En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı 2020

Kameralar her zaman daha ucuz hale geliyor ve en amatör fotoğrafçıların bile harika sonuçlar elde etmesini sağlıyor. Yüksek kaliteli yakalama aygıtlarına olan talep arttıkça, yüksek kaliteli bir düzenleme çözümüne olan talep de artar. Size en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı için kapsamlı bir rehber sunmak için buradayız.


Profesyoneller için en iyi seçimi ve tasarımcılar için en iyi seçimi sıralayacağız ve her kategoride alternatifler sunacağız.

Adobe, fotoğraf düzenleme pazarının sahibidir ve popüler fotoğraf düzenleme uygulamalarını test etmemiz buna paraleldir. Her iki kategorideki kazananlarımız Adobe’den geliyor, ancak bunun Adobe alternatiflerimizi denemenizi engellemesine izin vermeyin.

Fotoğraf Düzenleme ve Grafik Tasarım

Ölçütlerimizi belirlemeden ve listeye dalmadan önce, fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım yazılımı arasında bir ayrım yapmak istiyoruz. Bazı uygulamalar, fotoğrafları temel işlevlerinin üstüne aktarmanıza ve düzenlemenize izin verirken, yalnızca bunu yapan yazılımlara bakıyoruz..

Örneğin, bir RAW dosyasını en iyi video düzenleme yazılımı için ilk seçimimiz olan Adobe Premiere’ye aktarabilirsiniz. Ancak, fotoğrafları düzenlemek için değil, videoları düzenlemek içindir. Bazı temel ayarlamalar yapabilirsiniz, ancak başka pek bir şey yapamazsınız.

Yapılması önemli bir ayrım çünkü birçok yazılım fotoğraf ve grafik tasarım arasındaki çizgiyi aşıyor. Örneğin Photoshop, fotoğrafları düzenlemek ve grafik oluşturmak için kullanılabilir. Yine de, Photoshop’ta listemizde bir yer garanti etmek için fotoğraf düzenleme için yeterince benzersiz özellik var..

Adobe Illustrator ise dijital tasarımlar için daha uygun. Fotoğrafları içe aktarabilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz, ancak grafik tasarlamak için kullanıldığında yazılım en iyisidir. Grafik tasarım arıyorsanız, en iyi 3D grafik yazılımı kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımını Seçme

Artık bu kılavuzda ne olmayacağını belirlediğimize göre, seçimlerimizi yapmak için kullandığımız ölçütleri belirleyeceğiz. İyi kullanılabilirlik gibi ölçütlerin çoğu geniş olacaktır, ancak aradığımız birkaç belirli alanı vermeye çalışacağız.

Dosya Desteği ve Özellikleri

Yine de ilk kriterimiz geniş değil. Her programın RAW dosyalarını desteklemesi gerekir. Bir RAW dosyası, görüntü bellek kartına kaydedildiğinde kamera sensörünün yakaladığı tüm bilgileri içerir. Bir .jpg dosyasından farklı olarak sıkıştırma yoktur, yani üzerinde çalışmak için çok daha fazla veri vardır.

İşlenmemiş-Raw-Dosya-1
© Cloudwards.net

İşlenmiş-Raw-Dosya-1
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

Bu özellikle post prodüksiyon alanında önemlidir. RAW dosyalarıyla, bir düzenlemeyi .jpg ile yapabileceğinizden daha ileriye taşıyabilirsiniz. Ham dosyaların renkleri de düzdür, böylece görüntüyü zevkinize göre ayarlayabilirsiniz..

Neredeyse her kamera üreticisi RAW görüntüler için farklı bir dosya uzantısı kullanır. İdeal olarak, yazılım yeni bir uzantı eklendiğinde yamaları gönderme konusunda bir geçmişe sahiptir. Değilse, sırasıyla Sony, Nikon ve Canon kameralar için uzantı olan .arw, .nef ve .cr2’yi arıyoruz..

Ayrık tonlama, panoramik dikiş ve yüksek dinamik aralık işleme gibi özellikler de kabul edilir. Bölünmüş tonlama, panoramik dikiş ve HDR’den daha sık gelir, ancak bir iPhone bunu yapabilirse, özel fotoğraf düzenleme uygulamanız da.

İşlemenin dışında kırmızı göz düzeltme, nokta iyileştirme ve gürültü azaltma gibi geri yükleme araçları arıyoruz..

Kullanılabilirlik

cloudwards-baş-editör-her-gün

Sonra, kullanılabilirliğe bakıyoruz. Çalışan bir fotoğrafçı binlerce fotoğrafı aynı anda çıkarabilir, bu nedenle her şeyi anlayabilecek bir yazılıma sahip olmak şarttır. Her dosyayı el ile açmanızı gerektiren Adobe Photoshop, bu kuralın bir istisnasıdır, çünkü görüntü üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Ayrıca toplu işleme özellikleri arıyoruz. Aynı anda birden fazla dosyaya bir hazır ayar uygulamanıza veya belirli bir çözünürlükle dışa aktarmanıza izin veren her şey, oyunun adıdır. Burası aynı zamanda uygulamadaki hazır ayarları kaydetme ve kullanma yeteneğine baktığımız yerdir..

Yine de kullanım kolaylığı gücü feda etmemelidir. Kullanımı en kolay olanı değil, en iyi fotoğraf düzenleme yazılımını arıyoruz. Bu nedenle, daha yüksek bir güç seviyesi için kullanılabilirlik dengesi kabul edilebilir. Devam etmekte olduğumuz yazılımın bir öğrenme eğrisi vardır, ancak ustalaştıktan sonra uygun, profesyonel fotoğraflar üretmenize izin verir.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

Artık ölçütlerimizi belirlediğimize göre, en iyi fotoğraf düzenleme yazılımına geçelim. En iyi profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımı ve tasarım için en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı için bir kazanan ilan edeceğiz ve her biri için birkaç koşucu vereceğiz.

En İyi Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Yazılımı: Adobe Lightroom CC

Lightroom, profesyonel fotoğrafçılar için en iyi seçimdir. Arayüz, binlerce fotoğraf arasında gezinmenize, bunları düzenlemenize ve tutarlı kalitede dışa aktarmanıza olanak tanıyan iş akışı için optimize edilmiştir.

Bu rolde harika olsa da, Lightroom mükemmel değil. Adobe’nin içerdiği araçlar fotoğrafları düzenlemek, beyaz dengesini, pozlamayı ve renkleri ayarlamak içindir. Kompozit düzenleme ve katmanlama söz konusu değildir. Yine de buna değineceğiz..

Çalışan bir fotoğrafçı hafıza kartlarına takıldığında ve fotoğraf veritabanını yazılıma döktüğünde parlar. Lightroom her zaman en son dosya uzantılarıyla da güncellenmektedir, bu nedenle hemen hemen her kamera üreticisinin RAW dosyaları desteklenir.

Odak, verimli düzenlemeye odaklanıyor, ancak Lightroom’un son sürümleri daha fazla beygir gücü ekledi. En son Adobe Creative Cloud sürümündeki özelliklere göz atalım.

Adobe Lightroom Özellikleri

Lightroom birkaç ayda bir yeni özelliklerle güncellenir. Bu nedenle, 2018’in tüm özelliklerine dalmak yerine yazılımın temel taşı özelliklerine ve 2018’de eklenen yeni eklemelere bakacağız..

Bir süredir mevcut olan özelliklerden başlayarak, Lightroom düzenleme sırasında görüntünüzün perspektifini ayarlamanıza olanak tanır. Görüntünüzün bölümlerini uzatır ve daraltır ve kırpır, böylece istediğiniz perspektifi elde edebilirsiniz. Örneğin, bir binanın görüntüsünü yerde değil, bir merdivenden çekilmiş gibi görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz..

Lightroom-Perspektif-Ayarlar

Lightroom çekimde yatay veya dikey çizgiler arayacak ve görüntünüzü bunlara uyacak şekilde hizalayacaktır. Otomatik modlar küçük ayarlamalar için iyi çalışır, ancak daha sert bir şeye ihtiyacınız varsa görüntüyü manuel olarak eğmeniz gerekebilir.

Ton eğrisinin, ham ayarların ve renk dengesinin dışında Lightroom, vurgulara ve gölgelere farklı tonlar uygulamanı sağlayan gelişmiş bir düzenleme tekniği olan bölünmüş tonlama içerir.

Lightroom-Split-Tonlama-Ayarlar

Lightroom ayrıca kameranızdan veya lensinizden gelebilecek sorunları çözme yeteneğine sahiptir. Konservatif olarak kullanıldığında iyi olan yerleşik bir denoiser’ın yanı sıra renk sapmalarını azaltmak için bir araca sahiptir..

Hazır lensleri kullandığınız sürece, Lightroom lens profili düzeltmesi içerir. Bir merceğin içindeki silindirik cam mükemmel değildir, bu yüzden ne kadar harcadığınız önemli değil, bozulma ve vinyet etkisi olacaktır. Bu profillerden birini açtığınızda, size daha doğru bir görüntü sağlamak için bu sorunlar otomatik olarak düzeltilir.

Ölçütlerimizde tanımlandığı gibi Lightroom, kırmızı göz düzeltme gibi HDR işleme, panoramik dikiş ve restorasyon araçları için desteğe sahiptir..

2018’de sunulan özelliklerin çoğu performans geliştirmelerine ve mobil sürüme odaklandı, ancak masaüstü uygulaması için birkaç ekleme yapıldı.

Lightroom artık ağa bağlı depolama biriminden içe aktarmayı destekliyor ve görüntünüzü kameranın arkasında göründüğü gibi görmek için RAW dosyalarınıza kamera profilleri uygulayabilirsiniz. En sevdiğimiz yeni eklentimiz Yaratıcı Profiller.

Reklam Profilleri hazır ayarlara benzer, ancak önceki ayarlarınızı değiştirmezler. Daha fazla kontrole sahip Instagram filtreleri gibidirler. Tecrübeli fotoğrafçıların çoğu onlara ihtiyaç duymaz, ancak masaüstü fotoğraf düzenleme dünyasına girenler için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Adobe Lightroom Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf düzenleme için optimize edilmiş herhangi bir yazılımda olduğu gibi, işlemin her adımında birçok seçenek vardır. Herhangi bir depolama kaynağından içe aktarabilir ve dosyaların nerede saklanacağını ayarlayabilirsiniz. Bir bellek kartından içe aktarıyorsanız, Lightroom sabit diskinizde bir klasör oluşturur ve RAW dosyalarını buraya kopyalar.

Bundan sonra bir katalog oluşturur. Kataloglar resimleriniz için verileri tutar, ancak resimlerin kendileri değil. Önizlemeler, sürücü konumu ve meta veriler burada depolanır. İçindeki fotoğrafların bulunduğu klasörü silseniz bile, görüntüler düzenlenemez olsa da yine de bir katalog görebilirsiniz.

Lightroom-Katalog

En önemlisi toplu işlem olan içe aktarma için birçok ayar vardır. Sağ menüdeki “İçe aktarma sırasında uygula” sekmesini genişletip “ayarları geliştir” i tıklayarak tüm resimlerinizi içe aktarırken hazır ayar uygulayabilirsiniz. Bu, iş akışını hızlandırmak için temel bir kontrast ön ayarı uygulamak için iyi bir zaman.

Ayrıca anahtar kelimeler ekleyebilir, meta veriler uygulayabilir ve Lightroom’un bu alanda Akıllı Önizleme’yi nasıl oluşturacağını ayarlayabilirsiniz.

Lightroom-Import-Ayarlar

İçe aktarma biraz zaman alabilir, özellikle de çok fazla dosyanız varsa. Sony A7R serisi kameralarda bulunanlar gibi yüksek megapiksel bir sensör kullanıyorsanız, içe aktarmanın bir gecede çalışmasına izin vermeniz gerekebilir.

“Geliştir” sekmesini tıklamadan önce, kataloğunuzdaki resimleri bir renk atayarak, beş yıldızdan sıralayarak veya anahtar kelimeler kullanarak sıralayabilirsiniz. Bu, Lightroom için temel iş akışı özelliklerinden biridir ve yalnızca tutmayı planladığınız resimlerle düzenlemeye gitmenizi sağlar.

Zamanınızın çoğunu “geliştir” sekmesinde geçireceksiniz. Temel beyaz dengesi, kırpma, renk dengesi ve nokta iyileştirmeyi kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz yerdir. Bu denetimlerin tümü sağ taraftaki araç çubuğunda bulunur.

Lightroom-Ayarları geliştirin

Üstte, kırpma, nokta iyileştirme, kırmızı göz düzeltme, degrade filtreler, eliptik filtreler ve rötuşlar için altı simgeden oluşan bir satır var. Her zaman gerekli olmasa da, görüntünüz üzerinde en manuel kontrolü sağlarlar ve Lightroom ile Photoshop arasındaki çizgiyi bulanıklaştırırlar.

Renklerinizi ayarladıktan ve pozlamayı düzelttikten sonra bile, görüntü üzerinde manuel düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Örneğin, rötuş aracını kullanarak ellerinizi kirletmenize ve pürüzlü cildi yumuşatmanıza veya dişleri beyazlatmanıza izin verir..

Lightroom-Manuel-Düzeltmeler

Bu araç çubuğunun altındaki her şey görüntünün geniş konturlarıyla ilgilenir. Üst bölüm, pozlamayı düzeltebileceğiniz, kontrastı ayarlayabileceğiniz ve temel keskinleştirme uygulayabileceğiniz temel ham ayarlardır. İçe aktarma sırasında bir hazır ayar uyguladıysanız, beyaz dengesini ayarlama dışında bu alanla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Lightroom Araçları

Aşağıda daraltılabilir araçların bir listesi bulunmaktadır. Lightroom’un gücü burada parlıyor. Görüntünün renk dengesini yönetmek, perspektifi ayarlamak, vinyet efektini düzeltmek ve çok daha fazlası için kontroller vardır.  

Lightroom özeldir, çünkü bu değişiklikleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Alt kısım, kataloğunuzdaki tüm resimleri gösterir ve içe aktarma sırasında kullandığınız aynı etiketleme sistemi ile ihtiyacınız olanları filtreleyebilirsiniz. İş akışını daha da hızlandırmak istiyorsanız, ekranın sol tarafındaki hazır ayar sekmesini kullanabilirsiniz.

Lightroom, çoğu Adobe hazır ayarı gibi en iyi şekilde “iyi” olarak sınıflandırılan yerleşik hazır ayarlarla birlikte gelir. Bir çekimden geçmenin en etkili yolu birkaç fotoğraf içe aktarmak, düzenlemeleri yapmak, bir ön ayarı kaydetmek ve kataloğun geri kalanına uygulamaktır.  

Ön ayarlar da özelleştirilebilir. Örneğin, tüm resimlerinize aynı perspektif ayarını dahil etmek istemiyorsanız, bir ön ayarı kaydederken bu kutunun işaretini kaldırabilirsiniz.

Arayüzün üstündeki diğer beş sekme, en azından web için fotoğraf dağıtıyorsanız, büyük ölçüde gereksizdir. “Harita” resimlerinizi coğrafi olarak etiketlemenizi sağlar, “kitap” fotoğraf kitapları için bir biçimlendirme aracıdır, “slayt gösterisi” resimlerinizi eşlik eden müzik eşliğinde .mp4 olarak dışa aktarır, “baskı” büyük ölçekli baskılar ve “web” için biçimlendirme aracıdır kataloğunuzun bir galerisini çevrimiçi yayınlamanızı sağlar.

Lightroom-Slayt-Tab

Tüm bu sekmelerin yerleri var ve bazı fotoğrafçılar için iş akışını hızlandıracaklar. Sekmeler, özellikle fotoğraflarının kopyaları için harici bir baskı şirketi kullanıyorlarsa, birçok kullanıcıyla alakasızdır..

Beş taneden favorilerimiz “slayt gösterisi” ve “web” dir. Çevrimiçi birçok slayt gösterisi uygulaması var, birçoğu kötü amaçlı yazılımlarla birlikte (hangi türler hakkında bilgi edinmek için en iyi antivirüs yazılımımızı okuyun), bu nedenle görüntülerinizi göstermek için hızlı bir yol istiyorsanız Lightroom’da yerleşik bir tane bulundurmak yardımcı olur.

“Web”, önceden biçimlendirilmiş bir HTML sayfası oluşturarak FTP üzerinden web sitenize bağlanmanın kolay bir yoludur. WordPress gibi CMS yazılımları bu tür galerileri bir eklenti ile işleyebilse de, Lightroom yayınlamak için tek adresli bir mağaza. Daha önce hiç FTP kullanmadıysanız, WordPress’i kullanma hakkındaki üç kılavuzumuzdan bu konuda bilgi edinebilirsiniz..

 • WordPress’i Kullanma Başlangıç ​​Kılavuzu
 • WordPress Kullanımı için Orta Seviye Kılavuz
 • WordPress Kullanımı için Gelişmiş Kılavuz

Adobe Lightroom Fiyatlandırması

Tüm Adobe ürünlerinde olduğu gibi, fiyatlandırma da önemli bir satış noktasıdır. Creative Cloud, Adobe’nin tüm ürünlerine ayda 50 ABD Doları karşılığında erişmenizi sağlar; birçok uygulamanın kendi başına 1.000 ABD Doları veya daha fazlasına mal olacağını düşünün. Öğrenciler ve öğretmenler de tüm indirimleri ayda sadece 20 $ karşılığında alıyorlar..

Plan:fotoğrafçılıkTek UygulamaTüm UygulamalarTüm Uygulamalar + Adobe Stock
Fiyat:$ 9.99$ 20.99$ 52.99$ 82,98
Detaylar:Lightroom & Photoshop CC,
20 GB bulut depolama alanı
Tek Adobe uygulaması,
100 GB bulut depolama alanı
Adobe’nin tüm masaüstü ürünleri,
100 GB bulut depolama alanı,
10 TB’a kadar ek depolama alanı
Adobe’nin tüm masaüstü ürünleri,
Ayda 10 Adobe Stock görüntüsü

100 GB bulut depolama alanı ile aylık 20 ABD doları karşılığında tek bir uygulama alabilirsiniz. Illustrator gibi başka bir Adobe ürünü kullanıyorsanız, bu planı öneririz. Bulut depolama güzel bir eklentidir, ancak daha az para için daha fazla alan elde edebilirsiniz. Öneriler için en iyi bulut depolama sağlayıcıları karşılaştırmamızı okuyun.

Ancak fotoğrafçıların bir avantajı var. Adobe üç fotoğraf planı sunuyor. Lightroom ve Photoshop’un yanı sıra ayda 10 ABD doları karşılığında 20 GB depolama alanı alabilir veya iki katı fiyat karşılığında 1 TB depolama alanına yükseltebilirsiniz. Odağınız fotoğrafa odaklandığı sürece, mükemmel bir değerdir ve genel olarak önerdiğimiz plan.

En üstte, tüm uygulamaları ve Adobe Stock’u yaklaşık 80 $ karşılığında alabilirsiniz. Adobe Stock, stok fotoğraflarının ve videolarının mükemmel fakat pahalı bir kütüphanesidir. Çalışan fotoğrafçılar için gereksizdir..

En İyi Adobe Lightroom CC Alternatifleri

Yukarıda gördüğünüz gibi Lightroom’u seviyoruz. Bununla birlikte, bunun herkes için nasıl işe yaramayacağını veya bazı insanların fiyata nasıl karşı çıkabileceğini görebiliriz. Fotoğraf düzenleme söz konusu olduğunda aşağıda Adobe için en iyi alternatiflerden bazılarını takip edin.

DxO PhotoLab

DxO PhotoLab, Lightroom’a benzer, ancak daha iyi otomatik işleme araçlarına sahiptir. DxO Akıllı Aydınlatma ve Prime kınama gibi özellikler Lightroom’daki benzer araçlardan daha iyi çalışır, ancak 200 $ ‘lık ağır bir fiyat etiketi ile birlikte gelir ve biçimlendirme ve dışa aktarma için çok fazla seçeneğe sahip değildir.

Ön ayarlar PhotoLab’ı ayıran özelliklerdir. Özellikle manzaralar, DxO’nun uyguladığı yüksek dinamik aralığa ve denoizing filtrelere iyi geldi. Yine de Lightroom’a kıyasla manuel kontrol eksikliği var.

DxO-PhotoLab-Görüntü-Düzenleme

PhotoLab’ın beyaz dengeniz için temel ham ayarı vardır, ancak pozlama ve kontrastınız üzerindeki kontrol sınırlıdır. Siyahlar, beyazlar, gölgeler ve vurgular için kaydırıcılar vermek yerine, PhotoLab yalnızca pozlama için bir kaydırıcı ve kontrast için bir kaydırıcı sunar.

Ton eğrisi gibi manuel kontroller var, ancak DxO’nun sahne arkası işleyişini işliyorsunuz. Pozlama, kontrast ve renk dengesi ayarları ciddi şekilde eksik.

DxO, kısmen yerel ayarlarla telafi eder. Bu alanlar için pozlama, kontrast, renk dengesi ve keskinliği ayarlamak üzere görüntünüzdeki alanları eliptik bir şekilde seçebilirsiniz. Lightroom’un maskeleme aracına benzer, ancak daha az kontrolü vardır.

Genel olarak, PhotoLab hızlı bir düzenleme yapmak isteyenler için en uygunudur. Görüntülerinizi kolayca bulabilir ve mükemmel ön ayarlardan birini uygulayabilirsiniz. DxO’nun ClearView ve gürültü azaltma özellikle etkileyici, ancak resminiz üzerinde manuel kontrol.

Yine de her iki dünyanın en iyisini elde edebilirsiniz. PhotoLab, satın aldığınızda bir Lightroom eklentisi yükler, böylece Lightroom’un manuel kontrolünü kaybetmeden DxO’nun harika işleme algoritmalarına erişmek için dosyayı bir uygulamadan diğerine aktarabilirsiniz.

LightZone

LightZone, Lightroom’a ücretsiz, açık kaynaklı bir alternatiftir. Aynı arabirime sahiptir, ancak toplu işleme ve daha zayıf bir genel iş akışı için çok fazla ayar yoktur. Yine de ücretsiz ve etrafındaki küçük topluluk aktif.

Adobe’nin dijital karanlık odasından önce LightZone’a Lightroom’a alternatif demek garip. Orijinal LightZone 2005 yılında piyasaya sürüldü ve dijital fotoğraf editörlerinin çalışma şeklini değiştirdi. Katmanları kullanmak yerine, tahribatsız bir iş akışı sağlar.

LightZone-görüntü düzenleme

Her biri farklı bir işleme yönü sunan bir dizi modül aracılığıyla düzenlersiniz. 13 modül arasında yedi ton eğrisi ekleyebilir veya rengi ayarlayabilirsiniz. Kullandığınız arayüz ve araçlar özelleştirilebilir, yani kullanıcı arayüzünü yalnızca ilgili kontrolleri içerecek şekilde oluşturabilirsiniz.

Bu sistem dezavantajsız gelmiyor. Görüntüleri yalnızca tek tek düzenleyebilir, kitaplığınız ve düzenleme sayfası arasında gidip gelebilirsiniz. LightZone da dosyalarınızı içe aktarmaz, bu nedenle düzenlemeden önce bir ön ayar uygulamak için ayarlar yoktur.

Arayüz de buggy. Testlerimiz sırasında modüller sonsuz bir çoğaltma akışına girecek veya hiç yüklenmeyecekti. Bu hatalar, uygulama hala yanıt verdiğinden büyük ölçüde grafiksel gibi görünüyor, sadece görsel hata oluştu.

Yine de ücretsiz. LightZone, denemeniz gereken güçlü ama hantal bir Lightroom alternatifidir. Arayüzü öğrenmek için zaman ayırdığınız sürece birçok seçenek var.

Tasarım için En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı: Adobe Photoshop CC

Photoshop, toplu işleme ve optimize edilmiş iş akışının odağını alır ve özellikleri ve araçlara koyar. Binlerce fotoğrafı düzenlemek için Photoshop’u kullanmayacak olsanız da, birkaç fotoğrafı özelleştirmek için kullanabilirsiniz.

Katmanlama sistemi kullanır, yani resminizi istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Örneğin, sisin bir stok görüntüsünü bulabilir ve atmosfer oluşturmak için çektiğiniz bir görüntünün üzerine katmanlayabilirsiniz..

Tasarım için en iyi şekilde etiketlememize rağmen, profesyonel fotoğrafçılar için de çalışıyor. Photoshop, profesyonellerin fotoğrafları pratik bir yaklaşımla düzeltmek veya büyütmek için kullanabileceği güçlü bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Photoshop, fotoğraf geri yüklemesini Lightroom’un yapamayacağı şekilde işleyebilir. Nokta iyileşmesi, maskeleme ve yama ile karıştırılan eski fotoğrafları geri yükleyebilir. Lightroom’da paralel araçlar olsa da, aynı kontrol düzeyi yoktur.

Lightroom’da olduğu gibi Adobe, Photoshop CC’yi sürekli günceller. En yeni özelliklerin yanı sıra programın ayırt edici özelliklerine de göz atalım.

Adobe Photoshop Özellikleri

Photoshop katman tabanlı bir düzenleme yaklaşımı kullanır. Son görüntünüzü yeni katmanlar ekleyip bir araya getirerek oluşturursunuz. Katman, gökyüzünü değiştirmek gibi ayrı bir öğe veya görüntünüzün genel görünümünü kontrol etmek için bir ayarlama katmanı olabilir.

Photoshop Katmanlar

Yukarıdan aşağıya doğru çalışır, yani başka bir katmanın üzerine yerleştirilen herhangi bir katman, altındaki katmanları etkileyecektir. Örneğin, bir resme bir sis katmanı eklemek istiyorsanız, o katmanı en üste ayarlamanız gerekir, bu nedenle mevcut fotoğrafınızın üstünde olur.

Photoshop, maskeleme araçlarıyla fotoğraf düzenlemede mükemmeldir. Yerleşik araçları kullanarak basit maskeler oluşturabilirsiniz, ancak Photoshop’un içeriğe duyarlı maskelemesi daha etkileyicidir. Örneğin, manyetik kement aracını kullanarak görüntünüzdeki bir nesnenin çevresini çizebilirsiniz ve Photoshop mükemmel seçimi oluşturmak için düz çizgileri tanımlamaya çalışacaktır.

Photoshop Seç-ve-Maske

Katmanlama ve maskeleme arasında, fotoğraf düzenleme işlemi tamamen farklıdır. Photoshop sizi görüntüyü büyütmek veya düzeltmek için öğeleri kullanarak normal ayarlamalar dışındaki bir görüntü hakkında düşünmeye zorlar.

Bununla birlikte, temel düzenleme denetimleri vardır. Photoshop, bir görüntüye eklediğiniz her düzenleme için otomatik olarak yeni bir katman oluşturur ve diğer katmanlar gibi yalnızca altlarındaki öğeleri etkiler. Karıştırma modları ve opaklık ile denemeler yapmak benzersiz sonuçlara yol açabilir.

Adobe Creative Cloud ile Photoshop’u daha iyi kullanmaya yönelik yeni özellikler var. Bizim favorimiz Lightroom entegrasyonu. Önce masaüstünüze aktarmak zorunda kalmadan Photoshop’ta Lightroom’daki görüntüleri arayabilir ve açabilirsiniz.

Adobe ayrıca Ocak ayında Konu Seç özelliğini de tanıttı. Maske oluşturmak için görüntünüzdeki önemli nesneleri seçmenizi sağlar. Seç ve Maskele çalışma alanını kullanarak seçimi hassaslaştırabilirsiniz.

Photoshop’ta yukarı örnekleme, Akıllı Keskinleştirme filtresi ve koşullu eylemler de dahil olmak üzere birçok özellik var. Nerede olduklarını bulmak için zaman ayırdığınız sürece, hemen hemen her fotoğraf düzenleme görevi için araçlar içeren yoğun bir programdır..

Adobe Photoshop Fotoğraf düzenleme

Photoshop’ta bir görüntüyü düzenlemek, Lightroom ile olduğu kadar basit değildir. Görüntüleri ayrı ayrı açarsınız ve genellikle her birine çok zaman harcarsınız.

Bir RAW dosyasını açarsanız, Adobe Camera Raw’u açar. Lightroom’daki araçları yansıtır ve dosyayı Photoshop’a aktarmadan önce ham ayarlara izin verir. Yine de Lightroom kadar hoş görünmüyor.

adobe camera raw

İçe aktarmadan sonraki süreç karmaşıktır. Photoshop’ta o kadar çok araç var ki, hiçbir proje hepsini kullanmaz. Photoshop’ta bir RAW dosyasıyla yapabileceğiniz temel şeyleri inceleyeceğiz, ancak programı öğrenmek için uzun süre harcanması gerekiyor.

Bir görüntüyü geliştirmek için bir teknik, her iki tarafa karşıt renklerin bir gradyanını eklemektir, ardından karıştırma modunu ayarlayabilir. Örnek resmimizde görebileceğiniz gibi, aksi takdirde sıkıcı bir çekime derinlik katmanı eklemek için yeşil ve turuncu kullandık.

Photoshop Gradient-Düzenleme-mamul

Bunu yapmak için iki yeni katman ekleyin. Her ikisinde de, araç çubuğundan degrade aracını seçin ve ön plan renginizin istediğiniz renk tonuna ayarlandığından emin olun. Düz bir degrade oluşturmak için shift tuşunu basılı tutarak degrade kaydırıcıyı görüntünün üzerinde sürükleyin. Her ikisi de yapıldıktan sonra orijinal görüntünüzü zorlukla görebilmelisiniz.

Photoshop Gradient-Edit1

Ardından, iki katmandaki karıştırma modlarını deneyin ve istediğiniz görünümü elde edene kadar opaklığı ayarlayın. Bu görüntü için, karıştırma modu olarak Daha Açık Renk kullandık ve opaklığı yüzde 20 civarında ayarladık.

Photoshop ayrıca görüntü geri yükleme için uzun bir araç listesine sahiptir. Wikimedia Commons’ta bisiklete binen bir çocuğun imajını bulduk. Düzensiz beyaz bir kenarlığı ve bol miktarda kiri var, neyse ki Photoshop’un düzeltmek için araçları var.

Photoshop Restorasyon-Önce

Beyaz kenarlıkları kaldırmak için görüntüyü kırptık ve daha iyi kompozisyon için üçte bir bindirme ile ayarladık. Bundan sonra, görüntüden kir, saç ve kusurları gidermek için nokta iyileştirici fırça ile delirdik. Son olarak, seviye ve eğri ayarlamaları ile geri yüklenen imajımızı elde ederiz.

Photoshop Restorasyon-sonrası

Photoshop’ta bir görüntüye dijital sanat ekleyebilirsiniz. Tam fırça desteğine sahiptir, Lightroom’da olmayan bir şeydir, bu da çizim oluşturmak için bir çizim tableti veya bir fare ile serbestçe kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Photoshop fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım arasındaki çizgileri bulanıklaştırır. Fırçalar, desenler, metin ve daha fazlasını içeren eksiksiz bir tasarım araçları dizisine sahiptir. Fotoğrafı tamamen terk edebilir ve Photoshop’u bir tasarım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Bununla ilgili sorunlar var. Photoshop piksel tabanlıdır, yani oluşturduğu tüm grafikler çözünürlük ne kadar yüksek olursa olsun piksel olarak oluşturulur. Küçük bir el ilanı veya çevrimiçi grafik için işe yarayabilir, ancak reklam panosuna yönelik bir logo tasarlamak için Photoshop kullanmak sorunlara neden olur.

Grafik tasarıma odaklanıyorsanız, Adobe Illustrator kullanmanızı öneririz. Vektör tabanlıdır, yani iki piksel arasındaki bilgi doldurulabilir. Merdiven gibi görünen çapraz bir çizgi yerine, bir vektör düzgün bir çizgi gibi görünmesi için pikselin boşluklarında ve renk bölümlerinde ne olması gerektiğini tahmin edebilir..

Piksel tabanlı ve vektör tabanlı uygulamalar arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Photoshop birçok farklı görevi gerçekleştirebilir. Renk, pozlama vb. İle ilgili temel ayarlamalar yaparak tanımlandığı gibi fotoğraf düzenleme odağınızsa, Lightroom tam size göre. Daha karmaşık fotoğraf düzenleme işleri Photoshop için en uygunudur.

Adobe Photoshop Fiyatlandırması

Buraya gidecek çok şey yok. Photoshop ve Lightroom aynı fiyatlandırma şemasına sahiptir. Yine de, bir plan seçerken düşünmeniz gereken şeyler var.

Photoshop ve Lightroom aynı hedefe sahip iki uygulamadır. Kesinlikle bir fotoğrafçıysanız, birini diğerinden daha fazla kullansanız bile her ikisine de sahip olmak faydalı olacaktır. Çoğu durumda, Lightroom ekmek ve tereyağı düzenleme yazılımıdır, Photoshop ise daha yoğun görevler için kullanılır.

Fotoğraftan daha fazlasını yaparsanız, tam Creative Cloud’a yükseltmeye değer. Ayda 50 ABD doları hafife alınacak bir şey olmasa da, değer seviyesi rekabet tarafından eşsizdir.

En İyi Adobe Photoshop CC Alternatifleri

Lightroom’da olduğu gibi Photoshop’u seviyoruz, ancak hobilerin neden fiyat etiketinde soluklaşabileceğini anlayabiliyoruz. İşte birkaç iyi alternatif.

Affinity Fotoğraf

Affinity Photo, bazı profesyonellerin temel Adobe ürününe tercih ettiği ucuz bir Photoshop alternatifidir. Ham görüntü işleme, rötuş ve çok katmanlı kompozisyonların yanı sıra PSD’ler gibi profesyonel dosya uzantıları için destek de dahil olmak üzere tüm temel özelliklere sahiptir..

Lightroom ve Photoshop’un birleşimi gibi. Ana arayüze girmeden önce kullanabileceğiniz ham ayarlamalar için ayrı bir alan var. Katman seçimi olmadan Lightroom’lara benzer bir araç alırsınız.

benzeşim fotoğraf düzenleme

Yakın ilgi alanı bu alanları “persona” olarak adlandırır ve aralarından seçim yapabileceğiniz beş tane vardır. “Fotoğraf” persona katman tabanlı ayarlama, maskeleme araçları ve efektlerle Photoshop’u yansıtır. “Geliştirme”, başka bir kişiye taşınmadan önce yapılması gereken tüm ham ayarlamaları ele alır.

“Sıvılaştır” persona görüntünüzü itebileceğiniz, bükebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir ızgara gösterir. En muhafazakar durumda, bir konuyu öne çıkarmak için görüntünüzün bölümlerini büyütmek veya küçültmek için kullanılabilir.

Affinity-Fotoğraf-Liquify

“Ton eşleme” persona görüntünüzdeki kontrast ve renk dengesini yönetmek için kullanılır. Bu ayarlamaların çoğunu “geliştirme” kişisinde yapabilirsiniz, ancak “ton eşleme” size daha fazla kontrol sağlar. “Dışa aktarma” kişisel fırsatlarının tümü, piksel biçimi ve meta veriler dahil tüm dışa aktarma ayrıntılarını içerir.

Sadece 50 $ ile Affinity Photo büyük bir değerdir. Lightroom ve Photoshop’u kapsayan kapsamlı fotoğraf düzenleme denetimlerine sahiptir. Yine de, iki Adobe ürünü arasında oluşturulan iş akışı nedeniyle bir alternatif.

Corel PaintShop Pro

Corel, PaintShop Pro’yu “nihai Photoshop alternatifi” olarak sundu. Nedenini görmek de kolay. RAW desteği, HDR işleme, lens düzeltme ve toplu işleme dahil olmak üzere kapsamlı bir fotoğraf düzenleme aracı seti vardır.

Makyaj araçları paketini kullanarak görüntüleri manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Corel, lekeleri gidermenizi, kırışıklıkları düzeltmenizi, karartılmış görüntüleri geri yüklemenizi ve kırmızı gözü ortadan kaldırmanızı sağlayan kontrollere sahiptir. Bir seçimi görüntüden taşımak veya silmek veya Corel’in alanı akıllıca doldurmasını sağlamak için içeriğe duyarlı düzenleme araçları da vardır.

Corel-PaintShop-Pro-Fotoğraf-Düzenleme

PaintShop Pro’da katmanlar, maskeleme ve metin gibi grafik tasarım araçları da bulunur. Bununla birlikte, çizimi işleme şekli Photoshop’tan farklıdır. Vektörlerle çizim yapabilir, düzgün ve genişletilebilir dijital çizimler yapabilirsiniz.

En sevdiğimiz özellik olan PaintShop Pro’da tekrar eden görevleri komut dosyası olarak yazabilirsiniz. Corel, ekrandaki işlemlerinizi kaydedecek ve bir makroya atayacaktır. Arayüzde kullanın ve Corel otomatik olarak görevi halledecektir.

Afinitenin iki katı fiyat, ancak daha fazla özelliği var. Birkaç ay içinde Photoshop’a harcayacağınız düşünüldüğünde, tek bir oran da fena değil. Lightroom’un optimize edilmiş iş akışı yok, ancak PaintShop Pro hala mükemmel bir Photoshop alternatifi.

Adobe’yi Neden Öneririz

Adobe daha çok abonelik tabanlı çözümlere odaklandığından, rakipler pazarlamalarında tek oranlarını zorlamaktadır. Yazılım için daha fazla ödeme yapmanın ve sonsuza kadar sahip olmayı hak ediyor, ancak yine de Creative Cloud aboneliğinin daha iyi bir değer olduğunu düşünüyoruz.

Tek oranlı yazılımla ilgili sorun güncellemelerdir. Örneğin Photoshop’un bir yıllık kullanımı PaintShop Pro ile aynı tutara mal olabilir, ancak Corel’in yazılımının 2020 sürümü yayınlandıktan sonra, yeni sürüme geçmeniz gerekir..

Creative Cloud’un avantajı sinerjidir. Adobe ürünleri ve sürekli güncellemeler arasında sorunsuz bir geçiş elde edersiniz. Kaç yeni özellik sunulduğuna bakılmaksızın aynı ücreti ödersiniz.

Güç seviyesinden kullanılabilirliğe kadar alternatifler hakkında daha fazla sevdiğimiz şeyler var, ancak güncellemelerin saldırıları ve nispeten düşük aylık oran göz önüne alındığında, Adobe hala içerik pazarının bu bölümünü sıkı bir şekilde tutuyor.

En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

Gerçekten cebinden çıkanlar için bazı ücretsiz Adobe alternatiflerine bakalım. Bunlardan bazıları temel özelliklerden yoksun olsa da, sizin durumunuza mükemmel uyum sağlayabilirler..

Microsoft veya Apple Fotoğraflar

Microsoft ve Apple Photos, ilgili işletim sistemleri için şaşırtıcı derecede güçlü fotoğraf uygulamalarıdır. Pozlama, kontrast, beyaz dengesi ve daha fazlasına yönelik araçlara sahip olursunuz, telefonunuzdan veya bas-çek fotoğraf makinenizden görüntüler için basit bir fotoğraf düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

Elma-Resimleri

Microsoft Fotoğraflar fotoğrafları ve videoları düzenleyebilir. Slayt gösterileri oluşturabilir, video klipler ve fotoğraflarla iç içe geçebilir, yıldırım gibi 3D efektler ekleyebilir ve dışa aktardığınız klibin müzik ve hızını ayarlayabilirsiniz. Kendiniz için fotoğraf çekerken en çok kullanılan küçük bir düzenleme paketidir.

Apple Photos’un video desteği yok çünkü iMovie bunun için kullanılabilir, ancak daha geniş bir düzenleme araçları seti var. Vurguları, gölgeleri ve kontrastı ayarlamak için hızlı bir düzenleme veya dalış için yerleşik filtreleri kullanabilirsiniz.

Apple, fotoğraf düzenleme ile ellerini kirletmek isteyenler için kullanışlı bir özellik olan üç kanallı bir ton eğrisi de içeriyor. Lightroom mobile kadar yaklaşık bir güce sahiptir ve kendinizi tam donanımlı bir paket almadan fotoğraf düzenleme dünyasına tanıtmanın güzel bir yoludur..

GIMP

GIMP, macOS, Windows ve Linux için kullanılabilen ücretsiz bir Photoshop benzeri düzenleme aracıdır (çoğu dağıtımda standart olarak gelir). Açık kaynak kodludur, böylece C ++, Şema, Python veya Perl’de akıcıysanız eklentileri indirebilir veya kendiniz yazabilirsiniz..

GIMP

Profesyonellerden ve hobilerden oluşan güçlü bir topluluğa sahiptir. Ücretsiz olmasına rağmen, dijital sanat eseri oluşturarak veya kararmış fotoğraf taramalarına dokunarak para kazanmak için GIMP’yi kullanabilirsiniz..

En büyük caydırıcı arayüz. GIMP güçlü, ancak sezgisel değil, profesyonel yazılım için tehlikeli bir kombinasyon. Öğrenmek için zaman harcarsanız, mükemmel sonuçlar elde edersiniz. Photoshop’tan geliyorsanız veya düzenli bir iş akışı istiyorsanız, GIMP en iyi seçim değildir.

Aynı şey GIMP’den Photoshop’a geçiyorsanız da söylenebilir, bu da aşina olduğunuz şeyle ilgilidir. Yine de, gizemli arayüzü sayesinde Team Penguin için mükemmel bir uyum gibi görünüyor. Özel yapım geek ürünlerine ilişkin daha fazla örnek için Linux için en iyi VPN’imize göz atın.

Fotor

Fotor, fotoğraf düzenleme hakkında fazla bilgisi olmayan kişilere yönelik ücretsiz, çevrimiçi bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Yeterince güçlü, ancak arayüz ve adlandırma Lightroom’dan daha çok Instagram’a benziyor.

Fotor

Yine de yeri var. Hızlı düzenlemeler için Fotor mükemmeldir. Görüntüleri sabit diskinizden düzenleyebilir veya Dropbox’tan içe aktarabilirsiniz (Dropbox incelememizi okuyun). Görüntüler, Fotor’un birçok şablonundan birini kullanarak kolajlarda veya tasarımın bir parçası olarak kullanılabilir.

Ancak ücretsiz sürüm kısıtlanmıştır. Düzenlenen resimleriniz ve filigranlarınız için sınırlı miktarda depolama alanınız var ve arada sırada reklamlar var. Yıllık bir plan satın alırsanız ayda yaklaşık 3 $ veya aylık ödeme yaparsanız yaklaşık 9 $ ‘dır. Bununla birlikte, bu fiyat için Adobe’nin fotoğraf paketini kullanmak en iyisidir.

Son düşünceler

Fotoğraf düzenleme karmaşık ve çeşitli bir süreçtir, ancak zımba yazılımının son sürümleri onu her zamankinden daha erişilebilir hale getirdi. Uzun zamandır endüstri standardı olan Adobe ürünlerinin, özellikle fotoğraf düzenleme için yenilmesi zor olduğunu düşünüyoruz.

Kamera sensörleri megapiksel sayısında arttıkça, dosya boyutları da artar. Depolama ve güvenilir yedekleme, çalışan her fotoğrafçı için kilit noktalardır. Verilerinizi güvende tutmak için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerimizi ve 3-2-1 yedekleme kuralını kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, manipüle edilmiş enstantane koleksiyonunuzu sırayla tutmak için en iyi fotoğraf yönetimi yazılımı hakkında bir makalemiz var..

Hangi fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map