Trello Başlangıç ​​Kılavuzu: Kanban Can-Can

Görev yönetimi herhangi bir projenin önemli bir parçasıdır. Doğru yapmak, başarı ve başarısızlık arasındaki fark olabilir. Neyse ki, daha organize olmanız gerekiyorsa, elinizde bol miktarda yardım var. Trello’da işleri kolaylaştırmak için birçok iyi, ücretsiz araç var. Oldukça basit olmasına rağmen, geçişi daha da pürüzsüz hale getirmek için bu Trello başlangıç ​​kılavuzunu bir araya getirdik.


Bu program sizin için daha uygunsa bir Asana başlangıç ​​kılavuzumuz da var. İkisinin nasıl biriktiğini görmek istiyorsanız, Trello vs Asana karşılaştırma incelememizi okuyun.

Trello görevleri yönetmek ve düzenlemek için basit ve etkili bir araçtır. Ekipleri, bir proje içindeki öğeleri organize etmenin bir yolu olarak amaçlamaktadır, ancak bunu kendiniz kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Oldukça çok yönlüdür ve Trello incelememizde okuyabileceğiniz gibi birçok özelleştirme seçeneğine sahiptir..

Bu, farklı görevler için kolayca kurabileceğiniz anlamına gelir.

Kaynak yönetimi ve maliyet izleme gibi daha gelişmiş özellikler için daha karmaşık araçlara bakmak isteyebilirsiniz. En iyi proje yönetimi yazılımı listemiz başlamak için harika bir yer.

Trello kullanmak bir esinti. İş akışımızı yönetmek için bunu Cloudwards.net’te kendimiz kullanıyoruz ve bu bir öneri değilse, ne olduğunu bilmiyoruz.

Kayıt olmak

Kaydolmak için basit bir form doldurmanız yeterlidir, onay e-postasını yanıtlayın. Ardından, doğrudan sizin için birkaç örnek sütun bulunan ilk tahtanızı kurmaya başlayabilirsiniz..

Trello-kaydolma

Temel bir Trello hesabı ücretsizdir ve ihtiyacınız olan şeylerin çoğunu yapmanızı sağlar. Sadece birkaç saat içinde sınırlarına ulaştığınızı bulmak için kayıt olduğunuz bir uygulama değildir. Temel paket mükemmel ve yükseltmeniz için sizi rahatsız etmiyor.

Yine de altın paketine kaydolmak istiyorsanız, beğeneceğiniz çok şey var. Ek sınırınız 10 MB’tan 250 MB’a çıkar. Panonuza özel arka planlar ekleyebilir ve çıkartmalar, özel emojiler ve power-ups gibi birçok eğlenceli özellik vardır..

Altın paket yılda 45 dolar, bu yüzden bankayı da kırmayacak. Tarayıcınızda çalışmanın yanı sıra, Trello Android ve iOS için de kullanılabilir, böylece hareket halindeyken de işleri yönetebilirsiniz.

Trello ile Neler Yapabilirsiniz?

Trello’ya bir ekip veya şirketten gelen bir davetle tanıtılabilirsiniz, bu durumda ilk önce yönetim kurullarıyla çalışacaksınız. Yine de ilk kez başlatıyorsanız, kendiniz bir şeyler ayarlamanız gerekir.

Bunu yapmak için, size sağlanan varsayılan kartla başlayın veya ekranın sol üst kısmındaki “kartlar” düğmesini tıklayın. Zaten kartlarınız varsa, orada aralarında geçiş yapabilirsiniz. Her iki durumda da, yeni bir tane oluşturmak için, aşağıda gösterilen yeni tahta iletişim kutusunu açmak için “yeni tahta oluştur” u tıklamanız yeterlidir..

Trello oluşturmak pansiyon

Burada, yeni tahtanızı adlandırabilir, arka plan rengini veya görüntüsünü seçebilir ve özel ya da herkese açık hale getirmeye karar verebilirsiniz. Herkese açık bir yönetim kurulu tüm internet tarafından görülebilir..

İstediğiniz seçenekleri belirledikten sonra, “pano oluştur” ve voila’yı tıklayın. Yeni tahtanız tüm ihtişamıyla görünür.

Trello pansiyon

Trello’nun kalbinde, işi bir sütundan sütuna taşımanıza izin veren bir kanban panosu var. Yeni bir pano oluşturduğunuzda, zaten eklenmiş olan üç sütun veya liste görürsünüz: “yapılacak”, “yapıyor” ve “tamamlandı”. Bu size Trello projelerinizi nasıl düzenleyeceğinize dair bir fikir verir.

İş akışınız soldan sağa ilerlemelidir, ancak ihtiyacınız olduğu kadar ara aşama ekleyebilirsiniz..

Listelerle Çalışma

Sağlanan listeleri hazır yapılacaklar listesi olarak kullanabilir veya isterseniz projenizin farklı aşamalarını temsil edecek şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

Üçten fazla kategoriye ihtiyacınız varsa, başka bir kategori oluşturmak için “listeye ekle” yi tıklayın. Yine, onlara ne istersen diyebilirsin, bu yüzden yaratıcılık için bolca alan var. Örneğin, her bir listeyi kime atanmış olduğunu belirtmek için şirketinizdeki bir ekip üyesi veya farklı bir gruptan sonra adlandırabilirsiniz.

Ekip üyelerinin iş seçmeleri için solda atanmamış bir sütun ve ardından çalışmanın hangi aşamasında olduğunu gösteren sütunlar olabilir. Bunu kullanmanın birçok yolu vardır. Görevlerinizi nasıl alt bölümlere ayıracağınızı düşünün, ardından sütunları buna göre adlandırın.

Kart Ekleme

Listeler ilk başta boştur, ancak kartlar için tutucu görevi görür. “Kart ekle” yi tıklayarak ekleyebilirsiniz. Ardından, kartınızı temsil etmesini istediğiniz göreve göre adlandırın, “kart ekle” yi tıklayın ve işiniz bitti.

Kartları sürükleyip bırakarak bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz. Birini taşıdığınızda, belirli bir öğe üzerinde çalışan herkes, taşındığını söyleyen bir mesaj alacaktır, böylece bir daha bakması gereken, ona söylemeyi hatırlayıp hatırlamamanıza bakılmaksızın devam edebilir.

Bir kartı tıkladığınızda, yorum yapmanıza, kartla ilişkili önceki aktiviteyi görmenize ve kart üyelerine atamanıza olanak tanıyan bir diyalog açılır. Değişikliklerin size bildirildiğinden emin olmak için belirli kartları izleyebilirsiniz.

Trello-kart-detay

Ayrıca insanlara yaklaştıklarında hatırlatmak için son tarihler ekleyebilir ve mesajlar ayarlayabilirsiniz. Bizim başımıza hiç gelmemesine rağmen, kaçırılan son teslim tarihlerinin başka yerlerde oldukça yaygın olduğunu duyduk.

Daha İyi Görünmesini Sağlamak

Kartların daha çekici görünmesini istiyorsanız, bunlara çıkartmalar ekleyebilirsiniz. Çıkartmalar, ekranın sağındaki menüde “çıkartmalar” ı tıklayarak bulunabilen resimlerdir. Kartlara sürüklenebilirler ve onları görsel olarak ayırt etmenin harika bir yoludur.

Trello-çıkartmalar

Ücretli bir plana geçerseniz, on iki kişi ücretsiz pakette sunulur. Yükseltme ayrıca kendi resimlerinizi kullanmanıza da olanak tanır. Örneğin şirket tasarımlarınızı kullanmak, projelerinize sahiplik eklemenin mükemmel bir yoludur.

Trello-etiketler

Ayrıca, sadece isteğe bağlı metinle renk kodlayan kart etiketleri de atayabilirsiniz. Bu, onları kategorilere ayırmanın ve panolarınızı görsel olarak okumayı kolaylaştırmanın başka bir yararlı yoludur.

Bir kartı daha da alt bölümlere ayırmak isterseniz, kartı bitirmek için ne yapılması gerektiğini gösteren bir kontrol listesi ekleyebilirsiniz. Kontrol listeleri, üzerinde çalışırken işaretleyebileceğiniz belirli alt görevleri içerir. Yararlı bir çubuk, bitirmeye ne kadar yakın olduğunuzu gösterir; bu, tamamlanması gereken çok sayıda öğeniz varsa özellikle yararlıdır.

Trello-kontrol listesi

Temelleri Yuvarlama

Bunlar Trello kullanmanın temelleri. Sadece temel işlevlerle çok şey elde edebilirsiniz ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır..

Hızlı, sezgisel ve duyarlı. Kullanıcı arayüzünün okunması kolaydır ve orada bulunanların çoğuna bakarak anlaşılabilir. Kullanırken asla yardım sayfalarına bakmamız gerekmedi ve bu kılavuzu yazmadan önce yapmadık.

Gerektirirseniz, yardım sistemi kapsamlıdır ve her şeyin nasıl çalıştığını açıklayan 200’den fazla makale bulunmaktadır. Ayrıca aktif bir topluluk forumu da var. Sorunuza orada bir cevap bulamazsanız, muhtemelen birkaç saat içinde bir yanıt alabilirsiniz. Ayrıca iletişim formu aracılığıyla Trello’nun destek ekibinden yardım isteyebilirsiniz.

Trello kontaklı

Trello Ekibinizi Oluşturmak

Ana ekranın üstünde, her bir panoya erişimi olan insanları temsil eden küçük daireler var. İnsanların profil resimlerini, onları veya baş harflerini ayarlamışlarsa çevrelerde görürsünüz.Daha fazla kişiyi davet etmek için, mevcut kullanıcıların sağında yanında bir artı bulunan küçük resme tıklayın.

Trello-davet

İşletmeniz birden fazla pano kullanıyorsa, daha ileri gitmek ve bir ekip oluşturmak isteyebilirsiniz. Kurullarda olduğu gibi, oluşturduğunuz ekiplere insanları davet edebilirsiniz.

Trello-team

Ekip üyelerinizi hazır hale getirdikten sonra, ihtiyacınız olan çeşitli panoları oluşturabilirsiniz. Daha önce olduğu gibi yönetilebilirler. Harika bir özellik, Slack panolarını ekibinizle ilişkilendirebilmenizdir. Bu, Slack aracılığıyla Trello değişiklikleri hakkında herkesi bilgilendirmek gibi şeyler yapmanızı sağlar..

Ekibiniz düzenli iletişim için Slack kullanıyorsa, Trello değişikliklerinin aynı yerde görünür olması yararlıdır. Slack’i ekibinize fayda sağlamak için kullanmanın diğer yolları için, Slack için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun.

Trello-takım-yönetim

Daha Derinlere Ulaşmak – Trello’nun Gelişmiş İşlevleri

Trello’nun temellerini öğrendikten sonra, daha fazlasını elde etmenize yardımcı olacak birkaç yararlı numara var. Ekleri paylaşmak için kartlara sürükleyebilirsiniz. Çift tıklayarak listeler oluşturabilir ve “?” Tuşuna basarak klavye kısayol listesini getirebilirsiniz. klavyede.

Trello’nun seçenek ekranlarında da kullanışlı özellikleri var. Bir renk kör modu var, bu yüzden kartlarınızı renklerle kodladıysanız, herkesin ne olduğunu görebildiğinden emin olabilirsiniz. Hesabınızı siber suçlardan korumak istiyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi şeyleri de ayarlayabilirsiniz..

Trello’nun size sakladığı kişisel bilgileri indirmek de mümkündür. Trello hakkında özel bir gizlilik endişemiz olmasa da, sahip olmak güzel bir özellik. Gizliliğinizi nasıl koruyacağınız hakkındaki makalemiz, bilgilerinizin web’de gizli tutulması için neler yapabileceğinize dair ipuçları vermektedir. Trello belgelerinde daha faydalı ipuçları görebilirsiniz.

Apptastic Entegrasyonlar

Trello’nun bir başka harika özelliği de güçlendirmeler. Diğer birçok uygulama ve hizmetle entegre etmenizi sağlar. Trello tarafından yaklaşık 30 kişi sağlanıyor, ancak diğer üçüncü taraf güçlendiriciler de mevcut. Detaylandırılacak çok fazla desteklenen hizmet var, ancak seçim Twitter, Gmail, GitHub, Salesforce, SurveyMonkey ve Jira’yı içeriyor.

Ayrıca bir takvim var, böylece ne zaman yapılması gerektiğini bir bakışta görebilirsiniz. Bununla birlikte, birden çok açılış yapmak için hesabınızı yükseltmeniz gerekecek.

Son düşünceler

Günde bir milyon kullanıcıyla, Trello’nun neden son zamanlarda 400 milyon dolar değerinde olduğunu görmek kolaydır. Kullanımı kolaydır ve başlamak ücretsizdir, bu nedenle yeni görev yönetimi yazılımı için pazarda olup olmadığınızı kontrol etmeye değer. Olmasanız bile, yapılacaklar listesi özelliği daha organize olmanıza yardımcı olmaya değer.

Çevrimiçi bir ekipte çalışıyorsanız ve verimliliğini artırmak istiyorsanız, Trello bunu yapmak için harika bir araçtır. Diğer kullanışlı yazılımlar için en iyi sanal ekip yazılım araçları listemize bir göz atın.

Bu kılavuzun Trello’yla başa çıkmanıza yardımcı olduğunu ve bununla neler yapabileceğinizi göstereceğimizi umuyoruz. Denediyseniz ve deneyimleriniz hakkında bize anlatacak bir şeyiniz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map