Shopify için Gelişmiş Kılavuz: 2020’de Online Satış

Shopify’a el koyduysanız – yapmadıysanız, Shopify başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun – muhtemelen normal kanalların size yardımcı olamayacağı bir hata veya sorunla karşılaşmışsınızdır. Komik davranan bir uygulama veya daha önce hiç kimsenin düşünmediği bir işlevsellik olabilir. Shopify’ın bu gibi durumlarda doğru çalışması gerçek bir acı olabilir.


Bu senaryolar sinir bozucu, ama ne yazık ki, Shopify ortamında çalışıyorsanız boğaz gerçeği. Endişelenmeyin, Cloudwards.net yardım etmek için burada.

Shopify için bu gelişmiş kılavuzda, Shopify hakkında daha ileri düzey şeyleri size göstereceğiz. Doğru temayı nasıl seçeceğinizi, yapısını ve tasarımını nasıl özelleştireceğinizi açıklayacağız. Bunun da ötesinde, ürünleri doğru şekilde nasıl kullanacağınızı ve hangi uygulamaları yüklemeyi düşünmeniz gerektiğini göstereceğiz. Başlayalım.

Shopify için Doğru Tema Nasıl Seçilir

İlk olarak, size bir temanın ne olduğunu açıklayacağız. Bunu mağazanızın cephesi olarak düşünün. Temanıza bağlı olarak mağazanızın nasıl görüneceğine karar vermeyeceksiniz, ancak belirli bir yönde yönlendireceksiniz.

Mağazanızı inşa etmeye başlamadan önce kullanacağınız temayı düşünmeniz önemlidir, çünkü bunu yapmak daha sonra zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin, bir tema yerleşik bir kenar çubuğu işleviyle geliyorsa, bunu daha sonra özelleştirmeniz gerekmez, çünkü bunu çaba harcamadan mağazanıza ekleyebilirsiniz.

Cloudwards.net’te doğru temayı seçmenizi kolaylaştıran kullanışlı bir kontrol listesi oluşturduk.

Shopify-Tema-Mağaza

Tema Ölçütü 1: İşletme Gereksinimleri

Göründüğü kadar banal olduğu gibi, bir tema seçerken işletmenizin gereksinimleri önemlidir. Sıfırdan bir web sitesi nasıl oluşturulacağına dair yazımızda söylediğimiz gibi, her şey bir taslakla başlar.

Öncelikle gereksinimlerinizi düşünün ve mağazanız için gerekli olduğunu düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın. Shopify temalarını düşünürken sorduğumuz önerilerin kısa bir listesi:

 • Müşterilerinizin mağazanızda nasıl gezinmelerini istersiniz?
 • Bir arama fonksiyonu olmalı mı
 • Gezinme özellikli bir kenar çubuğuna sahip olmak ister misiniz?
 • Mega menüye ihtiyacınız var mı
 • Ürün portföyünüz ne kadar büyük?
 • Daha sonra mağazanızı nasıl tanıtmak istersiniz?
 • Üst sayfa kaydırıcısına ihtiyacınız var mı
 • Mağazada bir blog varsa

Ürün portföyü noktası özellikle önemlidir. Mağazanızda kaç ürün görüntülemek istediğinize bağlı olarak, temanız sizi desteklemeli ve engellememeli veya engellememelidir. Temel olarak, Shopify dünyasında üç portföy boyutu vardır: tek ürün, küçük katalog ve büyük katalog.

Temaları Shopify Tema Mağazasında bulabilirsiniz ve bakarsanız, ürün portföyü boyutu da dahil olmak üzere ilgili özellikleri her temanın açıklamasında bulabilirsiniz..

Shopify-Tema-İlk maç-Özellikler

Tüm gereksinimlerinizi karşılamayan bir temayı seviyorsanız, öncelik verin. Bir temanın tüm ihtiyaçlarınızı karşılaması pek olası değildir.

Tema Ölçütü 2: Arama Motoru Optimizasyonu

Her zaman ücretli reklamlar vermek istemeyebileceğiniz için, organik pazarlama hakkında da uzun vadeli düşünmelisiniz. En önemli teknik arama motoru optimizasyon kriterlerinden bazılarını önceden kontrol etmek mantıklıdır, örneğin:

 • İlk görünüm yükleme süresi
 • Sayfa hızı mobil
 • Sayfa hızı masaüstü
 • Tarayıcılar arası uyumluluk

Google’dan PageSpeedInsights ile sayfa hızını test edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu zaman alıcıdır ve tüm temalar için mümkün olmayabilir – bazılarını satın almanız gerekir – önceden internette araştırma yapabilirsiniz.

Google-Sayfa-Hız-Index

Tema Ölçütü 3: Fiyat

Ne yazık ki, para ağaçlarda yetişmiyor ve bir girişimci olarak maliyetlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu yüzden eski soru ortaya çıkıyor: ücretsiz veya satın al?

Ücretli temalar ile çalışmanızı tavsiye edebiliriz, ancak bu sadece gerçeğin yarısıdır. Ücretli temaların çoğu işlevsellik açısından daha iyidir. Dönemi. Mağazanızla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak ücretli bir tema satın almaya değip değmeyeceğinize kendiniz karar vermelisiniz..

Ücretsiz bir tasarıma yöneliyorsanız, bu da iyidir. Bununla birlikte, kendinize WordPress’teki eklentilere benzer kaç uygulama olduğunu sormanız gerekir, daha sonra yüklemeniz gerekir, çünkü çoğu paraya mal olur ve mağazanızın yükleme süresini kötüleştirir. Belki ücretli bir tema ile başlamak, uygulamalarla donatmanız gereken ücretsiz bir temadan daha mantıklıdır.

Özellikle yeni başlayanlar için en iyi uygulama ücretsiz temalara bağlı kalmaktır, çünkü Shopify’dan destek almak üçüncü taraflardan daha kolaydır. Bunun ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Tema Ölçütü 4: Destek

En uygun Shopify temasını seçmek için destek ve dokümantasyon önemli bir kriterdir. Shopify aşağıdaki temalar için destek sunmaktadır:

 • sınırsız
 • En az
 • Hızlı Başlangıç
 • Arz
 • Pop
 • ilk maç
 • Basit
 • Girişim
 • Brooklyn
 • öykü

Listelenenler dışında bir tema seçerseniz, üçüncü taraf geliştiricilere bağımlı olursunuz. Bu, Shopify’ın temanın ayrıntıları söz konusu olduğunda fazla destek sağlayamayacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, Shopify’ın genel olarak ne kadar destek sağladığını kontrol etmeniz gerekiyor. Genellikle, teknik sorunlar ve derin özelleştirme söz konusu olduğunda, Shopify ile durum böyledir, üçüncü taraf sağlayıcılar gibi hizmet sizden ücret alır veya sizi üçüncü bir sağlayıcıya yönlendirir. çalışması için.

Belgeler de önemlidir. Temaların nasıl belgelendiğine bir göz atın. Tema belgelerinin kalitesinin ne kadar çeşitli olduğuna şaşıracaksınız. Özellikle ücretli temalar ile kalite çok değişir. Shopify Tema Mağazasında her temanın belgelerine bağlantı bulabilirsiniz.

Shopify-Tema-Arz-Belgeler

Theme Criterion 5: Değerlendirmeler

Son fakat en az değil: kalabalığa güven. Bir Shopify mağazası açan ilk kişi siz değilsiniz. Acele etmeyin ve yorumları okuyun.

Yine de, kötü yorumların belirli bir temayı kullanmaktan sizi caydırmasına izin vermeyin. Çoğu durumda, kullanıcıların yorumları, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğimiz gibi, cahil veya inceleme bölümünde bırakılan bir hayal kırıklığı ifadesidir..

Shopify-Tema-İlk maç-İnceleme

“Swagger Boutique” ilk temasından şikayet ediyor. Resimlerin telefonda uyum sağlamadığı ifadesi saçmalıktır. Tüm Shopify temaları mevcut standartlara cevap verir. Bu nedenle kararımızı vermeden önce tavsiyelerimize uymalı ve incelemelere daha yakından bakmalısınız..

Özelleştirme: Pikselleri Sıvı ile İtmek

Şimdi istediğiniz temayı seçtiğinize göre, size ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için Liquid’i nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız. Özelleştirmeye başlarsanız temanıza bağlı kalmanız gerektiğini unutmayın, çünkü temaları değiştirdiğinizde yaptığınız tüm değişiklikler, özelleştirme ve tasarım işleri kaybolacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, geliştirme işini tekrar yapmak zorunda kalacaksınız. En baştan yalnızca bir tema kullanmaya ve onu şifre korumalı hale getirmeye çalışın.

Önemli tavsiye: temanızın birden fazla kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. İdeal olarak, özellikle uygulama yüklüyorsanız düzenli yedeklemeler yapmalı ve buna göre adlandırmalısınız..

Sizi potansiyel bir felaketten kurtarmak için, Shopify’da Liquid kullanarak nasıl gelişeceğinizi göstereceğiz. Önümüzdeki birkaç bölümde, Shopify geliştirme ortamının en önemli bileşenlerine daha yakından bakacağız.

Sıvı kodlaması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, resmi Sıvı referansına bakın veya bir geliştiriciyle iletişime geçin.

Özelleştirmenin Temelleri

Bazı temel bilgilerle başlayalım.

Mağazanızın kişiselleştirme menüsüne erişmek için “çevrimiçi mağaza” yı tıklayın. Şu öğelerin yer aldığı bir menü görünmelidir: “temalar”, “blog gönderileri”, “sayfalar”, “gezinme”, “alanlar” ve “tercihler”. Devam etmek için “temalar” ı tıklayın.

Ekranın sağ tarafında iki büyük alan göreceksiniz: “geçerli tema” ve “daha fazla tema”. “Mevcut tema” alanında, şu anda etkin olan temayı bulacaksınız. Diğer alan, tema mağazasından indirdiğiniz temaları gösterir.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri

Temanın sağında “özelleştir”. Özelleştirme menüsüne erişmek için tıklayın.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir

Artık temanızda istediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz özelleştirme menüsünde bulunuyorsunuz. Sol tarafta, etkin sayfanın ayrı bölümlerini düzenleyebileceğiniz kontrol panelinizi görürsünüz..

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Kontrol Paneli

“Bölümler” in yanında, temanın yazı tipi, renkler ve simgeler gibi genel ayarlarını değiştirebileceğiniz “tema ayarları” alanını bulacaksınız.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Kontrol Paneli-Tema-Ayarlar

Burası aynı zamanda temanızın belgelerini ve destek için iletişim bilgilerini bulabileceğiniz yerdir..

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Belgeler

“Tema eylemleri” altında temanın Sıvı koduna da girebilirsiniz > Daha derin özelleştirme için “kodu düzenle”. Bunun hakkında daha sonra konuşacağız.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-Düzenleme-Code

Üst çubukta, düzenlemekte olduğunuz temanın adını görebilirsiniz. Özelleştirmek istediğiniz sayfalar arasında geçiş yapabileceğiniz bir menü göreceksiniz.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Değişim-Sayfa

Bu menünün yanında, masaüstü sürümü ile mobil sürüm arasında seçim yapabilirsiniz.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Mobile Versiyon

Özelleştirme, belgelere göz atma ve her şeyi doğru yaptığınızı fark etme sürecindeyseniz, ancak özellik hala çalışmıyorsa, bunun nedeni Shopify’daki bazı özelliklerin, özellikle uygulamaların, yalnızca tema yayınlandı.

Bölümler: Güzel Bir Dükkana Parça Parça

“Bölümler”, Shopify ana sayfanızı oluşturmak ve tasarlamak için kullanabileceğiniz yeniden kullanılabilir yapı taşlarıdır. Ancak, açılış sayfası dışındaki sayfalarda kullanmanın bir yolu yoktur. Bir açılış sayfasının ne kadar önemli olduğunu öğrenmek için Instapage’in nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuyun.

Temel olarak, Shopify statik ve dinamik bölümleri birbirinden ayırır. Statik bölümler, adından da anlaşılacağı gibi, statik olarak temanın içine yerleştirilmiştir. Üstbilgi ve altbilgi, statik bölümlerin iyi örnekleridir. Özelleştirme menüsüne eklenemezler. Bunları yalnızca programlama yoluyla ekleyebilirsiniz.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Statik-Bölümler

Diğer yandan dinamik bölümler, kişiselleştirme düzenleyicisine dinamik olarak ekleyebileceğiniz yapı taşlarıdır. Bunu “bölüm ekle” yi seçerek yaparsınız.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Dinamik-Bölümler

Bundan sonra, temanız için kullanılabilir bölümlerin bir listesini görmelisiniz.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Dinamik-Bölümler-List

Listeniz bizimkinden farklı görünüyorsa şaşırmayın. Çoğu temanın ortak olduğu bölümler vardır, ancak birçoğunun da kendi özel bölümleri vardır.

Doğru bölümü seçin ve seçin. Adın yanında bir “ekle” düğmesi görünmelidir. Bölüm ayrıca önizleme işlevinde de görüntülenir.

Shopify-Tema-Özelleştirme-Temelleri-özelleştir-Eklenti Bölüm

Bölümü eklemek istiyorsanız, “ekle” düğmesine basın.

Soru, Shopify’ın yalnızca ana sayfadaki bölümleri kullanabiliyorsak statik ve dinamik bölümler arasında ayrım yapmasının nedeni. Shopify’ın bölüm işlevselliğini diğer sayfalarda da kullanmaya çalıştığından şüpheleniyoruz.

Theme.scss.liquid: Görünümünüzün ve Hissinizin Kalbi

Artık açılış sayfanızın yapısını nasıl değiştireceğinizi bildiğinize göre, görünümünü nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. Bunu yapmak için “tema işlemleri” ni tıklayın ve ardından “kodu düzenle” yi seçin.

Bundan sonra, aşağıdaki arayüzü görmelisiniz:

Shopify-Geliştirme-IDE

Orada, yedi büyük klasöre ayrılmış birçok dosya görebilirsiniz:

 • Yerleşim
 • Şablonlar
 • Bölümler
 • Parçacıklar
 • Varlıklar
 • Yapılandırma
 • Yerel Ayarlar

“Varlıklar” klasörü bizim için özellikle ilginç.

Shopify-Geliştirme-Klasör

“Theme.scss.liquid” dosyasını açın.

Shopify-Geliştirme-SCSS

Çoğu durumda, dosya birkaç bin satır kod uzunluğundadır. Örneğimizde, 7.098 kod satırı vardır. Bunun nedeni, tüm stilin içinde yapılmasıdır. CSS değişiklikleri yapmak istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve orada yapın.

Shopify Ürünleri: Pro Gibi Ürünleri İşleme

Artık mağazanızın görünümünü nasıl değiştireceğinizi bildiğinize göre, içinde ne olduğu hakkında konuşacağız: ürünler. Başlangıç ​​kılavuzumuzda nasıl ürün oluşturacağımızı açıkladık. Şimdi daha derine inip varyantlar ve seçenekler hakkında konuşacağız.

Tüm ürünlerin varyantları olabilir, ancak zorunlu değildir. Her varyantın farklı seçenekleri vardır, aksi takdirde varyantlar anlamlı olmaz. Yaygın bir örnek, renk değişkenidir:

Shopify-Ürünler-Varyantlar

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, her biri için yeni bir ürün oluşturmak zorunda kalmadan aynı ürünü farklı renklerle donatabilirsiniz..

Shopify’da Ürün Nasıl İçe Aktarılır

Çok sayıda ürüne sahip bir mağazanız varsa, her ürünü mağazanıza ayrı ayrı eklemek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden Shopify toplu bir içe aktarma özelliği sunar.

Shopify ana menüsünde, ürün menüsüne girmek için soldaki “ürünler” sekmesini tıklayın.

Shopify-Ana Menü-Ürünler

“İçe aktar” ı tıklayın.

Shopify-Ürünler-İthalat

İçe aktarma için bir .csv dosya şablonu indirebileceğiniz bir pencere görmelisiniz. Ürünlerinizle doldurun ve tekrar yükleyin. Şablondaki alanlar kafa karıştırıcı olduğundan, doldururken resmi Shopify açıklamasını kullanmanızı öneririz.

Shopify-Ürünler-İthalat-Popup

İçe aktarma işleminizi kolaylaştırmak için daha fazla uzman ipucu:

 • Çok sayıda ürün içe aktarırsanız, önce ürün resimlerini Shopify’a yükleyin. Bu, resimlerin zaten yükleme dosyasına yazmanız gereken bir Shopify URL’sine sahip olmasını sağlar. Aksi takdirde, tüm resimleri ürünlere ve varyantlara manuel olarak atamanız gerekir.
 • Varyantları olan ürünler için, Shopify’ın bunları bağımsız ürünler olarak değil, varyantlar olarak oluşturabilmesi için belirli alanları boş bırakmanız gerekir.
 • Excel tuzağına dikkat edin. Excel varsayılan olarak .csv dosyalarını ayırıcı olarak noktalı virgül kullanır, ancak Shopify kullanmaz. Yükleme dosyasının noktalı virgülle değil virgülle ayrıldığından emin olun.
 • Listeleri ve numaralamaları tırnak içine almanız ve boyutları ve fiyatları belirtmek için virgül yerine nokta kullanmanız da önemlidir..

Uygulamalar: Shopify için Faydalı Geliştirmeler

WordPress’teki eklentiler gibi, Shopify’daki uygulamalar ayrı olarak yüklemeniz gereken işlevsel uzantılardır. Bazıları ücretsiz, bazıları değil. WordPress sizin için Yunanca ise, birkaç WordPress kılavuzu hazırladık:

 1. WordPress’i Kullanma Başlangıç ​​Kılavuzu
 2. WordPress Kullanımı için Orta Seviye Kılavuz
 3. WordPress Kullanımı için Gelişmiş Kılavuz

İşte en iyi Shopify uygulamalarımız:

Kit: Daha İyi Facebook Reklamları yayınlayın

Kit Facebook pazarlama geliştirmenize yardımcı olmak için Shopify tarafından geliştirilen bir uygulama. Sadece kullanımı ücretsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda sanal bir asistan olarak da çalışır ve çevrimiçi mağazanıza daha fazla trafik çekmek için düzenli olarak Facebook Messenger önerileri sunar. Mağazası için Facebook pazarlaması yapan herkes için bir zorunluluktur.

Oberlo: Shopify’da Satılacak Ürünleri Bulun

Oberlo, çevrimiçi mağazalarıyla dropshipping yapmak isteyenler için mükemmel bir arkadaştır. Uygulama, AliExpress gibi çeşitli dropshipping pazarlarına bağlanır ve Shopify mağazanıza kolay bir ürün aktarımı sağlar.

Yapmanız gereken tek şey, binlerce ve binlerce ürüne göz atmak ve tek bir tıklamayla çevrimiçi mağazanıza aktarmak için uygulamayı yüklemek. Müşteriler çevrimiçi mağazanızda sipariş verdikten sonra, ürünleri doğrudan tedarikçiden müşteriye göndermek için sadece Oberlo’da sipariş vermeniz gerekir.

Shopify-Uygulamalar-Oberlo

Hotjar: Ziyaretçilerinizin Sitenizde Nasıl Etkileşime Girdiğini Anlayın

Hotjar, çevrimiçi mağazanız için ısı haritaları oluşturmak için kullanabileceğiniz kullanışlı bir araçtır. Ayrıca, mağazanızda gezinen ziyaretçilerinizin kayıtlarını görüntüleme olanağı sağlar.

Bu uygulama çok mantıklı çünkü web sitesinin iyi çalışan bölümlerini ve çoğu ziyaretçi tarafından göz ardı edilen bölümleri belirlemenizi sağlar. Bu, çevrimiçi mağazanız için özellikle önemlidir, çünkü hangi ürünlerin görüntülendiğini, ancak satın alınmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Bu, Hotjar’ı piyasadaki en iyi olası satış yaratma araçlarından biri yapar.

Nasıl çalıştığını ve Hotjar web sitesinde mağazanıza nasıl entegre edebileceğinizi öğrenebilirsiniz..

Kalın Özel Fiyatlandırma: Satış ve Dönüşüm Optimizasyonu

Bold Custom Pricing, Shopify ortamında büyük bir oyuncu olan ve birçok yararlı uygulama geliştiren Bold Commerce tarafından geliştirildi. Toplu indirimler ve diğer fiyatlandırma hileleri etkinleştirmenize izin verdiği için özellikle Kalın Özel Fiyatlandırma ile ilgileniyoruz. Her şeyden önce, müşteri grupları oluşturabilir ve sadık müşterileri uygun indirimlerle ödüllendirebilirsiniz.

Uygulamanın büyük bir dezavantajı, Kalın Ticaret’in Kalın Özel Fiyatlandırmanın sorunsuz çalışması için temanızın çoğunu değiştirmesidir. Product-template.liquid gibi birçok .liquid dosyası farklı görünecek ve bakımı zor olacaktır. Bold Commerce desteğine bağımlı olacaksınız.

Uygulamalarla İlgili Diğer İpuçları

Her uygulama temanızın kodunu değiştirir. Herhangi bir uygulama yüklemeden önce yedeklediğinizden emin olun. İyi bir yedekleme hizmeti nerede arayacağınızı bilmiyorsanız, çevrimiçi yedekleme incelemelerimizi okuyun.

Mağazanızda yüklü birden fazla uygulama varsa, başka uygulamaların yüklenmesinde sorun yaşayabilirsiniz. Çoğu durumda, temalar ve muhtemelen yüklü olan uygulamalar mağazadan depolamaya ve kodu değiştirerek, ek uygulamalar yüklemenin standart bir yolu olmayacak şekilde farklı olmasından kaynaklanır..

Aynı anda birden fazla uygulama yüklemeye çalışmamanızın nedeni de budur. Değişiklikleri hızlı bir şekilde kaybedeceksiniz. Acele etmeyin ve aynı anda bir uygulama yükleyin.

Destek ekiplerine de mağazanıza anında erişim vermekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde, hangi uygulamanın yüklü ve entegre olduğunu ve hangilerinin yüklü olmadığını bilmezsiniz..

Son düşünceler

Bu derin Shopify kılavuzuyla size faydalı ipuçları ve püf noktaları sunduğumuzu umuyoruz. Shopify, özellikle nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız, göz açıp kapayıncaya kadar bir çevrimiçi mağaza başlatmak için yararlı ve iyi bir platformdur.

Bununla birlikte, ileri teknoloji becerileriniz varsa, Shopify hemen hemen her çevrimiçi işletme için tasarlanabilen güçlü ve özelleştirilebilir bir müttefik haline gelir.

Daha temel sorularınız varsa, bu makalenin en üstünde yer alan başlangıç ​​kılavuzumuz sizin için en iyisidir. Başka sorularınız varsa yorumlarda sormaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map