Çoğumuz daha iyi organize olmakla baş edebiliriz. Neyse ki, buna yardımcı olacak her türlü araç var. Bazıları takımlar için, bazıları bireyler için ve bazıları her ikisi için de yararlıdır. Bir kanban panosunun nasıl kullanılacağını açıklayarak bu makalede herkesin farkında olmadığı basit bir araca bakacağız.


Kapsadığımız proje yönetim araçları arasında genellikle bir kanban panosu var. Bunun en iyi örneği, neredeyse tamamen kanban görüşüne dayanan Trello’dur. Diğeri ise en iyi proje yönetimi yazılımı makalemizin galibi monday.com. Bu konuyu monday.com incelememizde okuyabilirsiniz.

Trello web formunda mevcuttur, ancak mobil cihazlar için uygulamaları da vardır, böylece hareket halindeyken kullanabilirsiniz. Kanban panoları mobil cihazlarda iyi çalışır. Kendinizi çalışmak için trende şaşırtıcı miktarda organizasyon yaptırırken bulabilirsiniz..

Trello’yu daha önce, Trello incelememizle birlikte kanban bandwagonuna atlamak için harika bir yer olan Trello başlangıç ​​kılavuzumuzda ele aldık. Ayrıca, kontrol etmek için başka bir nedene ihtiyacınız olması durumunda en iyi ücretsiz kanban panosu..

Kanban Kurulu Nedir?

Kanban, üretkenliği artırmayı amaçlayan bir Japon tekniğinin evrimidir. Japonca “billboard” anlamına geliyor, adını fabrikalarda kullanılan kartlardan alıyor. Sistem Toyota’da başladı, ancak yıllar sonra Microsoft’ta kullanılmak üzere uyarlandı. Özellikle Scrum çerçevelerini kullanan Agile ekipleri için kullanışlıdır.

Kanban panosu sürecin anahtarıdır ve ekiplerin işin baştan sona nasıl aktığını görselleştirmelerini sağlar. Ayrıca herkesin ne kadar yapması gerektiğini de gösterebilir. Bu, insanlar istendiği gibi içeri itilmek yerine, özgür olduklarında işin sisteme çekilebileceği anlamına gelir.

Bir Kanban Kurulu Nasıl Çalışır: Sütunlar ve Kartlar

Kanban panoları sütunlardan oluşur. Sütunlar, kartların etrafında hareket edebileceğiniz kartlar içerir.

Kanban panonuzu ayarlamak için birkaç sütun oluşturmanız ve adlandırmanız gerekir. Yine de sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Favori proje yönetimi araçlarımızın çoğunda size yardımcı olacak bir dizi kanban şablonu vardır. Bazı platformları öğrenmek için Airtable incelememize göz atın..

Bunu zor bir şekilde yapıyorsanız, özlü kanban kurulumu üç sütunlu yaklaşımdır. Bu yöntem “yapılacaklar”, “yapıyor” ve “tamamlandı” sütunlarını kullanır. Görev oluşturduğunuzda, bunları “yapılacaklar” sütununa eklersiniz.

Bir şeye başladığınızda, onu “yapıyor” sütununa taşırsınız. Bu kolay bir sürükle ve bırak işlemi. Muhtemelen işler bittiğinde “tamamlandı” sütununa gideceklerini tahmin etmişsinizdir. Kulağa basit geliyor ve öyle. Yine de bir deneyin ve planlarınızı somut hale getirmenin işleri yapmanıza ne kadar yardımcı olabileceği sizi şaşırtabilir.

Sevdiğimiz bir diğer araç da Asana. Kanban görüşlerinden sadece biri. Bir şeyi eksiksiz olarak işaretlediğinizde, ekranınız boyunca uçan renkli bir hayvan göndererek sizi ödüllendirir. Asana incelememizde bunu okuyun ve Asana başlangıç ​​kılavuzumuzda nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Kanban Board Örneği: Trello

Trello’da bir tahta kurma sürecinden geçelim. Kaydolmak kolaydır ve ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak ücretli planlarında faydalı ekstralar vardır. Anakartlarda ek özelleştirmeler ve geliştirmeler içerir.

Kaydolduktan sonra, yapılacak ilk şey bir tahta oluşturmaktır. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Bunun bir yolu, “panolar” düğmesini ve ardından “yeni pano oluştur” düğmesini tıklamaktır. Ardından bir açılır pencere görünür.

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello yeni pansiyon

Orada panoya bir başlık verebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, varsayılan ayarı gizli tutmak yerine bir takım seçebilir veya panoyu herkese açık hale getirebilirsiniz. Dokuz renk veya birçok fotoğraf arasından bir arka plan seçebilirsiniz. Ücretli bir plandaysanız kendi geçmişinizi de yükleyebilirsiniz.

Sevdiğimiz bir kahve arka planı var, ama kaçınmalıyız çünkü zaten çok fazla içiyoruz. Ekran görüntülerini daha net hale getirecek olan bu koyu kırmızı rengi seçtik. Ayrıca, panodaki referansı anlamadıysanız, Harry Potter’ı nasıl izleyeceğinize dair kılavuzumuza göz atmanızı öneririz..

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello-eklenti listesi

Trello Listeleri

Trello sütunlarına liste olarak atıfta bulunur. Bir sonraki adım panoya biraz eklemektir. Yeni oluşturulan tahtada sizi bekleyen büyük bir “liste ekle” kutusu var. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, ad alanına “yapılacak” yazdık.

“Liste ekle” kutusu sağa taşınır ve bunu temel kurulumumuzda sonraki iki sütunu oluşturmak için kullanacağız: “yapıyor” ve “tamamlandı”..

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello listeleri

Şimdi listelerimiz var. Onlara bir şey diyebilirdik veya onlardan daha fazlasını yapabilirdik, ama şimdilik bunu yapacağız. Bir sonraki adım kart eklemektir. Bunu, her listenin altındaki “kart ekle” metnini tıklayarak tahmin ettik..

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello-yeni-kart

Tek yapmanız gereken karta bir ad vermek, ardından oluşturmak için return tuşuna basmak. Otomatik olarak sizin için yeni bir “kart ekle” alanı açılacaktır.

Trello Kartlarını Kullanma

Daha fazla ayrıntı eklemek istiyorsanız, kartı tıklayın; daha fazla bilgi eklemenizi sağlayan bir açılır pencere görünecektir.

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello-kart-detay

Gördüğünüz gibi, kartlarda yapabileceğiniz birkaç şey var. Bir açıklama ekleyebilir, yorum yapabilir ve dosya ekleyebilirsiniz. Ücretsiz plandaki ekler için 10 MB’lık bir boyut sınırı vardır ve bu ödeme yapan kullanıcılar için 250 MB’a çıkar. Dosya depolama için daha fazla alana ihtiyacınız varsa, en iyi bulut depolama grubumuza bir göz atın.

Alt görevlerin etiketlerini, son teslim tarihlerini ve kontrol listelerini de ekleyebilirsiniz..

Buradaki kart bilgileri Trello’ya özgüdür. Diğer kanban araçları farklı olacaktır, ancak bu size başka bir yerde ne bekleyebileceğiniz konusunda iyi bir fikir verir..

Trello Kartlarını Hareket Ettirmek

Tahtaya geri dönelim. “Yapılacaklar” sütununda birkaç görev oluşturduk. Bir kart üzerinde çalışmaya başladığımızda, kartı “yapıyor” sütununa sürükleriz ve bittiğinde kartı “tamamlandı” sütununa sürükleriz.

nasıl kullanımlı-a-kanban pansiyon-Trello-orta projesi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, bir kartı “tamamlandı” ve bir kartı “yapıyor” olarak değiştirdik. Projemiz devam ediyor.

Hareket halindeyken aynı anda birden fazla kartınız olabilir veya bir kerede bir kart üzerinde çalışabilirsiniz. Sana kalmış. İnsanlara da bir şeyler atayabilir ve kimin ne yaptığını ve henüz ne yapılması gerektiğini görebilirsiniz.

Her türlü görev için kullanabileceğiniz basit bir kanban panosu için temel kurulum budur.

Kanban Alternatif Alternatifleri

Bir kanban panosu düzenlemenin başka yolları vardır. Cloudwards.net’te yaptığımız gibi, üretimin her aşaması için bir sütun veya farklı ekip üyelerine atanan işler için sütunlarınız olabilir..

Duraklatılmış veya arşivlenmiş görevler için sütunlarınız olabilir. Farklı departmanlara atanan iş için belki birden fazla sütun grubu. Kanban panolarını oturma düzenlemeleri için bile kullanabilirsiniz, örneğin, bir düğün resepsiyonundaki masalar ve misafirleri temsil eden kartlar.

Onlar da başlangıçlar, ana yemekler, içecekler ve tatlı sütunları ile menüler gibi iyi çalışır. Panoları herkese açık hale getirebilirsiniz, böylece müşteriler çevrimiçi ortamda veya restoranınızdaki bir tabletle sunduklarınızı görüntüleyebilir.

Kanban Platformları

Bu eğitim için Trello’ya odaklandık, ancak kanban panosu içeren başka araçlar da var. Birçoğu çok yönlü proje yönetiminde daha güçlüdür ve Trello’nun ötesine geçen özellikler sunar. Daha önce monday.com ve Asana’dan bahsetmiştik.

leankit-kanban

LeanKit de yararlı bir kanban görüşüne sahiptir ve özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı gösteren iyi bir örnek proje içerir. LeanKit incelememizde bu konu hakkında bilgi edinin.

clickup pansiyon

ClickUp başka bir sevimli araçtır. Bağımlılıkları içerir ve ayrıca ücretsiz bir katmanı vardır. Bunun hakkında ClickUp incelememizde okuyun.

Diğer Kanban Özellikleri

Bir kanban panosu içeren birçok araç başka birçok özellik sunar. Trello, her türlü ekstra işlevsellik ekleyen bir dizi “güçlendirme” seçeneği sunar. Çoğu araç, kanban dışında görevleri görüntülemek için çeşitli yollar sunar.

Çoğu araç, belirli kullanıcılara görev atamanıza izin verir, bu da projeleri yönetmenize ve herkesi kimin ne yaptığını bilmenize yardımcı olur.

Görevler ayrıca sınıflandırılabilir ve önceliklendirilebilir. Genellikle bunlara yorum yapabilir ve ilgili dosyaları ekleyebilirsiniz. Bunların hepsi faydalıdır, ancak işleri basit tutmayı tercih ediyorsanız hiçbirini kullanmanıza gerek yoktur.

Bağımlılık yönetimi, hangi görevlerinizin başkalarına bağlı olduğunu görmenin bir yoludur ve proje planlama becerilerinizi bir üst seviyeye taşıyabilir. Bunu sunan bir araç örneği için Wrike incelememizi okuyun.

Etrafa bakıp yaptıkları şeyi karşılaştırırsanız, dosya depolama, ekip iletişimi ve zaman izleme özelliklerini diğer araçlarda da bulacaksınız.

Son düşünceler

Gördüğümüz gibi, işleri halletmek zor olabilir, ancak size yardımcı olacak araçlar vardır ve kanban panoları kullanımı en kolay olanlardan biridir. Yine de buna aldanmayın. Karmaşık problemleri daha küçük parçalara ayırmak, problemleri çözmenin güçlü bir yoludur. Küçük şeylerden bunalmış olsanız bile, yapmanız gerekenleri açıklığa kavuşturmak işinizi halletmenize yardımcı olabilir.

Bahsettiğimiz en basit araçlardan ikisi Trello ve Asana. Her ikisinin de kullanılabilir serbest katmanları vardır. Onları doğrudan Trello’ya karşı Asana karşı karşıya olarak karşılaştırıyoruz. Daha karmaşık ama güçlü bir şey istiyorsanız, monday.com’u öneririz. Pazartesi.com vs Jira ve monday.com vs Wrike maçlarında endüstrinin diğer ana hatlarıyla nasıl ilerlediğini görün.

Bir kanban panosunu etkili bir şekilde kullanın ve ellerinizde günün sonunda düşündüğünüzden daha fazla zamanınız olduğunu görebilirsiniz. Kanban panoları birçok büyük şirket tarafından kullanılmaktadır, çünkü çalışmakta ve organizasyonu daha ucuz hale getirmektedirler.

Bu, daha az toplantı, daha az gecikme ve aynı sayfada bulunan bir ekip anlamına gelir. Büyük bir projede zaman kazanmak başarısızlık ve başarı arasındaki fark olabilir.

Bir kanban panosu kullandıysanız veya bizimle paylaşmak için ipuçlarınız varsa, lütfen yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me