En İyi Yazma Yazılımı 2020: Yeni Çağ için Quill & Ink

Ücretsiz çevrimiçi kelime işlemcileri dünyasında, özel yazma uygulamalarının var olduğunu unutmak kolaydır. Google Dokümanlar tuş vuruşlarınızı işleyebilir, ancak neredeyse her şey için bu yetersizdir. Özel bir kelime işlemci, yazdıklarınızı biçimlendirmenize, fikirlerinizi organize etmenize ve profesyonel amaçlar için dışa aktarmanıza yardımcı olabilir..


Size ne kullanmanız gerektiğine dair kapsamlı bir rehber sunmak için romancılar, senaristler ve gazeteciler için en iyi yazma yazılımını izledik. Her kategorideki en iyi yazılımı ve daha fazla seçeneğe ihtiyacınız varsa ikincileri bulduk. Sonunda tüm yazarların denemesi gereken araçlar için bir bölüm var.

Sizin için en iyi yazılım, kullanım durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Yapmak istediğiniz şey için en iyi araçları bulabilmeniz için rehberimizi dört bölüme ayırdık. Bölümler arasında da bazı çapraz konuşma var, bu yüzden örneğin bir senarist olsanız bile romancı bölümü okumanızı öneririz..

Bununla birlikte, tüm yazarların herhangi bir bölüme ayakkabı çekmek istemediğimiz araçlar kullanması gerekir. Ne yazıyor olursanız olun, en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri kılavuzumuzda ikinci sırada olan Backblaze gibi bir çevrimiçi yedekleme hizmetiyle bir kopyasını oluşturmanız önemlidir. Neden Backblaze incelememizde görebilirsiniz.

Bilmiyorsanız, bu, verilerinizin üç kopyasını saklamanız gerektiğini söyleyen 3-2-1 yedekleme kuralının bir ilkesidir – ikisi farklı depolama türlerinde yerel olarak depolanır ve biri buluta yedeklenir. Birini yerel olarak, biri bulut depolama alanında ve bir site dışında depolama gibi varyasyonlar vardır, ancak ilke aynıdır. Yazınıza koyduğunuz sıkı işi kaybetmek istemezsiniz.

En İyi Yazma Yazılımını Seçme

en iyi yazma yazılımı

Uygulama seçeneklerimiz üç temel faktöre dayanıyordu: güç, kullanılabilirlik ve özellikler. Güç bizim en büyük endişemizdi, çünkü yazılımı “en iyi” olarak tanımlamak, ona atabileceğiniz şeylerin çoğunu işleyebileceği anlamına geliyor. Nihai Taslak, örneğin, endüstri standardı biçimlendirmeye otomatik olarak yapışır ve size senaryonunuza herhangi bir şey koymak için gerekli araçları sağlar.

Ancak güç kullanılabilirlik pahasına olmamalıdır. Final Taslak mevcut en iyi senaryo yazım aracıdır, ancak karmaşık arayüzü dikkat dağıtıcı yazıya ihtiyacınız varsa daha az çekici hale getirir. Bununla birlikte, bu noktada biraz boşluk vardı. Yazılım gereksiz yere karmaşık olmadığı sürece,.

AP Stil Kitabı’ndaki “Editöre Sor” aracından ProWritingAid’in tutarlılık raporlarına kadar her şeyi içeren özellikler sonuncuydu. İlgimizi çeken veya yazma sürecinde başka türlü yararlı olabilecek her şey bu kriterleri karşıladı.

Her bölüm için, en iyi güç, kullanılabilirlik ve özellik dengesini sunduğuna inandığımız bir üst seçimimiz var. Gerçi fiili “en iyi” seçenek değil. Bu nedenle, her bölümün nişleri için sunacak çok şeyi olan ama ilk tercihimiz kadar dengeli olmayan onurlu sözler var.

Romancılar için En İyi Yazma Yazılımı

Zamana dayanan kurgu yazar geleneğiyle başlayalım. Biraz araştırma yaptıktan sonra, aşağıdaki seçimlere karar verdik.

WriteItNow

WriteItNow romancılar için tasarlanmıştır. Program, bir kelime işlemci sunmak ve bir anlam ifade etmenizi istemek yerine notlarınızı, bölümlerinizi ve arka plan bilgilerinizi otomatik olarak tek bir dosyada düzenler. Romanınız üzerinde çalışmak istediğinizde, hepsi tek bir yerde.

Yazdığınız her şey bir bölüm veya sahne olarak düzenlenir, ikincisi bölümlerinizi oluşturan daha küçük bir parçadır. Bu yaklaşımı kullanmak zorunda değilsiniz, ama etkili. WriteItNow, bölümleri ve bunları oluşturan sahneleri hiyerarşisini gösterir, yani her sahnenin bir anlatı yayı olmasını sağlamak için hikayenizi parça parça yazabilirsiniz..

Hikayenize sahneler eklemenin başka faydaları da var. Yazmanın başlangıcında, sahnede karakterleri, olayları, yerleri ve sahne özelliklerini içeren bir sahne özeti oluşturmanız istenir. WriteItNow, bu bilgileri hikaye taslağı düzenleyicisindeki sahneleri düzenlemek için kullanır.

yazarlar için en iyi yazılım

Hikaye editörü, romanınızın nasıl ilerlediğini görselleştirmek için harika bir araçtır. WriteItNow tüm sahne malzemelerini, karakterleri, konumları ve etkinlikleri gösterir ve bunları öne çıktıkları sahnelerle bağlar. Hikaye düzenleyici, romanınızın mantıksal akışını görselleştirmenin yanı sıra süreklilik hatalarını tespit etmenize de yardımcı olabilir.

Romanınızın akışını görselleştirmek için ana araç bu olsa da, WriteItNow başka grafikler de oluşturabilir. Örneğin, görüntüleri karakter dosyalarına bağlayabilir ve bu görüntüleri bir ilişki grafiğinde kullanabilirsiniz. İlişkilere bağlı olarak, WriteItNow bir çakışma grafiği de gösterebilir, böylece çatışmanın hikayeniz boyunca nasıl aktığını ve aktığını görebilirsiniz.

En iyi-yazma-yazılım çatışma-grafik

Teknik açıdan, WriteItNow bir okunabilirlik analizi, bir olay şeması, bir storyboard ve bir olay özeti oluşturabilir. Bunların her biri bölüm ve sahneye göre ayrılmış ve hikayenizi kuşbakışı görmenin birden fazla yolunu sunuyor.

Bu özelliklerin en iyi yanı, tek bir şemsiye altında yaşamalarıdır. Karakterler, film şeritleri, vb. İçin dosya kaydetmeniz gerekmez. Bunun yerine, WriteItNow kirli işleri işler, bu nedenle yalnızca tek bir dosya açmanız gerekir.

Aynı zamanda ucuz. WriteItNow demosunu indirebilir ve istediğiniz kadar kullanabilirsiniz, ancak belgeleri kaydedemezsiniz. Yeni sürüme geçirmeye karar verdiğinizde, tek yapmanız gereken üzerinde çalıştığınız her şeyi kaydetmeye başlamak için $ 59.95 $ kilit açma kodunu satın almaktır.

Arzuhalci

Scrivener, romancılar için popüler bir uygulama, Neil Cross, Karen Traviss ve Marc Goodman gibi yazarların açık sözlü destekçileri. WriteItNow gibi Scrivener, romanınızı geniş bir bakış açısıyla görmek için birçok araca sahiptir, ancak bunları arka plana yerleştirir. Pazarlama malzemesinin dediği gibi, Scrivener romanınızı “sizin tarzınız” yazmanıza izin verir.

En iyi-yazma-yazılım-scrivener

Bu planlama aşamalarında başlar. Scrivener, hikayenizin nasıl ilerlediğini görselleştirmek için corkboard ve outliner araçları içerir. Corkboard temel olarak not kartları ekleyebileceğiniz ve birbirine nasıl bağlandıklarını görebileceğiniz bir storyboard sayfasıdır. Bununla birlikte, kartlar romanınızdaki bölümlere bağlıdır. Bir kartı taşırsanız, bu romanda yansıtılır.

Ana hat benzer bir şekilde çalışır, ancak bir sahnenin veya bölümün özeti yerine her şeyi gösterir. Mantar panosunu romanın ve dış çizginin geniş bir görünümünü elde etmek için hikayede ne zaman ve nerede olduğuna dair ince ayrıntıları görmek için kullanırsınız. Corkboard’da olduğu gibi, farklı bölümlerin etrafında sürükleyebilirsiniz.

Yazarken, Scrivener’ın çoklu ekran modlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin, gerçek bir konuma göre bir sahne yazıyorsanız, görüntüyü pencereye sürükleyebilir ve makalenizin yanında görüntüleyebilirsiniz. Daha az dikkat dağıtıcıya ihtiyacınız varsa, Scrivener’ın renk ön ayarlarından birini veya seçtiğiniz bir arka plan resmini kullanarak tam ekran moduna geçebilirsiniz..

Scrivener’ın odağı özelleştirilebilirliktir ve bu iki ucu keskin bir kılıçtır. Akademik bir makaleyi araştırmaktan bir senaryo hazırlamaya kadar hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Araçlar orada, sadece onları anlamalısınız.

Güç ve esneklik açısından üstün bir araç olmasına rağmen, Scrivener romancılar için onurlu sözler listemizi hazırlıyor çünkü tüm yumurtalarını tek bir sepete koymuyor. WriteItNow için daha aşağı bir araç değil – aslında tam tersi – ama romancılara o kadar güçlü bir odaklanma yok.

Yine de daha ucuz. Scrivener’ı 30 gün boyunca macOS, Windows veya iOS’ta deneyebilir, ardından 45 $ karşılığında bir lisans satın almanız gerekir. Deneme ilginçtir, çünkü sadece kullandığınız günleri sayar. Örneğin, yazılımı haftada üç gün kullandıysanız, deneme 10 hafta sürer.

Microsoft Word

Bir ihtiyar ama bir goodie, Microsoft Word romanınızı yazmak için hala mükemmel bir seçimdir. Scrivener ve WriteItNow’un ana hatlarına sahip olmamasına rağmen, piyasada en yaygın kullanılan kelime işlemci ve açık olmasa da kullanmanın birkaç pratik nedeni var.

yazarlar için en iyi yazılım

Word, biçimlendirme Hangout’ları olmadan Google Dokümanlar’ın düzenleme özelliklerine sahiptir. Prova okuyucular veya düzenleyiciler Word dosyanızda kalıcı hale getirmeden değişiklik yapabilir. “Değişiklikleri izle” özelliğini kullanarak önerilen tüm düzenlemeleri görüntüleyebilir ve bunları kabul edip etmeyeceğinize veya reddedeceğinize karar verebilirsiniz.

Bu küçük bir ters gibi görünse de, profesyonel bir ortamda büyük etkileri vardır. Word dosya biçimi, .docx, hemen hemen her kelime işlemci uygulamasında kabul edilir. Çalışmanızı kime göndermeniz gerektiğine bakılmaksızın, çalıştırabileceklerinden ve biçimlendirmenin bozulmadan kalacağından emin olabilirsiniz.

Word yazmak için kullanılabilir, ancak Scrivener ve WriteItNow’a kıyasla arzulanan çok şey bırakıyor. En iyi senaryo, romanınızı özetlemek ve yazmak için bu araçlardan birini kullanmak, daha sonra biçimlendirme, düzenleme ve dağıtım için Word’e taşımak olacaktır..

Senaristler için En İyi Yazma Yazılımı

İşlerini gümüş ekrana almak isteyenler için çok özel yazılım parçaları var.

Son taslak

Final Taslak, senaryo yazımı için endüstri standardı bir yazılımdır. Karmaşık senaryo formatını kolaylıkla idare eder ve yazmaya başlamadan önce senaryoyu planlamak için bir dizi özellik ile birlikte gelir.

En iyi-yazma-yazılım final-taslak

Final Taslağı 11, Gece Modu, görüntü desteği ve gerçek zamanlı işbirliği gibi yeni özelliklerle geçen yıl çıktı. Bununla birlikte, daha eski özellikler hala mevcut, en önemlisi Beat Board, hikaye vuruşlarınızı bir corkboard’a sabitlenmiş gibi düzenleyebilirsiniz. Bu, bir komut dosyasını çizmenin ve yazdığınız arayüzün içine yerleştirmenin klasik bir yoludur ve iş akışını hızlandırır.

Beats, Öykü Haritası kullanılarak daha da organize edilebilir. Hareketleri, sahneleri ve dizileri ana hatlarıyla çizmek ve tek bir tuşa basmadan önce hikayenizin nasıl geliştiğine dair üst düzey bir görünüm elde etmek için kullanabilirsiniz. Sahneleri organik bir şekilde geliştirdiğinizden emin olmak için, yazma sırasında Öykü Haritanıza başvurmak da yararlıdır.

Son Taslakta yazmak için başka araçlar da vardır. Diğer Final Taslak kullanıcılarını senaryonuzda çalışmaya davet etmek için gerçek zamanlı ortak çalışmayı kullanabilirsiniz ve özel bir sohbet kutusu fikirleri birbirinizden atlamanızı sağlar.

Alternatif Diyaloğu da Final Taslağında saklayabilirsiniz. Bu, karakterlerin tam olarak geliştirilemediği durumlarda yazmanın erken aşamalarında özellikle yararlıdır. Birkaç fikir saklamak, konuşmayı tutarlı tutar ve bir karakterin bir şeyleri nasıl söylediğini değiştirmenin kolay bir yolunu sunar.

En iyi-yazma-yazılım-alt-diyalog

Final Taslak, film senaryolarından grafik romanlara, bir biçimlendirme asistanına ve tekrarlayan diyalogda karakter adlarını doldurmanın hızlı bir yolu olan SmartType’a kadar 100’den fazla şablon içerir..

Son Taslak, üstün özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, özellikle onurlu sözlerimizden biri olan Fade In’e kıyasla kullanım kolaylığıyla mücadele ediyor. Dizin kartlarından Beat Board’a kadar çok şey oluyor, bu yüzden hazırlıkta kaybolmak ve asla yazmaya başlamak kolay.

250 $ ‘lık bir fiyat etiketi ile geliyor. Yine de, endüstri standardı senaryo yazılımıdır ve ajanslar onunla formatlanmış komut dosyalarını görmeye alışmıştır. Program Scarface, Kayıp, Geleceğe Dönüş, Deli Adamlar ve dahası. Senaryo yazımı konusunda ciddiyseniz, Final Taslak sizin için bir araçtır.

Fade In

Fade In, odağın özelliklerini kaldırır ve yazmaya odaklanır. Arkada karartılmış basit bir arayüze sahiptir, böylece dikkat dağıtıcıları engelleyebilir ve hikayeniz üzerinde çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, senaryoyu planlamak ve denetlemek için özelliklere sahip olduğunu söyledi..

En iyi-yazma-yazılım-fade-in

Final Taslak’tan farklı olarak, Fade In, Final Taslak (.fdx) ve .pdf gibi birden çok dosya biçimini destekler. Ayrıca Scrivener, Adobe Story ve Celtx’e içe ve dışa aktarmayı da destekler. Başka bir yazılımdan geliyorsanız veya bir komut dosyasını doğru biçimde gönderdiğinizden emin olmak istiyorsanız, Fade In.

Bununla birlikte, Rian Johnson gibi senaryo yazarları için seçim yazılımı (Yıldız Savaşları: Bölüm VIII – Son Jedi) mükemmel kullanılabilirliği nedeniyle. Fade In, yazımınıza odaklanmanızı, dizin kartlarını, ritimleri ve notları modern bir arayüz lehine bırakmanızı sağlar.

Hala indeks kartları düzenlemenize ve betiğinize notlar eklemenize izin verir, ancak bunu yapmak Son Taslak’ta olduğundan daha zordur. Dikkat dağıtmadan yazma üzerine odaklanma, aksi takdirde, yazınızdan dikkatinizi dağıtacak özelliklerin maliyetidir..

Bu nedenle, Fade In’i herkese tavsiye etmek zor. Arayüze aşık olacak ve başka bir şeyle çalışmayı reddedeceksiniz veya daha derin özelliklere navigasyonda eksik olduğunu göreceksiniz. Neyse ki, değerlendirme için sınırsız deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Celtx

Celtx ücretsiz, çevrimiçi bir film yapım aracıdır. Senaryo yazmayı değil film yapımını söylüyoruz çünkü Celtx size filminizi sürecin her adımında tamamlamanız için araçlar sunuyor. Diğer araçların bir bedeli var.

yazarlar için en iyi yazılım

Celtx’in çekirdeği, senaryoları biçimlendirmek için tasarlanmış ücretsiz kelime işlemcisidir. Arayüz kullanımı kolaydır, ancak Fade In’ler kadar çekici değildir ve sağdaki kayan araç çubuğu, ekran görüntünüzü görüntülemek için özelliklerin bir listesini sağlar.

Gezinme sekmesi ile sahnelerinize bakabilir, belirli bölümlere notlar ekleyebilir ve karakter kataloğunuzu görüntüleyebilirsiniz. Ödeme yapıyorsanız, Celtx’in çekim listesi ve arıza gibi diğer özelliklerine de erişebileceksiniz.

Ücretli özellikler Celtx’i öne çıkarıyor. Taslağınız tamamlandıktan sonra araç setini kullanarak bütçenizi planlayabilir, planlayabilir, film şeridi oluşturabilir ve komut dosyanızı parçalayabilirsiniz. Üretim için hayati önem taşıyan önemli temasları ve müşterileri yönetmek için bile bir alanı var.

Çevrimiçi olduğu için Celtx, işbirlikleri için de kolayca kullanılabilir. Diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak için arayüzün üst kısmındaki “exchange” sekmesini kullanabilirsiniz. Orada, her biri tamamlanan projelere göre derecelendirmeleri olan yazarlar, aktörler, yapımcılar, yönetmenler ve daha fazlasını bulabilirsiniz..

Celtx iyi bir ücretsiz seçenektir, ancak fazladan araçları kullanmazsanız ücretli bir plana geçmemelisiniz. Tam Üretim paketi ayda 29,99 ABD doları tutar. Fade In’den sadece üç ay fiyatına Celtx’te satın alabilirsiniz.

Gazeteciler için En İyi Yazma Yazılımı

Son sözcüler grubu yaşamak için haber yazan insanlar. İhtiyaçları çok odaklandığından, kişiye özel programları da.

AP Stylebook Çevrimiçi

AP Stil Kitabı, uzun zamandır İngiliz medya organları için kabul edilen stildir. Geçmişte, kopya giriş editörleri, yazarlar ve yayın sürecine dahil olanların, yeni girişleri ve revizyonları görmek için yıllık olarak stil kitabının basılı bir kopyasını satın almaları gerekiyordu.

En iyi-yazma-yazılım-ap-şık notebook

Basılı kopyayı yine de satın alabilirsiniz, ancak çevrimiçi sürüm çok daha değerli bir kaynaktır. Otomatik yenilemeyi ayarlarsanız aynı fiyatla aynı fiyattır, ancak masaüstünüzde, dizüstü bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde tam stil kitabına erişmenizi sağlar.

Çevrimiçi, canlı bir kaynak olarak, basılı versiyona göre avantajları vardır. Aboneler, AP Stylebook editörlerine gönderilen soruların bir arşivinde arama yapmanızı sağlayan “Editöre Sor” özelliğini kullanabilir. Sorunuz listede yoksa, doğrudan editörlere gönderebilirsiniz.

Kullanım sırasında diğer avantajlar ortaya çıkar. Örneğin, sayfalarda gezinmek yerine girişleri arayabilir veya nasıl seslendirildiklerini duymak için yüzlerce kelime için dahili ses dosyalarını kullanabilirsiniz.

Çalışanlarını AP Stylebook’un kopyalarıyla donatmak isteyen büyük medya kuruluşları için çevrimiçi kaynak en iyi seçenektir. Toplu indirimler ve otomatik yenilemeye ek olarak, özel girişler oluşturabilir ve bunları hesabınızdaki kopyalara ekleyebilirsiniz..

Son olarak, AP Stylebook’un çevrimiçi sürümü yıl boyunca güncellenir. Editörlerin neler eklediğini veya değiştirdiğini görmek için yeni sürümü beklemek zorunda değilsiniz. İsterseniz, yayınınızın bir sonraki yazdırma çalışmasından önce en son AP yönergelerine uyduğundan emin olmak, yaşayan bir belgedir.

Hemingway Uygulaması

Ernest Hemingway, kalemi kağıda döken en etkili yazarlardan biridir. Tarayıcı tabanlı bir araç olan Hemingway Uygulaması, zarf yazma, pasif ses, pasif ses, karmaşık ifadeler ve gereksiz uzun cümleler kullanımı için kopyanızı kontrol etmeye çalışır. Ayrıca okuma seviyesini ve tahmini okuma süresini de gösterir.

En iyi-yazma-yazılım-Hemingway-app

Bir sonraki bölüme sığabilir, ancak gazeteciler, özellikle de çevrimiçi yayınlar için çalışanlar için daha doğal hissediyor. Yazma mekaniğine girmez. Bunun yerine, daha keskin ve daha net bir kopya için söylediklerinizi yoğunlaştırmaya çalışır.

Yine de, bu görevi yerine getiren ilk araç değildir. Hemingway Uygulaması benzersizdir, çünkü düzenlemeden önce biçimlendirmenize izin verir. Kullandığınız kelime işlemcide yeniden biçimlendirmeniz gerekse de, uygulamadaki biçimlendirme, mermi noktalarındaki cümle parçalarını göz ardı etmesini veya tırnak içindeki karmaşık ifadeleri göz ardı etmesini söyler..

En iyi yanı ücretsiz olmasıdır. Hemingway Uygulamasını yerel bir yazılıma veya tarayıcı uzantısına ihtiyaç duymadan herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz. Kontrol etmenizi tavsiye ettiğimiz kitlelere göndermeden önce yazınızı kontrol etmenin hızlı bir yoludur.

Mansiyon Ödülü: VPN’ler

Kendi başına yazılım yazmamakla birlikte, sanal bir özel ağ hala teknik olarak yazılımdır – en azından uygulama. Bu gevşek bir tanım, elbette, ama bir gazetecinin kullanması için en önemli araçlardan biri VPN.

yazarlar için en iyi yazılım

Bilmiyorsanız bir VPN, internet trafiğinizi şifreler ve sizi devlet kurumlarından, internet servis sağlayıcılarından ve verilerinizi gizlemek isteyebilecek diğer gizlenen gözlerden gizler. Orijinal IP adresiniz yenisiyle değiştirilir ve bilgisayarınızdan gelen bağlantı yüksek dereceli şifreleme ile güvenceye alınır. Esasen, çevrimiçi olarak gerçekten gizli duruma geçebilirsiniz.

Gazetecilerin çevrimiçi ortamda kendilerini korumak için kullanmaları gereken birçok yöntem olsa da, gazeteciler için çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzda önce bir VPN kullanmayı sıraladık. Gerçek şu ki, gazeteciler snooping ve siber suç riski daha yüksek, bu yüzden araştırma yaparken kaybolmak özellikle riskli koşullar altında önemlidir.

Gazeteciler sadece herhangi bir VPN için razı olmamalı. En iyi ücretsiz VPN sağlayıcıları, büyük bir değer olsa da, yeterli koruma sunmaz ve PIA gibi yol ortası sağlayıcılar yetersiz şifreleme kullanır, ancak Özel İnternet Erişimi incelememizde okuyabileceğiniz gibi PIA’nın güvenliğini artırabilirsiniz.

En iyi VPN sağlayıcılarının çoğu iyi çalışacaktır, ancak daha ileri gitmenizi ve Çin için en iyi VPN hizmetlerimizden bir sağlayıcı seçmenizi öneririz. Çin’in gizlilik karşıtı pençeleri bu tünelleri kıramazsa, kimse yapamaz.

Neyse ki, her iki durumda da bir sağlayıcı birinci sıradadır: ExpressVPN. En güvenli olmanın yanı sıra test ettiğimiz en hızlı VPN sağlayıcısıdır. İster bir kepçe için karanlık web’e bağlanın, ister sadece İngiltere Netflix’i yayınlamaya çalışın – Netflix için de en iyi VPN kılavuzumuzu kazandı – ExpressVPN en önemli seçenektir.

ExpressVPN incelememizde hizmetin nasıl çalıştığı ve nasıl kaydolulacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Düzeltme / Tashih, Düzenleme ve Diğer Yazma Araçları

Yazma ve gözden geçirme alışkanlığı en iyi düzenleme aracıdır, ancak hayatınızı kolaylaştıracak programlar vardır. Bir tuş vuruşu yazmadan önce ve sonra faydalı bulabileceğiniz bazı yazma araçları.

ProWritingAid

ProWritingAid, piyasada düzeltme ve düzenleme için en iyi araçtır. Word, Google Dokümanlar, Scrivener ve OpenOffice dahil olmak üzere büyük kelime işlemcilerle bütünleşir. Ücretli sürüm oldukça kuruş, ancak ProWritingAid’in çevrimiçi denetleyicisini kullanarak bir seferde 500 kelimeye kadar ücretsiz düzenleme yapabilirsiniz.

Bir belgeyi kontrol ettikten sonra ProWritingAid 20 rapor oluşturur. Stil ve dilbilgisi gibi genel bir analiz var, ancak benzersiz raporları da var. En sevdiğimiz raporlar, tutkal kelimeleri (200 veya en yaygın İngilizce kelime) ayıklayan yapışkan cümle ve yazım, büyük harf kullanımı ve noktalama işaretlerinde tutarlı olmanızı sağlayan tutarlılıktır..

ProWritingAid’in oluşturduğu farklı raporları burada okuyabilirsiniz.

Gerçi ağır bir bedeli var. Premium abonelik yılda 50 ABD dolarıdır ve ProWritingAid’in diğer uygulamalarla entegrasyonuna erişmenin tek yolu budur. İntihal kontrolleri de dahil değildir. Bunlar size $ 1.

Yine de ProWritingAid, üçüncü taraf entegrasyonları nedeniyle Grammarly gibi – bundan sonra tartışacağımız – bir seçenek dışında duruyor. Ayrıca web API’sini serbestçe dağıtır, böylece diğer uygulamalar onu aşağı kullanabilir.

Grammarly

Grammarly, Google Dokümanlar için desteği iptal ettikten sonra fiili düzeltme okuma aracı olarak reddedildi. Yine de, tarayıcınızda veya masaüstünüzde dilbilginizi, stilinizi ve yazımınızı kontrol etmenin hızlı bir yolu.

Tarayıcınızda olsa da biraz ihtiyatlı. Çalıştığında, olması güzel, ama zaman zaman lapa lapa. En iyi kullanım örneği, Microsoft Word için yerel uygulamayı yüklemek ve prova işlemini orada yapmak veya metninizi uygulamaya kopyalamaktır.

Yine de kopyanız için sihirli bir serum değil. Grammarly, adından da anlaşılacağı gibi, en iyi şekilde dilbilginizi düzeltmek, işinizi düzenlemek değil. Ücretsiz sürüm temel olarak pasif ses, yanlış noktalama işaretleri ve çalışma cümleleri gibi şeyleri düzelten bir çorba-up yazım denetimi.

Premium sürümü, gelişmiş kelime denetimleri, daha ayrıntılı dilbilgisi ve bağlam denetimleri ve türe özgü stil önerileri de dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabilir. Premium bile, kopyanızı 16 milyardan fazla web sayfasına karşı kontrol eden bir intihal dedektörü ile birlikte gelir, bu da özellikle öğrenciler için yararlıdır.

Grammarly için en doğal ev gibi görünüyor. Halen yazılarını taşıyan öğrenciler, makaleleri teslim etmeden önce son bir kontrol yapmak için vazgeçilmez bir araç bulacaklardır. Öte yandan profesyoneller, bunun için bazı faydalar bulabilir, ancak fiyatı haklı çıkarmak için yeterli değil.

Mindnode

Rahatsız edici bir şekilde Mindnode sadece macOS ve iOS için kullanılabilir. Bir hikaye hazırlamak veya bir makale yazmak için üst düzey düşünceleri organize etmenizi sağlayan bir web oluşturma aracıdır. Windows alternatifleri var, ancak aynı zarafetle bir hikaye ağı oluşturmanın dağınık doğasını ele almayan hiçbiri yok.

Beyin fırtınası yaparken, web’inize hızlı bir şekilde giriş ekleyebilirsiniz. Ana düğümleri eklemek için sağ tıklayacaksınız. Oradan, sadece bir ana düğüme yakın tıklandığında, ona bağlı bir çizgi ve giriş oluşturulur. Endişelenecek araç çubuğu veya menü yok. Yazabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde fikirlerinizi sanal sayfada edinebilirsiniz.

Düğümler yalnızca metin girişi için değildir. Dosyaları, görüntüleri veya bağlantıları masaüstünüzden veya tarayıcınızdan Mindnode’ye sürükleyip bırakabilirsiniz; bu, üzerinde çalıştığınız ana düğüme ekler. Hatta uzun formdaki notları arayüze sürükleyebilir ve girişlere ekleyebilirsiniz. Bu işlevsellik, en iyi not alma uygulamaları için ilk seçimimiz olan Evernote ile iyi çalışır (Evernote incelememizi okuyun).

Web’iniz için merkezi bir tema olacak ve her şeyin nasıl bağlandığını görmek için düğümleri bu temaya sürükleyebilirsiniz. Mindnode, dallanma yollarına da devam etmenizi sağlar, böylece belirli bir bölüme her zaman daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz.

Ana hatlarınızı bitirdikten sonra, belirli bölümleri “görevler” olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak, seçtiğiniz öğeleri Yapılacaklar, OmniFocus veya Anımsatıcılar gibi uygulamalara dışa aktarmanıza olanak tanır. Ayrıca, tüm çerçeveyi FreeMind ve OPML dahil olmak üzere birçok formata senkronize edebilir veya dışa aktarabilirsiniz.

Son düşünceler

Yazarların emrinde çok sayıda araç var ve listemizdeki seçeneklerin sadece bir kısmını ele aldık. Seçtiklerimizin kendi kategorileri için en iyisi olduğuna inansak da, özellikler gerçekleştirmeye çalıştığınız şeyle uyumluysa başka bir araçla daha iyi ücret alabilirsiniz.

Yine de, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, seçimlerimize bağlı kalmak en iyi seçenektir. WriteItNow romancılar için özel yapım bir araç, Fade In endüstri standardı senaryo yazılımı ve AP Stylebook gazeteciler için bir zorunluluktur.

Kaçırdığımız yazma uygulamaları var mı? Aşağıdaki yorumlarda ne kullandığınızı bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map