Bir proje yönetim aracı seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır. Kullanılabilirlik en büyüklerinden biridir ve o bölgedeki en güçlü araçlardan ikisine bakacağız. Trello ve monday.com karşılaştırmasında, kolay bir yaşam isteyenler için hangisinin en iyi seçenek olduğuna karar vereceğiz.


Trello’nun kullanımı kolaydır. Bunu Cloudwards.net’te yapıyoruz. Bunu kullanan diğer şirketler arasında National Geographic, Kickstarter ve Google var, bu yüzden iyi bir şirketteyiz. Avustralya yazılım devi Atlassian tarafından birkaç yıl önce 425 milyon dolar karşılığında yakalandı, bu yüzden piyasadaki büyük bir oyuncu. Trello incelememizde bunun hakkında daha fazlasını okuyun.

monday.com, kitaplarında 50.000’den fazla ekibi olan yükselen bir yıldız, birkaç ay önce gözden geçirdiğimizden beri büyük bir sıçrama. Philips, Carlsberg ve Discovery gibi müşterileri var. Monday.com incelememizden çok etkilendik ve ilk olarak en iyi proje yönetimi yazılım listemize yerleştirdik..

Her iki araç da yüz yüze gazilerdir ve önceki kafa kafaya ortaya çıkmıştır. Trello, Trello ve Jira karşılaştırmamızı kazandı, ancak Wrike vs Trello yarışmamızda kaybetti, monday.com bizim pazartesi.com’da Jira ve monday.com vs..

Kavga Kurmak: Trello vs. monday.com

Bu araçları dört turda karşılaştıracağız. Her turda en iyisi kazanır ve hangi yarışmacı en çok kazanırsa yarışı alır. Sonunda hala bağlıysa, hangi aracın turlarını daha ikna edici kazandığını düşüneceğiz.

İlk olarak, her platformun sağladığı özellik yelpazesine bakacağız. Her aracın temel yapısını, projelerinizi görüntülemenin farklı yollarını ve depolama alanı, sunulan uygulamalar ve uzantılar gibi şeyleri ele alacağız..

Fiyat turunda hangisinin en ucuz olduğunu göreceğiz, ayrıca planlara ve ödeme seçeneklerine bakacağız. Esneklik ve uzun ücretsiz denemeler iyi sonuç verecektir. Değeri düşünüyoruz, sadece en düşük fiyatla değil.

Her iki alet de o bölgede mükemmel olacak şekilde kullanım kolaylığı yuvarlak olmalıdır. Özellikleri erişilebilir bir şekilde ve açık, sezgisel bir arayüzle sunmak önemlidir. Trello ve monday.com bunu yapıyor. Bu turu hangi galibiyetle kazanırsa kazanırsınız.

Son olarak, güvenlik ve gizliliğe bakacağız. Bilgilerinizi yanlış ellerden uzak tutmak hiçbir zaman bulut kullanımından daha önemli değildir ve hangi savaşçının sizi en güvende tuttuğunu göreceğiz. Çevrimiçi ortamda güvende olmaktan endişe ediyorsanız, siber suç makalemiz yardımcı olacaktır.

1

Özellikleri

Her bir aracın ne yaptığını inceleyeceğiz. Sundukları size faydalı olup olmadığına karar verecek.

Çoğu proje yönetimi yazılımının sahip olduğu, görevleri ve bunları görüntülemenin farklı yolları gibi ortak bir dizi özellik vardır. Trello ve monday.com’un projelerinizi, diğer platformlarla entegrasyonları ve olağandışı herhangi bir şeyi düzenlemenin çeşitli yollarını sunarak kendilerini nasıl farklılaştırdıklarını göreceğiz.

Trello

Trello, neredeyse tamamen kanban manzarasına dayanan basit bir araçtır. Sütunlar oluşturur ve bunlara kart eklersiniz. Kartlar, durumlarını veya kimlere atandıklarını göstermek için sütundan sütuna sürüklenir. Sütunlar istediğiniz gibi adlandırılabilir. Tipik bir kurulum “yapılacak”, “yapıyor” ve “yapıldı” dır. İhtiyacınız olan her şey buysa, o zaman harika, ama Trello’da bundan daha fazlası var.

Trello pansiyon

Planınıza bağlı olarak, 10MB ila 250MB arasında boyut sınırları olan panolara dosya ekleyebilirsiniz. Harici bir servis kullanarak bu limitleri aşabilirsiniz. Seçenekler için en iyi bulut depolama makalemizi okuyun.

Kartlar ekip üyelerine atanabilir, kategorize edilebilir ve son tarihler verilebilir. Alt görevleri içerebilir, ancak bağımlılık yönetimi varsayılan olarak kullanılamaz. Trello ayrıca çıkartmalar ve emoji gibi özelleştirmeler de içerir.

Her türlü özelliği eklemenizi sağlayan birçok “güçlendirici” vardır. Ücretsiz planda her kart için bir taneyle sınırlısınız, ancak daha fazlasına ihtiyacınız varsa ücretli bir planı denemenize ve bu sürüme geçmenize olanak tanır.

Her türlü güçlendirme vardır ve diğer araçlarda bulunan görünümleri ve özellikleri eklemenizi sağlar. Ayrıca açılışta verileri diğer platformlarda da kullanabilirsiniz. Örneğin, Zapier çalıştırması 1.500’den fazla uygulamadaki verilere erişmenizi sağlar.

Trello-uşak

“Uşak” eklentisi görevleri otomatikleştirmenize izin verir ve bu güçlü bir özellik olmasına rağmen, Trello’nun geri kalanından daha zor değildir. Kartlarda birden çok işlem gerçekleştirerek, işleri daha hızlı halletmenizi sağlayan düğmeler oluşturabilirsiniz.

Mobil ve masaüstü uygulamalarının tamamladığı tarayıcı sürümü ile Trello’yu hemen hemen her cihazda kullanabilirsiniz.

monday.com

monday.com projelerinde “bakliyat” dan oluşan kurullar bulunur. Bakliyat, Trello’daki kartlara eşdeğer olan ayrı öğelerdir. İçerdiği verileri özelleştirebilir, metin, kişi veya tarihler için alanlar ekleyebilir ve her alan türünün birden çok sürümüne sahip olabilirsiniz..

Pazartesi pansiyon

monday.com, planlarında ilerledikçe açılan birçok görünüme sahiptir. Sadece kanban görünümüne ihtiyacınız varsa, Trello’yu düşünebilirsiniz, çünkü bunun için monday.com ile ödeme yapmanız gerekir. Bunun ötesinde, monday.com’da aralarından seçim yapabileceğiniz daha geniş bir görünüm seçeneği vardır.

Kanban görünümüne ek olarak, zaman izleme ve grafik görünümlerinin yanı sıra bir zaman çizelgesi ve takvim de vardır. monday.com, etkinlik günlüğüyle kimin ne yaptığını takip etmenizi sağlar, bu da size herkesin hangi değişiklikleri yaptığını gösterir.

Temel planda 5 GB bulut depolama alanı ile dosyalar için çok fazla alan vardır. Pro katmanında yer sınırsız hale geliyor.

monday.com basit bir yapıya sahiptir ve seçim yoluyla alt görevlerden ve bağımlılıklardan kaçınır. Onları kötü görüyor, bu kulağa aşırı gelebilir, ancak bakmadığınız görevlerin içinde yaratıldığında şeylerin unutulmasının mümkün olduğunu kabul ediyoruz. Pazartesi.com ile, bunun olma şansı yok.

Eğer katılmıyorsanız ve alt görevlerin ve bağımlılık yönetiminin kötülüklerini istiyorsanız, Wrike incelememizde karanlık tarafa dönün.

Pazartesi-entegrasyonlar

monday.com birçok hizmetle bütünleşir. Dropbox, Slack ve hatta Trello’yu kullanabilirsiniz. Trello’da olduğu gibi, Zapier entegrasyonu da birçok uygulamada verilerle çalışmanıza olanak tanır.

Android ve iOS için mobil uygulamalar var, ancak Trello’dan farklı olarak masaüstü uygulamaları yok.

Birinci Tur Düşünceler

monday.com, ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza izin veren birçok görünüm ve özelleştirilebilir öğeye sahiptir. Trello işleri daha basit tutar. Güçlendirmeler olmadan, görev yönetiminden proje yönetimine geçmek çok basittir.

Her iki platformda da çok sayıda entegrasyon ve uzantı var. Özellikle Trello’nun “uşak” otomasyon sistemini seviyoruz. Trello’nun masaüstü uygulamaları da var.

Yani, monday.com burada kazanıyor. Daha fazlasını yapmanızı sağlar ve panolarını özelleştirebilirsiniz. Trello’nun güçlendirmeleri ile genişleme için geniş bir alanı var, ancak monday.com’un daha geniş görüş ve yerleşik özellikleri onu öne çıkarıyor.

Round: monday.com için Özellikler Noktası

Trello Logosu
monday.com Logosu

2

Fiyat

Ardından, rakipleri fiyat üzerinden karşılaştıracağız. Daha ucuz daha iyidir, ancak araçlar para için de değer sunmak zorundadır. Esnek seçenekler, ödeme yöntemleri ve ücretsiz denemelerin yanı sıra eğitimciler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için indirimler görmek de güzel.

Ücretsiz bir plana sahip başka bir ucuz platform arıyorsanız, ClickUp incelememize göz atın.

Trello

Trello, tek bir güçle basit bir kanban panosu olarak kullanmanızı sağlayan ücretsiz bir katmana sahiptir. Ücretsiz yenemezsin ve iyi çalışıyor. Bazı ücretsiz teklifler sizi yükseltmeye sıkıştırmaya çalışıyor, ancak Trello’nun kullanılabilir ve birçok insana olduğu gibi.

Öte yandan ücretli planları kullanmanın birçok nedeni vardır. Ek boyutu sınırı 10MB’den 250MB’ye yükselir ve kart başına daha fazla güçlendirme kullanabilirsiniz. “Uşak” eklentisi de ücretli planda daha iyi olur, kullanım limitleri Kurumsal düzeyde tamamen azalır ve kaybolur.

Trello-çıkartmalar

Ücretli kullanıcılar, daha fazla çıkartma ve emoji gibi ek özelleştirme özellikleri de alırlar. Arka planınızı ücretli planlara yükleyebilirsiniz, böylece panolarınızı kendiniz gibi hissedebilirsiniz.

Ekip planlarına ek olarak, bireyler Trello Gold ile ek özellikler elde edebilirler. Business Class planından çok daha düşük, aylık 3,75 $ maliyeti.

Faturalandırma genellikle kredi kartıyla yapılır, ancak ayda 5000 ABD Doları’ndan fazla ödeme yapıyorsanız başka yöntemler talep edebilirsiniz.

Katman: Kullanıcı başına aylık fiyat:
BedavaBedava
İş adamı sınıfı$ 9.99
kuruluş$ 20.83 (ancak kullanıcı sayısı azaldıkça)

monday.com

Beş kullanıcılı grup başına, monday.com ile ödeme yaparsınız, bu kulağa tuhaf gelir, ancak yeni insanlar ekibe katıldığında zaman kazandırabilir ve fiyatlar zaten birçok araçtan daha ucuza çalışır. Trello’nun aksine, monday.com ücretsiz bir plan sunmuyor. En ucuz seçenek, beş kullanıcılı bir grup için aylık 25 ABD dolarıdır ve bu hala iyi bir değerdir.

Temel plan size kanban görünümü ve 5 GB depolama alanı sunar. Standart katmanda zaman çizelgesi, takvim ve harita görünümlerinin kilidini açar ve 50 GB alan elde edersiniz. Pro planı, size sınırsız depolama alanı sağlamanın yanı sıra zaman izleme, grafikler ve formüller ekler.

Tüm kullanıcılar iki faktörlü kimlik doğrulaması alır, ancak Google kimlik doğrulamasını kullanmak için Profesyonel planına ihtiyacınız vardır. Kurumsal kullanıcılar, denetim günlükleri, oturum yönetimi ve kullanıcı izinlerine ince ayar yapma olanağı elde eder. Ayrıca bire bir eğitim ve özel bir müşteri başarı yöneticisi de alırlar..

monday.com, 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar, böylece yükümlülüğü olmadan test edebilirsiniz.

Plan: Fiyat (aylık):
Temel25 $
Standart$ 39
profesyonel59 $
kuruluş118 $

Yuvarlak İki Düşünce

Bir şey harcamak istemiyorsanız, Trello sadece bu raundu değil, varsayılan olarak tüm yarışmayı kazanır, çünkü ücretsiz bir katmanı vardır ve iyi bir yarıştır. monday.com, cüzdanınızı açmanızı gerektirir, ancak paranız için bol miktarda teklif sunar. Daha yüksek katmanları da o kadar pahalı değil, bu nedenle gelişmiş özelliklerini uygun bir fiyata alabilirsiniz.

Genel olarak, Trello’nun iyi bir ücretsiz katmanı olduğu için bu turu kazanır. İyi bir ücretsiz plana sahip başka bir araç hakkında Freedcamp incelememizde okuyabilirsiniz.

Tur: Trello için Fiyat Noktası

Trello Logosu
monday.com Logosu

3

Kullanım kolaylığı

Burada kullanım kolaylığına ve erişilebilirliğe bakıyoruz. Onlardan nasıl yararlanacağınızı öğrenemezseniz, dünyadaki tüm özellikler iyi değildir. Çok sayıda rehberlik ve desteğe sahip güçlü, okunabilir bir arayüz iyi puan verecektir.

Her iki alet de bu alanda güçlü. monday.com’un seçkin arayüzü anahtar gücüdür ve Trello’nun kullanım kolaylığı, onu kullanmak için yine büyük bir nedendir. Bu tur, arkadaş canlısı, renkli araçların toplayabileceği kadar acımasız bir yarışma olacak.

Asana’nın kullanılabilirliği Trello ve monday.com’a paraları için bir çalışma sunuyor ve Asana incelememizde okuyabilirsiniz. Asana başlangıç ​​kılavuzumuz da başlamanıza yardımcı olacaktır.

Trello

Trello’nun temel bilgilerini Trello başlangıç ​​kılavuzumuzda ele aldık. Sizin için neler yapabileceğini görmek istiyorsanız, başlamak için harika bir yer.

Kartlarla dolu sütunları gösteren net bir arayüzle anlaşılması uzun sürmez. Kartları sütundan sütuna sürükleyin ve içerdikleri verileri güncellemek için tıklayın. Basit ve kolaydır.

Trello-kart-detay

Daha gelişmiş özellikler de iyi tasarlanmış. Otomasyon aracı “butler” bile güçlü işlevselliğinden yararlanmanıza olanak tanıyan kendinden açıklamalı kontrollerle olabildiğince basit.

Trello-kısayollar

Daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak kısayolların bir listesi vardır. Sıfırdan başlamak istemiyorsanız, başlangıç ​​noktası olarak kullanmak için birçok şablon ve örnek vardır..

Trello, kılavuzlarının ve özelliklerinin nasıl çalıştığını açıklayan ayrıntılı bir bilgi tabanı ile size bolca destek sağlar.

Ekibinizi buluta taşımak istiyorsanız, ancak bununla ilgili çekinceleri olan daha az teknik üyeye sahipseniz, Trello en iyi seçeneklerinizden biridir. Bulut tabanlı araçlara kolay ve harika bir giriş.

monday.com

monday.com, ekrana çok şey katarken alanı ve rengi iyi kullanan bir düzene sahiptir. Kaydolmak kolaydır ve ekibiniz için kendi alt alan adınızı alırsınız.

monday.com, Trello’dan daha karmaşık bir araçtır, ancak arayüz kullanımı kolaylaştırmak için ekstra yol kat etmektedir. Proje yönetimi kategorisinde gördüğümüz en iyi arayüz. Her fırsatta size yardımcı olur. Daha sonra ne yapacağınızı ve bir şeyleri tıklarsanız ne olacağını gösteren ince animasyonlar var.

Pazartesi-şablon

monday.com, başlamanıza yardımcı olacak 70’den fazla şablon seçeneği içerir ve bir tane seçmeniz konusunda size rehberlik eder, bu da çoğu araçla olduğundan daha bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, soruşturmamıza yalnızca dört dakika içinde yanıt veren kapsamlı bir bilgi bankası ve hızlı müşteri desteğine sahiptir..

Destek sorgumuza hızlı bir şekilde yanıt veren başka bir araç hakkında bilgi edinmek için Basecamp incelememizi okuyun.

Yuvarlak Üç Düşünce

Bu zor bir şey. Trello muhtemelen proje yönetimi kategorisinde kullanımı en kolay olanıdır. monday.com daha zor ama daha sofistike. Arayüzü olağanüstü, ancak daha sonra ne yapmanız gerektiğini ve eylemlerinizin ne gibi bir etkisi olacağını size göstermek için harika bir iş çıkarıyor..

Bu bir kullanım kolaylığı turu, bir arayüz turu değil, bu yüzden Trello’ya teslim ediyoruz. Trello’yu nasıl kullanacağınızı anlayamıyorsanız, kalem ve kağıda yapışmanız gerekir. monday.com ayrıca size yardımcı olmaktan da harikadır, bu yüzden kullanılabilirlik kaygılarıyla kullanılmasının ertelenmesine gerek yoktur..

Yuvarlak: Trello için Kullanım Kolaylığı Noktası

Trello Logosu
monday.com Logosu

4

Güvenlik & Gizlilik

Daha sonra, monday.com ve Trello’nun sizi erişilebilir hale getirme kadar güvende tutmada iyi olup olmadıklarını görmek için güvenliği ve gizliliği değerlendireceğiz. Şifreleme, sertifikalar ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanız için size sundukları seçeneklere bakacağız.

Trello

Trello, görmeyi umduğumuz tüm standart şeyleri sunan şaşırtıcı miktarda güvenlik özelliğine sahiptir. Konu hakkında daha fazla bilgi için çevrimiçi güvenlik makalemizi okuyun.

Trello, aktarılan veriler için TLS 128 bit ve depolamadaki veriler için AES 256 bit ile güçlü şifreleme kullanır.

İyi adamlar, kötü adamlar onları tespit etmeden önce sorunları bulabilmeleri için böcek ödülleri sunar. Ayrıca SOC2 Tip 1 ve PCI DSS sertifikaları ile harici sertifikaya sahiptir. Trello AB-ABD tarafından karşılanmaktadır. ve İsviçre-ABD. gizlilik kalkanı çerçeveleri de.

Gelişmiş seçenekleri arasında hesap devre dışı bırakma ve alan adı kısıtlı kayıt işlemleri yer alır, böylece erişimin şirketinizde çalışan kişilerle sınırlı olduğundan emin olabilirsiniz. İzinleri kontrol edebilir ve açılışların ve eklerin nasıl kullanılacağını seçebilirsiniz.

Pazartesi-admin

Trello’nun hesabınızı kapattıktan sonraki 30 gün içinde kişisel verilerinizi kaldırmasıyla proje verilerinin silinmesini de isteyebilirsiniz.

Trello, iki faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra SAML tekli oturum açma ve Google OAuth da içeriyor, bu yüzden sahte girişlere karşı korunuyorsunuz.

monday.com

monday.com, Trello’yu şifrelemede Trello ile eşleştirir, aktarılan veriler için TLS v1.2 ve kalan veriler için AES 256-bit ile eşleşir. AB-ABD ile uyumludur. ve İsviçre ABD gizlilik kalkanları ile Genel Veri Koruma Yönetmeliği. SOC 2 Tip 2 sertifikasına ve birkaç ISO sertifikasına sahiptir.

Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulama makalemizde okuyabileceğiniz iki faktörlü kimlik doğrulaması da vardır..

Hesaplarına giriş yapan kullanıcılar hakkında bilgi gösteren denetim günlüklerini görüntüleyebilen Enterprise kullanıcıları için daha fazla seçenek vardır. İyi denetim yapan başka bir araç için ProWorkflow incelememizi okuyun.

Ayrıca alan adı kısıtlı kaydolmalar alırsınız ve SAML ve Google kimlik doğrulaması ile giriş güvenliğini artırabilirsiniz. Şifre politikanızı da kontrol edebilirsiniz.

Yuvarlak Dört Düşünce

Her iki araç da güçlü şifreleme, bir dizi sertifika ve güvenliğinizi ayarlamak için seçenekler ile çok şey sunuyor. Tüm kullanıcılara iki faktörlü kimlik doğrulama sağlarlar, bu bir artıdır, ancak bunların ayrılmasına yardımcı olmaz. Yine de monday.com’un sahip olduğu seçeneklerin seçimini tercih ediyoruz ve ayrıca değişiklik yapmanın ne kadar basit olduğunu takdir ediyoruz. monday.com bunu bir bıyıkla alır.

Tur: Güvenlik & Monday.com için Gizlilik Noktası

Trello Logosu
monday.com Logosu

5

Karar

monday.com final turunu atmak, her şeyi iki turda bırakır ve bize zor bir karar verir. monday.com, özellikler konusunda net bir şekilde kazandı, ancak güvenlik konusunda ilerledi. Trello fiyat ve kullanım kolaylığını kazandı. Yine de, kullanım kolaylığı her iki şekilde de gidemezdi. Trello daha basit bir şekilde kazandı ve monday.com daha güçlü bir tasarıma sahip oldu.

En çok düşündüğümüz tur bu ve genel yarışmayı monday.com’a verdiğimiz anlamına geliyor. Daha geniş özellik seti ve olağanüstü kullanılabilirliği ile yarışmayı daha basit olduğu için Trello’ya vermek haksızlık olur..

Kazanan: monday.com

Yine de ikincimiz için indirim yapmayın. Basit, kolay bir araç olarak, yenilmesi zor ve daha gelişmiş özelliklerine ihtiyacınız yoksa ücretsizdir.

Her iki aracın da kullanımı kolaydır ve kullanılabilirlik açısından iyi puanlar verir. monday.com daha fazla özellik sunar ve bunları kullanılabilir hale getirmek için harika bir iş çıkarırken, Trello bulutta çalışmaya yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir.

Trello ve monday.com ile ilgili deneyiminiz varsa, lütfen yorumlarda nasıl karşılaştırdıklarına dair görüşlerinizi paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me