Görev Yönetimi ve Proje Yönetimi: 2020’de Organize Kalmak

Daha organize olmanıza yardımcı olmayı amaçlayan her türlü yazılım vardır. Alışverişten büyük projelere kadar her şeyi planlamak için kullanabilirsiniz. Görev yönetimi ile proje yönetimini karşılaştırarak iki tür yazılıma göz atacağız.


Kategorilerin ortak özellikleri vardır, ancak proje yönetimi yazılımı sizin için bir şeyler yapmada görev yönetimi araçlarından daha ileri gider. Her bir yazılım türünün neler yapabileceği hakkında konuşalım, sonra örneklere bakalım. Umarım, hangisinin ihtiyaçlarınız için daha uygun olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir.

Görev Yönetimi Yazılımı Ne Yapar?

Görev yönetimi yazılımı, şaşırtıcı bir şekilde, görevler oluşturmanıza izin verir. Bu görevleri genellikle listeler halinde gruplandırabilirsiniz. Görevler bittiğinde, Wunderlist ile yaptığınız gibi, onları tatmin edici bir “ding” sesi elde ederek bu şekilde işaretleyebilirsiniz (Wunderlist incelememizi okuyun).

Wunderlist-intro

Bunun ötesinde, görevleri sık sık arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yakın tarihler belirleyebilir ve yakın olduklarında bildirim alabilirsiniz.

Tipik olarak, verileri diğer uygulamalarla paylaşabilirsiniz, ancak proje yönetimi yazılımı genellikle bununla daha da ileri gider ve size diğer birçok platformla veri paylaşımı sağlar.

şeyler-review-kontrol listesi

Görev yönetimi yazılımının faydaları, ne yapmanız gerektiğini görmenize ve işleri buna göre planlamanıza izin vermesidir. Görev yönetimi yazılımı genellikle o kadar basittir ki önemsiz olarak işten çıkarılması kolaydır, ancak pratikte, sadece yapmanız gerekenleri belirleme işi işleri daha kolay hale getirebilir. 

Bazıları için bu yeterli olacaktır ve görev yönetimi daha basit olduğu için, muhtemelen başlamak için en iyi yoldur. Bununla birlikte, daha derinlere inmek istiyorsanız, proje yönetim yazılımına ihtiyacınız olacak.

Proje Yönetim Yazılımı Ne Yapar?

Proje yönetimi yazılımı genellikle görev yönetimi yazılımının yapabileceği her şeyi ve daha fazlasını yapar. Yine de bu daha iyi olması gerekmez. Sadece görev yönetimine ihtiyacınız varsa, hızlı ve net arayüzlere sahip özel uygulamalar, istediğiniz şeyi sorunsuzca yapar.

Proje yönetim yazılımı, görev listeleri oluşturmanıza izin vermenin yanı sıra, bunlar arasında ilişkiler oluşturmanıza da olanak tanır. Bu sadece onları bir kanban panosunda sütundan sütuna taşımak anlamına gelebilir, ancak bu bir Gantt şemasında aralarında bağımlılıklar yaratmak anlamına gelebilir. 

Bunu yaparsanız, bir görevin gecikmesinin tüm projeyi nasıl etkileyebileceğini görebilirsiniz. Bu yararlı görünüyorsa, Gantt grafik kılavuzunun nasıl kullanılacağını okuyun.

Pazartesi-zaman çizelgesi

Ayrıca proje yönetimi yazılımındaki görevleri görüntülemek için birden çok yol elde edersiniz. Genellikle görev yönetimi araçlarının gösterdiği şeye en çok benzeyen bir liste görünümü bulunur. Çoğu zaman, bir takvim ve zaman çizelgesi ile birlikte bir kanban panosu da vardır.

Verileri diğer platformlarla paylaşmanıza olanak tanıyan hemen hemen tüm proje yönetim araçlarıyla entegrasyonlar yaygındır. Dosya yükleyebilmeniz için Slack gibi iletişim platformlarını veya depolama platformlarını içerebilirler.

Çoğu araç dosyaları ek olarak yüklemenize izin verse de, özel bir depolama çözümü yardımcı olabilir. Nelerin kullanılabilir olduğuna ilişkin kılavuz için en iyi bulut depolama makalemizi okuyun.

wrike-entegrasyonlar

Araçları genellikle diğer proje yönetim platformlarıyla paylaşabilirsiniz, böylece farklı özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Potansiyel olarak binlerce platformla veri paylaşmanıza olanak tanıyan Zapier hizmetiyle entegrasyon popülerdir.

Proje yönetimi yazılımı genellikle kullanımı daha zor görünüyor ve görsel olarak daha fazla şey oluyor. Daha gelişmiş araçların öğrenme eğrisi vardır, ancak en basit araçların alınması genellikle kolaydır.

Bir de geçit var. Bazı araçlar birkaç görev yönetim kutusunu ve birkaç proje yönetim kutusunu işaretler. Birçok seçenek var.

En İyi Görev Yönetim Yazılımı

Wunderlist

Wunderlist, görev oluşturmanıza ve bunlar üzerinde çalışırken onları işaretlemenize izin veren bir görev yönetim aracıdır. Bunları listeler halinde sıralarsınız ve bir grup projesi üzerinde çalışıyorsanız bunları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Wunderlist-ana

Hemen hemen her yerde kullanılabilir. Tarayıcıda çalıştırabilir veya Windows, macOS, Android, iOS ve Chrome OS için uygulamalar indirebilirsiniz. Tarayıcı uzantıları da var.

Temel özellikleri mükemmeldir, görevler oluşturmanıza ve bunları adlandırılmış listelere eklemenize izin verir. Onları işaretlediğinizde, iyi bir iş için sizi ödüllendirecek bir “ding” sesi var. Çoğu görev yönetimi uygulaması gibi, bu temel işlevselliğe odaklanır ve planlamayı kolay ve eğlenceli hale getirir.

Ayrıca, işler yapılması gerektiğinde alt görevler oluşturabilir, son tarihler ayarlayabilir ve bildirim alabilirsiniz. Neşeli bir arka plan fotoğrafları arasından seçim yapabilir ve dosya yükleyebilir, ayrıca yazmaktan sıkıldığınızda ses kayıtları alabilirsiniz.

Ses dosyalarını Wunderlist dışında depolamanız gerekiyorsa, büyük dosyalar için en iyi bulut depolama makalemize göz atın..

Birkaç başka özellik daha var. Görevleri Trello ve Slack gibi diğer platformlarla paylaşabilirsiniz. Zapier, diğer birçok platforma bağlanmak için de kullanılabilir. Teknik pirzola sahipseniz, API’sı ile kendi web sitenize veya uygulamanıza bağlayabilirsiniz.. 

Wunderlist hızlı ve duyarlı, bu da onunla etkileşime girmenize yardımcı oluyor, çünkü değişiklik yaptıktan sonra beklemiyorsunuz. Klavye kısayolları gibi güzel kullanılabilirlik özellikleri içerir ve daha da hızlı kullanmanızı sağlar. 

Basit olsa da, takılırsanız soruları cevaplayabilecek bir bilgi tabanı ve bir destek ekibi vardır, bu da daha gelişmiş özelliklerini kullanmaya giriştiğinizde olabilir.

Güvenliği, verilerinizi koruyan 256 bit SSL şifreleme ile en üst kalitededir. Çevrimiçi tehlikeler hakkında daha fazla bilgi için siber suç makalemizi okuyun.

Kullanımı ücretsizdir, ancak bir Microsoft hesabıyla oturum açmanız gerekir. Microsoft’un diğer uygulaması Todoist lehine aşamalı olarak beklemesi bekleniyor, ancak şimdilik Wunderlist, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz olağanüstü bir görev listesi uygulamasıdır.

Biz Wunderlist kullanarak zevk ve görev yönetimi yazılımı ile başlamak isteyen herkese tavsiye ederim. Daha fazla bilgi için Wunderlist incelememizi okuyun.

Bir şeyler

Şeyler, iyi yaptığı birkaç temel özelliğe sahip başka bir basit araçtır. Yalnızca macOS ve iOS için kullanılabilir. Apple hayranları da Mac kılavuzumuz için en iyi proje yönetimimize bakmak isteyebilirler. Yazılım hakkında daha fazla bilgi için Things incelememizi okuyun.

Şeyler, görevler oluşturmanıza, bunları listeler halinde sıralamanıza ve listelerinizi gruplayabileceğiniz projeler arasında bölmenize olanak tanır. Ayrıca yinelenen görevler oluşturmanıza olanak tanır. Bir şeyler hakkında sistematik olmak istiyorsanız iyi bir seçimdir çünkü düzenli olarak yaptığınız görevler otomatik olarak oluşturulabilir. 

Her hafta veya ayda yinelenen uzun bir iş listeniz varsa, bu büyük zaman tasarrufu sağlayabilir. Bu, ekstra iş yapmak zorunda kalmadan tam bir program ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, çözünürlükleri tutmanız veya kişisel hedeflerinize ulaşmanız için size hatırlatmalar gönderebilir.

Belki her hafta koşmak ya da yeni bir yemek pişirmek istersiniz. İşler size ne yapmanız gerektiğini hatırlatmaya yardımcı olabilir.

şeyler-review-örneklem

Things, doğrudan satın aldığınız, ardından bulut özellikleri de dahil olmak üzere her şeyi ücretsiz olarak satın aldığınız eski moda bir uygulamadır. Masaüstü sürümü 49,99 $ ‘dan ucuz değil, ancak 9,99 $’ lık iPhone sürümü çok daha iyi bir değer. Bu fiyatlar, aylık ücretlerle yazılımla da iyi karşılaştırılıyor.

Daha gelişmiş özellikleri için yardıma ihtiyacınız varsa, kapsamlı bir bilgi tabanına sahiptir ve destek ekibi, sorgumuza ayrıntılı ve yararlı bir yanıt verdi..

Birkaç hata var ve arayüzünde küçük hatalar gördük, bu da parlamayı biraz çıkardı. Kullanmak için bir abonelik ücreti ödemeniz gerekmeyen basit bir uygulama istiyorsanız iyi bir seçimdir.

Todoist

Todoist, görev yönetimi rakiplerinden daha ileri gider ve ilk kez kullanırken size başlangıç ​​yapmak için birçok şablon içerir.

Google Takvim ile görev paylaşmanıza izin vermenin yanı sıra, diğer birçok uygulamaya erişmek için Zapier’i kullanmanızı sağlar ve 50’den fazla doğrudan entegrasyonu vardır.

Karma sistemi görevleri işaretlemek için puan biriktirmenizi sağlar. Çeşitli şeyler yapmak için bonuslar alırsınız ve görevler gecikirse karmayı kaybedebilirsiniz. Eğer işinizi ya da hayatınızı canlandırmak istiyorsanız, Todoist mükemmel bir seçimdir ve kendilerine ya da başkalarına karşı rekabet etmek isteyenleri motive edecektir.

Todoist-şablonlar

Mandalina ve yonca dahil olmak üzere birçok iyi adlandırılmış renkten kendi temanızı seçmenizi sağlar. Dosya yüklemeleri, yorumlar ve analiz özellikleri de var.

Planları, temel özelliklerini kullanmanızı sağlayan ücretsiz bir teklif ve ayda birkaç dolar için daha gelişmiş işlevsellik sağlayan iki ücretli plan içerir. Kredi kartı bilgilerini verirseniz, premium özelliklerini iki aylık bir deneme süresiyle de deneyebilirsiniz. Eğitimciler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar indirim alır. Premium planlarının yanı sıra ekip faturalandırmasında öncelikli destek alırsınız.

Todoist, tam özellikli görev yönetim sistemlerinden biridir. Sunulan her şeyden yararlanın ve kendinizi görev yönetiminin sakin sularından proje yönetimi yazılımının daha güzel okyanusuna doğru yelken açarken bulacaksınız. 

Bununla birlikte, bu şekilde ölçeklendirmek mutlaka kötü bir şey değildir ve Todoist, basit başlamak ve daha sonra büyümek için yer edinmek isteyenler için uygun olabilir..

Windows, macOS, Android ve iOS uygulamalarıyla birçok cihazda kullanılabilir. Tarayıcı uzantıları ve e-posta eklentileri de mevcuttur. Giyilebilir uygulamalar ve üçüncü taraf Linux uygulamaları da vardır. Bu, istediğiniz kadar geniş bir erişim sağlar.

Arasında bir yerde

Bir yere bir çizgi çizmelisiniz ve nereye gitmesi gerektiği konusunda tartışabilmenize rağmen, Trello’nun ona en yakın olan araç olduğunu düşünüyoruz. Odaklanmış, kanban tabanlı bir yaklaşımın yanı sıra, bunu seçerseniz bunun ötesine geçmenizi sağlayan çeşitli özelliklere de sahiptir..

Trello

Trello, proje yönetimi ve görev yönetimi sınırına dayanan bir platformun iyi bir örneğidir. Temel özellikleri daha çok görev yönetimi yazılımı gibidir, ancak daha gelişmiş bir proje yönetim platformuna dönüştürebilecek çeşitli uzantılara sahiptir..

Trello kanban tabanlı bir araçtır. Daha önce kullanmadıysanız, bir kanban panosu kılavuzumuzu nasıl kullanacağımıza bakın. Oluşturduğunuz görevler adlandırılmış sütunlara eklenir ve durumlarını yansıtmak için bunları sütundan sütuna taşırsınız. Doğru yapılırsa, soldan sağa akmalıdırlar. Sütunlar, üretim sürecinizdeki insanları veya farklı aşamaları temsil edecek şekilde adlandırılabilir.

Trello, çoğu görev yönetimi yazılımı gibi, tek bir görünüme dayanmaktadır. Kanban panosu, işleri kontrol etmek için basit bir listeden daha fazla alan sağlar. Trello’nun uzantılarıyla farklı görünümler de ekleyebilirsiniz.

Bunların birçoğu var ve bunlardan birkaçını kullanırsanız, daha sofistike proje yönetimi yazılımına eşdeğer bir araca dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, iş akışlarını otomatikleştirmenizi sağlayan “uşak” gibi benzersiz özelliklere de sahiptir.. 

Trello-uşak

Görevleri otomatik olarak değiştiren düğmeler oluşturabilirsiniz, bu nedenle düzenli olarak yapılması gereken işleriniz varsa, Trello’yu anında yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz..

Ayarlanabilir arka planları, çıkartmaları ve emojileriyle, özelleştirme için geniş bir kapsama sahip olursunuz ve birçok işletme, Trello’yu menüler veya programlar gibi herkes tarafından görülebilir listeler için kullanır. Etkinliklerde oturma düzenlemeleri için de kullanabilirsiniz. Esnek bir sistem.

Ekstra özelleştirmeler, daha büyük dosya boyutları ve ücretli planlarında daha güçlü güvenlik özellikleriyle özelliklerinin çoğu ücretsizdir.

Trello incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin. Bundan sonra, Trello başlangıç ​​kılavuzumuz onunla neler yapabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak.

En İyi Proje Yönetim Yazılımı

Wrike ve Mavenlink gibi daha ciddi, iş odaklı uygulamalardan Asana ve Podio gibi daha rahat araçlara kadar her türlü proje yönetimi uygulaması var.. 

monday.com

monday.com favori proje yönetim aracımızdır ve en iyi proje yönetimi yazılımı listemizde en üst sırada yer almıştır. Profesyonel bir özellik setini, daha gelişmiş özellikleriyle kavramayı kolaylaştıran olağanüstü bir arayüzle birleştirir..

monday.com’un alt görevleri veya bağımlılıkları yoktur, ancak bu bir tasarım seçeneğidir. Onları kötülük olarak görüyor. Bunun yerine, görevlerinizin verilerini özelleştirmek için büyük bir kapsam sağlar. 

Görev yönetimi yazılımı, genellikle bir metin satırından biraz daha fazlasını içeren görevler oluşturmanıza olanak tanır. Proje yönetimi yazılımı size çeşitli alanlar sunar, ancak monday.com ile her bir öğeye hangi verileri dahil etmek istediğinizi seçebilirsiniz. Bu, doğru bir şekilde ayarladıysanız her türlü şey için kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Pazartesi pansiyon

monday.com, başlamanıza yardımcı olacak şablonlar sunar ve sizi kullanmak için doğru olana yönlendirir.

Kanban panosu ve aktivite günlüğü gibi birçok manzaraya sahiptir. Gantt benzeri bir zaman çizelgesi ve bir takvim var. Harita görünümü, zaman izleme ve grafik görünümü de dahildir.

monday.com, Slack ve Trello gibi birçok platformla bütünleşir ve Zapier hizmetini diğer uygulamalarla veri paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Onun arayüzü, üzerinde çalışmanıza ve bir şeyleri tıkladığınızda nelerin değişeceğini anlamanıza yardımcı olacak her türlü küçük animasyonla olağanüstü.

Kullanılan AES 256 bit şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama özellikleriyle güvenlik özellikleri mükemmeldir. Ayrıca alan adı kısıtlı kayıtlar, Google kimlik doğrulaması ve özel şifre ayarlarıyla güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Harika bir destek alıyorsunuz. İletişim formu aracılığıyla soru gönderdik ve sadece dört dakika içinde yanıt aldık. Geniş bir bilgi tabanına ve makaleleri hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olan etkili bir anında yardım özelliğine sahiptir..

En büyük dezavantajı ücretsiz bir planın olmaması, ancak beş kişilik ekipler için aylık 25 $ giriş noktası mükemmel değer.

Genel olarak, monday.com kullanılabilirlik ve güç kombinasyonu ile onu en çok tercih edilen proje yönetim aracımızdır.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi monday.com incelememizde okuyun ve onunla ilgili ipuçlarını monday.com başlangıç ​​kılavuzumuzdan alın.

Asana

Kendinizi proje yönetimi dünyasında rahatlatmak istiyorsanız Asana mükemmel bir seçimdir. Arayüzü parlak ve neşeli ve sizi nasıl motive edeceğinizi biliyor. Bir görevi işaretleyin ve kutlamalarından birini tetikleme şansınız var, bu da ekranda uçan sevimli, renkli bir hayvan gönderecek.

Asana-kutlama

Kullanımı eğlenceli olmasının yanı sıra, Asana ciddi şeyleri doğru yapar. Ücretsiz planında istediğiniz kadar proje oluşturmanıza izin verir. Kanban panosunu, liste ve takvim görünümlerini de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca proje ilerlemesini takip edebilir, takım arkadaşlarınızla konuşabilir ve dosya yükleyebilirsiniz.

Ücretsiz planı iyi olsa da, ayda 9,99 dolardan başlayan ücretli planları da güzel özellikler sunuyor. Bunlarda Gantt benzeri zaman çizelgesi görünümünü kullanabilir ve bilgi yakalamak için formlar oluşturabilirsiniz. Özel bir Gantt tabanlı aracı tercih ediyorsanız, bunun yerine TeamGantt incelememize bir göz atın.

Zaman çizelgesi, görevler arasında bağımlılık ilişkileri oluşturmanıza izin verir; bu, proje yönetiminin kullanışlılık açısından görev yönetiminin önüne geçmeye başladığı, ancak istemediğiniz takdirde yolunuza girebilecek bir karmaşıklık katmanı ekler..

Asana’nın entegrasyonları, Jello incelememizde okuyabileceğiniz Trello ve Jira gibi diğer hizmetlerle kullanmanızı sağlar. Boyutu 100 MB’a kadar olan dosyaları yükleyebilirsiniz. Ekipler için en iyi çevrimiçi depolama alanımız yeterli değilse size yardımcı olacaktır.

Asana incelememiz aracı ayrıntılı olarak ele alıyor ve Asana başlangıç ​​kılavuzumuz yazılıma yeni başlayanlara yardımcı olacak. Yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir, ancak bağımlılık yönetimi ile de güç sunar.

Monday.com ile Asana ve Wrike vs. Asana karşılaştırmaları içindeki diğer favori araçlarımızın bazılarıyla nasıl karşılaştırıldığını okuyun.

Wrike

Wrike, listemizde ve karşılaştırmalarımızda iyi sonuç veren bir başka büyük vurucudur. Örneğin, küçük işletmeler için en iyi proje yönetimi yazılımı listemizde ilk sırada yer aldı. Ayrıca Wrike ile Trello ve Wrike ve Basecamp karşılaşmalarındaki rakiplerimizle nasıl karşılaştırıldığını da görebilirsiniz..

Bağımlılık yönetimi ve alt görevleri vardır, böylece görevleriniz arasında ilişki kurmanızı sağlar. Bu, programınızın uygulanabilir olduğundan emin olmanın yanı sıra gecikmelerin etkisini de izleyebileceğiniz anlamına gelir.

wrike-bağımlılıkları

Çalışma alanınızı tema seçimleriyle kişiselleştirebilir, ayrıca programların birbirine nasıl uyduğunu görmek için farklı projelerin takvimlerini üst üste getirebilirsiniz.

Videolar da dahil olmak üzere dosyalar hakkında yorum yapmanıza izin veren bir prova özelliği vardır. Çok sayıda dosya depolanıyorsa, Dropbox ve Google Drive ile entegrasyonu faydalı olacaktır. Ayrıca Salesforce, Slack ve Adobe Creative Cloud gibi diğer hizmetlerle de bütünleşir.

Programınızı hareket ettirmek istiyorsanız, bağımlılıklar bunu yanlışlıkla işleri olanaksız hale getirmeden yapmanızı sağlar. Görevler birbirine bağımlıysa, Wrike önceki görevleri tamamlanmadan önce başlayacak bir şeyin olup olmadığını size bildirir..

Wrike’ın rapor oluşturma özelliği, işletmenizin bazı bölümleri hakkında bilgi üretmenize olanak tanır. Takımdaki herkesin yapacak bir şeyi olduğundan emin olmak için gecikmiş ve atanmamış görevleri kontrol edebilirsiniz.

Wrike kullanılabilir bir ücretsiz katmana sahiptir, ancak en iyi özellikleri aylık kullanıcı başına 9,80 dolardan başlayan ücretli planlarındadır. Tarayıcıya ek olarak Windows, macOS, Android ve iOS için de kullanılabilir.

Wrike, çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda en güçlü araçlardan biridir. İki faktörlü kimlik doğrulama makalemizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz iki faktörlü kimlik doğrulaması vardır..

Büyük projelerde size yardımcı olabilecek tam özellikli bir proje yönetimi uygulaması almaya gidiyorsanız, Wrike mükemmel bir seçimdir. Wrike incelememizde bunun hakkında daha fazlasını okuyun.

Son düşünceler

Görev ve proje yönetimi araçları ciddi bir iştir ve doğru olanı seçmek verimliliğinize yardımcı olabilir. Çok fazla seçenek var ve şaşırtıcı olabilir. Farklı yazılım kategorileri farklı şeyler yapar, ancak aralarında çok fazla geçiş var.

İncelemelerimizi okumaya ek olarak, yazılım hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu onu kullanmaktır. Kapsadığımız neredeyse tüm araçların ücretsiz bir denemesi var ve çoğunun da ücretsiz bir planı var. Örnekler için en iyi ücretsiz proje yönetimi yazılımı listemizi okuyun.

Burada listelenen yazılımlardan herhangi birini denediyseniz veya önerilecek başka bir şey varsa, yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me