monday.com Eğitici: 2020’de Başlarken

İşletmeniz için rekabet eden birçok üst düzey proje yönetim aracı vardır. Birini seçmek zor olabilir. Seçeneklerden bazıları iyi, bazıları kötü, ama iyi olanlar bile farklı şeyler sunuyor.


monday.com sadece mükemmel bir seçim değil, en iyi proje yönetimi yazılımı listemizde en iyisi. Projelerinizi düzenlemenize yardımcı olacak zengin bir görüşe ve birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Bu pazartesi.com başlangıç ​​kılavuzunda bundan nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinizi göstereceğiz.

Birçok proje yönetimi aracından daha fazla özellik sunmasına rağmen, monday.com kendisini kullanımını kolaylaştırmak için harika bir iş çıkarıyor. Arayüzü olağanüstü ve herhangi bir eylemin ne yapacağını açıkça gösteriyor ve güvenle keşfetmenize izin veriyor. Ne düşündüğümüzü görmek istiyorsanız, monday.com incelememize bir göz atın.

Monday.com proje yönetimi nasıl kullanılır?

Monday.com’daki projeler kurullar etrafında kuruludur. Panoların oluşturulması kolaydır. Sol paneldeki “panoların” yanındaki büyük artı simgesini tıklamanız yeterlidir. Kurulum zamanından tasarruf etmek için boş bir pano oluşturabilir veya mevcut bir kartı çoğaltabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız benzer projeleriniz varsa bu yararlıdır.

Ayrıca bir dizi şablon var. Proje yönetimi, ofis operasyonları, eğitim ve diğer pek çok alan dahil olmak üzere birçok alanda kategorize edilmiştir. monday.com size her birinin ne yaptığına dair ipuçları verir, böylece göz atmaları kolaydır.

Pazartesi-şablon

Boş bir pano oluşturursanız, aşağıdaki ekran görüntüsüne benzeyen bir şey elde edersiniz.

Pazartesi-boş pansiyon

Tahtanızdaki veriler, genellikle yapılması gereken görevleri temsil eden öğelerden oluşur. Öğeler listelere ayrılmıştır. Listeleri istediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Kuruluşunuzdaki farklı ekiplere veya farklı görev türlerine karşılık gelebilirler. Şablonlara göz atmak, işleri organize etmenin birçok yolu hakkında size fikir verebilir.

Panoumuzda varsayılan olarak birkaç liste ve birkaç öğe oluşturulmuştur. Sütunlar var ve bazılarında örnek veriler var. Tahtanın adını ve açıklamasını, öğe ve liste adlarını fareyle üzerine gelip tıklayarak değiştirebilirsiniz..

Fareyi diğer alanların üzerine getirirseniz alan değişikliklerini görür ve nasıl değiştirebileceğiniz konusunda ipucu verir. Arayüz sezgisel ve sizi nasıl çalıştığını görmek için denemeye davet ediyor.

monday.com, hangi öğelerin içerdiği konusunda size büyük bir kontrol sağlar. Yine de onları ayrı tutmayı tercih ediyor.

Bazı araçlar, öğeleri alt görevlere bölen ve aralarında bağımlılıklar kurmanıza izin veren alternatif bir yaklaşım kullanır. Aradığınız şey buysa, Wrike incelememize bir göz atın. Monday.com ve Wrike makalelerimiz bu platformların birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını gösterir.

monday.com Özelleştirme

Çoğu proje yönetimi aracında olduğu gibi, öğelerin kendileriyle ilişkili bir adı ve diğer bilgileri vardır. Çoğu aracın aksine, monday.com size diğer bilgileri özelleştirmek için büyük bir kapsam sunar. Çeşitli veri türleri içeren sütunlar eklemenize olanak tanır.

Yapı bakımından, kullanıcı dostu bir veritabanı aracı gibi çalışır. Bize phpMyAdmin’in popüler geliştirme aracını hatırlatıyor ancak Apple tarafından mor yaması sırasında tasarlandı. Anlamadığınız nedenlerden ötürü hiçbir şey kırmadan panolarınızı ince ayrıntılarla kontrol etme gücüne sahip olursunuz.

Bu veriler, yapısını değiştirmenize ve kolayca yeni öğeler eklemenize izin veren bir ana kartta bulunur. Sütun eklemek için, tahtanın sağındaki siyah artı işaretini tıklayın ve eklemek istediğiniz veri türünü seçin.

Pazartesi eklenti kolon

Yedi temel veri türü arasından seçim yapabilirsiniz, ancak “daha fazla sütun” alanını tıklarsanız daha birçok seçenek olduğunu görürsünüz. Oylama sistemlerinden renk seçicilere ve matematiksel formüllere kadar her şeyi içerir.

Pazartesi kolon merkez

Öğelerimizin ve listelerimizin adlarında birkaç değişiklik yaptık ve kurulumuzu bir bina projesini temsil edecek şekilde kurduk. Sütunlarımızı ayarladık ve bir zaman çizelgesi görünümü ekledik. Şimdi şöyle görünüyor.

Pazartesi-proje

Görüntülemelerin nasıl ekleneceğini görelim. Verilerinizi farklı şekillerde düzenlemenizi sağlayan birçok isteğe bağlı görünüm vardır. Bunları “+ görüntüle” düğmesini tıklayıp açılır listeden seçerek eklersiniz.

Pazartesi-eklenti görünümü

monday.com Kanban Görüntüle

Zaten bir zaman çizelgesi ekledik, bundan sonra bir kanban görünümü ekleyeceğiz. Kanban tabanlı bir araç arıyorsanız, basit bir örnek için Trello başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın. Trello incelememizde bunun hakkında daha fazlasını okuyun.

Pazartesi-kanban öncelikli

Kanban görünümü, durumlarını değiştirmek için öğeleri sütundan sütuna sürüklemenizi sağlar. Kanban kartımız, ana kartımızın “durum” alanını sütunları olarak kullanmak üzere otomatik olarak kuruldu. Bunu “kanban sütunu” açılır kutusunu kullanarak değiştirebilirsiniz. Örneğin, “durum” dan “öncelik” e geçebilirsiniz; bu, panonun aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi görünmesini sağlar.

Sütunlarınızı ayarlamak için yardım arıyorsanız, bu görünümden en iyi şekilde yararlanmaya ilişkin ipuçları için kanban panosu kılavuzumuzu nasıl kullanacağımızı okuyun.

Pazartesi-kanban öncelikli

Kanban panosunun hangi sürümünü tercih ettiğine karar veremiyorsanız, başka bir tane ekleyebilirsiniz. Örneğin, birini “durum” ve diğerini “öncelik” için yapabilirsiniz. Bunu yaparsanız, bunları farklı şekilde adlandırmaya değer olabilir, böylece hangisinin hangisi olduğunu görebilirsiniz..

Monday.com’u bir kanban panosu içeren diğer araçlarla karşılaştırmak istiyorsanız, monday.com ile Asana veya monday.com ve Trello’nun yüz ifadelerini okuyun..

Pazartesi-zaman çizelgesi

monday.com Zaman Çizelgesi

Zaman çizelgesi görünümü, görevlerinizin zaman içinde nasıl düzenlendiğini gösterir. İşlerin ne zaman başladığını ve durduğunu ve ne kadar süreceğini görsel olarak görürsünüz. Görevi sürükleyip bırakarak veya başladığında veya durduğunda değiştirmek için uçlarını sürükleyerek bu bilgileri değiştirebilirsiniz..

Monday.com’un zaman çizelgesinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için Gantt grafik kılavuzunun nasıl kullanılacağını okuyun.

Pazartesi-takvim

Zaman çizelgesi görünümü gibi takvim görünümü de görevlerinizin ne zaman gerçekleşeceğini gösterir. Bununla birlikte, işleri bir aydan aya göre görüntülemenize olanak tanır ve bir saatten bir saatte işleri bölmenize izin veren gün ve hafta görünümleri vardır.

Projelere harcanan zamanı yakından izlemek istiyorsanız, bunu yapmanızı sağlayan bir platform hakkında bilgi edinmek için TeamGantt incelememizi okuyun.

Pazartesi grafik

monday.com’un grafik görünümleri, projelerinize pasta, çizgi ve çubuk grafikler eklemenizi kolaylaştırır. Yine, istediğiniz kadar sahip olabilirsiniz. “+ Görünüm” ü tıklamanız yeterlidir, grafiği seçin ve veriler için kullanmak istediğiniz grafik türünü ve sütunu seçin. Çubuk grafikler ile x ve y eksenleri için iki sütun seçersiniz.

monday.com Dosya Paylaşımı

monday.com, dosyaları ekibinizle paylaşmanıza olanak tanır ve dosya görünümünü kullanarak bunu yönetebilirsiniz. En ucuz planın 5GB depolama sınırı vardır, ancak Pro ve Enterprise planlarında sınırsızdır. Bir depolama çözümü arıyorsanız, en iyi bulut depolama kılavuzumuza göz atın.

Dosyalar belirli görevlere eklenir, ancak hepsini tek bir yerde görmek için dosya görünümünü kullanabilirsiniz. Bunları oradan indirebilirsiniz, ancak silmek için bunları içeren görevi düzenlemeniz gerekir. Yararlı bir şekilde, dosya görünümünden ilişkili görev güncellemelerine erişebilirsiniz.

Baktığımız görünümlere ek olarak harita, form ve yayın görünümleri ekleyebilirsiniz. Bunları eklemek ve kaldırmak kolaydır, bu nedenle oynamaktan korkmayın.

monday.com Entegrasyonları

Standart özelliklerine ek olarak, monday.com’un entegrasyonlarıyla ekstra işlevsellik elde edebilirsiniz. Bunların her türlü var. Çoğu, diğer platformlarla bilgi paylaşmanıza yardımcı olmak için var.

Pazartesi-new-entegrasyonları

Zapier entegrasyonu, 1.500’den fazla uygulama ile veri paylaşmanıza izin verdiği için özel bir sözü hak ediyor. Integromat ayrıca yararlı görünüyor çünkü düzenli olarak yaptığınız işleri otomatikleştirebilir ve size çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlar.

Pazartesi-otomasyon

monday.com ayrıca, belirli eylemleri tetikleyen kurallar oluşturmanıza izin veren kendi otomasyon özelliklerine de sahiptir. Yine, ekibinizin yapması gereken iş miktarını azaltmanın iyi bir yolu olabilir..

monday.com Güvenlik

Üst düzey planlardaki yöneticiler, projelerinin güvenlik ve kimlik doğrulama ayarlarını değiştirerek çevrimiçi güvenliklerini yönetebilir. Alan adı kısıtlamalı kaydolmalar gibi özellikleri etkinleştirmenize ve şifre politikanızı özelleştirmenize olanak tanır. Tüm bu şifrelerle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, en iyi şifre yöneticisi makalemize göz atın..

Pazartesi-admin

monday.com, iki faktörlü kimlik doğrulama kılavuzumuzda tartışılan iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahiptir. Ayrıca Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile de uyumludur.

Son düşünceler

Monday.com gibi araçlar projelerinizi daha sorunsuz hale getirebilir ve size zaman kazandırır. Daha az toplantı, daha güvenilir iletişim ve herkes için açık hedeflerle, onları kullanmanın birçok avantajı vardır.

Ayrıca bulutta çalışırken sizi siber suçlardan korumak için birçok güvenlik özelliği sunar.

Monday.com’u denediyseniz ve bizimle bu konuda paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey varsa, lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map