Shopify için Başlangıç ​​Kılavuzu: 2020’de Kolay Yolu E-ticaret

Birçok insanın internet üzerinden satmak istedikleri harika bir ürünü var, ancak nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bu yüzden bu yeni e-ticaret aracını çevrimiçi olarak kendi perakende mağazanızı oluşturmak için nasıl kullanacağımızı açıklayacağımız Shopify için bu başlangıç ​​kılavuzunu yazmaya karar verdik..


Shopify, dünyadaki en büyük çevrimiçi perakende platformlarından biridir. Birkaç tıklamayla çevrimiçi bir mağaza oluşturmanıza izin veren bulut tabanlı bir yazılımdır. Bir çevrimiçi mağazanın ödemeler, envanter, ürün yönetimi, mağaza tasarımı, yasal ve daha fazlası gibi en önemli özelliklerini kapsar. Shopify’ın dünya çapında 600.000’den fazla şirket tarafından kullanıldığı hiçbir şey için değil.

Shopify 2004 yılında kendi perakende mağazası olarak kuruldu. O zamanlar Tobias Lutke, Daniel Weinand ve Scott Lake çevrimiçi snowboard satmak istediler, ancak mevcut çevrimiçi mağaza çözümlerinden memnun değildi ve kendi yazılımlarını geliştirmeye karar verdiler. 2006 yılında bunu açık kaynaklı bir program olarak dünyaya sunmuşlardır.

O zamanlar, birkaç iyi e-ticaret çözümü mevcuttu. Wix 2006’da (Wix incelememizi okuyun), 2008’de Magento ve 2011’de WooCommerce yayınlandı. 2003’te Squarespace (Squarespace incelememizi okuyun) çalışıyor ve çalışıyor olsa da, bir mağaza üreticisi ile gelmedi ve barındırma üzerine odaklandı Hizmetler.

Bu kılavuzda, ürün ekleyerek ve görünümünü özelleştirerek basit bir web mağazası oluşturmayı öğreneceksiniz. Ardından, size Shopify’daki alan adı yönetimi ve mağazanızı nasıl yayınlayacağınız hakkında kısa bir giriş yapacağız, başlayalım. Burada malzemeye hakim olduktan sonra, mağazanız için bir açılış sayfası da oluşturmak isteyebilirsiniz; bunun için Instapage kılavuzumuza göz atmanızı öneririz.

Shopify’ın Artıları ve Eksileri

ölçekler bilanço-prosandcons

Diğer tüm uygulamalar gibi Shopify’ın da artıları ve eksileri vardır. En büyük avantajı, kurulum ve yapılandırmanın basit olmasıdır, bu da çevrimiçi işinizi başlatmanızı kolaylaştırır. Çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için geliştiricilere ihtiyacınız yoktur, böylece en iyi bildiklerinize odaklanabilirsiniz ve iş.

Shopify, birçok şekilde çevrimiçi mağazalar sağlama konusunda uzmandır, böylece hizmetin bir parçası olarak pratik olarak uzman bilgisi satın alırsınız. Güvenlik, veri koruma ve ödeme işlemleri için kullanışlıdır. Shopify da güvenlidir, yani müşteri bilgileri, gönderim adresleri ve ödeme bilgileri gibi hassas veriler güvende tutulacaktır.

Başka bir ilginç nokta, web siteniz güvenli ve tutarlı bir izlenim bırakırsa müşterilerin sizden ürün satın almaya daha istekli olmasıdır. Tarayıcı sekmesi sipariş verirken donar veya kilitlenirse, müşterileriniz kredi kartı bilgilerini girmekte tereddüt eder.

Yine de bunun için endişelenmenize gerek kalmayacak. Shopify testlerimiz sırasında kararlıydı ve bir şey olursa 24 saat boyunca desteğe erişebilir veya Shopify’ın yardım merkezinde yüksek kaliteli Üniversite Rehberlerine bakabilirsiniz..

Hizmet, perakende mağazanızı daha uluslararası bir şekilde tasarlamanızı sağlayan birçok ödeme seçeneğini destekler. Shopify’ın ödeme ağ geçidini, PayPal, Stripe, Amazon Pay, Apple Pay veya hatta bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanabilirsiniz.

Uluslararası olarak bilinmeyen, ancak satmak istediğiniz ülkede pazar liderleri olan ülkeye özgü ödeme sağlayıcıları da vardır, bu nedenle herkes için bir çözüm vardır.

Hepsi bir arada mağaza çözümü olduğu için Shopify App Store mağazanıza kolayca entegre edebileceğiniz birçok özelliğe sahiptir. Bunun da ötesinde, uzmanlar tarafından oluşturulan ve çevrimiçi işletmenizin harika ve daha profesyonel görünmesini sağlayacak düzinelerce tema arasından seçim yapabilirsiniz..

Muhasebeyi de entegre edebilirsiniz. QuickBooks Online (QuickBooks Online incelememizi okuyun) ve Xero (Xero incelememizi okuyun) çok anlamlı olduğunu düşündüğümüz Shopify ile güzel oynuyor. Her gün manuel olarak 200 satış girmenizi sağlamak yerine, bu programlar otomatik olarak içe aktarır.

Akışkan İşletmeler için Sıvı

Shopify-sıvı-ProgLang

Ancak temanızı derinden değiştirmek istiyorsanız, basit CSS ve HTML yeterli değildir. Shopify programlama dili Liquid’i bilmeniz gerekir. Bir serbest çalışan kiralamak isteseniz bile, yaygın olarak kullanılan bir dil olmadığı için sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu, geliştiricilerin sizden saçma fiyatlar almasını sağlar.

Shopify ayrıca çok sayıda entegre pazarlama (e-posta pazarlama, ürün incelemeleri ve sosyal medya entegrasyonları) ve arama motoru optimizasyonu özellikleri ile birlikte gelir.

Siz ve çevrimiçi mağazanızın Google’da bulunabilmesi için Google tarafından belirlenen belirli SEO ölçütlerine uymanız gerekir. Shopify bu işi sizin için halleder. Ayrıca, farklı pazarlama kanallarınızı daha iyi izlemenizi sağlayan güçlü bir analiz ve gösterge tablosu özelliğine sahiptir..

Shopify bir blog özelliği de sunar, böylece blogunuzu ürününüz ve pazarınız hakkında kolayca ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Shopify birçok yönden WordPress tarafından yenildi (WordPress için başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun). Çevrimiçi işletmeniz içerik pazarlamaya büyük ölçüde bağımlıysa, WooCommerce eklentisiyle bir WordPress blogu kullanmak isteyebilirsiniz.

Shopify ve Dropshipping

dropshipping-havayolu teslim

Shopify genellikle herhangi bir envanter veya stok tutma olmadan bir çevrimiçi mağaza çalıştırmak anlamına gelen damla nakliye iş modeli için kullanılır. Mağazanızda sunduğunuz ürünler sizin tarafınızdan değil, bir üretici veya tedarikçi tarafından müşteriye teslim edilir..

Bir damla nakliyeci olarak, tek yapmanız gereken mağazanızın sorunsuz çalıştığından ve satışların geldiğinden emin olmaktır. Takas, müşteri memnuniyetini kontrol etmemenizdir, çünkü tedarikçiyi doğrudan etkileyemez veya kontrol edemezsiniz..

Shopify, bir damla nakliye işine başlamanın en kolay yollarından biridir. Oberlo gibi entegrasyon ortakları, çevrimiçi mağazanızın doğrudan tedarikçinizden sipariş verdiği otomatik arayüzlere sahiptir. Sorunsuz yöntem rakiplerini geride bırakıyor çünkü damla göndericinize çok az veya hiç ücret ödemeniz gerekiyorken Amazon veya eBay sizden ücret alıyor.

Ücretler konuşurken, Shopify’ın fiyatlandırması dikkatle ele alınmalıdır. Temel ücretlere (aylık 29 ABD doları, 79 ABD doları veya 299 ABD doları) ek olarak, çevrimiçi mağazanızdan yapılan her işlem için ücret alınır. Başlangıçta ücret yüzde 2’dir, ancak işlem hacmi arttıkça yüzde 1’e düşer.

Bu, göz önünde bulundurmanız gereken artan bir maliyettir. Satışlarınız arttıkça, Shopify için ödemeniz gereken miktar da artacak.

Shopify Nasıl Kullanılır

Bu bölümde size Shopify’ın bazı özelliklerini ve kullanımıyla ilgili en iyi uygulamaları göstereceğiz, böylece bugün sağlam bir çevrimiçi işletmeye başlayabilirsiniz.

Shopify ile ilk adımlar

İlk olarak, bir Shopify hesabı oluşturmanız gerekir. 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle başlayabilirsiniz. Shopify.com’a gidin ve ortadaki kutuya e-posta adresinizi girin, ardından “başlayın” ı tıklayın.

Shopify-Anasayfa

“Mağazanızı oluşturun” u tıklamadan önce şifrenizi ve mağaza adını girin.

Shopify-Şifre-Ve-Mağaza-Adı

İşiniz bittiğinde, Shopify mağazanızı ayarlayana kadar bekleyin. Bir sonraki adım için, devam etmek için bazı kişisel bilgileri girmeniz gerekiyor.

Shopify-Kişisel-Bilgi

İşiniz bittiğinde “mağazamı girin” i tıklayın. Gördüğünüz bir sonraki şey, çevrimiçi işletmeniz için kontrol panelidir. Sol tarafta, farklı işlevler arasında geçiş yapmanızı sağlayan gezinme çubuğunu bulabilirsiniz.

Shopify-Sol Navigasyon-Panel

Sağ tarafta, mağazanız için önemli rakamları gösteren küçük bir gösterge tablosu göreceksiniz: “toplam satış”, “kanala göre toplam satış” ve “en iyi ürünler”.

Shopify-Satış-Quick-Genel Bakış

Ekranın ortasında, çevrimiçi mağazanızı başlatmak için en önemli üç adımı görmelisiniz: “ürün ekle”, “temayı özelleştir” ve “alan adı ekle”.

Shopify-İlk Adımlar

Ürün Ekleme

Shopify’da bir ürün oluşturmanın iki yolu vardır. Karşılama sayfasının ortasındaki “ürün ekle” yi tıklayın veya bu pencereyi yanlışlıkla kapattıysanız, sol taraftaki gezinme çubuğunda “ürünler” i tıklayın. Ardından, aşağıdaki ekranı görmelisiniz.

Shopify-Eklenti Ürün

“Ürün ekle” yi tıklayın. Her ürünü el ile eklemek istemiyorsanız, ürün kataloğunuzu .csv dosyası olarak yükleyebilirsiniz. Sistem hatalarını, boş alanları veya diğer sorunları önlemek için Shopify içe aktarma dosyası için bir yapı belirler.

“İçe aktar” ı tıkladıktan sonra aşağıdaki açılır pencere görünür.

Shopify-Import-Ürünler

Burada, Shopify’ın istediği yapıya sahip olan mavi “örnek CSV şablonu” metnini tıklayarak örnek bir .csv dosyası indirebilirsiniz. Bu derste, ürünleri manuel olarak oluşturacağız. “Ürün ekle” yi tıklamanız yeterlidir, artık hazırsınız.

Shopify-Eklenti Ürün-Bakış-Sayfa

“Başlık” alanına ürün adını ve “açıklama” alanına ürün açıklamasını girin.

Ürün resmi, adı ve açıklaması, sayfa ziyaretçinizin ürününüzü tıklayıp nihai olarak satın alması için belirleyici bilgilerdir. Bunlar, dönüşüm oranınızın kritik faktörleridir, bu nedenle iş başarınız onlarla yükselir veya düşer.

Ardından, ürününüzü sağ tarafta sunmak için kullanmak istediğiniz satış kanallarını seçin. Ürün türünü, satıcıyı ve ürünün ait olduğu koleksiyonu doldurun.

Biz işteyken, ürünlerinizi her zaman koleksiyonlara ayırın. Müşterilerinizin aradıkları ürünü bulmasını kolaylaştıracaktır. Shopify otomatik ve manuel koleksiyonlar arasında ayrım yapar. Bu derste, önceden oluşturulmuş “ana sayfa” koleksiyonu ile çalışacağız.

Ürününüz şimdi böyle görünmelidir.

Shopify-Ürün-Adı-Ve-Aza

Ardından, iyi bir ürün resmi ve anlamlı etiketler eklememiz gerekiyor. Shopify, yüklediğiniz her ürün görüntüsünde otomatik bir yakınlaştırma işlevine sahiptir. Her görüntü normal boyutunda görüntülenir, ancak üzerine geldiğinizde farenizin bulunduğu yer vurgulanır. Amazon da aynı şeyi yapıyor. Bu, yüksek çözünürlüklü resimler eklemek önemlidir.

Shopify-Ürün-Görüntü-Ve-Etiketler

Şimdi fiyatlandırma seçenekleri hakkında konuşalım. “Fiyatlandırma” bölümünde üç önemli alan görürsünüz: “fiyat”, “fiyatla karşılaştır” ve “bu üründen vergi alın”.

Müşterilerinize ürünün satışta olduğunu göstermek istiyorsanız “Fiyatla karşılaştır” çok önemlidir. Burada gösterilen fiyat indirimden önceki orjinal fiyattır ve insanların satın alabileceği fiyat “fiyat” alanındadır. Öğe hakkında özel bir teklif yapmak istemiyorsanız, “fiyata karşılaştır” alanını boş bırakın.

Online satış yapmanın en önemli yönleri envanter ve depolamadır. Bu bağlamda, SKU veya stok tutma birimi hakkında konuşacağız.

SKU, her bir ürün ve her bir varyasyonu için ayarlamanız gereken dahili bir tanımlayıcıdır. 200 ürün türüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz, bu da onları tanımlamanın doğru bir yolu olmadan takip etmeyi zorlaştırır. Sonuç siz ve müşteri için mutlak kaos.

SKU’nun barkodlarla ilgisi yoktur. Sadece ürünleri daha hızlı bulmanıza ve ürün portföyünüzü takip etmenize yardımcı olmak içindir. En başından itibaren her ürüne standartlaştırılmış bir SKU eklemenizi öneririz.

Olası bir standart şunlar olabilir: üreticinin adının beş harfi, ürün serisinin üç harfi, ürün modeli için iki harf ve ürün adı için üç harf. Kamera örneğimiz için CANON-EOS-T6-KIT gibi bir şeyle giderdik.

Shopify-Fiyatlandırma-Ve-Envanter

Müşteriler çevrimiçi mağazanızdan ürün satın aldıklarında, yine de evlerine teslim etmeleri gerekir.

Uluslararası satış yapıyorsanız, uluslararası gümrüklerle uğraşmanız gerekir. İthalat / ihracat maliyetlerini önceden belirlemek için her ürünün bir Uluslararası Gümrük Kodu olmalıdır.

Bir perakendeci olarak, ürünlerinizin her birine kaç gümrük ücreti eklendiğini bilmelisiniz, böylece müşterileriniz kasada kötü bir sürpriz yaşamazlar. Shopify, ilgili kodu bulabileceğiniz HS-Özel Bulucu aracının bağlantısını size yardımcı olur.

Ürün ağırlığı, ödeme işlemi sırasında eklenen nakliye ücretleri için de bir faktör olduğundan, üreticiden almak en iyisidir.

E-kitaplar, sesli kitaplar veya müzik gibi dijital ürünler satıyorsanız bunların hiçbiri gerekli değildir. “Bu fiziksel bir ürün” onay kutusunun işaretini kaldırmanız yeterlidir. Canon fotoğraf makinemiz dijital bir ürün olmadığından, ağırlığı ve Uluslararası Gümrük Kodunu belirtmeliyiz. Bizim durumumuzda, bu gibi görünüyor.

Shopify-Kargo-Ve-Varyantlar

Şimdilik varyantları açık bırakalım.

Son olarak, ürünü satmak istiyorsanız önemli olan SEO ürününü nasıl ayarlayacağınızı göstereceğiz. Değiştirmek için “web sitesi SEO’sunu düzenle” bağlantısını tıklayın ve başlığı ve meta açıklamayı doldurun. URL’yi de özelleştirebilirsiniz.

Shopify-Ürün-SEO

Şimdi “kaydet” i tıklayın ve Shopify ürününüzü oluşturana kadar bekleyin. Daha sonra ürün genel görünümünüzde görünmelidir.

Shopify-Ürün-Bakış

Tebrikler, ilk ürününüzü çevrimiçi mağazanıza eklediniz.

Temanızı Özelleştirin

Artık çevrimiçi mağazanıza nasıl ürün ekleyeceğinizi bildiğinize göre, mağazanızın gerçekte nasıl göründüğüne bakalım. Sol taraftaki gezinme çubuğunda “satış kanalı” bölümüne gidin ve “çevrimiçi mağaza” nın yanındaki göz simgesini tıklayın.

Shopify-Satış-Kanal-Önizleme

Aşağıdaki sayfayı görmelisin.

Shopify-Önizleme-Standart-Mağaza

Gördüğünüz gibi, oluşturduğumuz ürün önizlemede görünüyor, ancak yukarı ve aşağı kaydırırsanız dükkanın tasarımının sıkıcı ve çekici olmadığını fark edeceksiniz..

Size bunu nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğiz. İlk olarak, “ana” ya da gezinme çubuğunun üst kısmındaki Shopify logosuna tıklayarak ana sayfaya dönün, ardından “temayı özelleştir” i tıklayın.

Shopify-özelleştir-Tema

Diğer tüm Shopify mağazalarında olduğu gibi, mağazanız da “ilk” temayla oluşturuldu. Şimdi iki seçeneğiniz var: “özelleştir” i tıklayın ve mevcut “ilk” temayı değiştirin veya mevcut olanın üzerine yazan yeni bir tasarım yükleyin.

Shopify-Değişim-Tema

Temaları özelleştirmek genellikle mizanpaj seçiminden sonra gelir. Mevcut düzenlerin hassaslaştırılmasıdır ve büyük stil ayarlamaları için kullanılmamalıdır. Bir temanın görünümünü beğenmiyorsanız, özelleştirmeye çalışmadan önce farklı bir tema seçin.

Bu başlangıç ​​eğitiminde bir temanın yerini alacağız. Ücretsiz ve ücretli şablonlar arasından seçim yapabilirsiniz, ancak şimdilik ücretsiz bir şablon seçeceğiz. Ücretsiz Shopify temalarına genel bir bakış için “ücretsiz temaları keşfet” e tıklayın.

Shopify-Explore-Free-Temalar

Temalara bakın ve en sevdiğiniz temayı tıklayın. Her temanın seçim yapabileceği çeşitli düzenleri vardır. “Canlı” düzen ayarlarıyla “sınırsız” temayı seçtik.

Shopify-Add-Free-Tema

Yeni temayı ekledikten sonra, temaya genel bakışta, “ilk” temanın hemen altında görünmelidir.

Shopify-Yeni-tema Katma

Mağazanıza eklendi, ancak henüz etkinleştirilmedi. Yeni mizanpajın altındaki “işlemler” i tıklayın ve ardından “yayınla” yı tıklayın.

Shopify-etkinleştirme-Tema

Aşağıdaki açılır pencereyi görmelisiniz. Onaylamak için tekrar “yayınla” yı tıklayın.

Shopify-Yayın-Tema

Önizleme işlevine geri dönün ve mağazanızın yeni tasarımına bakın.

Shopify-Yeni-tema-Yayın

Hala çok sayıda gri yer tutucu olmasına rağmen – özelleştirme yoluyla değiştirmeniz gereken joker karakterler – düzen daha iyi görünüyor.

Çevrimiçi Mağazanıza Alan Adı Ekleme

Rehberimizin son bölümüne, çevrimiçi mağazanızın yayınlanmasına ve alan adı yönetimine geçelim. Mağazanızın görünümünü düzelttikten ve ürün ekledikten sonra, mağazanızı dünyaya sunma zamanı.

İşlemi tamamlamak için “ana” düğmesini tıklayarak ana ekrana dönün.

Shopify-Add-Özel-Domain

Ardından, alan adı yönetimini açmak için “alan ekle” yi tıklayın.

Shopify-Domain-Yönetim

Mağazanızın alan adını değiştirmenin üç yolu vardır: “mevcut alan adını bağlayın”, “alan adını aktarın” ve “yeni alan satın alın”. Tutarlı marka bilinci oluşturmak için alanın açıklayıcı olması gerekir. Varsayılan olarak, Shopify alanları “.myshopify.com” ile biter. Kişisel alan adınızı Shopify üzerinden “yeni alan adı satın al” düğmesine basarak satın alabilirsiniz.

Zaten harika olacak bir alan adınız varsa, “mevcut alan adını bağlayın” bölümüne gidebilir ve görüntülenen alana ilgili alan adını girebilirsiniz..

Shopify Bağlan-Varolan-Domain

Muhtemelen geçmişte satın aldığınız için bir alan adını bağlama ve aktarma arasındaki farkı biliyorsunuzdur. Bunu yapmazsanız, alan adının nasıl kaydedileceği ile ilgili makalemize göz atın.

Hangi çözüm daha iyi size bağlı. Alan adlarını sağlayıcıyla birlikte bırakma eğilimindeyiz, böylece alan adlarını takip etmiyoruz. Shopify’da bir alan adınız varsa, belki de Siteground veya Bluehost’taki başka bir alan veya en iyi web barındırma sağlayıcılarımızdan herhangi biri varsa, hızlı bir şekilde parkuru kaybedebilirsiniz.

Shopify ile alan eklemek isteğe bağlıdır. Mağazanızı bu derste yapacağımız varsayılan alan adıyla (.myshopify.com) da yayınlayabilirsiniz. Shopify’dan şimdi çıkıp tarayıcınıza URL’nizi girerseniz, aşağıdakileri görmelisiniz.

Shopify-Online-Şifre

Önizleme moduna her girdiğinizde, ekranınızın sol alt köşesinde mağazanız için çevrimiçi şifreyi gösteren bir çubuk görürsünüz.

Shopify-Önizleme-Şifre

Alternatif olarak, şifreyi “satış kanalları” altında bulabilirsiniz > “Online mağaza” > “Tercihleri.”

Shopify-Değişim-Şifre

Parolayı devre dışı bırakabilir veya “parola koruması” altında yeni bir parola atayabilirsiniz.

Shopify-Devre Dışı-Şifre

Bununla birlikte, şifreyi yalnızca ücretli bir plan satın aldıktan sonra devre dışı bırakabileceğinizi fark edeceksiniz..

Son düşünceler

Shopify, herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli fonksiyona sahip çeşitli bir araçtır. Yine de, her işletme için gümüş bir kurşun olarak önermiyoruz. Aslında değeri şirket büyüklüğüne, iş stratejinize ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

Çevrimiçi işletmeniz içerik pazarlamasına güveniyorsa, Shopify sizin için en iyi karar değildir. Ayrıca, maliyetler özellikle büyük satış rakamlarında büyük bir sorundur. Shopify’ın kendisi için daha az ödediğini düşünmelisiniz, satışlarınız ne kadar büyükse.

Temel gereksinimleriniz varsa ve çevrimiçi mağazanızı hızlı bir şekilde başlatmak istiyorsanız, Shopify’ı kullanmalısınız. Daha karmaşık bir şey için, bir Shopify geliştiricisi kiralamanız gerekebilir. Örneğin, yerleşik bir markaya sahip istikrarlı bir şirketseniz, mağazanızı ağır bir şekilde değiştirmeniz gerekebilir, bu da pahalı olabilir. Başka bir anlaşma kırıcı Sıvı ve ilgili maliyetler.

Bununla birlikte, küçük işletmeler için harika bir fırsat çünkü çevrimiçi mağazanızı ayda sadece 30 ABD Doları artı ücret karşılığında çalıştırabilirsiniz. Ayakkabı, snowboard veya lederhosen satmak istiyorsanız, Shopify sizin için çalışacaktır. Hala ikna olmadıysanız, 14 günlük deneme sürümünü deneyin. Bunu yapmak için kredi kartı bilgileri sağlamanız gerekmeyecek.

Shopify’ı denedin mi? Aşağıdaki yorumlarda ne için kullandığınızı ve en çok hangi özelliği beğendiğinizi bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map