Google Reklamları ve Facebook Reklamları ve Bing Reklamları: 2020’de PPC Pazarlama

Her çevrimiçi pazarlamacı, en büyük ve en popüler üç pazarlama platformu olan Google Ads, Facebook Reklamları veya Bing Ads kullanıp kullanmadığına karar vererek mesleki kariyerlerinde en az bir kez karşılaşmıştır.. 


Hangi PPC pazarlama platformunun kullanılacağına karar vermek işletmeniz için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle Google Ads, Facebook Reklamları veya Bing Ads (iyi) herhangi bir çevrimiçi pazarlama planında olmalıdır. 

Sonunda üç platformdan hangisinin kullanılacağına karar vermek zor. Tüm bilgilere sahip olmayabileceğinizden veya danışmanınızın en fazla kar elde ettiği bir çözüm önerebileceğinden kafanız karışmak kolaydır.  

Bu yüzden Cloudwards’da bu üç platformun bu tam karşılaştırmasını yazdık. Google Ads, Facebook Reklamları ve Bing Ads’i üç turda eşleştirdik, özellikleri, fiyatı ve kullanım kolaylığını karşılaştırarak her tur için bir kazanan belirledik. 

Her tedarikçinin kısa bir tanıtımından sonra, doğrudan savaş turlarına gireceğiz, karara nasıl geldiğimizi ve her bir pazarlama platformunun hangi senaryoda en mantıklı olduğunu adım adım açıklayacağız. 

Acelesi olan ve makalenin tamamını okuyamayanlarınız için, her turun kısa bir özeti.

Yuvarlak Google Ads Facebook ReklamlarıBing Reklamları
Reklamcılık Özellikleri ve ErişimGoogle Ads, kitleler için en geniş erişime, çoğu özelliğe ve en iyi hedefleme özelliğine sahiptir. Çok kanallı pazarlama için de en iyisi.Facebook Reklamları, ulaşılması açısından oldukça büyük değil, Bing’den daha büyük ve birçok özellik sunuyor.Bing Ads’in küçük bir erişimi var ve birçok önemli özellik eksik.
Fiyat (testimizde)Google Ads en pahalı olanıdır, ancak aynı zamanda en büyük erişime sahiptir.En ucuz Facebook Reklamları.Bing Ads, Google Ads’den daha ucuzdur, ancak daha küçük bir erişime sahiptir.
Kullanım kolaylığıGoogle arasında bir yerde: ne iyi ne de kötü, ama en azından başlamanıza yardımcı olacak iyi bir destek var.Facebook Ads kullanımı en kolay olanıdır: çok sayıda görsel, açık bir gezinme ve iyi bir desteğe sahiptirBing Ads oldukça kafa karıştırıcı ve destek o kadar da iyi değil.

PPC Pazarlama

Google Ads, Facebook Reklamları ve Bing Ads, faturalandırma modelini ifade eden tıklama başına ödeme pazarlama platformlarıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bu, bir ağda görünen reklamlar oluşturduğunuz ve kullanıcılar ürününüzü satın alıp almamaya bakılmaksızın reklamınıza yapılan her tıklama için ödeme yaptığınız anlamına gelir.

Bunun bir biçimi SEM veya arama motoru pazarlamasıdır. Burada, arama motorunun erişimi bir ağ olarak kullanılır. Google Reklamları, Facebook Reklamları ve Bing Reklamlarının tümü PPC pazarlama terimi kapsamındadır, ancak SEM terimi altında değildir. Çünkü Facebook’un kendisi bir arama motoru değil, bir sosyal ağ. 

PPC pazarlamasında, iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız: Bir yandan, çok sayıda tıklama çoğu zaman hiçbir şeye yol açmaz ve çoğu zaman hiçbir şeye yol açmaz; diğer yandan, potansiyel bir müşteri reklamınız sonucunda ürününüzü satın alırsa, 3 ABD doları tutarında bir tıklama 200 ABD doları kâr sağlayabilir.. 

Bu yüzden hangi tıklamaların etere girdiğini ve hangilerinin dönüşüm sağladığını öğrenmelisiniz. Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay.

Savaş Kurmak

Savaş turlarına başlamadan önce yarışmacıları tanıtalım.

Google Ads, modern pazarlama dünyasında vazgeçilmez hale geldi. Google’ın pazarlama platformu, modern pazarlamacılara istedikleri her şeyi sunan karmaşık ve çok analitik bir pazarlama çözümü haline geldi.

2018’de (daha önce Google Adwords olarak biliniyordu) “Google Ads” olarak yeniden adlandırılan Google, modern pazarlamacılara hem erişim hem de analitik işleme algoritmaları açısından en uygun bir PPC aracı sağlamak için devasa veri havuzunu ve yoğun erişimini kullanıyor. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama

Google Ads, reklamınızın kalitesini ve diğer pek çok şeyi ölçen “kalite puanı” na dayanır. Kalite puanı önemlidir, çünkü Google Ads kullanmak istediğiniz anahtar kelimelere teklif vermenizi gerektirir. 

Kalite puanınızın ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak, reklamlarınız farklı zaman dilimlerinde farklı anahtar kelimeler için gösterilir. Hem kalite puanı hem de teklif, yalnızca teklifi değil, kampanyanızın başarısını tanımlar.

Facebook Reklamları

Facebook’un en büyük hayranları olmasak da, Menlo Park’ın teknoloji devi olmadan dijital bir dünya hayal etmenin zor olduğunu itiraf etmeliyiz. Girişimci bir bakış açısından, Facebook’u sadece sosyal medya stratejiniz için değil, ücretli reklamlar da buraya yerleştirmelisiniz. 

Her gün ortalama 1,59 milyar insan Facebook kullanıyor, bu nedenle teorik olarak reklamınızı günde 1,59 milyar çift göz önüne yerleştirebilirsiniz.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama

Facebook, sırasıyla 2012 ve 2014’te sosyal ağ Instagram’ı ve mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ı satın aldı. Pazarlama açısından bakıldığında, Facebook ilk WhatsApp reklamlarının 2020’de görüneceğini duyurduğundan, artık hem Facebook hem de Instagram ve yakında WhatsApp’ı kullanabileceğiniz anlamına geliyor.. 

Facebook, 2019 yılında pazarlama işinden 16,6 milyar dolar gelir elde etti. Instagram şu anda yüksek seviyede, ancak teknoloji devinin bu oranda ne kadar uzayabileceği ve WhatsApp için planlanan reklamların işe yarayıp yaramayacağı tartışmalı..

Bing Ads

Bing – Microsoft’tan bir arama motoru olan Bing ile hiçbir zaman haklı olarak gerçekten hiçbir şey yapmamış olanlar için. 2009’da piyasaya sürüldüğünde, artık Microsoft’un rekabetçi bir arama motoru sunma girişimlerinin ardılı.

Google-Facebook-Bing-Bing-Arama

MSN Arama, Windows Live Arama ve Canlı Arama gibi önceki yaşamlarından sonra, Bing gerçekten de ayda yaklaşık 6 milyar arama ile ciddi bir arama motoruna dönüştü. Bu, Google’ın arama hacmine (günde 5,6 milyar arama) kıyasla küçük görünebilir, ancak umarım platform biraz daha büyür.

Çoğunlukla hafife alınan Bing, pazar payını sürekli genişletebildi. Bunun nedenleri arasında birkaç Windows 10 ürününe akan entegrasyon ve Apple, Amazon ve Yahoo ile işbirlikleri bulunmaktadır. 2018’de Bing, Google ve Baidu’nun arkasındaki üçüncü en büyük arama motoru oldu. 

Google-Facebook-Bing-Bing-Arama-Sonuçları

Microsoft, aktif topluluğu pazarlama amacıyla kullanmak için uzun süre beklemedi. 2006 yılında adCenter’ı tanıttı ve birkaç kez yeniden adlandırdı. 2012 yılında Microsoft adCenter, Bing Ads oldu. 

Google Ads’e benzer şekilde Bing Ads de Microsoft Arama Ağı’nda kullanılabilir. Bing Ads’in tekrar markalaştırılmasının nedenlerinden biri de buydu. 2019 yılında Bing Ads, Microsoft Advertising oldu. Ancak, basitlik adına, bu makalede Bing Ads olarak adlandıracağız.

Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, makalenin en heyecan verici kısmına geçmek istiyoruz: dünyadaki en büyük üç PPC pazarlama platformunu karşılaştırmak. 

Google Reklamlarını, Facebook Reklamlarını ve Bing Reklamlarını üç turda karşılaştıracağız ve karşılaştıracağız. Her rauntta bir kazanan ve bir koşucu olacak. Her turun galibi iki puan alır, ikinci sırada bir puan alır ve üçüncü sırada eli boş kalır.

İlk turda, en önemli özelliklere ve ilgili platformun erişimine yakından bakacağız. İkinci ve üçüncü turlarda platformların fiyatlandırma ve kullanım kolaylığı açısından savaşmasına izin verilecek. 

Birinci Tur: Reklamcılık Özellikleri ve Erişim

İlk turda, her platformun erişim ve reklamcılık özellikleriyle, yani pazarlamacılar için vazgeçilmez olan tüm işlevlerle başlayacağız.. 

Diğer şeylerin yanı sıra A / B testi, kitle yönetimi, coğrafi hedefleme, reklam biçimleri ve genel hedefleme seçenekleri gibi işlevleri inceledik. Ayrıca, her bir reklam platformunu benzersiz kılan özellikleri vurguladık.

Bugünün müşteri yolculuğu, son dönüşüm yapılana kadar birkaç temas noktası içeriyor. Çevrimiçi bir pazarlamacı olarak bu müşteri yolculuğuna en iyi şekilde eşlik edebilmeniz için, potansiyel müşterilerinizi en iyi şekilde izlemek ve yeniden hedeflemek için aynı anda birden fazla platformda olmak önemlidir. 

Bu nedenle, platformların sayısı ve her bir reklam görüntülü reklam ağının boyutu da önemli bir sıralama ölçütüdür.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Google Adwords, Google Ads olarak yeniden adlandırıldı. Bugün Google Ads yalnızca arama motorunda görüntülemek istediğiniz reklamları yönetmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda Google AdSense, YouTube ve hatta mobil uygulamalarda da reklam verebilirsiniz..

Google AdSense, web sitesi operatörlerinin web sitelerinde reklam alanı sunarak trafiklerinden para kazanmalarını sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet özellikle yüksek trafikli web siteleri için ilginçtir. Bir pazarlamacı olarak bu yerleri Google Ads aracılığıyla kullanabilir ve kendi sitelerinizi bu tür sitelere yerleştirebilirsiniz.

Google-Facebook-Bing Google tarafından asense

Örneğin arama motorunda Google reklamınızı tıklayan, sepetlerine bir ürün ekleyen ancak son adımda ödeme işlemini iptal eden kullanıcıları yeniden hedeflemek istiyorsanız bu özellik özellikle ilginçtir. 

Sözde “terk edilmiş arabalar”, temel olarak e-ticaret yöneticilerinin parmaklarından geçen büyük paralardır. Ancak Google AdSense, bu terk edilmiş alışveriş sepetlerini çok çeşitli web sitelerinde yeniden hedeflemenin harika bir yoludur. 

Ayrıca, Google Ads üzerinden YouTube’daki reklamlarınızı düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz. Bu Facebook Reklamları ve Bing Reklamlarına göre muazzam bir avantajdır.

Google Ads’in erişimini farklı platformlardan eklerseniz (yani, tüm Google görüntülü reklam ağına bakarsanız), reklamlarınızı aşağıdaki kanallara yerleştirebilirsiniz:

 • AdSense’te 2 milyon kişi
 • Google Arama üzerinden günlük 5,6 milyar arama
 • Ayda 1,9 milyar YouTube ziyaretçisi giriş yaptı
 • 2,5 milyar aktif Android cihazı (uygulama pazarlaması için)

Gizlilik açısından bakıldığında, kaç Google ürününü kullandığımız ve bugün markamızla kaç temas noktası kullandığımız korkutucudur. Bununla birlikte, çevrimiçi pazarlama açısından bakıldığında, çok faydalıdır..

Şimdi reklam biçimlerine geçelim. Google, geniş erişimi ve reklam yerleştirebileceğiniz birçok platformu sayesinde birçok farklı reklam biçimi sunmaktadır. Pazarlama kampanyanızın hedefine bağlı olarak Google size aşağıdaki reklam biçimlerini sunar: 

 • Arama: Daha çok Google Arama’da görüntülenen metin tabanlı reklamlar
 • Görüntülü reklam: Tüm Google AdSense ağında görüntüleyebileceğiniz metin ve resim tabanlı reklamlar
 • Alışveriş: Google Arama’da da görüntülenen ürünler için özel olarak optimize edilmiş reklamlar
 • Video: YouTube’da görüntüleyebileceğiniz video tabanlı reklamlar
 • Akıllı: Bu reklam seçiminde, sizin ve pazarlama kampanyanız için Google tarafından farklı biçimler optimize edilir
 • Uygulama: Uygulamalara ve uygulama mağazasına yerleştirebileceğiniz metin tabanlı reklamlar

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Biçimleri

Alışveriş reklamları yerleştirmek için, içinde ürünler bulunan bir Google Satıcı hesabınızın olması gerekir. Bir e-ticaret yöneticisiyseniz, Google Ads üzerinden alışveriş reklamları vermeyi planlıyorsanız, e-ticaret platformunuzun Google Merchant Center ile entegrasyonunu kontrol etmelisiniz.. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Alışveriş

Mağazanızda yüzlerce ürün varsa, büyük olasılıkla her birini Google Merchant Center’a manuel olarak aktarmak istemediğiniz için entegrasyon ürün içe aktarma için önemlidir. Bu, işletmeniz için en iyi e-ticaret platformunu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. 

Reklamcılık özellikleri için bir diğer önemli kriter hedeflemedir. Google Ads, reklamlarınızı farklı şekilde hizalamanıza olanak tanır. Hedef kitlenizi – hedef kitlenizi – ayrıntılı olarak ayarlayabilirsiniz. Google Ads, diğer şeylerin yanı sıra, çoğu çevrimiçi pazarlamacı tarafından sıklıkla unutulan demografik özellikleri, ilgi alanlarını ve coğrafi yönleri ayarlamanıza da olanak tanır.

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Location

İçerik açısından, bazı ayarlamalar da yapabilirsiniz. Reklamlarınızı doğru yerler için daha ayrıntılı hale getirmek için konuyu, yerleşimi ve alakalı anahtar kelimeleri ayarlayabilirsiniz. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Kitleler

Tartışmak istediğimiz son özellik, anahtar kelime planlayıcı. Google Ads, Google trendlerine ek olarak yararlı bir araç sağladığı için bu konuda önemli puanlar toplar. Google anahtar kelime planlayıcı, reklam kampanyalarınızı ve anahtar kelimelerini tahmin etmenize, planlamanıza ve yönetmenize yardımcı olur. 

Anahtar kelime planlayıcı ile, kampanyanızı biraz genişletmek istiyorsanız yeni anahtar kelimeler için ilham alabilirsiniz. Hacim, rekabet ve tıklama başı maliyet açısından mevcut anahtar kelimeler için tahminler de alabilirsiniz.. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Kelime-Planlayıcısı

Facebook Reklamları Reklamcılık Özellikleri

Şimdi ikinci sağlayıcıya geçelim: Facebook Reklamları. Facebook, erişim açısından Google’a bile yaklaşamıyor. Günlük 1.59 milyar Facebook kullanıcısına ek olarak, bir milyar Instagram kullanıcısı da var. 

Ancak bu, Google ile rekabet etmek için yeterli değildir. Google neredeyse tüm interneti kapsıyor olsa da, Facebook ve Instagram’a reklam yerleştirmek için yalnızca Facebook Reklamlarını kullanabilirsiniz. 

Öte yandan, Facebook’un Google ve Bing’e karşı belirleyici bir avantajı var: duygular ve sosyal davranış. Sosyal medyada kendimiz, davranışlarımız ve alışkanlıklarımız hakkında bilinçsiz olarak bilgi veriyoruz. Bu, Facebook gibi bir veri devinin, bir çevrimiçi pazarlamacı olarak kullanabileceğiniz hakkımızda bilgi üretmesini inanılmaz derecede kolaylaştırır..

Duygular satın alma kararında büyük rol oynar. Bir pazarlamacı olarak bu bilgilere erişiminiz varsa ve kişiler veya varsayımlarla çalışmak zorunda kalmazsanız, pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek için birçok imkanınız olacaktır. Ancak, bu noktada her şeyin ne kadar doğru veya doğru olduğunu düşündüğümüzü tartışmak istemiyoruz.

Facebook’un Google Ads gibi bir anahtar kelime planlayıcısı yok, ancak buna ihtiyacınız yok. Facebook’un pazarlamasının arkasındaki ilke, Google Ads ve Bing Ads’ten temel olarak farklıdır. Anahtar kelimeler veya arama sorgularında düşünmek mantıklı değildir, bu yüzden bunları planlamanız gerekmez. Facebook ilgi alanları ve kitlelerle daha fazla ilgileniyor. 

Facebook’un güçlü bir özelliği, adından da anlaşılacağı gibi mevcut bir kitlenin bir yansıması olan benzer kitleler.. 

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-lookalike

Çeşitli pazarlama kampanyalarında ürün veya hizmetiniz için en uygun kitleyi oluşturduğunuzu varsayalım. Benzer kitle özelliği ile artık Facebook’un mevcut kitlenize benzediğine inandığı benzer bir kitle oluşturabilirsiniz. Bu benzerlik, demografi veya ilgi alanları gibi şeyleri ifade eder.

Benzer kitlenizin ne kadar benzer olduğuna bağlı olarak, kitlenin boyutu değişir. Basitçe söylemek gerekirse, yeni kitle eski kitlenize ne kadar kesin bir şekilde benziyorsa o kadar küçük olur. Benzer bir kitle oluşturmak için, ilk kitlenizde yalnızca 100 kişinin olması gerekir.

Bu özelliği özellikle ilginç buluyoruz çünkü birden çok kampanya yayınlayabilir, farklı hedefler belirleyebilir ve ardından hangi kitlenin sizin için en iyi olduğunu görebilirsiniz. Ardından, ideal kitlenizden benzer bir kitle oluşturursunuz ve bir sonraki adımda daha fazla ayrıntıya girebilir ve daha fazla gelir, dönüşüm ve abonelik oluşturabilirsiniz.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-oluşturma-lookalike

Bu durumda, ilk kitlenin kalitesi ve benzer kitlenin boyutu pazarlama başarınız için belirleyicidir.

Hedefleme söz konusu olduğunda, Facebook Ads’in Google ve Bing’den daha iyi bir iş yaptığını düşünüyoruz. Her şeyden önce, Facebook’un pazarlama amaçlı kullanabileceğiniz inanılmaz bir veri şansı var. Örneğin, Instagram’da belirli bir sayfayı beğenen veya takip eden kullanıcıları hedeflemeye başlayabilirsiniz.

İnsanları yalnızca demografik özelliklere veya coğrafyaya göre değil, ilgi alanlarına göre de filtreleyebilirsiniz. Google Ads ve Bing Ads ile karşılaştırıldığında, çok ayrıntılı olabilir ve sözde “bağlantılar” ile çalışabilirsiniz. Sık kullanılan bağlantılara örnek olarak, sitenizi tıklayan veya belirli bir uygulamayı yükleyen kişiler verilebilir.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-oluşturma-İzleyici

Bize göre, bu özelliği yalnızca pazarlama kampanyanızın başında veya belirli hipotezleri test etmek için kullanmalısınız. İdeal olarak, diğer tüm kitleleri otomatik olarak Facebook pikseli üzerinden oluşturmalısınız.

Son fakat en az değil, reklam biçimleridir. Facebook, aşağıdaki reklam biçimleri arasında seçim yapmanızı sağlar:

 • Fotoğraf: Resimler, metinler ve bağlantılar içeren basit bir reklam
 • Video: Video reklamcılık
 • Öykü: Bağlı Facebook kullanıcılarının iki öyküsü arasına yerleştirilmiş bir video veya resim
 • Messenger: Aslında, bu reklam tek bir reklam biçimi olarak sayılmaz, çünkü yalnızca Messenger’da görüntülenen fotoğraf reklamları içerir.
 • Atlı Karınca: Bu reklam biçimi, aynı konuda ve metinde birden fazla resim (her resmin kendine ait bir bağlantısı vardır) görüntülemenize olanak tanır
 • Slayt gösterisi: Görüntüleri değiştiren bir fotoğraf reklam
 • Koleksiyon: Resimler, fiyatlar ve bağlantılar içeren ürünler ve koleksiyonlar için bir reklam

“Messenger” ve “slayt gösterisi” reklamlarını ayrı ayrı reklam biçimleri olarak saymıyoruz, çünkü Facebook’taki diğer reklam biçimlerinden gerçekten farklı olduğunu düşünmüyoruz. Facebook’un reklam biçimleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-Biçimleri

Bing Ads Reklamcılık Özellikleri

Bing Ads, aslında Google Adwords’ün Microsoft sürümüdür. Yukarıda belirtildiği gibi Bing Ads, Microsoft Arama Ağı’nı kullanır. Bu sadece Bing Search’ü değil, aynı zamanda Windows 10 ve Yahoo gibi diğer platformları da içerir.. 

Microsoft zaten birkaç yıldır Yahoo ile ittifak kuruyor. Sonuç olarak, reklamlarınız Bing ve Yahoo arama sonuçlarında gösterilecek.

İlgili kapasiteleri ve anahtar kelimeleri daha iyi planlamak için Microsoft size tıpkı Google gibi bir anahtar kelime planlayıcı sağladı. Bununla birlikte, Google’ın anahtar kelime planlayıcısının kullanımını çok daha kolay buluyoruz (aşağıdaki kullanım kolaylığı bölümüne bakın).

Google-Facebook-Bing Microsoft-Kelime-Planlayıcısı

Microsoft’un Google ve Facebook ile rekabet edebileceğini düşünen herkes yanılıyor. Yukarıda belirtilen aylık 6 milyar sorgu, Google’dan günde 5,6 milyar sorgu ile gerçekten karşılaştırılamaz. Bing, Facebook’un genel kitle boyutuyla da rekabet edemez.

Bing Ads, aşağıdaki görüntüleme türleri arasından seçim yapmanızı sağlar:

 • Genişletilmiş Metin: Google Ads’deki arama ağı reklamlarıyla aynı
 • Dinamik Arama: Otomatik olarak oluşturulan reklamlar. “Genişletilmiş metin” reklamlarıyla, her bir reklamı manuel olarak oluşturmanız ve optimize etmeniz gerekir; “dinamik arama” reklamlarıyla, Microsoft, web sitenize ve aradığınıza bağlı olarak reklamları sizin için oluşturur ve optimize eder. Bu tür reklamlar yalnızca Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de kullanılabilir..
 • Ürün: Arama sonuçlarının sağında gösterilen ürün reklamları
 • Microsoft Kitle: Doğrudan Microsoft Kitle Ağı’ndaki makalelerde (Google AdSense’e benzer) görüntülenen reklamlar. Bu tür reklamlar yalnızca ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’da kullanılabilir
 • Uygulama Yükleme: Akıllı telefonun işletim sistemini otomatik olarak bulan ve müşteriyi doğrudan doğru uygulama mağazasına gönderen genişletilmiş metin reklamlar. Bu tür reklamlar yalnızca ABD’de iOS ve Android için kullanılabilir. Dahası, Microsoft’a göre, “Henüz herkesin bu özelliği yok. Eğer yapmazsan, endişelenme. Yakında gelecek!” Ancak, “kim” daha fazla belirtilmemiştir

Bazı reklam türleri yalnızca belirli ülkelerde kullanılabildiğinden, burada puan düşüyoruz. Örneğin, “Dinamik arama” reklamları yalnızca Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de kullanılabilir. Bu, özellikle toplam kitlenin küçük olması nedeniyle oldukça kötüdür..

Google-Facebook-Bing Microsoft-Kitleler

Bununla birlikte, hedefleme açısından Bing Ads, Google Ads veya Facebook Reklamları ile görülmeyen oldukça benzersiz bir özellik sunar: LinkedIn hedeflemesi, özellikle LinkedIn ağındaki şirketleri, endüstrileri veya iş unvanlarını hedeflemenizi sağlar. Bu özellik aslında sadece Bing Ads ile kullanılabilir, belki LinkedIn artık bir Microsoft şirketi olduğu için. 

Ayrıca, coğrafya ve ilgi alanlarına göre hedefleme yapmak da mümkündür. Maalesef kitleyi demografik olarak sınırlama seçeneğini bulamadık.

Birinci Tur Düşünceler

İlk turda zaten Google Reklamları, Facebook Reklamları ve Bing Reklamları hakkında birçok bilgi vardı, bu yüzden en önemli temel gerçeklere genel bakış:

Ölçütler Google AdsFacebook ReklamlarıBing Reklamları
Ulaşılan PlatformlarGoogle Arama, Google AdSense, YouTube, Google Play, Gmail ve diğer Google ÜrünleriFacebook, Instagram, WhatsApp (yakında)Bing, Windows 10, Yahoo ve diğer Windows ürünleri
Reklam BiçimleriArama, görüntüleme, alışveriş, video, akıllı, uygulamaFotoğraf, video, hikaye, atlıkarınca, koleksiyonGenişletilmiş metin, dinamik arama, ürün, Microsoft kitlesi, uygulama yükleme
Anahtar Kelime PlanlayıcıEvetHayırEvet
Hedefleme SeçenekleriDemografi, coğrafi ve (sınırlı) ilgi alanlarıDemografi, coğrafi, ilgi alanları ve sosyal davranışCoğrafi, LinkedIn ve (sınırlı) ilgi alanları
Benzer KitleEvet, “benzer kitleler” olarak adlandırılıyorEvetHayır

Google Ads açık ara en geniş erişime sahiptir: İnternetin algılanan yüzde 90’ı. Ayrıca, pazarlama platformunda bir anahtar kelime planlayıcı, benzer kitleler ve birçok reklam biçimi vardır.

Facebook Ads daha iyi hedefleme seçeneklerine sahiptir ve genel performans açısından Google’a yakındır. Ancak, bize göre, Facebook Reklamları aracılığıyla birden fazla kanal üzerinden müşteriye yetişmek daha zordur. Bing Ads, platform eksikliği, erişimi ve özellikleri nedeniyle üçüncü sırada yer alıyor.

Birinci Tur Birincisi: Google Ads

İkinci: Facebook Reklamları

İkinci Tur: Fiyat

PPC pazarlaması alanında fiyatlandırma hakkında genel açıklamalar yapmak inanılmaz derecede zordur. Sonuçta tıklama başına ne kadar ödediğiniz anahtar kelimeden anahtar kelimeye değişir. Yarışma da çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu, ortalama tıklama başına maliyet veya TBM temelinde rekabetçi pazarlar belirleyebileceğiniz anlamına gelir. 

“Google Ads daha pahalı ve Facebook Reklamları ucuz” veya “Google Ads’in ortalama TBM’si 2 $” (yine de tamamen saçma) gibi bazı çevrimiçi yayınların yaptığı şüpheli ifadelerden kaçınmak istedik. Aksine, daha iyi ve doğru değerlendirmeler için çalışıyoruz, bu yüzden fiyatları ölçmenin bir yolunu bulduk.

Üç farklı niş için yolumuzu araştırdık ve belirli anahtar kelimeler için ilgili TBM’lere baktık ve birbirleriyle karşılaştırdık..

Açıkçası, bu sürecin mutlaka temsili olmadığını da biliyoruz. Bunun nedeni, örneğin, bir bölgede daha fazla kişi Bing Ads’te tanıtılırken, diğer bölgelerde Google Ads’de tanıtılan daha fazla kişi bulabilirsiniz. Bununla birlikte, genel maliyetler için iyi bir his verir ve her şeyden önce, kullanım durumunuzun maliyetlerini bulmanın bir yolunu gösterir.

Google Ads ile Facebook Ads ve Bing Ads arasındaki mücadeleyi fiyat düzeyinde değerlendirmek için aşağıdaki üç niş alanını kullandık:

 • VPN (Anahtar Kelimeler: vpn, ücretsiz vpn, nordvpn, expressvpn, ipvanish, firestick için ücretsiz vpn, vpn ücretsiz android, en iyi ücretsiz vpn)
 • Saç fırçası (Anahtar Kelimeler: saç fırçası, revion bir adım, saç süngeri, revion bir adım saç kurutma makinesi ve hacim, saç düzleştirici fırça, fön makinesi fırça, revion fırça kurutma, dolaşık açma fırçası, doğrultma fırçası)
 • Web sitesi oluşturucu (Anahtar kelimeler: web sitesi oluşturucu, ücretsiz web sitesi oluşturucu, ücretsiz web sitesi oluşturucu, wix fiyatlandırma, en iyi web sitesi oluşturucu, web sitesi yapımcısı, wix web sitesi, sitebuilder, web oluşturucu, en kolay web sitesi oluşturucu, e-ticaret web sitesi oluşturucu)

İlk olarak Google Ads bir anahtar kelime listesi oluşturdu. Buna göre, “vpn” nişindeki ilgili anahtar kelimeler için aşağıdaki fiyatları aldık.

“Sayfa Başı Teklifi” henüz açıklamamış yeni bir terimdir. Sayfanın üst kısmına ilişkin bir teklif, adından da anlaşılacağı gibi, arama sonuçlarında üst sıralara teklif vermekle ilgilidir. “Düşük aralık” ve “yüksek aralık” fiyat aralığını gösterir. 

Örneğin, “vpn” anahtar kelimesinin arama sonuçlarında en üst sıralara gelmesi için en az 3.20 $ ve en fazla 12.06 $ maliyeti. Bu, biri sayfanın üst kısmındaki reklamınızı tıkladığında size bu kadar pahalıya mal olacağı anlamına gelir. Bu niş için ortalama tıklama başına maliyet 1,72 ABD doları ile 6,76 ABD doları arasında. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-VPN-TBM

Daha sonra, niş “saç fırçası” nı aşağıdaki sonuçlarla analiz ettik.

Gördüğümüz gibi, bu nişteki fiyatlar önemli ölçüde daha düşük. Ortalama tıklama başına maliyet 0,36 ABD doları ile 1,50 ABD doları arasındadır. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Saç fırçası-TBM

Son fakat en az değil, niş “web sitesi oluşturucu” baktı ve aşağıdaki anahtar kelime önerileri ve fiyatları türettik.

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, bu anahtar kelimeler üç nişten en pahalı olanlardır. Ortalama 5,98 ABD doları – 20,63 ABD doları tutarındaki ortalama tıklama başına maliyetle, bu alandaki anahtar kelimeler diğer iki nişe göre önemli ölçüde daha yüksektir. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Web-Builder-TBM

Facebook Reklamları Fiyatı

Ne yazık ki, Facebook Reklamlarının fiyatı önceden kolayca ölçülemez. Bu noktada, tahminler üzerinde çalışmalıyız çünkü Facebook, Google veya Bing Ads için anahtar kelime planlayıcı gibi bir tahmin aracı sağlamaz. 

Ancak bunun nedeni, Facebook’un bir reklam platformu olarak nasıl çalıştığıdır. Google ve Bing reklamları daha çok planlama ve tahminlere dayanırken, Facebook daha fazla deneme yapmanızı gerektirir. Belki de bu yüzden Facebook Google veya Bing Ads’ten daha ucuzdur.

Size Facebook’ta en az fiyatlandırma hissi vermek için, burada kontrol edebileceğiniz oldukça yararlı bir Facebook reklam maliyeti hesaplayıcısı bulduk..

Hootsuite’a göre, 2017 yılında Facebook reklamları için ortalama TBM 0,35 ile 0,50 dolar arasındaydı. 2018’de fiyatlar kabaca aynıydı. 

Bing Ads Fiyatı

Bing Ads anahtar kelime planlayıcısının, Google’ın yaptığı gibi, üst ve alt teklif sınırları olan hiçbir tahmini yok. Size bir teklif öneriyor ve hepsi bu. Öte yandan, Google Ads’den farklı olarak, aylık aramalarla ilgili kesin veriler sağlamanın harika olduğunu düşünüyoruz.

“Vpn” niş için aşağıdaki verileri çıkardık.

Bing Ads ile Google Ads’i karşılaştırmanın bir yolunu bulmamız gerekiyordu. Bu nedenle, bu örnekte, Google Ads ’in TBM’si için üst ve alt teklif sınırlarının ortalamasını aldık. Tablodan da görebileceğiniz gibi Bing Ads, Google Ads’den çok daha ucuzdur, ancak sonuçta reklamlarınızı daha küçük bir kitleye gösterirsiniz.

Google-Facebook-Bing Microsoft-Pazarlama-VPN-TBM

Niş “saç fırçası” için aşağıdaki değerleri elde ettik.

Bu nişte, fiyat farkları o kadar büyük olmadığından, özellikle Bing Ads’teki aylık arama hacmi çok daha küçük olduğu için Google Ads ile bağlı kalmak daha mantıklı..

10 sentlik bir fark nedeniyle binlerce ve binlerce potansiyel beklentiyi kaçırmaya değmez. Ayrıca, “fön makinesi fırçası” gibi bazı anahtar kelimeler için Bing Ads, Google Ads’den daha pahalıdır. 

Google-Facebook-Bing-Mircosoft-Pazarlama-Saç fırçası-TBM

Son olarak, “web sitesi oluşturucu” nişindeki anahtar kelimelerin sayısı.

Burada farkı çok net bir şekilde görebilirsiniz. “E-ticaret web sitesi oluşturucu” anahtar kelimesi ile Bing Ads, tıklama başına 22,11 ABD doları tutarında daha ucuzdur. Elbette, hacim çok daha düşüktür, ancak bu senaryoda, fiyatlandırma açısından bakarsanız, Google Ads yerine Bing Ads kullanmak daha mantıklı olabilir..

Google-Facebook-Bing Microsoft-Pazarlama-Web-Builder-TBM

Yuvarlak İki Düşünce

Buradaki ortalama tıklama başına maliyete bakarsak, Facebook’un açık kazanan olduğunu düşünebilirsiniz. Tıklamalar Facebook ve Bing Ads’te Google Ads’den daha ucuz olabilir, ancak ölçüm yöntemimiz, yatırım getirisi gibi diğer performans göstergelerine göre karşılaştırıldığını garanti etmez.

Fiyat bir şeydir, ancak ortalama tıklama oranlarının ve dönüşüm oranlarının platformdan platforma ne şekilde farklı olduğu da göz önünde bulundurmanız gereken şeylerdir. Facebook’ta Google veya Bing’den oldukça farklı olan kullanıcı amacından bahsetmiyorum. 

Bununla birlikte, hangi platformun daha ucuz veya daha pahalı olduğu hakkında genel açıklamalar yapmak zordur. Bu yüzden bir karşılaştırma aracı olarak fiyatla takıldık ve burası Facebook Reklamlarının rakipsiz olduğu yer. Ortalama bir TBM Google Ads’den çok daha ucuz olduğu için Bing Ads ikinci sırada yer alıyor.

Birinci Tur Birincisi: Facebook Reklamları

İkinci: Bing Ads

Üçüncü Tur: Kullanım Kolaylığı

Şöyle söyleyelim: Burada listelenen yazılım çözümlerinin hiçbiri kullanım kolaylığı nedeniyle bir ödül almayacak ve bu sorun değil çünkü insanların bir PPC platformunda karmaşık gereksinimleri var. Böyle bir sistemin birçok farklı araca, pencereye, hesaplamaya, analize ve gösterge tablosuna sahip olması gayet normaldir.. 

Bu nedenle, Google Ads, Facebook Reklamları ve Bing Reklamlarına alışmak için biraz zaman harcayacağınız doğaldır. Herhangi bir öğrenme aşamasında olduğu gibi, desteğine ve bilgi tabanına erişmeniz gerekir. Bununla birlikte, sadece tasarım ve kullanılabilirliğe değil, aynı zamanda belgelere, desteğe ve çok daha fazlasına da odaklanacağız..

İlk bakışta, Google Ads’in kullanıcı arayüzü oldukça eski görünüyor. Ancak, giriş yaptıktan hemen sonra gördüğünüz gösterge tablosu net bir şekilde düzenlenmiştir.

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Pano

Diğer gösterge tablolarının çoğu tablo şeklinde bir tasarıma sahiptir:

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Anahtar kelimeler

Pazarlama kitlelerinizi yönetmek istiyorsanız, Google’ın arayüzünün görsel olarak çekici olmadığını göreceksiniz. Ayrıca, “kitleler” sekmesinde, kampanyalarınıza veya reklam gruplarınıza eklediğiniz kitleleri bulacaksınız, ancak özel kitlelerinizi bulamazsınız. 

Bu “pazardaki kitleler”, Google tarafından ilgi grupları veya belirli bir pazarda zaten aktif olan kişiler olarak tanımlanır. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Kampanya-Kitleler

Ayrıca, harici kaynaklardan otomatik olarak doldurulan kitleler oluşturmak oldukça zaman alıcıdır. İdeal olarak, iki sistemi “yalnızca” kullanmanız gerekir: Google Analytics ve Google Etiket Yöneticisi. 

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-Özel-Kitleler

Özellikle e-ticaret sahipleri için bireysel ödeme adımlarını izlemek oldukça zaman alıcıdır. Facebook bu açıdan çok daha basit. 

Bir başka kullanılabilirlik kusuru da “görüşler” te çalışıyor. Hangi kampanyayı, reklam grubunu veya reklamı düzenlediğinizi hızla kaybedersiniz. Bu kullanılabilirlik yaklaşımı büyük miktarda veri için yararlı olabilir, ancak yeni başlayanlar için, kafa karıştırıcı. 

Google Ads’de yeni bir kampanya oluşturmak istiyorsanız, yeni başlayanların bir veya iki terimi araştırması gerekmesine rağmen menünün kendisinin çok basit olduğunu göreceksiniz..

Google-Facebook-Bing Google tarafından Pazarlama-oluşturma-Kampanyası

Bununla ilgili olarak, Google birkaç saat içinde cevap veren kapsamlı bir bilgi tabanı ve mükemmel destek oluşturdu. Herhangi bir sorunuz varsa, her zaman Google’ın destek ekibiyle iletişim kurabilirsiniz. 

Özellikle Google Ads ile işinizi nasıl tanıtacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa veya Google Ads için bazı genel başlangıç ​​ipuçlarına ihtiyacınız varsa, Google Ads ile ilgili makalelerimize de göz atabilirsiniz..

Facebook Reklamları Kullanım Kolaylığı

Facebook’un kampanya yöneticisi ve kitle yöneticisi çok görsel olarak çekici. Özellikle hesabınızın genel görünümüne benziyoruz; 

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-Pano

Verilen hiyerarşi – Hesap > Kampanyalar > Reklam Kümeleri > Reklamlar – açıkça görüntülenir ve farklı düzeyler arasındaki gezinme çok görünür olduğu için Google Ads’deki “görüntüleme sorunu” mevcut değildir. 

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-İzlenim

Kitle yöneticisi de Google Ads’e göre açıkça yapılandırılmış ve kullanımı daha kolaydır. Sonuç olarak, görseller Facebook Reklamlarında kitle oluşturmayı kolaylaştırıyor. 

Facebook’ta kitle oluşturmak da Google’dan daha kolaydır. Google Ads birkaç sistem yapılandırmanızı gerektirirken, Facebook sadece izleme pikselini entegre etmenizi ve bunu yalnızca birkaç adımda istediğiniz kampanyalara bağlamanızı ister. Genel olarak, Facebook’un kitleleri kullanmasını daha çekici ve net buluyoruz.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-Kitle-Yöneticisi

Facebook’u ayarlamakta sorun yaşamamak için tarayıcınızın reklam engelleyicisini kapatmak en iyisidir. Facebook Reklamlarında bir kampanya oluşturmak için “kampanyalar” sekmesinin altındaki “oluştur” u tıklamanız yeterlidir.  

Google-Facebook-Bing-Facebook-Pazarlama-Yeni-Kampanya

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Facebook’ta yeni kampanyalar oluşturmak çok kolaydır ve Google Ads’den farklı olarak birden fazla adım gerektirmez.

Ayrıca, reklam modellerinizi oluşturabileceğiniz ve diğer Facebook pazarlamacılarından ilham alabileceğiniz “yaratıcı merkez” i çekici buluyoruz. Burada karşılaştırılan üç platform arasında, bu yaratıcı merkez, görsel reklamlarınızın iyi görünmesini sağlamanın en iyi yoludur.

Google-Facebook-Bing-Facebook-Yaratıcı-Hub

Bing Ads Kullanım Kolaylığı

Bing Ads ile, oturum açtığınız anda ekranda en önemli şeyleri görürsünüz. Ancak, çeşitli gezinme menüleri olduğu için anlaşılması kolay bulamadık ve neyi nerede bulacağınız her zaman net değil yeniden arıyorum. 

Google-Facebook-Bing Microsoft-Pazarlama-Pano

Hem kampanya yöneticisi hem de kitle yöneticisi Google Ads ile çok benzer. Burada da her şey çok tablo ve gerçekten göz alıcı değil.

Google-Facebook-Bing Microsoft-Kampanya-Yöneticisi

Kitle yöneticisi daha da kafa karıştırıcı görünüyor çünkü farklı görsel öğeler bir araya geliyor: önce gösterge tablosu grafikleri, daha sonra bir süreç açıklaması ve altta gerçek kitleye genel bakış ve yeni kitleler oluşturma olanağı (ilişkilendirme de denir).

Google-Facebook-Bing Microsoft-Kitle-Yöneticisi

Bing Ads canlı destek sağlar, ancak gerçekten yararlı değildir ve bir insana değil, bir bota yazıyormuş gibi hissettirir. Bu varsayım garip cümlelerden, uzun bekleme sürelerinden ve sormadığımız soruların cevaplarından ortaya çıktı. 

Ayrıca, dokümantasyon Google veya Facebook’tan olduğu kadar iyi değildir ve yakalamak için çok fazla çalışma gerektirir..

Üçüncü Tur Düşünceler:

Bu bölümün başında da belirttiğimiz gibi, buradaki üç platformdan hiçbiri gerçekten kullanıcı dostu değil. Ancak bu, tasarımcının eksikliğinden çok yazılımın doğasından kaynaklanmaktadır. Google, Facebook ve Microsoft geçmişte birkaç kez iyi yazılım geliştirmeyi bildiklerini kanıtladılar. 

Ancak sonuçta Facebook Reklamlarının kullanımı en kolay olanı. Birçok görsel bileşen ve tutarlı bir tasarımla sosyal ağ bizi her düzeyde ikna ediyor.

Google Ads ikinci sıradadır, çünkü kullanımı Bing’den daha kolaydır ve ihtiyacınız olan bilgileri destekten daha kolay alır veya dokümantasyonda bulabilirsiniz.

Birinci Tur Birincisi: Facebook Reklamları

İkinci: Google Ads

Karar

Karşılaştırmamızda, önce Facebook Reklamları ve ikinci olarak Google Ads tamamlandı.

Bu, Facebook Ads’in işiniz için en iyi çözüm olduğu anlamına gelmez. Her zaman pazarlama hedeflerinize, kişisel becerilerinize, iş modelinize ve diğer birçok şeye bağlıdır. Bazı durumlarda Bing Ads bile Google Ads’den daha iyi sonuçlar elde edebilir. 

Sonuç olarak, şirketlerin farklı amaçlar için birden fazla PPC platformu kullanması normal ve yaygındır. Örneğin, marka bilinirliğini artırmak için Facebook Reklamlarını ve satışları artırmak için Google Ads’i kullanmak yararlı olabilir.

Bazen bir açılış sayfası oluşturmaya ve ardından siteye trafik çekerek farklı PPC platformlarını test etmeye yardımcı olabilir.. 

İncelememiz hakkında ne düşünüyorsunuz? En çok hangi PPC platformunu beğendiniz: Google Reklamları, Facebook Reklamları veya Bing Reklamları? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map