Trello vs Asana: 2020’de Görevleri ve Projeleri Yönetme

Bulutta çalışmak istiyorsanız, bunu yapmanıza yardımcı olacak daha geniş bir yazılım türü hiç olmamıştı. Her ölçekten takım çevrimiçi olarak gelişiyor. Büyüdükçe, şeyleri organize etme görevi onlarla birlikte büyür. Projelerinizi hangi yazılımla yöneteceğinizi merak ediyorsanız, bu makaledeki favorilerimizden ikisine bakıyoruz: Asana ve Trello.


Hizmetler görev yönetim yazılımında devdir. Ne sunmaları ve hangilerinin en üstte çıktığını görmek için Trello ile Asana’yı karşılaştıracağız.

Trello, görevleri kolayca izlemenizi sağlayan dijital bir kanban panosudur (Trello incelememizi okuyun). Asana ayrıca görev yönetimi sunar, ancak proje yönetimi özellikleriyle daha da ileri gider. Asana’nın tam özellikli yaklaşımının Trello’nun aerodinamik tasarımından daha iyi çalışıp çalışmadığı, cevaplayacağımız soru.

Kriter

Platformları karşılaştırmak için çeşitli alanlara bakacağız. Birincisi, görev yönetimini ne kadar iyi ele aldıklarını ve başka ne sunduklarını göreceğimiz özellikler olacak. Ayrıca paylaşmayı ve ekip çalışmasını ne kadar kolaylaştırdıklarını da ele alacağız..

Yazılımı kullanmak isteyip istemediğiniz önemlidir. Kullanımı hoşsa, ekip onunla daha mutlu olacaktır. Neyse ki, her iki uygulamanın da etkileşimi kolaydır. Bilgileri açıkça sunan iyi tasarlanmış kullanıcı arayüzlerine sahiptirler.

Trello’nun daha basit bir düzeni var, ancak Asana’nın da güzel UI dokunuşları var.

Muhtemelen birkaç çevrimiçi uygulama ile çalıştığınızdan, diğer platformlardaki verilerle nasıl entegre olduklarına bakacağız. Ayrıca fiyatı da kontrol edeceğiz, ancak ikisi de özellikle pahalı değil.

Asana ve Trello Karşılaştırması

Trello ve Asana’nın birçok ortak noktası var. Görevler oluşturmanıza ve bunları listeler halinde düzenlemenize izin verir. Ayrıca görevleri kategorilere ayırarak yönetmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Kimin neye atandığını takip etmenizi ve alt görevler oluşturmanızı sağlar. Kullanıcıları ekibinize davet edebilir ve herkesin kendileriyle ilgili değişikliklerle otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz..

Trello, soldan sağa hareket ederken iş akışını izlemenizi sağlayan bir görev yönetim sistemidir. Arayüzünün çoğu kendi kendini açıklayıcı olmasıyla içeriye girmek basit ve kolaydır..

Asana en iyi proje yönetim yazılımı arasındadır ve bağımlılıkları kontrol etmenizi sağlar. Görevler arasındaki ilişkilerin daha karmaşık olduğu daha büyük projelerde daha iyi çalışır.

Trello daha basit ve başlamak kolaydır, ancak Asana’nın daha fazla özelliği vardır. Trello ihtiyacınız olan her şeyi yaparsa, erişilebilirliği iyi bir seçim yapar, ancak sınırlamalarına basmaya başlarsanız, Asana daha cazip hale gelir.

Trello’yu kısıtlayıcı bulmasanız bile, özelliklerinin iş gününüzü kolaylaştırabildiğini görmek için Asana’yı kontrol etmeye değer olabilir..

Özellikleri

Trello’nun temel iş akışı, her birinin hangi aşamada olduğunu göstermek için görevleri sütundan sütuna sürükleyip bırakmaktır. Temelde bir kanban panosu ve yaptığı işte iyi. Kendi sütunlarınız ve etiketlerinizle özelleştirebilir ve sizinle alakalı şeyler olduğunda bildirim alabilirsiniz.

Her iki platform da belirli görevler hakkında yorum yapmanıza izin verir, böylece konuşmalar tek bir yerde tutulabilir. Bu, kolayca takip etmenizi sağlar ve her bir göreve dahil olduğunuzda farklı tartışmalara girip çıkabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, yolun bir kısmına katılırsanız herkesin bu konuda ne söylediğini de görebilirsiniz..

Asana görevleri düzenlemenizi ve bunları Trello’nun yaptığı gibi gruplandırmanızı sağlar. Bir fark, bölümlerin gruplanma biçiminin büyük projelerde nerede olduğunuzu takip etmenizi kolaylaştırmasıdır. Trello ile, bir tahtada çok sayıda sütun varsa, sizinle alakalı olmayanları filtrelemek daha zor olabilir.

Asana ayrıca her şeyi takvim ve zaman çizelgesi formatlarında görüntülemenizi sağlar. Her biri neler olup bittiğine ilişkin genel bir bakış elde etmek için kendi yolunda faydalıdır. Takvim, zamanınızı planlamanıza ve ne zaman yapılması gerektiğini görmenize olanak tanır. Zaman çizelgesi, projenizde kalan görev sırasına ve her şeyin birbirine nasıl uyduğuna daha iyi bir bakış sağlar.

Kazanan: Asana

Bağımlılık Yönetimi

Asana’nın Trello’dan daha iyi yaptığı bir alan bağımlılık yönetimidir. Bu, diğerlerine başlamadan önce hangi görevlerin yapılması gerektiğini belirtebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmak, potansiyel darboğazları tespit etmenizi ve insanların başka bir şey yapmadan önce bitirmelerini bekledikleri durumlardan kaçınmanızı sağlar..

Asana bu ilişkileri zaman çizelgesinde değiştirmenize ve birbirlerine nasıl uyduklarını görmenize izin verir.

Asana-bağımlılıkları

Trello’nun bağımlılık yönetimi sürümü, “Hello Epics” kart ilişkilerini açarak geliyor. Görevlere ebeveyn-çocuk ilişkileri eklemenizi ve ebeveyne bakarken çocuk görevlerinden kaçının tamamlandığını görmenizi sağlar.

Trello-bağımlılıkları

Asana’nın yaklaşımı varsayılan olarak kullanılabilir olmanın yanı sıra daha güçlüdür, bu yüzden bu kategoride kazananımızdır.

Kazanan: Asana

Paylaşma ve Takım Çalışması

Trello’nun ücretsiz sürümü, ekibinizde istediğiniz sayıda kişiye sahip olmanızı sağlar. Asana, ücretsiz sürümünde sizi 15 ekip üyesiyle sınırlar, ancak ücretli müşterilerin böyle bir kısıtlaması yoktur.

Trello, sahip olduğunuz plana bağlı olarak 10MB veya 250MB sınırlarıyla ekleri başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Asana’nın limiti 100MB, bu yüzden Trello puan alıyor.

Her iki hizmet de istediğiniz kadar dosya eklemenize izin verir, böylece dosyaları çevrimiçi paylaşmanın harika yollarını sunar.

Kazanan: Trello

Kullanım kolaylığı

Her iki uygulama da iyi tasarlanmış ve kullanıcı arayüzü birçok şeyi nasıl yapacağınızı netleştiriyor. Asana’nın zarif yaklaşımını Trello’nun büyük renk bloklarından daha çekici buluyoruz, ancak farklı hissedebilirsiniz. Ekran görüntülerine bir göz atın ve kendiniz karar verin.

Asana’nın kutlamaları her zaman yüzüne bir gülümseme getirir ve kim bilir, ekip üyelerine işleri halletmek için ekstra motivasyon verebilir. Organizasyonun humdrum işini daha eğlenceli hale getirmek asla acıtmaz.

Asana-kutlama

Trello’nun tasarımı sezgiseldir. Arayüzde olanların çoğu açıklayıcıdır ve açıkça etiketlenmiş düğmeler beklediğiniz gibi çalışır. Sürükleme ve bırakma görevleri iyi çalışır. Trello başlangıç ​​kılavuzumuzda belirtildiği gibi, burada Cloudwards.net’te kullanıyoruz ve çoğumuzun el kitabına başvurması gerekmiyor.

Trello-sütunlar

Proje boyutu büyüdükçe Trello’nun basit düzeniyle çalışmak zorlaşabilir. İhtiyacınız olan sütunu bulmak için kaydırma yapmanız ve ilgili olmayan birkaç sütunun üzerinden görevleri istediğiniz yere sürüklemeniz gerekebilir.

Asana’nın bölüm tabanlı yaklaşımı bu açıdan daha iyidir ve proje birçok aşamaya bölünmüş olsa bile ilgilendiğiniz alanı kolayca bulmanızı sağlar.

Asana-gündem-şablon

Her iki platformun da anlaşılması zor olmasa da, Trello’ya kullanım kolaylığı için nod veriyoruz. Asana tasarımın gözdesi. Daha ince görünmeye ek olarak, gezinmek zor olmadan birçok seçenek sunan, açıkça etiketlenmiş düğmeler ve kontroller sunar.

Her iki platformun kullanımı kolaydır, ancak desteğe ihtiyacınız varsa, iyi bir şekilde karşılanırsınız. Trello, yardım sisteminde yüzlerce makaleye ve size yardımcı olacak diğer kullanıcılarla dolu bir foruma sahiptir. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bir iletişim formu da var.

Asana, ilk kez kullandığınızda size hızlı bir şekilde hız kazandıran özellikleri hakkında mükemmel bir tur sunar. Yardım menüsü metin ve videoda birçok iyi öğretici sunar. Klavye kısayolları için de kullanışlı bir kılavuz var. Trello gibi, Asana’nın da soruların hızlı bir şekilde cevaplandığı aktif bir forumu var.

Asana kendine yardım

Her iki durumda da destek iyi olsa da, yardım düğmesinin bulunması daha kolay olduğu ve gelişmiş ipuçlarının daha kolay kullanılabildiği için Asana’ya oy veriyoruz. Ayrıca yardım sayfalarının daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde göz attığını gördük.

Kazanan: Asana

Fiyat

Her platform ücretsiz olarak başlamanıza izin verir ve ödeme yapmayan kullanıcılara sunacak çok şey vardır. Asana, kaydolurken kredi kartı bilgilerini vermenizi ister, ancak dikkatlice bakarsanız bu adımı atlamak için bir seçenek vardır..

Ücretli bir pakete kaydolursanız, her ikisi de birçok ek özellik sunar.

Trello’nun Altın paketi yılda 45 dolar, ki bu makul. Bunun için 250 MB’lık bir eklenti sınırı elde edersiniz. Ayrıca, verilerinizi diğer platformlarla kullanmak istiyorsanız gerekli olan tüm Trello’nun güç artışlarını da kullanabilirsiniz..

Ekstra çıkartmalar ve özel arka planlar gibi panolarınız için kozmetik bonuslar da vardır. Trello’yu kendi markanızla özelleştirmenize izin verir, bu da ekibinizin evde hissetmesine ve kimlik duygusu sağlamasına yardımcı olabilir.

Trello-çıkartmalar

Asana’nın prim teklifi ayda 9,99 dolardan daha pahalı, ancak bankayı kırmayacak. Zaman çizelgesi ve görev bağımlılıkları dahil ekstra özellikler sunar.

Ayrıca, 15 kullanıcının ekip boyutu sınırını kaldırır ve projelerinize istediğiniz sayıda kişiyi davet etmenizi sağlar. Büyük ekipleri yönetenler, planla birlikte verilen öncelikli müşteri desteğini de takdir edeceklerdir..

Asana’nın prim teklifi ayda 9,99 dolardan daha pahalı, ancak bankayı kırmayacak. Zaman çizelgesi ve görev bağımlılıkları dahil ekstra özellikler sunar.

Ayrıca, 15 kullanıcının ekip boyutu sınırını kaldırır ve projelerinize istediğiniz sayıda kişiyi davet etmenizi sağlar. Büyük ekipleri yönetenler, planla birlikte verilen öncelikli müşteri desteğini de takdir edeceklerdir..

Kazanan: Asana

Üçüncü Taraf Uygulama Entegrasyonları

Diğer hizmetler ve uygulamalarla çalışmak istiyorsanız Asana ve Trello birçok seçenek sunar. Verileri paylaşmanıza ve yazılımla farklı şeyler yapmanıza olanak tanır. Bu gibi mevcut verilerle çalışabilmek, her iki servise başlarken size çok zaman kazandırabilir.

Ayrıca birçok bulut hizmetinin özelliklerinden yararlanmanıza ve her birinin güçlü yönlerinin keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

Trello’nun entegrasyona yaklaşımı onun güçlendirilmesidir. 30’dan fazla mevcut ve Twitter’dan Jira’ya kadar hizmetlerde depoladığınız verilerle doğrudan çalışmanıza izin veriyorlar. Bunlardan tam olarak yararlanmak istiyorsanız, abone olmanız gerekir. Ücretli olmayan kullanıcılar için kullanılabilir, ancak aynı anda yalnızca bir tanesi kullanılabilir, bu da oldukça kısıtlayıcıdır.

Asana ayrıca birçok seçenek sunuyor. Entegrasyonları birçok uygulamaya bağlanmanıza izin verir. Bazıları Zapier ve Dossier gibi hizmetlerin aracı olarak kullanılmasını içerir. Diğerleri, Dropbox ve Google Drive desteği gibi Asana’da yerleşiktir. URL’leri görev olarak eklemenizi sağlayan bir Chrome uzantısı da vardır.

Asana ve Trello arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, eski Zapier entegrasyonu her ikisiyle de çalışmanıza ve her iki dünyanın da en iyisini elde etmenize olanak tanır. Asana’yı ilk kez kuruyorsanız, nasıl başlayacağınıza ilişkin ipuçları için Asana başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun.

Burada net bir kazanan yok. Her iki araç da birçok üçüncü taraf uygulamasını destekler, bu nedenle tercih ettiğiniz büyük olasılıkla onunla kullanmak istediğiniz hizmetlere bağlı olacaktır. Çoğu durumda, kullanılabilir olduklarını göreceksiniz.

Kazanan: Tie

Karar

Trello ve Asana harika araçlardır. Bunlardan birini kullanmayı düşünüyorsanız, ikisi de kötü bir seçim değildir. İsterseniz bunları birlikte de kullanabilirsiniz (bunu yaparken Zapier veya IFTTT kullanmak isteyebilirsiniz). Kullanım kolaylığı için Trello bizim tercih ettiğimiz seçenektir. Yalnızca temel bilgilere ihtiyacınız varsa öneriyoruz.

Daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, Asana gitmenin yoludur. Trello’nun yapmadığı birkaç şey var. Bunlardan birine ihtiyacınız varsa, Asana açık seçimdir. Daha büyük projeler için de daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Asana genel kazananımız çünkü estetiğini tercih ediyoruz ve onunla daha çok çalışmaktan zevk alıyoruz. Ekstra özellikleri de daha çok yönlü olmasını sağlar.

Bununla birlikte, çevrimiçi bir proje düzenliyorsanız her iki araç da denemeye değer. Sanal bir ekip kuruyorsanız veya zaten bir ekibiniz varsa ve bunu geliştirmek istiyorsanız, en iyi sanal ekip yazılım araçlarımıza bir göz atın. Bahsettiğimiz uygulamalar size yardımcı olabilir.

Size hangi platformun ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna dair iyi bir fikir verdiğimizi umuyoruz. İkisini de kullandıysanız, deneyimlerinizi duymak isteriz. Her ikisini de denediyseniz, hangisini tercih ettiğinizi ve nedenini bize bildirin. İş akışınız üzerinde olumlu bir etki yaptılarsa veya daha iyi yapabildikleri şeyler varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me