2020’de RSS Beslemesi Nasıl Yapılır: Düşünce için Yiyecek

Kitlelere herhangi bir içerik gönderiyorsanız, bu podcast’ler, makaleler, videolar, müzik veya aradaki herhangi bir şey olsun, bu içeriği kitlenize ulaştırmaya yardımcı olacak bir RSS feed’i oluşturmaktan yararlanma şansınız olabilir.


Bunun ne anlama geldiğine dair bir fikriniz yoksa veya RSS beslemesinin nasıl ayarlanacağını ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

RSS Yayını Nedir?

“RSS”, “gerçekten basit sendikasyon” un kısaltmasıdır ve içeriği web sitenizi veya blogunuzu güncellemeler için manuel olarak kontrol etmek zorunda kalmadan otomatik olarak kullanıcılara sunmak için kullanılan bir biçimdir. 

RSS uzun zamandır yayında ve bir zamanlar olduğu kadar yaygın olmasa da, çevrimiçi koyduğunuz her şeyin hedef kitlesine ulaşmasını sağlamanın temel yollarından biri hala.

Tüm podcast istemcileri sizi platformlarında kabul etmeden önce bir RSS yapısına ihtiyaç duyacağından, podcast’leri güvenilir bir şekilde yayınlamanızın tek yolu da budur..

İçeriğiniz için bir RSS feed’i oluşturduktan sonra, kitleniz bunu kendi RSS okuyucularına ekleyebilecek ve yeni bir şey yayınladığınızda onlara otomatik güncellemeler sağlayacaktır. Bu, yayınlarınızın radarın altında uçmamasını sağlar ve kullanıcılarınıza her gün yeni içerik için web sitenizi manuel olarak kontrol etme zorunluluğunu ortadan kaldırır.

RSS Akışı Nasıl Oluşturulur

Bir RSS beslemesini manuel olarak ayarlamak istiyorsanız, biraz kodlama gerektirir. RSS yayınları XML kodundan oluşur ve her biri abonelerinize teslim etmek istediğiniz bir öğe (örneğin, podcast veya makale) taşıyan ayrı düğümlere bölünür.

RSS-Xml

Neyse ki, kod kısmına geldiğinde sizin için ağır kaldırma işlemlerinin çoğunu yapan çok sayıda jeneratör var, bu nedenle sadece feed’inizi ayarlamak için kendinize nasıl kod yazacağınızı öğretmeniz gerekmez..

Bu jeneratörlerden herhangi birini seçebilmenize rağmen, bu öğretici için FetchRSS.com tarafından sunulan programa odaklanacağız, çünkü kullanımı kolay bir kod bilgisi gerektirmeyen kullanımı çok kolay bir görsel arayüz ile birlikte geliyor. 

Aracı kullanmak için kaydolmanız gerekir, ancak ücretsiz plan, biri yedi günde bir eriştiği sürece etkin kalan beş ayrı yayın oluşturmanıza olanak tanır.

Getirme-RSS-Ana Sayfa

İlk önce FetchRSS.com adresine gidin ve sayfanın üst kısmındaki “manuel RSS oluşturucu” yu tıklayın. Bu sizi, yayın oluşturmak istediğiniz web sitesi URL’sini girmeniz gereken jeneratöre götürür.. 

Şimdi web sitenizin bir önizlemesini göreceksiniz ve bir sonraki adımınız bir “haber öğesi” seçmek olacak. Temel olarak, bu, feed’inizin dağıtılmasını istediğiniz öğeler anlamına gelir.

Getirme-RSS-Oluşturucu

Feed’inize gitmek istediğiniz web sitesi öğesi türünü seçtikten sonra, başlığı (örneğin blog yayınınızın başlığını tıklayın) ve özeti (örneğin, makaleniz için önizleme metnini) seçmeniz gerekir. veya blog yayını). 

Bu yapıldıktan sonra, ekranınızın sağ tarafında feed’inizin bir önizlemesi sunulur ve istediğiniz tek şey temel bir feedse, “RSS oluştur” u tıklayabilirsiniz ve işiniz bitti.

Getirme-RSS-Önizleme

Feed’inizdeki öğelere biraz daha bilgi eklemek isterseniz, bunu yapabilirsiniz. Oluşturucu sayfanın kendisine bir illüstrasyon, tarih, yazar ve bağlantı eklemenize izin verir. 

Bunları sol taraftaki listeden gidip web sitenizde göründükleri gibi tıklayarak veya temel web sitesi kodunu biliyorsanız belirli HTML etiketlerini (örneğin, resimler için) tanımlayarak ekleyebilirsiniz..

Getirme-RSS-Ek-Etiketler

“RSS oluştur” düğmesini tıkladıktan sonra, size bir XML sayfasına köprü verilir. Bu bağlantıyı web sayfanızda bir yere eklemeniz yeterlidir; cihazlarında RSS okuyucu bulunan kullanıcılara, feed’i tıkladıklarında abone olma seçeneği sunulur. Süslü olmak istiyorsanız, okuyucularınıza ne olduğunu netleştirmek için standart RSS simgesine bağlantı ekleyin.

Getirme-RSS Oluşturulan-Link

RSS Akışı Ayarlama

 1. Web tarayıcınızı açın ve FetchRSS.com adresine gidin
 2. Ücretsiz bir hesap açın
 3. “Manuel RSS oluşturucu” yu tıklayın
 4. Web sitenizin URL’sini girin
 5. Feed’in dağıtmasını istediğiniz haber öğesini seçin
 6. Haber öğesindeki başlığı seçin
 7. Haber öğesinden bir açıklama veya özet seçin
 8. Sitenizde varsa, illüstrasyonlar ve yazar gibi isteğe bağlı parametreleri ekleyin
 9. “RSS oluştur” u tıklayın
 10. Verilen XML bağlantısını kopyalayın ve web sitenize ekleyin

WordPress RSS Yayını

WordPress, web siteleri için en popüler barındırma çözümlerinden biridir ve henüz kullanmıyorsanız daha fazla bilgi edinmek için WordPress incelememize göz atabilirsiniz. Bunun sizin için yararlı olacağını düşünüyorsanız, web sitenize başlamak için WordPress için en iyi web barındırma listemize baktığınızdan emin olun..

Hizmetin nasıl kullanılacağına ilişkin tam bir döküm bu makalenin kapsamı dışında olsa da, yeniyseniz WordPress’i kullanmaya yeni başlayan kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.. 

Alternatif olarak, hizmete zaten aşina iseniz WordPress’i kullanmak için ara kılavuzumuza göz atabilirsiniz. Deneyim seviyeniz zaten oldukça yüksekse, WordPress’i kullanmak için gelişmiş kılavuzumuz muhtemelen daha fazla.

Web siteniz zaten WordPress tarafından barındırılıyorsa, RSS beslemesi oluşturma işlemi, ayrı bir hizmete kaydolmayı veya başarmak için kodlama bilgisini gerektirmediğinden, yalnızca manuel olarak yaptığınızdan çok daha az külfetlidir..

WordPress Web Sitenize RSS Yayını Ekleme

WordPress, web sitenizden otomatik olarak çeşitli yayın türleri oluşturur ve böylece kendiniz yapma zahmetinden kurtarır. Yayını bulmak için web sitenizin URL’sini almanız ve sonuna bir “/ feed /” eklemeniz yeterlidir. Örneğin: “https://exampleurl.com/feed/.”

Şimdi tek yapmanız gereken, bu URL’yi alıp web sitenizde bir yere koymaktır, tercihen RSS beslemesi simgesiyle okuyucularınızın ne olduğunu bilmesi için. Bu, geleneksel olarak web sitenizin altına, sahip olabileceğiniz sosyal medya bağlantılarına yerleştirilir.

Web sitesi-RSS-Simge

Öte yandan, WordPress web sitenizin bir RSS beslemesinin içeriğini görüntülemesini istiyorsanız, yerleşik RSS widget’ını kullanabilirsiniz. Özelleştirme bölümüne gidin, “widget’lar” ı seçin, “widget ekle” yi tıklayın, RSS’yi seçin ve daha önce bahsettiğimiz URL’yi girin. Görüntülenecek öğelere bir başlık ve bazı kurallar da ekleyebilirsiniz, ancak bunlar isteğe bağlıdır.

Kelime-Press-RSS-Widget

WordPress Web Sitenize RSS Yayını Ekleme

 1. Sonuna “/ feed /” ekleyerek RSS URL’nizi oluşturun
 2. Kullanıcılarınızın tıklaması için RSS URL’nizi web sitenizde bir yere ekleyin

Bir yayının içeriğini doğrudan sitenizde görüntülemek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. WordPress sitenizin yönetici alanını girin
 2. “Özelleştir” ve ardından “widget’lar” a gidin
 3. “Widget ekle” yi ve ardından “RSS” yi tıklayın
 4. Feed URL’sinin yanı sıra başlık ve görüntüleme kuralları gibi isteğe bağlı parametreleri ekleyin

Podcast RSS Yayını

Podcast’ler için RSS beslemesi oluşturmak için fazladan birkaç bilgi gerekir. Bunun nedeni, podcast istemcilerinin podcast’lerinizi dağıtmak için XML kodunda belirli etiketler talep etmeleridir. 

Böylece, gerekli web sitesi RSS’nizi alıp iTunes’a gönderemezsiniz, çünkü büyük olasılıkla gerekli bilgileri kaçırırsınız ve feed muhtemelen podcast’lerin yanı sıra müşterileri yönlendirecek her türlü şeyi içerecektir. feed’inizi reddet.

iTunes-Podcast

Web siteniz (ve podcast’iniz) WordPress veya Squarespace gibi bir hizmette barındırılıyorsa, podcast’leriniz için iTunes uyumlu bir RSS yayını kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan eklentiler ve yerleşik işlevler vardır. Örneğin, WordPress’te, tıpkı diğer WordPress yayınlarında yaptığınız gibi bir podcast yayınlamanıza izin veren PowerPress eklentisini yükleyebilirsiniz..

Daha sonra “podcast’inizi iTunes’a ve diğer podcast dizinlerine gönderin” i tıklayabilirsiniz. PowerPress size gerekli tüm bilgileri içeren bir URL verir ve daha sonra istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

Web sitenizi barındırmıyor ve WordPress gibi bir podcast yayınlamıyorsanız, RSS özet akışınızı manuel olarak yapılandırmanız gerekir. Apple, bu amaç için burada bulabileceğiniz yararlı bir örnek feed sağlar.

Elma-Örnek-Yem

Tüm bunları kopyalayabilir ve etiketlerin içindeki bilgileri değiştirebilirsiniz. Etiketlerin çoğu, yazar ve sahip etiketleri (sizsiniz), resim etiketi (podcast uygulamasında gösterilen logo), podcast’inizin sığdığı kategori ve içeriğin içerip içermediği gibi oldukça açıklayıcıdır. açık dil.

Kodun “item” etiketli bölümüne geldiğinizde, bu, bireysel bölümlerinizin bulunduğu yerdir. Her “öğe” bir bölüm başlığı, açıklama, yayın tarihi, ses dosyasının uzunluğu ve türü ile dosyaya doğrudan bağlantı içermelidir. 

Daha sonra tüm bunları bir XML dosyasına kaydetmeniz ve web sitenizde barındırmanız gerekir. Bu dosyanın bağlantısı iTunes, Overcast veya Spotify’a göndermek isteyeceğiniz şeydir. Yeni bir bölüm yayınladığınızda, dosyayı güncellemeniz ve yeni bölüm için yeni bir “öğe” eklemeniz gerekir.

Podcast RSS Yayını Nasıl Ayarlanır

 1. PowerPress eklentisini WordPress sitenize ekleyin
 2. Podcast’inizi PowerPress eklentisi aracılığıyla bir yayın olarak yayınlayın
 3. “Podcast’inizi iTunes’a ve diğer podcast dizinlerine gönderin” seçeneğini tıklayın.
 4. Size sağlanan URL’yi kopyalayın ve istediğiniz podcast istemcilerine gönderin

Öte yandan, tüm bunları manuel olarak yapıyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmek istersiniz:

 1. Apple tarafından sağlanan örnek podcast özet akışını kopyalayın
 2. Başlık, yazar vb. Podcast bilgilerinizi girin.
 3. Ses dosyasına bağlantı içeren her bölüm için “öğeler” ekleyin ve ilgili alanlara bölüm başlığı, açıklama ve yayınlanma tarihi gibi bilgileri girin
 4. Web sitesinde bir yerde oluşturduğunuz XML dosyasını barındırın
 5. XML dosyasının URL’sini çeşitli podcast istemcilerine gönderin

Son düşünceler

Bu talimatları izleyerek, dağıttığınız her tür içerik için özel bir RSS feed’i ayarlayabilmeniz gerekir. RSS biçimi kesinlikle eskisi kadar popüler veya yaygın olmasa da, kitlenizin içeriğinizin hiçbirini kaçırmamasını sağlamak, böylece trafiğinizi ve görüntülemelerinizi büyük ölçüde arttırmak için inanılmaz derecede kullanışlı bir yol olmaya devam ediyor.

Özellikle podcast’ler için RSS beslemesi kesinlikle çok önemlidir, çünkü kayıtlarınızı genellikle Apple’ın iTunes, Overcast veya Spotify gibi çeşitli podcast hizmetlerine nasıl dağıtacağınız budur.. 

RSS özet akışının nasıl ayarlanacağıyla ilgili kılavuzumuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Önemli bir adımı veya en sevdiğiniz RSS üreticisini kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me