FreshBooks vs Wave: Yeni Başlayanlar için Savaş 2020’de Başladı

FreshBooks ve Wave en iyi muhasebe yazılımları arasındadır, bu nedenle küçük işletmeler alışveriş yaparken kullanıcı dostu, bulut tabanlı programları düşünmelidir. Bununla birlikte, her ikisi de herhangi bir işletmenin (faturalama ve fatura ödemesi) temel defter tutma ihtiyaçlarını karşılayacaktır, bu nedenle farklılıklarını tanımlamak ve aralarından seçim yapmak için daha derinlere bakmak gerekir..


Her birine derinlemesine bir bakış için FreshBooks incelememizi ve Wave incelememizi okumanızı öneririz..

1

Faturalama

Borçlu paralar üzerinde toplamak, herhangi bir işletmenin hayatta kalmasında merkezi bir öneme sahiptir. Birçok küçük işletme önce bulut tabanlı bir muhasebe çözümüne yönelir, çünkü alacaklarında daha iyi kalmaları ve alacakları takip etmeleri gerektiğini bilirler. Her muhasebe yazılımı programında bulacağınız garanti edilen tek işlevdir. Aşağıdaki grafik, FreshBooks’un ve Wave’in faturalandırma seçeneklerini karşılaştırmaktadır.

Hizmetler: FreshBooksWave
Yinelenen faturalar gönder
Geciken ücretleri otomatik olarak ekle
Ödeme hatırlatıcıları gönderin
Envanterle entegre et
Saatlerce çalıştı
Faturaları özelleştirin (çok seçenek yok) (çok seçenek yok)

FreshBooks kullanıcılara kapsamlı bir faturalandırma sistemi sunar. Faturaları açıkça müşteri, miktar ve notlar gibi ortak alanlarla düzenlenmiştir. Bir fatura ayarladıktan sonra, vadesi geçmiş faturalar için ne sıklıkta ödeme hatırlatıcısı göndermek istediğinizi seçebilirsiniz. FreshBooks, müşteri tarafından ödeme hatırlatıcılarını ve geç ücretleri özelleştirmenize olanak tanıdığı için pazarda benzersizdir.

Fatura-Ayarlar-by-Client

Birçok işletme her ay aynı hizmetleri faturalandırır. FreshBooks “tekrar et” özelliği girdiğiniz ve kaydettiğiniz her faturadan sonra görünür veya fatura girerken seçebilirsiniz. Zaman kazandıran işlev ayrıca, muhasebeciniz hasta çağırsa veya unutsa bile müşterilerinizin faturalandırılmasını sağlar.

Wave, yinelenen faturalar da ayarlayabilir ve size daha fazla ödeme hatırlatma seçeneği sunar. Yine de, FreshBooks’ta olduğu gibi bir faturaya otomatik olarak geç ücret eklemenin bir yolu yoktur. Wave’de, gecikmiş bir ücret almak istiyorsanız mevcut bir faturaya yeni bir satır öğesi eklemeniz gerekir.

FreshBooks’ta bir müşterinin projesi üzerinde çalışılan saatler faturalara alınır. Hizmet, Wave’in sahip olmadığı bir proje işlevi içerir. Yaratıcı ve proje tabanlı işletmeler, muhasebe yazılımı gereksinimlerini belirlerken FreshBooks’a daha derinlemesine bakmalı.

Uygulama satın almadığınız sürece FreshBooks’un temel bir envanter sistemi vardır, ancak fatura oluştururken elinizdeki öğeler arasından seçim yapabilirsiniz. Wave envanter seçeneklerini içermez, ancak eldeki miktarları izlemeniz ve önemli envanteri yönetmeniz gerekiyorsa Xero’ya göz atmanızı öneririz. Eğer merak ediyorsanız FreshBooks vs Xero yorumumuzu okuyabilirsiniz.

FreshBooks ve Wave’de faturalar için özelleştirme seçenekleri mevcut olsa da, bunlar sınırlıdır. Özelleştirebileceğiniz seçenekler arasında renkler, yazı tipleri ve düzen bulunur. Wave’de logo ekleyebileceğiniz üç fatura şablonu bulunurken, FreshBooks daha fazla şablon sunar ve tahminler ve teklifler içerir.

Özel-Fatura-Seçenekler

Fatura göndermek yalnızca ilk adımdır. Her ikisi de vadesi geçmiş müşterilere otomatik ödeme hatırlatıcıları gönderecek olsa da, işletme sahiplerinin nakit akışını takip etmeleri hala iyi bir fikirdir.

Olağanüstü gelir, FreshBooks’un ana kontrol panelinin en üstünde görünür. Ödenmemiş toplam tutarı, ödenmemiş faturaların görsel bir hatırlatıcısı olarak kırmızı renkte görüntüler. “Gelişmiş raporlar” bölümünde, vadesi geçmiş alacaklarınızla ilgili vadesi geçmiş alacakları ayıran bir yaşlanma raporu bulacaksınız..

Wave’in kontrol paneli size borçlu olduğunuz faturaları da sunar, ancak bilgileri bulmak için sayfayı aşağı kaydırmanız gerekir. Bununla birlikte, “faturalar” ekranı gecikmiş faturaları ön ve ortada görüntüler. “Yaşlanan hesaplar” raporu da “raporlar” bölümüne dahil edilir.

Dalga-Faturalar-Due-Pano

Faturalama için FreshBooks, Wave’den üstündür. Faturalara dönüştürülen tahminler ve teklifler hazırlama gibi daha fazla seçenek ve daha otomatik işlevler içerir.

Yuvarlak: FreshBooks için Fatura Noktası

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

2

fatura

Fatura ödemek, tatsız, iş yapmanın bir parçası. FreshBooks ve Wave mümkün olduğunca acısız hale getirir. Ana sayfadaki düğmeler yeni bir harcama girmek için sizi doğrudan forma götürür.

FreshBooks’ta gider formu, açılır menüden gider türünü seçmenize olanak tanır. Gerekirse bir makbuz yükleyip iliştirebilir ve bir müşterinin geri ödeme borcu varsa faturalandırılabilir olarak işaretleyebilirsiniz. Hizmet size bir kredi kartını dosyada saklama ve faturaları ödemek için kullanma seçeneği sunar.

Her yeni gider formunda “tekrar et” seçeneği görünür. Kira veya kamu hizmeti ödemesi gibi aynı masrafları aylık olarak öderseniz, otomatik ödemeler zaman kazanır ve önemli bir faturayı kaçırdığınız için hiçbir zaman geç ücret ödememenizi sağlar. Ne sıklıkta ve kaç kez ödenmesi gerektiğini seçtikten sonra, unutabilirsiniz.

Girme-a-Yeni-Gider

Wave’de bir gider formu bulmak ve doldurmak kolay olsa da, ana gezinme menüsündeki “satın alımlar” ve “faturalar” a giderseniz “fatura oluştur” u tıklamak için ek adımı atmanız gerekir..

Wave, kullanıcıların yinelenen fatura ödemeleri ayarlamasına izin vermez ve kredi kartını dosyada tutmaz.  

Wave’in gider formunda numaralar atayabilir, notlar yazabilir ve makbuzlar ekleyebilirsiniz, ancak vergiler için bir satır ekleyemezsiniz.

Örnek-of-Gider-kayıt

Rezervasyon yapılan harcamalar, FreshBooks’un ana panosunda bir pasta grafik formu olarak görünür. Wave, gösterge tablosunun solundaki listede gecikmiş faturaları ve faturaları gösterir. Her ikisinin de gider raporları vardır, bu nedenle işletmenizden akan parayı takip etmek onlar için zor değildir.

FreshBooks’un fatura ödeme özellikleri, tekrarlanan ödemeler ve depolanan kredi kartlarıyla Wave’den daha fazla seçenek ve işlevsellik sunar. Bu kategoride açık kazanan.

Yuvarlak: FreshBooks için Fatura Noktası

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

3

Raporlar

FreshBooks’un raporları, diğer bulut tabanlı muhasebe programlarının raporlarıyla karşılaştırıldığında asla kazanmaz. İş kararları vermenin önemi göz önüne alındığında, hizmetin ihmal edilmesi için tuhaf bir alandır, ancak yalnızca dokuz raporu vardır.

Gelişmiş-Raporlar-Kısım

FreshBooks’ta yer alan tek finansal tablo kâr ve zarardır. Bilanço veya nakit akışı tablosu yok. Bankalar ve borç verenler genellikle kredi başvurusunda bulunurken üçünün tümünü ister, bu nedenle FreshBooks kullanıcılarının diğer ikisini manuel olarak hazırlaması gerekir.

Wave, kullanıcılara üç ana finansal tablo ve işletmenizin diğer alanlarıyla ilgili daha geniş bir rapor yelpazesi sunar.

Raporlar Ekran-Shot

Hesapların yaşlanma raporları, vadesi geçmiş alacakların miktarını, vadesi 0-30 gün geçmiş veya vadesi 90 artı gün geçmiş gibi tipik zaman dilimleriyle hesaplar, ancak Wave’in ayrıca müşteri tarafından geliri gösteren bir raporu vardır. FreshBooks, hesapların yaşlanma raporunda duruyor.

Hesaplar-Aging-Rapor

Wave’in ek raporları, bordro işlevleri için ödeme yapıyorsanız satış vergisi, ücretler ve bordroyu kapsar. Satışları ve bordro vergilerini izlerken, çevrimiçi olarak dosyalayamazsınız.

Her iki hizmet de raporlarınızı tarih aralıklarını seçmenin ötesinde özelleştirmenize izin vermez. Bu daha basit işletmeler için bir sorun olmayacak, ancak karmaşık şirketler hesap gruplarını ve ekranlarını değiştirmek isteyebilir. QuickBooks Online en iyi rapor özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

Wave, bu kategoride FreshBooks’u yeniyor, ancak ikisi de karmaşık işletmelerin veya işletmelerini analiz etmek ve büyütmek için raporlar arayan sahiplerin ihtiyaçlarına hizmet etmeyecek. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, QuickBooks Online’a bakmanızı öneririz. QuickBooks Online incelememiz, artılarını ve eksilerini özetliyor.

Tur: Dalga Muhasebesi için Raporlama Noktası

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

4

Fiyatlandırma

Hiçbir rakip ücretsiz olduğu için Wave’in fiyatını geçemez. Aylık bir ücret ödemeden tartıştığımız tüm özellikleri size sunar. Bununla birlikte, bordro ve tüccar işleme için ücret alıyor ve şirket, kullanıcılara her şeyi vermesine izin verecek kadar yeterli olduğunu iddia ediyor.

FreshBooks, rakiplerinin çoğunun kullandığı üç katmanlı aylık fiyatlandırma planını takip ediyor. En düşük aylık plan olan Lite, beş kullanıcının programa ayda 15 $ karşılığında erişmesini sağlar. Hizmetin temel işlevleri dahildir, ancak orta seviye Artı için ayda 25 ABD doları ödeyene kadar ödeme hatırlatıcıları gönderebilir, geç ücretler ödeyebilir ve yinelenen masraflar planlayabilirsiniz.

En üst seviye Premium, aylık 50 ABD dolarıdır. Özellik eklemez, ancak 500 kullanıcının hesabınızla çalışmasına izin verir. Bir işletmenin bu kadar çok muhasebeciye sahip olması pek olası olmasa da, projelerin yoğun bir şekilde kullanılması,.

Wave vergi hizmetleri, bordro ve kredi kartı işlemleri için ücret almaktadır. Bordro ve vergi hizmetleri sadece altı eyalette mevcuttur ve aylık 25 $ artı çalışan başına 4 $ maliyeti. Sadece bordro için, aylık 20 $ artı çalışan başına 4 $.

FreshBooks’un entegre bir bordro hizmeti yoktur. Bunun yerine, Gusto gibi bir eklenti için ödeme yapmanız gerekir. Bordro işlemeyi entegre eden bir program arıyorsanız, Xero incelememizi okumanızı öneririz.

Maliyetleri kontrol altında tutması gereken küçük bir işletme için, dezavantajlarıyla uğraşmak zorunda kalsanız bile Wave’in ücretsiz hizmetine kaydolmaya değer. Bu yüzden bu kategoride kazanıyor.

Tur: Dalga Muhasebesi için Fiyatlandırma Noktası

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

5

Kullanıcı dostu

FreshBooks ve Wave’de yolunuzu bulmak kolaydır. Menü öğeleri açıkça etiketlenmiştir ve anlamlıdır. Faturalar veya faturalar gibi “yeni ekleme” öğelerinin düğmeleri belirgin bir şekilde görüntülenir. Görevleri tamamlama adımları sezgiseldir ve fazla yazılım deneyimi gerektirmez.

FreshBooks, kullanıcılarını desteklemek için çok şey yapıyor. İlgili yardım makalelerine, ipuçlarına ve ipuçlarına bağlantılar, ilk kez onlara gittiğinizde ana ekranlarda görünür. Müşteri desteğine e-posta veya telefon yoluyla ulaşılabilir.

Wave’in yardım bölümü işletme kılavuzlarını, blog yayınlarını ve videoları içerir. “Yardım” düğmesi her zaman menünün solunda görünür. Üzerine tıkladığınızda, bulunduğunuz ekrandan ayrılmadan kütüphanede arama yapmanızı sağlayan bir kutu açılır..

Kullanıcı dostu kullanımdaki şirketler arasında ayrım yapmak için fazla bir şey bulamadık, bu yüzden bu bölümü kravat olarak adlandırıyoruz.

Tur: Kullanıcı Dostu Net kazanan yok, her ikisi için puan

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

6

Gelişmiş işlevler

FreshBooks karmaşık envanter veya sabit kıymet işlevleri sunmasa da, projeleri içerir. Müşterileri veya saatte bir fatura alan projeler için çalışan yaratıcı işletmeler, bu özellikte beğenilecek çok şey bulacaktır.

FreshBooks’ta yeni bir proje oluştururken ekip üyelerine görevler ve son tarihler atamak kolaydır. Harici müşteriler de dahil olmak üzere projeye katkıda bulunmak için birden fazla kişi davet edilebilir, ancak bunların erişimini kontrol edebilirsiniz.

Projeler için saatlik faturalandırma faturalara aktarılır. Bir müşteriye başka bir ürün için fatura gönderiyorsanız ve saatlerce ödenmemiş borçları varsa, FreshBooks size hatırlatır. Çalışanlarınız farklı saatlik ücretlerle faturalandırıyorsa – örneğin küçük bir yöneticiye karşı kıdemli bir proje yöneticisi – FreshBooks bunu proje faturalandırmasına da dahil eder.

Rakip Xero, kullanıcılara envanter, sabit kıymetler ve proje yetenekleri sağlar. Üçüne de ihtiyacınız varsa, FreshBooks ile Xero karşılaştırmamızı kontrol etmenizi öneririz..

Wave’de projeleri, sabit varlıkları veya envanteri yönetmenin tek yolu, programa entegre olan ek bir programa kaydolup ödeme yapmanızdır..

Round: FreshBooks için Gelişmiş Fonksiyonlar Noktası

Logo Tasarım
Dalga Muhasebe Logo

7

Karar

FreshBooks ve Wave arasındaki benzerlikler, aralarında seçim yapmayı zorlaştırır, ancak FreshBooks’un hafif bir kenarı vardır. Kullanıcılara faturalama ve faturalandırmada daha fazla seçenek sunar, hizmet ve yaratıcı işletmeler için bir proje işlevi sağlar ve diğer rakiplere kıyasla makul fiyatlı.

Bununla birlikte, Wave’in raporları işletme sahiplerine daha fazla izleme ve karar verme aracı sağlar ve fiyatı yenemez. Her ay yinelenen faturaları manuel olarak girmek istiyor ve maliyetleri azaltmak istiyorsanız, göz atmaya değer.

Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkür ederim. Her iki programı da denediyseniz ne düşünüyorsunuz? Bir tercihin var mıydı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map