Bulut tabanlı muhasebe yazılımı dünyasında, şirketiniz için doğru hizmeti bulmak zor olabilir. Tüm platformlar aynı özelliklere sahip değildir ve bazen başka türlü mükemmel bir çözüm olabilecek şeyde şaşırtıcı boşluklar vardır..


Alandaki ana rakiplerden ikisi olan FreshBooks ve Xero, aynı özelliklerin çoğuna sahiptir, ancak her birinin önemli süreçleri yoktur, bu da sizi diğer programlara bakmanıza neden olabilir. İşletmeniz için hangisinin en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için bu makalede FreshBooks ile Xero’yu karşılaştıracağız.

Bireysel programlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, FreshBooks incelememize ve Xero incelememize göz atmanızı öneririz. Her ikisi de en iyi muhasebe yazılımı seçimimizi de yaptı. İhtiyaçlarınızı karşılamak için hangisinin daha uygun olabileceğini keşfetmek için okumaya devam edin.

1

Faturalama

Bir faturada ihtiyacınız olan şey işletmeye ve müşteriye göre değişir, ancak bazı şeyler her zaman aynıdır. Faturaların kime faturalandırdığınızı, ne için faturalandırdığınızı ve ödemenin ne zaman yapılacağını belirten alanlara ihtiyacı vardır. FreshBooks ve Xero’nun temelleri vardır, ancak daha gelişmiş özellikler arıyorsanız, aşağıdaki tabloya bakın.

Hizmetler: FreshBooksXero
Yinelenen faturalar gönder
Geciken ücretleri otomatik olarak ekle
Ödeme hatırlatıcıları gönderin
Envanterle entegre et
Saatlerce çalıştı
Faturaları özelleştirin (çok seçenek yok) (bir şablondan)

Faturalarını yan yana karşılaştırdığınızda, önemli farkları göreceksiniz.

Xero’nun faturasında iki ciddi eksiklik var. Not eklemek için kutular varken, fatura yazdırıldığında veya e-postayla gönderildiğinde gösterilmezler. Ayrıca, yüzde 1, net 30 gibi terimler eklemek için bir yer de yok.

FreshBooks’un fatura formunda notlar ve şartlar için yerler vardır. İş başlamadan önce depozito almanız gerekiyorsa, yüzde veya sabit depozito tutarı isteyebilirsiniz. Proje tabanlı işletmeler bunu paha biçilmez bir özellik olarak bulacak.

Her iki hizmet de size özel faturalar verdiğini iddia etse de, bu doğru değil.

FreshBooks, logo ekleme ile renk veya yazı tipini değiştirme arasında seçim yapmanızı sağlar, ancak yalnızca iki şablon arasından seçim yaparsınız.

Xero’da bir faturayı özelleştirmek için bir şablon yüklemeniz gerekir, ancak üzerindeki alanların hizmetin standart fatura alanlarına karşılık gelmesi gerekir. Bir Xero faturasında bulunmayan hiçbir şeyi ekleyemezsiniz. Daha esnek bir program için Zoho Books incelememizi okuyun.

Müşterileri aynı aralıklarla düzenli aralıklarla faturalandırırsanız otomatik, yinelenen faturalar göndermek istersiniz.

Xero’da faturaları “satış” menüsünden tekrarlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zaten bir fatura gönderdiyseniz, tekrar tekrar yapmak için “satış” ekranına geri dönmeniz gerekir..

Tekrarlanan Faturalar

Zaman kazanmak için, FreshBooks bir faturada “kaydet” düğmesine bastıktan sonra ekranda “tekrar et” yapar. QuickBooks Online’ın yaptığı gibi müşteriden zaten bir ödeme almanıza gerek yoktur. Böyle bir şeye ihtiyaç duymanın programın önemli bir dezavantajı olduğunu düşündüğümüzü görmek için QuickBooks Online incelememizi okuyun.

FreshBooks, tüm fiyatlandırma planlarıyla saatlik faturalandırmayı içerir ve bir proje için faturalandırıyorsanız, proje bilgilerini faturaya çekmenize olanak tanır. Xero henüz çalışılan saatler için fatura veremez, ancak henüz projeler yayınlandığından, büyük olasılıkla özelliği yakında ekleyecektir. Bekleyemiyorsanız ve İngiltere’deyseniz, saatlik faturalandırmayı iyi yapan bir hizmet için FreeAgent incelememize göz atın..

Bununla birlikte, tüm işletmeler zaman için fatura vermedi. Ürün tabanlı işletmeler eldeki envanteri taşır ve miktarları çeken bir fatura isteyecektir.

Xero envanter yönetiminde mükemmeldir. Yeni bir hesap oluştururken, SKU’lar ve miktarlar da dahil olmak üzere mevcut envanter e-tablolarını yükleyebilirsiniz. Bir öğe satıldıktan sonra, faturanın açılır menüsündeki envanterinden seçim yapın. Miktarlar otomatik olarak güncellenir.

FreshBooks, ürün paketinde güçlü envanter yönetimi içermez. Bunun yerine, ayrı bir uygulama için ödeme yapmanız gerekir.

Faturaları gönderdikten sonra, bu faturaları tahsil etmenin zirvesinde kalmak önemlidir. FreshBooks ve Xero, eski alacak bakiyenizi izlemeniz için size çeşitli yollar sunar.

“Ödenmemiş gelir”, FreshBooks’un ana gösterge tablosunun üst kısmında görünür. Ödenmesi gereken toplam tutarlar, ekran boyunca uzanan bir çubukta gösterilir. Hizmetin ayrıca eski bir alacak raporu olmasına rağmen, özelleştirilemez ve müşteriye göre sıralayamaz veya filtreleyemezsiniz.

Gösterge Paneli

Bir fatura rezervasyonu yaptıktan sonra, FreshBooks otomatik ödeme hatırlatıcıları göndermek isteyip istemediğinizi sorar. Bu, omuzlarınızı takip etmeyi hatırlamanın yükünü alır. Takip sürelerini ayarlayabilir ve bunları müşteriye göre özelleştirebilirsiniz. Birisi vadesi 30 gün geçene kadar rahatsız edilmek istemediğini söylerse, diğer müşterileri etkilemeden ayarlarını değiştirebilirsiniz..

Xero’nun kontrol paneli, borçlu olduğunuz tutarı sağ üst tarafa “size borçlu olduğunuz faturalar” adlı bir kutuya koyar. Ayrıca yaşlı bir alacak raporu ve vadesi geçmiş faturaların ayrıntılı bir dökümünü içeren bir raporu vardır. Borçlu olduğunuz şeylere dikkat etmek kolaydır ve hizmet müşterilere otomatik ödeme hatırlatıcıları gönderir.

Xero-Pano

FreshBooks, vadesi geçmiş faturalara geç ücret ekler. Xero’da aynı özelliği elde etmek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

FreshBooks’un Xero’ya faturalandırmasını tercih ediyoruz. Zaman kazandıran işlevler ayarlamak daha kolaydır, geç ödeme hatırlatıcıları kişiselleştirilir ve saatlik faturalandırma içerir.

Yuvarlak: FreshBooks için Fatura Noktası

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

2

fatura

İşletmenizi çalışır durumda tutan faturaları ödemek, gelir elde etmek kadar önemlidir. Elektrik ücretlerinizi, satıcılarınızı, sarf malzemelerinizi veya kiranızı ödemezseniz, işiniz kapanacaktır. Bununla birlikte, faturalar bir kâr merkezi değildir, bu nedenle onlara çok fazla zaman harcamak istemezsiniz.

Aylık olarak yinelenen faturalarda otomatik ödeme yapılması zaman ve güç tasarrufu sağlar. FreshBooks ve Xero bunu kolaylaştırır.

FreshBooks’ta, girdiğiniz her faturada “yinelemeyi oluştur” seçeneği görünür.

Xero, “hesaplar” altındaki “alımlar” menüsüne “tekrarlanan fatura” yı koyar. Bunu ayrıca bir faturadaki “fatura seçenekleri” açılır menüsünden de yapabilirsiniz.

Nerede-to-find-Bill

Xero’daki faturalar, ikisi de yazılımdaki bir banka hesabından veya kredi kartından ödeme kadar uygun olmayan çek veya bill.com tarafından ödenebilir.

FreshBooks’ta kredi kartını dosyada tutabilir ve kullanarak fatura ödeyebilirsiniz.

Gösterge tabloları, özellikle otomatikleştirilemeyen hesaplarınızda ödenebilir hesaplarınızın üstünde kalmanıza yardımcı olur.

Xero’daki ana “faturalar” ekranı, tasarı biçimindeki toplam faturaları onay veya ödeme ve kutularda vadesi geçmiş bekliyor bekliyor. Bunun altında, ödenen faturalar nedeniyle faturaları karşılaştıran bir sütun grafiği bulunur. Olağanüstü masrafların bir bakışta güzel bir sunumu.

Bono-Main-Ekran

FreshBooks, “raporlar” altındaki “gider raporu” ve ana “giderler” ekranındaki faturaların anlık görüntüsünü verir. Bununla birlikte, ödenmesi gereken faturalar ana kontrol panelinde Xero’da olduğu gibi açıkça sunulmamaktadır. Yine de bizi uçurmuyor, bu nedenle harcama öncelikli ise Sage Business Accounting incelememize göz atmanızı öneririz..

Tur: Xero Muhasebe için Fatura Noktası

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

3

Raporlar

Bir noktada, her işletme nasıl bir performans gösterdiğini gözden geçirmek zorunda kalacak. Envanteri analiz etmek size neyin hareket ettiğini ve raflarda nelerin oturduğunu söyleyecektir. Müşteri raporları, ödenmemiş bir müşteriyle ilişkileri kesme zamanının geldiğini ortaya çıkarabilir. Raporlar, işletme sahiplerinin işlerini daha iyi yürütmelerini sağlamak için faturaların, faturaların ve diğer işlemlerin verilerini birleştirir ve yoğunlaştırır.

Xero’nun satış ve alımlar, stok ve duran varlıklar, bordro ve projeler hakkında raporları vardır. Standart kar ve zarar, bilanço ve nakit akışı tablolarına sahip bir özkaynak beyanı içeren birkaç muhasebe platformundan biridir..

Raporlar-Main-Ekran

Buna karşılık, FreshBooks’un raporlarına çok az zaman veya çaba harcadığı görülüyor. Sadece dokuz standart rapor vardır ve sunduğu tek finansal tablo kâr ve zarardır. Küçük bir işletmeyi ayakta tutmak için en önemli raporlardan ikisini, hesapların yaşlanmasını ve gider raporlarını alırken, bunlar özelleştirilemez.

Gelişmiş-Raporlar-Kısım

Ücretsiz, bulut tabanlı muhasebe çözümü Wave, Wave incelememizde okuyabileceğiniz gibi raporlarında daha iyisini yapar.

FreshBooks’un raporlara verdiği dikkat eksikliği, aksi takdirde güçlü seçenekleri göz önüne alındığında şaşırtıcıdır. Xero, bu kategoride bariz bir seçimdir. FreshBooks aynı sebepten dolayı FreshBooks vs Wave makalemizde de raundu kaybetti.

Tur: Xero Muhasebe Raporlama Noktası

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

4

Fiyatlandırma

FreshBooks ve Xero, işletmenizle birlikte büyümeyi amaçlayan üç fiyatlandırma planı sunar. Fikir, ihtiyacınız olmayan özellikler için ödeme yapmak zorunda olmamanızdır. Gerçekte, düşük planlarda bir işletme yürütmek neredeyse imkansız.

Xero’nun en düşük seviye planı olan Early, ayda sadece 9 dolara mal oluyor. Sizi beş fatura ve fiyat teklifi gönderme, beş fatura girme ve 20 banka işlemini uzlaştırma ile sınırlar. Bir işletmenin bu seviyede uzun süre devam edebileceğini hayal etmek zor.

FreshBooks’un en ucuz planı olan Lite, aylık 15 ABD dolarıdır, ancak size sınırsız fatura ve tahminler, fatura ödemeleri ve kredi kartı işlemleri sağlar. İşlemleri sınırlandırmasa da, yalnızca beş müşteri eklemenize izin verir. Erken dönemden daha pahalı olabilir, ancak yine de daha iyi değer.

Büyüyen Xero’nun orta katman planı, işleyebileceğiniz işlemlerin sayısındaki kısıtlamaları kaldırır, ancak yeni özellikler eklemez. Fiyat iki katından fazla olduğu için 30 dolara, FreshBooks’u tercih ediyoruz.

Yol ortası planı olan Plus, aylık 25 ABD dolarına mal oluyor ve otomatik ödeme hatırlatıcıları, muhasebe raporları, teklifler ve faturalara geç ücretlerin üstesinden gelme ve Lite planındaki seçeneklere yinelenen faturalar planlama yeteneği ekliyor. Ayrıca en fazla 50 müşteriniz olmasını sağlar.

Xero’nun kurulan en pahalı planı ayda 60 dolara atlıyor. Çoklu para birimi, giderler ve projeler gibi daha fazla işlev ekler. En iyi fiyatlandırma planına kadar fatura ödemesini dahil etmeyerek, şirket sizi hemen bunun için kaydolmaya veya ayrı bir fatura ödeme hizmeti kullanmaya zorlar.

Bu durumda, işletmenizin net gelirini, çevrimdışı olarak manuel olarak hesaplamadan bilmezsiniz. Xero vs Wave makalemizde bu handikap hakkında daha fazla konuşuyoruz.

FreshBooks’un Plus ve Premium seviyeleri arasındaki tek değişiklik, fiyat ve müşteri sayısıdır. Premium’da 500 müşteriye hizmet verebilirsiniz. Aylık 50 $ aylık ücret bunu ve daha ucuz fiyat noktalarında mevcut tüm özellikleri kapsar.

Online ödeme kabul etmek genellikle tahsilat sürecini hızlandırır ve vadesi geçmiş alacakları kısar.

FreshBooks ödeme işlemini entegre eder, ancak toplam tutarın yüzde 2,9’u artı işlem başına 30 sent işlem ücreti ödemeniz gerekir. Müşteriler faturalarını ödemek için faturadaki bir bağlantıyı tıklayabilir.

Xero, entegre ödeme işlemi sunmaz. Bunun yerine, bir uygulama için kaydolmanız gerekir. Bu size ücretler konusunda daha fazla seçenek sunarken, siz ve müşterileriniz için daha az uygundur.

Xero’nun size verdiği şey, bordro işlemedir, ancak yalnızca en yüksek fiyatlandırma seviyesinde. FreshBooks’ta yerleşik bordro işlemi yok.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, FreshBooks’un seçeneklerini tercih ediyoruz. Küçük bir işletme Artı planını yıllarca büyüme riski olmadan kullanabilir.

Round: FreshBooks için Fiyatlandırma Noktası

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

5

Kullanıcı dostu

Test ettiğimiz tüm muhasebe yazılımlarından FreshBooks ve Xero, takip etmek için en temiz ve en kolay iki ara yüze sahiptir. Hiçbir şeyin garip veya kafa karıştırıcı bir adı yoktur ve menü seçenekleri açıkça etiketlenmiş ve sezgiseldir.

FreshBooks’un menüsü ekranın solunda, Xero’nun menü çubuğu ekranın üst kısmı boyunca ilerliyor. Her ikisinin de, ister FreshBooks’taki ana “faturalar” ekranındaki “yeni bir fatura” düğmesi veya Xero gösterge tablosunun “size borçlu olduğu faturalar” kutusundaki artı işareti olsun, yaygın olarak kullanılan özelliklerin hızlı bağlantılarına sahiptir..

Kullanıcı desteğine bakana kadar kullanıcı dostu olmak için iki program arasında seçim yapamadık.

FreshBooks, bulunduğunuz ekranla ilgili “yardım” makalelerinin bağlantılarının yanı sıra platform boyunca yeni kullanıcılar için ipuçlarını ve ipuçlarını dağıtır. Ayrıca e-posta ve telefon desteği sunar.

Mavi-ipuçları-ve-Ctips

Xero’nun bir yardım bölümü ve videolar ve öğreticilerle adım adım talimatları vardır, ancak yazılımda çok fazla yardım yoktur, bu da sizi yardım için farklı bir ekrana çıkmaya ve gitmeye zorlar. Telefon desteği de yok.

Üstün işe alım süreci nedeniyle, FreshBooks kullanıcı dostu olma ödülümüzdür..

Yuvarlak: FreshBooks için Kullanıcı Dostu Nokta

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

6

Gelişmiş işlevler

Binalardan fotokopi makinelerine kadar birçok işletme bilançolarında sabit kıymetlere sahiptir, ancak bunları bulut tabanlı muhasebe yazılımında yönetme yeteneğini bulmak nadirdir.

Bilançonuzda çok sayıda sabit varlık varsa, Xero’ya daha yakından bakmak isteyebilirsiniz. Yerleşik sabit kıymetler modülü amortismanı hesaplar ve günlük girişlerini bertaraf için kaydeder. Başlarken, sabit varlıklarınızı bir e-tablodan yükleyebilirsiniz.

Sabit Varlıklar-Pano

FreshBooks, bir sabit kıymetler çizelgesi içe aktarmanıza veya sabit kıymetler modülü içermez. Ayrı bir uygulama için kaydolabilir ve ödeme yapabilirsiniz, ancak FreshBooks çift girişli bir muhasebe sistemi olmadığı için QuickBooks Online ile olduğu gibi bir günlük girişi rezerve edemezsiniz. İkisinin FreshBooks ile QuickBooks Online parçamızdaki karşılaştırması hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Xero ayrıca envanter yönetiminde FreshBooks’u yener. Her fiyatlandırma planındaki envanteri, ana stok seviyelerini içerir ve raporlar çalıştırır. FreshBooks, muhasebenizle senkronize olan envanter yönetimi istiyorsanız ayrı bir uygulama için kaydolmanızı ve ödeme yapmanızı gerektirir.

FreshBooks’un avantaj sağlayabileceği tek gelişmiş işlev projelerdir. Dosyalarınız için merkezi bir yer elde edersiniz ve ekip üyesi erişimini kontrol edebilirsiniz. Projeler, teslim edilen teslim tarihleri ​​ve teslim tarihleri ​​ile ayrıntılı olarak ayrılabilir.

Düzenleme Projesi

Faturalandırdığınız bir projeyse, FreshBooks’un yazılımında ve uygulamasında zaman izleme vardır. Farklı çalışanlar için farklı saatlik ücretler bile atayabilirsiniz.

Xero sadece yakın zamanda projelerini hayata geçirdi, bu yüzden nasıl karşılaştırıldığını söylemek zor. Bununla birlikte zaman, para ve kârlılığı da takip edebilseniz de, vadesi gelen bir fonksiyona sahip değildir. İnsanları da katkıda bulunmaya davet edemezsiniz. Daha az proje yönetim ücretine sahiptir, daha çok maliyet muhasebesi eğimi vardır.

Xero’nun FreshBooks’tan daha gelişmiş işlevleri vardır. Bununla birlikte, işletmenizin envanter veya sabit varlıkları izlemesi gerekmiyor, ancak projeleri yönetmek istiyorsa, FreshBooks ile devam etmenizi öneririz.

Round: Xero Muhasebe için Gelişmiş Fonksiyonlar Noktası

Logo Tasarım
Xero Muhasebe Logosu

7

Karar

FreshBooks ve Xero arasında seçim yapmak zor çünkü birinin zayıf olduğu yerde diğeri güçlü. Örneğin, FreshBooks envanterde zayıftır ve Xero güçlüdür, ancak FreshBooks, faturaları ve masrafları ayırt etmek için kolay işlemlerinde Xero’yu yener.

Bununla birlikte, FreshBooks’un genellikle Xero’dan daha iyi bir seçim olduğu sonucuna varmalıyız. Yinelenen bir fatura ayarlamak gibi temel işlevleri yerine getirmek daha basit ve daha sezgiseldir. Fiyatlandırması Xero’lardan daha mantıklı ve müşteri desteği için size daha fazla seçenek sunuyor.

Tavsiyemizin istisnası, işletmenizin envanter tabanlı olması, çok sayıda sabit öğeye sahip olması ve raporlara dayanmasıdır. Bu durumda, Xero bariz bir seçimdir.

Hangisini tercih edersiniz, FreshBooks veya Xero? Bu makale ikisi arasında karar vermenize yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me