Bulut Hosting vs Paylaşımlı Hosting vs Dedicated Hosting vs VPS

En iyi web barındırma kılavuzumuzda, her biri farklı bir plan dizisine sahip sağlayıcıların uzun bir listesini bulacaksınız. JustHost gibi bazı web sunucuları, yeni gelenler için erişilebilir hale getirmek için dizilerini yoğunlaştırırken, WestHost gibi diğerleri, birçok katman ve fiyat noktasında hizmet sunar (JustHost incelememizi ve WestHost incelememizi okuyun).


Barındırma türleri genel görünümü sunarak web barındırma hizmetleri arasındaki farkın netleştirilmesine yardımcı olmak için buradayız. Her bir barındırma türünün nasıl çalıştığını açıklamaya ek olarak, her bir barındırma türü için en sevdiğimiz sağlayıcıların yanı sıra hangi tür web sitelerinin hangi barındırma türünü kullanması gerektiğini önereceğiz..

Hosting Türleri Nelerdir?

web hosting nedir

Web hosting anlaşılması kolay bir kavramdır. Bu, alan adınıza giren herhangi bir ziyaretçiye web sitenizi saklama ve sunma sürecidir. Web barındırma arkasındaki süreç karmaşık olsa da – kısa bir görünüm için ne DNS kayıtları kılavuzumuzu okuyun – web hosting fikri basit.

Yani, tüm web hosting eşit değildir. Web sitenizin dosyalarını bir sunucuda depolama ve bunları kullanıcılara sunma konsepti aynı olsa da, web sitenizin bilgi işlem kaynaklarını toplama biçimi barındırma türünüze göre değişir.

Web sunucuları, farklı ihtiyaçları olan web sitelerini barındırmak için farklı barındırma yöntemleri kullanır.

Örneğin, kişisel bir portföyün çok fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacı yoktur, çünkü sınırlı içerik ve az sayıda ziyaretçi olduğu için pahalı ve özel barındırma satın almak mantıklı değildir. Alternatif olarak, BT personeli olan büyük şirketler, barındırma işlemini belirli bir şekilde yapılandırmak isteyebilir, bu nedenle tam kaynaklar ve özelleştirilebilirlik tercih edilir.

Bu kılavuz, en popüler barındırma türlerinin ne olduğunu, her teklifin ne olduğunu ve kimin için en iyi olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, web barındırma dünyasında yeniyseniz ve seçenek sayısına göre bunalmışsanız, barındırma türleri hakkında çok endişelenmemelisiniz. Bir web barındırma şirketinin “web barındırma” veya “paylaşılan barındırma” planına gitmek genellikle yeni başlayanlar için en iyi seçenektir.

Barındırma Türlerine Genel Bakış

Artık bir barındırma türünün ne olduğunu anladığınıza göre, en popüler dört sürümü inceleyeceğiz. Her barındırma türünün nasıl çalıştığını açıklamanın yanı sıra, hangi tür barındırma türünü kullanması gerektiğine ilişkin önerilerde bulunacağız.

Kanlı ayrıntılarını atlamak istiyorsanız, farklı barındırma türlerine hızlı bir genel bakış:

Paylaşılan Evsahipliği

 • Ölçek ekonomilerinden yararlanarak birden fazla kullanıcının web sitelerini ucuza barındırmasını sağlar.
 • Küçük işletmeler, portföyler, bilgilendirici web siteleri ve kişisel web siteleri için uygundur.

VPS barındırma

 • Paylaşılan bir sunucudaki özel bir sunucuyu sanallaştırarak fiyat etiketi olmadan özel barındırma yapılandırması ve tutarlılığı sunar.
 • Orta ölçekli işletmeler, geliştiriciler ve orta ölçekli haber kuruluşları için uygundur.

Özel barındırma

 • Bir sunucuyu ve tüm bilgi işlem kaynaklarını tek bir kullanıcıya sağlar.
 • Çok sahalı ağlar, büyük işletmeler, büyük e-ticaret satış noktaları ve büyük medya satış mağazaları için uygundur.

Bulut barındırma

 • Paylaşılan, VPS ve adanmış barındırma özelliklerini birleştirerek web sitenizin buluttan kaynakları çekmesini sağlayarak, çevrimdışı kalmayı imkansız hale getirir.
 • Yüksek trafik ve düşük işletme maliyetleri gerektiren tüm web siteleri için uygundur, özellikle orta ve büyük ölçekli medya kuruluşları ve bloglar.
 • Özel yapılandırmaya sahip büyük şirketler veya çok tesisli ağlar tarafından kullanılabilir.

Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşılan barındırma çoğu web sitesi için varsayılan seçimdir ve olmalıdır. Neredeyse tüm web sunucuları bir tür sunduğundan, diğer tüm türlerin karşılaştırılması gereken barındırma temel türüdür. Örneğin iPage, neredeyse yalnızca paylaşılan barındırma hizmeti sunar (iPage incelememizi okuyun).

Her kullanıcının kendi sunucusuna sahip olmasına izin vermek yerine, paylaşılan barındırma aynı sunucuya birden fazla kullanıcı koyar. Sunucunun sınırlı miktarda kaynağı olduğundan, bu web siteleri orada olanları paylaşır. Barındırma konutu temsil ediyorsa, paylaşılan barındırma bir dairede yaşıyor olacaktır.

Paylaşılan yaşam gibi, paylaşılan barındırma artıları ve eksileri vardır. Vurgulamak ucuz olmasıdır. Web sunucusu, kullanıcıları aynı sunucuda gruplandırarak sunucularda tasarruf sağlayabilir ve bu tasarrufları size iletebilir. Her ne kadar pahalı paylaşılan ana bilgisayarlar olsa da – bir örnek için Arvixe incelememizi okuyun – Namecheap gibi ucuz seçenekler de var (Namecheap incelememizi okuyun).

Yine de her şeyin bir bedeli vardır ve paylaşılan barındırma durumunda komşularınız budur. Her web sitesi aynı kaynak havuzundan çekiyor, bu nedenle web barındırma hizmeti açgözlü ise ve aynı sunucuda çok fazla web sitesi barındırıyorsa, web sitenizde kullanıcılarını barındıracak kaynaklar tükenebilir (bunun bir örneği için GreenGeeks incelememizi okuyun).

Bu nedenle, az miktarda trafik içeren web siteleri için paylaşılan barındırma düşünülmelidir. Haber web sitesi gibi kullanıcılarda ani artışlar olan herhangi bir web sitesi, akan istekleri takip etmekte zorlanarak sayfa yükleme hatalarına veya daha düşük hızlara neden olur.

Çoğu web barındırıcısı bir tür paylaşılan barındırma sunar, ancak Hostinger ve Hosting24’ün en iyisi olduğunu gördük. Aynı kişilerden biri, şükür ki, Hostinger saklanmaya çalışmıyor. Her ikisi de rekabetçi fiyatlandırma ve harika özellikler sunar, ancak daha da önemlisi, sunucularını kullanıcılarla doldurmazlar. Daha fazla bilgi edinmek için Hostinger incelememizi ve Hosting24 incelememizi okuyun.

Paylaşılan barındırma belirli bir kitleye hitap eder. Trafiği az olan veya yalnızca bilgi amaçlı çevrimiçi olan herhangi bir web sitesi bundan yararlanır. Bu, küçük işletme web sitelerini, kişisel portföyleri ve bilgilendirme sayfalarını içerir. Bu web siteleri genellikle çok az trafik çeker, bu nedenle kaynak sıkıntısı çekmek sorun olmamalı.

Kimler Paylaşımlı Barındırma Kullanmalı:

 • Küçük işletmeler
 • Yazarlar, sanatçılar vb..
 • Kişisel web siteleri
 • Bilgilendirici sayfalar

VPS Barındırma

VPS barındırma

VPS hosting fiyat ve performans açısından paylaşılan barındırma üzerinde bir adımdır. Paylaşımlı barındırma gibi, birden çok web sitesi aynı sunucuda depolanır, ancak kaynakları keyfi olarak paylaşmak yerine size adanmış bir küme alırsınız.

Bu, fiziksel sunucuda sanal sunucular kurarak gerçekleştirilir (sonuçta VPS, sanal özel sunucuyu temsil eder). Bunun yerine, kaynakların gerektiği gibi gelmesine ve akmasına izin vermek yerine, web barındırma, kaynak kümelerini belirli web sitelerine ayırır, neredeyse kendi özel barındırma ortamına sahip olmalarına izin verir.

Örneğin, bir sunucuda sekiz CPU çekirdeği, 16 GB RAM ve 2 TB SSD depolama alanı varsa, her birinde iki CPU çekirdeği, 4 GB RAM ve 500 GB SSD depolama alanı bulunan dört sanal sunucu olabilir..

İlk başta öyle görünmese de, VPS ve paylaşılan barındırma arasındaki fark çok büyük. En belirgin tarafı, başkalarıyla paylaşmak yerine özel kaynaklar edinmenizdir. Bu, web sitenizin, sunucudaki diğer web sitelerinin ne yaptığından bağımsız olarak, sahip olduğu kadar çok kaynak için trafik alabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, daha önemli olan, sunucunuzu özelleştirebilmenizdir. Web barındırıcısı özel bir barındırma ortamı sunduğundan, sunucunuzda ve yapılandırılma biçiminde değişiklikler yapabilirsiniz; çoğu zaman paylaşılan barındırma ile yapamazsınız..

Ne yazık ki, tüm VPS planları aynı değildir. Kanlı ayrıntılar, ilgilendiğiniz web barındırıcısının ürün sayfasında yer alacaktır, bu nedenle bir VPS planı satın almak istiyorsanız dikkatli olun. Yine de A2 Hosting’i kullanabilirsiniz. A2 Hosting incelememizde okuyabileceğiniz gibi, test ettiğimiz en hızlı ana makinelerden biridir ve önyükleme yapmak için yüksek düzeyde yapılandırılabilirlikle birlikte gelir.

VPS hosting için A2 Hosting’i önermemizin ana nedeni, sunucunuzdaki Linux veya Windows ile yönetilen veya yönetilmeyen planlar arasında seçim yapmanızdır. İkincisi hakkında daha sonraki bir bölümde konuşacağız, ancak kısaca A2 Hosting, geliştiriciler için maksimum esneklik sunuyor.

DreamHost, VPS hosting için de mükemmel bir seçenektir. WordPress için VPS kullanan DreamPress planları, neden WordPress kılavuzu için en iyi web barındırma yaptığımızdır. DreamHost incelememizde okuyabileceğiniz temel uygulamalardan kurumsal uygulamalara kadar değişen WordPress olmayan VPS planları da vardır..

VPS hosting paylaşılan hosting daha pahalı ama adanmış hosting daha ucuz. Orta ölçekli işletmeler, büyüyen haber merkezleri ve orta ölçekli bloglar için mükemmel bir orta yol. Sunucuları belirli bir şekilde yapılandırması gereken geliştiriciler için de harika.

Kimler VPS Hosting Kullanmalıdır:

 • Orta ölçekli işletmeler
 • Küçük ve orta boy haber kaynakları
 • Geliştiriciler

Özel Hosting

adanmış barındırma

Dedicated hosting anlamak için barındırma web en basit türüdür, ama aynı zamanda en pahalı olabilir. Paylaşılan ve VPS barındırma aksine, özel barındırma size kendinize bir sunucu verir. Kaynakları bölmek yerine, istediğiniz kadar çok veya az kullanabilirsiniz, bu da birçok olasılık açar.

Büyük olasılıkla, özel hosting büyük kaynaklara veya çok fazla kaynağa ihtiyaç duyan çok siteli ağlar için kullanılacaktır. Bunlar genellikle büyük haber kuruluşları, büyük işletmeler ve e-ticaret web siteleridir.

Yani, VPS hosting gibi, özel hosting esnekliğin tersine geliyor. Bazı sağlayıcılar yalnızca kendinize bir sunucuya sahip olmanızı değil, aynı zamanda gereksinimlerinize göre sıfırdan oluşturmanızı da sağlar (bir örnek için SiteGround incelememizi okuyun). Ayrıca, özel hosting genellikle sunucuya tam root erişimi sağlar.

Bununla birlikte, özel sunucular arasında fiyatta çok fazla değişiklik var, çünkü sunucunun özellikleri büyük ölçüde ne kadar tutacağını belirler. Örneğin, WebHostingBuzz’ın ayda 50 doların altında temizleme sunucuları bulunurken, LunarPages’in ayda 500 dolardan fazla ulaşan sunucuları vardır (WebHostingBuzz incelememizi ve LunarPages incelememizi okuyun).

Nerede adanmış hosting satın büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır, ama biz gibi 1&1 IONOS çok. Bizim okuyabilirsiniz gibi 1&1 IONOS incelemesi, tonlarca NVMe depolama ve Cloudflare Railgun (Cloudflare kılavuzumuzda öğrenebileceğiniz) dahil rekabetçi özel fiyatlandırma ve etkileyici özellikler sunar.

Adanmış barındırma da yalnızca tek tek web siteleri için değildir. Büyük medya kuruluşları ve e-ticaret web siteleri için harika olsa da, özel barındırma, çok siteli ağlar için de harika. Örneğin, büyük bir şirket, her biri için bireysel barındırma yerine tüm markaları için web sitelerini barındırmak üzere özel bir barındırma paketi satın alabilir.

Kimler Dedicated Hosting Kullanmalıdır:

 • Büyük medya çıkışları
 • Çok sahalı ağlar
 • Büyük e-ticaret noktaları
 • Büyük şirketler

Bulut Barındırma

bulut barındırma

Paylaşılan barındırma, VPS barındırma ve özel barındırma yoluyla bir çizgi çizilebilir. Paylaşılan küçük web siteleri için harika, VPS büyüyen web siteleri için mükemmel ve büyük web siteleri için gereklidir. Bulut barındırma, web sitelerinin nasıl barındırıldığını ve hizmet için ödemeniz gereken fiyatı yeniden tanımlayarak bu çizgiye bir anahtar atar.

Bulut barındırma, paylaşılan veya özel VPS üzerinden bir seçenek değildir. Aksine, bu barındırma türlerinden birinin varyasyonudur. Aynı zamanda bir VPS, paylaşılan veya özel plan olan bir bulut planınız olabilir, ancak sunucunun kaynak değişikliklerine erişme şekli.

Aslında, bulut barındırma önceki tüm barındırma türlerinden biraz. Web sitenizi, paylaşılan bir havuzdan kaynakları çeken sanallaştırılmış bir ortamda barındırarak çalışır. Bu kaynaklar, web sitenizin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilir. “Bulut” kısmı, web sitenizin buluttan kaynakları çekebilmesinden kaynaklanır, böylece satın aldıklarınıza her zaman erişebilirsiniz.

Başka bir deyişle, ölçek ekonomilerinin birden fazla kullanıcının aynı havuzdan çekmesini sağlayarak barındırmada paylaşıldığı paylaşılmaktadır. Ayrıca VPS barındırma, sanallaştırılmış bir ortamda ve adanmış barındırmada gerçekleştiği için kaynak havuzu o kadar büyük ki, ihtiyacınız olan şeye her zaman erişebileceksiniz.

Bu, önceki tüm barındırma türlerinin en iyi yönlerini ve artırılmış güvenliği elde ettiğiniz anlamına gelir. Web sitenizi yedekli bir ağda sunarak – yani kaynakları herhangi bir yerden çekebilir – imkansız değilse bile, web sitenizin büyük bir trafik artışı veya dağıtılmış hizmet reddi saldırısı tarafından çevrimdışı duruma getirilmesi daha az olasıdır.

HostGator gibi birçok web barındırıcısı, serilerinde barındırma temel bulut biçimini de dahil etmeye başladı (HostGator incelememizi okuyun). Bununla birlikte, bulut barındırma, MDDHosting, Kinsta ve Pagely dahil olmak üzere kendisine ayrılmış ana bilgisayarlar olduğu kadar güçlüdür (MDDHosting incelememizi, Kinsta incelemesini ve Pagely incelememizi okuyun).

Herhangi bir web sitesi bulut barındırma özelliğinden yararlanabilir, ancak özellikle yüksek bloglara ve büyük bloglar veya medya satış mağazaları gibi düşük işletme maliyetlerine ihtiyaç duyan web siteleri için kullanışlıdır. Sağlayıcı, Bulut’u Pagely gibi bazı web barındırıcılarının yapacağı belirli ihtiyaçlara uyacak şekilde yapılandırmaya istekli olmadıkça, kurumsal uygulamalar için yararlı değildir..

Kimler Cloud Hosting Kullanmalı:

 • Büyük bloglar
 • Büyük medya çıkışları
 • Kaynaklara tutarlı ve yedekli erişime ihtiyaç duyan herkes

En İyi Hosting Türünü Seçme

hosting sağlayıcı seçimi

Seçtiğiniz barındırma türü web sitenizin amacına gelir. Bu kılavuzda ortaya koyduğumuz gibi, her bir barındırma türünün artıları ve eksileri vardır, bu nedenle sizin için en iyi olan tek bir cevap yoktur. Hızlı bir kontrol listesinin altında, tam sürüm için bir web barındırma sağlayıcısının nasıl seçileceğiyle ilgili kılavuzumuza göz atın.

Genellikle trafikle başlamak istersiniz. Kendinize aynı anda kaç kullanıcının uyum sağlamanız gerektiğini, ne sıklıkta yapmanız gerektiğini ve her kullanıcının kaç kaynağa ihtiyacı olacağını sorun. Örneğin, web siteniz sıkıştırılmış resimlerden ve metinden oluşuyorsa, 4K video akışı gerçekleştirmeye çalışırken aynı sayıda kullanıcıya sahip bir web sitesi kadar çok kaynağa ihtiyacınız olmayacaktır..

Trafik ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, web sitenizin ihtiyaç duyabileceği belirli özellikleri göz önünde bulundurun. Sunucu yazılımını belirli dosya türlerini barındıracak şekilde değiştirmek veya kullanıcılara içerik sunmak için belirli bir yola ihtiyacınız olabilir. WordPress veya benzer bir platform kullanarak içerik yapıyorsanız, bu adımı yoksayabilirsiniz..

Son olarak, hosting satın almanız gerekip gerekmediğini düşünün. Çoğu durumda, küçük bir web sitesi oluşturuyorsanız, bir web sitesi oluşturucu kullanmak yerine sitenizi barındırma ve site satın almanın pek bir yararı yoktur. Kişisel portföyler, küçük işletmeler ve hatta küçük e-ticaret mağazaları bir web sitesi oluşturucu ile gayet iyi olabilir.

Burada tüm farklılıkları ele almayacağız – bunun için en iyi web sitesi oluşturucu kılavuzumuzu okuyun – ancak web sitesi oluşturucuları küçük işletmelerin çok az para ve az deneyim ile hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri başlatmasına izin verir. Bir web sitesi oluşturucu satın aldığınızda hala web sitenizi barındırıyorsunuz, ancak farklı barındırma türleri arasında seçim yapmayı atlayabilirsiniz.

Web sitesi oluşturucularının gittikçe, birçok seçenek var, ancak Wix sürekli olarak ilk sırada yer alıyor. Wix incelememizde görebileceğiniz gibi, güç ve kullanım kolaylığını başka hiçbir web sitesi üreticisinin yapamayacağı şekilde birleştiriyor.

Yönetilen ve Yönetilmeyen Barındırma

Kafanızı web barındırma web sitelerinin etrafına yerleştirdiyseniz, büyük olasılıkla “yönetilen” terimini gördünüz. Barındırma yönetilemez, yarı yönetilebilir veya tamamen yönetilebilir ve farkı anlamak, hangi planı seçtiğinizde önemli bir faktör olabilir.

Bununla birlikte, aldığınız barındırma türü kadar büyük bir faktör değildir. Web barındırma açıkça böyle söylemese de, örneğin birçok paylaşılan plan yarı yönetilir. Çoğu durumda, bu konuya yalnızca WordPress’e özgü planlar veya VPS veya özel barındırma hakkında konuşuyorsanız dikkat etmeniz gerekir..

Yönetilen barındırma nerede web barındırma hizmeti teknik yönlerinin birçoğu ile ilgilenir. Örneğin, InMotion Hosting’ten yönetilen bir WordPress planınız varsa, yazılımı güncellemek, sizin için WordPress yüklemek ve temalarınızın ve eklentilerinizin güncel olmasını sağlamakla ilgilenir (InMotion Hosting incelememizi okuyun).

Yönetilmeyen barındırma tam tersidir. Web barındırma, kalbinizin içeriğine kadar tinker ve ince ayar yapmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır. Çoğu durumda, daha düşük bir fiyatla VPS ve özel sunucular için yönetilmeyen barındırma bulacaksınız. Bu, geliştiricilerin web barındırma ihtiyaç duyduğu insan gücünü azaltan ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamasını sağlar.

Yönetilen ve yönetilmeyen barındırma fikri sizin için ezici ise, endişelenmeyin. Hemen hemen her durumda, yarı yönetilen veya yönetilen barındırma sunulur ve bu da gitmeniz gereken şeydir. Yönetilmeyen barındırma isteyenler genellikle istediklerini bilirler.

Son düşünceler

Web barındırma dünyasında çok şey oluyor ve genellikle karışıklık, ödeme sayfasına bile basmadan başlar. Umudumuz, kılavuzun barındırma türleri arasındaki farkların ne olduğunu ve hangi barındırma türünün sizin için en iyi olduğunu tanımlamaya yardımcı olmasıdır..

Siteniz için ne tür bir barındırma kullanıyorsunuz? Neden onu seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map