2020’de İnşaat Şirketleri İçin En İyi Proje Yönetim Yazılımı

Projeler, inşaat projelerinden çok daha büyük olamaz. İster gayrimenkul ister altyapı olsun, organizasyon işleri doğru yapmanın anahtarıdır.


İnşaat şirketleri için en iyi proje yönetimi yazılımı, her şeyin zamanında yapılmasına yardımcı olur ve gecikmelerde harcanan zamanı en aza indirir.

İnşaat sektöründeyseniz size en çok yardımcı olabilecek araçları bulmak için en iyi proje yönetimi yazılımı seçimimizi inceledik..

İnşaat Şirketleri İçin En İyi Proje Yönetim Yazılımı 2020

Proje Yönetim Yazılımını İnşaat Şirketleri İçin İyi Yapan Nedir?

İnşaat şirketleri planlarını ofiste yapabilirler, ancak bunları uygulayanlar genellikle olmayacaktır. Tarayıcıda iyi çalışmaya ek olarak, mobil uygulamalara ve rapor oluşturma yeteneklerine sahip araçlar arayacağız. Bildirimleri kontrol etme yeteneği, insanları mesajlarla ezmeden bilgilendirmenize yardımcı olur..

En güvenli tarayıcı makalemiz, proje yönetimi yazılımının web sürümünü kullanıyorsanız proje verilerinizi nasıl gizli tutacağınızı gösterecektir..

İnşaat projeleri, ekipmanların zamanında teslim edilmesine ve diğer işlerin tamamlanmasına dayanan birçok aşamayı içerir. Bağımlılık yönetimi özellikle önemli olacaktır. Bağımlılıklar oluşturabilmenin yanı sıra, araçların zamanlama değişikliklerine uyum sağlama kapasitesine ihtiyacı olacaktır.

İnşaat projeleri karmaşıktır, ancak projeden projeye taşınabilecek birçok şey olması muhtemeldir. Şirketler zaman içinde şablon oluşturmalarına ve geliştirmelerine olanak tanıyan yazılımı takdir edecek ve yeni bir proje ortaya çıktığında çalışmalarını kurtaracak.

İnşaat sektöründeki gecikmeler çok miktarda paraya mal olabilir. Bunun olmasını önlemek için doğru araçları kullanmak işinizi geliştirmek için harika bir yol olabilir. Neyin mevcut olduğuna bakalım.

İnşaat Şirketleri için Özel Yazılım

Cloudwards.net adresindeki proje yönetimi yazılımlarını düzenli olarak ele alıyoruz, ancak baktığımız araçlar genel kullanım içindir. İnşaat endüstrisi için bakmadığımız birçok özel yazılım var.

Özel kategoride bulduğumuz şeylerin çoğu, kapsadığımız araçlardan daha pahalıdır. Procore, örneğin en ucuz planı için aylık 333 $ maliyeti. Buildertrend’in maliyeti sadece üç kullanıcı için aylık 299 $.

Gelecekte bu yazılımlardan bazılarına bakabiliriz, ancak şimdilik olağan favorilerimizin hangilerinin inşaatta kullanım için uygun olduğuna bakacağız.

Yedek nakit varsa, birçok özel araçlar vardır. Gökdelenler inşa ediyorsanız, birkaç yüz dolar sizi paniğe atmaz, ancak ilk kez organizasyon yazılımına giren daha küçük şirketler daha ucuz, genel amaçlı yazılımlardan yararlanabilir.

En sevdiğimiz platformlardan biri olan Wrike ile başlayarak şuna bir bakalım.

Wrike

Wrike, görevleri kolayca oluşturmanıza ve atamanıza izin veren en kaliteli, zengin özelliklere sahip bir araçtır. Ayrıca her görev için bir süre ve bunu yapmak için harcanan günlük süresini de ayarlayabilirsiniz..

Wrike’a birkaç kez baktık. Ne düşündüğümüzü görmek için monday.com vs. Wrike veya Wrike vs. Asana karşılaştırmaları okuyun.

wrike-bağımlılıkları

Wrike’ın bağımlılık yönetimi, görevler arasında ilişkiler oluşturmanıza ve uygulanabilir bir programa sahip olmanıza ve değişikliklere ve gecikmelere ayarlanmanıza olanak tanır. Arayüz, bazı araçlar kadar kolay değildir, ancak bir kez takıldıktan sonra, karmaşık projeleri düzenlemenize yardımcı olmak için harika bir iş çıkarır..

Görevlerinizin nasıl birbirine uyduğunu gösteren Gantt grafiğine ek olarak, herhangi bir planlama çakışması da dahil olmak üzere size görevle ilgili her türlü bilgiyi gösteren bir tablo görünümü, bir zaman günlüğü, bir pano görünümü ve bir analiz görünümü vardır..

Wrike’ın iş ilerleme çizelgesi, işlerin nasıl gerçekleştiğini gösterir ve temel sistemi, işlerin neden yanlış gittiğini anlamanıza yardımcı olmak için kaymaları izlemenize olanak tanır. Bu, süreçlerinizi bir projeden diğerine geliştirmenize yardımcı olabilir.

Wrike, projelere hızlı bir şekilde başlamanızı sağlayan kullanışlı bir şablon seçimine sahiptir. Biri proje planlaması için diğeri birden çok aşamalı karmaşık projeler için birkaç tane vardır. Kurulum konusunda yardım almak isterseniz Wrike ile de iletişime geçebilirsiniz..

Raporlar oluşturmanıza olanak tanır ve yazılım dışındaki kişileri güncellemenizi sağlar. İnsanlara hangi görevlerin yapılması gerektiğini bildirebilirsiniz, örneğin.

Wrike Desteği

Wrike’ın çözülmesi zaman alır. Navigasyonunda kaybolabilirsiniz, ancak test ederken tüm sorgularımıza hızlı bir şekilde yanıt veren mükemmel bir destek ekibine sahiptir..

Herkesin hesabının güvenliğinin ihlal edilmesini önlemeye yardımcı olmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla mükemmel bir güvenliğe sahiptir. Güvenlik ayarları üzerinde çok fazla kontrole sahip olursunuz. Daha sıkı parola denetimleri yapmak veya belirli IP adreslerine erişimi kısıtlamak istiyorsanız, bunu Wrike ile yapabilirsiniz.

Beş kullanıcıya kadar ücretsiz bir planı vardır ve ücretli planları kullanıcı başına aylık 9,80 dolardan başlar. Satış ekibiyle iletişime geçerseniz ömür boyu ödeme planı üzerinde de pazarlık yapabilirsiniz..

Ekip üyeleri kendilerine e-postayla gönderilen günlük yapılacaklar listelerini alabilir. Bu, ofis dışında kullanım için mükemmeldir. Genel olarak, Wrike inşaat projeleri için mükemmel bir seçimdir. Neredeyse her şeyi iyi yapıyor. Wrike incelememizde bunun hakkında daha fazlasını okuyun.

Mavenlink

Masrafları yönetmek ve projelerinizin finansal tarafını ele almak söz konusu olduğunda, Mavenlink en iyi araçlardan biridir. Görevleriniz ve maliyetleriniz birlikte ele alınabilir, böylece planlama çok daha kolaydır.

mavenlink-giderler

Her göreve bir saatlik ücret verilebilir ve her birine harcanan zamanı izleyebilirsiniz. Bu, yalnızca maliyetlerinizi yönetmekle kalmayacağınız, aynı zamanda harcadığınız tutarın devam eden bir hesaplamasını tutabileceğiniz anlamına gelir. 

Faturaları otomatik olarak oluşturabilir ve Paypal üzerinden ödeme alabilirsiniz. Müteahhitlere ödeme yaparken veya malzeme satın alırken bu çok yardımcı olabilir. Ancak, gerçek bir muhasebe çözümünden çok bir kısayoldur; biraz daha cazip ürünler için en iyi muhasebe yazılımı makalemize bakın.

Mavenlink, görevleri programınıza göre taşımanıza izin veren bir Gantt grafiği içerir, bu nedenle inşaatçılar çaylarını bitirmek için çok uzun sürerse, etkiyi hesaplayabilirsiniz..

Mavenlink’in bir şablon sistemi vardır. Hazır kurulumları yoktur, ancak birden fazla projeyle kullanmak için kendi kurulumunuzu oluşturmanıza izin verir. Bir projeden diğerine geçen birçok benzer göreviniz varsa, bu size büyük miktarda zaman kazandırabilir.

Mavenlink’in en ucuz planında 10 GB depolama alanına sahip olursunuz. Bu cömert bir miktar, ancak daha fazlasına ihtiyacınız varsa, büyük dosyalar için en iyi bulut depolama makalemizi okuyun.

Kendi logonuzu, simgenizi ve renk düzeninizi de kullanmanıza izin veren birkaç özelleştirme seçeneği vardır. Bu şekilde, ekibiniz sisteminize erişirken doğru yerde olduklarından emin olabilir.

Mavenlink Güvenliği

Mavenlink, hem taşıma hem de depolamadaki veriler için güçlü şifreleme kullanır, SOC1 ve SOC2 sertifikalarına sahiptir ve AB-ABD ile uyumludur. ve İsviçre-ABD. gizlilik kalkanları ve GDPR makalemizde okuyabileceğiniz Genel Veri Koruma Yönetmeliği.

Destek gelince, canlı sohbet ve iletişim formu ile birlikte iyi bir bilgi tabanına sahiptir. Destek bize hızlı bir şekilde yanıt verdi, ancak kullanımı garipti.

Mavenlink, uzman inşaat yazılımlarına kıyasla, beş kullanıcıya kadar ayda sadece 19 $ ‘dan başlayan fiyatlarla ucuzdur. Uygulamalar Android ve iOS için kullanılabilir ve bir tarayıcı sürümü var. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Mavenlink incelememize göz atın..

Kolay Projeler

Easy Projects, para tasarrufu konusunda ciddidir ve sizi ne kadar tasarruf edebileceğini bulmanıza yardımcı olmak için yatırım hesap makinesi getirisi sağlar.

Kolay Projelerin Gantt görünümü ile bağımlılık yönetimi kolaydır. Görevler, birbirleriyle uyumlu olacak şekilde otomatik olarak güncellenir, böylece her şeyi manuel olarak yapmaya zorlayan araçlarla programınızı olabildiğince dinamik bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bağımlılıklar görevler görünümünden de eklenebilir ve kullanılacak birden çok tür vardır. Görevler arasında ilişki kurmak istiyorsanız, Easy Projects sadece kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bunlar üzerinde alışılmadık derecede sıkı bir kontrol sağlar.

Zaman izleme ve maliyetlerin kullanımı kolaydır ve başlangıçtan itibaren projelerde yerleşik olarak bulunur. Bu özellikleri içeren birçok platform, onları sonradan düşünülmüş gibi hissettirir, ancak Kolay Projelerin merkezinde yer alırlar..

Ayrıca, her türlü grafik ve metrik oluşturmanıza olanak tanıyan mükemmel bir rapor oluşturucu da vardır. Bu, işlerin nasıl gerçekleştiğini görselleştirmek için faydalıdır.

Easy Projects, bir “denetim izi” içerir, böylece herkesin ne yaptığını görebilirsiniz. Herkesin yapması gereken her şeyi doğru zamanda yaptığından emin olmanın harika bir yoludur ve hataları tespit etmeyi ve iyileştirmeleri saptamayı kolaylaştırır.

Kolay Projeleri Kullanma

Easy Projects’i kullanmaya başlamak kolaydır. Kılavuz olarak çalışan ve size birçok özelliğini gösteren yararlı bir örnek proje var. Bu, birkaç araç tarafından kullanılan etkili bir hile ve yeni bir platforma videodan çok daha etkili bir giriş.

kolay projeler-aktivite merkezi

Platformun çoğunu kapsayan ipuçları ve videolar gibi birçok uygulama içi rehberlik vardır. Bununla birlikte, Easy Projects’in desteği iletişim kurduğumuzda yanıt vermiyordu; bu nedenle, çağrı üzerine yardım almaktan hoşlanıyorsanız, sizin için bir platform olmayabilir..

Coğrafi yedeklemeler, üzerinde düşünülmesi gereken uyum sorunları olanlarınız için çeşitli veri merkezleri ve çok çeşitli güvenlik ayarları gibi birçok güvenlik özelliği vardır. Proje erişimi olan herkesin etkili bir şifre kullandığından emin olabilirsiniz, örneğin.

Easy Projects, standart planında kullanıcı başına aylık 24 ABD dolarıdır, ancak kurumsal fiyatlandırma için satış ekibiyle iletişime geçmelisiniz. Kullanıcı başına yaklaşık 100 $ ‘lık zorunlu bir eğitim programı vardır, bu da onu daha pahalı hale getirir, ancak ekibinizin programı etkili bir şekilde kullanabilmesini sağlar. Daha fazla bilgi için Kolay Projeler incelememizi okuyun.

TeamGantt

Gantt grafikleri, görevler arasında ilişkiler oluşturmanıza ve her şeyin birbirine nasıl uyduğunu görmenize olanak tanır. Bir avuç göreviniz olduğunda bu yeterince zordur, ancak yüzlerce göreviniz olduğunda yazılımdan yardım almak çok değerli olabilir. TeamGantt bu görüş etrafında oluşturulmuştur ve bunu iyi yapar.

Gantt grafikleri güçlüdür, ancak başınızı döndürmek için en kolay özellik değildir. Onlara yeniyseniz, Gantt grafik kılavuzunu nasıl kullanacağımız sizi hızlandıracaktır.

Gantt görünümüne ek olarak TeamGantt, düzenli kalmanıza yardımcı olacak liste ve takvim görünümlerine sahiptir. İlerlemeyi izlemek için kullanabileceğiniz proje ortası hedefleri olan dönüm noktaları oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca filtreleyebileceğiniz bir geçmiş görünümü de vardır. Bu, herkesin ne yaptığını görmenizi sağlar.

takım gantt-pdf

TeamGantt’ın da temel özellikleri vardır, böylece ilerlemenizi orijinal tahminlerinizle karşılaştırabilir ve gecikmelerin nerede gerçekleştiğini görebilirsiniz. Sorunları ortaya çıkmadan önce gidermek harikadır, ancak satır taban çizgileriyle, sorunların tekrar olmasını önleyebilirsiniz.

TeamGantt .pdf dosyasına dışa aktarmanıza izin verir, böylece insanların onlara ne yapmaları gerektiğini göstermeleri için kağıt broşürleri oluşturabilirsiniz.

TeamGantt Güvenliği

TeamGantt’ın çok fazla güvenlik özelliği yoktur. Bu mutlaka güvensiz olduğu anlamına gelmez, ancak başlık altında ne yaptığı hakkında çok fazla bilgi sağlamaz. Oynamak için çok fazla güvenlik seçeneğiniz de yok.

Yine de destekle daha iyi sonuç verir. Yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmek için katılabileceğiniz iyi bir video ve canlı sınıf seçimi ile birlikte özelliklerini gösteren bir proje şablonu vardır..

Üst düzey planlarında telefon desteği ve herkesin kullanabileceği bir iletişim formu da var. Sorularımıza altı ila sekiz saat içinde yanıt verdi, bu kötü değil, ancak Basecamp incelememizde okuyabileceğiniz Wrike veya Basecamp kadar iyi değil..

Bununla birlikte, üç kullanıcıya kadar tek bir projeyi yürütmesine izin veren ücretsiz planı ile TeamGantt’ı fiyattan yenemezsiniz. Standart planı beş kişi için ayda sadece 39,50 $ ‘dır ve mükemmel bir değerdir..

Android ve iOS için uygulamaları vardır, böylece hareket halindeyken kullanabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için TeamGantt incelememizi okuyun.

LeanKit

LeanKit kanban tabanlı bir araçtır, ancak alışılmadık bir yaklaşım gerektirir ve bunu önerdiğinden daha ileri yapar. Çalışma alanınızı birden fazla kanban panosuna bölebilir ve her birini farklı bir kişiye veya ekibe atayabilirsiniz. 

Kartlardaki tek tek öğelerin, alt görevleri içeren kendi mini kanban panosu vardır. Her karta bir üst ve alt öğe atayarak bağımlılıkları ayarlayabilirsiniz.

leankit-kanban

LeanKit, bazı kişilerin projeye bir bütün olarak odaklanmasına izin verirken, diğerleri belirli alanlara odaklanır veya yalnızca atanan görevleri yerine getirir. Bu, herkesin odaklanmak için kendi şeyleri olduğu, ancak büyük resmin farkında kalmaktan yararlanabileceği küçük ve orta ölçekli ekipler için iyi bir seçimdir..

Kanban’da yeniyseniz, bir kanban panosu kılavuzunun nasıl kullanılacağına bir göz atın ve belki de basit bir örnek için Trello incelememize bakın..

LeanKit, kartın farklı bölümlerine ne kadar atandığını sınırlamanıza izin verir ve bu sınırlar aşıldığında sizi uyarır. Diğer platformlarla da veri paylaşmanıza izin veren birkaç entegrasyon vardır.

Sınırsız depolama alanı da var, ancak dosya boyutu 75 MB’lık bir sınırla, en iyi bulut depolama kılavuzumuza başvurmayı tercih edebilirsiniz.

LeanKit Güvenliği

LeanKit, aktarılan verileri şifrelemek için TLS kullanır ve ekler hariç depolanan kullanıcı verilerini şifreler. Bununla ilgili daha fazla bilgi için şifreleme açıklamamızı okuyun. Çok fazla güvenlik özelliği yoktur, ancak kullanıcıların neler yapabileceğini ve platforma nasıl eriştiklerini kontrol edebilirsiniz. Şifre ayarlarını ve hesap kilitleme politikanızı değiştirebilir ve dosyaları uzantıya göre engelleyebilirsiniz.

Telefon ve iletişim formu aracılığıyla destek sunar. Bir soru sorduğumuzda beş saat içinde bize geri döndü. Ayrıca, web sitesinde aramaya değer mükemmel bir ücretsiz e-kitap da var. Bir SSS, birkaç öğretici ve iyi belgelenmiş bir API da var.

LeanKit’in mobil uygulamaları olmasa da, mobil uyumlu tarayıcı desteği sunar, böylece hareket halindeyken de kullanabilirsiniz.

Kullanıcı başına aylık 19 ABD dolarından başlar ve bu, en ucuz olanı değildir. Yine de, kontrol etmek istiyorsanız 30 günlük ücretsiz bir deneme sürümü var. Organize olmak ve herkesi bilgilendirmek isteyen küçük şirketler için mükemmel bir seçim.

İnşaat Şirketleri İçin Alternatif Proje Yönetim Yazılımı

Yukarıdaki beş en iyi seçimlerimiz olsa da, bu üç şirket bazı şirketler için işe yarayabilir.

Smartsheet

Smartsheet, Gantt grafiğini kullanarak görevler arasında bağımlılıklar oluşturmanıza olanak tanıyan çok sayıda görünüm içeren çok yönlü bir araçtır.

Genellikle e-tablo benzeri görünümünü kullanarak görevler oluşturursunuz, böylece iş akışı çoğu kişiye tanıdık gelir. İlk başta kullanmak korkutucu görünüyor, ancak birlikte çalışmak basit.

Smartsheet-şablon

Güçlü bir şablon yelpazesi vardır ve raporları kolayca oluşturabilirsiniz. Sıkı bir güvenlik ve takılırsanız yardım sunan aktif bir topluluğa sahiptir..

Smartsheet’in Android ve iOS için uygulamaları vardır ve ayda 14 $ ‘dan başlar. Daha fazla bilgi için Smartsheet incelememizi okuyun.

ClickUp

ClickUp incelememizde okuyabileceğiniz ClickUp, görevler üzerinde ayrıntılı kontrol sağlar. Onları insanlara atayabilir, öncelikler verebilir ve aralarında bağımlılık ilişkileri oluşturabilirsiniz. Düzenlemeyi kolaylaştırmak için Gantt görünümü ve takvimi var.

clickup görev

Ayrıca, kimin ne yaptığını göstermenize yardımcı olabilecek yararlı bir kutu görünümü de vardır. Raporları iyi yapar ve zaman izleme özellikleri sunar. Birçok platformla bütünleşir ve not alma sistemi içerir. Bu yararlı görünüyorsa, ancak farklı bir platform kullanıyorsanız, en iyi not alma uygulamalarıyla ilgili makalemizi okuyun.

ClickUp, birden fazla cihaza dağıtmanız gerekiyorsa mükemmel bir seçimdir. Windows, Mac, Android ve iOS’ta çalışmanın yanı sıra Google Chrome ve Amazon Fire TV için uzantılara sahiptir. Chrome kullanıyorsanız, birkaç gizlilik sorununu vurgulayan Chrome incelememize göz atmak isteyebilirsiniz..

Projectplace

Projectplace basit görünümlü, kanban tabanlı bir araçtır, ancak düzgün özelliklerde sıkıştırır. Görevleri başkalarını beklerken olarak ayarlayabilirsiniz, bu da bağımlılık ilişkileri oluşturmanıza olanak tanır.

projectplace-kurulum

Herkesle iletişim kurmanıza olanak tanıyan ekip sohbet özelliklerine sahiptir. İnsanlar kendilerini rahat veya baskı altında olarak işaretleyebilir, bu da başkalarının sorumlu oldukları şeyle ilgili sorunlar olabileceğini bildirmenin harika bir yoludur..

Ayda 29 $, en ucuz platform değil, ancak iki haftalık ücretsiz bir deneme sürümü var. Projectplace incelememizde daha fazlasını okuyun.

Son düşünceler

İnşaat zorlu bir endüstridir ve size avantaj sağlayacak herhangi bir yazılım keşfetmeye değer. Neyse ki, ortaya çıkan sorunlara yanıt vermenize yardımcı olacak birçok araç var.

Burada baktığımız tüm araçlar masaya bir şey getiriyor ve kontrol etmek istiyorsanız hepsinin ücretsiz bir denemesi var.

İnşaatta çalışıyorsanız, kriterlerimiz ve seçtiğimiz araçlar hakkındaki görüşlerinizi duymak isteriz. Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map