoğu platformdan farklı olarak bize de sorunlar verdi.

Bu tur Jira için bir güç değil. İncelememiz sırasında birkaç sorun bulduk, ancak adil olmak gerekirse, son eklenen özellikler ile ilgili diş çıkarma sorunları olabilir. Bir dahaki sefere baktığımızda bunun nasıl geliştiğini görmek isteyeceğiz.

Yuvarlak Üç Düşünce

Bu turda sadece bir kazanan olacaktı. Trello’nun kullanımı kolaydır ve Jira değildir. Trello’nun erişilebilirliği çivilenmiş. Arayüzü açık ve kontroller sezgisel. Cloudwards.net’te kendimiz kullanıyoruz ve nadiren sorun yaşıyoruz.

Jira’nın birkaç kullanılabilirlik sorunu var, ancak belirttiğimiz gibi, son değişiklikleri düzelttikçe düzeltilebilirler. Kitlesinin büyük bir kısmını oluşturan geliştiriciler, kullanım kolaylığı konusunda diğerlerinden daha az rahatsız olacak.

Yine de, bu Trello’nun turu ve kullanımı kolay ve son derece işlevsel bir platform oluşturmak için.

Yuvarlak: Trello için Kullanım Kolaylığı Noktası

Trello Logosu
İstanbul Üniversitesi Logo

4

Güvenlik & Gizlilik

Burada Trello ve Jira’yı güvenlik ve gizlilik açısından karşılaştıracağız. Aynı ana şirkete sahipler, bu yüzden teknik DNA paylaşıp paylaşmadıklarını merak ediyoruz. Her iki platform da, özellikle Jira, sizi Atlassian hizmetlerine sektirdi, bu yüzden başlık altında başka neler paylaştıklarını merak ediyoruz.

Trello

Trello’nun kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasına rağmen, suçlu olacak kadar uygun değildir ve sizi tehlikelerden korumak için birçok özellik içerir.

Ücretsiz planında bile, şifreniz tehlikeye girerse hesabınızı güvende tutmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz. Öncelikle tahmin etmeyi zorlaştırmak için güçlü bir şifre makalemizi nasıl oluşturacağımızı okuyun.

Trello, altyapısı için Amazon Web Services kullanıyor ve verilerinizi yanlış ellerden uzak tutmak için güçlü şifrelemeye sahip. TLS 128-bit, aktarılan veriler için ve AES 256-bit, sunucularında depolanan veriler için kullanılır.

En gelişmiş özellikler ücretli ve Kurumsal kullanıcılar için ayrılmıştır. Ekip üyelerinizin tatilde tanıştıkları adamı davet etmelerini istemiyorsanız alan adı kısıtlı davetler vardır..

Verilerini tutarken ekip hesaplarını da devre dışı bırakabilirsiniz; bu, birisi ayrılırsa ve çalışmalarını başka birine iletmek istiyorsanız faydalıdır.

Kullanıcıların yükleyebileceği ek türlerini kısıtlayabilir, ekleyebilecekleri güçlendirmeleri sınırlayabilir ve ekibinizin ne yapmasına izin verildiğini kontrol edebilirsiniz. Bu, sorunların ortaya çıkmasını önlemenin ve yeni kullanıcıları güvenli bir şekilde getirmenin harika bir yoludur.

Trello’nun ayrıca SOC 2 Tip 1 ve PCI DSS dahil olmak üzere harici sertifikaları vardır. Gizliliğinizi de ciddiye alır ve AB-ABD ile uyumludur. ve İsviçre-ABD. gizlilik kalkanları. Topluluğun sorunları bulmasını ve gidermesini sağlayan hata ödülleri de sunar..

Jira

Jira, güvenlik ve gizlilik uygulamaları hakkında açık olan ayrıntılı bir web sitesine sahiptir. Trello gibi, AB-ABD’ye de uygundur. ve İsviçre-ABD. gizlilik kalkanları. Aktarılan verileri şifrelemek için TLS v1.2’yi kullanır. Yine de depolanan verilerin nasıl şifrelenmiş olduğu hakkında bilgi bulamadık.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanılabilir, ancak kullanıcı başına 10 ABD doları tutarında ücretli bir uzantı gerektirir. Özellik hakkında daha fazla bilgi için iki faktörlü kimlik doğrulama makalemizi okuyun.

Yine Trello gibi, SOC 2 Tip 2 ve PCI DSS sertifikalarının yanı sıra ISO 27001 ve ISO 27018’e de sahiptir..

Hata ödül programları için verdiği destekte yine Trello ile eşleşiyor. Ayrıca son güvenlik ihlallerini de bildiriyor, ancak sonuncusu 2010 yılındaydı ve bu çok fazla önemli değil.

Özel personelinizi yöneten bir hizmet için kabul edilemez olan rutin bir soru sorduğumuzda destek personelini proje verilerimize bakarak yakaladık. Bu talihsiz bir durum çünkü bunun dışında Jira ile bu alanda mutluyduk.

Verilerinizi güvende tutma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, tavsiye için gizlilik makalenizi nasıl koruyacağımızı okuyun.

Kendi kendinize ev sahipliği yaparsanız Jira’nın güvenlik uygulamalarından bazıları aktarılmayabilir, bu nedenle bu şeyleri yönetmek size bağlıdır.

Yuvarlak Dört Düşünce

Jira’nın destek olayından memnun olmasak da, bunun aynı şirketin sahip olduğu iki araç arasındaki karşılaştırmayla ne kadar alakalı olduğundan emin değiliz. Sonuçta destek personelini paylaşmaları mümkündür.

Her iki platform da güçlü şifreleme, sertifikalar ve kullanıcıların verilerinize nasıl erişebileceğiyle ilgili birçok seçeneğe sahiptir.

Trello herkes için iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahiptir ve gelişmiş özelliklerini kullanımı kolay hale getirir. Jira ile olan destek sorunumuzu hesaba kattığımızda, Trello öne çıkıyor ve son turu kazanıyor.

Tur: Güvenlik & Trello için Gizlilik Noktası

Trello Logosu
İstanbul Üniversitesi Logo

5

Karar

Dört turdan fazla, Jira özellik kazandı ve onlarla dolu. Trello daha basittir, ancak güçlendirmeleriyle genişletmek için birçok yolu vardır. Her ikisi de ucuz, ancak ödeme için farklı yollar sunuyor.

Güvenlik ve gizlilik bir başka yakın alan, ancak Trello’nun iki faktörlü kimlik doğrulaması büyük bir artı ve Jira’nın gizlilik sorunu tekrar başını çekiyor, bu yüzden Trello kazanıyor. Kullanım kolaylığı olsa da, Trello ileride sokaklarda. Bununla birlikte, Jira’yı düşünen geliştiriciler karmaşıklıktan rahatsız olmayacak ve hatta tadını çıkarabilecekler.

Bu, bir kravatla bire iki tur yapar ve Trello’yu kazanan yapar. Kullanımı kolay bir araç olarak, onu yenemezsiniz ve kaput kalitesi altında şaşırtıcı bir miktara sahiptir. Eğer çaba harcamak istiyorsanız, onu genişletmenin birçok yolu vardır. Temel bilgileri öğrendikten sonra, ekibinize neler sunabileceklerini görmek için güçlerini gözden geçirmeye değer..

Kazanan: Trello

Trello’yu kazanan yapmamıza rağmen, her iki araç da yaptıkları işte iyi ve seçtiğiniz araç, ihtiyaçlarınız tarafından her şeyden daha fazla belirlenecek. Basit bir şey istiyorsanız, Trello en iyi seçimdir. Daha gelişmiş bir şeye ihtiyacınız varsa, Jira.

Jira’nın kutudan çıkması daha zordur, ancak geliştiricilerin seveceği birçok özellik içerir. Projeleri bölümlere ayırmanıza ve proje sorunları hakkındaki bilgileri yönetmenize olanak tanır. Kendi kendini barındırma seçeneği de teknik olarak yetenekli takımlara uyacaktır. Kendini barındırmak istiyorsanız, dikkate değer başka bir seçenek için Redmine incelememizi okuyun.

Trello veya Jira’yı denediyseniz veya karşılaştırmaları hakkında bir fikriniz varsa, lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me