2020 için En İyi Ücretsiz Video Editörü: HitFilm, Lightworks, Blender ve Daha Fazlası

Video düzenleme harika bir eğlencedir ve YouTube sayesinde kreasyonlarınızı dünyayla paylaşmak kolaydır. Başlamak istiyorsanız ancak henüz bir video düzenleyici için ödeme yapmaya hazır değilseniz, bunu ücretsiz olarak yapmanın birçok yolu vardır. En iyi ücretsiz video editörlerini bulmak için mevcut yazılıma daha yakından bakıyoruz.


Bu listedeki araçların hepsinin olmasa da çoğunun ekstra özellikler sunan ücretli bir sürümü vardır. Bu özelliklerin olması genellikle iyidir ancak gerekli değildir. Buradaki araçlar yüksek kaliteli çıktılar oluşturmak için kullanılabilir ve hepsi size film oluşturma hakkında bir şeyler öğretebilir. En sevdiğimiz HitFilm, ancak diğer tüm seçenekler de sizi iyi durumda tutacak.

Harika sonuçlar alabileceğiniz birçok iyi ücretsiz araç olmasına rağmen, orada ücretli alternatiflere bakmaya değer olabilir. Zor kazanılan dolarlarınızı nelerin harcamaya değer olduğunu görmek için en iyi video düzenleme yazılımı listemizi okuyun.

En İyi Ücretsiz Video Düzenleme Yazılımını Seçme

Video editörlerini derecelendirirken aradığımız çeşitli faktörler vardır. Videoları düzenlerken ne isteyeceğiniz, uzmanlık seviyenize ve videoyu profesyonel olarak mı yoksa yalnızca eğlence için mi kullandığınıza bağlı olarak değişir. Ücretsiz araçlar yeni başlayanlar için daha uygundur, ancak daha deneyimli editörler mevcut olanlardan şaşırabilir.

Özellikler yazılımın neler yapabileceğini tanımlar, bu yüzden yeteneklerini göz önünde bulundurur ve sunduklarına bakarız. Neredeyse tüm editörler çeşitli parçalara sahip bir zaman çizelgesi kullanır ve çeşitli video ve ses efektleri ile metin başlıkları sunar.

Birçoğu, 3D ve multicam gibi farklı çekim türlerinin yanı sıra görüntü sabitleme ve lens düzeltmesi için destek sunar. Ciddi kullanıcılar renk düzeltme araçlarını da takdir edeceklerdir.

Bunların nasıl kullanılacağını anlayamıyorsanız özellikler iyi değildir, bu nedenle yazılımın ne kadar sezgisel olduğuna ve takıldığınızda size ne kadar destek verdiğine de bakarız. Bu, özellikle video düzenlemeye yeni başlayanlar için önemlidir ve ücretsiz bir düzenleyici arıyorsanız,.

Performans da önemlidir. Video düzenleme, donanımınızı sınırlarına zorluyor ve daha yüksek çözünürlüklerde düzenleme yapıyorsanız, neredeyse kesinlikle gecikmeler veya yavaşlama fark edeceksiniz. Yazılımın ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için genellikle standart çözünürlük boyutunda video kliplerle test ederiz. Hızlı, duyarlı yazılıma değer veriyoruz ve her zaman hata veya çökme arayışındayız.

Çeşitli içe aktarma ve dışa aktarma dosya formatlarını desteklemek, en geniş kaynak materyal aralığıyla çalışmanıza ve mümkün olduğunca çok platforma dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu, ücretli yazılımların daha kapsamlı olmasıyla zayıf bir ücretsiz araç alanı olma eğilimindedir. Çoğu yazılım 1080p çıktı üretmenize izin verir, bu da YouTube gibi sitelerde paylaşmak için yeterince iyidir.

Tipik, ücretli bir yazılım tarafından desteklenen format çeşitlerini görmek için Corel VideoStudio Ultimate incelememize göz atın.

Ayrıca fiyatı da kontrol ediyoruz, ancak bu elbette önemli bir faktör değil. Bazı yazılımlar isteğe bağlı yükseltmeler içerir veya ekstra özelliklere sahip ücretli bir alternatif sürüme sahiptir.

Özgür Yazılım Ne Kadar İyi?

Buradaki ücretsiz yazılım, öğrenciler ve amatörler için bazı harika seçenekler içerir ve genellikle ücretli araçlar kadar çok özellik sunmasa da, profesyonel olarak bile kullanılabilir. Mevcut en iyi ücretli araçlardan bazıları hakkında daha fazla bilgi için Final Cut Pro X incelememizi veya Adobe Premiere CC incelememizi okuyun.

Bu alanda çok fazla rekabet var. Birçok ücretsiz araç, ücretli yazılımın kesilmiş versiyonlarıdır. Bazı araçlar ana yazılımı ücretsiz olarak verir ve satın almak için eklentilere ve ekstralara sahiptir. Buradaki tamamen ücretsiz teklifler bile adlarında birkaç hit film içeriyor, bu yüzden “ücretsiz” olduğunu varsaymayın, onlarla harika şeyler başaramayacağınız anlamına gelir.

En sevdiğimiz ücretsiz yazılım parçası, güçlü performans sunan ve iyi bir özellik setine sahip olan HitFilm Express. Ayrıca yeni başlayanlar için yeterince sezgisel. Gerekirse kolayca yükseltebileceğiniz ücretli bir sürümü vardır..

En İyi Ücretsiz Video Editörü: HitFilm Express

HitFilm iki versiyonda geliyor. Yazılımın ücretsiz sürümü olan HitFilm Express, oldukça yetenekli bir araçtır ve ücretli kardeşi HitFilm Pro’nun birçok özelliğini içerir. 

İçermediği özellikler ücretsiz sürümde isteğe bağlı ekstralar olarak sunulur, ancak bunları satın alacaksanız, yükseltmelerde birçok kez kolayca harcayabileceğiniz için 299 dolarlık tam paketi de satın alabilirsiniz..

HitFilm Express, filmlerinizi daha profesyonel hale getirmeye yardımcı olmak için olağan bulanıklaştırma ve görsel ince ayarların yanı sıra renk düzeltmesi gibi çeşitli özel efektlere sahiptir. Şimşek ve yağmur gibi bazı etkileyici ekstralar da ücretsiz sürümde mevcuttur. 

Ayrıca filmlerinize başlık ekleyebilir ve chroma keying yapabilirsiniz. Toplamda 400’den fazla efekt var ve bu ücretli sürüme dahil olan 800 kadar olmasa da, seçeneklerin tam olarak kısa değilsiniz.

HitFilm Express’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

HitFilm Express’in hızlı, duyarlı arayüzü iyi bir performans sergiliyor. Test ettiğimizde kaliteli çıktı üretti, bir dakikalık 720p çekim oluşturmak için yaklaşık 60 saniye, bir dakikalık 1080p video yaklaşık 100 saniye sürdü. Kare hızını yükseltirken bazı sorunlar yaşadık, ancak bu bir anlaşma kırıcı değil.

HitFilm Express, kullandığımız daha kolay araçlardan biridir ve kullanmaya başlamakta herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Arayüzü sezgisel ve okunabilir, menüler ve kontroller açıkça etiketlenmiştir. Bununla birlikte, Final Cut Pro X veya Adobe Premiere Pro CC gibi bazı araçlar kadar profesyonelce odaklanmış hissetmiyor.. 

DVD veya Blu-ray’e dışa aktarılmaz, ancak MP4, MOV ve AVI gibi çeşitli popüler formatlara dışa aktarabilirsiniz ve YouTube ve Vimeo gibi servislerle paylaşım ayarlarına sahiptir..

Kullanmayı öğrenmek için yardıma ihtiyacınız varsa, YouTube’da çok sayıda eğitici video bulunmaktadır. Bu size herhangi bir sorun verirse, YouTube kılavuzunun engelini nasıl kaldıracağımızı kontrol edin. HitFilm incelememizde HitFilm Express ve Pro hakkında daha fazlasını okuyun.

iMovie

iMovie, Mac sahipleri için mükemmel bir yazılım parçasıdır. Mac’inizle birlikte verilmediyse, uygulama mağazasında ücretsiz olarak bulabilirsiniz. 

En iyi serbest-video-editör-iMovie

Altta zaman çizelgesi, sol üstte kliplerinizi veya üzerinde çalıştığınız efektleri gösteren bir panel ve sağ üstte şu anda ne üzerinde çalıştığınızı gösteren bir panel ile net bir kullanıcı arayüzü vardır..

Video düzenlemede yeniyseniz, iMovie ile yanlış gidemezsiniz. Kullanımı kolaydır, ancak dişlerinizi almak için hala birçok özelliğe sahiptir. Çoğu Apple yazılımı gibi, temelde iyidir ve kliplerinizi kesmek ve düzenlemek çok basittir. İşleri basit tutmak istiyorsanız, iMovie dışarıdaki en iyi seçeneklerden biridir.

İMovie’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

iMovie’nin bazıları animasyonlu olan birkaç arka planı vardır. Ayrıca kliplerinizi birbirine bağlamak için çeşitli geçişlerle birlikte birçok başlık efekti vardır. Chroma tuş efektlerini de kullanabilirsiniz.

Filmlerinizin hızını değiştirebilir ve titrek videoyu sabitleyebilirsiniz. 360 düzenleme veya multicam gibi şeylere ihtiyacınız varsa şansınız kalmaz. İMovie’yi kullanmaktan hoşlanıyorsanız ve video düzenleme ile daha da ileri gitmek istiyorsanız Final Cut Pro X’e bir göz atın.

İMovie’nin standart Mac sürümüne ek olarak, iOS cihazlar için de mevcut sürümler vardır. Bunlarla çalışmak, masaüstü sürümüyle karşılaştırıldığında sınırlı olabilir, ancak hareket halindeyken üretken olabileceğiniz ve çalışmak için trende yaratıcı bir şeyler yapabileceğiniz anlamına gelir..

iMovie, videoları doğrudan Facebook, YouTube ve Vimeo gibi hizmetlerle paylaşmanıza olanak tanır. Çok çeşitli çıkış seçeneklerine sahip olmasa da 4K videoyu işleyebilir. iMovie ayrıca, Apple’ın öğretmenlerin öğrencilere iş atamasına izin veren sistemi ClassKit’i de destekliyor.

Lightworks

Lightworks herkes için profesyonel editör olarak kendini faturalandırır. İndirmesi ve ayarlaması kolaydır, makinenize başlangıçta benzersiz bir tanımlayıcı vermenizi ister, böylece aynı dosya veya kliplerde çalışan insan grupları için yararlı olur. Ücretsiz sürüm, kaydolmadan önce yedi gün boyunca denemenize izin verir, ancak ödeme yapmanız gerekmez.

Çevrimiçi olarak bir grupta çalışıyorsanız, en iyi sanal ekip yazılım araçları kılavuzumuza göz atın. Değilse, uzaktan çalışmanın avantajlarına göz atın.

Lightworks, sezgisel, basit kontrollerle kullanımı oldukça kolaydır, ancak Pulp Fiction, Heat ve Wall Street’in Kurt’u da dahil olmak üzere bir dizi büyük filmde de kullanılmıştır..

Filmleriniz büyüdükçe, medya kitaplığındaki filtre çeşitlerini ve sıralama seçeneklerini takdir edersiniz. Sıralamak için yüzlerce klipiniz varsa, Lightworks iyi bir araç seçimidir. Tüm bu kliplerle video için en iyi bulut depolama alanı da kullanışlı olacak.

Utanç verici bir uygulama içi yardım menüsü yok, ancak web sitesinde bir forum da içeren birkaç kılavuzla birlikte indirilebilir bir kullanım kılavuzu var. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa YouTube’da eğiticiler var.

Lightworks’ü Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Lightworks, zamanlamanızın doğru olmasını sağlamak için kayma ve kaydırma araçlarına sahiptir. Kesim sisteminin kullanımı biraz zor ve kullanıcı arayüzünde kısmen ekran dışında görünen menüler gibi ara sıra bir sorun var.

Filmlerinizin görünümünü ayarlamanıza izin veren mükemmel renk ayarlama özelliklerine sahiptir. Ayrıca başlık ve basit 3D efektleri de iyidir. Chroma anahtarlama ve çeşitli stilizasyon seçenekleri de dahil olmak üzere birçok görsel efekt filtresi vardır. Filtrelerinin çoğunda, gerektiğinde ayarlamanıza izin veren ayrıntılı seçenekler bulunur.

Ücretsiz sürümüne ek olarak, Lightworks’ün 4K çıkışı ve gelişmiş görsel efektler gibi ekstra özellikler içeren 437,99 $ ‘lık bir “pro” teklifi var.

En iyi serbest-video-editör-Lightworks

Lightworks, ücretsiz sürümünün bazı sınırlamaları olsa da, birçok özelliğe sahip yüksek kaliteli bir araçtır. Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

karıştırıcı

Çoğunlukla 3D grafik özellikleri ile bilinen Blender, video düzenleme özellikleri de içerir. 1998’den beri var ve ücretsiz ve açık kaynaklıdır, böylece isterseniz kodu kendiniz değiştirebilirsiniz. Diğer kullanıcılara destek sunmaya hazır büyük ve yardımsever bir topluluğa sahiptir.

En iyi serbest-video-editör-blender

Blender, temel video düzenleme işlemini gerçekleştirmenizi sağlayarak klipleri içe aktarmanıza, ardından bunları kesmenize ve gerektiği gibi düzenlemenize olanak tanır. Başlamak için temel işlevleri aramanız gerekebilir. Örneğin, klipleri seçmek ve sürüklemek için sağ tıklayın ve kesimler yapmak için “K” tuşuna basın, ilk başta belirgin değildir. Bir kez anladıktan sonra, bununla çok şey yapabilirsiniz.

Yetenekli bir video editörü olmasının yanı sıra, Blender 3D modelleme ve animasyon için mükemmel bir araçtır. En iyi 3D modelleme yazılımı ve en iyi 3D grafik yazılımı hakkındaki makalelerimizde daha önce inceledik.

3D olarak çalışmak ve sonuçlarınızı canlandırmak istiyorsanız, Blender idealdir. Yine de büyük ölçüde kamera görüntüleri ile çalışıyorsa, öyle değil. Blender’ın en iyi yaptığı şey hakkında fikir edinmek için çıktısının bir seçimine göz atın.

Blender’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Blender sınırlıdır ve özellikle sezgisel değildir, ancak nasıl kullanılacağını açıklayan birçok iyi öğretici vardır. Ses ve video çıkışını birleştirmek için komut satırı araçlarını kullanarak bahsettiğimiz kılavuzlardan biri, bu nedenle basit ve kullanımı kolay bir şey arıyorsanız, Blender en iyi seçim değil.

Dönüşümler, renk ayarlamaları ve diğerleri gibi efekt şeritleri ekleyerek video parçalarında ayarlamalar yapabilirsiniz. Anlamak zor olsa da güçlü bir sistem. Ses, ses perdesi ve yatay kaydırma gibi ses ayarları da vardır.

Blender, etrafındaki en güçlü genel editör değil, ancak video yetenekleri, yaratıcı bir şekilde eğildiyseniz keşfetmeye değer mükemmel bir genel paketin sadece bir parçasıdır. 3D animasyonla ilgileniyorsanız da en iyi seçimdir.

Wondershare Filmora9

Wondershare Filmora9 başka bir iyi ücretsiz araçtır. Video düzenleme konusunda yeniyseniz, kullanımı kolay ve mükemmel bir araç seçimidir, ancak daha ileri düzey kullanıcılar için birçok özelliğe sahiptir..

Filmora9_004

Basit kontroller ve kullanışlı kısayollarla temel düzenlemeyi kolaylaştırır. Görüntüleri doğrudan fotoğraf makinenizden çekebilir ve bir mikrofondan ses kaydedebilirsiniz; bu da hızlı çalışmanıza yardımcı olur.

Ücretsiz bir araç için birçok özelliğe sahiptir ve 4K düzenleme, eylem kam araçları ve chroma anahtarlamanın yanı sıra işleyebilir. Ayrıca oynamak için yüzlerce özel efekt vardır. Birçok ses efekti ve müzik parçası vardır ve örneğin ses, ince ses düzeyi ve ses perdesinde çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz..

Çoğu araç gibi, düzenleme de çok kanallı bir zaman çizelgesine dayanır. Büyük projelerde çalışmanızı sağlayan 100’den fazla video ve 100 ses parçasına sahip olabilirsiniz. Ancak, 360 veya çoklu kamera düzenlemesi yoktur. Yine de birçok dışa aktarma seçeneğiniz var ve DVD’de yayınlayabilirsiniz, ancak Blu-ray.

Wondershare Filmora9 Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Ücretsiz sürümün büyük bir dezavantajı, oluşturduğu videolara bir filigran eklemesidir. Bu, ticari amaçlar için etkili bir şekilde kullanılamaz hale getirmesine rağmen, YouTube’da yayınlıyor veya arkadaşlar için film yapmayı kabul edilebilir bulabilirsiniz.

Önceki sürümlerde, filminize genel bir bakış sunan kullanışlı bir film şeridi modu vardı, ancak maalesef bu sürümde geçti.

Yazılımı test etmek, video düzenleme hakkında bilgi edinmek veya sadece eğlence için film yapmak istiyorsanız yine de yararlıdır. Beğendiğinize karar verirseniz, her zaman 69,99 $ için ücretli sürüme yükseltebilirsiniz. Ayrıca bir abonelik planı sunar. Ayrı olarak ödenen birçok isteğe bağlı yükseltme de vardır..

Wondershare Filmora9, Windows ve Mac için kullanılabilir. Wondershare Filmora9 incelememizde bunun hakkında daha fazlasını okuyun.

Mansiyonlar

Başka neler olduğunu merak ediyorsanız, en çok seçtiklerimiz kadar derecelendirmediğimiz, ancak bilmeye değer diğer birkaç ücretsiz video düzenleme seçeneği.

DaVinci Çöz

DaVinci Resolve, profesyoneller tarafından kullanılan başka bir araçtır ve Prometheus ve Star Wars: The Last Jedi gibi filmler için kullanılmıştır. Temel düzenleme ve renk düzeltmede mükemmel, ancak ücretsiz sürüm efektleriyle daha az güçlü.

İki milyondan fazla kullanıcı tabanına sahip popüler bir araçtır. Henüz incelemedik, ancak güçlü bir üne sahip ve kontrol etmeye değer.

Ücretsiz sürümü iyidir, ancak 299 $ ücretli sürümüne yükseltmeyi seçerseniz, çok çeşitli efektlerle birlikte çok kullanıcılı özellikler, 3D araçlar ve çeşitli eklentiler elde edersiniz. Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

VideoPad

VideoPad, NCH Software tarafından üretilen bir video düzenleme aracıdır. NCH ​​ayrıca, en iyi video dönüştürücü topluluğumuzun başında yer alan Prism’i de yaptı..

Arayüzü tarihli ve performans iyi değil. Bununla birlikte, kaliteli çıktılar üretir ve işitme zorluğu olan kitleler için altyazılar gibi bazı güzel ekstralara sahiptir..

Ev sürümü 60 dolar ve master sürümü 99 dolar maliyetiyle ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Yazarken yüzde 50 indirim var, bu yüzden tekliflere dikkat edin. Ücretsiz sürümün bağlantısını da bulmak için yakından bakmanız gerekecek. VideoPad’i yeterli ama belirsiz bulduk. Videopad incelememizde daha fazla bilgi edinin.

VSDC

VSDC size hiçbir maliyeti olmayacak tamamen ücretsiz bir editördür. Buradaki çoğu editörden farklı olarak, daha gelişmiş bir ücretli sürümü yok. Ücretlendirdiği tek şey destek, ancak bu 10 $ ‘dan ucuz.

Chroma anahtarlama dahil olmak üzere çeşitli kullanışlı özelliklere sahiptir. 4K olarak çalışmanıza olanak tanır ve YouTube, Facebook ve Vimeo gibi siteleri paylaşmanın yanı sıra çeşitli biçimlere dışa aktarabilirsiniz.

Ücretsiz bir video düzenleyiciye ek olarak, VSDC ücretsiz video düzenleyicide, ilk etapta çekim oluşturmanıza yardımcı olacak ekran kayıt ve video yakalama yazılımı da bulunur. 

Video akışı ile ilgileniyorsanız, bunu güvenli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak akış için en iyi VPN kılavuzumuza bakmalısınız..

Son düşünceler

Gördüğümüz gibi, video düzenleme için bir maliyeti olmayan birçok harika araç var. Bu programlar şaşırtıcı derecede yeteneklidir. Ücretli yazılımlar kadar zengin özellikli olmayabilirler, ancak efektleri, geçişleri ve renk düzeltmeyi ve temel düzenleme özelliklerini içerirler..

Bazıları ödüllü filmler oluşturmak için kullanıldı, bu yüzden bunları denerseniz, profesyonellerin kullandığı araçları kullanacaksınız ve kimin bildiğiniz beceriler sizi Hollywood şanına doğru yola çıkarabilir . Değilse, en azından onları denerken eğlenmelisiniz.

Doğru video düzenleyiciyi bulduğunuzda, bazı bulut depolama alanlarını ayırmaya veya projelerinizi düzenlemenize yardımcı olacak en iyi proje yönetimi yazılımına bakmaya değer olabilir..

Bu editörlerden herhangi birini denediyseniz veya başkalarını biliyorsanız, lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me