CrashPlan vs Mozy: Küçük Arena’da Büyük Dövüş

Cloudwards.net’te, bulut depolama pazarında gezinmenizi kolaylaştırıyoruz. Birçok çevrimiçi yedekleme hizmeti verilerinizi yedekleyebildiğinden, özellikle iki hizmet arasında karar veremiyorsanız, sizin için en uygun olanı seçmek zor olabilir. Bu yazıda, seçiminizi kolaylaştırmak için CrashPlan ve Mozy’yi karşılaştıracağız.


Şirket tüketici kanadını kapattığı için CrashPlan’ı Küçük İşletmeler için test edeceğiz. Bununla ilgili daha fazla bilgi için en iyi CrashPlan alternatiflerimizi okuyun. İşleri adil tutmak için şirketin işletme odaklı hizmeti MozyPro’yu da test edeceğiz.

Başka bir çözüm istiyorsanız, hangi hizmetin en üstte olduğunu öğrenmek için en iyi çevrimiçi yedekleme listemize bakın. Bununla birlikte, bu karşılaştırmadaki hizmetlerin hiçbiri bu konuda değil, bu yüzden havada kim olacak? Burada rakipler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, CrashPlan incelememizi ve MozyPro incelememizi okuyun.

Bulut depolama ve bulut yedekleme arasındaki fark konusunda kafanız karıştıysa, açıklamamızı okuyun.

Bulut yedeklemeyi kullanmak ihtiyatlıdır, çünkü sabit diskiniz sonunda çöktüğünde verilerinizi kaydetmenize yardımcı olabilir. Verilerinizi kurtarmayı denemek için veri kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz, ancak bu kesin bir yöntem değildir. Katı hal sürücülerine de güvenemezsiniz, çünkü hata oranları yüzde 1’in altında olsa bile daha fazla veri hatasıyla karşılaşırlar.

Önümüzdeki beş turda, karar vermenize yardımcı olmak için hizmetlerin birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını göreceğiz. Her birinin sonunda bir kazanan ilan edeceğiz. Sonra, zilden sonra, bir özet yapacağız ve genel kazananı adlandıracağız.

1

değer

İyi değer, para için abonelik planlarının ne kadar teklif ettiğine göre belirlenir. Bir hizmet ne kadar çok plan yaparsa, seçenekleriniz o kadar iyi olur. Sağlayıcının da ücretsiz bir plan veya deneme sunması harika, böylece hizmeti test edebilirsiniz. Ücretsiz planlar arıyorsanız, en iyi ücretsiz çevrimiçi yedek parçamızı okuyun.

Sınırsız yedeklemeye ihtiyaç duyan ancak Küçük İşletmeler için CrashPlan’dan farklı bir çözüm isteyenler, en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme listemize başvurmalıdır..

Küçük İşletmeler için CrashPlan, bir bilgisayar için ayda 10 $ karşılığında sınırsız yedekleme sağlar. Bu en iyi değer değil, ama en kötüsü de değil. Aylık bir abonelik olduğu için, istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz; bu, bir bulut yedekleme hizmeti için olağandışı bir durumdur. Satın almadan önce, sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

MozyPro’nun planları sınırsız bilgisayar ve sunucu arasında paylaşabileceğiniz yedekleme alanı sağlar. Aylık, yıllık veya iki yılda bir ödeme yapabilirsiniz. Planlar 10 GB’den başlar ve 4 TB’a kadar çıkar, ancak Mozy web sitesinde yalnızca 250 GB’a kadar fiyat teklifi verir.

Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, fiyatlandırma talep etmeniz gerekir. Sunucular olmadan, benzerlerinden daha ucuz olan planlar da vardır.

MozyPro’nun çok fazla planı olması harika, ama sorun 10GB’dan başlıyor. Bu bir bilgisayarı veya sunucuyu yedeklemek için yeterli değildir. Birden fazla sunucunuz varsa, 4 TB bile yeterli olmayabilir. En büyük sorun, bunun ne kadar pahalı olduğudur. MozyPro, 250 GB’lık yedekleme için yılda 850 dolar saçma geliyor. Diğer hizmetler çok daha iyi değer sağlar.

Küçük İşletmeler için CrashPlan sınırsız depolama alanı sunar ve MozyPro kadar ücret almaz, bu yüzden burada kimin kazanacağı açıktır.

Yuvarlak: Crashplan Pro için Değer Noktası

Logo Tasarım
MozyPro Logosu

2

Güvenlik

İnternet tehlikelerle dolu, bu yüzden iyi bir güvenlik olması bir zorunluluktur. Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla verilerinizi hedeflemekte tereddüt etmeyecektir. Giriş bilgilerinizi de çalmaya çalışabilirler.

TLS protokolü, ortadaki adam saldırılarının başarılı olmasını engellerken, şifreleme verilerinizi taşıma sırasında ve beklemede korur. Özel, uçtan uca şifreleme, sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller.

İki faktörlü kimlik doğrulama da önemlidir, çünkü birisi şifrenizi çalarsa hesabınıza erişimin engellenmesine yardımcı olur. Yine de, başlamak için güçlü bir şifreniz olduğundan emin olmalısınız..

crashplan for-vs-mozy-crashplan for-güvenlik

Small Business için CrashPlan bilgisayarınızdaki dosyaları AES 256 bit şifreleme kullanarak şifreler. Transit geçişte, AES 128-bit onları korur. Hizmet şifreleme anahtarınızı tutacaktır, ancak isterseniz özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Bunu etkinleştirirseniz, CrashPlan şifrenizi alamaz, bu yüzden kaybetmeyin.

Her iki durumda da, Küçük İşletmeler için CrashPlan iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmadığından güçlü bir şifreniz olduğundan emin olun. Yine de veri merkezi güvenliği düzeydedir. Hizmet, izinsiz girişi önlemek için 7/24 gözetim ve diğer önlemleri alır. Merkezler elektrik kesintilerine, doğal afetlere ve yangınlara dayanabilir.

crashplan for-vs-mozy-mozy-güvenlik

MozyPro güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir. Veri merkezlerinin verilerinizi güvende tutma görevine bağlı olmasını sağlamak için üçüncü taraf denetimlerini davet eder. Tesisler doğal afetlere, virüs saldırılarına ve verilerinizi tehlikeye atabilecek diğer olaylara dayanabilir. Güvenlik personeli 7/24 hizmet vermektedir ve veri merkezleri kapalı devre TV kameraları, kapılar ve elektronik anahtar erişimi ile korunmaktadır.

Dosyalarınız MozyPro’nun sunucularında şifrelenir. Aslında, bilgisayarınızdan çıkmadan önce şifrelenir ve bir TLS bağlantısıyla transit olarak korunurlar. MozyPro, anahtarınızı varsayılan olarak tutar ve 448 bit Blowfish şifrelemesi kullanır. Bununla birlikte, şifreleme algoritmasını AES 256-bit’e geçiren özel şifrelemeyi seçebilirsiniz..

Küçük İşletmeler için CrashPlan gibi, MozyPro da özel şifreleme sunmuyor.

Her iki hizmet de yeterli güvenlik sağlar, ancak varsayılan olarak AES 256 bit kullandığından Küçük İşletmeler için CrashPlan kazanır.

Yuvarlak: Crashplan Pro için Güvenlik Noktası

Logo Tasarım
MozyPro Logosu

3

hız

İlk yedekleme uzun sürebilir. Ne kadar süreceği internet servis sağlayıcınıza ve bir sunucuya ne kadar yakın olduğunuza bağlı olacaktır. Bağlantınız ne kadar yakınsanız o kadar iyi olur.

İlk yedeklemeden sonra yardımcı olmak için aktarım ayarlarını değiştirmenize, hızları azaltmanıza ve blok düzeyinde bir aktarım algoritması kullanmanıza izin verirse hizmetler daha iyi olur.

Küçük İşletmeler için CrashPlan test ettiğimiz en hızlı hizmetler arasında yer almıyor. 1 GB’lık bir dosyanın yüklenmesi üç saatten fazla sürdü. Teorik olarak, bant genişliğimiz göz önüne alındığında sonuçlar yedi dakikaya yakın olmalıdır. Doğru, sıkıştırma, veri tekilleştirme ve şifreleme süreçleri konuyu karmaşıklaştırmalı, ancak üç saat sürecek kadar değil.

Dosyalarınızı yedeklerken bazı işlemlerini devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bunu yapmanızı önermiyoruz. Sistem kaynaklarınız düşükse, kısıtlamayı etkinleştirebilir ve istemciyi uzaktayken sınırı kaldıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Blok düzeyinde kopyalama, sonraki yedeklemeleri hızlandıracaktır.

MozyPro, ilk yüklemelerde çok daha hızlıydı. Testlerimiz, 1 GB’lik sıkıştırılmış bir klasörü buluta yedeklemenin yaklaşık bir saat gerektiğini gösterdi. Bangkok’tan testlerimizi saniyede 55 megabit indirme ve 22 Mbps yükleme hızlarıyla WiFi bağlantısı üzerinden gerçekleştirdik. Sorun MozyPro’nun verileri sıkıştırmaması olabilir.

Mozy’nin bir gigabaytlık veri için bir saatlik süresi, Küçük İşletmeler için CrashPlan’a kıyasla harika, ancak çevrimiçi yedekleme pazarının geri kalanıyla karşılaştırıldığında çok fazla değil. İlk yüklemelerde hızlı bir hizmete ihtiyacınız varsa Acronis True Image incelememizdeki hız testi tablosuna göz atın.

MozyPro çok daha hızlı olduğu için bu raundu kazanır.

Yuvarlak: MozyPro için Hız Noktası

Logo Tasarım
MozyPro Logosu

4

Kullanım kolaylığı

İlk yedeklemeleri ayarlamak, sonraki yedeklemeleri yapmak ve verilerinizi kurtarmak kolay olmalıdır. Bu şekilde, verilerinizi yedeklemek yerine asıl çalışmanıza odaklanabilirsiniz. Masaüstü istemcisinin birçok işletim sisteminde çalışması ve arayüzünün, web istemcisinin ve mobil uygulamasının yanı sıra çekici ve sezgisel olması gerekir..

crashplan for-vs-mozy-crashplan for-masaüstü

Küçük İşletmeler için CrashPlan masaüstü istemcisinin kurulumu kolaydır ve yalnızca birkaç dakika sürer. Kullanımı zor değil, ancak yedekleme işlemi daha basit olabilir. Dosya türüne göre yedekleme yapmaz, bu nedenle dosyaları ve klasörleri yedekleme için manuel olarak etiketlemeniz gerekir. Müşteri çekici, sezgisel ve gezinmesi kolay.

crashplan for-vs-Mozy'ye-crashplan for-web

Kullanıcı istatistiklerini kontrol etmenize ve dosya geri yüklemesini kontrol panelinden izlemenize olanak tanıyan web arayüzü ile tamamlanmaktadır. Görünümler kullanıcıları, cihazları gösterir ve size rapor oluşturma seçeneği sunar.

Mobil uygulama, dosyalarınıza her yerden erişmenize izin verirken CrashPlan dosyayı durdurdu.

MozyPro, verilerinizi yedeklemeye başlamadan önce daha fazla çalışma gerektirir. Bununla birlikte, bir kez ayarladığınızda, sürecin ilerlemesini kolaylaştıran özelliklere sahip.

Masaüstü istemcisini indirmek kolaydır ve kurulum çok uzun sürmez. MozyPro dosya sisteminizi tarar ve yedekleme için en yaygın dosya türlerini seçtiği için yedeklemenizi ayarlamak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. Gördüğümüz en verimli arayüze sahip değil, ancak sihirbaz işi yapmanıza yardımcı oluyor. Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır.

Web arayüzü, hesap yönetimini kolaylaştıran kullanışlı özelliklere sahip bir yönetici konsoluna sahiptir. Hesabınızla olan bağlantıları kullanıcı veya cihaza göre arayabilir ve ne kadar verinin yedeklendiğini ve son yedeklemenin ne zaman yapıldığını görebilirsiniz. “Grafikler ve raporlar” bölümünde yedekleme geçmişi ve sağlığı görüntülenir ve e-posta uyarıları ayarlamanızı sağlar.

MozyPro’nun akıllı telefon uygulaması verilerinizi yedekleyemez, ancak verilerinize erişmenizi sağlar. Android ve iOS için kullanılabilir.

MozyPro, yedeklemenize erişmenize yardımcı olan bir akıllı telefon uygulamasına sahiptir, ancak genel olarak, daha çekici ve sezgisel bir masaüstü istemcisine sahip Küçük İşletmeler için CrashPlan’dan daha zahmetlidir..

Yuvarlak: Crashplan Pro için Kullanım Kolaylığı Noktası

Logo Tasarım
MozyPro Logosu

5

Karar

MozyPro, hız departmanında bir galibiyet alır, ancak çok fazla değil, Küçük İşletmeler için CrashPlan’ı genel kazananımız yapar. Yine de kolay kazanmadı, çünkü güvenlik kategorisindeki marj zayıftı. Kullanım kolaylığı daha iyidir ve daha fazla değer sağlar, çünkü MozyPro’dan çok daha ucuzdur ve 10 $ karşılığında sınırsız yedekleme alanı sunar.

Kazanan: CrashPlan

Yine de MozyPro çok daha hızlı. 1 GB’lık bir klasörün yüklenmesi yalnızca bir saat sürer. Yüksek hızlara ihtiyaç duyan kullanıcılar denemeyi düşünmelidir.

Bu karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsun? CrashPlan for Small Business sizin için daha iyi bir seçim mi yoksa MozyPro’da kullanım kaliteleri mi buluyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me