SiteGround vs Bluehost: 2020’de Yataklara Gidiş

Bu SiteGround ve Bluehost karşılaştırmasında, hangisinin en üstte olduğunu görmek için bu iki güç merkezi hizmetini birbirine çarptıracağız. Beş turdan fazla, SiteGround’un mükemmel özellik listesinin Bluehost’un benzersiz kullanılabilirliğini geçip geçemeyeceğini belirlemeye çalışacağız, böylece sizin için en iyi hizmeti bulabilirsiniz. 


SiteGround, en iyi web barındırma sağlayıcıları listemizde ve iyi bir nedenle sıralanmıştır. Saçma sapan fiyatlandırması, mükemmel hızı ve birçok özelliği arasında, hemen hemen her web sitesi için ideal bir seçimdir. Bununla birlikte, WordPress kılavuzu için en iyi web barındırma hizmetimizde Bluehost tarafından neredeyse çekişti.. 

Bu karşılaştırma bir boşlukta gerçekleşir. Parça boyunca diğer sağlayıcıları da çekeceğiz, ancak rakiplerin birbirlerine karşı nasıl biriktiklerine odaklandık. Gerçek dünyada nasıl performans gösterdiklerini görmek istiyorsanız, SiteGround incelememizi ve Bluehost incelememizi okuyun. 

Kavga Kurmak: SiteGround ve Bluehost

Karşılaştırma beş turda gerçekleşecek: özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, hız ve çalışma süresi ile güvenlik ve gizlilik. Her turun başında, ne aradığımızı belirleyeceğiz, ardından her bir sağlayıcının ölçütlerimizi ne kadar iyi karşıladığını görmeye devam edeceğiz. Sonunda, düşüncelerimizi sunacağız ve bir kazanan ilan edeceğiz. 

Hangi servis üç veya daha fazla tur kazanırsa, taç genel olarak ele alınacaktır. Bununla birlikte, DreamHost ve Bluehost karşılaştırmamızda görebileceğiniz gibi, genellikle o kadar basit değildir. Çoğu durum için en uygun seçeneği bulmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsak da, tüm durumlar için en iyi seçeneği bulamıyoruz. 

Gittiğiniz hizmet, web sitenizin gereksinimlerine bağlıdır. Bu nedenle, yaptığımız kazananı neden ilan ettiğimizi anlayabilmeniz için her bölümü tamamen okumanızı öneririz. Bazı turlarda, daha iyi seçim açıktır, ancak diğerleri daha nüanslıdır.

1

Özellikleri

Özellikler herhangi bir iyi web barındırma hizmeti köşe taşıdır. Sağlayıcılar arasında seçim yaparken, genellikle fiyat ve hızdaki farklar minimum olduğu için elde ettiğiniz ekstralara gelir. Bu turda, planınıza hangi özelliklerin dahil olduğu ve bu özelliklerin web sitenizi büyütmek için ne kadar yararlı olduğu ele alınacaktır.. 

SiteGround

Hediyeler söz konusu olduğunda, SiteGround’a benzeyen bir hizmet yoktur. Hostinger bunu bir saçla kenarlarken, ancak neredeyse tüm diğer sağlayıcılar yetersiz kalıyor (Hostinger incelememizi okuyun). Hangi türü veya katmanı satın aldığınızdan bağımsız olarak, SiteGround, kullandığınız belirli hizmet için birkaç ekstra eklerken web sitenizin çalışır durumda kalmasını sağlayan temel özelliklere sahip olmanızı sağlar.. 

Örneğin, yönetilen WordPress planları, hazırlama, Jetpack, SuperCacher ve yönetilen güncellemeler gibi WordPress’e özgü özelliklerin uzun bir listesine sahiptir. Kinsta gibi bir WordPress odaklı web barındırıcısı için özel bir şey olmasa da (Kinsta incelememizi okuyun), SiteGround’un düşük fiyat noktası WordPress özelliklerinin parlamasını sağlar.

SiteGround-review-supercacher

WordPress olmayan kullanıcılar soğukta kalmaz. SiteGround, birçok web barındırıcısı gibi, bir web sitesi oluşturucu içerir, ancak gördüğümüz gibi vasat bir ek değildir 1&1 IONOS (1’i okuyun&1 IONOS incelemesi). Bunun yerine, Weebly incelememizde okuyabileceğiniz gibi, muhtemelen satın alabileceğiniz en iyi web sitesi oluşturucusu olan Weebly’ye erişebilirsiniz.. 

Bina araçlarının dışında, otomatik günlük yedeklemeler, ücretsiz SSL / TLS sertifikası, Cloudflare entegrasyonu ve alan adınızdaki sınırsız e-posta adresleri de dahil olmak üzere temel unsurlar dikkate alınır. SiteGround her şeyi içerir ve tüm planlarda içerir. Belirli katmanlarda belirli özellikler mevcut olsa da, temeller aralığı kapsar.

Bluehost

Bluehost, özellikler söz konusu olduğunda mükemmel. Endurance International Group’un sahip olduğu web barındırıcılarından Bluehost, iPage’den farklı olarak en zengin özellikli (iPage incelememizi okuyun). Bununla birlikte, Bluehost’u bu tur için hafif bir dezavantaja koyarak, genellikle bu özellikler için ekstra ödeme yapmanız gerekir.. 

Yine de aynı özelliklerin çoğu mevcuttur. Bluehost ile Weebly’yi alan adınızla ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ve WordPress kullanıcıları hala sahnelemeye devam ediyor. Ayrıca, kontrol paneli WordPress için üretilmiştir ve web sitenizi yönetmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. 

Weebly editörü

Hediyeler eşittir, ancak gerekli değildir. Bluehost günlük yedeklemeler, etki alanı gizliliği, SSL / TLS sertifikası ve spam önleme sunsa da, bu özelliklerin hepsini planlar arasında sunmaz. Günlük yedekleme aracı, alan adı gizliliği ve SpamExperts olan CodeGuard’ı almak için en pahalı paylaşılan plana geçmeniz gerekir. 

Bununla birlikte, temel bilgilerin çoğu, Bluehost’un EIG kardeşlerinin çoğunun övünemeyeceği katmanlara dahil edildi (bir örnek için FatCow incelememizi okuyun). Tüm kullanıcılar günlük yedeklemeler ve ücretsiz bir SSL / TLS sertifikası alır, bu da bu tur için bizi tatmin etmek için fazlasıyla yeterlidir.

Birinci Tur Düşünceler

Bu tur, karşılaştırma makalelerimizde sahip olduğumuz en yakınlardan biri çünkü Bluehost ve SiteGround özellikleriyle patlamak üzere uçuyor. Bluehost bazı özellikler için bir engel oluşturur, ancak bir web sitesi çalıştırmak için gerekli değildir. Bundan kaçınmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsak da, bu tur bir beraberlik olacak.

Tur: Özellikler Açık kazanan yok, herkes için puan

2

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda Web hosting alışılmadık bir durumdur. Diyelim ki, VPN incelemelerimiz, yalnızca fiyata bakıyoruz, web barındırma, saydamlık ile ilgili daha fazla faktör var. Endüstri, yanıltıcı ve aldatıcı fiyatlandırma konusunda kötü şöhretli, yani bu tur sadece ödeyeceğiniz fiyattan değil, aynı zamanda fiyatın ödeme yoluyla ne kadar net olduğu anlamına da geliyor.. 

SiteGround

SiteGround, fiyatlandırma söz konusu olduğunda DreamHost kadar şeffaf değildir, ancak çoğundan daha iyidir (DreamHost incelememizi okuyun). Neredeyse tüm web barındırıcılarında olduğu gibi, ilk dönem için ödeyeceğiniz bir giriş oranı vardır, yani aylık fiyatınız yenilenme zamanı geldiğinde atlayacaktır..

Ne yazık ki, bundan kaçmak yok, ancak SiteGround yükü hafifletmeye yardımcı oluyor. Arvixe’den farklı olarak aylık ücretiniz süreye bağlı olarak değişmez (Arvixe incelememizi okuyun). Yani, bir, iki veya üç yıllık paylaşılan barındırma satın alırsanız, ilk döneminiz için aynı indirimli fiyatı alırsınız. 

SiteGround’un oranları Hosting24’lerin (Hosting24 incelememizi okuyun) kadar düşük olmasa da, beklediğimizle uyumludur. Bununla birlikte, WordPress planları yönetilirken normal paylaşılan planlarla aynı fiyattadır, bu da SiteGround’u Pagely gibi pahalı bir WordPress web barındırıcısından çok daha çekici hale getirir (Pagely incelememizi okuyun).

Hizmeti denerseniz ve sizin için olmadığına karar verirseniz, 30 günlük bir geri ödeme penceresi vardır, ancak yalnızca paylaşılan barındırma ve WordPress ve WooCommerce gibi varyantları için geçerlidir. Bulut planları yalnızca 15 günlük bir pencereye sahiptir ve özel barındırma bir pencereye sahip değildir. Daha kısa süre, InMotion Hosting’in 90 günlük geri ödeme politikasına kıyasla bir hayal kırıklığıdır (InMotion Hosting incelememizi okuyun).

Bluehost

Her iki ürün sayfasına da göz atarak Bluehost ve SiteGround’un maliyetinin aynı olduğunu düşünürsünüz. Bazı planlar sıralanırken, Bluehost’un yanıltıcı fiyatlandırma modeli, genellikle daha fazla ödeme yapmanız anlamına gelir. SiteGround’da olduğu gibi, ilk döneminizde size para kazandıracak bir giriş oranı vardır, ancak bu oran statik değildir.

Süre ne kadar kısa olursa, fiyat o kadar yüksek olur. İlan edilen fiyat ve yukarıda listelenen fiyat, yalnızca üç yıllık barındırma satın alırsanız geçerlidir. Paylaşılan paketler yalnızca bir, iki ve üç yıllık sürelerle sunulur ve istifa ettikçe aylık fiyata bir dolar eklenir. 

Ayrıca, çoklu eklentiler kasada önceden seçilmiştir, bu da hosting paketinizi daha da pahalı hale getirir. Son oran da ödeme işlemine kadar net değil. Bir araya getirildiğinde, reklamı yapılan aylık ücret diğer web sunucuları tarafından sunulanlara benzer görünmesine rağmen, genellikle rekabetten çok daha fazla ödeme yaparsınız. 

Geri ödeme penceresine gelince, Bluehost size SiteGround gibi 30 gün sunuyor. InMotion Hosting veya A2 Hosting (A2 Hosting incelememizi okuyun) ile karşılaştırıldığında etkileyici değil, ancak SiteGround aynı süreyi sunduğunda şikayet etmek zor. 

Yuvarlak İki Düşünce

Fiyatlar, geri ödeme pencereleri ve süreleri Bluehost ve SiteGround için eşit olarak eşleştirilir. Fark, fiyatın ne kadar net olduğu ile ilgilidir. Bluehost, daha kısa sürelerin daha pahalı olduğunu netleştirmeden önce ödeme yapmayı taahhüt eder, SiteGround işlem boyunca açıktır ve bu turu basitleştirir.

Tur: SiteGround için Fiyatlandırma Noktası

3

Kullanım kolaylığı

Yapılması gereken bir yapılandırma olmasına rağmen, web barındırma kontrol panelinize günlük olarak erişmeyeceksiniz. Genellikle arka planda çalışır ve bu doğru olsa da, kötü tasarlanmış bir arayüzü mazur görmez. Bu turda, hosting paketinizi yönetmenin ne kadar kolay olduğuna ve ödeme yapmanın ne kadar basit olduğuna bakacağız. 

SiteGround

Daha önce de belirtildiği gibi, SiteGround ödeme yaptığınız fiyatla ilgili tüm ödeme sırasında açıktır ve bu da kullanım kolaylığına yardımcı olur. Her hosting seviyesi için özelliklerin yan yana karşılaştırması ile bir hosting paketi seçmek de basittir. Bununla birlikte, tarihli kontrol paneli, aksi takdirde sorunsuz bir deneyime bir damper koyar. 

Ödeme süreci Namecheap’in aksine, sizi acı verici bir şekilde uzun bir kasaya tabi tutar (Namecheap incelemesini okuyun). İşiniz bittiğinde, hesap ayrıntılarınızı görüntülemenize, fatura bilgilerinizi güncellemenize ve ek hizmetler satın almanıza olanak tanıyan kontrol paneline erişebilirsiniz.. 

Yine de, bir facelift’in umutsuz ihtiyacı var. WebGostingBuzz gibi bütçe web sunucuları bile sezgisel ve davetkar bir arayüzü yönetirken, SiteGround donuk ve sıkıcı hissediyor (WebHostingBuzz incelememizi okuyun). İşlevsellik orada, ama güzel bir yüz acıyor.

SiteGround-review-cpanel

CPanel’i bulduğunuzda – incelememizde okuyabileceğiniz gibi, bu bir süreçtir – deneyim devreye girer, ancak sadece biraz. cPanel, diğer tüm uygulamalar kadar kullanılabilir olmasına rağmen, tarihlidir. Aynı karar onun için de geçerlidir: SiteGround işlevselliğinizi sınırlamaz, ancak tasarımda daha fazla çaba gösterilmesi yardımcı olacaktır.

Bluehost

Bluehost, yanıltıcı fiyatlandırma ve önceden seçilmiş eklentiler nedeniyle ödeme söz konusu olduğunda daha fazla mücadele ediyor, ancak kontrol paneli o kadar mükemmel ki yorucu süreç daha fazlasına uyuyor. Hesabınız için ödeme yaptıktan sonra şifrenizi ayarlayacak ve kontrol paneline geçeceksiniz. 

Bununla birlikte, en iyi şifre yöneticilerimizden birini kullanıyorsanız sorun yaşarsınız. LastPass’i güvenli bir şifre oluşturmak için kullandık, ancak kopyalayıp yapıştırmak işe yaramayacaktı (LastPass incelememizi okuyun). Parola oluşturma ekranında, parolanızı yalnızca parola girebilirsiniz, bu da parola yöneticilerinin ne kadar yararlı ve yaygın olduğunu göz önüne aldığınızda saçmadır.. 

Neyse ki, kontrol paneline bastığınızda bu sorunlar hızla unutulur. Bluehost, faturalandırma ve barındırma yönetiminizi tek bir arayüzde karıştırmak için değiştirilmiş bir cPanel kullanır ve Bluehost, cPanel kılavuzu ile en iyi web barındırma hizmetimizde bir yer kazandı..

Bluehost-review-kontrol paneli

Bununla birlikte, WordPress kullanıcıları kontrol panelini en kullanışlı bulacaklardır. Bluehost, eklentiler ve temalar da dahil olmak üzere WordPress web sitenizin birçok yönünü kontrol panelinden yönetmenizi sağlar. Ayrıca, WordPress arka ucuna giriş yapmadan WordPress web siteniz için hazırlamayı ayarlayabilirsiniz.

Yuvarlak Üç Düşünce

Bluehost ödeme sırasında tökezlerken SiteGround kaya gibi sağlam. Bununla birlikte, ödeme işlemine yalnızca bir kez katlanmak zorunda kalacaksınız ve ödeme işleme koyulduktan sonra Bluehost’un açık kenarı var. SiteGround aynı işlevselliğe sahip olsa da, Bluehost modern bir arayüzün kullanılabilirlikte uzun bir yol kat edebileceğini gösteriyor.

Yuvarlak: Bluehost için Kullanım Kolaylığı Noktası

4

Hız ve Çalışma Süresi

Biz web hosting sağlayıcıları ile bakmak tüm alanlarda, hız ve çalışma süresi belki de en önemlisidir. Bir web barındırma hızını ölçmek için iki araç kullanıyoruz: Pingdom Hız Testi ve Yük Etkisi. Aralarında, yalnızca web sitesinin ne kadar hızlı yüklendiğini değil, aynı zamanda birden fazla kullanıcı aynı anda erişmeye çalıştığında ne kadar iyi performans gösterdiğini görebiliriz.

SiteGround

SiteGround, test ettiğimiz en hızlı web barındırıcılarından biridir. Büyük ölçüde SuperCacher sayesinde Pingdom Hız Testinden 100 üzerinden 96 kazandı. Kurum içi önbellekleme aracı, yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltır; bu, özellikle WordPress kullananlar gibi veritabanı güdümlü web siteleri için yararlıdır.

SiteGround-review-hız testi

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, SiteGround’un uzun bir yükleme süresi vardı, ancak bunun çoğu DNS çözümlemesiydi, bu da yalnızca kullandığımız etki alanı sağlayıcısı – bu durumda GoDaddy (GoDaddy incelememizi okuyun) – yavaştı . En önemlisi olan “bekle” metriği kısa bir süre için açıklandı. 

Devam ederken, beş dakika boyunca 50 sanal kullanıcıyı sunucuya göndermek için Load Impact kullandık. Kullanıcılar biriktikçe, web barındırıcısının çok az HTTP hatası döndürdüğünü ve tutarlı bir yanıt süresi sağladığını görmek istiyoruz. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, SiteGround görevi tamamlamıştı. 

SiteGround-review-loadimpact

SiteGround ayrıca gördüğümüz en cömert çalışma süresi garantisine sahiptir. Yüzde 99,9’a kadar yüzde 99,9 çalışma süresi garanti edilir. Bu aralığa girerseniz, bir aylık ücretsiz barındırma alırsınız. Bunun altındaki her yüzde puanı, size ücretsiz bir barındırma ayı kazandırır..

Bluehost

Bluehost hız testimizde de iyi performans gösterdi, ancak SiteGround kadar iyi performans göstermedi. “Bekleme” metriğine iki kat daha fazla zaman vererek 100 üzerinden 94 elde etti. SiteGround kadar iyi olmasa da, Bluehost çoğu web barındırma sağlayıcısından daha hızlıdır, yani web sitesi yükleme sürelerini nasıl iyileştirebileceğimizi takip ettiğiniz sürece onunla en iyi performansı elde edebilirsiniz.. 

Bluehost-review-hız testi

SiteGround gibi, SuperCacher’in biraz da olsa daha iyi performans göstermesine rağmen, çok fazla önbellekleme sürüyordu. Ek bir önbellek eklentisi yükleyerek WordPress gibi bir platformda yükleme sürelerinizi artırabilirsiniz (nasıl yapılacağını öğrenmek için WordPress’i kullanmaya yeni başlayan kılavuzumuzu okuyun). 

BlueGhost üzerinde SiteGround’da yaptığımızla aynı Yük Etkisi testini yaptık, ancak çok farklı sonuçlarla. Bluehost’un genelinde çok sayıda HTTP hatası vardı, bu da sunucuya çok fazla kullanıcının doldurulduğunu gösteriyor. Çoğu zaman, web sitemiz 0 milisaniyelik bir yanıt süresine sahipti, yani kullanıcı erişemedi.

Bluehost-review-yük darbe

Çalışma süresi garantisi veya eksikliği ile birlikte bu tur düşük bir notla sona erer. Bluehost, çalışma zamanını garanti etmemek için paylaşılan barındırma “karmaşıklığı” nı belirtmektedir. İncelememizde söylediğimiz gibi, diğer web sunucuları bir kesintisiz çalışma garantisi sunabiliyorsa, Bluehost’un calibre web barındırma hizmeti de.

Yuvarlak Dört Düşünce

Her iki sağlayıcı için Pingdom Hız Testi sonuçları eşit olarak eşleşse de, çalışma süresi garantisi ve Yük Darbe testimiz söz konusu olduğunda SiteGround’un net bir kenarı vardır. Bluehost ile benzer hız elde edebilirsiniz, ancak SiteGround’a benzer yük işlemeyi görmek için muhtemelen daha pahalı bir plana geçmeniz gerekecektir..

Tur: SiteGround için Hız ve Çalışma Süresi Noktası

5

Güvenlik ve Gizlilik

Beşinci ve son turumuz, SiteGround ve Bluehost’un içerdiği güvenlik özelliklerine ve gizliliğinizi korumakla ne kadar ilgili olduklarına bakacaktır. Bu iki alan arasında, her web barındırma sadece web sitenizi tehditlerden korumakla kalmaz, aynı zamanda sizi nasıl koruduğunu da görebiliriz.

SiteGround

SiteGround, özellikle paylaşılan kullanıcılar için mükemmel bir güvenlik özellikleri listesine sahiptir. Paylaşılan barındırma ile ilgili bir endişe kötü bir elma, sunucudaki diğer web sitelerine taşınma kötü, çok bulaşabilir olmasıdır. SiteGround, web sitelerinin her biri için yalıtılmış dizinler kullanır, yani virüs bulaşmış bir web sitesi geri kalanını bozmaz. 

Ayrıca, harika bir güvenlik paketi dahildir. Güvenlik özelliklerinin üçlüsü mevcuttur, yani günlük yedeklemeler, kötü amaçlı yazılım taraması ve ücretsiz SSL / TLS sertifikası alırsınız. Bir web uygulaması güvenlik duvarı, AI tabanlı anti-bot sistemi ve SpamExperts de var. 

Gizlilik o kadar da iyi değil, ama kötü de değil. SiteGround, Midphase ve WestHost gibi ücretsiz alan gizliliği içermemesine rağmen (Midphase incelememizi ve WestHost incelememizi okuyun), bunun için ayda yalnızca 1 ABD doları ücret alır. Alan adı gizliliği için ödeme yapmak konusunda cazip değiliz, ancak gizlilik politikası sağlam. 

SiteGround, “kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri ticari amaçlarla hiçbir şekilde satmayacak, kiralamayacak, paylaşmayacak veya başka bir şekilde açıklamayacağını” söylüyor. Bundan daha açık olamaz. SiteGround sizden standart bilgiler toplasa da, bu bilgiler kâr amaçlı kullanılmaz, ancak pek çok web barındırıcısı bunu söyleyemez (bunun hakkında daha fazla bilgi için HostGator incelememizi okuyun).

Bluehost

Bluehost, EIG kardeşlerinden farklı olarak sağlam bir güvenlik özellikleri listesine sahiptir. SSL / TLS sertifikasının yanı sıra planlar arasında ücretsiz günlük yedeklemeler içerir. Bununla birlikte, açıklamaya yönelik çabalarımıza rağmen, sunucu tarafı güvenlik özelliklerinin çoğu belirsizdir. 

Birkaç kez bir web uygulaması güvenlik duvarı, dağıtılmış hizmet reddi saldırısı önleme ve sunucu tarafı kötü amaçlı yazılım koruması hakkında sorular sorduk. Çoğu web barındırma bu özellikleri içermesine rağmen, Bluehost soruyu atlattı. Bu özelliklerin mevcut olduğuna inanmak istiyoruz, çünkü genellikle mevcutlar, ancak kesin olarak söyleyemeyiz. 

Ancak gizlilik çok daha fazla ilgili. Belirtildiği gibi, Bluehost, gizlilik için kötü olan EIG’ye aittir. Alan adı gizliliği ekstra ücrete tabidir ve kişisel bilgileriniz hassas verilerden ziyade bir varlık olarak değerlendirilir. 

EIG, kapsamlı gizlilik politikasında özetlenen Google, Facebook, Verizon, WP Beginner, Bing ve daha fazlası ile bilgi paylaşabilir. Çok sayıda yasal jargon var, ancak hiçbir miktarda duman ve ayna EIG’nin verilerinizi satma işinde olduğunu maskeleyemez. Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa, Bluehost ve diğer tüm EIG markaları son değerlendirmeniz olmalıdır..

Beşinci Tur Düşünceler

SiteGround, EIG kardeşlerinden daha fazlasını içeren Bluehost’a rağmen güvenlik ve gizlilik konusunda Bluehost’tan daha iyidir. Bluehost çoğu açıdan kötü olmasa da, gizliliği uçsuz bucaksızdır ve SiteGround’u bu son turda kazanan sandalyeye iter.

Tur: SiteGround için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

6

Son düşünceler

Üç galibiyet ve bir beraberlik ile SiteGround bizim şampiyonumuz. İlk birkaç tur ikisi arasında yakın bir savaş gördü, ancak karşılaştırma devam ettikçe, SiteGround’un daha üstün olduğu anlaşıldı. Sıçrama ve daha iyi sınırları olmasa da, genel olarak daha iyi bir web barındırma olmak için yeterli hafif avantajları vardır. 

kazanan: SiteGround

Yine de Bluehost’u öldüren şey gizliliğiydi. Tüm EIG markaları, Bluehost’un sağlam bir seçenek olduğunu düşünen bir bummer olan gizlilik için büyük puanlar kaybediyor. 

SiteGround’un daha iyi bir seçenek olduğunu kabul ediyor musunuz? Değilse, neden Bluehost’u seviyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map