Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için En İyi Bulut Depolama 2020

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışmak zor ama ödüllendirici bir iştir. Bulut depolama, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun, bazılarının hassas olabileceği tüm verilerini, kendi sunucularını satın almak ve korumak konusunda endişelenmeksizin depolamasına ve bunlara erişmesine olanak tanır. Ayrıca uzaktan çalışan gönüllülere ofis tabanlı meslektaşlarıyla aynı dosyalara erişim sağlar.


Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için en iyi bulut depolama alanlarından bazılarıyla konuşacağız, ancak bunlar gibi kuruluşlar için en iyi yedekleme çözümlerini bulmak istiyorsanız, önce kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için en iyi çevrimiçi yedeklemeye bir göz atmayı unutmayın..

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için En İyi Bulut Depolama Alanı Nedir??

 1. Tresorit
 2. Google Cloud
 3. Kutu
 4. Dropbox İşletme
 5. OneDrive İş

Herhangi bir kar amacı gütmeyen kuruluşa uygun bazı harika seçenekler var, ancak Tresorit bizim favori favorimiz. En hassas verilerinizi korumaya yardımcı olmak için sıfır bilgi şifrelemesi de dahil olmak üzere yüksek düzeyde güvenlik sunar. Ayrıca, gerçek kâr amacı gütmeyen kuruluşlara sağlıklı indirimler sunarak çok uygun fiyatlı hale getirir..

Google Cloud, ücretsiz depolama alanı ve Google uygulamaları entegrasyonu sunan bir saniyede geliyor. Box, İşletmeler için Dropbox ve OneDrive İş’in tümü işletmeler düşünülerek tasarlanmıştır, ancak kâr amacı gütmeyen kuruluşlar depolama sınırlarından, indirimli fiyatlardan ve sunulan iyi güvenlikten yararlanabilir.

Sırayla her sağlayıcıya bir göz atalım.

1. Tresorit

Güvenlik, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için hayati önem taşımaktadır ve bu, Tresorit’in bunu listemizin en tepesine çıkarmasının nedenlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere ve Tresorit incelememizin daha derinlemesine açıkladığı gibi, Tresorit (Almanca “tonoz” kelimesinden), kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bir veri kalesidir ve sıfır bilgi şifrelemesi onu en iyi sıfır bilgi bulut depolama sağlayıcılarından biri haline getirir.

tresorit-güvenlik

Siz (ve kuruluşunuz) veri güvenliğinizi kontrol edebilirsiniz, ancak ek iki faktörlü kimlik doğrulama, şifrenizi (ve hesabınızı) olası veri ihlallerine karşı korumaya yardımcı olur. Bu yaklaşım, şifrenizi kaybederseniz verilerinizin kaybolacağı ve sıfırlamanın bir yolu olmadığı anlamına gelir..

Bunu göz önünde bulundurarak, şifre güvenliğinizle ilgilenmeniz gerekir ve saygın bir şifre yöneticisi size yardımcı olabilir. Her ikisi de kuruluşlar için iyi özellikler sunan Dashblane ve 1Password ile küçük işletme fikirleri için en iyi şifre yöneticimize bir göz atın.

Android ve iOS uygulama desteği sayesinde Tresorit, mobil gönüllüler için de iyi bir seçenektir. Verilerinize erişmek için bir web istemcisi de mevcuttur, ancak dosyalarınızı senkronize etmek için Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamalarını da kullanabilirsiniz..

Tresorit Fiyatlandırması

Tresorit’in güvenliği mükemmel, ancak fiyatlandırma Tresorit’in en önemli tavsiyemiz olmasının bir başka nedenidir. Şirket, “sosyal fayda yaratmaya” çalışan kuruluşları desteklemeye inanıyor ve sonuç olarak, kuruluşunuz kriterlerini karşılıyorsa tüm iş planlarında yüzde 50 indirim sunuyor.

Bu indirim, kâr amacı gütmeyen kuruluşların 1 TB veri depolama alanı için kullanıcı başına aylık 10 ABD doları (en fazla dokuz kullanıcı) veya 10 veya daha fazla kullanıcısı olan kuruluşlar için kullanıcı başına aylık 12 ABD doları ödeyebileceği anlamına gelir.

2. G Suite ile Google Cloud

Google gibi büyük teknoloji şirketleri, hayır kurumlarına destek vermekten hoşlanıyor ve bu destek, Google’ın kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için verimlilik uygulamaları ve depolama koleksiyonuna ücretsiz erişim içeriyor.

Google Drive Web Arayüzü

Sivil Toplum Kuruluşları için G Suite programı sayesinde, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar Google Dokümanlar’dan, sınırsız sayıda hesaptan ve Google Drive incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz 30 GB Google Drive depolama alanına erişimden yararlanır. Gerekirse G Suite Business’a yükselterek sınırsız depolama alanı kullanılabilir.

G Suite paketi, gönüllülerinizin projeler üzerinde gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmasına olanak tanıyan Google Dokümanlar desteğiyle birlikte gelir. Herkese açık dosya paylaşımı sayesinde dosyalarınızı başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Bu özellikler Google Drive’ı birden çok kullanıcı için en iyi bulut depolama alanlarından biri haline getirmeye yardımcı olur.

[Google-Bulut-homepage.png]

Google Cloud ve Kolay Depolama ile kendi bulut depolama çözümünüzü de oluşturabilirsiniz (Depolama Kolaylaştırılmış incelememize bakın). Bu, verilerinizi tamamen kontrol etmenizi sağlar ve dosyalarınızı yönetmek için Storage Made Easy masaüstü uygulamalarını ve çevrimiçi arayüzünü kullanırken kendi özel ve şifreli Google Cloud depolama sunucunuzu çalıştırmanıza olanak tanır.

Google Drive ve Google Cloud karşılaştırması

Google’dan ücretsiz bulut depolama alanı harika, ancak bazı olumsuzluklar var. Ücretsiz Google Drive depolama alanınızı Sivil Toplum Kuruluşları için G Suite ile kullanmaya karar verirseniz, Tresorit gibi diğer sağlayıcılarla aynı güvenlik düzeyine sahip olmazsınız. 

Birlikte verilen Google Drive depolama birimiyle sıfır bilgili şifreleme yoktur, yani Google, dosyalarınızı taramalarına izin veren bir gizlilik politikasına sahip olduğu için verilerinizin kaderini kontrol eder..

Hizmet olarak altyapı yaklaşımına gitmeye karar verirseniz, daha fazla şansınız olacaktır. Kendi Google Cloud depolama sunucunuzu oluşturmak, kontrolü elinize alarak dosyalarınızı manuel olarak şifrelemenize olanak tanır. Sunucunuzun şifreleme anahtarlarını da kontrol edersiniz.

Google Cloud’a karşı Google Drive’a gitmeye karar vermek kuruluşunuz için bir karardır, ancak Depolama Kolay, kendi depolama sunucunuzu oluşturmaya karar verirseniz işlemi basitleştirmelidir..

3. Kutu

Box işletmeler için üretilmiştir, bu yüzden onu kurumsal çözümler için en iyi bulut depolama alanlarından biri olarak derecelendiriyoruz ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 70’i hizmetlerini kullanıyor. 

Google Dokümanlar ve Office Online entegrasyonu dahil olarak işbirliğini kolaylaştırır, böylece belgeleri birlikte yazar ve doğrudan Box’a otomatik kaydedebilirsiniz. Bu özellikler hakkında daha fazla bilgiyi Box incelememizde okuyabilirsiniz.

kutu web istemci

Box, hareket halindeki veriler için AES 256 bit şifreleme kullanır ve aktarılan veriler için yüksek güçlü TLS şifrelemesini kullanır. Maalesef Google Drive gibi Box da sıfır bilgi şifrelemesi sunmuyor. 

Box’ın özelliklerini seviyor ancak daha güçlü bir güvenlik arıyorsanız, dosyalarınızı şifrelemek için Boxcryptor gibi bir ürün kullanmayı düşünün. Daha fazla bilgi edinmek için Boxcryptor incelememize göz atın.

Kutu Fiyatı

Tresorit gibi Box da kriterlerini karşılayan kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için iyi bir indirim seti sunuyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için “bağışlanan bir abonelik”, Box Starter planı için 100 GB ücretsiz depolama alanıyla 10 ömür boyu lisansla birlikte gelir. Buradaki tek maliyet 84 $ ‘lık bir yönetim ücreti olup, daha büyük kuruluşlar için başka bir yerde kullanıcı başına depolamadan önemli ölçüde daha ucuzdur..

Daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar iş planlarında yüzde 50 indirimden yararlanabilir. Sınırsız depolama alanı istiyorsanız, bu kullanıcı başına indirimli fiyat üzerinden ayda yaklaşık 7,50 ABD dolarına mal olacaktır – Box’ın en iyi sınırsız çevrimiçi depolama sağlayıcıları kısa listemizde güçlü bir izlenim bırakmasının iyi bir nedeni.

4. Dropbox İşi

Bulut listemizdeki en büyük isimlerden biri olan Dropbox Business’tan bahsetmeksizin kısa listemiz tam olmaz. Önceki Dropbox Business incelememizin açıkladığı gibi, özellikle büyük kuruluşlar için kullanıcı dostu bir deneyim ve iyi dosya paylaşım seçenekleri sunar. 

Aynı zamanda, en sevdiğimiz kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım sağlayıcılarımızdan biridir ve blok düzeyinde dosya aktarımları kullanması nedeniyle dosya senkronizasyon hızları için yüksek puanlar alır..

Dropbox-iş-web istemci

Dropbox, herkese açık olmasa da, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için indirimler sunar. Fiyat teklifi için Dropbox Business ile doğrudan konuşmanız gerekir, ancak standart fiyatlandırmayı temel rakam olarak kullanabilirsiniz. Her kullanıcı için aylık 12,50 ABD doları olarak, sınırsız depolama alanı kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarına kadar maliyetle en ucuz çözüm değildir.

Dropbox Güvenliği

Dropbox’ın 68 milyondan fazla hesabı etkileyen büyük veri ihlallerinden bu yana birkaç yıl geçti. Dropbox Business, elinde tuttuğu veriler için AES 256 bit şifreleme kullanıyor ve aktarılan verileri ortadaki adam saldırılarından korumak için TLS protokolünü kullanıyor.  

Ne yazık ki, sıfır bilgili şifreleme, Dropbox’ın verilerinizin anahtarlarını hala elinde tuttuğu anlamına gelmez, bu nedenle yüklemeden önce şifrelemek isteyebilirsiniz.

Dropbox Business, ekipler için iyi bir seçimdir ve gerçek zamanlı proje işbirliği için Microsoft Office 365 ve Dropbox’ı birbirine bağlamayı kolaylaştırır. Sürüm oluşturma sayesinde belgelerin ortak yazarlığını yapabilir, birlikte değişiklik yapabilir ve belgelerin önceki sürümlerine geri dönebilirsiniz.

5. OneDrive İş

İş teknolojisine gelince, az sayıda şirket Microsoft’tan daha fazla güveniyor. Ayrıca, OneDrive İş incelememizin gösterdiği gibi, bulut depolama çözümü işletmeler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Linux desteği eksik olmasına rağmen Windows ve macOS desteği ile birlikte gelir.

Tüm dosya aktarımları için blok düzeyinde senkronizasyon (Microsoft tarafından “diferansiyel senkronizasyon” olarak adlandırılır) sayesinde, daha önce yalnızca Microsoft Office dosyaları için mevcut olan daha hızlı dosya yüklemeleri de sunulur.

onedrive-için-iş-senkron-klasör

Box gibi diğer hizmetler gibi Microsoft da nitelikli kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış olarak OneDrive İş sunuyor. 1 TB OneDrive depolama alanı ve Office Online’a erişim dahil, kullanım ücreti yoktur. Masaüstü Office uygulamalarına erişim, kullanıcı başına aylık yaklaşık 3 ABD Doları veya sınırsız depolama alanı için 4,50 ABD dolarından biraz ekstra ücrete tabidir..

OneDrive İş Özellikleri

Adı verir – bu her şeyden önce bir iş ürünüdür. Office’in OneDrive deneyimine tamamen entegre olmasının nedeni, dosyalarınızı çevrimiçi OneDrive arabiriminden açıp düzenlemeyi kolaylaştırır. Ayrıca bu depolama alanına masaüstü Office uygulamalarından doğrudan erişebilir, ayrıca Office belgelerindeki diğer kişilerle çevrimiçi çalışabilirsiniz.

OneDrive, beklemedeki veriler için 256 bit AES şifrelemesi ve aktarılan TLS protokolünü kullanarak Dropbox for Business ile eşleşir. İki faktörlü kimlik doğrulama standart olarak sunulur, ancak diğer oynatıcılar gibi dosyalarınız için sıfır bilgi şifrelemesi yoktur.

Tedarikçilerimizi Nasıl Seçtik?

Diğer bulut depolama incelemelerimizi ve karşılaştırmaları okuduysanız, her bir sağlayıcıyı her birinin artılarını ve eksilerini inceleyerek dikkatlice değerlendirdiğimizi bilirsiniz. Bu durumda, güvenlik, işbirliği araçları ve maliyet de dahil olmak üzere kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için en önemli özelliklere odaklandık. 

Bu nedenle Tresorit bir numaralı seçimimiz olarak ortaya çıkıyor, ancak Google Drive gibi ücretsiz teklifler yüksek puan alıyor. Sync.com gibi büyük favorilerimizden bazıları bile doğru özellik kombinasyonunu sunmayan bulut depolama hizmetleri dahil edilmek üzere değerlendirilmedi.

Hassas Kâr Amacı Gütmeyen Verileri Koruma

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar çok çeşitli farklı şirket ve bireylerle işbirliği yapmaktadır. Kişisel bilgiler veya finansal veriler olsun, birçok hassas bilginin saklanması gerekir. Bu nedenle kâr amacı gütmeyen kuruluşların mevcut en iyi güvenlik politikalarıyla bulut depolamaya ihtiyacı var.

Sıfır bilgi şifrelemesi sunan bulut depolama çok arzu edilir. Bu, servis sağlayıcınızın şifreleme anahtarınızın bir kopyasını saklamadığı anlamına gelir, bu da seçiminize göre (veya baskı altında) verilerinize erişmesini imkansız hale getirir. Şifreler hala en zayıf bağlantı olarak kaldığından, iki faktörlü kimlik doğrulama da önerilir.

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Business Cloud Storage Kullanmalı mı?

Bir kâr amacı gütmeyen kuruluşun işletme maliyetlerine ne kadar az para harcarsa, gerçek amacına o kadar çok katkıda bulunabilir. Kurumsal bulut depolama, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için pahalı veri depolama cihazlarına olan ihtiyacı ve bu cihazları korumak için gereken personeli ortadan kaldırmanın basit bir yolunu sunar.

Bazı bulut depolama sağlayıcıları, durumlarını doğrulayabilen kâr amacı gütmeyen kuruluşlara sağlıklı indirimler sunar ve bu da finansal açıdan anlayışlı bir seçimdir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşunuzun katı güvenlik gereksinimleri varsa, bulut depolama sağlayıcınızın bunları karşılayabildiğinden emin olmanız gerekir.. 

Son düşünceler

Listemizdeki sağlayıcılardan herhangi biri, dar bir bütçeyle bile hassas veriler için mükemmel özelliklere ve depolamaya sahip, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş sağlayacaktır. Tresorit, cömert fiyatlandırması ve kutudan sıfır bilgi şifrelemesi sunan tek seçenek olması nedeniyle burada en iyi seçimimizdir..

Google, G Suite for Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş programı ile ücretsiz depolama ve Google Dokümanlar gibi diğer Google ürünlerine erişim sunan çok geride değildi. Google Cloud ve Storage Made Easy hizmeti sayesinde kendi güvenli depolama sunucunuzu da sunabilirsiniz.

İyi kurumsal özelliklere sahip bir sağlayıcı istiyorsanız, Box, Dropbox Business ve OneDrive İş için hepsi iyi alternatiflerdir ve her biri kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için iyi fiyat indirimleri sunar.

Bu bulut depolama sağlayıcılarından herhangi birini kâr amacı gütmeyen kuruluşunuzda kullandıysanız ve paylaşmak için kendi görüşleriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map