Microsoft SharePoint, kuruluşunuzun belgelerini, verilerini, sosyal etkinliklerini, süreçlerini, bilgilerini ve çok daha fazlasını işlemenizi sağlayan web tabanlı bir işbirliği, yönetim ve paylaşım platformudur.


Kullanım kolaylığı, genişletilebilirlik ve esneklik, onu her boyuttan kuruluş arasında popüler bir seçim haline getirir. Aslında, Microsoft pazar araştırması Fortune 500 şirketlerinin yüzde 78’inin çalışanlarını, belgelerini ve süreçlerini yönetmek için SharePoint kullandığını tahmin ediyor. Herhangi bir bulut depolama hizmeti ile işbirliği içinde kullanıldığında, kuruluşunuza büyük ölçüde çok yönlülük katabilir.

SharePoint’in artan popülaritesi nedeniyle, var olan her şeyi bilmek mantıklı, bu da tam olarak şimdi yapacağımız şey. Nasıl erişebileceğimizle başlayalım.

SharePoint’e Erişme

SharePoint’e erişmenin üç yolu vardır.

 • SharePoint Vakfı
 • SharePoint Sunucusu
 • Microsoft Office 365

SharePoint Foundation, güvenli bir web tabanlı platform isteyen kuruluşlar için idealdir. Çoğunlukla belge yönetimi ve işbirliği etrafında dönen temel özelliklerle birlikte gelir. Bu platformda istediğiniz herhangi bir uygulamayı geliştirebilirsiniz.

SharePoint Server, size istediğiniz esnekliği sağlayan genişletilmiş özelliklerle birlikte gelir. Gelişmiş arama, web içeriği yönetimi, kurumsal hizmetler ve sosyal ağ, büyük faydalanabileceğiniz özelliklerden bazılarıdır.

Office 365’in, bulut tabanlı bir SharePoint sürümü vardır, burada özel uygulamalar geliştirebilir ve altyapı maliyetleri konusunda endişelenmeden ölçekleyebilirsiniz. Özellikleri SharePoint Server kadar kapsamlı olmasa da, hala birçok mükemmel geliştirme özelliğine sahiptir..

Bu öğreticide, SharePoint’i Office 365 üzerinden çalıştırmaya odaklanacağız, çünkü bu muhtemelen en yaygın yöntemdir.

SharePoint Kurulumu

Https://products.office.com/tr/business/office-365-enterprise-e3-business-software adresine gidin. Bu sayfada, ürünü satın almayı veya sadece birkaç gün denemek istiyorsanız ücretsiz deneme sürümüne gitmeyi seçebilirsiniz..

“Ücretsiz deneme” bağlantısını tıklarsanız, sizi bu sayfaya götürür.

Bilgilerinizi girin ve İleri’ye tıklayın.

Bir sonraki adımda, kullanıcı kimliğinizi ve şifrenizi oluşturmanız istenecektir.

Bunu yaptıktan sonra, bir robot olmadığınızı kanıtlamanız istenir. Sistem, metne bir telefon numarası girmenizi veya onay için aramanızı ister. Sonraki sayfada, telefon numaranıza gönderilen kodu girmeniz gerekiyor.

Bu adımla kurulumunuz tamamlanmıştır ve başlamakta fayda vardır. Ana sayfanıza yönlendirileceksiniz, ancak İnternet bağlantınızın hızına bağlı olarak birkaç saniye sürebilir.

Şimdi dikkat etmeniz gereken bir şey var: Sisteminizde zaten Visual Studio yüklüyse, bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirde, SharePoint’i kullanmak için Visual Studio yüklemeniz gerekir.

Visual Studio’yu indirin, yükleyiciyi varsayılan seçeneklerle çalıştırın ve bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın..

Ardından, Visual Studio’nuzu açın ve Dosya’ya gidin > Yeni > Projesi. Sol bölmede, dizinlerin bir listesini görürsünüz. Şablonlara Git > Visual C # ve Office SharePoint’in seçeneklerden biri olarak listelendiğini göreceksiniz.

Seçin ve “Office Geliştirici Araçları Projesi Yükle” seçeneğini çift tıklatın.

Bu, geliştirici araçlarını yükleyecek ve hepsi bu – SharePoint ile çalışmaya başlamaya hazırsınız.

Şimdi SharePoint’i tanımanıza yardımcı olacak birkaç temel görevi yerine getirelim.

SharePoint’teki Sitelerle Çalışma

Site, SharePoint’in temel bileşenidir ve tüm geliştiriciler için başlangıç ​​noktasını temsil eder. Siteler, belge kitaplığı, takvim, görev listesi ve benzeri günlük bileşenlerinizi içerebilir.

SharePoint’i kullanma amacınıza bağlı olarak, bir bölüm veya proje için tek bir site veya site koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Ancak genel olarak, yalnızca aşağıdaki durumlarda tek bir site oluşturabilirsiniz:

 • Küçük bir kuruluşunuz var ve tüm görevlerinizi tek bir site koleksiyonu altında toplamak istiyorsunuz
 • Mevcut verilerle aynı meta verileri veya gezinmeyi kullanan bir site oluşturmak istiyorsunuz
 • Bir şablon oluşturdunuz ve tüm sitelerinizin buna yapışmasını istiyorsunuz
 • Kuruluşunuz için yalnızca az sayıda siteniz olmasını planlıyorsunuz

Öte yandan, aşağıdaki durumlarda bir site koleksiyonu oluşturacaksınız:

 • Kuruluşunuz birçok iş birimiyle büyük
 • Her departmanın farklı sorumlulukları yönetmek için birçok farklı alana ihtiyacı varsa
 • Kuruluşunuz çok fazla içerik oluşturuyor

Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak, bir site veya koleksiyon oluşturmayı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir site koleksiyonunun nasıl oluşturulacağı hakkında konuşalım, çünkü bu tek bir site oluşturmaktan daha yaygın.

SharePoint’te Site Koleksiyonu Oluşturma

Yeni bir site koleksiyonu oluşturmak için www.portal.office.com adresine gidin. Bu, Office 365 ana sayfanıza yönlendirir.

Bu öğe listesinden Yönetici simgesini tıklayın, yönetici kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Bu sayfada, Kaynaklar’ı seçin >Siteler.

Bu sayfada, “site ekle” adlı bir düğmeyi tıklayın.

Bu işlem sizi bunun gibi başka bir sayfaya götürecektir.

Gerekli bilgileri girin. Siteniz için bir ad vermeniz ve türünü seçmeniz gerekecek. Ardından, bu site için yöneticileri ayarlamanız gerekir. Yönetici metin alanının yanındaki küçük simgeye tıklayın, bu başka bir sayfa açmalıdır.

Yönetici olmak istediğiniz tüm kişileri girin ve Tamam’ı tıklayın.

Bu kadar. Site koleksiyonunuz kullanıma hazır. Tüm sitelerinizi SharePoint yönetim merkezinden yönetebilirsiniz.

SharePoint’teki Bir Siteye İçerik Ekleme

Yapmanız muhtemel bir sonraki temel görev, bir siteye içerik eklemektir. Oluşturduğunuz bir site koleksiyonuna gidin.

Bu sayfada, yeni belgeler ekleyebilir, yükleyebilir ve hatta bulutunuzla senkronize edebilirsiniz. Sol bölmede bir seçenekler listeniz olur ve bu listeden “site içeriği” ni seçin. Bu sayfada, sağ üst köşedeki “site ayarları” adlı bir bağlantıya gidin ve bu sizi ayarlar sayfasına götürmelidir.

Bu seçeneklerle, sitenizin görünümünü ve tarzını özelleştirebilir, kullanıcılara izinler ekleyebilir, arama ayarlarını yapabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sitenize ekleyebileceğiniz birçok içerik türü vardır. İçerik genel olarak aşağıdakilere ayrılmıştır:

 • İş zekası
 • Topluluk İçerik Türleri
 • Dijital Varlıklar
 • Ekran Şablonu
 • Belge İçeriği
 • Belge Seti
 • Klasör İçeriği
 • Grup Çalışması İçeriği
 • İçeriği Listele
 • Özel İçerik

Bu içerik türlerine erişmek için Site Ayarları’na gidin > Web Tasarımcı Galerileri > Site içerik türleri.

Bu listeden eklemek istediğiniz içerik türünü seçin.

Örneğin, bir video istiyorsanız, “video” adlı bir bağlantıyı tıklayın; bu sizi ilgili sayfaya götürmelidir.

Videoyu ekleyin, tercihlerinize uyacak ayarları değiştirin ve işiniz bitti. Bu şekilde, iş gereksinimlerinize ve sitenin amacına bağlı olarak her siteye istediğiniz kadar içerik ekleyebilirsiniz..

SharePoint Kullanıcıları Ekleme veya Silme

Yönetici olarak, sık yapmanız gereken bir diğer şey de kullanıcı eklemek veya silmek. Kullanıcı eklemenin en iyi yolu, önce uygun izinlere sahip bir grup oluşturmaktır; bu gruba kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Bir grup oluşturmak için sitenize gidin ve “site ayarları” nı tıklayın. “Kullanıcılar” ve “izinler” e gidin ve “site izinleri” ni tıklayın. Bu sayfayı göreceksiniz.

Şimdi, “grup oluştur” adlı simgeyi tıklayın. Bu grubun adını ve açıklamasını girin ve ayarları istediğiniz gibi değiştirin.

Grup oluşturulduktan sonra, gruba kullanıcılar ekleyebilirsiniz.

Benzer şekilde, kullanıcıları silmek için bir kullanıcıyı tıklamanız ve “kullanıcıları gruptan kaldır” ı seçmeniz yeterlidir.

Sonuç

Microsoft SharePoint’i bu şekilde kullanmaya başlarsınız; bu çok yönlü yazılımla yapabileceğiniz pek çok şey var, bunun birçok farklı sektörde birçok farklı şirket tarafından kullanıldığı gerçeği.

Bu SharePoint eğiticisinin uygulamayı kullanmanız için sizi doğru şekilde ayarladığını umarız, lütfen aşağıdaki yorumlarda herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me